Milosevic schendt regels PZC Turkije strijdt tegen dodelijk verkeersmonster VS: honderden doden bij gevechten in Irak Generaals Oost-Timor gaan vrijuit Duitsers verwerpen nieuwe spelling Oud-president neemt het in interview op voor Mladic Na drie weken gedwongen verblijf in Egypte weer naar huis Funk-pionier Rick James dood Gestolen doek teruggegeven Bom op Hiroshima herdacht Hand in hand ontsnapt uit cel Lach taboe in Brits paspoort Rebellenleider krijgt asiel Geen cakerecept voor Charles Vliegtuig keert terug om hond Partijen akkoord over machtsdeling in Burundi zaterdag 7 augustus 2004 JAKARTA - Een Indone sisch hof van beroep heeft twee generaals en twee an dere hooggeplaatste func tionarissen vrijgesproken van misdaden begaan in Oost-Timor in 1999. De straf die een militielei der kreeg opgelegd door een lagere rechtbank, werd door het hof gereduceerd. Dat maakte een rechter gis teren bekend. Generaal Adam Damiri die vorig jaar nog drie jaar cel straf opgelegd kreeg door het speciale hof voor Oost-Timor wegens ernsti ge schendingen van de men senrechten. werd nu vrijge sproken. Damiri was de hoogste officier in Oost-Ti mor toen de bevolking in een referendum overweldi gend voor onafhankelijk heid stemde. Na het referendum richt ten gefrustreerde pro-Indo- nesische militieleden een slachting aan onder de be volking. Zij werden ge steund door leden van het Indonesisch leger. Ook generaal Noer Muis, luitenant-kolonel Hulman Gultom en luitenant-kolo nel Soedjarwo werden vrij- gespoken. De drie kregen vorig jaar nog straffen op gelegd van respectievelijk rijf, drie en vijf jaar cel we gens hun aandeel in de ge welddadigheden. De vrijspraak betekent dat het speciale hof voor Oost-Timor er niet in is ge slaagd een Indonesische mi litair of politieagent veroor deeld te krijgen voor het ge weld dat aan 1400 mensen het leven kostte. Alleen ex-gouverneur Soares zit in de cel. Ook militieleider Gutteres is schuldig bevonden, maar hij is nog steeds vrij. Het hof van beroep halveerde gisteren bovendien zijn straf. De leider van de be luchte Aitarak-militie kreeg eerder tien jaar. ANP door Wierd Puk BERLIJN - Twee van Duits- lands invloedrijkste uitgeverij en hebben besloten de nieuwe Duitse spelling, die in 2005 offi cieel wordt, te verwerpen en vast te houden aan klassieke schrijfwijze. Dit maakten Axel Springer Verlag en Spiegel Ver- lag gisteren bekend. De titels van beide uitgeversbedrijven be reiken zestig procent van de be volking. De uitgeverijen roepen branchegenoten op hun voor beeld te volgen. De gerespec teerde Frankfurter Allgemeine Zeitung nam dit besluit al eer der en schakelde al kort na de proefinvoering van de nieuwe spelling terug op de oude schrijf wijze. Ook andere uitgeverijen reageerden met instemming op het besluit van Springer en Spie gel. Rond de nieuwe spelling, die al sinds zeven jaar wordt be proefd en volgend jaar op scho len, instituten en overheidsin stellingen in gebruik moet wor den genomen, woedt al jaren een heftig debat. De bevolking accepteert in meerderheid de nieuwe schrijfwijze niet, omdat er in de praktijk geen sprake is van de beoogde vereenvoudi ging. Integendeel: de onzeker heid over de juiste schrijfwijze op scholen en elders is toegeno men. Ondermeer omdat ouders een andere spelling hanteren dan hun kinderen. GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - De voormalige Joegoslavische president Milose vic heeft een interview gegeven aan het Franse dagblad Le Figa ro en daarmee de regels geschon den die het Joegoslavië-Tribu- naal aan gedetineerden oplegt. Dat heeft het Tribunaal gisteren laten weten. Het is aan verdachten niet toege staan om met de media te pra ten voor het einde van hun pro ces. Le Figaro publiceerde vrij dag een vraaggesprek met Milos evic, waarin hij uithaalt naar 'westerse landen' en verklaart dat de massamoord in Srebreni ca in 1995, een 'strategische fout' was van de Bosnische Ser viërs, die het bloedbad op hun geweten hebben. De Bosnisch-Servische generaal Ratko Mladic is niet verantwoor delijk voor de moord op meer dan 7000 moslims, zegt Milose vic in het interview. Milosevic: „Dat was een enorme fout van de Bosnische Serviërs met wie ik destijds op zeer slechte voet stond. Ik ken Mladic. Het is een soldaat. Ik kan mij niet voorstel len dat hij tot een dergelijke zaak heeft bevolen, iets dat zo ingaat tegen de militaire eer van de Serviërs: het executeren van oorlogsgevangenen. Het is waar dat hij in Srebrenica was. Maar ik geloof dat hij daarna vertrok ken is en het doden niet zijn zaak was. De haat tussen de strijders was enorm." Zelf ont kent Milosevic enige betrokken heid bij de gevechten in Bosnië. Volgens de oud-president had hij alleen iets in Servië zelf te zeggen. Verder stelt hij er alles aan gedaan te hebben vrede in Bosnië te bereiken. Hij wijst op uitspraken van oud-president Clinton die hem na het bereiken van het vredesakkoord in Dav- ton complimenteerde. Clinton zei letterlijk dat er zonder de in spanningen van Milosevic nooit vrede zou zijn gekomen. Woordvoerder Christian Char- tier van het Tribunaal verklaar de dat de journalist van Le Figa ro, Renaud Girard, zich onder valse voorwendselen toegang had verschaft tot Milosevic. Ge detineerden mogen wel bezoek ontvangen, maar niet van jour nalisten. Privileges Chartier noemde het 'betreu renswaardig' dat er de indruk is gewekt dat het Tribunaal be paalde media 'privileges' ver leent, terwijl dat niet het geval is. ANP/AFP/GPD LOS ANGELES - De Ameri kaanse zanger en liedjesschrij ver Rick James is gisteren dood gevonden in zijn huis in Los An geles. Dat heeft de nieuwszender CNN vernomen van een politiewoord voerder. Hij zou een natuurlijke dood zijn gestorven. James was vooral bekend door zijn hit 'Su per Freak' Ook zijn hits 'Give It To Me Baby' en 'Fire and Desi re' staan op die plaat, die drie keer platina verdiende. Rick Ja mes was 56 jaar. ANP RAFAH - Palestijnen wachten bij de grensovergang Rafah op de terugkeer van familieleden. Vele honder den in Egypte gestrande Palestijnen mochten gisteren terug naar hun huizen in de Gazastrook. Zij konden na een sluiting van bijna drie weken weer ge bruik maken van de grensovergang bij Rafah in het zui den van de Gazastrook. Israël zegt de grensovergang op 19 juli uit veiligheidsredenen te hebben gesloten. In Rafah jaagt het Israëlische leger voortdurend op extre misten die volgens Jeruzalem wapens vanuit Egypte smokkelen. Door de sluiting waren 3500 tot 4000 Pales tijnen gestrand aan de Egyptische zijde. De op handen zijnde heropening van de grensovergang werd donderdagavond bekendgemaakt. foto Mohammed Salem/RTR doorFidan Ekiz - Het Turkse wijdt er elke een speciaal item aan: op de weg. Gruwelbeel van een verongelukte bus tientallen doden en gewon gevolgd door een lange do met namen van slachtof waar mogelijk met foto. ^og voor de ochtendbladen zijn jedrukt, is de lijst alweer ver hangen: nieuwe namen en ande- gezichten. worden de Turken iverspoeld met dergelijke schok kende beelden, toch blijft Tur kije berucht om zijn grote aan- al verkeersongevallen. schatting vallen in Turkije 6000 doden in het ver in Nederland ligt dit aan- de 1200. Dit terwijl Tur maar vier miljoen personen- (Advertentie) SCHOONMAAKBEDRIJF BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bleijenberg b.v. Scheldestraat 98, Postbus 230. 4380 AE Vlissingen Tel: 0118-417500, Fax: 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185, Postbus 150, 4870 AD Etten-Leur Tel: 076-5083594. Fax: 076-5083501 lnfo@bleijenbergbv.nl www.bleljenbergbv.nl auto's telt en Nederland zes mil joen. Sinds het recordjaar 1986 - ruim 7300 doden - voert Turkije strijd tegen wat men noemt de 'binnenlandse terreur'. Er kwa men onderzoekscommissies en protestacties. Zoals die van Bo- ray Uras: hij liep van de hoofd stad Ankara naar Istanboel om te demonstreren tegen het feit dat zijn dochter op de stoep werd doodgereden. En de Tur ken maakten kennis met het lo- KEULEN - Een Duitse man die ervan verdacht wordt eind juli een schilderij van de Hollandse schilder Esaias van de Velde de Oudere uit een museum in Keu len te hebben gestolen, heeft het schilderij teruggegeven. Een woordvoerder van het Keul se Wallraf-Richartzmuseum ver klaarde dat het 'Winterland schap' uit 1629 onbeschadigd is teruggevonden. De 58-jarige verdachte werd eer der in Maastricht aangehouden en uitgeleverd aan Duitsland. Hij zou details over het schilde rij en de verblijfplaats hebben verstrekt die volgens de Duitse justitie alleen aan de dief zelf be kend konden zijn. Het doek van Van de Velde (1590 of 1591 -1630) heeft een waarde van circa 150.000 euro. Van de Velde is vooral van be lang voor de bijdrage die hij le verde aan de ontwikkeling van het realisme in de Hollandse landschapsschilderkunst. ANP/DPA go: 'Stop het verkeersmonster!' Hoewel iedereen in Turkije" die kreet inmiddels kent, is het mon ster niet gestopt. Een gevange nisstraf van zes jaar voor het veroorzaken van een dodelijk on geval schrikt bestuurders niet af. Volgens professor Mehmet Ali Bumin, verbonden aan het HIROSHIMA - Bezoekers aan het Vrede Herden kingspark in de Hirsohima tonen respect voor slachtoffers van de atoombom op de stad op 6 au gustus 1945. Het was gisteren precies 59 jaar gele den dat de Amerikanen de eerste atoombom ooit afwierpen. De bom op de Japanse stad doodde 140.00 mensen (van de 350.000). Op 9 augustus 1945 volgde een tweede atoombom op de stad Na gasaki waardoor nog eens tienduizenden mensen omkwamen. In de jaren daarna overleden nog ve le duizenden mensen aan de gevolgen van de vrij gekomen straling. Volgens het stadsbestuur van Hiroshima zijn uiteindelijk 237.062 mensen direct of indirect overleden als gevolg van de explosie van de atoombom boven de stad. De lijst met slachtoffers wordt nog elk jaar aangepast. De burgemeester van Hiroshima noemde de VS gisteren 'egocentrisch', omdat het land kernwa pens blijft ontwikkelen. Dat berichtte het Japan se persbureau Kyodo. Hij sprak tijdens de ceremo nie ter nagedachtenis aan het Amerikaanse bom bardement. De ceremonie werd bijgewoond door circa 45.000 mensen. Onder de aanwezigen was premier Koizumi. foto Eriko Sugita/RTR Turkse onderzoeksbureau voor verkeersongevallen, worden de meeste ongelukken veroorzaakt door chauffeurs die de verkeers regels en de veiligheidsmaatre gelen niet kennen. „Bestuurders zijn niet kundig genoeg om ach ter het stuur te zitten", zegt Bu min. Ook stijgt het aantal ver keersdoden door een toename van het aantal auto's op de weg. Stimuleren Bumin vindt dat de overheid het gebruik van de auto te veel sti muleert: „Er wordt nauwelijks geïnvesteerd in het spoorwegnet en het waterverkeer. Ze steken al het geld in autowegen, ver strekken miljoenen krediet voor de aanschaf van auto's en vra gen zich dan af waarom Turkije wordt geteisterd door bus- en auto-ongelukken. Zelfs de arm ste Turk kan tegenwoordig een auto kopen, met een creditcard. Turkije creëert zo zijn eigen ver keersmonster." Gebleken is dat meer dan de helft van de bestuurders de ver keersregels niet kent en geen rij les heeft gehad, voordat zij hun rijbewijs kregen. Het Turkse rij examen stelt lessen vooraf niet verplicht en duurt een kwartier op een leeg terrein. Toen enkele jaren geleden bleek dat examen kandidaten te vaak hun examen konden laten doen door bevrien de ervaren bestuurders, werden enkele rijscholen gesloten als te genmaatregel. Toch maken rij schoolhouders het er niet moei lijker op. De 19-jarige Didar Ulas haalde deze week haar rij bewijs. „Mijn moeder kent ie mand bij de rijschool. Dat was genoeg. Ik heb mijn theorie ge haald en.mocht meteen rijexa men doen." Didar had nog nooit gereden. GPD MADRID - Een vriendin heeft een Duitser tijdelijk uit een Spaanse gevangenis geholpen door letterlijk even te blijven plakken. De twee geliefden hadden tijdens het be zoekuur hun handen met een speciale lijm aan elkaar ge plakt. Dat meldde de Spaanse radiozender RNE gisteren. Het paar is naar een ziekenhuis gebracht om gescheiden te worden. De 39-jarige man werd in april opgepakt om dat hij een bordeel hield. ANP/DPA LONDEN - Britten die een paspoort aanvragen zullen zich soberder en minder uitbundig moeten laten fotografe ren. De dienst die verantwoordelijk is voor het uitgeven van nieuwe papieren maakte bekend, dat ze niet langer fo to's accepteert waarop breed lachende mensen staan. Volgens de nieuw richtlijnen tonen correcte foto's een 'vol ledig gezicht, kijken mensen recht in de lens met een neu trale uitdrukking en de mond dicht'. De ogen moeten goed open staan. Zonnebrillen of zwaar getinte brillegl'a- zen zijn taboe evenals haren voor de ogen, aldus de dienst. ANP/AFP MOSKOU - De Verenigde Staten hebben een kopstuk uit de zelfbenoemde regering van de Tsjetsjeense rebellenlei der Asian Maschadov politiek asiel verleend. Dat meldde Illias Achmadov, 'minister van Buitenlandse Zaken' van de opstandige Tsjetsjenen gisteren. Moskou beschuldigt Achmadov van terrorisme en betrok kenheid bij een bloedige verrassingsaanval door de rebel len op Russische militairen in Dagestan, een buurrepu- bliek van Tsjetsjenië, in 1999. De Russische autoriteiten eisen de uitlevering van Achmadov. ANP/AFP LONDEN - De Britse prins Charles is verzot op de fruit cake van een 74-jarige grootmoeder uit Wales, maar die weigert hem haar geheime recept prijs te geven. Dat heb ben Britse media gisteren gemeld. Toen Charles vorige maand een school bezocht in het dorpje Llansteffan in Wales, kreeg hij een fruitcake ca deau van de vrouw. Die viel zo in de smaak dat Charles de vrouw liet opsporen, maar zij wilde het familierecept niet verklappen. Wel was de oma bereid acht cakes naai de prins te sturen. Het kost de prins 3,50 pond per cake, plus 50 pond verzendkosten (in totaal 120 euro). ANP OVIEDO - Een passagiersvliegtuig van de Spaanse maat schappij Iberia is twintig minuten na het opstijgen naar het vliegveld van Malaga teruggevlogen om het leven van de tekkel Emilio te redden. De temperatuurregulatie in de bagageruimte werkte niet, waardoor het gevaar be stond dat Emilio zou doodvriezen. De passagiers wilden eerst niet geloven dat de piloot na twintig minuten terugvloog om bevriezing van Emilio te voorkomen, maar niemand protesteerde. Na terugkeer in Malaga bleek de tekkel niets te manke ren. Emilio werd in de ruimte van de stewards en stewar dessen gezet, waarna het vliegtuig opnieuw opsteeg. ANP van onze redactie buitenland BAGDAD - De hevige gevech ten in Irak tussen de coalitietroe pen en sjiitische milities zijn gis teren onverminderd doorge gaan. Sinds de strijd donderdag morgen begon, zijn volgens het Amerikaanse leger alleen al in Najaf driehonderd aanhangers van de radicale sjiitische geeste lijke Moqtada al Sadr gedood. Het Amerikaanse leger verloor twee of drie miltairen. Een woordvoerder van Al Sadr ontkende dat aan de zijde van diens Mehdi-leger zoveel slacht offers waren gevallen. Behalve in Najaf en Bagdad wa ren de Mehdi-milities ook in de aanval in de zuidelijke steden Basra, Amara en Nasiriyah. Ze leverden daar strijd met de Brit se en Italiaanse troepen. Het geweld in Najaf is het he vigst in de sjiitische heilige stad sinds de opstand van Al Sadrs aanhang in april en mei. Toen sneuvelden honderden Iraki's en tientallen Amerikanen. Met de nieuwe strijd schendt Al Sa dr de wapenstilstand die hij in juni overeenkwam met de coali tietroepen. Volgens een woord voerder van de geestelijk leider zijn echter de Iraakse politie en het Amerikaanse leger begon nen met schieten. Volgens Amerikaanse functiona rissen zijn er aanwijzingen dat buitenlandse strijders zich heb ben aangesloten bij het Meh- dirleger. Zo zouden tachtig Ira- niërs meevechten aan de zijde van Al Sadrs milities. Ook crimi nele bendes zouden zich in de strijd hebben gemengd. De gouverneur van de provincie Najaf heeft de milities gisteren een ultimatum gesteld. Hij gaf die 24 uur de tijd om de heilige stad te verlaten. Doen ze dat niet, dan wacht de strijders een aanhoudend offensief van Ame rikaanse militairen. Van een be stand kan volgens gouverneur Adnan al Zorfi geen sprake zijn. De milities hebben naar zijn me ning Najaf veranderd in een schuilplaats voor dieven, folte raars en ontvoerders. Brand Een korte hevige brand heeft donderdag aan het eind van de middag drie legertenten op de Nederlandse basis Camp Smitty in Irak in de as gelegd. Het ging om drie slaaptenten. Niemand is bij het incident gewond geraakt, aldus een woordvoerder van de landmacht gisteren. De oorzaak van de brand is nog niet achterhaald. Volgens -de commandant heeft het draai boek voor het blussen goed ge functioneerd. ANP/RTR/AFP den die sinds 1993 hebben plaatsgevonden tussen de Hu- tu-rebellen en de Tutsi-regê- ring. Die strijd heeft zeker 300.000 mensen het leven heeft gekost. Na gesprekken in 2001 onder leiding van de voormalige Zuid-Afrikaanse presidént Nelson Mandela bereikten de Hutu-meerderheid en de Tüt- si-minderheid een akkoord over een overgangsregering met ge deelde macht. Ondanks de vèr- kiezing van de Hutu Ndayizeye tot president bleven de rebellen vechten. Sinds januari gloorde er hoop, toen Ndayizeye in Ne derland voor het eerst een ont moeting had met rebellenlei ders. In april van dit jaar kon digde de laatste rebellengroep een 'onmiddellijke stopzetting van de vijandelijkheden' aan. ANP/AFP van onze redcatie buitenland PRETORIA - De meeste partijen in Burundi hebben gisteren in Pretoria een akkoord bereikt om de macht in het Cen- traal-Afrikaanse land te delen, zodra de termijn van de over gangsregering op 31 oktober af loopt. De Zuid-Afrikaanse vi ce-president Jacob Zuma trad bij de onderhandelingen als tus senpersoon op. Hoewel tien van de dertig par tijen het akkoord niet hebben ondertekend, toonde Zuma zich tevreden. „Dit is een besluit van de meerderheid van de partijen en dus een besluit van het Burundese volk. We schrijven geschiedenis", zei hij. Met het akkoord lijkt een einde te komen aan de gewelddadighe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5