PZC Bezwaar beperking visgrond Geschiedenis wijst de weg 1/4 VAN DE Brandweer pompt zuurstof in vijver Olvi compleet ent naar de he Spelen! Visserij vreest voor rechten Grote kraak Sociale Dienst Vlissingen Vechtpartij in Vlissingen Topdrie palingrokers laat concurenten ver achter zich Zes jongeren aangehouden in Goes Blikseminslag legt treinverkeer lam Bezwaarden mogen kerk gebruiken Jongen bestolen in Middelburg zeeuwse almanak Onthaasting ledactie: 0113-315649 uuwvv.pzc.nl :-mail:rsdactie@pzc.nl •oslbus 31,4460 AA Goes Irivertentie-exploitatie: ®d.e„ Midden-Zeeland: 0113-315520; feuws-Vlaanderen: 0114-372770; tationaal: 020-4562500. maandag 9 augustus 2004 editie Walcheren Inor Frank van Cooten BRESKENS - Visserijvereni- riüg Ons Belang in Breskens haakt ernstig bezwaar tegen be- erking van de visgronden. „De fctorische rechten van de visse rij mogen niet worden verkwan- ïld", zei voorzitter J. de Bliek aterdag tijdens de Visserijfees ten. De Bliek hekelt vooral de lobby natuur- en milieuverenigin- |en ,.Van meerdere kanten, ik ioem Greenpeace en Stichting loórdzee, wordt gelobbyd om de Noordzee tot een reservaat, {♦zeg maar een speeltuin voor mi- ;ufreaks om te toveren. En dat praat ik nog niet over energiebe- Jrijven die windmolenparken willen realiseren. Wij maken ernstig bezwaar tegen dergelij ke plannen als die de ruimte voor de visserij beperken. De be drijfsmatige visserij hoort bij de Dat is zo, dat is altijd zo ge weest en dat moet zo blijven. Bij uitbreiding van de maasvlakte is voor de visserij sprake van verlies aan visgronden en dat moet eens genoeg zijn." De Bliek is het ook zat dat van verschillende kanten de indruk wordt gewekt dat de vissers een fsoort milieudelinquenten zijn. „Niets is minder waar. De visser respecteert de natuur, niet in het minst omdat hij ervan moet leven." visserijsector beschouwt de volgens de voorzitter van jOns Belang als een cultuurgoed mar de visserij, het transport Jen het toerisme verantwoord ge lik van mogen maken, ik voorzitter C. van Liere van jVUSSlNGEN - Dieven hebben in de nacht van donderdag op vrijdag 37 dure, platte beeld schermen meegenomen uit het pand van de afdeling Sociale Za ken van de gemeente Vlissingen. Dat heeft de politie gisteren be vestigd. kraak vond ergens tussen londerdagavond zeven uur en ijdagochtend zeven uur 'laats, aan de achterzijde van iet pand van Sociale Zaken aan deDr. Gallandatstraat. De onbe kende inbrekers moeten de tijd hebben genomen. Uit tal van ka ders van het pand werden de beelschermen ontvreemd. De to- buit bedroeg 37 monitors - 21 exemplaren van 17 inch en 16 stuks van 19 inch. In alle ge vallen gmg het om zogenaamde platte, tft-schermen. De totale schade bedraagt ongeveer vijf- VLISSINGEN - Bij een vecht partij tussen twee groepjes jon- geren zijn in de nacht van zater dag op zondag in Vlissingen twee vrouwen gewond geraakt. Het incident vondt tussen een half twee plaats in de Wal- straat. Twee vrouwen (21 en 22 laar) uit Vlissingen hielden aan de mishandeling pijn in het ge zicht en op het lichaam over. Di verband hiermee zijn een 21-jarige man en een 22-jarige vrouw, beiden uit Vlissingen, en wn 26-jarige vrouw uit Oost-Souburg aangehouden. Twee Vbssingers (21 en 22 jaar) en een 21-jarige man uit Terneu- zen werden aangehouden we gens baldadigheid, het niet vol- oen aan een bevel of vordering m weg te gaan en vechten in et openbaar. Wildkamperen ERE - Zaterdagavond heeft politie een groep van veer- en jongeren bekeurd wegens il- egaal kamperen op de Schut- ersplaat bij Veere. Ze kregen aden een boete van 95 euro. de Zeeuwse visserijvereniging Zevibel zei desgevraagd zich zor gen te maken over de beperking van de visgronden. „Met name de kleine kottervissers langs de kust worden steeds meer beper kingen opgelegd." De Bliek ziet meer bedreigin gen. Zo is in de garnalensector sprake van te grote aanvoer waardoor de prijzen erg laag zijn. „Er is sprake van overcapa citeit en een sanering is wellicht op zijn plaats." Een verdere druk op de prijzen in het tweede half jaar wordt verwacht omdat Eurokotters bij gebrek aan voldoende quota platvis en rondvis gedwongen zijn op garnalenvangst over te schakelen. De visquota zijn ten opzichte van vorig jaar weer verlaagd. In dividuele vissers konden in het verleden nog vis bijhuren van collega's, zodat het bedrijf bij schaarste van het eigen quotum kon worden voortgezet. Door de gekrompen quota is er van alle kanten gebrek. De vissers die een beperkte quota hebben moe ten volgens De Bliek vrezen voor het voortbestaan. Van Liere pleit voor een flexibe le quotering. „Er is nu vis ge noeg. Daarom moeten de regels flexibeler worden. Inspelen op de praktijk." Ook wethouder R. Leentfaar van de gemeente Sluis zei zater dag dat de visserij door de huidi ge quota behoorlijk onder druk staat. „Hopen op betere tijden is niet genoeg. We"zullen met zijn allen moeten werken aan een be tere toekomst." pagina 9: verplaatsing vismijn door Ali Pankow KERKWERVE - L. Vogel uit Hardinxveld-Giessendam is za terdag met 89,5 punten winnaar geworden van de open Zeeuwse kampioenschappen palingroken op het terrein van recreatieboer derij Van Langeraad in Kerk- werve. Tweede werd J. Vink uit Woudrichem met 83,5 punten en H. Willemse uit Zierikzee was de succesvolste Zeeuwse deelne mer. Hij behaalde de derde plaats met 81,5 punten. Volgens jurylid Bram van .-den- Hoek, zelf beroepsvisser, vor men deze drie palingrokers een kleine top van de in totaal 29 deelnemers aan deze ópen Zeeuwse kampioenschappen. Van den Hoek is wat teleurge steld over de rookresultaten. Wat hem betreft, bleef tachtig procent onder de maat. Hij wil de deelnemers niet te hard val len. „Waarschijnlijk ligt het aan het weer. Te warm en te vochtig. Met een droge noordenwind gaat het roken meestal veel be ter." Van den Hoek heeft samen met de twee andere juryleden voor malig visser Bart Schot en Hans Hilligers, producent van rook- ovens, een flinke klus te klaren bij het beoordelen van de ge rookte palingen. Elk jurylid kent drie cijfers toe: voor uiter lijk en kleur inwendig én uit wendig, voor de smaak en voor het zoutgehalte. „Zo krijgt elke palingroker negen cijfers toege kend en levert het totaal aan per soonlijke voorkeuren een duide lijk gemiddelde op", zegt Schot. Het valt hem overigens op dat de smaak van de juryleden be hoorlijk dicht bij elkaar ligt. Als om tien uur 's ochtends de deelnemers ieder zes palingen uit de eigen kwekerij van Van Lageraad krijgen uitgereikt, re gent het nog stevig. Zowel de palingrokers als de vrijwilligers van de Stichting Miniatuurspoorwegen Kerkwer- ve, die open dag houden, kijken bedenkelijk. Binnen de kortste keren echter breekt de zon dooi en honderden bezoekers doen op- deze dag de recreatieboerde rij aan. Om mee te rijden op de mini-treintjes, de kleine en gro te stoomwalsen te bewonderen, mee te gaan met paardenkar, een rondje te vliegen met de heli copter, een palingbroodje te ko pen of een broodje paling. Daar zit verschil in, zo blijkt. Dat echtpaar uit Overijssel heeft geen idee. Een korte uitleg helpt. „Ik houd wel van gerook te paling, maar ik vind het echt Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op de Jan van Brakelstraat in Goes. Waar zullen we hem zoeken, de Goese Jan van Brakel straat? Koop maar een satelliet-na vigatiesysteem, zullen de decaden ten onder ons zeggen. Maar zo'n GPS wordt nogal snel gestolen en op de fiets of te voet werkt zo'n ding bovendien slecht. Wie in een Nederlands provincie stadje zijn weg wil vinden, moet altijd in de gaten houden hoe ste den en dorpen gegroeid zijn. De Grote Markt, de Lange Poten, een Kalverstraat, Kerkstraat of Brink, liggen altijd in het centrum en Sin gels liggen daaromheen. Daar hoef je dus de Julianastraat, de Burge meester zus-en zo straat of de Jan van Brakelstraat niet te zoeken. Het is ook verstandig om, op zoek naar een adres, de Vaderlandse ge schiedenis een beetje paraat te heb ben. Wie niet beseft dat Jan van Brakel een zeeheld was, in 1618 in Rotterdam geboren en in 1690 ge sneuveld in de Slag bij Bézevier, al vechtend tegen de Franse vloot, zal zich niet realiseren dat hij in de buurt komt als hij eenmaal in de Michiel de Ruyterstraat rijdt. Want zo deden ze dat in de vorige eeuw, toen oude steden gingen bou wen voor de snelgroeiende bevol king, en zo doen ze het nog steeds. De straatnaamgevers pakken het, sinds er projectmatig gebouwd wordt, thematisch aan en dikwijls is de geschiedenis van de stad, van de streek of van Nederland een rij ke inspiratiebron geweest. De leden van het koningshuis zit ten bij elkaar in een wijk: Willem, Hendrik en Juliana in oudere wij ken, de zonen van Beatrix in de jongere stukken die ertegenaan ge bouwd zijn en de echtgenoten van Willem de Zwijger, zijn broers en directe nazaten, genoeglijk bijeen in na-oorlogse stukken stad. Zo is het in Goes ook gegaan. Pas in de twintigste eeuw begon de stad te groeien en maakte de ge meente plannen voor uitbreidings- Sinds een jaar of zeven kijken de flatbewoners niet meer op het terrein van een sloopbedrijf, maar op een rijtje koophuizen. Jonge gezinnen maakten in de loop der jaren plaats voor starters. foto Willem Mieras gebieden. Eerst werden bestaande uitvalswegen bebouwd. In Goes waren dat onder meer de Poelwe gen, die tot dan toe met nummers werden aangeduid. Zo kregen in 1908 delen van de Poelwegen I en III de naam M. A. de Ruyterlaan en een stuk van Poelweg 1 werd Piet Heinstraat. Daarmee was de kiem gelegd voor de latere Zeehelden buurt, die pas in de jaren vijftig verder tot stand kwam. Dat er zo veel jaren tussen zaten, kwam doordat Goes eigenlijk hele maal geen grond had buiten de stad. Het was qua oppervlak de kleinste gemeente van Zuid-Beve land, maar wat betreft de inwo ners de grootste. In 1924 was er een grenscorrectie, waardoor een uitbreidingsplan kon worden vast gesteld in het oosten en in het wes ten. Maar een crisis en een oorlog gooiden roet in het eten en zo werd de Zeeheldenbuurt onderdeel van de wederopbouw. Het waren natuurlijk de meest in het oog springende zeevaarders die het eerst werden vernoemd. De Ruyter, Tromp en Piet Hein, waren al geweest. De Ruyter was een Zeeuw en Piet Hein was, net als de Admiraal, bekend uit de liedbun dels. Tromp, wist toen iedereen, was bijgenaamd Bestevaer, en niet voor niks. Maar vanaf dat moment kregen Zeeuwse zeehelden voor rang, want de Evertsenstraat, de Bankertstraat en de Joost de Moor straat kregen in 1948 hun naam. Frans Naerebout was in 1950 aan de beurt, gelijk met Willem Ba- rentsz, geen Zeeuw, maar zeer be kend uit de jaartallendreun van de overwintering op Nova Zembla. Een iets mindere god, Jacob van Heemskerk, werd in hetzelfde raadsbesluit vernoemd. Hij kreeg dan ook maar een kort straatje. De heldendaden van Karei Door man lagen nog vers in het geheu gen, zodat de held van de slag in de Javazee al in 1951 de eer te beurt viel. J.P. Coen, Cornells Houtman en Abel Tasman kregen hun postume huldiging in 1952 en de rest van de zeehelden, Witte de Wth, Jan van Riebeeck, Jacob Roggeveen en Jan van Brakel, moest wachten tot 1956. Van Brakel had kennelijk van alle maal de minste status want zijn straat kreeg maar aan een kant be bouwing: een flat met drie trappen huizen, vier hoog met 24 woningen dus. Aan de overkant keken de be woners op het terrein en de lood sen van een sloopbedrijf. De jonge gezinnen die er introkken vonden dat niet erg, want woonruimte was schaars en de huur was betaal baar. Dat is hij nog steeds in de Jan van Brakelstraat, alleen ver huurt de RWS de flatjes nu aan starters. Voor hen is het uitzicht ook verbeterd, want de sloper ver trok, het terrein werd gesaneerd en er werden eengezinskoopwonin- gen gebouwd. Een eindje verderop is de gemeente nu, heel modern, be gonnen met het vernoemen van on kruid, Mieke van der Jagt 4>V VANAF DINSDAG 10 AUGUSTUS HÉÉL VEEL DAMESKLEDING De omstandigheden tijdens het kampioenschap palingroken in Kerkwerve waren niet ideaal. Het was te warm en te vochtig. foto Marijke Folkertsma veel te duur", concludeert de man van het echtpaar. Vader en zoon Peter en Jacco Kloet uit Zierikzee doen voor de eerste keer mee aan de paling- rookkampioenschappen. Ze ro ken al jaren voor hun eigen ple zier en hebben dus best wat er varing. Hier valt het niet zo mee met die kweekpaling. „Die is veel vetter doordat ze liggend groeien. Een paling in de natuur beweegt veel meer", zegt Peter Kloet. Ook het stugge vel van de paling stelt hem voor de moeilijke keus hoe intensief er gepekeld moet worden. Voor het roken ge bruikt hij een combinatie van beuken- en eikenhout. Dat be valt hem het beste. Vader en zoon Kloet eindigen in de mid denmoot en zijn daar voor de eerste 'keer niet ontevreden over. MAAS MODES - SAS VAN GENT GOES - Zes jongeren zijn zaterdagmorgen rond tien uur in de Goese binnenstad aangehouden, nadat ze op het Sta tionsplein problemen hadden veroorzaakt. Ze dronken bier, gooiden de flessen kapot op het plein en gingen voor bussen liggen, zodat die niet konden vertrekken. Na in schakeling van de politie trokken ze het centrum in. waar ze op de Oostwal zijn opgepakt. Met een bekeuring op zak is het zestal later op straat gezet. De groep bestond uit een meisje van vijftien uit 's-Gravenpolder en vijf man nen uit Goes; twee mannen van negentien jaar, één van ze ventien, één van twintig en één van achtentwintig jaar. De politie sprak van 'dronkemansgedrag'. GOES - Tussen Goes en Bergen op Zoom hebben zater dag de hele morgen geen treinen gereden. Oorzaak was een blikseminslag omstreeks half vijf zaterdagochtend, waardoor de spanning wegviel. Seinen en wissels konden niet meer worden bediend. Het duurde tot kort na het middaguur, voordat de getroffen plek was gevonden, het probleem was verholpen en het treinverkeer weer op gang kon komen. NS Reizigers zette voor gestrande reizigers bussen in. SINT-ANNALAND - De groep Nederlandse Hervormden in Sint-Annaland die niet is meegegaan in de nieuwe fu- siekerk, de Protestantse Kerk in Nederland (PKN), mag de dorpskerk blijven gebruiken. De kerkenraad van de lo kale PKN-gemeente heeft dit besloten, ondanks dat een kleine meerderheid van de eigen leden het medegebruik van de kerk afwees in een enquête. De kerkenraad is daar van afgeweken om de verhoudingen in het dorp niet op scherp te zetten. Het tijdstip waarop de nieuwe Neder landse Hervormde gemeente in hersteld verband de kerk mag gebruiken, is nog punt van discussie. De dienst zou al om 8.15 uur moeten beginnen en daar heeft de herstel de gemeente moeite mee. Kerkleden zal 16 augustus wor den gevraagd wat zij ervan vinden. Het besluit van de Sint-Annalandse PKN-kerkenraad is bijzonder. In Tho- len-stad moeten hersteld Hervormden uitwijken naar het Calvijn-college. Ook elders in het land worden zij over het algemeen uit de oude kerkgebouwen geweerd. MIDDELBURG - Een achttienjarige jongeman is in de nacht van zaterdag op zondag bestolen. Hij fietste rond kwart over een vanaf de Langevieleweg de Koudekerkse- weg op toen hij door drie mannen werd beetgepakt en ge slagen. Zijn belagers gingen er met zijn fiets en mobiele te lefoon vandoor. door Ali Pankow SCHARENDIJKE - Vier leden van de post Scharendijke van de vrijwillige brandweer op Schou- wen-Duiveland hebben zater dagochtend zuurstof gepompt in de vijver aan het Bethlehem- plein in Scharendijke. Zij deden dat op verzoek van huisarts J. Roth. Het was de arts opgevallen dat er nogal wat do de vissen in de vijver dreven. Volgens hem duidde dat op ver stikking als gevolg van de hoge temperaturen in de afgelopen week. Roth besloot in overleg met voorzitter J. Prins van de Dorpsraad Scharendijke de brandweer te vragen in actie te komen. Brandmeester van dienst Joh. Wandel riep vier collega's bin nen de post Scharendijke bijeen om snel zuurstof in de vijver te pompen. „Daarmee komt het wa ter weer in beweging en is het probleem wellicht verholpen"-* zegt Wandel. De brandweerlie den verwijderden ook meteen de dode vissen die in het water dre ven De vijver voor dorpshuis De Put- meet is een geliefde visstek voor de kinderen in het dorp. Advertentie all dl Volg vanaf vandaag bij "Goedemorgen Gordon" op Noordzee 100,7 FM, 20 topsporter» op weg naar Athene, Luister tussen 8,00 en 10.00 uur naar hun belevenissen tijdens de Olympic FunDrive en maak bovendien kans op een voiledig |~7T ^7 verzorgde reis naar de Olympische Spelen! Elders in deze courant wordt gewag gemaakt van de N.O.U., de Nederlandsche Onthaastingsunie, opgericht door een werkloze jonkheer te Breda. Helemaal origineel is dit lid van de lagere adel niet. Want toen we op zoek gingen naar meer informatie op het inter net, stuitten we op de website 'www.onthaasting.nl'. Als u, beste lezer, deze site op roept, zal uw computer niet ovenverkt raken. De hele inhoud bestaat uit slechts één zin: „Een ogenblik geduld aub.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7