Perseiden op de vlucht PZC Teja van Hoften is deze zomer overal GELICHT Nieuw project agrarisch natuurbeheer Willy Claes geeft zomerlezing Demonstraties Speelgoedexpo Kinderkamp Meteorenzwerm kunst Divers aanbod op kunst- en antiekbeurs lezers schrijven Kruid I Kruid II Ratten Tunnel III Terrorisme Bunkerroute dinsdag 10 augustus 2004 door Harold de Puysseleijr GOES - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (ZLTO) wil na de zomer handen en voe ten gaan geven aan het grens overschrijdende project 'Boeren bouwen aan het landschap'. Het project biedt agrariërs in Zeeland nieuwe kansen om in te spelen op agrarisch natuur- en landschapsbeheer. Het gaat om een grensoverschrij dend project dat ook open staat voor boeren uit Oost- en West-Vlaanderen. Het drie jaar lopende project kost bijna 800.000 euro. De helft komt uit het Europees Fonds voor Regio nale Ontwikkeling, de andere helft komt voor rekening van de ZLTO, de Stichting Landschaps beheer Zeeland, de Stichting Het Zeeuwse Gezicht en de drie provincies. De ZLTO zoekt volgens project leider W, Dieleman nog deelne mers. 'Boeren bouwen aan het landschap' bestaat uit drie on derdelen: streekeigen land schapselementen, bedrijfsna- tuurplannen en agrarische ver bouw of nieuwbouw bij authen tieke boerderijen met behoud van de bestaande landschaps waarden. Dat laatste gebeurt naar voorbeeld van de campag ne 'hoeveverfraaiing', die in Vlaanderen al veertig jaar loopt. Het biedt bijvoorbeeld de moge lijkheid om een nieuwe schuur te bouwen die qua vorm en kleur past bij de streek en het landschap. Voor een deel van de extra kosten die dit met zich meebrengt, is het mogelijk subsi die te krijgen. „We willen een nieuwe impuls geven aan natuur- en land schapsbeheer", aldus Dieleman. „En het is grensoverschrijdend omdat het gaat om een grensre gio die landschappelijk gezien een eenheid is. In Zeeland en Vlaanderen wordt al jaren aan natuur- en landschapsbeheer ge daan. Iedere regio doet dat op zijn eigen manier. Via dit pro ject gaan we kennis en ervaring uitwisselen." Zeeuwse boeren die mee willen doen, kunnen zich melden via de informatielijn van de ZLTO. KNOKKE-HEIST - Willy Claes, oud-secretaris-generaal van de Navo, geeft vandaag in hotel Pa vilion du Zoute in Knok- ke-Heist een Oostkustzomerle- zing. Hij gaat in zijn lezing in op de huidige politieke situatie in Eu ropa en de kansen voor verder gaande samenwerking in de toe komst. De serie zomerlezingen bevat meer bekende namen, zoals de Belgische politicus Louis Tob back, en buitenlandjournalist Rudi Vranckx, die zich vaak voor de VRT in oorlogsgebied ophoudt. Tobback praat op 19 augustus over 'Normen en waar den: politiek flexibele begrip pen'. De lezing van Rudi Vran ckx van 20 augustus, 'Van het front weinig nieuws', geeft de nodige informatie over het werk in oorlogsgebied. Andere lezingen zijn van Jos Vandenbreeden (morgen): 'Ar chitectuur wordt bedreigd in Knokke en Het Zoute'; Dirk Draulans: 'Handelen in oorlog' op 12 augustus, en op 18 augus tus Rik Torfs: 'De kerk in de mo derne samenleving.' Alle lezin gen beginnen om 10.00 uur. GOES - In het Ambachtcentrum op de Hollandsche Hoeve in Goes worden in de maand augus tus diverse gastdemonstraties gehouden. Morgen is er een de mons4. ratie sieraden maken met kralen. Dinsdag 17 en zaterdag 21 augustus in er een demonstra tie weven met kralen. Het Am bachtencentrum is geopend van 13.00 tot 16.30 uur. WEMELDINGE - In museum 't Waskot in Wemeldinge is de hele maand augustus een exposi tie te zien van nostalgisch speel goed uit de jaren veertig en vijf tig. Het museum is elke woens dag en vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur geopend. OVEZANDE - Kinderkamp Bor- sele houdt zaterdag 18 septem ber haar dertigjarig jubileum feest. Op het voetbalveld in Ove- zande beginnen om 13.45 uur de feestelijkheden met onder meer ballonnen oplaten, allerlei work shops en een skatedemonstratie. 's Avonds is er een feest voor (oud)medewerkers. door Jeffrey Kutterink Duizenden meteoren vielen in één uur uit de lucht. Volgens sommige waarnemers net zoveel als vlokken bij een sneeuwbui. Waarschijnlijk overdre ven, maar het waren er op 18 november 1833 zeker twintig per seconde. Dat aan tal is deze week niet te zien. Maar een aantal astronomen voorspelt dat er wel meer Perseïden dan anders door de he mel zullen flitsen. 'Verschijnsel in de lucht' is de letterlij ke betekenis van het Griekse woord waarvan 'meteoor' is afgeleid. Dachten wetenschappers voorheen nog dat ster renregens meteorologische bijzonderhe den waren, na de 'buien' in 1799 en 1833 drong het tot ze door dat het gaat om 'buitenaardse indringers'. Stofdeel tjes - vaak niet groter dan een zandkor rel - of kleine brokjes gruis. De me- teoroïden verbranden meestal door de wrijving met luchtmoleculen. Ze schie ten met een snelheid van vijftien tot ze ventig kilometer per seconde de damp kring in en verbranden op een hoogte van honderd tot tachtig kilometer bo ven het aardoppervlak. De lichtstreep aan de hemel heet een meteoor. Heldere exemplaren, die enkele minuten zicht baar kunnen blijven, gaan door het le ven als vuurbol of bolide. Het restant dat op de aarde valt, is een meteoriet. Naar schatting slaan er elk jaar onge veer 300.000 grote en kleine stenen te pletter. Meteoroïden komen veelal in wolken voor die net als planeten in banen om de zon draaien. Ze bestaan uit stof dat met name kometen uitstoten in hun ba nen rond de zon. Doorkruist de aarde de baan van zo'n stofwolk, dan zijn er meer vallende sterren te zien dan an ders. Jaarlijks vliegt de aarde door tien tallen van die wolken heen. Even zoveel keer regent het dus ook lichtflitsen aan Een houtsnede van het sensationele aantal meteoren dat in november 1833 aan de hemel te zien was. De houtsnede toont ook duidelijk de ontsteltenis van de toe schouwers. foto GPD de sterrenhemel. Soms zijn dat buien van een paar dagen, sommige duren en kele weken. In kleine vlagen schieten er een paar per uur door de hemel. Bij gro te zwermen kan dat er gemiddeld één per minuut zijn. Onterecht worden me teorenzwermen nogal eens aangeduid met sterrenregens of -stormen. Het be grip sterrenregen is door astronomen ge reserveerd voor zwermen die tientallen vallende sterren per minuut voortbren gen. Pas als dat er meer dan 1000 per uur zijn, is sprake van een sterren- storm. Jaarlijks trekken twee grote me teorenzwermen de aandacht: de Leoni- den (14 tot 21 november) en de Perseï den (17 juli tot 24 augustus). De stof deeltjes van de Perseïdenzwerm zijn af komstig van de komeet Swift-Tuttle die eens in de 130 jaar in de buurt van de zon komt. Meteoren kunnen overal aan de sterrenhemel opflitsen. Maar elke zwerm heeft een vast punt aan de hemel waar de meteoren vandaan lijken te ko men. Het sterrenbeeld waarin dat vluchtpunt of radiant ligt, bepaalt de naam van de zwerm. Het radiant is ove rigens puur gezichtsbedrog. Het is het zelfde effect dat ontstaat op een spoor wegovergang, waar het lijkt of de rails in de verte uit een punt vertrekken. Uitbarsting De Perseïden die op 11, 12 en 13 augus tus het best zichtbaar zijn, lijken dus af komstig uit het sterrenbeeld Perseus. Astronomen verwachten het maximum van de Perseïden dit jaar op 12 augus tus om 14.00 uur. De meeste kans om meteoren te zien, is in de nacht voor en de nacht na dit maximum. Ze zijn de he le avond en nacht te zien, oplopend van zo'n dertig per uur na half twaalf tot ge middeld één per minuut rond half vier 's ochtends. De omstandigheden zijn dit jaar gunstig, want er is geen storend maanlicht. Sommige astronomen verwachten dat er dit jaar extra veel te zien zijn (dooi de invloed van de planeet Jupiter ligt een jong stofspoor in de baan die de aar de doorkruist). In 1992 is er een dergelij ke uitbarsting geweest. De Leoni- den-voorspeller, Esko Lyytinen, heeft de waarnemingen van destijds geanaly seerd en concludeerde dat er met name in 2028 een kans is op een zeer hoge acti viteit. De aarde komt dan heel dicht bij de kern van een stofbaan en Lyytinen verwacht dan een echte storm. Deze piek zal vanuit Amerika te zien zijn en wel verstoord worden door de maan. Maar de Perseïden zijn doorgaans erg helder, zodat een hemels vuurwerk wordt verwacht. De voorspelling is nog onzeker, maar dit jaar hoopt Lyytinen een eerste beves tiging van zijn theorie te krijgen. Hij verwacht een kleinere uitbarsting op 11 augustus tussen 22.30 en 23.15 uur. Er is veel discussie over de theorie en de meningen van wetenschappers variëren van geen tot enkele honderden (zwakke re) meteoren per uur extra. Hoe dan ook is de zwerm een mooi schouwspel dat met, het blote oog goed waarneem baar is. Geduld is voldoende. Sterrenwacht Philippus Lansbergen in Middelburg organiseert wegens vakan tie geen kijkavonden voor de Perseïden. door Ali Pankow BURGH-HAAMSTEDE - Op het gebied van beeldende kunst lijkt het op Schouwen-Duive- land zo'n beetje 'de zomer van Teja van Hoften' te worden. Van af juni tot begin september zijn er afwisselend in Zierikzee, Re- nesse en Burgh-Haamstede ex posities en presentaties van haar te zien. Vervolgens treedt deze kunstenares op als curator voor de tentoonstellingsreeks 'Intimiteiten' in De Bewaerscho- le in Burgh-Haamstede. Als rode draad door haar eigen exposities loopt Van Hof tens fas cinatie voor het menselijk lichaam in relatie met de na tuur. Zij verbeeldt de verwant schappen tussen het biologisch functioneren van mens, plant en dier door middel van bronzen en keramische beelden en gra fiek. Naast haar driedimensiona le werk, creëerde Van Hoften op basis van de relatie mens en na tuur de afgelopen zes jaar een boekenserie als een soort atlas of encyclopedie van haar lichaam. Begon zij in het eerste boek De horizon met de huid, in de loop van de serie dringt zij zelfs tot in haar lichaam door. Daartoe gebruikt zij de holtes van haar lijf als vormen die zij vult met porseleinklei. Zo. ontstaan af drukken van bijvoorbeeld een oorschelp, een oksel of rondin gen van een borst. Voor die fragmenten als afdruk ken in fragiel porselein gebruikt de kunstenares het zelfbedachte woord 'fragiles'. Ze waren begin deze zomer te zien tijdens de ex positie in galerie Galerij bij Scholengroep Pontes in Zierik zee. Onder de titel Familie toont Van Hoften in de Vierschaar, van het Stadhuismuseum in Zie- 'Korreltje' in één van zijn negen verschillende standen. rikzee nog tot en met zondag 29 augustus veel meer uitingsvor men van de verwantschappen tussen het biologisch functione ren van mens, plant en dier. Natuur Installatiekunst van haar hand is tot en met zaterdag 28 augus tus te zien in de Jacobuskerk in Renesse. Als onderdeel van een breed geschakeerde expositie, toont Van Hoften daar de instal latie Met andere ogen... Met een groot liggend figuur van keramiek en aan de andere zijde een houtsnede van een klein mensje drukt de kunstenares met een andere variant uit dat mensen deel uitmaken van de natuur en volgens dezelfde wet ten groeien en functioneren. Tenslotte speelt ook bibliotheek De Schutse in Burgh-Haamste de in op het verschijnen van het boek Familie van Van Hoften. Dat gebeurt met de presentatie van twee kleine beeldjes van de ze kunstenares. Het bronzen figuurtje Korreltje kan in negen verschillende stan den worden neergezet. Het beeldje is afgeleid van het teke ningetje op de schutbladen van alle boeken die Van Hoften in deze reeks maakte. Zij stelt er foto Mechteld Jansen de mens nietig mee voor als vliegje of simpelweg als een be- hangpatroontje. Het andere beeldje met als naam Just Peanuts is een porse leinen schedel, biedt een sym bool van ijdelheid en kan tegelij kertijd als schillenbak dienst doen. Beide beeldjes zijn tot maandag 6 'september te zien in biblio theek De Schutse. door Frank Gijsel KNOKKE-HEIST - In de Bel gische badplaats Knokke-Heist vindt nog tot en met zondag in cultuurcentrum Scharpoord de 29e Internationale Kunst- en An tiekbeurs Art Nocturne Knocke plaats. Met het gediversifieerd aanbod richt Art Nocturne Knocke zich zowel op de gepassioneerde an tiekliefhebber als de kritische kunstkenner. Verspreid over ruim vijftig stands krijgt de be zoeker een waaier van kunst voorwerpen gepresenteerd, van voorwerpen uit de oudheid tot het hedendaagse kunstwerk. Dat de beurs een steeds grotere internationale uitstraling krijgt, blijkt wel uit de herkomst van de standhouders. Behalve deel nemers uit België, zijn er anti quairs en kunsthandelaars uit Duitsland, Frankrijk, Neder land, Schotland en zelfs Letland aanwezig. Tot de topwerken die op Art Nocturne Knocke worden gepre senteerd, behoren onder andere een marine van Francois Musin, een epreuve artiste van de litho David van Marc Chagall, een zeldzame achttiende-eeuwse Waterford-kroonluchter en het schilderij De schaduw van het landschap van uc surrea listische schilder Mare Eemans. Daarnaast is er een rijk aanbod aan juwelen, antieke meubelen, porselein, goud en zilver. Blikvangers zijn de beeldhouw werken en schilderijen van drie uitzonderlijke kunstenaars. De eerste is de Macedonische kun stenaar Kiro Urdin, die er van droomt om kunstenaars uit alle landen te verenigen in de nieu we kunststroming: het planeta- risme. Beeldhouwer Hubert Min- nebo is een gevestigde naam in het Belgische kunstcircuit. Ten slotte is er en de Israëlische kun stenaar Avi Kenan, die zijn jood se cultuur op een heel aparte ma nier in zijn beelden verwerkt. Elke dag zijn er demonstraties over restauratie en conservatie van schilderijen. Ook is er een beeldenwandeling op de Zee dijk en in de Meerlaan. De beurs in cultuurcentrum Scharpoord is dagelijks ge opend van 16.00 tot 22.00 uur. di Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de» Kei schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. -if tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekentr de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderst) aü Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen, ild( niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 wooti redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten 0 weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Laat ik nou altijd gedacht heb ben dat paarden heel wat meer konden verdragen dan mensen. Tenminste, als men iets een 'paardenmiddel' noemt, dan is dat in de regel te sterk voor men sen, maar wel geschikt voor paarden. Daarom verbaasde het me te lezen dat Jaeobskruis- kruid gevaarlijk is voor paar den, runderen en schapen (PZC 7-8). Want tot voor enkele jaren waren Jacobskruiskruid en an dere kruiskruiden in gebruik als kruidenmiddelen voor mensen. Kruiskruiden bevatten, net als smeerwortel, groot- en klein hoefblad om nog een paar popu laire kruiden te noemen, pyrroli- zidine-alkaloïden (PA's). Deze PA's tasten de lever aan en op den duur is dit zelfs onherstel baar en dodelijk. De lever voert de PA's niet af; ze worden in de lever opgeslagen. Daarom moet tegenwoordig de hoeveelheid PA's in kruidenmiddelen terug gebracht worden tot 1 micro gram per kg of per liter. Homeo- paten noemen dat D9. Maar mensen die op grond van soms niet eens zo erg oude kruiden boekjes, verse kruiden uit de berm of de tuin gebruiken heb ben deze bescherming niet. En soms herkennen artsen de oor sprong van de ziekte, die erg op cirrose ten gevolge van alcohol gebruik lijkt, niet.'Leverklach ten? 'Alcohol. Ze drinkt niet? Dat zeggen ze allemaal.' En, eer lijk gezegd, is dat ook maar al te vaak de waarheid, maar soms is toch dat o zo natuurlijke, maar wel onveilige, kruidenmiddel de oorzaak. Marie P. Prins Rijnstraat 20 Oost-Souburg Een korte reactie op het artikel tje van Rinus Antonisse over het Jacobskruiskruid en met name over zijn uitspraak :'ik weet niet waar de naam vandaan komt' Welnu, de naam Jacobskruis kruid is ontleend aan Jacobus de Meerdere (St Jacob), die op 25 juli zijn naamdag heeftVroe ger stond het betreffende kruid rond die datum in bloei, van daar de naam (vergelijk: het Sintjanskruid bloeit (bloeide) rond de naamdag van St Jan of wel Johannes). Het is dan ook om die reden dat ieder jaar op nieuw bij de naamdagviering de Sint Jacobskerk in Vlissingen vól staat met bloeiend Ja- cobskruiskruid terwijl het inte rieur van de kerk versierd wordt met uitvergrote afbeeldin gen van St Jacobsvlinders en Sint Jacobsrupsen Dat alles te genwoordig wat eerder in bloei komt dan voorheen doet aan de naamgeving en de naamdag ui teraard niets af Terzijde: tege lijkertijd wordt er op die dag veel aandacht geschonken aan de eeuwenoude traditie van pel grimage naar Santiago (=Sint Ja cob) de Compostela Vele pel grims komen dan ook in de St Jacobskerk een stempel halen (vaak hun eerste op de lange weg). Kom volgend jaar maar eens kijken, en wees bij voor baat welkom (maar dat geldt na tuurlijk ook voor alle andere da gen dat de kerk open is voor pu bliek of kerkgangers). Truus en Leo Smit Oranjedijk 42 Vlissingen Ongelooflijk dat de gemeente Traas niet steunt bij het ratten- probleem in de Zwaakse Weel (PZC 5-8). Ik geef zelf al jaren les op het kennis-en adviescen trum dierplagen te Wageningen, waar ook Peter Traas lesgeeft. Traas heeft zeker heel veel theo retische en praktische kennis, waar velen nog veel van kunnen leren. Hij werkt vooral aan me thodes om natuurvriendelijker te bestrijden, zonder gif. Onge- diertebestrijders worden vaak onterecht gezien als boeman. De heer Rouw van de gemeente Bor- sele beweert in de reactie in de PZC dat er rattengif zal zijn waar alleen knaagdieren van doodgaan. Dit is echt onzin. In Nederland zijn er alleen An- ti-Coagulanten rattengif toegela ten, die voor een doorvergifti ging kunnen zorgen bij roofvo gels en andere dieren. Alleen do de dieren opruimen is zeker niet genoeg. Uit deze uitspraken van de heer Rouw blijkt maar weer eens dat de kennis en affiniteit in dit vak bij vele gemeenten ver beneden peil is. Waarom steunt de gemeente de manier van wer ken van Traas niet? Van dit pro ject valt ook voor de toekomst nog veel te leren. De gemeente zou Traas juist opdracht moeten geven om dit project als proef uit te voeren. Mijn mening is dan ook dat gemeente beter met iiid vakkundige bedrijven le ken én ze zelf zich tot deb F ken moeten beperken. AOi L 'oorj nidt C. Burg-Hty] L De directie van de Westei detunnel is verantwo® 1 voor de exploitatie. Groo deelhouder is de Provina land. Of die aandeelhoui wel zo blij is met het ad) 32L de PZC is maar de waag; puteerde Poppelaars heeli; gingen ondernomen om di P® ketingactiviteiten van da ne' dernemende tunneldirecü 8® in te perken waar het ga in'| het promoten van de to: 1 m' 'de slimste verbinding', ft nel is altijd gepresentcg n's een 'regionale verbinding rar zoals Rijkswaterstaat enè F vincie en de gemeenten burg en Veere de nieuws een gebiedsontsluitendei; aa!' toekennen. Als de tun.:. 'P tie de tunnel erg int® ncl vindt voor het internat! sln transportverkeer, danisft v procent zeker dat deze traj tondernemingen straks j iei! en naar Rotterdam Esr» de slimste en kortste ro.;,erl' het aquaduct bij Middelb: j'? dus de N57 gaan nemend dat steeds meer duidelijks dat wij burgers behoorlijk'! iei neus worden genomen de:: 111 ze handige overheid. En o; moment is de N57 een auto weg met tweemaal twee n nen. In de plannen van Rijk terstaat, die reiken tot! ïrc heeft de N57 deze statu sal Veersedam is er al klaar:Iar Kijk maar naar de viaducts 50 zijn aangelegd. N57 Een:: F van een weg die de man* Schiphol en Rotterdam j:81 verbindt met Noord Frank 1 De Zeeuwen moeten zié langer voor de gek latenkffij en hun land laten verkwaa door mensen die zew te met Zeeland voor tejeip» Joep Vei Vrouwenpolderseu Seroos Remkes verruimt de bevoeg den in de strijd tegen het risme; de geheime dienst® gen (weer) meer, aldus dei van 5-8. Onder het mom va rorismebestrijding words n°: mogelijkheden van de inlid ipj. gendiensten en het politie-;; raat steeds verder uitgebrJ verder oncontroleerbaaiɧf.: maakt. Dat voor de b van een ongedefinieerd iet' 'terrorisme', een be pasbaar kan worden gem op iedere organisatie of- dividu, wanneer zulks nool öc lijk kan worden geacht.Is zen gaat het er uiteindelijk.: eer om de greep op d volking te versterken omdz besef er is, dat een toerei- achteruitgang van de si ut voorzieningen en de léve:tRI standigheden, tot meer et onrust zal leiden waarvan repressie-apparaat klaar lr- zijn. Onder het mom v risme-bestrijding worden» cratische vrijheden ondens Luk Brrn Hoeflceni ftf Hierbij wil ik de woorden a len die op 30 oktober dens de herdenking van vrijding van Walcheren, kerk van Zoutelande, dot houder L. Wisse zijn gespt „Maar laten we vooral niet geten waarvoor ze (de bui gediend hebben." (PZC 2003). Hierin heeft de Sti Bunkerbehoud dus eenz® antwoordelijke taak die kend op Monumentendag september 2004, een \vd speciale betekenis krijgt, ook een mogelijkheid biedt is die dag namelijk pre® jaar geleden dat op eenr worp afstand van de bunte te, in de duinen bij Klein-ïi nisse, 5 mannen door dei sers zijn gefusilleerd. Het mij dan ook geen voor enig feestvertoon ffl vlag in top bij de bunkert® AndM Oranm Zom Boekenmarkt ZIERIKZEE - Voor de ad keer wordt aanslaande zat' de jaarlijkse boekenniarkl Zierikzee gehouden. Op de markt worden W hands en antiquarische I» verkocht. De markt is van 10.( 17.00 uur op het Havenft Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46