Hartje Zierikzee is even filmset Toerist brengt speciaal sfeertje in bieb PZC ZO MER ACTIE! PZC Zomerdrukte in De Schutse Geen steun WCT-problematiek Tachtig uur voor agressie Boete voor vals vaarbewijs Oplossing voor natte woonwagen Provincie huurt deel van nieuw kantoor waterschap door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - Boekenwur men onder de vakantiegangers op Schouwen-Duiveland hoeven niet te wanhopen. Voor een speciaal tarief kun nen ze een maand lang naar hartelust boeken lenen in de bibliotheek van Burgh-Haamstede. Of het nu gaat om Nederlands-, Frans-, Engels- of Duitsta lig, alles is er te krijgen. De leesservice aan toeristen is niet nieuw. Al jarenlang biedt bibliotheek De Schutse de mogelijkheid aan toeris ten om boeken te lenen. „De piek ligt hier eigenlijk in de zomer. In de meeste bibliotheken is het dan rustig, maar hier niet", vertelt W. de Vrieze. Zij is bi bliothecaresse en beheert samen met een collega en vrijwilligers de bieb. „In de zomer werken we altijd met drie man tegelijkertijd. In de winter is dat wel eens minder." De Vrieze vertelt dat veel toeristen jaarlijks terugkeren in de bibliotheek. „Soms komen ouderen zelfs eeA hand geven omdat ze niet te rugkomen, want ze worden te oud voor de caravan. Dat is toch heel erg leuk." Het lenen van boeken is voor volwasse nen niet meer (bijna) gratis. Toeristen moeten sinds dit jaar een speciale toeris tenpas kopen voor zeven euro vijftig. Daarmee kunnen ze een maand lang boeken halen. „Dat vind ik heel jam mer", zegt J. Knappers uit Roosendaal. Hij was gisteren een van de weinige toe risten die de hitte trotseerde om naar de bibliotheek te gaan. „Ik heb al een abon nement in Roosendaal en daarmee kon ik hier altijd boeken lenen tegen een klein bedrag. Nu moet ik elke keer zo'n toeristenabonnement nemen. Ik kan het wel betalen, maar voor veel oudere men sen wordt dat te duur." De Vrieze legt uit dat sinds begin van dit jaar alle bi bliotheken in Zeeland zijn opgegaan in de 'brede bibliotheek'. Een van de gevol gen daarvan is dat alle tarieven gelijk zijn getrokken en dat de toerist nu moet betalen voor de leenservice. Ondanks dat zal Knapper wel blijven lenen in Burgh-Haamstede. Hij is een trouwe klant en brengt al veertig jaar zijn vakanties door op Schouwen-Dui veland. Eerst in Westenschouwen, toen in Haamstede en nu in Renesse.„Ik lees hier boeken die ik in Roosendaal niet kan krijgen. Boeken over Zeeland en over de watersnood." De Vrieze vindt het leuk dat zoveel toe risten de weg naar de bibliotheek weten mEEKACTIVITEITEN HIGH-HAAMSTEDE Excursie- urn staatsbosbeheer, 19.00 uur: Ex- se Boswachterij Westenschouwen; tHaamstede, 19.00 uur: Diavoorstel- Lbver slot; IIHGHSLUIS - Haven, 18.30 - 21.00 cNatuurvaartocht over Oosterschel- aanboord ms. Breeveertien; NESSE - Jacobuskerk, 19.00 uur. tstocht; Kidpaviljoen Beachclub Perry's, Muur Superheldentest; nndpaviljoen De Branding, 12.00 :Trapische Toestanden; lermeter, 14.30 uur: Superheldenme- norfose; itang, 19.00 uur: Kindertheater; Kplaza, 21.45 uur: Super Karaoke. bij nader inzien let artikel over tien jaar blikmuseum Blikvanger in Renesse in de editie n maandag staat een onjuist aantal rwkers per jaar vermeld Gemiddeld zich elk jaar tussen de 800 en DO belangstellenden aan in De Blik- rgsr redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee [Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Pifit Kleemans Ali Pankow |Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 "460 AA goes (Tel: (0113)3 i55oo pax: (0113)315669 E-mail! redactie@pzc.nl 'nternet www pzc.nl (E-mail: web@pzc.nl Rozorgklachten: "800-023 1 231 °P maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur foto Marijke Folkertsma te vinden. „De toeristen die hier komen zijn echte liefhebbers van lezen. Je krijgt heel veel vragen en soms willen ze ook wel advies. Dan probeer ik te hel pen met het maken van een keuze. Je maakt ook grappige dingen mee. Zoals een vader die tegen zijn kinderen zei: 'Nu even geen tv, jullie gaan maar le zen'. Het enthousiasme straalt eraf als ze de verschillende collecties van de biblio theek laat zien. Een plank met Franse boeken, twee planken met Engelse boe ken en een kast vol Duitse boeken. ..We hebben van alles. Romans, detectives, literatuur...", somt ze op. „We hebben ook internet en daar wordt veel gebruik van gemaakt. Vorig jaar hadden we twee computers en dan moesten mensen regelmatig wachten. Nu hebben we er vier." De Vrieze voelt zich duidelijk op haar gemak met het speciale zomerpu- bliek. „Het brengt gezelligheid en een heel apart sfeertje. Daar houd ik van.17 igrAlifankow KRKWERVE - De aanleg van 350 meter lange miniatuur- joorbaan aan de Weelweg in erkwerve vergde destijds lan- adem. De Stichting Minia- fcpoonvegen Kerkwerve feii zich nu een nieuw doel ge- fld; een tweede mini-spoor- jn. een zogeheten hoge baan, 5extra attractie bij de boeren- oscamping in wording. jkimboarden in laamstede HIGH-HAAMSTEDE - Lief- tbbers van skimboarding kun- tn aanstaande zaterdag hun jrt ophalen tijdens het Skim- st 2004. Tijdens dit evenement orden wedstrijden gehouden, jn demonstraties en gratis cli- jc> voor de onervaren skim- oarder. imboarden is met een dunne ank glijden over het water ngs de vloedlijn. De sport int de laatste tijd enorm aan ipulanteit. „Er komt steeds Ktr vraag naar en daarom heb- hi wij dit voorjaar het initia- i genomen om een evenement organiseren", vertelt orgamsa- r A. de Vries van Windsurfing énesse. „Het is een sport voor mg en oud en je kunt het iede- :dag doen. Je bent niet afhan- iijk van golven." Deelnemers an het evenement kunnen hun gen skimboard meenemen, aar er is ook een aantal plan- ai beschikbaar om te probe- Ef nmboarden was de afgelopen eek negatief in het nieuws om- it er regelmatig ongelukken ge- euren. „Skimboarden moet je ren", stelt De Vries. „Mensen ft ervaring kunnen je de fijne leepjes van de sport bijbren- en 'Het skimfest 2004 is zater- agvan 12.00 tot 17.00 uur op et strand bij het Vuurtorenpad i Haamstede. Als het evene- rent aanslaat is het de bedoe- icgereen jaarlijks terugkerend est van te maken. Coördinator Bas Barendrecht van deze stichting heeft er het volste vertrouwen in dat het alle maal gaat lukken. „Als de sei- zoendrukte voorbij is, zijn wij weer vrijwel elke zaterdag hier te vinden om de wagons te bou wen en de baan aan te leg gen. "Volgens hem moet het luk ken de hoge baan volgend jaar tijdens de open dag in augustus in gebruik te hebben. Hij erkent dat daar nog wel heel wat bij komt kijken. Geld bij voorbeeld. De stichting heeft een leuk spaarpotje weten te kweken met het rijden met de mobiele mini-spoorbaan bij al lerlei activiteiten in de regio. Het kleine treintje voor de kin deren, waarop ook vaders en moeders kunnen meerijden, is al jaren een geliefde attractie bij evenementen als de Brouwse Dag, de Burghse Dag en de Paar denmarkt in Zierikzee. „Een organisatie nodigt ons uit met het mini-spoortje te komen rijden. Wij vragen daar dan een bedrag voor en daarvan kunnen wij weer materialen kopen voor de verdere uitbouw van onze vaste miniatuurbaan in Kerk werve", zegt Barendrecht. Hij er kent dat het spaarpotje nog aan zienlijk moet worden aangevuld met geld van sponsors. Die kun nen dan verzekerd zijn van fraaie naamsvermelding op een van de wagonnetjes van de hoge baan. De coördinator geeft een simpele omschrijving voor het verschil met de miniatuurspoor- lijn die al door het bosrijke ge bied loopt. „Een hoge baan heeft hogere wagons en het spoor heeft andere maten; 3,5 inch (ca. 8,7 centimeter, red.) en 5 inch (12 centimeter)." De kos ten voor de aanleg worden be groot op zo'n 245.000 euro. Een klein groepje enthousias telingen tekent voor de bouw. De Stichting telt slechts zes trouwe deelnemers. „Het lukt maar met om er meer mensen bij te krijgen. Tijdens de jaarlijk se open dag en bij het rijden bij manifestaties elders, reageren vooral veel mannen dolenthousi ast. Maar als je vraagt of ze zich willen aansluiten bij de groep, lijkt het wel of ze zich generen om 'ja' te zeggen. Veel mannen vinden dat ze op latere leeftijd toch niet meer met speelgoed kunnen gaan zitten spelen." Barendrecht denkt daar heel an ders over. Hij is zelf altijd gefas cineerd geweest door treinen. Hetzelfde enthousiasme ziet hij nu ook bij zijn 11-jarige zoon op bloeien. Ondanks drukke werk zaamheden probeert hij zich zo veel mogelijk in te zetten voor de Stichting Miniatuurspoorba nen Kerkwerve. „De waarde ring die je daarvoor weer ont vangt. stimuleert om ermee door te gaan", zegt de coördinator. De stichting werkt nauw samen met de recreatie-boerderij van Van Langeraad. De treinen- en spoorbouwers vinden er onder dak voor het uitoefenen van hun hobby. Op hun beurt kan de fa milie Van Langeraad de gasten op mini-camping 't Rond'Oekje' en op het eerste deel van de boe- renboscamping een leuke attrac tie bieden. De kinderen kunnen zelf rijden op een echte elektrische minia- tuurtrein, die in het vakantiesei zoen elke dag buiten bij het per ron staat. Als de vrijwilligers van de stichting er zijn. kunnen de kinderen in wagens achter een echte stoom- of dieselloco motief meerijden. door Melita Lanting ZIERIKZEE - De Schuttershof straat in Zierikzee is gisteroch tend omgetoverd tot een filmset. Rood-witte linten houden auto's en fietsers op afstand en midden in de straat staat een klein groepje mensen rondom een filmcamera. In een hoekje, in hel laatste beetje schaduw wat in de straat te vinden is, staat een monitor. De opnames voor de korte film 'Zoete herinnerin gen' zijn in volle gang. Hoofdrolspeler Henk Verhage zit achterovergeleund tegen een muur, wachtend op de volgende opname. Hij is samen met Wim Hillebrand drijvende kracht ach ter deze korte amateurfilm. „Het verhaal gaat over Bruno. Een jongen die in de jaren vijf tig opgroeit bij een overbezorg- de moeder", vertelt Verhage. Hij is de schrijver van het scenario en speelt de hoofdpersoon Bru no op latere leeftijd. Flashback „De film is eigenlijk een flash back op het leven van Bruno. We beginnen met een oude man die terugkeert naar het huis Jurriaan Cysouw (in stoel) wordt geschminkt voor een scène in de korte film Zoete herinneringen'. Rechts scenarioschrijver en hoofdrolspeler Henk Verhage. foto Marijke Folkertsma waarin hij opgroeide. Boven, De kleine Bruno wordt gespeeld vrachtwagenchauffeur. Ik mag staand voor het raam van dé door Jurriaan Cysouw. „Ik moet geen snoepjes aannemen van slaapkamer, ziet hij zichzelf te- voor het raam staan en dan een vreemde, maar ik doe het rug." krijg ik een toffee van een toch. Als mijn moeder even weg is eet ik het op. Maar meer ver tel ik niet want dan verklap ik alles." Jurriaan is bij toeval bij de film gekomen. ..Ik speelde mee met de Wonderdokter (van de stich ting Historische Spelen, red.) en toen vroegen Wim en Henk mij. Ik vind het wel moeilijk. Ik moet onzeker zijn en ik moet me zelf blijven voor de camera en dat is moeilijk." Kattig Naast Jurriaan is ook een rol weggelegd voor Aswintha Verha ge. Zij speelt het zusje van Bru no. „Ik ben nieuwsgierig en kat tig", legt zij haar rol uit. De film wordt helemaal ge maakt door amateurs. Vier da gen hebben ze uitgetrokken voor het maken van de opna mes. Drie in Zierikzee en één in Ouwerkerk. De korte speelfilm gaat tussen de tien en vijftien minuten duren en is de eerste film die Henk Verhage heeft ge schreven. „Ik heb wel ervaring met toneelstukken en acts, maar niet met film", lacht hij. Als al les meezit is de film over een maand klaar en zal dan gaan draaien in het circuit van de amateurfilm. De biblliotheek in Burgh-Haamstede trekt in de zomer veel toeristen. dinsdag 10 augustus 2004 sll TERNEUZEN - De provincie hoeft absoluut niet te reke nen op financiële steun van het bedrijfsleven bij het oplos sen van de zogeheten 'achterlandproblematiek' van de Westerschelde Container Terminal (WCT). Dat heeft een eigen onderzoek van de Statenfractie van de Partij voor Zeeland (PvZ) uitgewezen. Gedeputeerde H. van Wave- ren (CDA, ruimtelijke ordening) vindt dat het bedrijfsle ven moet meehelpen om met name de hinder (verkeers overlast, geluidshinder) langs het Zeeuwse spoor terug te dringen. „Een bijdrage is gerechtvaardigd, als je ziet wel ke mogelijkheden de WCT biedt voor het bedrijfsleven hier", zei Van Waveren onlangs. Fractievoorzitter M. Stof fels van de PvZ doet GS in een toelichting op schriftelijke vragen de suggestie aan de hand eerst maar eens te rade te gaan bij het Rijk en bij het Antwerps Havenbedrijf Want volgens hem profiteert vooral Antwerpen van 'een goed gesitueerde en geaccommodeerde voorhaven', zeker als de grens van de uitdieping van de Westerschelde is be reikt. En mocht het Rijk niet thuis geven, dan moeten de reserves van Delta maar worden aangesproken. „Op die manier komt het geld van de Zeeuwen immers weer terug bij diezelfde Zeeuwen", meent Stoffels. MIDDELBURG - Een twintigjarige Tilburger heeft giste ren bij verstek een werkstraf van tachtig uur gekregen. Op 5 september van het vorig jaar sloeg en schopte hij zonder aanleiding een Vlissinger op de Wickenburg in Vlissingen. De Tilburger was al eens eerder door de kin derrechter veroordeeld MIDDELBURG - Een 38-jarige inwoner van Hellevoet- sluis is door de politierechter veroordeeld tot een boete van 450 euro. Hij voer 15 juli vorig jaar met een snelle boot over het Veerse Meer. Bij controle bleek hij een vals Engels vaarbewijs bij zich te hebben - een document dat hij van zijn broer had geleend. Daarnaast gaf de man een valse naam op. De man verklaarde niet te weten dat het om een vals bewijs ging; zijn broer verklaarde later dat hij dat wél wist. Het document is verbeurd verklaard. ZAAMSLAG - De vochtproblemen in de woonwagen van de familie Jansen-Bak uit Zaamslag moeten voor de win ter opgelost zijn. Dat zegt wethouder A. van Waes naar aanleiding van klachten die de familie had over het ge brek aan medewerking bij de gemeente om het probleem op te lossen. Het gezin Jansen-Bak ziet de komende win ter met angst en beven tegemoet, temeer omdat de eenjari ge zoon Christiaan lijdt aan ernstige bronchitis. Los van die gezondheidsproblemen zijn ook de financiële proble men gegroeid. Om het natte huis in de winter warm te sto ken, is zo'n 400 tot 500 kubieke meter per maand nodig, een veelvoud van wat gebruikelijk is. „Enkele ambtena ren die zich met de kwestie bezighouden zijn momenteel op vakantie", zegt de wethouder, „maar zodra die terug zijn maken we een afspraak om een oplossing te vinden." De wethouder noemt eind van deze maand als termijn. „Het verschil is dat wij een oplossing hebben aangeboden in de vorm van een verbouwing, waar het gezin niet mee akkoord wilde gaan." door Ron Magnée waterschap. Met de nieuwe huurders is het aantal vierkante MIDDELBURG - De provincie gaat een deel van het nieuwe wa terschapskantoor lang het Ka naal door Walcheren huren. Ook het nieuwe waterbedrijf Evides krijgt een plek in het ge bouw. Met deze laatste huur ders is het waterschapspand zo goed als vol. Het nieuwe waterschapskantoor nadert zijn voltooiing. Nog een maand en het personeel van het waterschap Zeeuwse Eilanden gaat over naar het nieuwe pand. Met de ingebruikname zijn ook de overige gebruikers bekend. Zo krijgt een afdeling van de provincie een deel van de vijfde verdieping van het pand tot haar beschikking. Op dezelfde etage huurt het nieuwe water bedrijf Evides, waarin Delta deelneemt, een aantal vierkante meters. Tot slot komt het pro jectbureau Zeeweringen in het nieuwe pand, verspreid over de derde en vijfde etage. Dit geza menlijke project van Rijkswater staat en de Zeeuwse waterschap pen huurde ook in Goes al een gebouw bij het kantoor van het meters bijna op, vertelt D. Ste- ijn-Laing, woordvoerder van Zeeuwse Eilanden. „Er is nog een klein deel over, maar we gaan niet meer actief op zoek naar nieuwe huisgenoten." In het verhuren van de overtollige ruimte slaagt het waterschap overigens beter dan de gemeen te Middelburg. Het nieuwe stadskantoor, pal naast het waterschapskantoor, kampt nog immer met een lege vierde toren. Steijn-Laing legt uit dat het ook een uitdrukkelij ke eis van de algemene vergade ring was om huurders voor de ruimte te vinden. De verhuizing van het personeel van het water schap staat van 3 tot en met 12 september op het programma Als alles goed gaat, kunnen op 13 september de medewerkers op hun nieuwe stek aan het werk. Niet alle huisgenoten ver huizen meteen met het water schap mee. Evides verhuist latei- in september. De provincie trekt pas begin volgend jaar in het nieuwe pand. Het projectbureau Zeeweringen maakt wel gelijk tijdig de overstap. (Advertentie) Adverteerders, let op onze De PZC is het regionale medium bij uitstek, maar in de maanden juli en augustus adverteert u ook nog eens extra voordelig. In deze periode brengen wij de 'zomeractie'. Plaats binnen 5 verschijningsdagen uw 2e advertentie en kies uw voordeel. Meer weten? Neem contact op met het verkoopteam bij u in de buurt! Midden Zeeland Tel 0113 - 315520 Zeeuws Vlaanderen Tel.: 0114-372772 E-mail: zomeractie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41