>zc Jtrecht bezorgt \jax kopzorgen Genieten op prachtig feest der nostalgie DUIZENDEN Kuijt barst van het zelfvertrouwen ekortkomingen kampioen blootgelegd Griekse judoka in levensgevaar Golfer Lynn wint Dutch Open Freire langer bij Rabobank-ploeg Drie winstpartijen Kasimdzhanov Lord tekent in Duitsland actie: 0113-315640 w.pzc.nl nail redactie'ft'pzc.nl stbus 31 4460 AA Goes KEftentie-exploitatïe: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; ionaal: 020-4562500. aandag 9 augustus 2004 wPeter van Duyl [STERDAM - De ploeg die de ian Cruijff-schaal als serieu- hoofdprijs beschouwde, mag exemplaar van 2004 voor al- d koesteren. FC Utrecht zorg- gisteren voor een daverende massing door favoriet Ajax te irslaan in het traditionele on- ronsje tussen bekerwinnaar landskampioen: 4-2. zeven keer PSV, viermaal ax en twee keer Feyenoord id FC Utrecht de eerste 'klei- club die beslag legde op de Irlandse Supercup, de prijs sinds 1991 bestaat en vanaf 6 Johan Cruijff-schaal heet. jvendien was het pas de vier- Ikeer dat de bekerwinnaar tij de officiële seizoensope- de regerend landskam- oente slim af was. igroteman bij de Utrechtena- i was Hans Somers. De Belg elzesminuten voor tijd in bij !-l-achterstand. Vijf klok- cdjes later had Somers het ie! met twee doelpunten volle gopzijn kop gezet. Kners (26) is één van de minsten die dit seizoen van trecht, de nummer tien van de inge competitie, een beter (tal moet maken. Na vijf jaar SK en drie jaar bij .Turkse Trabzonspor maakt dit jaar zijn debuut Ide Nederlandse competitie, prijsschutter van giste re in zijn loopbaan nooit meer dan acht gpals in één seizoen. De zege van FC Utrecht was over ne gentig minuten niet onverdiend. De ploeg van Foeke Booy ver schanste zich met graagte ach ter de bal, maar vooral in het laatste halfuur leek het alsof Utrecht veel minder last van de energievretende warmte had dan Ajax. In de slotfase oogde het in elk ge val een stuk frisser dan de Am sterdammers. Het was niet de eerste opzet van FC Utrecht, maar de ploeg bezorgde Ajax gisteren een fikse lading kopzor gen met het oog op de eerste competitiewedstrijd, volgende week bij FC Twente. Ajax heeft hogere doelen dan de Cruijff-schaal, maar trainer Ro nald Koeman had wel gehoopt dat zijn elftal gisteren zou aanto nen klaar te zijn voor de compe titie. Niets bleek minder waar. Knullig De Amsterdammers incasseer den vier treffers, die eigenlijk al le het predikaat knullig verdien den. Het verdedigingscentrum Heitinga-De Jong is veelbelo vend. maar was bij vlagen ge woon niet attent genoeg. En de kersverse eerste doelman Maar ten Stekelenburg blunderde bij de derde Utrechtse treffer op zichtig, toen hij zich in de lucht liet aftroeven door Somers. In aanvallend opzicht deed Ajax akelig veel denken aan de ploeg die vorig seizoen zo veel moeite had met vrijwel elke defensief ingestelde tegenstander. Het tempo was te traag, aan de zij kanten werd veel te weinig ge vaar gesticht. Er zijn nog wel meer problemen voor Koeman. De concurrentie bij Ajax is fel ler dan in jaren het geval is ge weest. Naast hem op de bank za ten gisteren drie internationals (Lobont, Grygera en Sneijder) plus Julien Escudé, die vorig sei zoen zonder discussie basisspe ler was. De emotionele reactie van invaller Wesley Sneijder na zijn doelpunt was het bewijs van de sluimerende frustratie, die bij wisselspelers bijna niet te voorkomen is en die in een groep spelers kan gaan woeke ren als een ziektekiem. Beide trainers waren het erover eens dat de zege van FC Utrecht gisteren verdiend was. Bijna een uur lang leek het officiële ope ningsduel van het voetbaljaar op een sterke slaappil. Het werd pas een beetje aardig toen Tom Soetaers na een klein uur van het veld werd gestuurd. Op dat moment was het 1-0 voor Ajax door een doelpunt van Steven Pienaar, maar Utrecht benutte de numerieke meerderheid vrijwel onmiddel lijk. Het kwam op 1-1 door Alje Schut. De beste kansen leken toch weer voor de Amsterdam mers, toen ook Joost Broerse (twee keer geel) van het veld werd gestuurd en Sneijder voor 2-1 zorgde. Twee goals van So mers en één van de bij Ajax op geleide Darl Douglas brachten de Johan Crüijff-schaal toch in Utrechtse handen. GPD Palletvoordeel bij AutoTeam: AutoTeam Kijk op www.autoteam.nl t blije klanten www.autoteam.nl De inleiding tot de derde treffer van FC Utrecht. Ajax-keeper Maarten Stekelenburg laat de bal los, waardoor Hans Somers (rechts) kan scoren. foto Robert Vos/ANP ATHENE - De Griekse judoka Eleni Ioannou verkeert in levensgevaar. Het lid van de Griekse olympische ploeg viel vrijdagavond uit het raam van haar drie etages hoge appartement in Athene. Ioannou liep zware verwondin gen op aan hoofd en andere delen van het lichaam. De toe dracht is nog onduidelijk. Toen het incident plaatshad was de twintigjarige judoka met haar vriend in de wo ning. Hij is door de politie ondervraagd en later op vrije voeten gesteld. ANP HILVERSUM - De Engelsman David Lynn heeft gisteren in Hilversum het KLM Open gewonnen met 264 slagen (-16). Hij volgde de Nederlander Maarten Lafeber op. Het was de eerste triomf op de Europese Tour voor de dertigja rige Brit, die in 1995 professional werd. Op de laatste dag passeerde hij met een ronde in 66 slagen de Australiër Richard Green die met drie slagen voorsprong aan de slot- ronde was begonnen, maar uitging met 72. Hij moest de tweede plaats delen met de Ier Paul McGinley met drie slagen meer dan Lynn. Beste Nederlander in het eindklas sement was Robert-Jan Derksen uit Nijmegen op de ge deelde 28e plaats met 279 slagen, pagina 16: nieuw munstuk helpt Lynn SAN SEBASTIAN - Wielrenner Oscar Freire heeft zijn contract bij de Rabobank-ploeg met twee jaar verlengd. De tweevoudig wereldkampioen rondde zaterdag in San Sebastian de laatste onderhandelingen over een nieuwe verbintenis af. Freire kwam de laatste twee jaar ook al voor de Rabobank-ploeg uit. De Spanjaard kwam tot elf overwinningen. Hij won in maart Milaan-Sanremo. ANP VLISSINGEN - Wereldkampioen schaken Rustam Ka simdzhanov is de eerste drie ronden van het Hogeschool Zeeland schaaktoernooi in Vlissingen ongeschonden door gekomen. De als tweede geplaatste Oezbeek kende in de eerste twee ronden nog wel wat moeilijkheden, maar met zijn partij van gisteravond tegen Hans-Jürgen Koch was hij als één van de eersten klaar. Ook de andere grootmeesters lieten dit weekeinde geen steejes vallen. Krishna Sasikiran, de als eerste geplaatste Indiër, won onder meer van Simon Provoost uit Nieuw- vliet (SVWZV) en Sven Stange uit Burgh-Haamstede (Middelburg), pagina 18 helemaal kansloos ben je nooit loorHenri van der Steen LMSTERDAM - De eerste wed strijd is nog geen vijftien secon den oud, of de eerste oh's van verrukking komen al van de tri bunes. Kees Rijvers krijgt de baL misleidt zijn tegenstander met een schijnbeweging, gooit er meteen nog een schaartje uit en geeft de bal dan aan Guus k.Het feest der nostalgie is Op deze prachtige zaterdag viert de KNVB dat vijftig jaar geleden het betaalde voetbal werd geïntroduceerd. Vijf wed strijdjes van tien tot twintig mi nuten tussen elftallen uit de ere divisie en de eerste divisie wor- gespeeld op deze histori- plek, het Olympisch Sta dion. et begint met de oudjes; Ed die Pieters Graafland, Gerard lerkum, Henk Nienhuis, Thijs Jbregts. Daar dribbelt een mannetje met het uiterlijk van «n professor in de scheikunde. Het is Fons van Wissen, de be roemde PSV'er en oud-aanvoer der van het Nederlands elftal. In zijn glorietijd was Van Wis sen een eersteklas middenveld- dynamootje. Nu krijgt hij de in het strafschopgebied, doet wat schijnbewegingen, wacht, schudt nog eens subtiel ®ei de heupen en Hens Fischer trapt erin: open veld, balletje breed op Haak: 1-0 voor de ere divisie. is Cees Schapendonk, de deine spits die altijd en overal 'oorde. Zelfs in het Neder- inds elftal had hij een moyen- e van 1: één interland, één toelpunt Na zijn carrière is et Cees (FC Den Bosch, EW, WV, AA Gent, RKC) wat min der vergaan; hij is voor 85 pro cent afgekeurd vanwege een broze gezondheid. Schapen donk scout waf voor RKC, f231- hi] had multimiljonair zijn met zijn kwalitei ten. Deze ochtend stond hij ech- ter nog in de krant, bij de fail- bssementsberichten. Op 11 ok- ober wordt door de rechtbank van Den Bosch beslist of zijn puldsanering kan worden pöndigd. dwin 'Willy' Gorter (onder ®eer FC Utrecht) komt zich be- vanwege de inderdaad belangstelling; op tribunes zitten misschien Kees Rijvers is in balbezit en wacht op steun van ploeggenoot Guus Haak (rechts). vijfhonderd betalende toeschou wers. „In Engeland zou het sta dion vol hebben gezeten, maar hier gaan ze liever naar de Gay Parade, wat een land! In het veld staan inmiddels de elftallen uit de periode 1964- 1974; Sjaak Swart, Theo van Duivenbode, Addy Brouwers, Gerdo Hazelhekke. Daar loopt een grootheid uit de jaren zes tig: Pummy Bergholtz. Rond bolleke, net zo kaal als toen hij 21 was. Hij runt een voetbal- school voor zevenjarigen en ouder. Bij Pummy kun je voor 145 euro vijftien keer komen trainen, alles met de bal! Steekpassje In het veld staan de elftallen van 1974 tot 1984: Ton Verkerk, Johan Cruijff, Johan Derksen, Frank Kramer. De beste, op Cruijff na, is Rob Hut ting. Hij levert een steekpassje, Schapendonk scoort weer eens.De meeste dingen verleer je niet. De broers Van de Kerk hof komen vertellen dat ze net op Costa Rica zijn geweest met een voetbalelftal van Oude Meesters. René heeft vorige week ook nog een wedstrijdje gespeeld in Spanje, met Cruijff. „Twee keer 25 minuten, maak te hij helemaal vol. En hoe." Cruijff zette René ook bij die ge legenheid een paar keer voor de keeper, ook toen kreeg hij 'm er niet in. Johan Cruijff is intussen aan spreekbaar. Hij vertelt over vijf tig jaar betaald voetbal. „Ik ben één van de eerste spelers ge weest die mis- en gebruikt is. Maar al doende .leer je. Nu is het doorgeslagen, de commer cie is te groot geworden. Je moet een win-winsituatie heb ben. Maar je ziet dat je busi ness-management hebt en je hebt sport. Van het één hebben ze wel verstand, van het ander hebben ze weinig kijk." Hij wordt gevraagd wat er moet gebeuren om de competi tie wat leuker te maken. „Dat vroegen ze veertig jaar geleden ook. Het is altijd een Mickey Muis-competitie geweest." Cruijff wordt natuurlijk ge waagd over Van Basten. „Van Basten kan een van de beste bondscoaches ooit worden, hij heeft zo ongegeneerd veel kwa liteiten. Jij ziet het verband tus sen twee of drie spelers, hij ziet er elf. Ik zie hem in staat grote dingen te doen." Dan staat Marco van Basten zelf op het veld. En Van 't Schip. Van Breukelen, Koe man, Silooy, Bosman, de kleine Witschge (Richard dus), Lok- hoff, Harry van der Laan, Mar cel Brands, Winter, Woutje Hol- verda. Van Basten mist een lob je, Van Breukelen stompt een veeg van Folkert Vel ten weg, Bosman scoort op assist van Krüzen. De beste is Hans van Breukelen. Geweldige reddin gen. Film Achter de dug-out van coach Rinus Michels staat de onver mijdelijke Freek de Jonge. Even verder staat de minder on vermijdelijke Wiel Coerver; de goeroe van de passeerbeweging werkt al tientallen jaren in het verre buitenland. Hij is bijna tachtig. „Ik kom net uit de woestijn (Egypte), heb er films gemaakt en jongetjes getraind. Allemaal Keesjes van Wonde ren." Coerver hekelt zijn hele leven lang al de jeugdopleiding in het westen. „Zie het EK. Worden al die landen met hun fantas tische jeugdopleidingen wegge- foto Robert Vos/ANP speeld door de Grieken!" Tus sen de wedstrijden door wordt er gehuldigd. Ajax is gekozen tot beste club, Mario van der Ende is de beste scheidsrech ter, Rinus Michels de beste trai ner, Johan Cruijff de beste spe ler. Hij krijgt een schaal en war me woorden van Faas Wilkes; de twee omhelzen elkaar innig. Wilkes was de eerste grote Ne derlandse voetballer die voor geld naar het buitenland ging, Cruijff de bekendste. Beiden hebben een onschatbare waar de gehad voor het Nederlandse voetbal. PSV-vooi-zitter Harry van Raa- ij is de beste bestuurder. Hij zelf zou iemand anders hebben gepikt. „Ik zou Egidius Joosten hebben gekozen." Joosten was de man die de KNVB voor het blok zette door eigenhandig een profcompetitie te begin nen... GPD door Wietse Dijkstra ROTTERDAM - Onder toeziend oog van de bondscoaches Marco van Basten en John van 't Schip toonde Dirk Kuijt gistermiddag tegen Fulham dat het niet meer dan normaal is dat hij bij de voorlopige selectie van het Ne derlands elftal zit. De 24-jarige spits van Feyenoord barst van het zelfvertrouwen en kan, on danks de ietwat teleurstellende 2-2 in de officiële openingswed strijd, niet wachten tot de com petitie begint. „We zijn op de goede weg. Feye noord heeft een heel andere uit straling dan vorig jaar." De suc cesvolle voorbereiding, met slechts één nederlaag (Partizan Belgrado) in de zeven oefenwed strijden tegen ploegen van ni veau, heeft de aanvaller ge sterkt in het gevoel dat de Rot terdammers onder de nieuwe trainer Ruud Gullit het gat met de concurrentie hebben ver kleind. „Kijk alleen maar naar de resultaten en je ziet het ver schil met waar we vorig seizoen rond deze tijd stonden", aldus Kuijt. „We zijn niet één keer weggespeeld, creëren elke wed strijd kansen en geven weinig weg." Ook Kuijt is niet meer de spe ler die een jaar geleden de Kuip binnenstapte. Was het maken van zijn eerste Feyenoord-goal toen bijna een obsessie, tegen Fulham maakte hij alweer zijn vijfde en zesde doelpunt in de vijf serieuze oefenduels die hij speelde. Eerder was hij trefze ker tegen Arminia Bielefeld, Sporting Lissabon en Totten- ham Hotspur (2x). De Katwijker is gegroeid, treedt nadrukkelijker op de voor grond, durft te zeggen waar het op staat en heeft geen last meer van valse bescheidenheid. Kuijt is gestegen in de pikorde en ook daarom niet verrast dat de bondscoaches bij hem uitkwa men. „Dat heeft de mensen om mij heen verbaasd, maar ik weet van mezelf wel wat ik kan en niet kan. Ik heb misschien niet de kwaliteiten van Van dei- Vaart of Van Persie, maar ik denk dat ik van alle talenten de beste mentaliteit heb om iets te bereiken. Dat is mijn grootste wapen." Kuijt is nog niet uitge leerd in Rotterdam. De 'kleine dingetjes' die Gullit hem voor houdt, maken van hem een nog betere spits, vindt hij. „Door mijn enthousiasme wil ik nog wel eens naar de vleugels uitwij ken, maar de trainer vindt dat ik als aanspeelpunt centraal moet staan. Daar heeft hij ook gelijk in." Want daar is de aanvaller het gevaarlijkst, zo bleek ook gis termiddag weer toen hij al na vijf minuten goed anticipeerde op een uitstekende dieptepass van Glenn Loovens en Ful- ham-doelman Edwin van der Sar met een fraaie lob kans loos liet (1-0). Nadat Thomasz Radzinski met zijn gelijkma ker (foutje Gabor Babos) de eu forie in de bloedhete Kuip enigs zins had getemperd, schoot Kuijt Feyenoord vlak voor rust vanaf de penaltystip (handsbal Ian Pearce) naar 2-1. Ook die voorsprong konden de vaak te slordige Rotterdammers niet vasthouden. Claus Jensen profi teerde kort na rust van de hape rende buitenspelval (2-2). GPD SIEGEN - Lionel Lord tekent vandaag een eenjarig contract bij het Duitse Sportfreunde Sie- gen. De aanvaller uit Vlissingen was afgelopen week op proef bij de club uit de Regionalliga Süd en speelde twee oefenwedstrij den. De voormalig speler van onder meer Vlissingen en Veere, stond eerder onder contract bij SC Heerenveen en Cambuur Leeuwarden, dat hem afgelopen seizoen aan FC Dordrecht ver huurde. Nadat zijn contract bij Cambuur niet verlengd werd, moest de snelle rechtsbuiten op zoek naar een nieuwe club. Een stage bij een club in de tweede divisie van Portugal liep op niets uit, waarna Lord via ex-prof Erik Tammer in contact kwam met Sportfreunde Siegen. Siegen ligt ongeveer negentig ki lometer van Köln en de plaatse lijke club speelt de thuiswed strijden in het Leimbachsta- dion, dat plaats biedt aan 18.500 toeschouwers. De compe titie in de Regionalliga Süd is in middels al begonnen. Siegen ver loor het openingsduel afgelopen vrijdag met 1-0 van de amateurs van VfB Stuttgart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13