Helemaal kansloos ben je nooit Vier Ferrari's al! straaljagers in gevechtsform Rennen, vliegen en tussendoor nog naar Athene RUGNUMMER Hofstra en Jansen nemen het op tegen wereldkampioen Kasimdhzanov Romario Van der leert weer Maradona Aal zwemt niet Koning Otto draagt vlam Greg Maddux heeft als 22e pitcher in de geschiede nis van de Amerikaanse honk balcompetitie MLB zijn 300e overwinning behaald. De 38-jarige honkballer van de Chicago Cubs bereikte deze mijlpaal in de wedstrijd tegen San Francisco dat door de Cubs met 8-4 werd gewon nen. Maddux is samen met Roger Clemens de enige pitcher in de 'club van 300' die nog ac tief is. Clemens trad vorig jaar toe. maandag 9 augustus 2004 door Barry van der Hooft De wereldkampioenschappen van Lissabon, Zolder en Ha milton staan al achter hun naam. En komend weekeinde voegen Cees Priem, Martin de Kok, Cees van den Dries en Hans Zoetewei een nieuw en speciaal hoofdstuk toe. Bij de wielerwedstrijd voor mannen en vrouwen tijdens de Olympische Spe len in Athene verspreidt het viertal Het strand en de bal waren voor Romario zaterdag even taboe. De 38-jarige Braziliaan raakte in Rio de Janeiro zes uur zijn vrijheid kwijt. De politie hield de voormali ge spits van PSV en Barcelona aan wegens een flinke achterstand in de betaling van alimentatie. Romario staat bij zijn eerste ex-vrouw Monica voor bijna 40.000 euro in het krijt. Dat geld is voor de opvoeding en het onderhoud van zijn kinderen Moniquinha en Roma- rinho. De spits van Fluminense ver klaarde tegenover de politie dat hij de alimentatie wel degelijk heeft be taald. De oud-international mocht na zes uur weer naar huis. Romario heeft vijf kinderen bij drie (voorma lige) vriendinnen. door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Hotze Hol'stra uit Bennekom belde zaterdaga vond rond de klok van acht uur zijn ouders op, toen hij buiten een peuk rookte. Hij had toen al een paar zetten achter de rug in zijn partij in de eerste ronde van het Hogeschool Zeeland schaak toernooi. „Ik speel tegen de we reldkampioen!", meldde hij en thousiast. „Kijk snel op inter net. Jullie kunnen mijn partij li ve volgen, maar dan moeten jul lie wel snel zijn." Uiteindelijk hield de 26-jarige Hofstra, een clubschaker van BSC uit Bennekom, wereldkam pioen. Rustam Kasimdzhanov nog tweeënhalf uur bezig. Hal verwege de partij begon de 25-jarige Oezbeek al wel te zuch ten, merkte hij. Hofstra: „Hij deed voorkomen dat hij al wel had gezien dat hij ging winnen en wilde er zo snel mogelijk een einde aan maken. Daar wilde ik vanzelfsprekend niet aan mee werken," Pas laat had de Gelderlander zich ingeschreven voor het toer nooi. Vier dagen voor het begin besloot hij nog een weekje schaakvakantie in Zeeland te houden. Dat hij met zijn rating van 1913 kans maakte de we reldkampioen te treffen in zijn eerste officiële partij na het WK, was een mooie bijkomstig heid. Andere schakers waren er nadrukkelijker mee bezig. Pie- ter Roggeveen (1894) uit Haar lem bijvoorbeeld. Op een schaak forum op internet daagde hij Ka simdzhanov al min of meer uit. Maar hij greep, door een aantal late wijzigingen in het deelne mersveld, net naast de hoofd prijs. Nu zat hij op bord vijf, te genover de Georgische groot meester Merab Guganashvili. Ook geen onaardige tegenstan der. Inferieure opening Hofsta, die met zwart speelde, werd niet compleet weggevaagd door Kasimdzhanov. Onder gro te belangstelling - constant ston den tussen de vijf en tien men- De Bennekomse clubschaker Hotze Hofstra (rechts) wacht af welke meesterzet de Oezbeekse wereldkampioen Rustam Kasimdzhanov in petto heeft. sen over zijn schouder mee te kij ken - bleef hij redelijk overeind. „Ik heb een inferieure opening en stond na vier zetten daarom al flink achter, maar het lukte me nog om me te herstellen. Pas na twintig zetten stond mijn ver lies echt vast. Ik zag toen zoveel verliesvarianten, dat ik maar de mooiste ervan heb uitgekozen. Je wilt toch een beetje eervol ten onder gaan." Dat Hofstra tegen de wereld kampioen speelde, was uniek voor hem. Wel had hij al vaker grootmeesters tegenover zich. Dat was toen hij in Ierland woonde en met zijn club, de landskampioen, Europa inging. „Toen heb ik echt veegpartijen meegemaakt. Onder meer tegen Ikonnikov, die hier ook is. Weet je wat zo knap van hen is? Ze on derschatten de kleine clubspe lers nooit. Kasimdzhanov was vandaag ook uiterst geconcen treerd. Vijf minuten voor de par tij zat hij al naar de schaakstuk ken te staren en dacht hij over zijn begin na. Tijdens de partij is hij ook nauwelijks van zijn plaats geweest. Helemaal kans loos ben je nooit, maar meer dan een remise zit er toch niet in." Cor Jansen (2132) uit Wemeldin- ge beleefde gisteren zijn wed strijd heel anders. Hij had wel degelijk het gevoel dat hij kon stunten tegen de Oezbeekse we reldkampioen, alleen slaagde hij daar niet in. „Ik had hem echt kunnen pakken", was zijn eerste reactie. In 1996 kwamen Jansen en Ka simdzhanov elkaar ook al tegen op het Hogeschool Zeeland schaaktoernooi. Toen verloor Jansen, die in deze krant een we kelijkse schaakrubriek heeft, ook. Volgens hem onnodig. „Ik gaf toen op in een stelling die, zo bleek later, nog niet verloren was." Gisteren had Jansen weer het idee dat hij niet had hoeven verliezen. „Ik wikkelde af naar een eindspel waarvan ik dacht dat het gunstig was, maar had misschien iets langer moeten na denken. Opeens was het over." Net als bij Hofstra-Kasimd- zhanov stonden tal van mensen met Jansen mee te kijken. Maar de Wemeldinger liet zich niet af leiden. „Als ik uit vorm ben, foto Ruben Oreel laat ik me door elk klein dinge tje afleiden. Maar als ik goed in m'n vel zit, hoor ik niets. Dan zit ik in een roes." „Wel", zo vervolgde hij, „moest ik tegen mezelf zeggen: blijf tac tisch sterk spelen. Ik wist dat ik niet moest proberen om valle tjes te zetten, die zien die grote jongens toch al aankomen." Hoewel Jansen had verloren, vond hij het een interessante partij. „Hij was zo ingewikkeld, er zat zoveel in, dat ik er wel een heel boek over zou kunnen schrijven." door André Hoogeboom ZANDVOORT - Vier oude man nen in vier bijna nieuwe Formu le 1-Ferrari's waren gisteren het hoogtepunt van een hete race dag op Zandvoort, waar de tem peratuur extreme waarden be reikte bij de Marlboro Masters. Het deerde niemand, Jan Peter Balkenende zeker niet. De pre mier, die ook wel eens achter het stuur van een sportwagen kruipt, mocht de prijs uitreiken aan de winnaar van de Formule 3-race, maar was veel meer on der de indruk van de Ferrari-f or- matie die even later met hoge snelheid over het rechte stuk denderde. Het oorverdovende la waai werd geproduceerd door de bolides van John Bosch. Ze werden bestuurd door krasse pi loten die allemaal tegen de vijf tig lopen of de halve eeuw zijn gepasseerd: Jan Lammers (48), René Arnoux (56), Jackie Ickx (59) en John Bosch (48). Het was een primeur op Zand voort: vier Ferrari's op de baan. Als straaljagers in gevechtsfor matie vlogen de bloedrode boli des over het circuit. Het was een imposant staaltje pure snelheid en kx-acht. De demo-run van Bosch en de zijnen overschaduw de de Formule 3-race op alle fronten. De oude mannen in hun rode overalls klopten de ambiti euze jonge helden in hun kleine karretjes, die zich tot de Ferra ri's verhielden als zeepkisten. De Formule 3 heet tijdens de Mai'lboro Masters het hoofdpro gramma te zijn. Maar het was weer een beleefde optocht, zoals elk jaar. Nu met een Franse win naar: Alexandre Prémat. De Ne derlanders (Van der Garde, Zwolsman (2x) en Kool) speel den geen i-ol van betekenis en dus ging de editie 2004 opnieuw niet de geschiedenisboeken in als een klassieker. Het gaf eigenlijk niets. Het race- weekeinde wei'd gedragen door de demo-run. Ooit, terwijl de vrieskou nog in de lucht hing, gaf Jacques Villeneuve een pre sentatie in Zandvoort. je over een circuit in een ams, maar de gigantisch. Het op vol vermogen mule-1 heeft een bare aantrekkingskracht autosportliefhebber. De coureurs hadden de hun leven. René voudig Grand kon zich niet herinneren neer hij voor het laatst u Formule 1-wagen reed. voelde geweldig. Wat ze Ferrari's gaat zo gladjes. Vroege, afc| je werken om dat ding om te krijgen, nu gaat soepeler." De Fransman 149 Grote Prijzen, won in Zandvoort en voelde teren als herboren. Als ge hond sproeide hij met pagne. „Volgend jaar weer bij zijn." GPD zen." Priem, die zelf een bronzen me daille won tijdens de Spelen van 1972, is de regisseur van het hele ge zelschap. De werkzaamheden van Libéma zijn de afgelopen jaren flink toegenomen, maar er kan nog meer bij. Priem: „We zijn nu ook bezig met een project voor Disney, om een film te promoten op l'Alpe d'Huez. En we gaan nu pi'oberen om contrac ten af te sluiten met de directie van de Tour de France en de nieuwe Pro Tour. Als dat lukt, zijn we de absolu te mai'ktleider." Diego Maradona zoekt zijn toe vlucht tot de Argentijnse presi dent Nestor Kirchner om een psy chiatrische kliniek te kunnen verla ten. De voormalige voetbalvedette wil naar Cuba om zijn gezondheids problemen te lijf te gaan. Onder fa- milie-dwang ging Maradona in mei naar een privé-kliniek buiten Bue nos Aires. Kort daarvoor belandde hij op de intensive-care wegens hart problemen. „Hij wil naar Cuba, maar de rechtbank weigert mee te werken", zei zijn arts Alfredo Cahe. Maradona wil nu een gesprek met president Kirchner om te laten zien dat hij in staat is te beslissen wat goed voor hem is. Maradona (43) bracht al eerder lange tijd door op Cuba om van een cocaïneverslaving af te komen. Volgens sportkrant Ole zit Maradona nu bij mensen opgeslo ten die denken dat ze Napoleon zijn. „Ze geloven niet dat ik Maradona ben", zou de aan lager wal geraakte vedette onlangs hebben aangegeven. Eric 'de Aal' Moussambani ont breekt bij de Olympische Spelen in Athene. De zwemmer uit Guinea baarde vier jaar geleden in Sydney opzien met een spartelende solorace op de 100 meter vrije slag. Onder luid applaus haalde hij toentertijd de finish en groeide- in Australië uit tot held. Hij had destijds pas negen maanden een zwemdiploma. Moussambani krijgt geen accredita tie voor Athene omdat een foto in zijn paspoort ontbreekt. „Ik weet niet wat ik nu moet doen", aldus Moussambani in de Australische krant Morning Herald. „Dit is heel teleurstellend." Hij trainde als voor bereiding in Spanje, maar moet nu terug naar huis. RIO - Waar de eindzege op het EK voetbal al niet goed voor is. Trai ner Otto Rehhagel werd vorige maand in Portugal Europees kam pioen met Griekenland en werd in het land prompt tot Koning Otto gebombardeei'd. En gisteren m mocht de Duitser als blijk van kt waardering voor zijn prestatie met ze de nationale voetballers vanuit M pa Griekse stadje Rio, zo'n 210 kilo meter ten westen van Athene, een stukje met de olympische vlam lo- - pen. foto John Kolesidis/RlR ZANDVOORT - Giedo vao Garde heet het grootste lent van Nederland te optreden op de Marlboro ters in Zandvoort was echter geen 'succes, techniek speelde hem partea JJj werd slechts dertiende. De race wei'd gewonnen dooi Fransman Alexandre Premat 3a de achterhoede leverde Van; Garde zijn eenzame gevec |n „Het had geen zin te force 1( Ik had het hele weekeinde 1 3n van technische tegenslag. De ie! stelling van de nieuwe mot eJ wilde niet vlotten. Maarte i; een leerjaar, dan kun je ga n wonderen verwachten. Volga u jaar moet ik er staan." Vand ej Garde was wel de beste Nee- lander. Charles Zwolsman la lfI dat lange tijd te worden, ra hij spinde en werd achttien e Zijn broer Ross werd 26e,Fcr4 je nand Kool viel uit. GPD zich over de vier neutrale materiaal wagens en twee motoren, die bij pech onderweg snel ter plekke moe ten zijn. Het tien personen tellende team van Libéma vertrekt in de komende da gen verspreid richting de Griekse hoofdstad. Vandaag rijdt de eerste groep naar het Italiaanse Ancona, van waaruit met de boot naar Pat ras woi'dt gevaren. Cees Priem gaat morgen per vliegtuig naar Athene en het laatste ploegje begint woens dag aan een reis van ruim zeventien honderd kilometer. Martin de Kok zal die dag naar het Italiaanse Bari rijden. „Daar nemen wij dan de boot, dus donderdag is heel onze ploeg compleet", weet de rechterhand van Cees Priem. De vooi-malig inwoner van Lewedorp werkt veelal vanuit het hoofdkan toor van Libéma in Rosmalen, ter wijl Priem de man is die van hot naar her vliegt. Dat Martin de Kok pas woensdag naar Athene reist, is niet zonder re den. „Op die manier probeer ik zo min mogelijk tijd te verliezen. Voor de wedstrijden tijdens de Olympi sche Spelen is alles wel geregeld, maar ik moet nog genoeg voor ande- re.wedstrijden doen. Afgelopen week heeft een groep mensen van ons in de Ronde van Denemarken gezeten en na Athene begint de Ene- co Tour weer. De wielerafdeling van Libéma is, re kent De Kok snel uit, zo'n honderd dertig dagen per jaar actief tijdens wedstrijden. „Daarnaast doen we ook veel in sponsoring, we hebben bijvoorbeeld T-mobile als sponsor binnengehaald voor de Amstel Gold Race. En we denken nog steeds na over een eigen wielerploeg." Ride for the Roses Een ander project dat voor de deur staat, is de Ride for the Roses in Bel gië. De opbrengst van de wielerwed strijd komt ten goede aan het onder zoek naar en het bestrijden van de ziekte kanker. De Kok: „De Ride for the Roses wordt op 26 september verreden van Bredene naar Malde- gem en daar regelen we echt alles voor. Parkeergelegenheid, sponsoi's, artiesten, alles eromheen dus. We hebben afgelopen week weer een deel van het pai'koers bekeken, dus daar gaat best veel tijd inzitten. Maar we doen het met veel plezier, want het is voor een goed doel. Vooiiopig is het team van Libéma een week lang gefocust op de Olym pische Spelen. Tijdens de wegwedstrijden in Athe ne moet actie worden ondernomen als een renner met pech te kampen krijgt en de ploegleiderswagen niet in 'de buurt is. „Het is een prachtig evenement en ik vind het mooi dat er nu ook een paar Zeeuwen mee kunnen", erkent Cees Priem. „Bij ons bedrijf hebben we een pot van een man of veertig en daar kunnen er dus maar een aantal van mee naar Athene. We zijn nu in ieder ge val met een goed team en we hebben onze diensten inmiddels wel bewe- Cees Priem, Hans Zoetewei, Martin de Kok en Cees van den Dries zijn klaar voor de reis naar Athene. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32