Voetbalgeweld sneller aangepakt ■iH Pronk: VN hebben Arabische en Afrikaanse steun nodig OQ9 Mensen onwel en grote drukte door hitte Goede chauffeur mag op beloning rekenen burgemeester en niet scheidsrechter moet wedstrijd staken t" 3." ■A-' RB Uks**- m Vandaag zetten we de klok terug. T -Mobile- Israël deelt jodiumpillen uit Belg doet inkopen over de grens FC Utrecht wint Cruijff-schaal i ÊmmmmÊÊmmmmmmmmmmmm^mmÊÊÊÊÊÊÊÊmiÊmmmmÊÊmiÊÊÊÊÊm 29° 18c a, Wolken en zon 1 Wolkenvelden en perioden met zon. Matige I zuidoostenwind en maxima 29 graden. I Vanavond toenemende kans op onweer. ,„6e jaargang no. 186 iiaandag 9 augustus 2004 os nummer 1,20 •o - irMarloesde Koning Jen haag - De burge- aeester en niet de scheids- :hter moet beslissen of u voetbalwedstrijd ge waakt wordt als vanaf de tribunes discriminerende of acistische spreekkoren linken. Pat adviseert het auditteam etbalvandalisme, dat het afge- ,jen jaar de aanpak van rellen pestudeerde. In het algemeen Let er sneller en strenger wor- Ben opgetreden tegen voetbal- indalisme. jin 2003 verdeelden gemeen- politie, Openbaar Ministe- C( voetbalverenigingen en ipportersclubs de verantwoor- jlijkheden rondom voetbal- -edstrijden. Een 'auditteam' tader leiding van oud-staatsse- iretaris van Sport Margo Vlieg- Bthart controleerde het afgelo pen voetbalseizoen of dit werk- H De commissie is voorzichtig po- atief over de huidige aanpak, jat het aantal ernstige inci denten en rellen het afgelopen meeviel. Ze beveelt niette- lin aan sneller en harder op te den bij ongeregeldheden, hegenthart: „Men laat dingen, oals spreekkoren, toch gebeu- staat het overtreden van de vet soms nog oogluikend toe. is dat een soort ge wenning aan wat je hoort en j ziet binnen stadions, misschien c angst: 'stel dat we in grijpen, wat gebeurt er dan'." Oliebrandblusser Paul 'Red' Adair (89) overleden HOUSTON - Paul 'Red' Adair, de man die over de hele wereld branden in olie- en gasputten be streed, is dood. Hij stierf afgelo pen weekeinde in Houston, 89 •;1 jaar oud. Adair. verwierf wereldwijde be kendheid toen hij in 1991 bin- nen negen maanden tientallen oliebronnen die de terugtrekken- ie Irakezen in Koeweit in brand l st3ken. wist te doven. Voor dat werk stond vijf jaar. Volgens ve- en heeft Adair daarmee een nondiale milieuramp voorko- men Adair stopte in 1994 met - kerken. Hij zei ooit: „Ik heb een leal met de duivel. Hij zei dat b.j mij, als ik daar ooit zou ko- tnen. een kamer met air conditio- 1 ling zou geven in ruil waarvoor k hem moest beloven alle vuur- laarden daar niet uit te ma ken." GPD Vooral over de aanpak van spreekkoren moet volgens het onderzoeksteam meer duidelijk heid komen. Nu beslist de scheidsrechter of een wedstrijd wordt gestaakt als vanaf de tri bunes gescholden wordt. Bij dis criminerende of racistische tek sten zou de burgemeester dat moeten doen. Vliegenthart: „Er ligt nu een druk bij de scheids rechter die eigenlijk bij de bur gemeester hoort. Als een spreek koor in strijd is met de wet moet de burgemeester ingrijpen. Dan blijven er nog een hoop spreek koren over die we wel onwense lijk of onfatsoenlijk vinden, maar die niet strafbaar zijn. Daar moeten de clubs actiever tegen optreden." Gemeenten en voetbalclubs moe ten volgens de commissie sowie so sneller ingrijpen bij vandalis me. De regels hiervoor zijn de af gelopen tijd weliswaar verbe terd, maar het schort nog aan de uitvoering. Buiten stadion Het lijkt er bovendien op dat de relschoppers zich steeds meer buiten de stadions roeren. „Men sen zonder kaartjes, die toch richting stadion komen", zegt Vliegenthart. „Vaak zijn dit be kenden van de politie, die vaak ook nog weet of ze iets van plan zijn. Van die kennis moet meer gebruik gemaakt worden." De commissie wil bovendien dat het gemakkelijker wordt om sta dionverboden op te leggen. Het valt de commissie op dat veel wedstrijden het predikaat 'zeer risicovol' krijgen, zonder dat de daarbij behorende veiligheids maatregelen worden genomen, zoals alcoholverboden en vol doende politie. „Dat haalt het draagvlak onderuit. Dan zeggen supporters tegen de gemeenten die het wél goed doen: 'Jullie zijn veel strenger dan die ande re stad'." GPD t 'V* :t strand van Dishoek, gistermiddag rond drie uur. van onze regioredactie BRESKENS - De hitte heeft af gelopen weekeinde haar tol geëist op de Visserijfeesten in Breskens. Acht bezoekers wer den per ambulance naar zieken huis De Honte in Terneuzen ge bracht. In de EHBO-tent was het een ko men en gaan van mensen die wespensteken hadden opgelo pen of behandeld moesten wor- (Advertentie) Daltarief al vanaf 15:00 uur met PrePaid After3. De winter staat nog lang niet voorde deur, maar we zetten de klok toch alvast terug. Want met PrePaid After3 hoef je niet tot 's avonds te wachten om voordelig te kunnen bellen. Met PrePaid After3 bel ie doordeweeks na 15:00 uur en in het weekend voor maar 0,20 per minuut. En je sms't altijd voor maar 0,09 per SMS. Dus a's je niet meer kunt wachten met bellen en SMS-en, kijk dan op www.t-mobile.nl, bel 0800-7123 of ga naar de T-Mobile dealer. kor a better world for you den voor blaren. Bij het fiets-voetveer Vlissingen-Bres- ken ontstonden lange wachttij den doordat een van de boten uit de vaart was. Ook de stranden aan de Wal- cherse kust beleefden een top- weekend. Bij Westkapelle ston den zondagmiddag lange rijen auto's van strandgasten gepar keerd. Daarnaast kende Walche ren twee grote evenementen: het horecafestival in Vlissingen en de kermis in Middelburg. Vol gens een politiewoordvoerder was het druk op de Walcherse wegen maar bleef het verkeer desondanks doorrijden. Door dat veel badgasten tot laat op de dag op de stranden vertoefden, verspreidde de verkeersdrukte zich over de avond. Op de wegen naar de Schouwse stranden was het gisterochtend al vroeg behoorlijk druk. Op het transferium in Renesse waren rond elf uur al veel plaatsen be zet. Er werd massaal gebruik ge- De Visserijdagen in Breskens werden bijzonder druk bezocht. foto Wim Kooyman maakt van het gratis transport naar de stranden. Rond het middaguur ontstond er enige tijd file tussen Mo- riaanshoofd en de afslag Renes- Tot ver in de avond vertoefden de recreanten aan de kust. Daar door verliep de afvoer van het verkeer zeer geleidelijk. Het was volgens de Zeeuwse politie wel druk, maar het verkeer liep nergens vast, met uitzondering van A58 Vlissingen richting Ber gen op Zoom. Tussen Goes en de Vlaketunnel stond aan het eind van de avond nog een kilome terslange file. Ook in de andere Nederlandse kustplaatsen was het druk. Van af eli uur 's ochtends waren de grotere badplaatsen met de auto praktisch onbereikbaar en par keerplekken onvindbaar. Zand- voort werd gistermiddag enige uren afgesloten. Brandweer, GGD, politie en loco-burgemees ter besloten daartoe omdat de badplaats helemaal op slot zat. Ook de N203 van Amsterdam naar Alkmaar is ter hoogte van Castricum afgesloten wegens ge brek aan parkeerruimte. Het KNMI voorspeelt voor van daag opnieuw een tropisch war me dag met temperaturen van rond de dertig graden. Doordat het voor de derde opeenvolgen de dag zo heet wordt, is officieel sprake van een hittegolf. door Patrick Selbach CAIRO - De Verenigde Naties hebben de steun nodig van de Arabische en Afrikaanse lan den om het akkoord dal zij vo rige week sloten met Khar toem over de crisis in Darfoer te laten slagen. Dat zei de VN-gezant voor Soe dan J. Pronk gisteren in de Egyptische hoofdstad Caïro, waar de ministers van Buiten landse Zaken van de Arabi sche Liga bijeen zijn. Volgens Pronk kan het initia tief niet alleen komen van de Soedanese regering. De oplos sing van de crisis moet ook de financiële en humanitaire steun krijgen van de internato- nale gemeenschap en dan voor al de Afrikaanse en Arabische. Het akkoord behelst maatrege len die Soedan moet nemen om de milities in Darfoer te ontwa penen, om de veiligheidssitua tie in de regio te verbeteren en om maatregelen die de humani taire crisis verlichten. Voedsel Ook heeft Khartoem beloofd 'veilige gebieden' in acht te ne men waar geen regeringstroe pen actief mogen zijn. Die re gio's liggen in en rond vluchte lingenkampen, in steden en in dorpen, zodat burgers hun die ren kunnen verzorgen en op zoek kunnen naar voedsel en water. De actie van Soedan is het di rect gevolg van een resolutie van de Veiligheidsraad die op 30 juli werd aangenomen. On der dreiging van sancties werd Soedan opgedragen binnen der tig dagen de gewelddadige Ara bische milities in Darfoer te ontwapenen. De crisis in Dar foer is het gevolg van al lang sluimerende etnische spannin gen over onder meer landbouw grond tussen nomadische her ders, die zichzelf als Arabieren beschouwen, en boeren met vaste woonplaatsen die hun zwart-Afrikaanse afkomst koesteren. Ontheemd Zeker 1,2 miljoen mensen in Darfoer zijn ontheemd en heb ben hun heil elders gezocht. Ze zijn deels naar Tsjaad ge vlucht. waar ze leven in kam pen. Schattingen over het do dental lopen uiteen van 30.000 tot mogelijk zelfs 80.000. ANP/AFP f4 MORGEN BIJ DE PZC: Speciale bijlage over Spelen in Athene Bewoners van steden en dorpen rond de kerncentrale in Dimona in Israël krijgen de komende weken vijf jodium pillen uitgereikt. Reden hiervoor is waarschijn lijk de vrees voor aardschokken. De pillen moe ten de gevolgen van straling beperken. Belgische consumenten hebben de 'goedkope' su permarkten in Zeeuws- Vlaanderen en andere grensregio's ontdekt. Zo zag een supermarkt in Sluis de omzet het eerste halfjaar van 2004 met tien procent stijgen. Allemaal dankzij de Belgische con sumenten. Bekerwinnaar FC Utrecht heeft gisteren de Johan Cruijff-schaal gewonnen. De ploeg van trainer Foeke Booy versloeg in de Arena landskampioen Ajax met 2-4. Zowel Ajax als Utrecht eindigde het duel met tien spelers. Varia: 2; Binnenland: 3; Radio en Televisie: 4; Buiten land: 5; Zeeland: 7, 9 en 11Sport: 13, 14, 15, 16, 17 en 18 luchtfoto Lex de Meester van onze redactie binnenland DEN HAAG - Automobilisten die zich keurig aan de maxi mumsnelheid houden en vol doende afstand van hun voor gangers houden, moeten be loond worden met cadeaus. Dat is de inzet van een proef waarmee het ministerie van Ver keer en Waterstaat in oktober begint. Dat heeft een woordvoer der van het ministerie gisteren gezegd. „In de wereld van het verkeer is het gangbaar om het gedrag van verkeersdeelnemers te beïnvloe den door straffende prijsmaatre gelen", zo stelt het ministerie. „In deze proef wordt gekeken of het omgekeerde werkt. Jaarlijks zorgen bumperkleven en te hard rijden voor veel ergernis op de weg en voor ongelukken en fi les. Het experiment wil deze za ken tegengaan door zich te rich ten op het belonen van twee ge wenste gedragingen: voldoende afstand houden en zich aan de geldende maximale snelheid houden." Voor de zes maanden durende proef krijgen zestig automobilis ten van het bedrijf Leaseplan een kastje in hun voertuig dat de snelheid en afstand tot de voorgangers meet. Chauffews die zich aan de re gels houden, sparen punten die ze kunnen omzetten in een belo ning. Wat die beloning inhoudt, wil het ministerie nog niet be kendmaken. Vervolg Het ministerie weet nog niet of de proef, mocht deze succesvol verlopen, een vervolg krijgt. „We moeten eerst de resultaten maar eens afwachten", aldus de woordvoerder. pagina 2 de nieuwe rijder verandert niet (Advertentie) Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van m (postjbankrekenmgnummei j P2C bv gaal zorgvuldig om m treft u nadere informatie aan persoonsgegevens. In de colofon "711688"555530" Noteer u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor <-14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen res maanden) O Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis. S 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1