Israëliërs krijgen pil legen radioactiviteit PZC van Irak neemt ordebesluiten Premier Allawi EU gevaar voor natuur in Polen Eerste ETA-bommen na aanslagen Madrid Inwoners Ostrada roeren de grootste trom \'rees voor aardschokken bij kerncentrale Heibel binnen de partij van Gerhard Schroder Doden door bom in Afghanistan Acht doden door explosies in zuiden Pakistan Lijk op camping Belgisch festival Bootvluchtelingen omgekomen Zesvoudige moord Florida opgelost Atlantische roeiers gered Stieren verwonden Fransen Schelpenzoekers verrast door vloed Slachtoffers van gasramp België wacht hoge nota door Henk van den Boom BARCELONA - Voor het eerst na de aanslagen van 11 maart in Madrid heeft de Bas- kische afscheidingsbeweging weer eens van zich laten ho ren. Zaterdag liet de groep twee bommen van klein kali ber ontploffen in toeristenge bieden in Asturië en Canta- brië. Er raakte niemand gewond. Door middel van anonieme te lefoontjes werd de politie van tevoren gewaarschuwd zodat de stranden waar de bommen ontploften tijdig konden wor den ontruimd. Al *25 jaar maakt de ETA het toeristen seizoen onveilig met aansla gen. De politieke splinter groep probeert zo de -interna tionale aandacht te trekken. De ETA is de laatste tijd wat uit beeld vanwege de aansla gen in Madrid door moslimter roristen, waarbij 191 mensen om het leven kwamen. De toenmalige regering Aznar probeerde de eerste dagen na de aanslagen iedereen te doen geloven dat de ETA de dader was. Afgelopen week zijn nog zes leden van de ETA gearres teerd. De socialistische rege ring van Zapatero riep na de aanslagen op tot kalmte en vroeg om vertrouwen te heb ben in de veiligheidsdiensten. De afgelopen weken is er veel vuldig gespeculeerd over een mogelijk staakt het vuren van de Basken. Door de aanslagen lijkt die illusie weer van de baan. GPD Ze zou zijn overleden aan de ge volgen van drugs- en drankge bruik De vrouw bezocht zater dagavond de optredens en keer de gisterochtend rond drie uur terug in haar tent. Een metgezel zocht enkele uren later de tent op, zonder te zien lat de \touw dood was. Daar van werd hij zich pas bij het ont waken bewust. ANP/Belga OSTRADA - Bewoners van het Noordoost-Poolse Ostrada hebben zaterdag een ge slaagde poging ondernomen in het Guinness Book of Records te komen. Ze deden dat door ter ere van de 675ste verjaardag van hun stad op de zwaarste trommel ter wereld te slaan. De eerste 675 trommelslagen werden uitgedeeld door genodigden, VIP's en lokale bestuurders. Het record werd in drie categorieën gebroken: de diameter (tien me ter), het gewicht (3,5 ton) en het aantal mensen dat de trom roerde. foto Monika Kaczylska/EPA slagen in legermagazijnen, maai de dienst bescherming bevol king is bang dat er in geval van nood onvoldoende tijd is voor distributie. De overheid wil niet bekendmaken waarom het juist nu heeft besloten de pillen uit te reiken. De grootste gevaren die de kerncentrale in de Ne- gev-woestijn bij Dimona bedrei gen, zijn lekkage door ouder dom en schade door een vijande lijke aanval. Maar de directe aanleiding voor het verstrekken van de pillen lijkt te maken te hebben met toenemende activi teit onder de aardkorst. Israël ligt aan een slenkzone (geul) die van Syrië via de Jordaanvallei en de Dode Zee naar de Rode Zee loopt. In de afgelopen paar maanden is dit gebied tweemaal getroffen door betrekkelijk lich te bevingen (tussen 4,5 en 5,5 op de schaal van Richter), die niet temin in een groot deel van Is raël voelbaar waren. Inwoners van Dimona en ande re plaatsen in de Negev en het Dode Zeegebied krijgen de pil len in de komende weken aan huis bezorgd. Ze krijgen het dringend advies de doosjes niet te openen voor de dienst be scherming bevolking daarvoor het sein geeft. Voorraad Overheidsinstituten en bedrij ven krijgen een grote voorraad, die ze kunnen uitdelen als zich een ramp voltrekt onder werk tijd. Ook hotels in de regio krij gen extra pillen. Het grootste probleem wordt de verstrekking aan de Bedoeinenbevolking in de Negev, die over een groot ge bied verspreid woont. GPD gnonze redactie buitenland ®ERLIJN' - De top van de Duit jeregeringspartij SPD heeft gis- eren aangestuurd op het ver trek van de voormalige partij voorzitter en ex-minister Oskar Fontaine. Die heeft in het weekblad Der Spiegel gedreigd pd> te zullen aansluiten bij een yeuwe linkse partij in oprich- In° als partijgenoot en bonds kanselier Gerhard Schroder •"et opstapt en zijn partij de koers niet wijzigt. indigo SPD-voorzitter Franz «untefering omschreef de op gingen van Lafontaine als Ingenomen en niet solidair'. I D-kopstuk Klaus Wowereit, Fgemeester van Berlijn, zei e s dat Lafontaine 'zijn conse- ttenties moet. trekken' en moet 'Nappen'. Een SPD-parlemen- tariër verklaarde gisteren de SPD de ex-voorzitter uit de gele deren moet stoten. De kwestie-Lafontaine, die al lang geldt als de 'enfant terri ble' van de SPD, markeert de cri sis waarin de Duitse sociaal-de mocraten verkeren. Het omstre den en ingrijpende (sociaal-)eco- nomische hervormingsbeleid van de roodgroene regering is voor veel SPD'ers onverteer baar. Zij vinden dat de SPD, en in haar kielzog de Groenen, te veel naar rechts is opgeschoven. Ontevreden SPD'ers werken in tussen aan de oprichting van een nieuwe linkse partij. De club, die de steun heeft van vak bondsfunctionarissen, heet voor lopig Wahlalternative Arbeit und Soziale Gerechtigkeit. Het zou de bedoeling zijn in 2005 te doen aan verkiezingen in Noord- rijnland-Westfalen. ANP/DPA AYIV - Het Israëlische le- begonnen met het uitde- antistralingspillen aan die in de buurt wonen grootste kerncentrale in in de stad Dimona, ste en dorpen in de wijde omge- knjgt vijf Lugol-capsules, iet lichaam extra weerstand ten verschaffen tegen de ge- van een nucleaire ramp. nu toe lagen de pillen opge- floor Patrick Selbach BAGDAD - De Iraakse inte rim-premier Ivad Allawi heeft afgelopen weekeinde met ver schillende besluiten en voorstel len gepoogd de orde in zijn land te herstellen en het vertrouwen Ie «innen van de bevolking. Zo wordt de doodstraf weer in gevoerd en er komt een beperk- eamnestieregeling voor opstan- lelingen. bvendien riep de eerste minis ter de opstandige sjiitische lei der Muqtada al Sadr op zich ver kiesbaar te stellen bij de komen de stembusgang in januari. Alla wi bracht gisteren een onaange kondigd bezoek aan de al dagen zeer onrustige stad Najaf en hij schortte zaterdag voor een maand de activiteiten op van de Arabische nieuwszender Al Ja- zeera in Bagdad. De uitzendin gen, waarin veel 'criminelen' aan het woord zouden komen, zouden opruiend kunnen zijn. Met zijn ogenschijnlijk daad krachtige optreden hoopt Alla wi respect af te dwingen. Grote groepen Irakezen beschou wen de premier als een politicus kost. Premier Allawi zei 'positie ve signalen' te hebben ontvan gen over een naderend einde van het verzet van Al Sadr en de zijnen. Allawi vindt ook dat Al Sadr volgend jaar aan de verkiezin gen moet meedoen. „En als het Iraakse volk hem kiest als een leider, dan is dat zijn keuze ge weest. Het politieke proces staat open voor een ieder die zich aan de wet houdt." Al Sadr heeft kortgeleden nog geweigerd deel te nemen aan het politieke pro ces. Hij wil geen deel uitmaken van de zogeheten Nationale Con ferentie die een tijdelijke raad moet samenstellen die de regeer- ploeg van Allawi moet controle ren. Hij acht deze conferentie niet democratisch. Al Sadr heeft bovendien eerder geëist dat een aanklacht tegen hem wegens betrokkenheid bij de moord op een sjiitische gees telijke in 2003 wordt ingetrok ken. Daarover liet Allawi zich zaterdag niet uit. AFP/DPA KABOEL - In Afghanistan zijn twee Amerikaanse militairen en hun Afghaanse vertaler om het leven gekomen toen hun auto op een explosief reed. Het incident had plaats in de provincie Ghazni. Een andere militair raakte gewond. Een woordvoerder van de Tali- ban-strijders eiste de verant woordelijkheid op voor de aan slag die door middel van een op afstand bedienbare bom was uit gevoerd. ANP/AFP KARACHI - Door twee bomex plosies zijn gisteren in de Zuid-Pakistaanse havenstad Ka rachi minstens acht doden geval len. Meer dan vijftig mensen rankten gewond. Een derde bom kon tijdig worden ontmanteld. De bommen gingen af nabij een !lamitisch seminarie en een po- iiepost. De doden waren voor studenten. De explosieven wa in bevestigd aan twee motor- etsen, die bij een cafetaria bij het soennitische seminarie ston den geparkeerd, aldus de poli tie. Volgens een ooggetuige was de eerste explosie een lichte, waar door twee kinderen gewond raakten. Toen omstanders zich hadden verzameld rond de Slachtoffertjes, ging de tweede, zwaardere bom af. Karachi is vaker het toneel van bomexplosies. De autoriteiten houden radicale tnoslims, die banden zouden hebben met Al iQaeda, vooral verantwoordelijk 'Jvoor het geweld. In de stad be stoken ook sjiieten en soennie- 'tenelkaar geregeld. AFP/RTR |H0EI - Op een camping voor het rockfestival van Nandrin in België is gistermiddag het stoffe lijk overschot ontdekt van een 36-jarige vrouw uit Luik. die gelieerd is aan de buiten landse coalitietroepen en die slechts een uiterst beperkte be stuurlijk bewegingsruimte heeft zonder democratische controle. Een groepering die banden on derhoudt met Abu Musab al Zarqawi kondigde zaterdag aan de premier en andere hoge Iraak se functionarissen te zullen ver moorden. Al Zarqawi wordt be schouwd als leider van het ter reurnetwerk Al Qaeda in Irak. Hij staat te boek als een van de drijvende krachten achter het geweld tegen buitenlandse troe pen en achter de aanhoudende reeks van ontvoeringen. Najaf De gewapende militie van Al Sa dr .leverde gisteren op haar beurt voor de vierde achtereen volgende dag slag met buiten landse militairen, alhoewel de intensiteit van de gevechten af nam. Vooral de heilige stad Na jaf, waar de Amerikaanse strijd krachten actief zijn, was weer het toneel van gevechten. Maar ook in onder meer Bagdad was het onrustig door activitei ten van sjiitische opstandelin gen. De Amerikanen veroverden zaterdag naar eigen zeggen een begraafplaats in Najaf waar aan hangers van Al Sadr zich schuil hielden. Op het kerkhof werden talrijke wapens en explosieven gevonden. De gevechten in en rond Najaf hebben de afgelopen dagen vele tientallen levens ge- Een sjiitische strijder draagt een raketwerper met het portret van Al Sadr. foto Akram Salem/RTR maandag 9 augustus 2004 ROME - Zeker 26 vluchtelingen hebben hun poging om per boot vanuit Noord-Afrika de Middellandse Zee over te steken naar Italië, niet overleefd. Dat meldde de Itali aanse politie gisteren, na verhoor van enkele vluchtelin gen die wel levend het vasteland haalden. Volgens overlevenden zijn de slachtoffers van uitputting gestorven tijdens de negen dagen durende zeereis. Hun li chamen zouden overboord zijn gezet. De 74 andere opva renden van het bootje, werden zaterdag voor de kust van Sicilië opgepikt door de bemanning van een container schip en arriveerden gisterochtend in de Siciliaanse ha venstad Syracuse. ANP/AFP WASHINGTON - De politie in de Amerikaanse staat Flo rida heeft vier mannen aangehouden die verdacht worden van een brute zesvoudige moord in Deltona. Volgens sheriff Ben Johnson hebben de moordenaars het zestal doodgeslagen met aluminium honkbalknuppels Een van de lichamen is zo ernstig verminkt dat de autori teiten er nog altijd niet in zijn geslaagd het te identifice ren. Het motief voor de moordpartij zou een inzie om ge stolen kleding zijn geweest. De lichamen van de vier man nen en twee vrouwen werden vrijdag gevonden in een wo ning in Deltona. ANP/DPA LONDEN - Vier Britten die probeerden de Atlantische Oceaan in een roeiboot over te steken, zijn gisteren gered nadat hun boot in tweeën was gebroken. Een Scandina visch schip pikte de vier roeiers op nadat zij enkele uren op een vlot hadden doorgebracht in de buurt van de Scil- ly-eilanden. Alle vier verkeren in goede gezondheid, zo meldde de BBC. De Britten waren 39 dagen geleden vertrokken uit Cana da. Zij moesten al verscheidene stormen trotseren. ANP MARSEILLE - Twee losgebroken stieren hebben zater dagavond in het zuiden van Frankrijk niet ver van Mara seille tien mensen verwond. De dieren, die deel uitmaak ten van een show, braken door hun omheining in het plaatsje Fuveau en bestormden het publiek, maakten.dé reddinsgdiensten bekend. De twee stieren hadden een rol in een zogeheten klank en lichtspel. De slachtoffers zijn in een ziekenhuis in Mar seille opgenomen. ANP/AFP LONDEN - Britse reddingsdiensten zijn zaterdag urenf- lang in touw geweest om meer dan 130 schelpenzoekers .te redden die waren overvallen door de opkomende vloed in de baai van Morecambe in het Noordwest-Britse graaf schap Lancashire. Het ging om twee groepen kokkëlraf pers: zestig Schotten en 76 Chinezen. Bij de reddingsactie waren meer dan honderd redders en vissers betrokken. De problemen ontstonden doordat twee tractoren met aanhangers - waarmee de schelpenzoe kers vervoerd worden - bijna negen kilometer uit de kust met elkaar in botsing kwamen. ANP/AFP door Runa Hellinqa WARSCHAU - „Polen heeft in vergelijking tot West-Europa veel onbedorven natuur. Natuur lijke, levende rivieren, bossen met een enorme variatie in soor ten en landbouwgebieden met grote diversiteit", zegt Pr- zemyslaw Naurocky, directeur van het Wereldnatuurfonds in Polen. Die rijkdom is volgens hem voor een groot deel te danken aan het feit dat er onder het communis me weinig werd geïnvesteerd in infrastructuur. ..Maar met de EU komen de fondsen voor ont wikkeling. Dat zal de natuur niet ten goede komen." Naurocky heeft weinig op met de EU-initiatieven voor het na tuurbehoud. „Kijk naar de erva ringen in Spanje en Portugal. Daar is de natuur er ook niet op vooruitgegaan nadat die landen EU-lid werden." Walmende schoorstenen, vervuilende fa brieken, door bruinkoolwinning verwoeste landschappen en open bassins vol giftige afval stoffen: dit was het beeld dat veel westerlingen hadden als het over de natuur in midden- en oost-Europa ging. Niemand kan ontkennen dat de natuur ter plekke zwaar te lij den had. Voor een deel bestaan de problemen ook nog steeds. De 'zwarte driehoek' in Polen - het mijn- en industriegebied rond Katowice en Krakau - was begin jaren negentig verant woordelijk voor de helft van al le luchtvervuiling in Polen. De gevolgen daarvan zijn nog steeds zichtbaar in de bossen. Maar dat is maar één kant van de medaille. De andere is dat vrijwel alle landen in de regio meer natuur in huis hebben dan welk West-Europees land ook. „De Wisla-rivier bijvoorbeeld heeft 400 kilometer bedding met rivierbos dat ieder jaar overa stroomt. Zo'n landschap kom je alleen nog langs een klein stukje Loire tegen", aldus Naurocky. Het Wereldnatuurfonds pro moot de natuurlijke rijkdom bin nen de nieuwe EU-landen ac tief. „Er zijn in centraal Europa tal van regio's waarvoor je in West-Europa geen alternatief vindt", zegt Naurocky. „Er komen landbouwsubsidies uit de EU. Meer geld in de land bouw betekent meer ruimte voor bestrijdingsmiddelen, mest stoffen en moderne landbouw methodes. Dat is een bedreiging voor de flora en fauna. De na tuur is de grootste schat die de ze landen aan de EU bijdragen, maar de autoriteiten zijn zich daar helaas vrijwel nauwelijks van bewust." GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - De vele tientallen zwaarverbrande slachtoffers van de gasexplosie in België, vo rige week vrijdag, moeten zich voorbereiden op een zeer forse ziekenhuisrekening. Het Bel gische ziekenfonds betaalt aller lei medicijnen om brandwondpa tiënten te behandelen, niet te rug. Dagblad De Morgen heeft zater dag berekend dat de jiota zal op lopen tot 15.000 euro. Belgen moeten een veel groter deel van de zorgkosten zelf betalen dan Nederlanders. Vooral voor medicijnen moeten Belgen een flink deel uit eigen zak betalen. In De Morgen zegt Johan de Jager, hoofd van de Belgische brandwondenstich ting, dat bij brandwonden al leen pillen worden terugbetaald die zwaar verouderd zijn. „Voor modernere geneesmiddelen moet de volle pot betaald wor den. Er zijn nogal wat patiënten die daardoor in een zeer wanke le situatie terechtkomen. Omdat ze arbeidsongeschikt zijn, gaat hun salaris verticaal naar bene-f den terwijl hun medische kosten verticaal omhoog gaan. Er zijn slachtoffers die hun huis moe ten verkopen of noodgedwon gen om geld gaan bedelen bij hun familie." Veel Nederlanders die klagen over hun gezond-r heidszorg, wijzen graag naar België, waar bijvoorbeeld de wachtlijsten aanzienlijk korter zijn of soms helemaal niet be staan. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5