Satsss Eilandhoppen in de delta >zc }eld nodig voor oude woningen betaald voetbal Rondje met pontje bestudeert veer van Kats naar Stavenisse anpak verpaupering rachtwagen randt uit oorwaardelijke Iraf voor bezit jls paspoort Met een beetje fantasie waan je je op het strand EPZ maakt minder stroom Schoenen aan in Wemeldinge VVD Goes wil gladde paden Brommerrijder krijgt drie boetes GEOPEND BOUWVAK Accu editie Bevelanden-Tholen Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op kans. DDELBURG - Een veertigja- ;t inwoner van de Afrikaanse ovan politierechter B. Doore- ard Boekhout. [actie: 0113-315649 wv.pzc.nl „itredactie@pzc.nl ttus31,4460 AA Goes (prtentie-exploitatie: 1 en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ss Vlaanderen: 0114-372770; [önTal: 020-4562500. nsdag 10 augustus 2004 in Nederland verblij- ide man probeerde op 1 april i dit jaar met een vals pas- irtaaneen sofinummer bij de astingdienst in Goes te ko- n. Hij gebruikte hier ook een sfonnulier bij en gaf een val- naam op. De man was vijf rgeleden naar Nederland ge nen en had asiel aange- igd. Hij probeerde met wer- in zijn onderhoud, en dat ajn kinderen in Afrika, te men. Om aan werk te ko- n, gebruikte hij de valse pa- asielaanvraag is inmiddels jewezen en hij staat op de no- patie om te worden terugge- naar Benin. Daarom leg- I rechter Doorewaard Boek- geen onvoorwaardelijke op - de opsluiting zou [Uitzettingsprocedure kunnen Wkruisen, - maar een voor- prdelijke gevangenisstraf maanden. - Een met stro gela- vrachtwagen met aanhan- is gistermiddag volledig uit- op een landbouwper- I aan de Reigersbosstraat, Jb;i de Axelse buurtschap Ruit. De vermoedelijke oor- k van de brand is een vonk de uitlaat van de vrachtwa- brandweer was snel na de (ding omstreeks kwart over ter plekke met twee wagens Axel en Vogelwaarde. Het greep echter zo snel om "een dat de vrachtwagen s met een derde bluswagen Axel niet kon worden gered. n, dertig brandweerlieden tien mgezet bij het blussen brand. Hoewel de brand een uur was geblust, een aantal van hen tot laat e avond in de weer om het 'te blussen. De oorzaak van "and stond gisteravond nog 1 vast. De schade wordt door brandweer op minstens 100 euro geschat. nrlnprid Huibers [SSENKERKE - Voor het ibiappen van oude, verpauper- woningen in verschillende irpskernen doet de gemeente oord-Beveland een beroep op £t provinciale budget voor ad-en dorpsvernieuwing. [gelopen voorjaar liet de pro- ncie de gemeente weten dat er Igéén miljoen euro in het pot- voor stads- en dorpsvernieu- ing zit waarvoor nog geen be- mming is gevonden. Alle ge- eenten die niet over een vast idget voor stads- en dorpsver- euwing beschikken, konden snog projecten bij de provin- lindienen. ai hoefde wethouder A. van tr Maas (ruimtelijke ordening volkshuisvesting) geen twee er gezegd te worden. Hij erkt al langer aan een planne- Werkstraf [DDELBURG - Een twintigja- jeTilburger heeft gisteren bij slek een werkstraf van tach- uur gekregen. lóseptember vorig jaar sloeg schopte hij zonder aanleiding i Vlissinger op de Wicken- irgin Vlissingen. De Tilburger as al eens eerder door de kin- mcchter veroordeeld. tje om vervallen en verkrotte huizen in verschillende dorps kernen op het eiland aan te ko pen en op te knappen. Van der Maas wil de woningen vervol gens via woningbouwvereniging RWS verhuren. Hij denkt aan het opknappen van 25 wonin gen, verspreid over vijf jaar. „Wij hebben een kant-en-klaar, door Bouwwinkel Zeeland uitge werkt plan klaar liggen", zegt Van der Maas. „Ook met de RWS hebben we goede afspra ken gemaakt." Het plan hangt nog op de finan ciën. „Er is behoorlijk veel geld nodig voor het aankopen en op knappen van woningen. Dat kunnen wij als gemeente niet al lemaal zelf ophoesten", aldus Van der Maas. Hij heeft er goe de hoop op dat de provincie met een bijdrage over de brug komt. „Het is voor Zeeland een behoor lijk vernieuwend project", zegt Van der Maas. „Maar krijgen we geen financiële steun, dan denk ik niet dat we ermee ver der kunnen." Nu er toch voorzetjes mochten worden gegeven, had Noord-Be veland nog wel een project dat steun behoeft: de schuren in Co- lijnsplaat. Van der Maas wil ei genaren van een vervallen schuur in de achterstraten van Colijnsplaat subsidie geven om de houten gebouwtjes op te knappen. „Die schuren in Co lijnsplaat hebben een zekere mo numentale waarde", zegt Van der Maas. „Het zou zonde zijn als de boel straks echt op instor ten staat." Of Noord-Beveland op een bij drage van de provincie kan reke nen, is nog onduidelijk. De bezoekers van de dagverzorging van het Gasthuis in Goes vermaken zich ook in de hitte prima. foto Mechteld Jansen door 1 nqrid Huibers GOES - Adrie Mattijse (74) zou met het mooie weer best graag nog eens naar de Boulevard in Vlissingen gaan. „Prachtig toch? Die grote boten." Maar voorlopig is Mattijse ook heel te vreden met de tuin van zorgcen trum Het Gasthuis in Goes waar ze twee dagen per week de dag verzorging bezoekt. „Ik zat thuis echt een beetje te vereenzamen", vertelt ze. „Dus ik ben heel blij dat ik nu dit heb." Vijf jaar geleden verhuis de Mattijse van Brouwershaven naar Kloetinge om dichter bij haar kinderen te zijn. Het viel niet mee om haar vriendinnen op Schouwen achter te laten. „In Kloetinge kende ik nie mand." Nu gaat ze twee keer in de week een dag naar het Gast huis en één keer in de week naai de dagverzorging in de Erasmus- flat. Lekker koffie drinken, klet sen en lachen. Vooral met Nel Mekenkamp-Van Stee (88). „Daar zit ik altijd naast", zegt Mattijse. „We hebben zo'n lol." Met het mooie weer zit de groep van de dagverzorging het liefst lekker buiten onder een parasol. Met een beetje fantasie waan je je er wel op het strand. Er is met een drukke weg, de bibliotheek en de Aldi voor de deur in elk ge val genoeg te kijken. Sommige bezoekers van de dag verzorging zijn een beetje in de war, anderen erg eenzaam, ver telt begeleidster Ria van Steen oven. „Maar met de dagverzor ging en wat hulp van familie en buren kunnen ze vaak nog een hele poos zelfstandig wonen." Omdat de groep in het Gasthuis te groot werd, draait er sinds an derhalf jaar ook een groep in de Erasmusflat. Ouderen die er ge bruik van willen maken, moeten door het Regionaal Indicatie Or gaan worden geïndiceerd. Bloempotten De bezoekers van de dagverzor ging worden 's ochtends door een vrijwilliger of - als ze verder weg wonen - door een teletaxi gehaald en naar het Gasthuis ge bracht. Ze kletsen wat, doen een spelletje of duiken samen de keuken in. Zijn er genoeg vrij willigers dan kan er een bood schapje worden gedaan, 's Mid dags komt er een warme hap op tafel en rond een uur of vier wordt iedereen naar huis ge bracht. De dames - en een enke le heer - doen van alles en nog wat op de dagen dat ze bij el kaar komen. „We hebben laatst nog hele leuke bloempotten ge maakt", wijst Corrie de Jonge (89). Binnen op tafel staan fleu rig geschilderde popjes, ge maakt van versierde bloempot ten. Bovenop de lachende ge zichtjes prijkt een plantje. „We maken ook kaarten", zegt Els Borghart (78). Mattijse vult aan: „Of we bakken friet of pan nenkoeken. We maken piccalilly of bolussen. En laatst hadden we kokosmakronen." Zo kan ze nog wel even doorgaan. Fiets een rondje met een pontje. Het klinkt meer als een straf bij Ganzenbord dan als een kans- kaart bij Monopoly. Maar een kans is het zeker, een buitenkans zelfs, om in Zeeland nog met pontjes naar overkanten te varen. Meer dan honderd veerdiensten voeren ooit door de delta. Ééntje is er over: Vlissingen-Breskens. In de zomer zijn veel meer overkan ten varend te bereiken. Eilandhop pen; je hoeft er niet voor naar Grie kenland. De stichting Fiets een rondje met een pontje beschikt over negen tien veerdiensten in Zeeland, én Zuid-Holland, West-Brabant en Vlaanderen. Test: hoeveel eilan den kun je op één dag fietsend en varend aandoen? Niet alle schepen varen alle dagen en niet alle fietstochten sluiten aan op de vaartijden. Maar met de Almanak van de Zeeuwse pontjes en het bijbehorende fietsboek Over Zee Over Land zijn heel wat tochten samen te stellen. Deze moet lukken: van Middelburg naar Wolphaartsdijk, om 10.00 uur met het pontje naar Kortgene (10.10 aankomst), door naar Co lijnsplaat, met de boot (11.15) naar Zierikzee (12.00), om 13.00 de Oosterschelde oversteken naar Sophiahaven (14.30 afmeren). Ver der naar Kamperland voor de over tocht naar Veere (17.4.5, duurt een kwartiertje). En dan naai' huis. Middelburg, woensdag, 8.00 uur. Brood en drinken in de fietstas sen, fietsboek en pontjesalmanak mee, regenpak uit voorzorg (er wordt onweer voorspeld). Fietsrou te 20, van Veere naar Wolphaarts dijk, pik ik na Arnemuiden op. De hangars op vliegveld Mid den-Zeeland zijn nog dicht. Het enige dat vliegt, zijn eenden en grauwe ganzen. Ik fiets trouwens al ongemerkt op het tweede eiland van de dag. Tussen Walcheren, dat ooit bij Arnemuiden ophield, en Zuid-Beveland geen brug of boot. Het motorschip Hoop zet 's zomers fietsers over tussen Wolphaartsdijk en Kortgene. foto Willem Mieras De eilanden zijn door inpoldering aan elkaar gegroeid. Zuid-Beve land gaat al even onopvallend over in het voormalige eiland Wol phaartsdijk. De grens wordt ge markeerd door de Schenge; eens een 2,5 kilometer brede getijden- stroom vol veerdiensten, nu een smal water waar de bruine kieken dief en de kleine karekiet leven. Tussen Zuid- en Noord-Beveland vaart 's zomers nog wel een veer boot. Eerste afvaart: 10.00 uur. „Zet je fiets maar voor het hek, dan ziet hij dat je mee wilt", raadt de havenmeester aan. Ze wijst naar de overkant. „Hij kijkt met de verrekijker of er passagiers zijn." Die zijn er zo vroeg niet veel. Er willen ook een ouder echt paar en een moeder met dochter mee. „We moeten wel vroeg begin nen, want er zijn altijd mensen zo als jij, die om kwart over elf met Marcel mee moeten naar Zierik zee", zegt de schippersvrouw. Zondag vindt ze de leukste dag. Dan varen vaak Vlissingers mee. „Die komen elkaar bij ons tegen: hé, jullie ook hier?" De Hoop vaart met een westelijke bocht naar Kortgene, en met een oostelij ke bocht naar Wolphaartsdijk. „Hier lag ooit een zandplaat. De veerboten moesten daar omheen. Die plaat ligt er niet meer, maar het is ons eerbetoon aan vroeger." Het fietsrouteboek raadt een tocht langs Kats naar Colijnsplaat aan. Kan net in een uurtje, 15,5 kilome ter. Maar ik heb wel zin in koffie. Dus steek ik Noord-Beveland (ei land vier al) recht over. En het 'gat van de Zeelandbrug', dat je ziet als je recht onder de brug staat en tussen de pijlers door kijkt, heb ik al eens gezien. In Zierikzee heb ik een uurtje. Net genoeg voor een rondje door het centrum en een kleine lunch. Een koud pilsje zou wel smaken, maar ik heb het verkeerde café uitge zocht: de leidingen worden doorge spoeld. Colaatje dan maar. Mis schien ook wel zo verstandig. Om 14.30 uur meert de.rondvaart boot Frisia af in Sophiahaven. Ik kan pas over drie uur van Kamper land naar Veere. Dat geeft mooi de tijd voor een bezoekje aan de voorzitter van de stichting Fiets een rondje met een pontje, Cees van Liere. Na het topjaar 2003 - 35.000 passagiers - hoopt Van Lie re op nog meer passagiers. Steeds meer Vlamingen ontdekken 'rond je-pontje', merkt hij. Er komen ook nog altijd lijnen bij. Dit jaar drie en volgend jaar wellicht nog twee: Perkpolder-Hansweert en Kats-Stavenisse. Van Liere, zelf een fanatiek fiet ser, verheugt zich op uitbreiding. „Dit kun je nergens anders in Ne derland nadoen. We zijn een eilan denrijk. Veerdiensten horen bij Zeeland. Daarom willen we oude routes behouden. Dat is goed voor het imago van Zeeland." De veersteiger in Kamperland is er niet alleen voor fietsers; jonge ren gebruiken hem graag als duik- plank. De boot komt een kwartier te laat, maar wat geeft het met zo'n uitzicht op Veere. Middelburg, woensdag, 18.45 uur. Het is gelukt. Vijf (voormalige) ei landen met vier veerdiensten op één dag. Maurits Sep BORSSELE - Stroomproducent EPZ in Borssele heeft last van de warmte. Door de aanhoudend hoge temperatu ren is het water van de Westerschelde 21 graden warm ge worden. EPZ haalt water uit de Westerschelde als koelwa ter voor de kolencentrale en loost dat ook weer op de Wes terschelde. Het water dat EPZ loost is warmer dan in de vergunning is toegestaan. Daarom is het vermogen van de kolencen trale tijdelijk verlaagd, zodat het koelwater minder wam wordt. Het vermogen van de kerncentrale is maar een heel klein beetje verlaagd. Die heeft minder last van de warmte, om dat de kerncentrale drie koelwaterpompen heeft en de ko lencentrale twee. EPZ verwacht dat de centrales over on geveer vier dagen dagen weer op volle kracht kunnen draaien. WEMELDINGE - De wildgroei van Japanse oesters in de Oosterschelde wordt nu ook pijnlijk voelbaar aan de voet zolen. De gemeente Kapelle raadt badgasten op de strand jes in Wemeldinge aan om toch vooral niet zonder water schoenen te water te gaan. In het ondiepe water van de strandjes bij Oesterbaai en bij de Nieuwedijk, steken op veel plaatsen scherpe oester schelpen uit het zand. GOES - De WD-fractie in de gemeenteraad van Goes heeft vragen gesteld over de verharding van het pad door het sportpark Het Schenge. Zonder dat de fractie er ook maar iets over heeft gelezen, bleek het pad plotseling opnieuw verhard en niet met een gladde asfaltlaag, zoals de fractie al eerder heeft ver zocht, maar met fijn grind. De WD wil weten waarom het pad niet, zoals breed werd gewenst in de raad, ge schikt is gemaakt om te skeeleren. MIDDELBURG - Een twintigjarige Middelburger werd gisteren door politierechter B. Doorewaard Boekhout tot drie boetes veroordeeld: voor beschonken rijden, voor het op een onverzekerde brommer rijden en voor het niet kun nen tonen van een bromfietscertificaat. De man werd vorig jaar op 26 oktober aangehouden toen hij tegen een auto was opgeknald. Hij bleek drie keer zo veel te hebben gedronken als is toegestaan. Daarnaast bleek hij noch over een verzekeringsbewijs, noch over een bromfietscertificaat te beschikken. De man werd veroor deeld tot een totale boete van 435 euro. door Maurits Sep KATS - Kats en Stavenisse wor den volgend jaar misschien ver bonden met een veerboot die in de zomer fietsers en voetgangers overzet. De stichting Fiets een rondje met een pontje zoekt een schipper die met zijn boot deze verbinding wil onderhouden. Het idee voor de veerdienst tus sen Noord-Beveland en Tholen is ingediend door de dorpsraad van Kats, zegt C. van Liere, voorzitter van de stichting en burgemeester van Noord-Beve land. Maar ook op Tholen is een veer tussen Kats en Stavenisse begin dit jaar geopperd als één van de mogelijkheden om het toerisme op Tholen te stimule ren. Kats ligt aan een fietsroute tus sen twee veerdiensten die mee doen aan Fiets een rondje met een pontje: Kortgene-Wol- phaartsdijk en Colijnsplaat-Zie- rikzee. „Maar wij hebben ook een haven. De vraag ligt dus voor de hand om hier ook een veerverbinding te beginnen", zegt voorzitter R. Breure van de Vereniging Dorpsgemeenschap Kats (de dorpsraad). De dorpsraad heeft het idee al zeker twee jaar geleden geop perd, zegt Breure. „Maar het is een complexe materie. Er moet aan de overkant in Stavenisse ook een aanlegplaats komen. Die moet stevig zijn, dus dat kost geld. Het valt niet mee om fondsen te vinden. En dan moet je nog iemand met een boot vin den." Breure hoopt, net als de stichting Fiets een rondje met een pontje, dat de lijn Kats-Sta venisse volgend jaar in de vaart genomen kan worden. Voorzit ter Van Liere werkt bovendien aan een lijn tussen Hansweert en Perkpolder. Als die twee er volgend jaar bijkomen, telt het netwerk 21 veerdiensten. Van Liere: „Je kunt het netwerk van veerdiensten in Zeeland on beperkt uitbreiden. Er voeren hier eens meer dan honderd ve ren." Hij vindt dan ook dat Zee land veel meer uit de 'groenblau we oase' kan halen dan tot nu toe is gebeurd. „De provincie is onvoldoende gepromoot als fiets- en watersportprovincie. We hebben hier ruimte zat én een goede infrastructuur." Fi nancieel gaat het weer iets beter met Fiets een rondje met een pontje. Van Liere krijgt als stich tingsvoorzitter begin september een cheque van de provincie van 5000 euro als bijdrage in de pro- motiekosten voor de komende drie jaar. Bovendien betaalt de provincie 200 euro per schip om de voorzieningen voor fietsen en fietsers te verbeteren. Advertentie Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge 0113-341688 www.moerstee.nl zeeuwse almanak Ter voorbereiding op de kam- peervakantie snelde het Goe- se stel nog even langs de spe ciaalzaak. Voor een stroom- blok met aardlekschakelaar. Het prijskaartje van 170 euro zette ze ami het denken. De opladers van de mobiele tele foons en van de batterijen zijn immers voorzien van een stekker voor gebruik in de au to. Enige probleem: de video camera. Het stel besloot op in ternet te zoeken naar een extra batterijlader. Die stond voor 70 euro te koop en is in middels besteld. Nu hopen dat als straks alle batterijen zijn opgeladen, de motor van de auto nog wil starten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33