Ik moet bewijzen dat ik erin hoor Ruud Gullit blijft zichzelf bij Feyenoord PZC Kijker kan nu nog met bord op schoot Studio Sport zien Doelman Maarten Stekelenburg weer eerste keus Ajax-trainer Koeman betaald voetbal Nieuwe trainer wil dit seizoen resultaatgericht voetbal spelen door André Hoogeboom AMSTERDAM - Hij maakt een uiterst nuchtere en weloverwo gen indruk. Maarten Stekelen burg. doelman van Ajax. Tot voor kort reserve-doelman in Amsterdam. Tweede man achter Bogdan Lobont, soms zelfs der de. Tot aan het eind van het sei zoen trainer Ronald Koeman de verlossende woorden sprak. De beide keepers kregen in de voor bereiding op het seizoen nieuwe en gelijke kansen. Stekelenburg won de strijd en is eerste keeper. Voor het ideale scenario, deelna me van Stekelenburg aan het EK in Portugal, kwam Koemans uitspraak net even te laat. De trainer probeerde opzichtig zijn doelman naar voren te schuiven als derde keeper voor Oranje. Dick Advocaat bleek doof voor de oproep uit Amsterdam en nam Sander Westerveld mee. Op grond van vermeende routi ne. Maar routine heeft Stekelen burg inmiddels ook. Hij speelde drie Champions League-wed strijden en een kleine vijftig duels voor Ajax één. Vriend schappelijk én competitie. Stekelenburg analyseert als een jonge volwassene rustig de hui dige situatie. Geen spoortje emo tie of frustratie. Op het trai ningskamp in De Lutte, waar Ajax zich traditioneel voorbe reidde op het nieuwe seizoen, zei hij: „Eerst begon Co (Adriaanse) erover dat ik mee moest naar Portugal, ook Advo caat gaf toe dat het tussen mij en Westerveld zou gaan. Ik heb er dus wel op gehoopt. Ik ben het niet geworden, dat was jam mer, maar niet meer dan de rea liteit." De actualiteit heeft hem inmid dels echter ingehaald. De nieu we technische staf van het Ne derlands elftal nam hem op in de voorlopige selectie van 25 spelers, die straks de kwalifica tie voor het WK in Duitsland moeten zien af te dwingen. For meel is Stekelenburg nu ook aangewezen als eerste Ajax- doelman. Hij speelde op het Am sterdam-toernooi een ijzerster- ke wedstrijd tegen Arsenal, maar tegen Utrecht liet hij zon dag tijdens de strijd om de Jo- han Cruijff-schaal een paar lelij ke steekjes vallen. Hoe het ook zij, het is gek ge gaan met de lange doelman, die aanvankelijk leek voorbestemd snel door te stoten als eerste doelman. Weer een doelman uit de eigen opleiding, zoals Edwin van der Sar voor hem. Hij lijkt zelfs fysiek op de huidige inter national. Leo Beenhakker, toen nog technisch directeur zei eens: ..Plak er twee oren op en je hebt Sar." De vergelijking doet hem niet zo veel. „Het wordt bovendien ook minder. Ik kan me ook wel voor stellen dat de mensen vergelij ken. Maar dat komt meer door onze stijl dan vanwege fysieke overeenkomsten. Polsblessure Op z'n negentiende verdedigde Stekelenburg thuis tegen Lyon (2-1-overwinning) in de Cham pions League het doel. Hij speel de veel dat seizoen. Daarna, aan het eind van het seizoen 2002/ 2003 gooide een polsblessure roet in het eten. „Het was ook een heel merkwaardige blessu re. Ik stopte op de training een schot van Zlatan, maar mijn hand sloeg daardoor terug. Het deed pijn, maar ik heb nog ge woon gekeept. Tegen PSV, Champions League tegen Roma. Het ging echter niet over. Uitein delijk hebben we toch maar fo to's laten maken en toen bleek dat er een breukje in zat. Daar ben ik vervolgens drie maanden zoet mee geweest. Geleerd van vorige precaire si tuaties in de keepersstaf, waar bij twee doelmannen gebles seerd raakten en Ajax overhaast een derde doelman (Henk Tim mer) moest huren, werd dit keer Sander Boschker gehaald voor 'de bank'. Stekelenburg, zo be sefte de technische staf van Ajax, moest spelen, om zijn ont wikkeling niet te vertragen. Hij kwam in het tweede en haalde bijna geen speelminuten meer voor Ajax 1. „Bovendien had Lo bont het erg goed gedaan in de Champions League, dus moest ik gewoon afwachten." Aan het eind van vorig seizoen kwamen de geruchten. Stekelen burg moest worden verhuurd, zelfs verkocht. PSV was in de markt, hij zou gestald worden bij Heerenveen. Enigszins ver wijtend: „Dat zijn verhalen die door jullie, de media, naar bui ten zijn gebracht. Daardoor werd alles opgeklopt en vaak was de berichtgeving niet juist. We hebben het intern besproken en daar kwam een voor alle par tijen bevredigende oplossing uit. Ik ben me ervan bewust dat ik moet gaan spelen. Maar het liefst bij Ajax 1. Lobont is zijn rivaal, maar bo venal een collega. Bij hem geen misplaatste animositeit, zoals Het nieuwe voetbalseizoen in de eredivisie gaat aanstaande vrijdag van start met het duel tussen Roda JC en Vitesse. PSV gaat zaterdag op bezoek bij RBC Roosendaal, landskam pioen Ajax begint een dag later met een uitwedstrijd tegen FC Twente en Feyenoord speelt die dag een thuisduel met promo vendus De Graafschap. De komende vier dagen wordt vooruitgeblikt op het seizoen 2004/2005. Vandaag komen Ajax, Feyenoord en de televisie-uitzendingen van het binnen- en buitenlands voetbal aan bod. 1 door Wietse Dijkstra ROTTERDAM - Sexy voetbal? Ruud Gullit zucht eens diep. „Ik heb dat ooit één keer gezegd na een wedstrijd tussen Tsjechië en Portugal. Dat blijft me achtervolgen." En voor de goede orde: „Nee, dat is niet het streven." De nieuwe Feyenoord-trainer wil zijn spe lers eerst maar eens leren wat winnen is. Daar heeft hij namelijk veel ver stand van. „Ik ben niet anders ge- j wend." Gullit pendelt rustig over het veld, kijkt of iedereen goed staat en brengt zijn spelers kleine handigheidjes bij. I Vrije trap tegen: „Ga er altijd voor staan, maakt niet uit wat je tegen de j scheidsrechter zegt. je verzint maar iets", doceert hij met stevig Amster- j damse tongval. „Op het hoogste ni veau gaat het om details. Daar moeten I we op blijven hameren. j Gullit wil dat zijn spelers plezier heb- ben in hun werk en geeft tijdens zijn eerste trainingskamp met Feyenoord zelf het goede voorbeeld. 'Serieus zijn I als het moet, ontspannen als het kan', j lijkt zijn motto. Als een oefening niet loopt zoals hij wil, zijn de krachtter- I men niet van de lucht, maar ruimte j om te dollen is er eveneens. Volop I zelfs. Gullit is de eerste die zich op de knieën slaat van de pret als zijn spe- i Iers, die pas mogen stoppen met een bepaalde oefening als ze drie keer heb- j ben gescoord uit een volley, zich het I schompes moeten lopen omdat ze blij ven missen. Zijn werkwijze is beïnvloed door ve- I len, maar zich spiegelen aan een ander I doet hij niet. Hij is immers Ruud Gul- lit en daar is er maar één van. „Ik ben j mezelf, ik doe me met anders voor dan I ik ben. Dat zou niet werken." I Tegen zijn spelers is hij amicaal, hij lijkt soms zelfs één van hen. Maar dat i is volgens Gullit maar schijn. Hij voelt zich allang geen speler meer. „Die pe riode heb ik afgesloten. Ik wil ertus- sen lopen, kijken hoe ze dingen oplos sen. Als je zelf meedoet, gaat dat niet I Ik heb ook niet meer de conditie en zou veel te veel moeite hebben om op j de been te blijven." Verrassing Toch weet hij natuurlijk als geen an- i der wat er in een speler omgaat. Gul lit: „Elke dag moet een verrassing zijn. Ik vond het als voetballer ver- i schrikkelijk om van tevoren te weten 1 wat ik die week ging doen. In mijn oe- I' fenstof zitten weddenschapjes, spel- i vormen, competitie. Voetbal is ook ge- 1 1 woon een spel. Dat moet je altijd met .vreugde spelen. Hoe meer je die hebt, L Feyenoord-trainer Ruud Gullit gaat amicaal met zijn spelers om, lijkt één van hen te willen zijn, maar geeft er de voor keur aan boven de groep te staan. foto Olaf Kraak/ANP hoe makkelijker het wordt om oefenin gen te doen die vervelend zijn." Door overal eèn wedstrijdje van te ma ken, wil hij zijn spelers laten voelen hoe vervelend het is om te verliezen. Niemand vindt het leuk om zich ten overstaan van de groep te moeten op drukken of extra rondjes te lopen. De spelers moeten zich steeds weer be wust zijn dat het resultaat voor alles gaat, ook op de training en in oefenpot jes. „Je speelt immers voor Feye noord Hij vertelt hoe het er bij AC Milan aan toeging, hoe Sacchi van zijn defensie een niet te kloppen linie maakte door zes verdedigers keer op keer tegen tien man te laten spelen. „Dat waren wedstrijden op zich. Ik speelde altijd tegen Maldini en dan moest ik er echt tegenaan. Op een gegeven moment wa ren ze zo goed dat ze zelfs met z'n vie ren tegen tien konden spelen. Alleen van afstand kon je scoren. Het was on mogelijk om er met passes doorheen te komen. Dan verdedig je echt op het al lerhoogste niveau." Bij Feyenoord is de defensie zijn zor genkind. Ondanks de aanwezigheid van Gullit is de club er niet in ge slaagd om een internationaal gelouter de verdediger aan te trekken. „Een grote naam komt niet gauw naar Ne derland", weet de trainer. „Maar goed, dat had ik wel verwacht. In En geland had ik daar minder moeite mee." Omschakeling Desondanks heeft hij de lat hoog ge legd. Dat is hij nu eenmaal zo gewend. Gullit: „Bij grote clubs is er altijd druk. Toen ik naar Chelsea ging, vond ik het daarom heel gek dat er na een verloren wedstrijd werd gezegd: jam mer jongens, volgende keer beter. Ik wist met anders dan dat de hel dan los brak Gelijkspelen was al verschrikke lijk. Dat was zo'n omschakeling. Dat mensen succes verwachten hoort bij een topclub. Bij Feyenoord hebben we vanaf nu als uitgangspunt dat we al tijd de eerste plaats willen halen. Wat er in het seizoen kan gebeuren, weten we niet. Maar we gaan er wel voor." Hij klinkt als een trainer als hij zegt dat hij van week tot week gaat leven. „De eerste wedstrijd tegen De Graaf schap is voor mij Europacup 1-voet- bal." Of als hij beweert dat tactiek slechts een handvat is en geen keurs lijf. „In principe is niemand plaatsge bonden. Het nadeel van systemen is dat mensen op één plek spelen. Een te genstander kan zich daar makkelijk in vastbijten. Maar het is heel veiwelend als spelers van posities wisselen, dat die 'zes' ineens een 'tien' wordt. Het principe van totaalvoetbal. Als Suur- bier eroverheen ging, hoefde hij niet vanaf de cornervlag naar de rechts backplaats te gaan. Dan moest ie mand anders zijn positie overnemen. In plaats van vijftig, zestig meter is dat maar twintig meter lopen. Dat is zoals ik het graag zou willen zien." En dan te bedenken dat hij nog geen jaar geleden riep dat hij het trainers vak zo verschrikkelijk vond. Maar net als de overige leden van Milans gou den trio - Marco van Basten (bonds coach) en Frank Rijkaard (Barcelona) - heeft hij inmiddels weer een hoofd rol in de voetballerij. „Daar had ik het laatst ook met Van Basten over toen ik hem telefonisch feliciteerde", zegt hij. „Ik had dat destijds inderdaad niet kunnen verzinnen. Op een gegeven mo ment krijg je een kans en dan pak je die met beide handen aan. 'Bassie' en ik spreken elkaar nog vaak. Of we dan veel over voetbal praten? Dat zijn niet van die lange gesprekken, hoor. Ge woon een beetje over wat we gezien hebben. 'Dit was niks, dat was wel wat', klaar en dan kunnen we het weer over andere dingen hebben." Amsterdam Want Gullit is niet het type coach dat 24 uur per dag met voetbal bezig wil zijn. „Je moet het van je af kunnen zet ten. Dat heb ik altijd gehad." Daarom blijft hij ook in Amsterdam wonen. „Waar ik enorm aan moet wennen, is dat vroege opstaan. Ik vertrek om tien voor half acht om de files te ontlopen. Maar ik ga niet verhuizen, want het is een tripje van niks. En ik vind het ook wel lekker. In de auto ben je alleen, draai je een muziekje en kun je naden ken over wat je die dag gaat doen. Nee, thuis ben ik er niet meer mee be zig. Als ik thuis ben, wil ik dat het af gelopen is. Dan zoek ik naar afleiding bij familie, kinderen en vrienden. Een filmpje ppzetten of uit eten gaan. Ge woon effe chillen, anders word je hele maal gek." GPD bijvoorbeeld tussen Edwin Zoe- tebier en Patrick Lodewijks bij Feyenoord. Stekelenburg is een professional, in woord en daad. „Ik zit echt niet op de bank te hopen dat er een foutje werd ge maakt. Bogdan en ik kunnen heel goed met elkaar opschie ten. GPD Maarten Stekelenburg: „Ik kan me wel voorstellen dat de mensen mij met Edwin van der Sar vergelij ken. We hebben allebei de Ajax-school doorlopen, we trappen hetzelfde, timen hetzelfde en ja, we zijn ongeveer even lang." foto Hans van Weel/GPD dinsdag 10 augustus 2004 Bayern München-spits Roy Makaay is dit seizoen niet meerit zien op RTL 5. foto Franz-Peter Tschauner Edward van Cuilenborg (links) en Hans Kraay jr vormen zicht van de sportuitzendingen van SBS 6. foto Nick van Ormondt( ui door Berrit de Lange HILVERSUM - De Nederlandse voetbalcompetitie 2004-2005, die komend weekeinde begint, zou wel eens de laatste kunnen zijn waarbij vrijwel alles bij het oude blijft voor de tv-kijker. Het contract tussen de voetbal clubs en Canal+ over de live rechten van de eredivisie loopt halverwege 2005 af. Tegelijkertijd komen de uitzend rechten van de samenvattingen van de duels in de hoogste vader landse competitie, tot het eind van dit seizoen in handen van de NOS, op de markt. Zowel RTL Nederland als SBS heeft al laten weten geïnteresseerd te zijn in competitievoetbal op hun zenders. De onderhandelingen over de tv-rechten van de eredivisie gaan in het najaar al van start Voor de NOS is het behouden van de samenvattingen topprio riteit. „Als je Studio Sport op zondagavond vult met korfbal, daarna een wedstrijd waterpolo en ten slotte bobsleeën voor da mes, kijkt er geen hond meer", aldus Cees Vis, die als lid van de raad van bestuur van de Publie ke Omroep regelmatig deel neemt aan onderhandelingen over sportrechten RTL-topman Fons van Wester- loo zei bij zijn aantreden vorig jaar 'te dromen van topvoetbal op RTL 4' RTL heeft niet alleen samenvattingen op het oog, maar wellicht ook live duels van 'de grote drie', Ajax, Feyenoord en PSV. Ook SBS heeft laten we ten het voetbalaanbod volgend jaar graag uit te willen breiden met de eredivisie. De voetballiefhebber die op zon dagavond steevast met het bord op schoot op Studio Sport af stemt, hoeft komend seizoen ech ter nog niets te missen op Neder land 2. Studio Sport staat vanaf de start van de competitie op vrijdag paraat langs de lijnen van de Nederlandse velden. Van af zondag staat ook het late- avondprogramma Studio Voet bal, met analyses onder leiding van Jack van Gelder, weer in het uitzendschema. Tijdens de Olympische Spelen, die vanaf hetzelfde weekeinde twee weken lang een enorme hap sportzendtijd opslokken, maakt Studio Voetbal op maan- dagavond plaats voor het d; lijkse Studio Sportzomervi: Athene. De NOS brengt kom seizoen ook weer de Euroj competities, Champions L& k en Uefa Cup op het scherm speciale aandacht voorde Hc richtingen van de Nederla clubs. Wie afgelopen zondag de te 'a; tionele seizoensstart, het c fa om de Johan Cruijff-schaal,' uit de huiskamer wilde mee fa ken, diende in te schakele K SBS 6. De commerciële ze 3 zond de wedstrijd tussenlij n kampioen Ajax en beken naar FC Utrecht rechtsta uit. Een dag eerder trapteS? fa af met de eerste ronde v> Amstel Cup, die opnieuw g« P5 rende het hele seizoen op het; tion te volgen zal zijn. Vanaf komende vrijdag rs de zender weer wekelijkss tijd in voor de duels in de< divisie. Op 27 augustus bre SBS 6 het Uefa Voetbalt vanuit Monaco op de buis,: onder meer een live verslag' de wedstrijd om de Supert tussen Champions League-ï naar FC Porto en Uefa Cup-r naar Valencia. De thuisweda den die het Nederlands elfti; werkt om kwalificatie voor WK van 2006 in Duitslanda! dwingen, zijn net als voorte bij SBS te zien. Overdeuita strijden wordt nog met versé lende partijen onderhandel! Premier League Liefhebbers van Engels Duits voetbal kunnen kome seizoen niet langer bij RTL 5: recht voor de live wedstrijd De Engelse Premier League: voortaan achter de decoder! Het Voetbalkanaal. RTL brengt vanaf zaterdag tember nog wel wel hoogtepunten van de Era competitie. Nieuw op RTL 5 is vanaf r dag Voetbal Insite: De ata 2 met een vooruitblik op ded'i in de eredivisie. Op maan! volgt Voetbal Insite: DeffiS schouwing, waarin preses!: Wilfred Genee met Johan De sen terugblikt op de eredira wedstrijden. Tot nu toe werd het program gevuld met louter analyses, vu taan zijn de hoogtepunten uit eredivisieduels ook in tef GPD coder! I] RTL '11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14