c Lepelaar terug in de Delta Vooral 's zomers is het hier nog gezellig druk mmm r^EKh f» Je balletje mó in de drienkensbak Nieuwe raadkaart ONDERWEG dinsdag 10 augustus 2004 In de loop van de geschie denis is er in de Zeeuw se- en Zuid-Hollandse Del ta heel wat veranderd. Vroe ger had de natuur het alleen voor het zeggen. De basis werd gevormd door grote in vloeden van de rivieren de Maas, de Schelde en de zee. Zij ontmoetten elkaar in steeds wisselende omstan digheden. Wij moeten in de geschiede nis kijken voor de resulta ten van deze imponerende ele menten. De sedimentaire afzet tingen van zand en klei tot weer het opnieuw verzwelgen van land. De meeste processen wa ren heel geleidelijk van aard. Zo ontstonden langzaam opwassen, waar rivier- en zeewater nauwe lijks nog vat op hadden. Voor- De PZC sponsort Het Zeeuwse Landschap. In 'Natuurlijk Zeeland' doen medewerkers van deze stichting verslag van wat er speelt in de Zeeuwse na tuurgebieden: onverwachte vondsten en bijzondere ge dragingen passeren weke lijks de revue. En natuur lijk ook de successen en mislukkingen in het be heer. beelden hiervan zijn er vrijwel niet meer. Vrijwel alles is in cul tuur gebracht. Enige indruk hoe dat geweest moet zijn, vinden we in de Biesbosch. Nog wat ver der terug in de Delta, in Zee land, hebben wij ook gebieden liggen, die min of meer de oude situatie terugkrijgen. De Slik ken van de Heen is zo'n gebied. Heel anders dan de Biesbosch. Het tij is er nog meer gedempt en de bodem is anders van sa menstelling. Daar wordt gepro beerd zoveel mogelijk rekening te houden met natuurlijke schommelingen in het water peil. Dat leidt tot hogere water standen in de winter en lagere in de zomer. Op die grens van hoge en lage waterstanden ont staat een wilde flora met opmer kelijke soorten. De bodem is er open. Het goudknopje is daar bijvoorbeeld een fraaie soort, ooit uit Zuid-Afrika naar hier gebracht. Het vormt er markan te, gouden linten, waarin de in dividuen op gouden knoopjes van ongeveer een centimeter in doorsnede lijken. Op dezelfde plaats groeit tevens het kleinste plantje van Nederland. Even klein als het zeldzaam is, want er zijn maar weinig groeiplaat sen van in Nederland. Het is de dwergbloem. Een toepasselijke naam van een groenig plantje, niet veel groter dan een centime ter. Opvallender zijn de grote par- nassiavelden even hogerop aan de oever. Parnassia is eigenlijk een bergplant, die het aan de kust met de hoge luchtvochtig heid, goed naar zijn zin heeft. Verderop in het water staat een flinke groep lepelaars, oogver blindend wit in het donkerspie- gelende water. Zij verzamelen zich voor de trek naar het zui- Foeragerende lepelaars in de Slikken van de Heen. den. In de Delta vinden ze volop voedsel, voor hun jaarlijkse tocht. De aanwezigheid van lepe laars is betrekkelijk nieuw voor Zeeland. Het markeert de veran deringen in de goede richting als leefgebied voor uiteenlopen de vogelsoorten. De zilverreiger is er ook al geen zeldzame ver schijning meer en sluit broedpo- gingen succesrijk af. Zelfs de grote zilverreiger wordt waarge nomen. De andere kant van het gebied heeft nog het meest de allure van wilde natuur. Daar ontwik kelt zich, op de hoger gelegen voormalige schorgronden, moe rasbos. Boomleeuwerikken en roodborsttapuiten zijn daar bij voorbeeld te vinden. Langs de voormalige kreken bloeit een kruidenrijke begroeiing. Vlin ders doen er zich te goed aan de nectar van koninginnekruid en heelblaadjes. Andere insecten trekken ook de aandacht. Vaak gaat het om karakteristieke soor ten van het Delta achterland die we nauwelijks of niet meer za gen. De behangersbij bijvoor beeld was er als de kippen bij om het nieuwe gebied te koloni seren. De bij bekleedt zijn broed- cellen met zelf gesneden bladde- len. Een nog opmerkelijker soort vinden we in de familie van de umtjeswespen. De Eume- nes pedunculata. Deze soort heeft geen Nederlandse naam en is een echte kustbewoner. De wesp maakt urntjes om zijn na geslacht van een veilig onderko men te voorzien. Deze worden aan plantendelen bevestigd. Het zijn stevige kommen die, nadat ze zijn voorzien van een ei en provisie, worden afgesloten met een dekseltje. Weer en wind heb ben geen invloed op het urntje. foto Het Zeeuwse Landschap De bouwstof is klei,vermengd met speeksel van de wesp en ge kneed tot een 'mortel'. De urn tjes worden precies op maat ge maakt, voor de mannetjes wat kleiner dan de vrouwtjes. De vrouwtjes zijn wel anderhalve centimeter lang en met hun ver smalde eerste achterlijfssegmen ten fraai om te zien. Heel wat anders dan de ons be kende limonadewespen, waar van de eerste achterlijfssegmen ten vrij abrupt en groot begin nen. De tekening van de urntjes wesp is vrijwel gelijk aan die van de bekende wesp; zwarte en gele banden wisselen elkaar in gelijkmatig delen af. Ron Brouwer Ron Brouwer is medewerker ex terne betrekkingen bij Het Zeeuwse Landschap. Staatsbosbeheer biedt van daag de mogelijkheid om nachtdieren te kijken bij het Bos van Erasmus en De Knok ker t. Vertrek om 21.30 uur van af parkeerplaats de Knokkert, Knokkertweg, Nieuwvliet. Staatsbosbeheer houdt vandaag een wandeling door de bossen van Westerschouwen. Vertrek 19.00 uur vanuit de excursie- schuur, Kraaijensteinweg, Wes- tenschouwen. Kosten €2,-. Aan melden bij VW Schouwen-Dui- veland: 0900-2020233. Vanaf MFC Scaldis Naturalis in Sint-Maartensdijk wordt mor gen, onder leiding van Staats bosbeheer, een excursie gehou den door de Pluimpot, een voor malige zeearm. Vertrek: 19.00 uur. Kosten €2,- Aanmelden bij WVTholen: 0166-663771. Het Zeeuwse Landschap (HZL) houdt morgen een natuurexcur- sie in de Verdronken Zwarte Pol der bij Nieuwvliet. Vertrek om 19.30 uur vanaf parkeerterrein Zeedijk, Nieuwvliet-Bad. Kos ten €1, Mnderen €0,50. Morgen kan er met een gids van Staatsbosbeheer naar nachtdie ren gekeken worden in het Braakmanbos bij Hoek. Vetrek om 21.30 uur vanaf recreatiecen trum De Braakman. Prijs: €2,-, kinderen: €1,-. HZL leidt wandelaars morgen rond in het Verdronken Land van Saeftinghe. Vertrek om 18.30 uur bij het bezoekerscen trum Saeftinghe, Emmaweg 4, Nieuw-Namen. Prijzen: €5, €2,50 voor kinderen. Staatsbosbeheer houdt morgen een excursie door natuurontwik kelingsproject De Prunje op Schouwen. Vertrek 13.30 uur bij de boerderij aan het eind van de Prunjeweg, Serooskerke. Kos ten €2, kinderen €1,-. Aanmel den bij VW Schouwen-Duive- land: 0900-2020233. IVN Walcheren houdt morgen een excursie door de duinen en langs het strand van Zoutelan- de. Vertrek 19.30 uur bij het speeltuintje op de dijk (opgang 't Martgat). HZL leidt donderdag een excur sie door het Zwin. Vertrek 10.00 uur bij bezoekerscentrum 't Zwin, Retranchement. Kosten €3,50, €2,- voor kinderen. In de Meeuwenduinen bij Wes- tenschouwen houdt Staatsbosbe heer donderdag een excursie. Vertrek om 19.00 uur vanaf de uitkijktoren aan de Weijdeweg. Kosten €2,-. Aanmelden bij VW Schouwen-Duiveland: 0900-2020233. Bij Sint-Annaland wordt don derdag een natte laarzentocht gehouden. Vertrek: 19.00 uur aan het eind van de Sluispolder- weg, Sint-Annaland. Kosten €2,-, aanmelden bij WV Tho- len:0166-663771. Staatsbosbeheer houdt vrijdag een rondleiding in de Karne- melkpolder bij Koewacht. Ver trek om 19.00 uur bij Café 't Zand, Koewacht. Natuurmonumenten houdt zon dag een excursie door de Zeepe- duinen en het Slotbos van Burgh-Haamstede. Vertrek: 10.00 uur vanaf Slot Haamste de. Leden Natuurmonumenten €4, overigen €7. Aanmelden via VW Schouwen-Duiveland: 0900-2020233. Vanaf de Markt in Aardenburg vertrekt maandag om 19.00 uur een wandeltocht onder leiding van Natuurbeschermingsvereni ging 't Duumpje. Vanuit Zuidzande houdt 't Duumpje maandag een fiets tocht door het Land van Cad- zand. Vertrek: 19.00 uur, op het kerkplein in Zuidzande. Éénvoudige kinderspelletjes kunne uutgroeie toet wae- reldwied bekende sporten en omgekeêrd is hetzelfde het ge val. Neem voetbal. Tegen een balletje trappe, overspele, een bal in een gat schoppe is uut' egroeietoet een bedriefstak zon der weerga. En toen a dat spelle tje geëvolueerd was toet de sport aoller sporten, kwam d'r taefelvoetbal en blaesvoetbal. Veraol dat leste stae nog in m'n geheugen 'egrift: de spieë en kwiele vloge over 't taefelzeiltje twint a je mie een blaespuupje probeerden het balletje in de goal te kriegen. Petjebal, een balletje probere in een pette of een kuutje te gooien is uut'egroeie toet wat a tegen woordig golfen, spreek uut 'kalf' of 'kalfen' eêt. Op schitte rende terreinen zie je dan man nen löpe, die a een balletje in een pitje probere te slaen. Kwaeë tongen bewere dat het aarsom is: da je ballen zie löpe die a mekoore de juuste mensen toespele? Oe dan ok, het schient een moaie sport te wezen. Rust gevend, gezellig, gezond en mie aollerlei voorzieningen, zodat iedereên d'r an mee kan doe. A je nie mï goed ter beên bin dan neem je een elektrisch karretje, ka' je nie mï goed lichte en drae- ge, dan neem je een caddie die a dan de tasse voe je zeult en a je nie mï slae kan, dan doe zö'n kaerel tegen een redelijke ver goeding dat ok nog voe je. Ik be- griepe noe ok pas wï a de uut- drukking 'een kolfje nae j'n and' vandaen komt: dat is a je 't goed ni je zin eit en een ander doet het werk. Noe schient het een taemelijk diere sport te wezen, omdat de contributie voe zö'n club an d'ööge kant is. Dat kan ok nie aars a je die prachtige golfbaenen ziet. Mae wie a wil kan d'r an mee doe. Biljarte is ok nie goedkoop en om sches- sens te rieën bie zummerdag mö j'ok eêl wat investere. Pas stoeng d'r in de krante dat 'r een boer in d'n Achter'oek be- docht ao dat het ok wè goed koper kan en die ei gewoon z'n weie open'esteld as golfterrein. Mie een bitje groater bal en een klompe an een stokje as golf- stick is dat onmiddellijk an'eslo- ge en noe bin d'r a eêl wat spe lers en zelfs a meêrdere terrei nen daè a je kan 'boeregolfe' of 'weilandgolfkan spele. Daè is zelfs a een toernooi 'ewist. Van 't eên komt 't are en in het kader van Vitaal Platteland ei een agrariër in Baerland een ööp subsidie 'ekrege voe de ont wikkeling en promotie van mais- golf, spreek uut 'maïskolf', een variant op het boerengolf. Mae wè vee leuker en spannender en... 't is in de buurte. Je kan d'r zö naè toe en iedereên kan mee doe. En noe a de mais groat is, zie je d'r ok niks van. Je lopt tus sen 't mais, dus van landschaps- of horizon vervuling merk je niks. 't Bin net de geparkeerde auto's bie zö'n blok mais daè a je an kan zie dat 'r wat te doen is. A j'in de buurte van Baerland bin mö j'zeker es ge kieke en pro beert het een keêr. 'k Za uutleg- ge oe at het in z'n werk gaet. Je kan 't het alleêne, mae mie tweê of drie is leuker. Dan ei je meêr wedstrijd. Je schrief j'n ei gen in op d'oeve of in 't kotje op 't veur'oad (3 euro per ure) en dan krieg je een bal, een golf- staeke (een kapperstele mie een schuin afgezaegd plankje d'r on- deran) en golfplaetjes ter in structie. D'r is ok een biologi sche variant: dan slae je gewoon mie een maïsstengel dae a de kol- ve nog an zit. Het is de bedoeli- ge da je verdwient in 't maisveld en een startpunt op zoekt. Je 'V vindt dat an'egeve nae een paer meter. Om de acht reken ei je een startpunt. Ik dienke a d'r op een bunder mais ongeveer acht spelers teglieke kunne begunne. Dan probeer je 't are ènde te be reiken al slaend tegen je bal, mae je mö wae volgens een par cours, dat a an'egeven is mie kleine horretjes. Dae zitte aol- tied drie verrassende aekse, bochten in, een lusse en nog een paer sliengers. A je goed uut- komt op 't ende kom je bie een ouwe drienkensbak van de koeien (zö'n een ouwe witte bad kuip), dat is het golfslagbad en mie een welgemikte slag mö je balletje daè in zien te kriegen. Bin je mie meêr teglieke, dan gaet het omstergauwst. Wat is noe de sensatie van het spel? Da je in 't vier van je spel, volledig je richting kwiet raekt en soms meêr as een ure noadig eit om het golfslagbad te vin den. Je kan nie boven de maïs uutkieke en je waan j'n eigen compleet verlore. At het zö var- re is, ka je aoltied gewoon de rechte reke volge en dan kom je aoltied an 't ende van de lappe, mae wè soms an de kant dae a je begonne bin. Da's lache natuur lijk, zeker a je dan glieke bin mie een medespeler. Leuk is ok da je nae mekaore kan en mag roepe en dan natuurlijk uut tac tische overwegingen verkeêrde instructies roept: „Hé Jaap, kom deze kant mae uut, wan ier 'k joe nummer vuuve." Je maekt dan gauw a je wig bin en mie een bitje geluk gae Jaap an 't dwalen. Leuk is ok da je medespelers of onbekende spelers eêl toevallig tegenkomt. Ineêns kom j'r eên tegen in joe reke. Dan eit 'r dus eên wat nie goed 'edae. Je kriegt dan leuke gesprekken enzo voort. Het is daerom ok a eêl po pulair bie vriegezellefeêstjes. Zei mae es da de boeren nie in novatief bin! Engel Reinhoudt Da's op de koaie van Stave- nisse, reageert R. van Haaf- ten uit Kapelle op de raadkaart van vorige week. „Misschien is deze afbeelding wel honderd jaar oud", veronderstelt hij. „De foto is genomen vanaf de weegbrug. Achter het 'nieuwe diekje' de achterzijde van de huizen op de Molendijk. In de molen is molenaar A.J. van der Slikke in 1963 dodelijk veronge lukt. Achter de molen staat mijn geboortehuis." H. de Graaf-Uyl uit Stavenisse legt uit hoe het zit met de dijk waarachter de huizen staan. „In 1867 is een dijk aangelegd, om dat anders met hoogwater het water door de huizen de polder inliep. De dijk werd het nieuwe dijkje genoemd." Ze signaleert dat het, ondanks de vele men sen op de foto, destijds niet zo druk was in de haven als tegen woordig. Ook andere inzenders herinneren aan de veranderin gen die zijn opgetreden. „De eerste aanblik is nog bijna hetzelfde, alleen veel moderner. Er is veel nieuw gebouwd of her bouwd", vindt S. van den Berge uit Stavenisse. „Wij wonen nu in het laatste, ook nieuw ge bouwde, huis voorbij de molen, die tegenwoordig wit is. Ook de rij dukdalven is verwijderd en we hebben zeven aanlegsteigers met vis- en toerboten gekregen. Van de beroepsvaart is weinig overgebleven. Alleen een aantal sleepboten van bergingsbedrijf Van den Berge heeft hier nog zijn thuishaven. Maar vooral 's zomers is Stavenisse met het kleine haventje toch gezellig druk en is het ook onder de dorpsbewoners een vaste plek om even over te fietsen of te wandelen." Volgens K. Hout uit Yerseke tel de Stavenisse toentertijd iets meer dan duizend inwoners. „Er waren nog geen ligplaatsen voor pleziervaartuigen. Het ha venplateau lag in de winter vol met grote hopen suikerbieten, die dan weer met kruiwagens in de kleine vrachtschepen gekie perd werden, om vervoerd te worden naar de suikerfabrieken STAVENISSE, De Haven. in Holland. In de zomermaan den werden vele vrachten tar we, gerst, en dergelijke, met schepen vervoerd naar de meel fabrieken. Het haventje was dus erg belangrijk voor het dorp; dat is nu niet meer zo, be halve dan voor recreatie." De hopen suikerbieten zijn ook H. Polderman-Hendrikse uit Ka pelle bijgebleven. „De sport was dan om te zoeken naar de rode peeën, die je als voer voor de konijnen zocht. Ook het be klimmen van grote zandbergen, die er zo af en toe werden ver scheept, en het van de top naar beneden springen was heel leuk. Bij mooi weer en wanneer het hoogwater was, werd ook in de haven gezwommen. Bij eb stond er namelijk geen water in. Dat is sinds er een sluis geko men is, veranderd. Rond de kerstdagen was het trouwens een drukte van belang. Dan la gen er veel schepen die Stavenis se als 'woonplaats' hadden." J.W.P. Cornelissen uit Yerseke wijst op de strategische plaats van de molen: op de dijk bij de haven. „Het betekent dat er een goede, vrije windvang is en ver moedelijk zal blijven. Voor het functioneren van de molen is dat van groot belang. De molen is een ronde stenen grondzeiler, gebouwd in 1801. De voorgan ger, een houten standerdmolen, was eind 1800 tijdens een zware storm omgewaaid. In de molen romp, boven de toegangsdeur, is een gedenksteen aange bracht, waarop te lezen is: Dee- ze molen is gestigt door Huy- bert van Rossem en Iacomyna Eerland egtelieden, waar van den eersten steen is gelegd den 13 maart 1801." De huidige vrij willige molenaar is Gadze de Moed. Ook genoemd - en niet juist - werden Bruinisse, Arnemuiden en Vlissingen. Rinus Antonisse De waardebonnert gaan naar: G. Koemans-Westdorp, Hoedekens- kerke, P.A. Priem-Hage, Stave nisse en P.C. de Rijke, Middel burg. Met de nieuwe prentbriefkaart uit de collectie van Hans Lindenbergh gaat het van het oostelijke Stavenisse naar het westen van de provincie. Als antwoord op de vraag: om welke plaats gaat het, zijn meerdere namen mogelijk. Nadere informatie over de afgebeelde situatie is van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met uiterlijk zaterdag 14 augustus gestuurd worden naar: Redactie PZC Buitengebied, postbus 31, 4460 AA Goes; fax 0113-315669 of e-mail redactie@pzc.nl. Onder inzenders van goede oplossingen worden weer drie waardebonnen verdeeld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 18