Nort stopt ermee in Zeeland PZC GELUKKIG ZIJN ER OOK NOG KRANTEN. Andere instelling verkeerslichten op Deltaweg zinloos .m TcOIOl F Duurzame projecten Aanrijding Oorlog went natuurlijk nooit Strijd om titel ploegkampioen door René Schrier GOES - De stichting Nort Zee land stopt ermee. Op 31 decem ber wordt een punt gezet achter de milieu- en energieprojecten die Nort - Nederlandse onderne mers recreatie en toerisme -in de recreatie-, watersport- en ho- recasector heeft aangezwengeld. Alleen de nog lopende water sportprojecten gaan door tot 1 april 2005. De belangrijkste reden voor het beëindigen van de activiteiten is de conclusie van het bestuur dat niet alle recreatie- en horeca ondernemers nog voldoende te motiveren zijn voor projecten op het gebied van duurzaam heid. Nort was de initiator van onder meer de milieubarometer voor campings, het project Zon en Water voor duurzame be drijfsvoering op Zeeuwse cam pings en een milieukenmerk voor Zeeuwse kampeerbedrij- ven. Volgens de Zeeuwse Nort-consu- lent Marco Ouwerkerk kan Zee land terugzien op een aantal ge slaagde projecten voor duurza me recreatie. TERNEUZEN - Een 25-jarige automobilist uit Terneuzen is gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding rond elf uur op de kruising Binnenvaartweg- Buitenhaven in zijn woonplaats. Een 62-jarige Temeuzenaar ver leende geen voorrang toen hij vanaf de Binnenvaartweg links af de Buitenhaven in wilde rij den. De 25-jarige is naar het zieken huis in Terneuzen gebracht. De Zeeuwse stichting was ook de oudste Nort in het land. Me de door de projecten en door scholing is het nu aan de onder nemers zelf om activiteiten op dat terrein te ontwikkelen, legt Ouwerkerk uit. Het bestuur vond het steeds moeilijker om onder de noemer duurzaamheid nieuwe thema's te vinden en daar financiën en een organisatie aan te koppelen. Ook bleek het lastiger te wor den om ondernemers enthou siast te maken voor die projec ten. Ouwerkerk: „Je moet wel steeds met iets nieuws komen." Dat wil overigens niet zeggen voegt hij er aan toe, dat de mi lieubarometer voor de campings per se stopt. Wellicht pakt een andere club dit initiatief op en dan kan het zo weer worden voortgezet. „Je moet op een zeker moment ook durven stoppen om te voor komen dat alles doodbloedt. Dat wil niet zeggen dat er in de Zeeuwse horeca en bij Zeeuwse recreatieondernemers niets meer te doen is op het gebied van duurzaamheid. Maar de mensen die onze ideeën deelden hebben we bereikt. Je zou kun nen zeggen dat we onszelf over bodig hebben gemaakt", aldus Ouwerkerk. Aangezien Nort Zeeland met met stille trom wil vertrekken wordt er 30 november een af sluitend symposium gehouden. Daarin wordt stilgestaan bij de inspanningen van de afge lopen jaren. Het is de bedoeling dat in het symposium aandacht wordt besteed aan professiona lisering, kwaliteit en duur zaamheid in de recreatie in Zee land. De deelnemers staan stil bij de stand van zaken en er wordt een blik in de toekomst geworpen. Projectcoördinator Bart van der Linden van Artsen zonder Grenzen in een van de zeecontainers waarmee de organisatie in Vlissingen aan dacht vraagt voor oorlogsleed. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Vlissingse oorlogsgebied is veilig en kan nog vandaag en morgen van 11.00 tot 18.00 uur worden be- 'treden. Op het De Ruyterplein heeft Artsen zonder Grenzen (AZG) in twee zeecontainters een tentoonstelling ingericht waarin enkele brandhaarden in de wereld aandacht krijgen. Met de titel Oorlog went, behalve als je er middenin zit, krijgen slachtoffers van vergeten oorlo gen een stem. „Oorlog mag natuurlijk nooit wennen", zegt Pascal Richard, toerleider van de campagne. „We laten in deze tentoonstel ling de slachtoffers zelf over hun ervaringen vertellen." De verhalen grijpen aan. De oor log ontregelt alles, waardoor een gewoon leven onmogelijk is. „Slachtoffers willen net als wij verliefd worden en kunnen ge nieten van eten en rustig kun nen slapen in een eigen huis." In deze reizende tentoonstelling staan Burundi, Somalië, Kashmir, Tsjetsjenië en de De mocratische Republiek Congo in het middelpunt. Een man uit Burundi is gefilmd. Hij vertelt dat hij lange tijd niet in zijn ei gen huis durfde te slapen, uit angst dat de rebellen zouden ko men. Elke nacht overnachtte hij met zijn familie buiten op het veld. „Als je de verhalen hoort, ga je misschien je eigen samenle ving meer waarderen. Het zijn getuigenissen van de slachtof fers", zegt Bart van der Linden, die projectcoördinator is voor teams van medici en technici. „Wij kunnen in Europa gemak kelijk wegzappen of aan andere dingen denken als er over de oor log wordt gesproken. Maar als je in de oorlog zit, kun je niet een andere kant op kijken. De oorlog pakt je en laat je niet meer los", merkt Van der Lin den op. Het is duidelijk. Artsen zonder Grenzen wil laten zien dat Ne derlanders ontspannen kunnen leven in vergelijking met miljoe nen andere burgers die elke dag en jarenlang met gewelddadig heden, plunderingen en ver krachtingen worden geconfron teerd. Een medewerker van AZG, Mohamed Abbi Saman- tar, noteert dat 'zijn land als de Titanic is. Het zakt weg in de golven'. „Daarom willen en dur ven we hier in Vlissingen - op het moment dat er veel toeristen van een vakantie genieten - over stil oorlogsleed te spreken", zegt Van der Linden. De ander mag niet in de steek worden ge laten. Richard vult aan: „In de hoop dat het bewustzijn wordt vergroot en dat we reacties op wekken als: wat hebben we het hier toch goed." Veerkracht Van der Linden woonde vanaf zijn zesde tot zijn twintigste in Middelburg. Hij ging Internatio nale Betrekkingen studeren, on der meer omdat hij altijd al geïn teresseerd was in ontwikkelings hulp. Voor zijn laatste opdracht zat hij acht maanden in Sierra Leone voor AZG. „Het is een van mijn indrukwekkendste op drachten geweest. De mensen hebben elf jaar in een burgeroor log gezeten (van 1991-2002) en toch ging er geen dag voorbij zonder dat iemand een grap maakte. De mensen hebben veer kracht en kunnen ondanks alles genieten van het leven." Toen het team van Artsen zon der Grenzen in 1996 in Sierra Leone aankwam, was alles ont regeld.* De bevolking had angst om zich voor de wederopbouw in te zetten, omdat er door de re- bellenoorlog wantrouwen was ontstaan. Stilaan zagen AZG-medewerkers dat de situa tie verbeterde. „Ik zou met dit werk allang zijn gestopt als ik al leen maar kan toekijken bij de ellende. Maar ik kan bij AZG ook echt een bijdrage leveren aan de opbouw van een land." dinsdag 10 augustus 2004 door Harmen van der Werf GOES - Het aanpassen van de verkeerslichten op de kruising Deltaweg-Langeweg helpt niet om het verkeer tussen Goes en Noord-Beveland beter te laten doorstromen, volgens hoofd af deling beheer J. in 't Veld van de provincie. De Goese wethouder M. 't Hart (PvdA, verkeer) stelde afgelo pen weekeinde voor om het door gaande autoverkeer op de Delta weg tussen Goes en Noord-Beve land 'topprioriteit' te geven. Zo kan naar zijn idee filevorming op de Deltaweg worden tegenge gaan én zal de maatregel het sluipverkeer door Wilhelmina- dorp en langs Het Goese Meer ontmoedigen. De verkeerslich ten op de kruising Deltaweg- Langeweg - de Langeweg loopt van en naar Wilhelminadorp - zouden daartoe moeten worden aangepast. Automobilisten van en naar Wilhelminadorp zouden dan langer moeten wachten op groen licht. De verkeersinstallatie op de Del taweg is van de provincie. „Min der groen geven aan verkeer dat van de Langeweg komt of erop wil draaien, is mogelijk", rea geert provinciaal hoofd beheer In 't Veld, „maar dat betekent ook dat gewone gebruikers van de Langeweg, uit Wilhelmina dorp en Het Goese Meer, daar door worden getroffen." Het doorgaande verkeer op de Delta weg meer groen geven zal de doorstroming ook niet sterk be vorderen, volgens In 't Veld. „Op die route tussen Goes en Noord-Beveland zit rechtuit al heel veel groen. Er valt door een aanpassing van de verkeerslich ten geen extra winst meer te be halen." Het kruispunt verbouwen, dat is de oplossing, aldus In 't Veld. Hij denkt voor de kruising aan een extra rijstrook voor het doorgaande verkeer in beide richtingen. Op de N59 bij Oude Tonge, op Goeree-Overflakkee, is dat gebeurd en het werkt er. „Maar", weet de ambtenaar, „op de meerjarenplanningi geen geld voor zo'n plan e provinciebestuur wil ook maatregelen waardoor hei! trekkelijker wordt om Noord-Beveland en Schot» Duiveland van en naar dam te rijden." WD-Statenlid en -fractie?; zitter in de Goese gemeente I" S. Heijning reageerde giy. J op het idee van weth;. ai 't Hart. „Hij legt de veranti v delijkheid bij de provindf wat hij voorstelt, zal niet ken. Niet die verkeerslie! zijn het probleem. De capacj van de Deltaweg is gewo: u klein." Heijning pleit voor een vei beling van het aantal rijstni maar moet tegelijkertijd eó nen dat ook zijn partij daa in de Zeeuwse Staten geenp riteit heeft gegeven. Voor het sluipverkeer doori helminadorp en Het GoeseI ziet Heijning meer in opia gen die bewonersgroepen ben aangedragen, zoals weg smallingen in de vorm bloembakken. WILHELMINADORP - Os veer veertig regionale ploegfc pioenen strijden zaterdag inï helminadorp om de titel Zw se Ploegkampioen. Er wordt geploegd in dries gorieën: tweescharige ploegen, drie- en meersck? wentelploegen en antieke pk combinaties. De Zeeuwse Ploegkampio schappen worden traditï trouw tegelijkertijd mei Dors- en Stoppeldag vandett timer Trekker en Motored gehouden.De Dors- en Stop» dag begint 's ochtends om uur. De ploegkampioensa pen beginnen rond het midd uur. Het evenement wordt houden op een terrein aai Kooiweg, ten oosten van Wil minadorp. Wie vaak televisie kijkt, krijgt veel op z'n bord. Van gesneden en kort door de bocht verklaard. Gelukkig komt weten wat er speelt, maar ook waarom. Wel zo prettig soppige soaps tot ranzige reality. En van kwakende wat echt belangrijk is ook nog in de krant. Uitvoeriger voor wie meer wil zijn dan een nablaffend pavlovhondje. quizmasters tot palaverende politici. Alles even snel beschreven en beter toegelicht. Zodat we niet alleen Steeds weer plezier van karton en papier. EEN PUBLICATIE VAN INFORMATIECENTRUM PAPIER EN KARTON, T (020) 654 30 43 WWW.PAPIERINFO.NL PARTICIPANTEN: STICHTING PAPIER RECYCLING NEDERLAND, VERENIGING VAN NEDERLANDSE PAPIER- EN KARTONFABRIEKEN, VERENIGING GOLFKARTON, KONINKLIJKE KVGO, NEDERLANDS UITGEVERSVERBOND.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12