Archeologen graven op strand PZC PZC Blikvanger biedt emoties en nostalgie Alles tussen Vertical Shot tot suikerspin UB Onderzoek bij opgangen De Punt, De Rotonde en Vuurtorenpad ^iet-studenten (nogen ook in nieuwe kamers Autoloos uur in ffilhelminadorp Motor gestolen in Renesse Op hoofd geslagen Geen toestemming paardenstal Nieuwe kotter Breskens Jonge dieven (9)aangehouden Met slok te veel op in de berm Dominee van Sirjansland naar Sint-Maartensdij'k Dia's kijken in Slot Haamstede Activiteiten in streekmuseum Sint-Annaland agenda maandag 9 augustus 2004 nnrPiet Kleemans ÏESTENSCHOUWEN - De ge ënte Schouwen-Duiveland rekt 3315 euro uit voor archeo- igisch onderzoek bij de strand- paangen De Punt, De Rotonde iVuurtorenpad. Dat moet van- [fge herziening van het bestem- üngsplan. bedoeld om jaarron- e openstelling van strandten- mmogelijk te maken. er de jaarronde openstelling an strandpaviljoens is op Ipuwen-Duiveland jarenlang esteggeld. Uiteindelijk kwa- aen de gemeente en de in de ereniging Strandpaviljoenhou- REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 430OAB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ni Pankow «me Soesman Melita Lanting RudyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: "800-0231231 °Pmaandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur ders Schouwse Kust (VSSK) ver enigde strandtenthouders vorig jaar tot overeenstemming. In eerste instantie werd daarbij uitgegaan van vijf permanente strandpaviljoens, maar dat werd later opgerekt tot maxi maal acht. Om jaarronde open stelling van vier strandpavil joens bij De Punt, De Rotonde, en het Vuurtorenpad mogelijk te maken dienen de strandten ten - zo dat al niet gebeurd is - geschikt gemaakt te worden om ook in de wintermaanden op het strand te blijven staan. Door gaans houdt dat in dat er een nieuwe palenfundering moet ko men. Om dat mogelijk te maken moet, legt wethouder R. van der Wekken uit, het bestemmings plan dat voor dat gebied geldt herzien worden. In dit geval is daarbij een verkennend archeo logisch onderzoek verplicht. Het gebied in kwestie staat te boek als archeologisch belang wekkend. Onderwijzer J. A. Hubregtse ver richtte er voor de Tweede We reldoorlog veel pionierswerk. Hij zocht in de zogeheten 'stuif- kuilen' naar schei-ven uit het ver leden en dat bleek later een be langwekkende verzameling. In opdracht van de gemeente wordt nu, onderzocht of in het strandzand tussen het Vuurto renpad en De Punt nog meer ar cheologische vondsten te ver wachten zijn. Wanneer het on derzoek gaat gebeuren weet van der Wekken niet. Onderzoek Het is de bedoeling dat alles bij elkaar zo'n 4000 vierkante me ter strand wordt onderzocht. Van der Wekken: „Het gaat in principe om de locaties waar de strandpaviljoens staan, maar je moet er ook rekening mee hou- JIDDELBURG - Ook niet-stu- lenlen kunnen zich inschrijven oor een kamer in het Bagijnhof n Middelburg. Het complex nas oorspronkelijk alleen be- loeld voor studenten van de joosevelt Academy. Nu er nog amers over blijven, worden de riteria versoepeld. let verbouwde Bagijnhof biedt aan ongeveer 180 studen- en. De Roosevelt Academy leeft vooralsnog niet meer dan 40 belangstellenden toegela- en Het netto resultaat is dat er [amers over zijn in het Bagijn- iof. En die worden nu ook voor net-studenten opengesteld, at om woningen met tien ien kamers met een ge- neenschappelijke keuken en eefruimte. Elke kamer is gestof- eerd en. heeft een wastafel. De luurprijs bedraagt ongeveer 175 euro per maand, afhanke- i]k van de grootte van de ka- ner. Ondanks het feit dat ook uet-studenten aanspraak kun nen maken op de kamers, wor den de plekken toch bij voor- Waan studenten' toegewezen. [Deverhuur van de panden is in [handen van Woongoed Middel burg. SEHELMINADORP - Bewo ners van de .Oosthavendijk in ITilhelminadorp hebben zondag avond de smaak mogen proeven van een autoloos uurtje. De inig over het Goese havenka naal in Wilheminadorp lag er dooreen defect uit. )estoring trad rond zes uur op. )e brug was helemaal open en nn niet meer dicht, doordat de agbomen niet functioneerden. Dit is dé oplossing voor het tupverkeer", sprak een bewo- er van de Oosthavendijk gek- cherend. Wilhelminadorp heeft «el last van verkeer dat via het bnp van en naar Goes rijdt. I® monteur moest uit Vlissin- komen om het euvel te ver spert Dat was om zeven uur ebeurd. Met een open tuin- en museumdag vierde Annemarie Heiligers (rechts) het tienjarig bestaan van haar Blikmuseum. door Ali Pankow blikken in alle soorten en maten, maar ook strijkijzers, poppenhui zen, poëziealbums en carbidlantaams behoren tot de verzamelcollecties van Annemarie Heiligers-Jansen in Renes- se. Blikken heeft ze tien jaar geleden de voorkeur gegeven toen ze moest kiezen een museum te beginnen. In feite had ze geen keus. De spullen puilden haar huis uit. Gisteren vierde ze met een open tuin- en museumdag het tienjarig bestaan van 'De Blikvanger'. Een fancy-day noemt Heiligers het fes tijn, want ze houdt van decorum en heeft daar ook een feilloos gevoel voor ontwikkeld. Ze weet wat mensen leuk vinden: het koekblikje dat vroeger bij moeder in de kast stond bijvoorbeeld en de sigarenkoker die opa altijd ge bruikte. Bezoekers van De Blikvanger vinden het hier terug en ervaren even weer een brokje jeugd. Heiligers begon haar mini-museum in 1994 met een paar honderd blikken. In middels is die collectie uitgegroeid tot ruim vierduizend. Sommigen exempla ren heeft ze dubbel. Die wil ze best met anderen delen. Daarom staat er tijdens de fancyday in de garage een uitstal ling van 'een blikkie voor een prikkie'. Voor een luttel bedrag vinden ze gretig aftrek. Het oudste blik in het museum dateert van 1850. Het is een tabaksdoos van weleer. Volgens Heiligers heeft Na poléon veel invloed gehad op de tot stand koming van het blik als bewaar middel. Hij zou gezocht hebben naar de beste manier om voedsel naar de troepen te transporteren. De toen reeds bestaande weckflessen bleken niet zo geschikt. Na poléon daagde door middel van een wedstrijd creatieve lieden uit met een bruikbaar idee te komen. Voorlopers van het vertinde ijzer waren 'blikken' van bakeliet of karton met een deksel. Rommelmarkten Heiligers heeft in de afgelopen tien jaar heel veel blikken cadeau gekregen van mensen die haar verzameldrif t kennen. Zelf probeert ze zich in te houden op rommelmarkten en beurzen. De Blik vanger biedt zelfs na een recente uit breiding nog maar nauwelijks plaats aan de rijk gevarieerde verzameling. „Maar ik heb wel tijdens mijn vakantie in Spanje in juni weer een paar mooie blikjes erbij gekocht hoor", zegt ze bijna verontschuldigend in de weten schap dat ze het toch niet laten kan. Tot de nieuwe aanwinsten behoort een klein rechthoekig blikje dat vroeger in een apotheek werd verkocht. „Een blik je voor xtc-pillen", grapt de gastvrouw. Het fraaie plaatje op het blikje geeft aan dat het om peppillen gaat om de kraamvrouw te helpen haar postnata- le-depressie te boven te komen. Hoe boeiend haar oude blikkencollec- tie ook is, een mens zou er niet elk jaar voor terug komen, besefte Heiligers al bij de start. Wisselexposities gelden als extra trekpleisters. Barbiepoppen, re clamegeschenkjes door de jaren heen, versierde eieren, kerststallen, speel goed. Het zijn slechts enkele van de vele on derwerpen die hier gepresenteerd zijn. foto Marijke Folkertsma Zo lukt het de museumhoudster tussen de acht- en tienduizend bezoekers per jaar te noteren. Naast de vaste ope ningsuren op de dinsdagochtend en de woensdagmiddag is De Blikvanger met regelmaat op' een zondag toegankelijk en extra voor groepen op afspraak. Hei ligers ontvangt ook graag kinderen in haar museumpje. Zij schrijft het toe aan haar vroegere loopbaan in het on derwijs dat ze wetenswaardigheden graag overdraagt en kinderen stimu leert ook zelf dingen te ontdekken. De Blikvanger heeft dan ook een kleine te^ ken- en kleurhoek en een gevarieerde collectie naslagwerken. Intuïtie Heiligers heeft er bewust voor gekozen nooit subsidie aan te vragen. Ze wil vol ledig eigen baas zijn, zonder allerlei voorwaarden. Dat ze daardoor gene geerd wordt door het samenwerkings verband Platform Musea Schouwen- Duiveland steekt haar wel een beetje. Anderzijds voelt ze ook niks voor een officiële museumregistratie zoals het Platform dat nastreeft. Heiligers werkt liever op basis van eigen voorkeur en intuïtie. Met De Blikvanger heeft ze het tastbare bewijs van het succes daarvan. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Alleen het rustie ke Havenpark ligt er tussen, maar het lijken twee totaal ver- - schillende werelden in het stads hart van Zierikzee. Het is ker mis in het stadje. Op het Kraanplein staan de Oud hollandse poffertjeskraam en het nostalgische reuzenrad. Op het Havenplein gieren en sissen de Vertical Shot, de Kick Down en de Love Machine. Was het reuzenrad ooit een at tractie die de emoties deed zin deren, nu staat de uitbater er laat op de zaterdagavond wat doelloos bij. Hij heeft nauwe lijks klanten. Jongeren Even verderop staan jongeren in de rij om met ijzingwekkende snelheid in een bol de lucht in geschoten te worden. Een oude re toeschouwer verbaast zich dat 'die kinderen er niet groen uitkomen'. Dat geldt ook voor de passa giers van de Kick Down. Hoe wel ze in dit apparaat letterlijk over hun nek gaan, vertoont niemand sporen van misselijk heid. Sensatiezucht verdraagt immers ook geen fijngevoelig heid. De Love Machine gaat minder hoog, maar schudt zijn bezoe kers in snelle vaart toch ook ste vig door elkaar. Wie niks van dit soort attracties moet heb ben, maar met beide benen op de grond toch was spanning zoekt, is aangewezen op de ka- melenrace. Timing Eleganten, houten Arabieren be rijden hier hun even houten ka melen op aangeven van goed ge mikte balletjes. Het blijkt een kwestie van timing om je eigen kameel als eerste over de finish te krijgen. Voor wie te jong is voor de spectaculaire attracties, maar ook wat sensatie wil bele ven, zijn er de trampolines met touwen. Goed vastgesnoerd in de riemen, zijn daarop hoge sprongen en fraaie salto's te ma ken. Verder vergen de botsautoo tjes en een tochtje door de Gra- zy Jungle nog steeds enige be hendigheid. Onlosmakelijk ver bonden met de kermis blijft de oliebollenkraam van de familie Van de Zande. Tot de ever greens behoren natuurlijk ook de schiettent, de schuiven en de pje met suikerspinnen. Een hap nement? De kermis in het cen- grijpers. Aan het einde van het vol roze luchtigheid. Wat zou er trum van Zierikzee draait nog rondje kermis wacht het kraam- beter kunnen passen bij dit eve- tot en met donderdag. RENESSE - Vanaf de Jan van Renesseweg in Renesse is vrijdagmiddg een motor gestolen. Het betreft een blauw-witte Suzuki. De waarde bedraagt ongeveer 10.000 euro. den dat die in de komende jaren nog iets kunnen opschuiven." Het te verrichten archeologisch onderzoek is in twee delen ge knipt. Allereerst is daar het literratuur- onderzoek waarbij gekeken wordt welke gebieden reeds on derzocht zijn en wat er indertijd gevonden is. Om wat dat ople vert in de praktijk te toetsen worden vervolgens op diverse plaatsen boringen verricht. RENESSE - Een achttienjarige jongen uit Ridderkerk heeft vrijdagavond op de Hogezoom in Renesse hoofdlet sel en schrammen opgelopen als gevolg van mishande ling. Volgens de politie zat de jongen samen met anderen op een bankje op de Hogezoom toen hij zonder aanleiding plotseling van een jongen die op het bankje was toegelo pen een klap met een bierflesje op zijn hoofd kreeg. ZIERIKZEE - Het gemeentebestuur van Schouwen-Dui veland verleent geen medewerking aan het verzoek van A. Kristalijn een paardenstal te mogen bouwen op het per ceel Industrieweg 35 in Zierikzee. Volgens het college van B en W rust op de grond waarop de paardenstal is gepro jecteerd de bestemming bedrijfsdoeleinden. Het bouwen van een paardenstal wordt in strijd geacht met het gelden de bestemmingsplan. Bovendien kent dit plan, volgens het college, ook geen vrijstellings- of wijzigingsbevoegd heid. BRESKENS - De plaatselijke vissersvloot van Breskens is vernieuwd. De familie Fenijn heeft een nieuwe Bres kens 14 aangeschaft. „Het getuigt van moed, vertrouwen in de toekomst en eigen vakmanschap om deze stap aan te durven", aldus voorzitter J. de Bliek van visserij vereni ging Ons Belang in Breskens. „Gelukkig zijn er nog altijd ondernemers die vooruit en met de tijd mee willen en wil len investeren in de continuïteit van het bedrijf." VLISSINGEN - Twee zeer jonge daders (9) van een groep van drie zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag tijdens de Midzomernachtmarkt in Vlissingen betrapt op dief stal. Twee agenten zagen omstreeks half twee 's nachts een groep jongens hard rennen over de boulevard. Vanuit het publiek werd geroepen dat drie van hen een paar gsm's hadden gestolen. De agenten konden na een korte achtervolging de jongens aanhouden. De verdachten be troffen twee jongens van negen uit Den Haag en de gér meente Gilze en Rijen en een jongen van vijftien uit Den Haag. De jongens van negen zijn niet strafrechtelijk ver volgbaar en werden na een berisping aan hun ouders over gedragen. De vijftienjarige is aangehouden. De telefoons zijn weer terug gegeven aan de rechtmatige eigenaar. KATTENDIJKE - Een 19-jarige automobilist uit de ge meente Goes is zaterdagochtend rond vijf uur met een slok te veel op in de berm van de Kattendijksedijk be land. Uit een blaastest bleek dat hij twee keer zoveel alco hol had gedronken dan is toegestaan. Wie wil kan zich eens lekker door elkaar laten schudden. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf SIRJANSLAND - J. Joppe, pre dikant van de Hersteld Neder landse Hervormde Kerk, ver trekt uit Sirjansland. Hij treedt in oktober aan als dominee in de Maartenskerk in Sint-Maartens dijk. Joppe was beroepbaar. Hij heeft ruim vier jaar in Sirjansland ge staan, tot in mei dit jaar als pre dikant van de Gereformeerde Bondsgemeente binnen de Ne derlandse Hervormde Kerk. Die kerk fuseerde 1 mei dit jaar met de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk tot de Protestantse Kerk in Neder land (PKN). Joppe besloot niet over te gaan tot de PKN. Met de helft van het aantal leden van zijn gemeente in Sirjansland, on geveer 250 mensen, trad hij toe tot de Hersteld Nederlandse Her vormde Kerk. Het kostte Joppe veel moeite de 'moederkerk' te verlaten. Hij heeft lang geaarzeld over zijn be slissing. „Ik blijf me verbonden voelen met de bezwaarden die in de PKN zijn meegegaan", stelt hij. Ook zijn vertrek naar de Maar tenskerk in Sint-Maartensdijk noemt Joppe 'best een moeilijk besluit'. „Ik ga de weg die ik van de Heere moet gaan." Van een vlucht is volgens hem geen sprake. Joppe laat in Sirjans- BURGH-HAAMSTEDE - In de keldergewelven van Slot Haam stede worden op de dinsdaga vond en woensdagochtend tot eind augustus diavoorstellingen gegeven. Aan de hand van de dia's wordt de geschiedenis verteld van het Slot en de omringende natuur in het Slotbos en de Zeepeduinen. Na afloop van de presentatie kunnen de bezoekers een kijkje nemen in de ridderzaal van Slot Haamstede, waarbij een gids uit leg zal geven. De diavoorstellin gen op de dinsdagavonden 10, 17, 24 en 31 augustus beginnen om 19.00 uur. Op de woensda gochtenden 11, 18 en 25 augus tus beginnen de presentaties om 10.30 uur en om 11.300 uur. Be langstellenden dienen zich voor af aan te melden bij de VVV, tel. 0900-2020233. land een gescheurde gemeen^ achter. De Maartenskerk-gemeente in Sint-Maartensdijk is bijna volle dig buiten de PKN gebleven ep opgegaan in de Hersteld Neder landse Hei-vormde Kerk. „Ik blijf in de buurt", richt Jopi- pe zich tot zijn gemeenteledeh op Schouwen-Duiveland die sinds eind mei in het gebouw van de Nederlandse Hervormde Kerk in Dreischor diensten hou den. De Maartenskerk in Sint-Maar tensdijk met ruim driehonderd kerkgaande leden en zeshoa- derd doopleden heeft vijf ja al- geen eigen voorganger gehad. Joppe trad er geregeld op als gastpredikant. SINT-ANNALAND - Streekmu seum De Meestoof in Sint-Anna land houdt zaterdag 14 augus tus open huis tijdens de brade- Koeien kunnen worden gemol ken, een wagenmaker geeft een demonstratie wagenwielmaken en van recent ontdekte glasnega tieven zijn foto's te bezichtigen van Sint-Annaland omstreeks 1906. In het streekmuseum zijn twee wisselexposities, een tentoon stelling van keramiek en één over ondergoed. Met de braderie wordt daarop ingespeeld met ac tiviteiten als speksteen bewer ken, keramiekverkoop en een breimachine uit 1920 wordt ge toond. De Meestoof is geopend van half elf 's morgens tot zes uur 's avonds. STREEKACTIVITEITEN BURGH-HAAMSTEDE - Gereformeer de kerk Platboslaan, 20.00 uur: Maan dagavondzang; ELLEMEET Parkeerterrein Brouwers- dam, 18.30 uur: Vertrek voor Fietsen langs dijk en akker rond Ouddorp; RENESSE Jacobuskerk, 19.30 uur. Concert Schwarzmeer Don Kosaken; Strandpaviljoen De Strandloper, 12.00 uur: Zomerse Zaken; Strandpaviljoen De Zwaluw, 12.00 uur: Superheldentest, Kerkring, 14.30 uur. Superhelden Speed Test, Kerkring, 19.00 uur: Kindertheater

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25