Goes wil sluipverkeer aanpakken Volksdansen kan adembenemend zijn PZC PZC Dominee van Sirjansland naar Sint-Maartensdijk Kiezen tussen bus of boot naar Breskens ,9 Bewoners Wilhelminadorp en Goese Meer wachten met smart op actie Kanaalbrug even defect Activiteiten De Meestoof op braderie Zwoele sfeer in De Stenge Met slok te veel op in de berm Nieuwe kotter Breskens Zomaar op hoofd geslagen Jonge dieven (9) aangehouden Man belandt in greppel Zoutelande maandag 9 augustus 2004 |..r Harmen van der Werf jOES De doorstroming van ulo's op de Deltaweg tussen ;MS en de Zandkreekdam naar Joord-Beveland moet toppriori- eii krijgen. Volgens de Goese rethouder M. 't Hart (PvdA, ver eer) is dat het beste middel om luipverkeer door Wilhelmina dorp en langs Het Goese Meer te ren te gaan. )e verkeerslichten op de krui- icg van de Deltaweg met de angeweg naar Wilhelminadorp n Wolphaartsdijk moeten zo rorden afgesteld dat het door- pand verkeer op de Deltaweg iraktisch altijd voorrang krijgt, indt 't Hart. Dat zal, denkt de rethouder. mensen ontmoedi gen nog langer via de Langeweg [ver Wilhelminadorp en langs ie: Goese Meer te rijden. Niet Heen de bewoners van Wilhel- mnadorp en Het Goese Meer 3jn bij die maatregel gebaat, is (VILHELMINADORP - Bewo ners van de Oosthavendijk in Wilhelminadorp hebben zondag avond de smaak mogen proeven van een autoloos uurtje. De irug over het Goese havenka naal in Wilheminadorp lag er dooreen defect uit. )e storing trad rond zes uur op. De brug was helemaal open en ton met meer dicht, doordat de slagbomen niet functioneerden. „Dit is dé oplossing voor het luipverkeer", sprak een bewo ner van de Oosthavendijk gek- icherend. Een monteur moest uit Vlissingen komen om het eu vel te verhelpen. Dat was om ze ven uur gebeurd. De sluiswachter bij het Goese Sas die ook de kanaalbrug be dient, bleef er laconiek onder. „We hebben zelden problemen met die brug", zei hij, „maar er kan natuurlijk altijd iets kapot |SINT-ANNALAND - Streekmu seum De Meestoof in Sint-Anna- land houdt zaterdag open huis tijdens de braderie. Koeien kunnen worden gemol- ten, een wagenmaker geeft een demonstratie wagenwielmaken en van recent ontdekte glasnega tieven zijn foto's te bezichtigen van Sint-Annaland omstreeks 1906. In het streekmuseum zijn wisselexposities, een ten- telling van keramiek en één over ondergoed. Met de bra- iene wordt daarop ingespeeld net activiteiten als speksteen be werken, keramiekverkoop en een breimachine uit 1920 wordt getoond. De Meestoof is geopend van 10 30 tot 18.00 uur. redactie bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 W60 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes lel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet "ww. pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge- hurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur zijn verwachting, ook de filevor ming op de Deltaweg kan er door verminderen. Sinds in 2002 over het sluizen- complex in de Zandkreekdam een tweede brug is aangelegd, is de kruising Deltaweg-Lange- weg het grootste obstakel gewor den in de doorgaande route tus sen Zuid- en Noord-Beveland. Opstoppingen zijn niet altijd te voorkomen, realiseert wethou der 't Hart zich, maar er kan wel wat aan worden gedaan. Als automobilisten die vanaf de Lan geweg komen of richting Wilhel minadorp willen, langer voor de verkeerslichten moeten wach ten, kan het doorgaande autover keer op de Deltaweg sneller doorstromen. Kosten De gemeente Goes is bereid met de provincie over aanpassing van de verkeerslichtinstallatie te gaan praten en wil desnoods, laat wethouder 't Hart weten, ook bijdragen in de kosten. Of deze maatregel afdoende is om het sluipverkeer door Wilhelmi nadorp en Het Goese Meer te gen te gaan, is overigens de vraag. Automobilisten die goed bekend zijn in de buurt, rijden bij grote drukte vanaf de Lange weg door de Wilhelminapolder. bij het Katseveer door de tunnel onder de Deltaweg en vervol gens over de parallelweg van de Deltaweg naar Noord-Beveland en andersom. „Wij moeten ook daaraan een mouw passen", al dus 't Hart. Sluipverkeer door Wilhelmina dorp en Het Goese Meer staat al jaren ter discussie. Onlangs hiel den bewonersgroepen en leden van het gemeentebestuur er nog een bespreking over. 't Hart liet tijdens die bijeenkomst blijken aan dit probleem geen voorrang te willen geven, want, zei hij, 'in Wilhelminadorp zijn nog geen doden gevallen en elders in Goes - zoals bij de Buys Ballot straat in Kloetinge - zijn nijpen der knelpunten'. Teleurgesteld Vertegenwoordigers van bewo nersgroepen uit Wilhelmina dorp en Het Goese Meer waren zwaar teleurgesteld. Zij hebben in het verleden vele voorstellen gedaan om het sluipverkeer aan te pakken. Niet alleen Wilhelmi nadorp en Het Goese Meer kun nen daar profijt van hebben. Veel sluipverkeer vervolgt de weg over de Kattendijksedijk naar Wemeldinge of binnendoor naar Kloetinge. „Wij vragen geen dure maatrege len", geeft bestuurslid J. van Nieuwenhuijzen van de belan genvereniging Wilhelminadorp te kennen. „Wegversmallingen in de vorm van bloembakken of paaltjes helpen al." Wethouder 't Hart is daar niet zo zeker van. Hij heeft toege zegd eind augustus met voorstel len naar de gemeenteraad te ko men. Servische dansers in de kleedkamer van De Stenge in Heinkenszand. door Harmen van der Werf Volksdansen saai of oubollig. Kom nou. In een volle, superbenauwde zaal van De Stenge in Heinkenszand sprongen zaterdagavond de vonken er van af. Met dank aan getrainde volks dansers uit Duitsland, de Oekraïne en Servië. Tijdens het optreden van de Duitse volksdansgroep Ihna uit Erlangen zit ten veel Serviërs buiten. Niet dat ze geen belangstelling voor hun collega's hebben. Binnen is het nauwelijks te har den. Zo warm. En ze hebben de Duitsers al zien optre den, op hun gezamenlijke tocht langs Borselse verzorgingshuizen, op cam pings langs de Zeeuwse kust en - niet te vergeten - op stations van de stoom tram Goes-Borsele. De hitte deert hen niet. „Ach", zegt dansleider Braco Bogdanovic, „we zijn thuis wel wat gewend. In de zomer maanden is vijfendertig, veertig graden bij ons normaal." In de kleedkamer maken de Servische dansers zich gereed voor hun show. Zij zijn na de pauze aan de beurt. De éne laag kleding volgt na de andere. Ze hel pen elkaar. Ze zijn het gewend. Het gaat gesmeerd. Ze zijn bijna professio nals, hoe jong ze ook zijn, van vijftien tot vijfentwintig jaar. Wim Hoogerdijk, dé initiatiefnemer van het Internatio naal Volksdansfestival Borsele, is reuze blij met de komst van dit gezelschap. Een ex-Serviër die in Heinkenszand woont, Dragan Glisovic, heeft hem aan het adres geholpen. „Voor de beste volksdansgroepen moet je eenmaal in Oost-Europa en in het voormalige Joe goslavië zijn. Wij kunnen daar als Ne derlanders niet aan tippen. Volksdan sen maakt er onderdeel uit van de cul tuur." Niet alleen op het platteland is dat zo. maar ook in de steden. De Servische groep in Heinkenszand die luistert naar de voor de Nederlanders bijna on uitspreekbare naam Dule Milosavl- jevic, is afkomstig uit een stad met 100.000 inwoners, Cacack. Het is niet het enige volksdansgezelschap in de stad. „Wij hebben er twee", vertelt dansleider Bogdanovic, „en in de dor pen in de omgeving zijn nog een stuk of twintig folkloregroepen." Dule Milosavljevic bestaat al sinds 1934. Tijdens de Tweede Wereldoorlog vielen de activiteiten stil. De heroprich ting volgde in 1947. De recente oorlo gen in voormalig Joegoslavië hebben op de groep volgens Bogdanovic nauwe lijks invloed gehad. Hij spreekt van een moeilijke tijd, vooral door de handels boycot, maar het leven én het volksdan sen gingen gewoon door. „Op de dag dat de geallieerden (in 1999) met bom bardementen begonnen op Belgrado, gaven wij een optreden op ons stads plein." De pauze breekt aan. De zaal van De Stenge stroomt leeg en de bar vol. Zo'n driehonderd bezoekers - jong en oud - zijn op de gala-avond afgekomen. De sfeer is gemoedelijk. De Serviërs - zevenenveertig in totaal, een bus vol - waren eerst op een veel groter opgezet volksdansfestival in De nemarken. Zeventien dagen zijn ze on derweg. „Het is hier lekker rustig", vindt Bogdanovic. Dat het optreden van zijn groep nadert, is aan hem niet te merken. Hij heeft voor hetere vuren gestaan. Het Oekrainse gezelschap Mriya uit Lviv is eerst na de pauze aan de beurt. Lviv ligt op ruim vierhonderd kilome- foto Mechteld Jansen ter van de hoofdstad Kiev, waar de volksdansers hun visum moesten halen. Slechts negentien van de dertig zijn daarin geslaagd. Ze moeten zich na el ke show verkleden. Een accordeonist speelt de gaten vol. Het publiek is er niet minder enthousiast om. Op de ach terste rij gaan mensen staan. „Zo kun nen we het beter zien, hé." De kozak- kendansen vloeien over het podium zon der één misstap. Kunnen de Serviërs dit evenaren Ze doen het. Met twee flitsende optredens, met snel voetenwerk, zang, vlaggen, zwierige tamboerijnen - zoals de pre sentatrice zegt - en gehuld in Turks aan doende zwoele gewaden. Volksdansen kan adembenemend zijn. Het zestiende Internationaal Volksdans festival Borsele zit erop, maar dat is slechts schijn. De Belgische folkgroep Flint speelt tot laat in de avond en volksdansers spoeden zich met jonge ren uit hun gastgezinnen naar disco theek Kiekieris in 's-Heerenhoek. „Twee jaar geleden zijn we daar ook ge weest met Poolse meiden", vertelt één van hen. „Wij hebben toen de boel op stelten gezetZe praten daar nog steeds over. Dat gaan we vanavond nog eens overdoen." Zondagmorgen vroeg zijn ze vertrokken de Serviërs, twee da gen in de bus naar huis. door Harmen van der Werf SIRJANSLAND - J. Joppe, pre dikant van de Hersteld Neder landse Hervormde Kerk, ver trekt uit Sirjansland. Hij treedt in oktober aan als dominee in de Maartenskerk in Sint-Maartens- dijk. Joppe was beroepbaar. Hij heeft ruim vier jaar in Sirjansland ge staan, tot in mei dit jaar als pre dikant van de Gereformeerde Bondsgemeente binnen de Ne derlandse Hervormde Kerk. Die kerk fuseerde 1 mei dit jaar met de Gereformeerde Kerken en de Evangelisch-Lutherse Kerk tot de Protestantse Kerk in Neder land (PKN). Joppe besloot niet over te gaan tot de PKN. Met de helft van het aantal leden van zijn gemeente in Sirjansland, on geveer 250 mensen, trad hij toe tot de Hersteld Nederlandse Her vormde Kerk. Het kostte Joppe veel moeite de 'moederkerk' te verlaten. Hij heeft lang geaar zeld over zijn beslissing. „Ik blijf me verbonden voelen met de bezwaarden die in de PKN zijn meegegaan", stelt hij. Ook zijn vertrek naar de Maar tenskerk in Sint-Maartensdijk noemt Joppe 'best een moeilijk besluit'. „Ik ga de weg die ik van de Heere moet gaan." Van een vlucht is volgens hem geen sprake. Joppe laat in Sirjans land een gescheurde gemeente achter. De Maartenskerk-gemeente in Sint-Maartensclijk is bijna volle dig buiten de PKN gebleven en opgegaan in de Hersteld Neder landse Hervormde Kerk. „Ik blijf in de buurt", richt Jop pe zich tot zijn gemeenteleden op Schouwen-Duiveland die sinds eind mei in het gebouw van de Nederlandse Hervormde Kerk in Dreischor diensten hou den. De Maartenskerk in Sint-Maar tensdijk met ruim driehonderd kerkgaande leden en zeshon derd doopleden heeft vijf jaar geen eigen voorganger gehad. Joppe trad er geregeld op als gastpredikant. KATTENDIJKE - Een 19-jarige automobilist uit de ge meente Goes is zaterdagochtend rond vijf uur met een slok te veel op in de berm van de Kattendijksedijk be land. Omstanders probeerden de auto weer op de weg te krijgen, maar dat mislukte. Tegenover surveillerende agenten verklaarde de automobilist de macht over hét stuur te hebben verloren. Uit een blaastest bleek dat hij twee keer zoveel alcohol had gedronken dan is toege staan. De Goesenaar kreeg een proces-verbaal en een rij verbod van vier uur. BRESKENS - De plaatselijke vissersvloot van Breskens is vernieuwd. De familie Fenijn heeft een nieuwe Bres kens 14 aangeschaft. „Het getuigt van moed, vertrouwen in de toekomst en eigen vakmanschap om deze stap aan te durven", aldus voorzitter J. de Bliek van visserij vereni ging Ons Belang in Breskens. „Gelukkig zijn er nog altijd ondernemers die vooruit en met de tijd mee willen en wil len investeren in de continuiteit van het bedrijf." RENESSE - Een 18-jarige jongen uit Ridderkerk heeft vrijdagavond op de Hogezoom in Renesse hoofdletsel en schrammen opgelopen als gevolg van mishandeling. Vol gens de politie zat de jongen samen met anderen op een bankje op de Hogezoom toen hij zonder aanleiding plotse ling van een jongen die op het bankje was toegelopen een klap met een bierflesje op zijn hoofd kreeg. VLISSINGEN - Twee zeer jonge daders (9) van een groep van drie zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag tijdens de Midzomemachtmarkt in Vlissingen betrapt op dief stal. Twee agenten zagen omstreeks half twee 's nachts een groep jongens hard rennen over de boulevard. Vanuit het publiek werd geroepen dat drie van hen een paar gsm's hadden gestolen. De agenten konden na een korte achtervolging de jongens aanhouden. De verdachten betroffen twee jongens van ne gen uit Den Haag en Gilze-Rijen en een jongen van vijf tien uit Den Haag. De jongens van negen zijn niet straf rechtelijk vervolgbaar en werden na een berisping aah hun ouders overgedragen. De vijftienjarige is aangehou den. De gsms zijn weer terug gegeven aan de rechtmatige eigenaar. ZOUTELANDE - Een 23-jarige fietser uit Etten-Leur is in de nacht van vrijdag op zaterdagochtend gewond gé- raakt toen hij in een greppel belandde. Op de Noordendolfer in Zoutelande reed hij rond half vier op de rotonde toen hij moest uitwijken voor een taxi die hem voorbij reed. Hierbij kwam de man in een ander halve meter diepe sloot te vallen. De man klom op eigen kracht uit de sloot en reed naar een camping in de buurt. Daar werd een ambulance gebeld omdat de man een paar keer buiten bewustzijn raakte. Ook klaagde de man over pijn in zijn nek. Van de taxi zijn verder geen gegevens be kend. door Ron Magnée VLISSINGEN - Help! De Prin ses Maxima is uit de vaart. Op de dag dat iedereen met het fiets- voetveer naar de overkant wil, heeft de dame panne. Het resul taat: een bijna honderd meter lang lint van wachtende passa giers die de keuze hebben: ne men we de boot of nemen we de bus? Het is zaterdag. Warm en een beetje heiig. Nét geen weer om op het strand te gaan liggen. Maar zeker ook geen tempera tuur om binnen te blijven. Dus stappen veel mensen op de fiets om stukje te gaan rijden. Aange komen bij het fietsvoetveer in Vlissingen - zo rond de klok van half drie - krijgt de tocht een minder voorspoedig verloop. Bij de terminal staat een enorme rij wachtende passagiers. Onder het afdak staan de gelukvogels klaar die straks op de Prins Wil- lem-Alexander kunnen stappen - de boot die nog wel vaart. Even verderop staan nog eens tientallen mensen in de volle zon achter een dik hekwerk. De ze gekooide groep is minder for tuinlijk. Aan hen straks de keu ze: nog een uur wachten op de volgende boot of in de bus stap pen die door de tunnel naar Breskens rijdt. Visserijfeesten Maar zo ver is het nog niet. Eerst meert de Willem-Alexan- der af bij de terminal. De Vlis- singer H. Dellebeke is één van de gelukkigen die straks aan boord kan. „Wij hebben niet zo lang hoeven wachten. Zo'n twin tig minuten", relativeert hij. De visserijfeesten in Breskens zijn het einddoel van de trip. Hij ver wacht dezelfde avond weer net zo eenvoudig terug te kunnen naar Vlissingen. Lachend: „En nee, we hebben geen voorzorgs maatregelen genomen. Nou ja, ik heb mijn portemonnee bij me." De passagiers uit Breskens zijn inmiddels allemaal van boord en de wachtenden met eindbe stemming Breskens schuifelen de boot op. Medewerkers van ex ploitant BBA dirigeren chagrij nig de passagiers het dek op Een van hen vertelt dat inmid dels Duitse technici de Prinses Maxima onder de loep nemefi. Wanneer de dame weer in de vaart wordt genomen, is onbé- kend. Ondertussen is de boot bijn(a vol. „Nog elf man", knettert het door de BBA-walkie-talkies. Een medewerker opent het zwa re hekwerk waarachter de gé- kooide passagiers wachten en telt elf man die alsnog mee mo gen. Daarna gaat het traliewedk weer dicht, voor de neus van eeji groep wachtende Amemuiden^- ren. „Ze hadden die oude boten nooit aan Italië moeten verkó pen", oordeelt één van hen. Tjokvol De Prins Willem-Alexander vaart weg van de terminal, mét het kleine achterdek tjokvol mét passagiers. J. van der Heijde ujt Helmond kijkt vanachter het dikke hekwerk hoe de boot lang zaam vaart begint te makep „We hadden het wel in de krabt gelezen", vertelt hij gelaten. „Maar we staan op de camping in Groede, dus we moeten wel." Vader en zoon Fliers, exploitan ten van de friettent bij de termi nal, zijn ook niet blij met de chaos bij de boten. Kunnen pas sagiers normaliter op hun gé- mak een frietje eten, nu lopen ze gehaast richting boot of bus. „Ze weten niet wanneer precies de bussen vertrekken en durvén dus niets te kopen", vertelt va der. „Ach, rustig is het niet", re lativeert zijn zoon. „En we moe ten nog tot tien uur vanavond.? Nadat de boot uit het zicht is verdwenen, kunnen de tiental len wachtenden kiezen: nog een uur wachten op de volgende boot of de bus naar Breskens né men. Het overgrote deel kiest er voor in de paarse wagen van bus maatschappij TCR plaats te ne men. Vrolijk begroet chauffeur J. de Jonge zijn passagiers. „Het ritje duurt een klein uurtje", legt hij uit. „We rijden met vier bussen zolang als dat nodig is." Er rijdt zelfs een volgwagen mee om de fietsen te vervoeren. Even later start De Jonge zijn bus. De groep Arnemuidenarën blijkt eieren voor zijn geld te hebben gekozen. Vanachter de ruiten zwaaien ze vrolijk naar buiten, op weg naar de visserij feesten in Breskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21