PZC Bezwaar beperking visgrond Geschiedenis wijst de weg X CV® 1/4 VAN DE Laatste feest van de 'eigen miene' Ierse Tinkers houden het hoofd koel Win een compleet arrangement naar de Olympische Spelen! Visserij vreest voor rechten Wimpel voor de duurste vis Nieuwe kotter Breskens Blikseminslag legt treinverkeer lam Zomaar op hoofd geslagen Fietser overvallen Zes jongeren aangehouden in Goes Onthaasting ledactie: 0113-315649 Plihredactie@pzc.nl Mtbus31,4460 AA Goes rivertentie-exploitatie. S en Midden-Zeeland: 0113-315520; Cs-Vlaanderen: 0114-372770; pionaal: 020-4562500. paandag 9 augustus 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen VANAF DINSDAG 10 AUGUSTUS HÉÉL VEEL DAMESKLEDING MAAS MODES - SAS VAN GENT »nr Frank van Cooten jBESKENS - Visserijvereni- jng Ons Belang in Breskens laakt ernstig bezwaar tegen be- erking van de visgronden. „De historische rechten van de visse- m mogen niet worden verkwan- eld", zei voorzitter J. de Bliek ïterdag tijdens de Visserijfees- De Bliek hekelt vooral de lobby jan natuur- en milieuverenigin gen ..Van meerdere kanten, ik wem Greenpeace en Stichting Noordzee, wordt gelobbyd om fe Noordzee tot een reservaat, zeg maar een speeltuin voor mi- ieufreaks om te toveren. En dat praat ik nog niet over energiebe drijven die windmolenparken willen realiseren. Wij maken ernstig bezwaar tegen dergelij ke plannen als die de ruimte voor de visserij beperken. De be drijfsmatige visserij hoort bij de zee. Dat is zo, dat is altijd zo ge weest en dat moet zo blijven. Bij uitbreiding van de maasvlakte is voor de visserij sprake van verlies aan visgronden en dat moet eens genoeg zijn." foe Bliek is het ook zat dat van [verschillende kanten de indruk 'wordtgewekt dat de vissers een soort milieudelinquenten zijn. „Niets is minder waar. De visser respecteert de natuur, niet in helminst omdat hij ervan moet leven." De visserij sector beschouwt de zee volgens de voorzitter van. Ons Belang als een cultuurgoed Waar de visserij, het transport en het toerisme verantwoord ge- iruik van mogen maken. )ok voorzitter C. van Liere van de Zeeuwse visserijvereniging Zevibel zei desgevraagd zich zor gen te maken over de beperking van de visgronden. „Met name de kleine kottervissers langs de kust worden steeds meer beper kingen opgelegd." De Bliek ziet meer bedreigin gen. Zo is in de gamalensector sprake van te grote aanvoer waardoor de prijzen erg laag zijn. „Er is sprake van overcapa citeit en een sanering is wellicht op zijn plaats." Een verdere druk op de prijzen in het tweede half jaar wordt verwacht omdat Eurokotters bij gebrek aan voldoende quota platvis en rondvis gedwongen zijn op garnalenvangst over te schakelen. De visquota zijn ten opzichte van vorig jaar weer verlaagd. In dividuele vissers konden in het verleden nog vis bijhuren van collega's, zodat het bedrijf bij schaarste van het eigen quotum kon worden voortgezet. Door de gekrompen quota is^ er van alle kanten gebrek. De vissers die een beperkte quota hebben moe ten volgens De Bliek vrezen voor het voortbestaan. Van Liere pleit voor een flexibe le quotering. „Er is nu vis ge noeg. Daarom moeten de regels flexibeler worden. Inspelen op de praktijk." Ook wethouder R. Leentfaar van de gemeente Sluis zei zater dag dat de visserij door cle-huidi- ge quota behoorlijk onder druk staat. „Hopen op betere tijden is niet genoeg. We zullen met zijn allen moeten werïcen 'aan een be tere toekomst." pagina 9 verplaatsing vismijn Een politiehond pakt een 'crimineel' tijdens een demonstratie op de Visserijfeesten in Breskens. foto Wim Kooyman door Frank van Cooten BRESKENS - Het hart van Bres- siaander Joop de Rechter gaat sneller kloppen als hij op de Vis serijfeesten in Breskens de klan ken hoort van de fanfare der Ge nie. „Als kleine jongen was ik al onder de indruk van het optre den van de Grenadiers op de Vis serijfeesten. Ik ben blij dat ze weer terug zijn. Een stukje nos talgie." Joop is een van de vele tiendui zenden bezoekers van het tradi tionele vissersfeest in Breskens. Deze editie is gedenkwaardig omdat het de laatste is van de 'eigen miene'. Vanaf l januari 2005 is de fusie met de vismijn in Vlissingen een feit. „Niet dat we ongelukkig zijn met die ontwikkeling, integen deel, maar niettemin is het even tijd om daarbij stil te staan", zegt Jacques de Bliek, voorzitter van de plaatselijke visserijver eniging Ons Belang. „De eerste gemeentelijke vismijn dateert al van 1935. We hebben de zeven tig jaar zelfstandigheid niet vol kunnen maken, maar daarom ze ker niet getreurd. In de samen werking met de vismijn Vlissin gen zien we nieuwe kansen en we zijn daarover zeer positief." De Bliek is er trots op dat de Bressiaanse vismijn in 'de zuid' de enige mijn is met dagelijkse verse aanvoer, met een geva rieerd aanbod voor de kopers en goede prijzen voor de aanvoer ders. Een spapdoek aan de gevel van de vismijn zegt eigenlijk alles. 'Het is 'fceker een gewis dat de beste vis van Breskens is'. En dat weten de autochtone bezoe kers ook. Velen laten zich het gratis gebakken visje en de gra tis garnalen op toast goed sma ken. Terwijl binnen officiële toespra ken worden gehouden, het woordje van wethouder Leent faar wordt even onderbroken door het enthousiasme van een passerende drumband, schuife len tienduizenden bezoekers langs de vele kraampjes en ande re attracties, zoals een kabel baan, een palingrokerij en een politiehonden-demonstratie. Po litieman en hondentrainer Ad Boone is één met zijn herder. De hond doet alles wat hij zegt. Een fiets bewaken of een pakwerker te grazen nemen. Het publiek kijkt ademloos toe. Bij de weegbrug is het te doen. Daar vindt onder meer het Euro pees kampioenschap micro-pul- ling, een soort trekker-trek in het klein plaats. Serieuze man nen met serieus speelgoed. door Frank van Cooten fBRESKENS - De visserijwim pels van de Zeeuwse visveiling werden zaterdag weer uitge reikt op de Visserijfeesten in Breskens. leze onderscheiding is voor de nanningen van de visserssche- en die in het afgelopen jaar de gste gemiddelde prijs voor ïwal gebrachte vis hebben ge- igen. »n de categorie kleine kotters (de garnalenvisserij) ging de [Wimpel naar de Zeebrugge 13 pan rederij Praet uit Kieldrecht met een gemiddelde prijs van [3,48 euro per kilo. Hij liet de [Oostende 2 van de gebroeders jSehroevers uit Antwerpen met «er eurocent en de BR7 van de familie Praet uit Breskens met ,acht eurocent achter zich. J)e overcapaciteit in de gama lensector is aan deze gemiddel de prijzen te zien. Veel aanvoer betekent lage prijzen. De win naar van vorig jaar, de Oos tende 2. kreeg een gemiddelde Prijs van 4,42 euro, bijna een eu- |ïo verschil ten opzichte van dit fear dus. De Amemuiden 25 van de fami lie van Belzen uit Vlissingen won met een gemiddelde prijs *an 3,52 euro in de categorie Eu rokotters. De Breskens 10 van ''OF Vermeulen uit Breskens zat daar vijf eurocent onder. En pe Zeebrugge 80 van de familie Versprille uit Breskens haalde rn gemiddelde prijs van 3,43 euro. Pe Breskens 14 van rederij Cor- neba van de familie Fenijn won m de categorie grote kotters met gemiddelde prijs van 3,78 euro De Breskens 43 van re derij Albregtse uit Breskens ein digde op de tweede plaats met gemiddelde prijs van 3,05 euro. Visser A. Fenijn won de wimpel Ook vorig jaar. "Ik heb hem al met al een keer °i zes, zeven gewonnen. Dat is Ook niet zo verrassend, omdat er o°g maar twee grote kotters ?ln- Uiteraard is het altijd leuk de wimpel te krijgen. En ik heb F Soede prijs voor mijn tong en. sch°l gekregen", aldus Fe nijn. Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op de Jan van Brakelstraat in Goes. Waar zullen we hem zoeken, de Goese Jan van Brakelstraat? Koop maar een satelliet-navigatiesys teem, zullen de decadenten onder ons zeggen. Maar zo'n GPS wordt nogal snel gestolen en op de fiets of te voet werkt zo'n ding boven dien slecht. Wie in een Nederlands provincie stadje zijn weg wil vinden, moet altijd in de gaten houden hoe ste den en dorpen gegroeid zijn. De Grote Markt, de Lange Poten, een Kalverstraat, Kerkstraat of Brink, liggen altijd in het centrum en Sin gels liggen daaromheen. Daar hoef je dus de Julianastraat, de Burge meester zus-en zo straat of de Jan van Brakelstraat niet te zoeken. Het is ook verstandig om, op zoek naar een adres, de Vaderlandse ge schiedenis een beetje paraat te heb ben. Wie niet beseft dat Jan van Brakel een zeeheld was, in 1618 in Rotterdam geboren en in 1690 ge sneuveld in de Slag bij Bézevier, al vechtend tegen de Franse vloot, zal zich niet realiseren dat hij in de buurt komt als hij eenmaal in de Michiel de Ruyterstraat rijdt. Want zo deden ze dat in de vorige eeuw, toen oude steden gingen bou wen voor de snelgroeiende bevol king, en zo doen ze het nog steeds. De straatnaamgevers pakken het, sinds er projectmatig gebouwd wordt, thematisch aan en dikwijls is de geschiedenis van de stad, van de streek of van Nederland een rij ke inspiratiebron geweest. De leden van het koningshuis zit ten bij elkaar in een wijk: Willem, Hendrik en Juliana in oudere wij ken, de zonen van Beatrix in de jongere stukken die ertegenaan ge bouwd zijn en de echtgenoten van Willem de Zwijger, zijn broers en directe'nazaten, genoeglijk bijeen in na-oorlogse stukken stad. Zo is het in Goes ook gegaan. Pas in de twintigste eeuw begon de stad te groeien en maakte de ge meente plannen voor uitbreidings- Sinds een jaar of zeven kijken de flatbewoners niet meer op het terrein van een sloopbedrijf, maar op een rijtje koophuizen. Jonge gezinnen maakten in de loop der jaren plaats voor starters. foto Willem Mieras gebieden. Eerst werden bestaande uitvalswegen bebouwd. In Goes waren dat onder meer de Poelwe gen, die tot dan toe met nummers werden aangeduid. Zo kregen in 1908 delen van de Poelwegen I en III de naam M. A. de Ruyterlaan en een stuk van Poel weg 1 werd Piet Heinstraat. Daarmee was de kiem gelegd voor de latere Zeehelden buurt, die pas in de jaren vijftig verder tot stand kwam. Dat er zo veel jaren tussen zaten, kwam doordat Goes eigenlijk hele maal geen grond had buiten de stad. Het was qua oppervlak de kleinste gemeente van Zuid-Beve land, maar wat betreft de inwo ners de grootste. In 1924 was er een grenscorrectie, waardoor een uitbreidingsplan kon worden vast gesteld in het oosten en in het wes ten. Maar een crisis en een oorlog gooiden roet in het eten en zo werd de Zeeheldenbuurt onderdeel van de wederopbouw. Het waren natuurlijk de meest in het oog springende zeevaarders die het eerst werden vernoemd. De Ruyter, Tromp en Piet Hein, waren al geweest. De Ruyter was een Zeeuw en Piet Hein was, net als de Admiraal, bekend uit de liedbun dels. Tromp, wist toen iedereen, was bijgenaamd Bestevaer, en niet voor niks. Maar vanaf dat moment kregen Zeeuwse zeehelden voor rang, want de Evertsenstraat, de Bankertstraat en de Joost de Moor straat kregen in 1948 hun naam. Frans Naerebout was in 1950 aan de beurt, gelijk met Willem Ba- rentsz, geen Zeeuw, maar zeer be kend uit de jaartallendreun van de overwintering op Nova Zembla. Een iets mindere god, Jacob van Heemskerk, werd in hetzelfde raadsbesluit vernoemd. Hij kreeg dan ook maar een kort straatje. De heldendaden van Karei Door man lagen nog vers in het geheu gen, zodat de held van de slag in de Javazee al in 1951 de eer te beurt viel. J.P. Coen, Cornelis Houtman en Abel Tasman kregen hun postume huldiging in 1952 en de rest van de zeehelden. Witte de Wth, Jan van Riebeeck, Jacob Roggeveen en Jan van Brakel, moest wachten tot 1956. Van Brakel had kennelijk van alle maal de minste status want zijn straat kreeg maar aan een kant be bouwing: een flat met drie trappen huizen, vier hoog met 24 woningen dus. Aan de overkant keken de be woners op het terrein en de lood sen van een sloopbedrijf. De jonge gezinnen die er introkken vonden dat niet erg, want woonruimte was schaars en de huur was betaal baar. Dat is hij nog steeds in de Jan van Brakelstraat, alleen ver huurt de RWS de flatjes nu aan starters. Voor hen is het uitzicht ook verbeterd, want de sloper ver trok, het terrein werd gesaneerd en er werden eengezinskoopwonin- gen gebouwd. Een eindje verderop is de gemeente nu, heel modem, be gonnen met het vernoemen van on kruid. Mieke van der Jagt BRESKENS - De plaatselijke vissersvloot van Breskens is vernieuwd. De familie Fenijn heeft een nieuwe Bres kens 14 aangeschaft. „Het getuigt van moed, vertrouwen in de toekomst en eigen vakmanschap om deze stap aan te durven", aldus voorzitter J. de Bliek van visserij vereni ging Ons Belang in Breskens. „Gelukkig zijn er nog altijd ondernemers die vooruit en met de tijd mee willen en wil len investeren in de continuiteit van het bedrijf." GOES - Tussen Goes en Bergen op Zoom hebben zater dag de hele morgen geen treinen gereden. Ooi-zaak was een blikseminslag omstreeks half vijf zaterdagochtend, waardoor de spanning wegviel. Seinen en wissels konden niet meer worden bediend. Het duurde tot kort na het middaguur tot de getroffen plek was gevonden, het pro bleem was verholpen en het treinverkeer op gang kon ko men. De NS hadden voor de reizigers bussen ingezet. RENESSE - Een 18-jarige jongen uit Ridderkerk heeft vrijdagavond op de Hogezoom in Renesse hoofdletsel en schrammen opgelopen als gevolg van mishandeling. Vol gens de politie zat de jongen samen met anderen op een bankje op de Hogezoom toen hij zonder aanleiding van een jongen een klap met een bierfles op zijn hoofd krëeg. MIDDELBURG - Een 18-jarigeman is in de nacht van za terdag op zondag bestolen. Hij fietste rond kwart over een vanaf de Langevieleweg de Koudekerkseweg op toen hij door drie mannen werd beetgepakt en geslagen. Zijn belagers gingen er met zijn fiets en telefoon vandoor. GOES - Zes jongeren zijn zaterdagmorgen rond tien uur in de Goese binnenstad aangehouden, nadat ze op het Sta tionsplein problemen hadden veroorzaakt. Ze dronken bier, gooiden de bierflessen kapot op het plein en gingen voor bussen liggen, zodat die niet konden vertrekken. Na inschakeling van de politie trokken ze het centrum van Goes in, waar ze op de Oostwal zijn opgepakt. Met een bekeuring op zak is het zestal later op straat ge zet. De groep bestond uit een vrouw van vijftien jaar uit 's-Gravenpolder en vijf mannen uit Goes; twee van negen tien jaar, één van zeventien, één van twintig en één man van achtentwintig jaar. De politie sprak van 'dronkemans- gedrag'. door Gino van den Broecke OSSENISSE - De derde uitgave van de Tinkertocht in Ossenisse kende zaterdag eindelijk eens een zonnig verloop. De voor gaande twee edities van het eve nement werden gekenmerkt door hevige regenbuien. De tocht met Ierse trekpaarden werd georganiseerd door De Bonte Bende. Eenendertig Ierse Tinkers ver trokken rond half elf vanaf Cam ping 't Mussennist samen met de zestig deelnemers voor een tocht van zo'n dertig kilometer. De Tinkers zijn echte recreatie- paarden. „Deze paarden zijn van oorsprong zigeunerpaarden Ze zijn allemaal koudbloedig, bontgevlekt en ideaal voor de re creatie. Ze zijn koel in de kop en hebben een groot uithoudings vermogen. Een groot voordeel is, dat ze zowel onder het zadel als aangespannen bereden kun nen worden", aldus fokker Fou- bert. Sommige paarden reden de tocht dan ook voor een' koetsje of een huifkar, terwijl andere Tinkers gewoon door de ruiter werden bereden. De tocht duur de tot half zes 's middags en leid de langs de Westerschelde en door het polderlandschap in de omgeving van Ossenisse, Lams- waarde en Kruisdorp. (Advertentie) Volg vanaf vandaag bij "Goedemorgen Gordon" op Noordzee 100.7 FM, 20 topsporters op weg naar Athene. Luister tussen 6.00 en 10.00 uur naar Hun belevenissen tijdens de Olympic FunDnve en maak bovendien kans op een volledig verzorgde reis naar de Olympische Spelen! Olympic FunOriw zeeuwse almanak Elders in deze courant wordt gewag gemaakt van de N.O.U., de Nederlandsche Onthaastingsunie, opgericht door een werkloze jonkheer te Breda. Helemaal origineel is dit lid van de lagere adel niet. Want toen we op zoek gingen naar meer informatie op het inter net, stuitten we op de website 'www.onthaasting.nl'. Als u, beste lezer, deze site op roept, zal uw computer niet overwerkt raken. De hele inhoud bestaat uit slechts één zinEen ogenblik geduld aub. HL-li-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27