Problemen stroomcentrales Onthaastingsunie wil mensen opnieuw laten dagdromen PZC 3 Bedrijf eist 20 miljoen van de NS Politie doodt man in Amsterdam Temperatuur van rivierwater loopt op Dance Valley op nippertje uitverkocht Criminaliteit neemt af door cameratoezicht Arbeidsongeschikt. Herbeoordeling? Osse kaaiman naar Vlissingen Kinderen komen om door brand Schoonmaakmiddelen in ijs Dode man blijkt vermiste Belg Jongelui onwel door GHB-gebruik Weduwe van vrachtrijder krijgt veel geld Canal Parade Overval op Bastion Hotel 9 augustus 1954 maandag 9 augustus 2004 HEERLEN - De Heerlense (imia Rolling Stock Sup ply Services (RSSS) eist een schadevergoeding van twintig miljoen euro van de Nederlandse Spoorwe gen. RSSS wil dat geld heb ben voor de bemiddeling bij de aanschaf van goedko pe treinonderdelen uit Chi na. De NS vinden het gevraag de bedrag alle proporties te buiten gaan. Het conflict is inmiddels zo hoog opgelopen dat RSSS beslag heeft laten leggen op de rekeningen van NS-onderhoudsbedrijf Nedtrain. RSSS was dit weekeinde niet voor com mentaar bereikbaar, maar directeur J. Wachelder liet eerder weten dat zijn firma recht heeft op commissie. .We hebben de NS aan een' besparing van tientallen procenten geholpen en ver volgens schenden ze de af spraken", aldus Wachel der. Een woordvoerder van de NS bevestigt dat er sprake is van een juridisch geschil met de Heerlense onderne ming. Hij zegt dat rechter zich nu maar over de zaak moet buigen. Volgens hem hebben de NS in China slechts één keer draaistel- len besteld. „Die kostten aanzienlijk minder dan de twintig miljoen euro die RSSS nu eist. De bedragen staan in geen enkele ver houding tot elkaar", zegt de NS-woordvoerder. De door het bedrijf ingediende claim is even hoog als een kwart van de winst die de NS vorig jaar maakte. RSSS bracht de NS twee jaar geleden in contact met de leverancier in China. La ter besloot de NS recht streeks zaken met de Chine zen te doen en werd het be drijf uit Heerlen aan de kant geschoven. RSSS ont ving een commissie van 46.000 euro. GPD door Eric Wendel AMSTERDAM - Agenten heb ben gistermiddag een twintigja rige man uit Duitsland doodge schoten in het plantsoen van het Frederiksplein in Amsterdam. Zij beantwoordden de schoten van de man, die het vuur op de agenten opende toen hij ze zag aankomen. De Duitser overleed ter plekke aan zijn verwondin gen. De man kwam in de nacht van zaterdag op zondag al langs op het politiebureau aan de Fer dinand Bolstraat in de Amster damse wijk De Pijp. Hij wilde praten over een aanrijding waar hij de afgelopen week bij betrok ken was. Het betrof volgens de politie een 'doorsnee aanrij ding'. Op het bureau trok hij on verwacht een vuurwapen, waar na de agent achter de balie weg dook. De man wist het politiebu reau te ontvluchten. Gistermiddag rond vijf uur bel de hij de politie vanuit een tele fooncel op het Westeinde, vlak bij het Frederiksplein (waar ook De Nederlandsche Bank is geves tigd). Toen agenten in kogelwe rende vesten arriveerden, zagen zij in de telefooncel de jas han gen van de man. Even verderop troffen zij de man aan in het parkje, waar de schotenwisse ling volgde. De agenten die bij het incident waren betrokken, kregen gisteravond psychische ondersteuning. ANP door Sal Stam ARNHEM - Het warme zomer weer begint tot problemen te lei den bij elektriciteitscentrales. Het rivierwater dat voor de koe ling wordt gebruikt, is de afgelo pen dagen namelijk verder opge warmd. Netbeheerder Tennet heeft daarom gisteren fase 1 af gekondigd van het stappenplan koehvaterbeperking. Het besluit betekent niet dat er een stroomtekort dreigt. Wel zijn de mogelijkheden voor elek triciteitscentrales om reserveca paciteit op te wekken, beperkt. Een woordvoerder van Tennet verklaarde gisteren dat fase 1 vermoedelijk drie a vier dagen zal gelden. De afgelopen dagen was fase 0 van kracht. In die fase is de ho gere watertemperatuur nog geen direct probleem voor de elektriciteitsproductie. Als de si tuatie erger wordt kan ook nog fase 2 worden afgekondigd. Tennet waakt over het Neder landse hoogspanningsnet en heeft ook overzicht over de re servecapaciteit. Onder normale omstandigheden is die 1400 Me gawatt, maar nu ligt die op 1200 Megawatt. Het is voor het eerst dit jaar dat de reservecapaciteit onder de gebruikelijke grens ligt. IJkpunt De temperatuur van de Rijn bij Lobith, het ijkpunt voor het koelwater, ligt nu op 26 graden. Gemiddeld warmt het koelwa ter door gebruik in een elektrici teitscentrale 7 graden op. Bij lo zing mag het water echter niet warmer zijn dan 30 graden. Voor de komende dagen is iets minder warm weer voorspeld. De woordvoerder van Tennet wees er wel op dat het langer kan duren voordat ook het ri vierwater is afgekoeld, 's Zon dags is de stroom behoefte in de regel kleiner dan door de week. Wel is door het warme weer de behoefte aan stroom extra groot door het gebruik van koelappa ratuur zoals airconditioning. Vandaag loopt voor een aantal mensen de bouwvakvakantie af en wordt er meer stroom ver bruikt. Er wordt een piek ver wacht van 12.500 Megawatt en dat zal vermoedelijk geen pro bleem opleveren. Mocht er plot seling ergens een centrale uitval len, dan wordt de situatie wel nijpend. Vorig jaar dwong een hittegolf de elektriciteitscentra les het rustiger aan te doen. Ten net kondigde toen de zogenoem de code rood af. ANP HEERLEN - Het aantal straatro- len, inbraken in auto's en de dnigsoverlast in het centrum .tan Heerlen is drastisch afgeno men sinds de gemeente in dat ge llied camera's heeft opgehan gen. Dat liet de gemeente Heer len zaterdag weten. Heerlen voerde op 15 december ameratoezicht in. 130 camera's tegistreren alle bewegingen in ie binnenstad en de omgeving an het station. Sindsdien is het mntal aanhoudingen voor drug handel. in vergelijking met de lerstehelft van vorig jaar, geste envan 95 naar 214. Het aantal angiftes van auto-inbraken laaide van 126 naar 46. Het aan- al straatroven werd gehalveerd an dertig naar twaalf. Het aan- =- klachten over drank- en inigsoverlast daalde van 1151 aar 483. Bij het meldpunt togs- en Tippeloverlast kwa- aen in de eerste helft van dit «ar 619 klachten binnen tegen- jfff 1476 in de eerste zes maan- kn van 2003. Burgemeester T. is zeer tevreden over het oezicht. ANP SPAARNWOUDE - DJ Tom Harding draait op het dans- spektakel Dance Valley in Spaarnwoude. Tienduizen den mensen kwamen naar het recreatiepark om te swin gen op muziek van 170 verschillende artiesten. De tien de editie van Dance Valley zou groter zijn dan ooit, had den de organisatoren beloofd. Beter georganiseerd en vooral nog meer Peace, Love and Happiness - want het thema was zaterdag niet voor niets Woodstock. Het op het laatste moment uitverkochte festival was inderdaad groter, maar vooral commerciëler. Veertien verschillen- Onthaasten begint bij dagdro men, vindt jonkheer Matthias Snoeck, directeur van de vorige week opgerichte Nederlandsche Onthaastings Unie (NOU). „Mensen die dromen voelen geen stress. Door 'onthaastingsproducten en - diensten' aan te bieden hoopt hij zelf financieel het hoofd bo ven water te houden én de mens heid een stukje ontspannener te maken. door Marloes de Koning BREDA - 'Nee' zeggen is een kunst die volgens jonkheer Mat thias Snoeck meer mensen zou den moeten beheersen. Nee zeg gen tegen dingen die eigenlijk helemaal niet leuk of nodig zijn en in de tijd die dan overblijft een beetje dagdromen. Zelf is de kersverse oprichter van de Ne derlandsche Onthaastings Unie (NOU) daar een kei in. Hij neemt de tijd om een beetje weg te soezen en gedachten in zijn hoofd te laten rijpen. Dat kun nen ideeën zijn voor nieuwe kunstwerken, gebruiksvoorwer pen of slogans voor NOU. Zijn woning in de Bredase nieuwbouwwijk 'Haagse Beem den' is huis en 'doorzonatelier' tegelijk. Op iedere vrije centime ter grond en muur staan gereed schappen en gevonden voorwer pen. Andermans afdankers zijn voor Snoeck materiaal om mee te werken. Hij is van oorsprong productontwerper. „Ik houd van hele praktische en duidelij ke dingen. Dus heb ik een formu le bedacht om met mijn manier van werken en denken naar bui ten te treden." Het is ook een beetje noodzaak, voegt hij er onmiddellijk aan toe. „Ik zit vanaf 15 september zonder werk en ik wil wel mijn hum-betalen." De 'producten en diensten die leiden tot een be tere onthaasting in het alge- Jonkheer Matthias Snoeck, directeur van de Nederlandsche Ont haastings Linie. meen' kosten dus wel geld. Het eerste onthaastingsproduct is een T-shirt met de tekst 'nou nee' en een gebruiksaanwijzing. Bedoelt voor mensen die moeite hebben 'nee' te zeggen. „Je kunt ervoor in dure therapie, je kunt ook bij mij een shirt bestellen." Wie dat doet, moet geen haast hebben. Communicatie gaat uit sluitend schriftelijk, via een postbus. Het liefst zou de ondernemer met een huiskamer op wielen langs bedrijven trekken om ge stresste werknemers met een (Advertentie) WAT WOU VME-E-R- r. SZW.nl .nl Dan weet u het snel foto Johan van Gurp/GPD goed gesprek weer eens te laten dagdromen. Vierhonderd euro per ochtend lijkt hem redelijk. „Haast is een gevoel", zegt Snoeck. „Mensen gaan ervan uit dat van ze verwacht wordt dat ze 'ja' zeggen." Waar dat idee vandaan komt weet hij nog niet. „Misschien het enorme aan bod", gist hij. „Mensen overzien het niet meer." Reacties Hij wil niet terug naar de mid deleeuwen, benadrukt Snoeck. „Ik ben gek van bijvoorbeeld di gitale apparatuur. We zijn de aan-/uitknop alleen een beetje vergeten." De eerste reacties zijn inmiddels binnen. Snoeck laat een stapel post zien van mensen die zich in zijn verhaal herkennen. Een psychiater die al jarenlang 'rust in de bovenkamer' zegt te bepleiten, biedt zijn hulp aan. GPD OSS - De politie in Oss werd gisterochtend door enkele mensen tot stoppen bewogen, omdat er een vreemd beest over straat wandelde. Toen de agenten uit de auto stapten bleek het om een ongeveer zeventig centimeter lange kaai man te gaan, aldus de politiewoordvoerder. Een van de voorbijgangers, een reptielenliefhebber, slaag de er in het dier te vangen. Vervolgens heeft de dierenam bulance het dier overgebracht naar reptielenhuis Iguana in Vlissingen. Het is nog onbekend waar de. wandelende kaaiman vandaan komt. ANP EINDHOVEN - In Eindhoven zijn in de nacht van zater dag op zondag twee kinderen van acht en veertien jaar oud om het leven gekomen door een brand in een woon huis. De ouders zijn met verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis, zo meldde de politie. De brand brak rond kwart voor twee uit. „Vermoedelijk lagen de kinderen toen al te slapen", aldus een politiewoordvoerder. De twee jongens waren al dood toen de brandweer hen aan trof in de woning. De ouders konden het pand ontvluch ten maar raakten daarbij gewond. Ook twee brandweer mannen raakten lichtgewond. ANP RIJSWIJK - Onderzoekers van de Consumentenbond heb ben bij een test in vier van de veertig onderzochte ijsjes restanten van een ontsmettingsmiddel aangetroffen. Dat blijkt uit een artikel in de nieuwsbrief Gezond van de Consumentenbond Bij één ijssalon (Venezia in Zeist) troffen onderzoekers bij twee verschillende bezoeken restanten van een desinfecte rend middel aan. Dat gebeurde ook bij ijsverkoper Lucia no's in Wassenaar. De onderzoekers waren over het algemeen tevreden over de ijsjes die ook onderzocht werden op bacteriën en mi cro-organismen. Ze bezochten twintig ijssalons elk twee keer. ANP MAASTRICHT - De politie in Zuid-Limburg heeft de identiteit vastgesteld van de dode man die vrijdagmiddag op het plateau van de Sint Pietersberg in Maastricht werd gevonden. Het gaat om de 31-jarige Pierre Colette uit Luik die sinds 25 juli werd vermist. Dat liet de politie gisteren weten. De man is geïdentificeerd aan de hand van zijn gebit. Van daag wordt sectie verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. De politie vermoedt een misdrijf en heeft een team van twintig rechercheurs op de zaak gezet. ANP AMSTERDAM - Bij de Marcanti in Amsterdam zijn in dé nacht van zaterdag op zondag drie jongeren onwel gewor den na het slikken van de partydrug GHB. De jongeren zijn rond twee uur met een ambulance opge haald en naar verschillende ziekenhuizen in Amsterdam gebracht. De slachtoffers bezochten een feestje in de uit gaansgelegenheid. ANP de 'dansvloeren' waren er, verspreid over het recreatie park. Of liever gezegd: verspreid tussen talloze outlets var. T-shirts, dure drankjes, massages, geestverruimen de paddestoelen, chips, zonnebrillen, Afrikaanse ket tinkjes en zonnebrandcrème. foto Robin Utrecht/ANP AKEN - De weduwe en twee kin deren van de in juni in Kerkra- de verongelukte Duitse chauf feur kunnen rekenen op veel so lidariteit in de regio. De 32-jarige zwangere vrouw heeft sinds het fatale ongeluk van haar echtgenoot geen inkom sten, zodat op instigatie van twee kranten in het Duitse Aken een inzamelingsactie op touw is ingezet. Tot nog toe heb ben ze 60.000 euro ingezameld, meldde de Duitse zender WDR zaterdag. Op 25 juni van dit jaar veronge lukte de 41-jarige chauffeur uit Bad Salzuflen vermoedelijk als gevolg van defecte remmen in Kerkrade. Hij denderde met zijn vrachtwagen een supermarktje binnen waardoor twee mensen die zich in het pand bevonden eveneens omkwamen. ANP AMSTERDAM - Een stoet van versierde boten vol schaars ge klede homo's en lesbiënnes trok zaterdag door de Amsterdamse grachten. De Canal Parade trok 350.000 a 400.00f) mensen en was daarmee drukker dan vorig jaar, toen de tocht 300.000 be zoekers trok. ANP BREDA - Het Bastion hotel bij station Prinsenbeek is zaterdag middag overvallen. Een nog onbekende man maakte daarbij enkele honderden euro's buit. De overvaller liep tegen half twee naar de hotelreceptie, haalde een geweer uit een tas en eiste geld van de receptionist. Hij kreeg de inhoud van de kas salade mee. Die stelde de man kennelijk te leur. Hij gaf de receptionist een vuistslag en verdween vervol gens met de buit. GPD STAKING - Veel middenstan ders in Marokko houden hun winkels gesloten uit protest te gen de verbanning van de sul tan van het land. Er is een alge mene staking van een week af gekondigd. Bij ongeregeldhe den zijn het afgelopen weekein de weer zeker negen mensen gedood en vielen tientallen ge wonden. TANKSCHEEPJE - Het tank scheepje Italia is zaterdagmid dag in de buurt van Stavenisse op een onder water gelegen oude strekdam gevaren. Het schip kwam vast te zitten en vanwege het gevaar op breuk is ongeveer tienduizend liter benzine in de Oosterschelde ge pompt. Een lichter heeft later nog een deel van de lading overgenomen. KROTWONINGEN - De ge meenteraad van Yerseke heeft 22 krotwoningen onbewoon baar verklaard. Voor de gezin nen die nu nog in de huizen wo nen, wordt zo snel mogelijk een ander onderkomen ge zocht. Officieel moeten zij de onbewoonbaar verklaarde wo ningen binnen een halfjaar ver laten, maar die termijn kan worden verlengd als dat nodig blijkt. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk. maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax, (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren n voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel v, aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een b« (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ov dücten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gosolecleer- de derden. Als u op deze informatie geen prijs stolt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. le zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot -ir WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3