I Erik Dekker klaar voor Spelen Gerets legt Van Marwijk en Borussia op de pijnbank Haan weigert zilveren medaille uit protest Eerste seizoensprijs Bergkamp Club Brugge hapert bij start competitie Jong Ajax al uit beker Hockeyers krijgen o i tijd hun bagage ten j Trainer Del Neri al weg bij Porti Problemen Yakubu en Gluscevii Okken mist Olympische Spelen Turkse verdacht van dopingfrau »l Springruiter Van Asten op Speler Spanjaard Perdiguero wint Clasica San Sebastian voor Bettini en Rebellin ATHENS 20. I maandag 9 augustus 2004 PORTO - De clubleiding van Porto moet drie wekd de start van de competitie op zoek naar een nieuwj ner. De winnaar van de Champions League heeft L Luigi Del Neri zaterdag al na twee maanden ontslag Reden voor het snelle ontslag is de werkhouding trainer, die in juni Jose Mourinho opvolgde. Del Ne scheen volgens de leiding van Porto te weinig, q werk. Ook de afgelopen week nam hij weer tweei vrij. Del Neri kwam vrijdag ook niet op de training, ARNHEM - Het is de vraag of Vitesse in de eerste i titiewedstrijd, vrijdag bij Roda JC, kan beschikken Igor Gluscevic en Abubakari Yakubu. Van beider spelers is de werkvergunning niet rond. Vitesse wer dag door de KNVB verrast met de mededeling dat. Ajax gehuurde Yakubu niet mocht spelen in hetb; duel met Spakenburg. Volgens de bond moet Vitess; werkvergunning aanvragen. Vitesse verwacht de; snel rond te krijgen, zodat Yakubu kan debuteren! Roda. Omdat Gluscevic naast een werkvergunnir; r 1 een verblijfsvergunning nodig heeft, denkt de club -"e niet tijdig speelgerechtigd te hebben. GPD GENEVE - Atleet Arnoud Okken is er ook gisterenu. geslaagd een startbewijs voor de Olympische Spelen! 151 machtigen. De middenafstandloper won weliswaar laatste dag dat atleten zich voor Athene kunnen kwal f ren een race in het Zwitserse Genève, maar zijn ti: 1.47 minuten lag een dikke seconde boven de limiet Okken waagde zaterdag in het Belgische Brasschaa een poging onder de 1.45,50 te lopen, maar kwam race na 200 meter ten val. Thomas Kortbeek wf Genève derde op 400 meter horden. Zijn tijd van 49" den was te langzaam voor een ticket naar Athene. Al last ISTANBUL - De Turkse atlete Sureyya Ayhan woi volgens Turkse media van verdacht gefraudeerd te ben bij een dopingcontrole. De nummer twee vandt van vorig jaar op de 1500 meter meldde zich vrijs; voor de Olympische Spelen. Ze zou last hebben van hamstringblessure. Turkse media brachten zaterdag het verhaal dat de v;al te van de Turkse atletieksport helemaal niet gebles g is. Ze zou op 25 juli hebben geprobeerd dopingartse L het anti-dopingbureau Wada te misleiden. De kampioene van 2002 zou urine van een ander hebben: leverd. De 25-jarige atlete zegt niets te vrezen. ANP VALKENSWAARD - Leopold van Asten is zeker va plaats in het "olympisch springruiterteam. Hij toonden teren bij het International Concours Valkenswaardv;.? behoud en reist komende week af naar Athene. DerJ brak enkele weken geleden zijn sleutelbeen en was! eerder in staat vormbehoud te tonen. De eindzeges Grote Prijs ging naar Ludger Beerbaum. Beste Nee der was Albert Zoer (tiende), Van Asten werd 34e, A „Alles zat erin", zei manager Ties Kruize. „Sticks, schoenen, ballen. Zonder die koffers had den we niet kunnen trainen. Ge lukkig dat ze er op tijd zijn." Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) verbiedt Ivan Slav- kov de toegang tot de Olympi sche Spelen. Het Bulgaarse IOC-lid kreeg een schorsing voor nog onbepaalde tijd. De 64-jarige Slavkov wordt ver dacht van fraude. Slavkov vervulde onlangs een negatieve hoofdrol in een tv-do- cumentaire van de Engelse om roep BBC. Journalisten stelden zich bij Slavkov voor als mana gers uit het Engelse bedrijfsle ven. Ze informeerden naar de mogelijkheid om stemmen veilig te stellen voor Londen. De En gelse hoofdstad wil in 2012 graag de Spelen houden. Slav kov ontkent schuld. Hij is naar eigen zeggen bij geen enkele vorm van corruptie betrokken. Dj Tiësto, de ongekroonde ko ning van de dancemuziek, is tij dens de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Athene actief. Op vrijdag 13 augustus zal de Nederlander Tijs Ver west, zoals zijn officiële naam is, de sporters tijdens de parade in het olympisch stadion begelei den met zijn muziek. Vlak voor het begin van de Olympische Spelen is een run op toegangskaarten ontstaan. Duizenden mensen stonden gis teren bij de kassa's in de rij voor een ticket. De kaartverkoop viel tot nu toe tegen. Minder dan de helft van de 5,2 miljoen toe gangsbewijzen ging van de hand en er werd gevreesd voor half volle stadions. Maar de afgelo- op de luchthaven zeer sta veiligheidsmaatregelen. Dei ters en officials die in Athea riveren, worden naar een s& beveiligde vleugel van het te havengebouw geleid en van: naar hun onderkomens. De Olympische Spelen in ne breken alle kijkcijferres j( voor sportwedstrijden optö R sie. Het Internationaal 0: pisch Comité (IOC) heeft b kend dat bijna 3,9 miljard" sen naar het grootste sport» ment ter wereld zullen kijtó De openingsceremonie Olympische Spelen word! hete aangelegenheid. De Gr se weerdienst voorspelt1 vrijdag 13 augustus een ten? tuur van ongeveer 30 gr;: Overdag stijgt de tempel tot zo'n 35 a 36 graden C® 's Avonds zakt die tot on$ 30 graden. Volgens de deste- gen is er tot de start van de: len geen hittegolf te ver»; ten. ANP/DPA/SID/Am CARDIFF - Arsenal heeft gisteren de strijd om de Engelse Supercup gewonnen. De landskam pioen versloeg in het Millennium-stadion van Cardiff bekerhouder Manchester United met 3-1. De doelpunten vielen na rust. Gilberto opende namens Arsenal in de 49e minuut de score. Smith zorgde in de 55e minuut voor de gelijkmaker. Reyes bracht Arsenal weer op voorsprong, waarna verdediger Silvestre van Manchester United zijn eigen doelman passeerde. Bij Ar senal speelde Dennis Bergkamp, die de Cup na afloop zo trots als een pauw aan het publiek toonde, het eerste uur mee. Van Persie verving in de tweede helft Henry. Manchester United, dat nog niet kan beschikken over de geblesseer de Van Nistelrooij, speelt woensdag in de derde voorronde van de Champions League tegen Di- namo Boekarest. Zondag wacht de eerste com petitiewedstrijd tegen Chelsea. foto RTR door Gert-Jan Broere PEKING - Het Aziatisch voet balkampioenschap eindigde za terdag zoals het was begonnen: met veel tumult. Het toernooi kreeg in Japan, dat gastland Chi na verslóeg (3-1), een omstreden winnaar. De tweede treffer (van Koji Nakata) kwam tot stand via een handsbal, die alleen de arbitrale leiding ontging. Arie Haan, coach.van China, weigerde na afloop uit protest de medaille voor de tweede plaats in ontvangst te nemen. Na afloop uitten een paar hon derd Chinese supporters hun on vrede door Japanse vlaggen te verbranden en de confrontatie te zoeken met veiligheidstroe pen. Ook bij het hotel van de Ja panse ploeg en bij de Japanse ambassade werd door tientallen mensen gedemonstreerd. De finale paste geheel in het beeld van het toernooi. China was de beste ploeg, maar had te veel kansen nodig om te scoren. Titelverdediger Japan dwong door hard werken het meeste ge luk af en opnieuw bleek dat de arbitrage op het Aziatische con tinent jaren achterloopt bij het steeds hogere spelpeil in dit we relddeel. Verder werd het kam pioenschap gekenmerkt door een recordaantal uitsluitingen (17 in 32 wedstrijden), met Iran als absolute koploper. Maar de eindstrijd bleef verschoond van rode kaarten. Maradona Een dag na de finale likten de Chinese media de wonden. Van de rellen maakten de staatskran ten geen melding. Wel werd door een aantal kranten de ver gelijking gemaakt met de 'Hand van God' van Maradona, de le gendarische handsbal waarmee hij Argentinië op het WK van 1986 langs Engeland hielp. Na kata verklaarde de bal met de borst over de doellijn te hebben willen werken, maar ontkende de handsbal niet. De 2-1, na twintig minuten in de tweede helft, betekende de ge nadeklap voor China. De ploeg van Aiïe Haan was in de eerste helft door een doelpunt van Ta- kashi Fukunishi op achterstand gezet, maar kwam snel langszij door Li Ming. Na de handsbal van Nakata ging China op zoek naar de gelijkmaker, maar door een gebrek aan slagkracht voor in, bleef Japan simpel overeind. De 3-1 van Tamada in blessure tijd was alleen voor de statistie ken nog van belang. GPD door Ivo Op den Camp DORTMUND - Wordt Bert van Marwijk de 'siegende Hollander'? Het programma boekje van Borussia Dortmund - met verwijzing naar de 'vlie gende Hollander' - was een uit drukking van hoop, maar ook van twijfel. Winnen, dat is haast van onze sportredactie BRUSSEL - Club Brugge is moeizaam begonnen aan de Bel gische competitie. De titelkandi daat kwam bij Beveren niet ver der dan 1-1. Beide treffers vie len in de eerste zes minuten. De thuisploeg speelde tegen elf Ivo- rianen, die beter tegen de hitte bestand leken dan de 'westerse' ploeg van Brugge. Kampioen Anderleeht struikel de vrijdag al in het openings duel met Moeskroen (0-2). Ook Standard Luik kwam niet tot winst: 1-1 tegen Lierse. Racing Genk won met 1-0 bij Brussels. Glasgow Rangers het op de eer ste speeldag van de Schotse com petitie punten liggen. De ploeg bleef bij Aberdeen op 0-0 ste ken. Aartsrivaal Celtic startte van onze sportredactie RAALTE - Rohda Raalte heeft voor een verrassing gezorgd in de eerste ronde van de Amstel Cup. De hoofdklasser won met 2-1 van Jong Ajax, sinds kort on der leiding van de trainers Fred Grim en John van den Brom. De ruststand was 1-1. Zeven mi nuten voor het einde viel de be slissing. Jong Ajax had de uit schakeling aan zichzelf te wij ten. De ploeg creëerde kans op kans, maar slaagde er slechts een keer in doelman Jan Geert Wagenaar te verschalken. De afgelopen jaren deed Jong Ajax het doorgaans goed in de bekerstrijd van de profs. De laat- plicht in het roerige Westfalen- stadion. Maar na een rampzalig vorig seizoen, stilte op de trans fermarkt en de uitschakeling door Racing Genk in de Interto- to bleef de aanhang vooral met vragen zitten. Het eerste ant woord was er niet een om blij moedig van te worden: Borussia Dortmund- VfL Wolfsburg 1-2. wel met winst. Thuis werd Motherwell met 2-0 verslagen. AS Monaco, dit jaar finalist in de Champions League, is met een bescheiden zege begonnen aan de Franse competitie. De prestigieuze ploeg versloeg het gepromoveerde Saint Etienne met 1-0. Nieuwkomer C-hevan- ton maakte het doelpunt. Paris Saint Germain ging bij Stade Rennes met 2-1 onderuit. Lille won met 2-0 van Auxerre. In Duitsland beleefde Felix Ma- gath bij Bayern München een prima competitiedebuut. De oud-international won met zijn nieuwe ploeg met 2-0 bij Ham burger SV, waar hij zelf grote triomfen vierde. Ballack en Deis ier maakten de doelpunten. Vrijdag al eindigde de topper Werder Bremen-Schalke 04 in 1-0 door een goal van Valdez. ste twee jaar reikte de ploeg steeds tot de achtste finales, in 2002 werd het team door FC Utrecht uit de finale gehouden. Veel verrassingen waren er ver der niet, al hield Omniworld de profs van Emmen lang bezig. De amateurs slaagden er in de twee de helft in om met een man min der een 1-3-achterstand goed te maken. Maar de amateurploeg van Jeffrey Kooistra, vorig jaar nog assistent-trainer bij RBC Roosendaal, redde het in de ver lenging met. In de 100e minuut maakte Blaauw een einde aan het avontuur van Omniworld. Excelsior won met 7-2 van de amateurs van SV Triborgh. De Tilburgers stonden echter tot de 51e minuut met 1-2 voor. ANP De 71.000 fans waren zaterdag te verbouwereerd om een fluit concert te beginnen. Bert van Marwijk verliet na het laatste fluitsignaal als een speer het veld. Zelden liep de oud-trainer van Feyenoord zo met de pest in zijn lijf. Een half uur na afloop klonk de verbittering nog door in zijn stem. „Tja, noem dat maar verdiend", reageerde hij bits op een uitspraak van Wolfs burg-trainer Erik Gerets die een beetje pesterig de volle buit te recht had genoemd. „Zo teleur gesteld ben ik zelden geweest. Het lijkt wel of het niet mag luk ken. Ik tel zowat tien kansen - en dat is veel in de Bundesliga - maar als je ze er niet in schiet, wat moet je dan?" Het begon volgens plan. Van Marwijk had zijn spelers 'fris' gemaakt en de lol in voetbal te ruggegeven na jaren van indoc trinatie door Matthias Sammer. Dat straalde de ploeg tegen Wolfsburg aanvankelijk ook uit. Er werd vlot gecombineerd, Bor ussia kreeg kansen en de prach tige 1-0 door Ewerthon na een half uur leek logisch. In zes weken tijd verandert Van Marwijk echter niet wat Sam mer er vier jaar lang inramde. Meer dan eens moest de coach optreden omdat zijn ploeg ver viel in oude kwalen: het terug zakken in de eigen defensie. De 1-1 viel kort voor rust. Het zijn de momenten dat Borus sia schreeuwt om een type Mark van Bommel. Nog drie weken moet Van Marwijk zijn schoon zoon missen, zo is de heersende gedachte in Dortmund. Want dat de PSV'er komt, daar is ie dereen van overtuigd. Het zou zelfs al zwart op wit staan. Van Bommel moet PSV alleen nog via Rode Ster Belgrado de Champions League inloodsen, daarna is de transfer een feit. Voorlopig heeft Van Marwijk an dere zorgen. Hij had in de rust een peptalk nodig om zijn ploeg bij de les te krijgen, maar nu liet het geluk Borussia in de steek. Kansen te over, maar de enige treffer viel aan de andere kant. Dus weet Bert van Marwijk dat de onrust eerder terugkeert dan verwacht. De eerste stekelige vragen werden al gesteld. Van Marwijk weet wat hem te wach ten staat. „Maar ik laat me niet van mijn stuk brengen. Ik heb een bepaalde lijn voor ogen en daar wijk ik niet van af." GPD door Edward Swier SAN SEBASTIAN - De allerbes- ten in de Clasica San Sebastian - winnaar Miguel Angel Martin Perdiguero en de geklopte Italia nen Paolo Bettini en Davide Re bellin - kon hij niet volgen. Maar Erik Dekker is wél klaar voor de Olympische Spelen. Michael Boogerd blijft daarente gen een vraagteken. De Rabo- kopman, die tobbend de Tour doorstond, heeft zijn twijfels of hij op tijd het juiste gevoel kan vinden. Bondscoach Gerrie Kne- temann maakt zich geen zorgen. Dat doet hij echter nooit. Gistermiddag arriveerde het grootste deel van de wielerploeg in Athene, ter voorbereiding op de olympische wegwedstrijd op 14 augustus. Knetemann en Kna- ven reisden vanaf Schiphol, de Rabo-renners Boogerd, Dekker en Karsten Kroon via Bilbao en Madrid. Max van Heeswijk, die deze week de Ronde van Dene marken reed, volgt vandaag. De Spelen wierpen in de Clasica San Sebastian, de zevende we reldbekerwedstrijd van 2004, hun schaduw vooruit. De favo rieten voor het goud monster den elkaar en zagen opnieuw dat Bettini de te kloppen man is. De afwezigen këken naar de televisie. Knetemann zag op de beeldbuis „dat het goed was." Dat Dekker - negentiende - op de Allo de Jaizkibel, traditio neel de scherprechter, dé besten niet kon volgen, verraste Knete mann niet. „Erik is geen echte klimmer, de jongens die voorop kwamen zijn dat wel. Van wat ik van hem kon zien, heeft hij echter goed gereden." Dekker was het daar mee eens. „Ik kwam goed boven op de Jaiz kibel. Helaas waren de zeven be sten al weg en zagen we die ook niet meer terug. Maar ik had wel het idee dat ik daarachter een van de beteren was. Dat be valt me zeer." Volgens Dekker benaderde hij „de topvorm die ik volgende week nodig heb." Boogerd vroeg zich vóór San Se bastian af waar hij stond. Wel nu, een plek in het rijtje favorie ten voor Athene zal hij niet ver werven. Zijn benen voelden „be ter dan in de Tour", maar een rol van betekenis kon Boogerd geenszins spelen. „Ik hoop dat ik nog wat kan verbeteren." Volgens Knetemann kan Boo gerd dan ernstig twijfelen over zijn vorm, zelf heeft de bonds coach daar weinig zorgen over. „Boogerd is verder dan hijzelf denkt. Vorig jaar is hij in San Sebastian nog twee keer tegen het asfalt gestuiterd, dat is hem nu bespaard gebleven. Dat hij over zijn vorm piekert, ben ik van hem wel gewend. Dat doet hij in principe altijd. Een topper is al gauw een tobber. Maar ik heb er alle vertrouwen in." Over de drie overige Olym- pia-gangers piekert Knetemann hélemaal niet. Karsten Kroon was zaterdag, met 25 anderen, al vroeg én lang in de aanval. „Dat is precies wat ik van hem in Athene verwacht." Servais Knaven reed na de wereldbeker- De Spaanse wielrenner Miguel Angel Martin Perdiguero profiteert volop van het feit dat de Italianen Paolo Bettini (links) en Davide Rebel lin (midden) in de eindsprint van de Clasica San Sebastian slechts oog hadden voor elkaar. foto Javier Echezarreta/EPA koers in Hamburg slechts wat criteriums. „Maar ook die weet precies wat hij doen moet." Max van Heeswijk het deze week in Denemarken zien dat zijn vorm goed is. „Hij reed een sterke tijdrit, dat zegt altijd veel." Wie de Nederlanders in Athene in elk geval niet tegenkomen is de verrassende winnaar van de Clasica San Sebastian. De Ma- drileen Miguel Angel Martin Perdiguero van de Saunier Du- val-formatie kan goed klimmen en sprinten, maai- dat hij in de straten van San Sebastian zo wel Bettini als wereldbekerlei der Rebellin verschalkte, mag bijzonder heten. De twee keken in de ultieme kilometer, in de strijd om de punten, te veel naar elkaar. De 31-jarige Perdiguero profiteerde door bij het uitko men van de laatste bocht rechts langs Bettini te glippen, waar deze juist links zijn landgenoot Rebellin beloerde. Het trio behoorde tot een zeven tal dat op de Jaizkibel de beste benen bleek te hebben. Ook Ivan Basso, Alberto Martinez, Marcos Serrano en Rebellins ploegmaat Georg Totschnig kon den mee, waar Dekker moest passen. Jan Ullrich en Ale jandro Valverde werden door pech achteruit geworpen.. Na de Jaizkibel kwam een ge organiseerde jacht erachter nooit op gang. Mede door het feit dat er al de hele dag hard was gereden. Dekker: „Het was een supersnelle koers door die kopgroep van 26 mhn." GPD van onze sportredactie ATHENE - De Nederlandse hockeyers hebben gisteren net op tijd hun vermiste bagage te ruggekregen om de eerste trai ning te kunnen afwerken. De hockeyers behoorden tot de gro te groep sporters die in het week einde in Athene arriveerden zon der bagage. Zaterdag bleken bij aankomst 35 tassen en koffers te ontbreken. Gistermorgen wer den ze alsnog bezorgd in het olympisch dorp. pen drie dagen zijn 150.091: ets verkocht en het organs comité denkt dat het doé j. miljoen kaarten) wordtgeh j De politie op de luchtte; Athene heeft gisteren eend D gearresteerd met een pis® zijn handbagage. Het was geladen met een 22-ni ter kogel. De man wilde j boord gaan op een binnenla vlucht naar het eiland Leste Met het oog op de Spelen i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 14