Turk hing brave moslim uit nieuwe vakantieschip! Musharraf speelt gevaarlijk spelletje 7 Saoedi's arresteren extremist Vrijgelaten chauffeurs noemen ontvoerders in Irak rovers Kijk vanavond om 19.05 uur op Nederland 2 naar 'Muziekfeest op de Zonnebloem'! Samen iets doen voor de Zonnebloem www.ietsdoenvoordezonnebloem.nl zaterdag 7 augustus 2004 DüBAI - Saoedische veilig heidsagenten hebben don derdagavond Fares al Zah- rani aangehouden, een van de meest gezochte extremis ten in het land. Ook maak te het Saoedische ministe rie van Binnenlandse Za ken de arrestatie bekend van een tweede persoon die zich in het gezelschap be vond van Al Zahrani. Dein Dubai gevestigde Sa oedische nieuwszender Al [Arabiya zei dat de 27-jari- ge geestelijke Al Zahrani zich 'zonder enig verzet' had overgegeven in een park in het zuiden van het land. Aan de arrestatie was een urenlange achtervol ging voorafgegaan. Veilig heidstroepen konden 'voor komen dat de twee mannen 'de wapens gebruikten die ze bij zich droegen en gre pen de twee levend zonder dat daarbij iemand ge- fwondraakte', voegde een functionaris van het depar tement daar later aan toe. Campagne Al Zahrani staat hoog in een lijst van 26 meest ge dochte personen, die ban denzouden hebben met het terreurnetwerk Al Qaeda. !Zij worden ervan verdacht sinds mei een terreurcam- pagne te voeren die al aan negentig mensen het leven heeft gekost. Honderden zijn erdoor gewond ge raakt. Met de vangst van de geestelijke blijven er nog elf mensen van de lijst van meestgezochte figuren voortvluchtig. Veiligheids troepen hebben de anderen gevangen of gedood. De lo kale chef van Al Qaeda Ab dul Aziz al Muqrin vond an derhalve maand geleden de dood. Zahrani zou daarna een grotere rol zijn gaan spelen in de beweging in Saoedi-Arabië. ANPIAFP/RTR Hamidiye Demir (m), de vrouw van de ontvoerde Turkse vrachtwagenchauffeur Demir, viert thuis in Manisa zijn vrijlating. foto RTR door Fidan Ekiz ISTANBOEL - Terroristen in Irak die het gemunt hebben op buitenlandse vrachtwagenchauf feurs zijn in feite 'rovers' die vooral uit zijn op de transportla ding. Deze ontvoerders hebben daarnaast 'eigenlijk' sympathie voor de Turkse moslims die zich in Irak bevinden. Dit zeggen twee Turkse chauffeurs die ge gijzeld zijn en onlangs werden vrijgelaten, bij hun terugkeer in Turkije. Turkije kreeg deze week te ma ken met zowel de vrijlating als de executie van chauffeurs die op Irak rijden. Bovendien werd maandag een Turkse chauffeur doodgeschoten door opstandelin gen, toen zijn konvooi in het noorden van Irak onder vuur werd genomen. Osman Alisan werd gedood omdat hij olie le verde aan Amerikaanse troepen. Eerder deze week executeerden Iraakse terroristen de trucker Murat Yüce. Hij werd met nog twee andere Turkse chauffeurs in gijzeling gehouden. De ont voerders eisen dat Turkse bedrij ven Irak verlaten. In Turkije woedt een felle dis cussie over de vraag in hoeverre het land moet toegeven aan de eisen van ontvoerders. Een deel van de transportbedrijven geeft toe aan deze eis, maar veel indi viduele chauffeurs zeggen dat zij hun inkomsten niet kunnen missed en nemen de risico's in Irak voor lief. Sympathie De houding van de opstandelin gen in Irak tegenover Turkse chauffeurs verloopt volgens een vrijgelaten chauffeur langs dui delijke lijnen. De ontvoerders hebben sympathie voor de Turk se moslims in Irak. „Koerden en niet-moslims gaan er meteen aan", zegt de gijzelaar Abdurra- him Demir die pas is vrijgela ten. Hij denkt dat Murat Yüce is geëxecuteerd, omdat hij Koer disch was. Na de ontvoering worden alle gijzelaars op dezelfde manier on dervraagd: eerst willen de terro risten weten of ze moslim zijn. De slechte behandeling van de eerste paar dagen hield snel op, volgens Demir. Er werd niet meer gedreigd met wapens te gen het hoofd, er werd niet meer geslagen en geschopt. „Ik moest de gebeden van de is lam oplezen. Vervolgens vroe gen ze of ik vijf keer per dag bad. Normaal bid ik thuis niet, maar daar moesten we wel tien keer op een dag bidden. Ik deed braaf mee. Ik ben nog nooit zo'n goede moslim geweest. Waar schijnlijk was dat de reden waarom ze mij niet executeer den; ik geloof niet dat het be sluit van mijn werkgever om niet meer te werken voor Ameri kaanse troepen mijn echte red ding is geweest." De vertaling werd gedaan door een Turkse gemaskerde man. Hij was in Turkije afgestudeerd aan een imamschool. „Ik vroeg de vertaler wat ze met ons zou den doen. 'Ze gaan jullie hoofd eraf hakken', antwoordde hij", aldus Demir. „Terwijl de Irakezen steeds her haalden dat ze houden van Tur ken. Toen ik hem daaraan herin nerde, antwoordde hij dat 'wij Turken' wel een laatste wens mochten doen. Mijn wens zou zijn om in Turkije begraven te worden." 'Wij strijden alleen voor de islam', vertelden de ont voerders hun Turkse gijzelaar. „Ze houden niet van de VS en ook niet van Irak. Alleen van hun geloof, zeiden ze. Ik gaf ze in alles gelijk. Maar dé chauf feurs in Turkije geloven alle maal dat de terroristen eigenlijk dieven zijn. Dat ze het alleen hebben gemunt op onze goede ren", aldus Demir. Over de geëxecuteerde Murat Yüce wil de hij zich niet uitlaten. In Irak worden nog twee Turken ver mist: chauffeur Tevfik Alkan en vertaler (van de geëxecuteerde Murat Yüce) Aytullah Gezmen. In een videoverklaring lieten de ontvoerders van de deze week vrijgelaten Turkse chauffeurs weten dat de twee hun vrijla ting te danken hadden aan hun werkgevers. Toch zei de Turkse minister van Handel Kursat Tuzmen deze week dat de leverantie van goe deren aan Irak niet zal stoppen. Hij zei zich in te spannen voor veiliger werkomstandigheden voor vrachtwagenchauffeurs. De Turkse transportsector is ver deeld over het staken van het goederenvervoer in Irak. De chauffeurs zelf zijn in twee kam pen verdeeld. Velen hebben be sloten hun truck te verkopen, meldde de Turkse krant Radi- kal. Anderen zeggen geen ande re keus te hebben dan in Irak te werken, omdat ze torenhoge schulden hebben. Turkse truckers verdienen 'zeer goed' met hun riskante werk. Minister Gül van Buitenlandse Zaken reageerde geïrriteerd op de kritiek van nabestaanden van de geëxecuteerde Murat Yüce. Gül zei niet op de hoogte te zijn geweest van de ontvoe ring, totdat beelden van de exe cutie openbaar werden: „Wat hadden we kunnen doen? De Iraakse minister van Buitenland se Zaken bellen en vragen of ze snel een eind willen maken aan het terrorisme? We doen ons best", aldus Gül. GPD door Harald Doornbos ISLAMABAD - De Pakistaan se president Musharraf heeft de jacht op kopstukken van Al Qaeda geïntensiveerd en waarschuwt voor represailles van het terreurnetwerk. Maar velen in Pakistan menen dat de president een duister spel letje speelt. De afgelopen weken zijn enke le topfiguren van Al Qaeda in Pakistan gearresteerd, waar door twaalf verdachten in Groot-Brittannië konden wor den aangehouden. Ook leidde informatie uit Pakistan tot een verhoogd terreuralarm in Amerika. De arrestaties komen wel op een toevallig moment, menen sommigen in Pakistan. Vorige week bezocht het hoofd van het Amerikaanse Centraal Commando, generaal John Abizaid, de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Abi zaid eiste van zijn Pakistaan se partners dat zij niet alleen in het grensgebied met Afgha nistan op Al Qaeda jagen, maar in het hele land. De op dracht van de generaal was: 'Arresteren, arresteren, arres teren!' Abizaid was nog niet weg of Pakistan maakte be kend dat Ahmed Khalfan Ghailani was gearresteerd. Ghailani is een Tanzaniaan die op de lijst staat van Ameri ka's meest gezochte terroris ten. Hij zou verantwoordelijk zijn geweest voor twee aansla gen op Amerikaanse ambassa des in Kenia en Tanzania, waarbij in augustus 1998 ruim tweehonderd doden vie len. De VS hadden een belo ning van 25 miljoen dollar op Ghailani's hoofd gezet. „Dit is te toevallig", schrijft een Pakistaanse krant, „het lijkt wel alsof Musharraf iede re keer een konijn uit zijn ho ge hoed te voorschijn haalt op het moment dat er een Ameri kaan langs komt." Enkele maanden geleden viel een grootschalig offensief van het Pakistaanse leger tegen Al Qaeda in West-Pakistan sa men met een bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Colin Po well. Daarvóór arresteerde Pakistan een andere topfi guur van Al Qaeda-lid. De da tum: 11 september 2003. Er wordt nu steeds openlijker gefluisterd dat de Pakistaan- 1 se geheime dienst ISI al maan- den geleden een serie Al-Qae- i da-kopstukken heeft, gearres- - teerd, die op geheime lokaties worden vastgehouden. Het idee hierachter is, zo menen goed geïnformeerde bronnen, dat Musharraf zo telkens een 'arrestatie' kan bekendmaken op het moment dat de Ameri kaanse druk op hem te groot wordt. De VS hebben de afgelopen weken druk gelobbyd bij Pa kistan om troepen naar Irak te sturen als onderdeel van een moslimvredesmacht. Mus harraf weet dat zoiets hem ui terst onpopulair zal maken bij zijn eigen bevolking. Uit een recente opiniepeiling blijkt dat 96 procent van de Pakistanen anti-Amerikaans is. En nagenoeg iedereen is te gen het sturen van troepen naar Irak. Politieke partijen en moslim- groepen hadden al demonstra- ties aangekondigd waarbij het aftreden van Musharraf zou worden geëist op het mo ment dat de president zou in gaan op het Amerikaanse ver zoek. Maar door Ghailani uit zijn hoed te toveren, kan Moesjarraf de komende tijd weer op wat krediet uit Was hington rekenen: voorlopig geen troepen naar Irak in ruil voor de arrestatie van een Al Qaeda-kopstuk. Veelzeggend is ook de ver dwijning van wetenschapper Aafia Siddiqui en haar drie kinderen. Dat gebeurde kort nadat de FBI een lijst had be kendgemaakt met daarop tien van terrorisme verdachte personen, onder wie Siddi qui. GPD (Advertentie) Op het Zonnebloem vakantieschip beleven jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke, of gehandicapte mensen dé vakantie van hun leven. Na 2.0 jaar intensieve vaart is ons schip echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 14 miljoen euro. Alleen samen kunnen we er voor zorgen dat er een nieuw schip komt... Wilt u ook iets doen voor de Zonnebloem? Bouw dan mee aan ons nieuwe vakantieschip via giro 145. Namens ai onze passagiers en vrijwilligers alvast hartelijk dank! Nationale Vereniging de Zonnebloem, Postbus 2100, 4800 CC Breda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7