pzc Van Buitenen betwist paam nieuwe partij Van Johnson molenaar tot hoerenjong en kankerjood Duo opgepakt voor brand Eindhoven Nederland Transparant zou tot verwarring leiden Kabinet wil Engelse les invoeren in groep vijf Campagne tegen liefstal via pc (linieken slaan llarm over tbs Ja, die hebben het gedaan! Jonge vrouw uit Goor vermoord Strand ontruimd door bosbrand Succes met nieuwe DNA-techniek Extra Friese paarden Prinsjesdag Asielzoeker dood door verdrinking Winkelier toont foto van dief Ontruiming Ulrum na gaslekkage Man vast na vondst dode in Roosendaal Meer asielzoekers keren terug naar eigen land dinsdag 10 augustus 2004 (EN HAAG - Na het succes van iuropa Transparant bij de Euro pe verkiezingen is Nederland hmsparant opgericht. Europa fonsparant vindt die naam te [eik gelijkend en vecht dat an. Federland Transparant is in ar.: ingeschreven bij de Kies- aden met de recente publica- in de Staatscourant is de ge- orte officieel. Fons Schirris, en van de drie initiatiefnemers, zei gisteren dat zijn partij aan alle verkiezingen in Nederland wil meedoen. Hij zegt dat de groepering niets van doen heeft met Europa Transparant. Wel wensen beide transparantie over het geld dat bij de overheid omgaat. Nederland Transparant vindt de verantwoording vol strekt onvoldoende. Europa Transparant van Paul van Buitenen maakt bezwaar bij de Kiesraad tegen de naam Nederland Transparant. „Zo is het voor de kiezer niet duide lijk", zei hij. De raad wees het bezwaar af, waarna Europa Transparant naar de Raad van State stapte. Die doet later deze week uitspraak. Europa Transparant haalde bij de Europese verkiezingen in juni twee zetels. Van Buitenen is bekend als fraudebestrijder bij de Europese Commissie. Hij beschuldigde in 1999 eurocom missaris Cresson van verduiste ring, waarna de hele Europese Commissie aftrad. Volgens Van Buitenen had Fons Schirris zich aangemeld voor Europa Transparant. Van Buit enen wees hem af. „Dat had geen bijzondere reden, maar hij sprak minder aan." Schirris was penningmeester bij Leefbaar Nederland en kandi daat van LijstRatelband.nl. Hij schreef in 2002 het boek Het di lemma 1.158.837.115 eurowaar mee hij wilde aantonen dat auto matische incasso fraude verge makkelijkt. Daarbij schreef hij zonder toestemming 700.000 eu ro af van rekeningen. Morgen moet hij zich hiervoor te verant woorden bij de rechtbank in Alkmaar. ANP door Froukje Houtman DEN HAAG - Basisscholie ren moeten al in groep 5 en 6 Engelse les krijgen. Het kabi net komt binnenkort met voorstellen om scholieren op jongere leeftijd vertrouwd te maken met wereldtaal num- Engels is nu al een verplicht vak in het basisonderwijs, maar bijna alle scholen geven de taallessen pas aan groep 7 en 8. De lesmethoden zijn ook afgestemd op het niveau van de twee hoogste groepen. Er is voor scholen geen wette lijke belemmering om al in la gere groepen met Engels te be ginnen. De regering bekijkt of de negen- en tienjarigen nieuw lesmateriaal nodig heb ben. „De samenleving wordt steeds internationaler", zegt een woordvoerster van het mi nisterie van Onderwijs in een toelichting. „Het is zaak dat je je talen leert, liefst zo jong mogelijk." In maart van dit jaar liet het kabinet al weten het op jonge leeftijd leren van Frans en Duits te willen stimuleren. Vanaf 1 augustus 2005 kun nen basisscholieren zich naast Engels ook deze vreem de talen eigen maken. Scho len zijn niet verplicht de drie talen te geven. Tijdens de Europese topconfe renties in Lissabon (2000) en Barcelona (2002) werd inter nationaal al afgesproken dat het jong aanleren van vreem de talen gestimuleerd moet worden. GPD I00FDDORP - Auteursrecht- norganisatie Brein zal mensen raarschuwen die illegaal mu- iek via uitwisseldiensten aan- len. Computergebruikers die rale bestanden delen, krij- sinds gisteren een bericht aarin staat dat ze zonder toe lemming van de rechthebben- ien onrechtmatig en soms zelfs Irafbaar handelen. het bericht wijst de stichting Jrem (Bescherming Rechten En- êrtainment Industrie Neder- nd) de gebruiker van de uitwis- Idienst erop dat hij muziek en Dogelijk ook films en computer- nellen, deelt met anderen. „Na- urlijk is het mooi om van mu- ek te genieten, maar het is iets eel anders om zelf materiaal lan te bieden, want daarvoor leb je toestemming nodig." Irein stelt dat verspreiders van egale bestanden inbreuk ma- en op het intellectueel eigen- Dmsrecht van auteurs, uitvoe- inde kunstenaars en producen- n. De mensen die hun brood rerdienen met de verkoop van uziek, films en computerspel- n lijden grote schade door ille gale verspreidi ng. ANP DLVERSUM - De strengere •maatregelen van minister tonner van Justitie leveren een veiligheid op voor de aatschappij. Dat schrijven de idememingsraden van tbs-kli- in een brandbrief aan een toelichting op de brief zei Janssen namens het platform ondernemingsraden giste- dat 'de maatschappij voor t lapje wordt gehouden'. Me- iwa'kers van tbs-klinieken orden bedolven onder papier- erk, waardoor zij nauwelijks ekomen aan het voorbereiden 'ers op een terugkeer in maatschappij, aldus Janssen, moeten ze van alle tbs'ers i risicotaxatie maken. „Dat st het personeel in de klinie- nontzettend veel tijd en ener- De spanningen in de klinie- n nemen toe", aldus Janssen, inner kondigde na het ind ut in mei met een tbs-patiënt leen 13-jarig meisje uit Eiber- a ontvoerde, aan dat het aan- 1 tbs-verloven wordt terugge- acht .ANP BREDA - Een als kabouter verklede vrouw ruimt een parkeerplaats op langs de A58 bij Breda. In opdracht van de Stichting Nederland Schoon houden in totaal 250 werk zoekenden parkeerplaatsen langs Nederlandse snelwegen schoon in deze uitmonste ring. In kleine ploegen bezoeken de schoonmakers elke parkeerplaats drie keer per week. De ludieke actie duurt tot 8 oktober. Daarna krijgen de deelnemers een certificaat en regelt de organiserende stichting op verzoek een sollicitatiegesprek. foto Ed Oudenaarden/ANP Burgemeesters moeten voetbal wedstrijden bij racistische en discriminerende spreekkoren stilleggen. Een slecht plan vin den gemeenten, scheidsrechters en supportersverenigingen. „Een horde boze supporters an derhalf uur in een leeg stadion laten zitten is vragen om moei lijkheden. \^A~r Wou vA/e.ER__. door Mayke Calis DEN HAAG - Wat is het ver schil tussen voetbalsupporters die in een stadion schreeuwen 'Je moeder is een hoer' en dege* nen die 'kankerjood' scanderen? Het laatstgenoemde is een ui ting van racisme en de andere kreet niet, vindt de onderzoeks groep voetbalvandalisme onder leiding van oud-staatssecretaris van Sport Margot Vliegenhart. De groep adviseerde het afgelo pen weekeinde dat burgemees ters moeten beslissen of een voetbalwedstrijd wordt stilge legd als er sprake is van discri minerende en racistische spreek koren. In andere gevallen beslist de scheidsrechter. Dat onder scheid is onzin, vindt Wout Schaap, voorzitter van de Belan genvereniging Scheidsrechters Betaald Voetbal. „Beide kreten zijn even erg." Volgens de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) is het juridisch onmogelijk dat bur gemeesters wedstrijden op grond van spreekkoren stilleg gen omdat stadions particulier terrein zijn. „Een burgemeester kan daartoe wél besluiten op grond van een verstoring van openbare orde en veiligheid", zegt een VNG-woordvoerder. Scheidsrechter Schaap vindt het positief dat de overheid meer verantwoordelijkheid wil nemen. Scheidrechters worden nu te zwaar belast, meent hij. „Een scheidsrechter behoort de orde op het veld te bewaren, niet die op de tribune." Hij vreest echter dat het middel er ger is dan de kwaal. Wat bijvoor beeld te doen met de supporters nadat een wedstrijd is stilge legd? De combitreinen zijn al leen op bepaalde tijdstippen, vóór en na de wedstrijd, beschik baar. Boze supporters anderhalf uur in een leeg stadion laten zit ten is vragen om moeilijkheden. Otto Adang, medewerker van de Politie Academie, zegt: „Het klinkt dapper, maar ik betwijfel of het doel wordt bereikt." Het onderscheid tussen racistische leuzen en andere beledigingen is te kunstmatig. De bedoeling van supporters die 'kankerjood' of 'hoerenjong' roepen is hetzelfde. En wat niet mag prikkelt juist de creativiteit: „Bij Vietnamde- monstraties was het in Neder land verboden 'Johnson Moorde naar' te roepen, dus riepen de be togers: 'Johnson Molenaar'." Adang ziet meer in geluidsover- stemmers. „Dan hoort niemand de spreekkoren meer." GPD GOOR - De politie heeft giste ren in een woning aan de Marke- loseweg in Goor het levenloze lichaam van een 25-jarige be woonster gevonden. Volgens de politie is de vrouw door een mis drijf om het leven gekomen. De politie ging in de woning kij ken na een verontrustend tele foontje van familie. Die trokken aan de bel omdat de vrouw een afspraak met de familie niet was nagekomen. Over de exacte doodsoorzaak en het mogelijke motief doet de politie geen mede delingen. ANP NIJMEGEN - Onderzoekers van het Universitair Medisch Centrum St. Radboud in Nijmegen hebben de genetische oorzaak gevonden voor een aangeboren afwijking die voorkomt bij een op de twaalfduizend pasgeborenen. Symptomen zijn onder meer hart- en nierproblemen, slechtziendheid en achterblijvende groei. De vondst van het bewuste gen was mogelijk door een nieuwe DNA-techniek die in Nijmegen sinds enkele jaren wordt gebruikt. Het is voor het eerst dat met deze tech niek de genetische oorzaak van een aandoening is vastge steld, maakte het St. Radboud gisteren bekend. ANP LEEUWARDEN - Paarden van het jubilerende Friesch Paarden Stamboek zullen dit jaar royaal vertegenwoor digd zijn in de stoet op Prinsjesdag. De cavalerie ere-es- corte wil zes Friese paarden als rijdieren inzetten. Als de geselecteerde viervoeters eind deze maand de laatste test goed doorstaan, dan krijgen ze een prominente positie aan de kop van de stoet. De stichting die gelegenheidsescortes regelt, heeft voor de Friezen gekozen in verband met het 125-jarig bestaan van het stamboek. Voor de Gouden Koets loopt volgende maand een span van acht Friese paarden. GPD LETTELBERT - Een 26-jarige asielzoeker uit Ivoorkust is zaterdag in het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG) overleden, nadat hij vorige week bijna was ver dronken. Dat liet de politie gisteren weten. De man, afkomstig uit het asielzoekerscentrum in Tol- bert, kon niet zwemmen maar hij begaf zich donderdag ondanks waarschuwingen toch in het diepe water van de Lettelberterplas. Hij verdween kopje onder. Omstanders konden hem enige tijd later ter plekke reanimeren. ANP BERGUM - In een computerzaak in het Friese Bergum hangen sinds zaterdag foto's van de vermeende dief van een schootcomputer. Eigenaar Ronald Zijlstra van Oké-PC erkent dat hij een nogal 'rigoureuze, schandpaal achtige methode' hanteert, maar hij hoopt dat de beelden afschrikken. Op video-opnamen die zaterdagmiddag werden gemaakt, is volgens Zijlstra duidelijk te zien hoe een man in korte broek en met een wit T-shirt aan een laptop ter waarde van 1200 euro steelt. De winkelier belde met de politie, maar toen die niet direct kon komen, besloot de computer verkoper posters op te hangen. GPD ULRUM - In het centrum van het Groningse Ulrum zijn gisteren op last van brandweer en politie vijftien wonin gen ontruimd na het ontdekken van een gaslekkage. Het lek bevond zich in een gasleiding van een tent die de afge lopen dagen het decor was van feestelijkheden ter gelegen heid van de jaarmarkt. Het lek werd ontdekt tijdens de ontmanteling van de tent, zei een woordvoerder van de Groningse brandweer. Hal verwege de middag kon iedereen weer naar huis. ANP van onze redactie binnenland EINDHOVEN - De politie heeft zondagavond twee mannen aan gehouden op verdenking van be trokkenheid bij de brand in een woning waarbij twee kinderen om het leven kwamen. De brand woedde in de nacht van zater dag op zondag aan de Jan Hol landerstraat in Eindhoven. Een jongen van acht en een van veertien jaar kwamen in de vuurzee om. De vader en moe der van de kinderen raakten ge wond en liggen nog in het zie kenhuis. De verdachten zijn respectieve lijk 23 en 31 jaar oud en komen beiden uit Eindhoven. Over een eventuele bekentenis wilde de politie gisteren niets zeggen. Het was eveneens onbekend wanneer de mannen worden voorgeleid aan de rechter-com- missaris. Het getroffen gezin is van Turk se afkomst. De politie houdt nog alle mogelijke motieven open, ook racistische. Intussen is het rechercheteam dat de zaak on derzoekt, uitgebreid van vijftien naar 25 personen. Uit onderzoek werd duidelijk dat de brand is aangestoken, zei gisteren een woordvoerder van de politie. Later op de dag maak te de politie bekend dat de wo ning is aangestoken met hulp van een brandbare vloeistof, ver moedelijk benzine, die door de brievenbus het huis is binnenge gooid. Hulpverleners hadden geen schijn van kans om de kinderen te redden, verklaarde een woord voerder van de brandweer. Om tien over half twee in de nacht van zaterdag op zondag kwam de melding van de brand bin nen, vijf minuten later arriveer den de eerste brandweerlieden. De kinderen waren toen waar schijnlijk al overleden. De directeur van De Kameleon, de school waar de kinderen op zaten, kondigde gisteren aan dat er morgen om 15.00 uur een stille tocht wordt gehouden. Die vertrekt vanaf het schoolplein aan de Bennekelstraat. ANP ROOSENDAAL - De politie heeft gisteren een 41-jarige man uit Roosendaal aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de dood van een 46-jarige vrouw. Het lichaam van de vrouw is gis terochtend gevonden in een huis aan de Molenstraat in Roosen daal. De vrouw had geen vaste woon- of verblijfplaats. Hoewel de doodsoorzaak nog onduide lijk is, gaat de politie uit van een onnatuurlijke dood. ANP DEN HELDER - Bij de Donkere Duinen in Den Helder heeft een grote bosbrand gewoed. De brandweer wist het vuur gisteren te doven met de inzet van tien blusvoertuigen. Aangezien er een sterke aflandige wind waaide, ontruimde de poli tie uit voorzorg het strand ter hoogte van de af slag Donkere Duinen. Door de brand ging 25 hec tare natuurgebied verloren. De politie vermoedt dat het vuur is aangestoken. foto Maurice Amoureus/GPD ren voor hun geld kiezen' en in zien dat er voor hun geen toe komst meer ligt in Nederland. Als verklaring daarvoor noemt de IOM-directeur het nieuwe be leid van Verdonk, dat 'brede maatschappelijke steun heeft'. Van zijn medewerkers hoort De Dyker dat er veel belangstelling is voor de 'herintegratiepremie' die uitgeprocedeerde asielzoe kers kunnen krijgen die voor april 2001 in Nederland kwa men en nu binnen acht weken na een brief van het ministerie van Justitie zelf terugkeren. Zij krijgen 2320 euro. Gezinnen krij gen 6050 euro. Van die regeling is sinds de in voering op 23 juni al door 162 mensen gebruikgemaakt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Steeds meer asiel zoekers keren terug naar hun land van herkomst. Vorige maand ging het om 353 mensen. Sinds begin dit jaar zijn al 2011 asielzoekers teruggegaan. Dat blijkt uit cijfers van de In ternationale Organisatie voor Migratie (IOM). Het aantal te- rugkeerders zal dit jaar de 2912 van vorig jaar overtreffen, is de verwachting van de IOM. IOM-directeur A. de Dyker stelt in een reactie dat het beleid van minister Verdonk (Vreemdelin genzaken en Integratie) 'kenne lijk succes heeft'. De Dyker denkt dat veel asielzoekers 'eie-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3