Olieprijzen blijven stijgen EU vindt geen bewijs genocide in Darfoer COURAN Q9P I i Duikers gered na ongeluk bij Ouwerkerk Olympische Spelen i 17l uders sloten wee dochters ange tijd op Hittegolf in Nederland Stilleggen productie in zuiden van Irak leidt tot records Protest tegen Schroder Japanse kerncentrale hapert Einde voor duurzaam-stichting Si Dance Valley verzweeg vechtpartij supporters l M 23° §Ib NW 3 EE Enkele buien isselend bewolkt en enkele regen- of (weersbuien. Ook af en toe wat zon. iddagtemperatuur circa 23 graden. 46e jaargang no. 187 insdag 10 augustus 2004 IS nummer €1,20 PZC internet: www.pzc.nl Plantjes^ tellen in Yerseke Moer;' EN HAAG - De Haagse poli tie sft een echtpaar en hun 21-ja- re zoon aangehouden vanwege sluiting en mishandeling van ree zussen van respectievelijk stien en negentien jaar oud. [Turkse meisjes zijn mogelijk jcle jaren vastgehouden en aden worden uitgehuwelijkt. istitie onderzoekt hoe lang de eisjes precies in hun ouderlijk us werden vastgehouden. De jders en hun zoon mogen geen ntact met de buitenwereld >bben om het onderzoek niet beïnvloeden. e meisjes werden bevrijd na s over de opsluiting. Ze wa- pi gewond en zijn na behande- Dg'in het ziekenhuis naar een ilig plek gebracht. Omwonen- en hadden briefjes gevonden iet hulpverzoeken. Daarin ond at de zusjes werden ge- agen en om hulp verzochten. huwelijken ilgens de advocaat van de va ir vroegen de meisjes om aan- icht omdat zij vreesden te wor- uitgehuwelijkt. De advo- lat zegt dat de vader de be- huldigingen ontkent. „Er wa- 11 n wel beperkingen in de vrij- van de twee, maar zij gin- in naar school en werk. Ik heb iet de indruk dat het een ernsti- zaak is Ij zegt dat de slachtoffers net irug waren van een vakantie in S irkije. Ze waren daar met het elegezin geweest. „In de nacht in donderdag op vrijdag kwa len ze om één uur thuis. Om 2 eht uur 's ochtends gooiden ze ebriefjes uit het raam", aldus e raadsman. GPD DE BILT - Nederland be leeft sinds gistermiddag 12.54 uur een landelijke hit tegolf. De temperatuur be reikte in De Bilt op dat mo ment 30 graden Celsius. Het is de 35e sinds 1901, het jaar waarin het KNMI hittegolven begon te tellen. De hete dagen houden vol gens het KNMI niet aan. Voor de komende dagen '«'orden onweersbuien voor speld. Het blijft wel warm met temperaturen tussen 25en 29 graden Celsius. Iet KNMI spreekt in Ne derland van een hittegolf, ais het in De Bilt ten min stevijf dagen achtereen 25 graden Celsius of hoger is jeweest, waarvan drie da len met temperaturen van Binstens 30 graden Cel sius. Vorige week was het n De Bilt dagelijks war mer dan 25 graden en sinds zaterdag warmer dan 30 graden Celsius. Zonnigste Vorig jaar ging als zonnig ste jaar ooit de boeken in. det was in Nederland nog nooit zo droog geweest als in de zomer van 2003. Er werden ook nog nooit zo- ve?l (115) dagen geteld waarop de temperatuur bo ven 20 graden Celsius steeg. He zomer van 1947 telde v°lgens het KNMI vier af zonderlijke hittegol en met een totale duur van 38 Jagen. De langste hittegolf beleefde Nederland in ?9'5. Op 29 juli van dat Jaar begon een aaneengeslo- en reeks van achttien zo merse dagen, waarvan er zes tropisch (30 graden Cel sius of hoger) waren. He provincies Brabant en Limburg zijn gemiddeld de warmste delen van het land, In de zomer van 1995 Joekten plaatsen in Lim burg drie regionale hitte golven. j" het noorden van het an" komen hittegolven voor en langs de ust is tropische warmte zeldzaam. ANP Pagina 4 nachtelijke warmte tast slaapritme aan ■■■■■■■■Mi WÊÊmÊÊÊÊÊHÊÊÊieaegaa van onze redactie buitenland LONDEN - De olieprijzen blijven stijgen door het in zakken van de productie in Irak. Op de Britse en Ameri kaanse markten zijn giste ren de records van vorige week vrijdag gebroken. Op de olietermijnmarkt van Lon den piekte de notering voor een vat (159 liter) Brent-olie uit de Noordzee aan het eind van de middag op 41,65 dollar. Later zakte de notering weer wat weg. Het vorige record, 41,50 dollar, kwam vrijdag tot stand. Amerikaanse olie kwam ook op een recordprijs. Tijdens de han del noteerde een vat olie 44,98 dollar om uiteindelijk te sluiten op 44,84 dollar. Vrijdag stond deze olie op 44,77 dollar, de hoogste prijs tot dan toe. De oorzaak van het pieken van de olieprijs lag in Irak. Dit land besloot gistermiddag tot het sta ken van de olieproductie in het zuiden. Dat gebeurde nadat vol gelingen van de sjiitische geeste lijke Muqtada al Sadr dreigden raffinaderijen aan te vallen. Dat liet een woordvoerder van de Iraakse Zuidelijke Oliecompag nie gisteren weten. Volgens de woordvoerder bevat de terminal van Basra genoeg olie om de ex port twee dagen te garanderen. Irak voert per dag 1,9 miljoen vaten uit. Daarvan is 90 procent afkomstig uit het zuiden. Opgeblazen Vorige week kwam de export van olie uit het noorden tot stil stand nadat een belangrijke olie pijplijn tussen Kirkuk en de Turkse havenstad Ceyhan was opgeblazen. Door de pijplijn stroomde sinds juni olie, nadat die na een serie van aanslagen tien maanden buiten gebruik was geweest. ANP/AFP/RTR pagina 5 strijd Irak gaat voort pagina 6 effectenbeurzen De hulpdiensten rukten met groot materieel uit om de twee onfortuinlijke duikers bij te staan. door Piet Kleemans OUWERKERK - Twee Belgische duikers - beiden 33 jaar - zijn gisteren ter hoogte van Ouwerkerk in de problemen geraakt doordat ze te snel naar het wateropper vlak waren gestegen. De duikers zijn voor behandeling in een decompressie- tank overgebracht naar Antwerpen. Ze maken hel naar omstandigheden goed. De hulpverleners stroomden gisteroch tend van alle kanten toe nadat alarm was geslagen. Politie, brandweer en ambulan ce spoedden zich naar de plaats van het ongeval. Ook de traumahelikopter werd gealarmeerd, evenals de duikteams van de Goese brandweer en de KNRM. De be manning van de trauma-heli hoefde niet in actie te komen en hetzelfde gold voor het duikteam. De buddies van de onfor tuinlijke duikers wisten hun duikvrien- den op het droge te krijgen, waarna de slachtoffers per ambulance werden over gebracht naar het Oosterscheldezieken- huis in Goes. Daar werd besloten het tweetal door te sturen naar Antwerpen voor een behandeling in de decompressie- tank. Het ongeluk gebeurde toen de dui kers op een diepte van 45 meter werden verrast door de sterke stroming. Bij het opstijgen werd een zogeheten decompres- siestop overgeslagen, waardoor de dui kers te veel stikstof in hun bloed kregen. MAAGDENBURG - In het oos ten van Duitsland zijn gisteren duizenden demonstranten de straat opgegaan om te proteste ren tegen het arbeidsmarktbe leid van de regering-Schröder. De organisatoren van de marsen proberen een parallel te trekken met de 'maandagdemonstraties' die mede leidden tot de val van de Berlijnse Muur in 1989. In Leipzig en Maagdenburg gingen meer dan tienduizend mensen de straat op. De demonstranten droegen spandoeken met zich mee met teksten als 'Schroder moet opstappen' en 'Eichel lacht, terwijl kinderen huilen' - verwijzingen naar de bondskan selier en zijn minister van Finan ciën Hans Eichel. Ook in Halle en Dessau werd door duizenden mensen geprotesteerd. Het be langrijkste strijdpunt is de voor genomen korting van uitkerin gen voor mensen die langer dan een jaar zonder werk zitten. De maatregel treft vooral het voor malige Oost-Duitsland. Hier is de werkloosheid met 18,5 pro cent het dubbele van de rest van het land. In veel plaatsen zit zelfs bijna de helft van de bevol king zonder werk. foto Fabrizio Bensch/RTR van onze redactie buitenland KHARTOEM - Een team van de Europese Unie heeft in Darfoer geen bewijzen kunnen vinden van genocide. Wel wordt er in deze Soedanese regio op grote schaal gemoord, zei gisteren de Nederlander Pieter Feith, die de missie de afgelopen week heeft geleid. „Voor genocide moet je aanto nen dat er systematisch acties te gen een bepaalde bevolkings groep plaatsvinden. Dat bewijs is er niet", aldus Feith. Het Ame rikaanse Congres veroordeelde de strijd in Darfoer, waai' het re geringsleger en Arabische mili ties dood en verderf zaaien on der de Afrikaanse inwoners, vo rige maand wel als genocide (volkerenmoord). De EU-gezant wilde echter 'niet bagatelliseren wat er gebeurt'. Er wordt veel gemoord en mili ties branden op zeer grote schaal dorpen plat, zei Feith. Om de Soedanese overheid te on dersteunen, zou de EU 25 a 30 adviseurs moeten sturen om de politie in Darfoer, een gebied ter grootte van Frankrijk, te ad viseren. De Soedanese regering is van plan zes- tot twaalfdui zend extra politiemannen naar het gebied sturen. Volgens Feith heeft de regering in Khartoem het idee 'positief ontvangen'. Ondertussen heeft de Soedanese regering een actieplan goedge keurd dat minister Mustafa Os man Ismail van Buitenlandse Za ken en VN-gezant Jan Pronk hebben opgesteld om de vrede in Darfoer te herstellen. Het plan voorziet onder meer in de instelling van 'veilige gebieden' voor de terugkeer van ontheem den naar de westelijke regio van het Afrikaanse land. Ismail liet gisteren verder weten dat zijn land waarschijnlijk bin- nen drie weken de veiligheid en mensenrechtensituatie in Dar foer kan verbeteren. Daarmee zou het tegemoetkomen aan een resolutie van de VN-Veiligheids- raad. Dat dreigde op 30 juli met sancties als Soedan de Arabi sche milities niet ontwapent. De minister van Buitenlandse Zaken ging tegelijkertijd in de VANDAAG BIJ DE PZC: fl u Vierentwintig pagina's, met on der andere: Annabel Kosten heeft vol doende bagage De koning van Sydney wil ge nieten Van Moorsel: in 2000 zat echt alles mee De droomrace van een esta fetteploeg Zonder God kan Kipchoge niet winnen Goud heeft Anky rust ge bracht Erica Terpstra gelooft in ma gie van de Spelen IHffl Een ongeluk in een Japanse kerncentrale heeft aan vier R mensen het leven gekost. Zeven anderen raakten zwaar*j> gewond. De slachtoffers vielen toen stoom, die onder ho-V ge druk naar de turbine in de centrale werd gevoerd, ont-, snapte via een gat in een toevoerleiding. Er zou geen radioactieve straling zijn vrijgekomen. De iLit/' centrale schakelde automatisch uit. De stichting Nort Zeeland houdt op te bestaan. Na dit*$ jaar wordt een punt gezet achter de milieu- en energiepro- jecten die de organisatie in de horeca-, watersport- en re- creatiesector op poten heeft helpen zetten. Het bestuur^ van Nort is tot de conclusie gekomen dat niet al le ondernemers in die sectoren nog enthousiast v'jïj - genoeg zijn te maken voor zulke projecten. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, ij 10, 11 en 13; Sport: 14, 15 en 16; Buitengebied: 17, 18 en 19. foto Marijke Folkertsma De waterpolitie stelt een onderzoek in naar de exacte toedracht van het duikon- geval. Eerder dit jaar, tijdens het Pinksterweek- einde, kwam een 43-jarige vrouw uit het Belgische Geel bij een duikongeluk om het leven. Zij raakte verstrikt in een net en stikte. Datzelfde weekend moest een duiker uit Dreischor worden behandeld in een decompressietank na te snel te zijn opgestegen. door Jacob van der Meulen VELSEN - De organisator van het zaterdag gehouden Dance Valley heeft een grote knokpar tij op het feest tussen Haagse en Amsterdamse voetbalsuppor ters doelbewust verzwegen. Hoe wel de veiligheidsmensen de zaak volgens getuigen niet in de hand hadden, werd ervan afge zien de beschikbare Mobiele Eenheid in te zetten. Over de vechtpartij wordt uitge breid bericht op diverse suppor terssites op het internet. Daar uit blijkt dat aan het begin van de avond de vlam in de pan sloeg bij het podium waar hardstyle house werd gedraaid. Dat gebeurde toen ADO- en Ajax-supporters het met elkaar aan de stok kregen. Volgens ge tuigen ging het in totaal om zo'n honderd festivalgangers. De vechtpartij duurde meer dan een kwartier. Ook beveiligings mensen van Dance Valley liepen klappen op toen ze probeerden Bjj H de vechtenden te scheiden. Tien- tallen festivalgangers raakten*; bekneld tussen de rivaliserendej supportersgroepen en moestenfï' hevig geëmotioneerd wegvluch-, f; ten. Een politiehelikopter cirkel-5 de boven het podium en legdevjjij de ongeregeldheden vast. De$| vechtpartij werd pas beëindigd^.! toen de betrokken Ajax-suppor-** j ters wegvluchtten in de mensen-£5j massa. Er is niemand aangehou-' Jj den. De politie overwoog de ge-«É; reedstaande ME in te zetten oml de vechtenden te scheiden. Degjj festivalorganisatie zou dat ech-3' ter hebben afgeraden om escala-J tie van het geweld te voorko-L'j men. Opstootje Na afloop van het evenement verklaarde een woordvoerden dat Dance Valley zonder noe-i menswaardige problemen wastó verlopen. Daarbij werd de vecht-J partij afgedaan als een 'opstoot-v je'. De organisatie was gisteren! met bereikbaar voor commen- 4? (Advertentie) aanval door te stellen dat het conflict tot dusver veel minder slachtoffers heeft geëist dan de VN beweren. Ismail stelde dat het dodental dat de VN noemen (vijftigduizend) tien keer zo hoog is als het echte aantal. De crisis in Darfoer komt door sluimerende spanningen over on der meer landbouwgrond tussen nomadische herders, die zich als Arabieren beschouwen en boe ren die hun zwart-Afrikaanse af komst koesteren. Opstand In februari 2003 kwamen drie van de Afrikaanse stammen in Darfoer, die zich verenigden in de rebellengroepen SLA/M en JEM, in opstand tegen de rege ring, die wordt gedomineerd door een Arabische elite. De regering heeft de regio met militaire middelen bestookt en de Janjaweed-milities, vaak tie ners of jong-volwassenen, zaaien er sindsdien dood en ver- dex-fmet hulp van het regerings leger. Zo'n 1,2 miljoen bewoners zijn daardoor op de vlucht gesla gen. ANP/RTR Voor automatische incasso slem ik toe in afschrijving van mgn (postlbankrekemngnummer PZC bv gaal zorgvuldig om mei persoonsgegevens. In de cololon treft u nadere mformaiie aan L_ Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.50 Ik geef daarbij eenmalig toostem- mmg voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer Iproel geldt eenmalig binnen zes 8"711688 555530' II Noteen u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). per jaar met automatische incasso (€217,00) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1