Project tegen vereenzaming PZC Streekeigen populier keert terug Softdrugsbeleid is dubbelhartig Philippine moet dik twee jaar wachten op bouw zorgcentrum Ideeënmarkt voor veiliger verkeer Kernteams coördineren hulp ouderen Sacrale Dans in Zaamslag Boerderijen Braakman opgeruimd Beschonken man rijdt tuin in Flinke buit en schade bij inbraak Dieven op heterdaad betrapt Fietsster gewond door hond Bewoner achtervolgt inbreker Man betrapt bij stelen uien door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Woon zorgcentrum Antonius in Kloos- terzande pakt samen met Stich ting Curamus, Stichting Welzijn voor Ouderen (SWO) Hulst en de thuiszorg de vereenzaming en het isolement van ouderen in de Oost-Zeeuws-Vlaamse dor pen aan. Naast aanpak van de vereenza ming is het project ook bedoeld om ouderen zo lang mogelijk zelfstandig thuis te laten wo nen. De instanties hebben een plan van aanpak gemaakt met een aantal concrete maatregelen. „We mogen de ouderen niet la ten verkommeren", zegt direc teur M. van den Kieboom van Antonius. Ieder dorp krijgt een kernteam, samengesteld uit vertegenwoor digers van de vier zorginstan ties. Deze groep mensen regelt en Coördineert allerlei soorten van hulp die op dat moment in een dorp nodig zijn. Dat kan va riëren van huishoudelijke hulp tot verpleging. Daarnaast worden ouderen met enige regelmaat thuis bezocht om te kijken of alles nog goed gaat. Ook wordt de 'open tafel' bevor derd. Ouderen die nog zelfstan dig thuis wonen kunnen meeëten in bijvoorbeeld Anto nius. Zij worden dan met een busje gehaald en gebracht. De vier partners gaan immers ook het vervoer coördineren. Naast het nuttigen van een maaltijd kunnen ouderen dan ook makke lijker deelnemen aan activitei ten in bijvoorbeeld Antonius. De zorginstanties werken ook aan perfectionering van de 24-uurs alarmering. Om de wensen van ouderen in beeld te krijgen is een paar maanden geleden het grote on derzoek 'Wonen, Welzijn en ZAAMSLAG - Op zondag 29 au gustus wordt van 10.30 uur tot 17.00 uur in de boerenschuur van de familie Boogerd in Zaam slag een workshop Sacrale Dans gegeven. Deze dansvorm is te vergelijken met meditatie-in-beweging: met volledige aandacht doen wat je doet. Het gaat meer om inner lijk werk dan om prestaties en mooie danspasjes. De dansvor men zijn niet moeilijk en laten alle ruimte voor de eigen bele ving. De workshop wordt gegeven door Désirée Sorgedrager en Gerdi Preger en is voor iedereen toegankelijk. Danservaring is geen vereiste. Voor meer informatie: 0114 - 682999 en 0115-561277. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Zorg in de Kleine Kernen' onder 55-plussers en 75-plussers ge houden. Dit onderzoek is een initiatief van SWO Hulst, Antonius, Cura mus, woningbouwvereniging RZVW, Woonstichting Hulst en de gemeente. Deze partners willen weten hoe de dorpen leefbaar gehouden kunnen worden voor senioren. Uit dit onderzoek blijkt onder meer dat veel senioren vinden dat hun woonomgeving niet vol doet om oud te worden. Voorzie ningen zijn te ver weg. Ook kwam uit het onderzoek naar vo- door Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - Het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) houdt in okto ber een ideeënmarkt om te ko men tot nieuw beleid voor de verdere verbetering van de ver keersveiligheid in de provincie. De markt is bedoeld als inventa risatie van gedachten die leven bij de verschillende partijen die bij het verkeersveiligheidsbe- leid betrokken zijn. Bekeken wordt welke nieuwe projecten en initiatieven in het nieuwe meerjarenplan verkeers veiligheid en met name in het Werkplan 2005 van het ROVZ opgenomen kunnen worden en welke bestaande activiteiten ge continueerd moeten worden. Het huidige meerjarenplan ver keersveiligheid loopt volgend jaar af. Het nieuwe meerjaren plan (2005-2010) is de aangewe- ren dat de nadruk gelegd moet worden op de inzet van vrijwilli gers voor huisbezoek. Met het plan van aanpak spelen de vier zorginstellingen op een aantal conclusies uit het onder zoek in. Bij het zorgkantoor wordt subsi die aangevraagd voor het pro ject. „We hebben al gesprekken gevoerd met het zorgkantoor. Uit deze gesprekken is de bereid heid gebleken om de subsidie te geven. Het is onze bedoeling be gin oktober met het project te beginnen", zegt Antonius-direc- teur Van den Kieboom. zen plaats om uiting te geven aan de nieuwe werkwijze van het ROVZ. Tegen die achtergrond heeft het adviesbureau Korbee Ho- velynck opdracht gekregen een nieuw meerjarenplan en werk plan 2005 te maken. De eerste stappen daarvoor zijn gezet. Mo menteel worden de relevante be leidsnota's en de verkeersveilig- heidsstatistieken geanalyseerd Op basis van de analyses wordt een concept-startdocument op gesteld. Hierin staat in globale lijnen wat voor de komende ja ren de gewenste speerpunten moeten zijn. Verkeersveiligheid staat hoog op de agenda in Zeeland. In het Provinciaal Verkeers- en Ver voersplan staat het streven om het aantal verkeersslachtoffers structureel verkleinen tot. maxi maal 32 verkeersdoden en drie honderd ziekenhuisgewonden in 2010. door René Hoonhorst PHILIPPINE - De ouderen van Philippine moeten nog zeker twee zomers wachten voordat de bouw van een woonzorgcom plex in hun dorp begint. Burge meester en wethouders van Ter- neuzen hebben weliswaar het Spuikompark aangewezen als beste locatie, maar het heeft nog wel wat voeten in de aarde voor de eerste spa de grond in kan. De Stichting Woongoed Zeeuws-Vlaanderen - waarin de corporaties uit Axel (RZVW) en Breskens (de Algemene West- Zeeuws-Vlaamse) samenwerken - geeft pas na de bouwvak op dracht aan een architect om een appartementengebouw te teke nen. De procedures voor een be stemmingsplanwijziging, een bouwvergunning en bezwaren van omwonenden zullen een kleine twee jaar in beslag ne men, schat RZVW-directeur C. Reinhoudt. Hij bevestigt dat Woongoed het Spuikompark al langere tijd als ideale locatie ziet. Maar het eer der laten maken van tekeningen had geen zin, omdat tot het laat ste moment onzeker bleef of de gemeente voor dezelfde locatie zou kiezen. Reinhoudt benadrukt dat de wo ningbouwvereniging alle alter natieven goed heeft onderzocht. Het Spuikompark is niet uitge kozen om de bewoners aan de andere kant van het park te pes ten, maar omdat het de ideale lo catie is. Tussen het Philipsplein, de Schotse Hoek en de Kasteel straat bleek de ruimte uiteinde lijk te krap. De brandweergarage is wat te ver van het centrum en, on danks vragen aan de gemeente, weet Woongoed nog steeds niet hoe ernstig de grond van de voormalige palletfabriek is ver vuild. „Die plek ligt naast het kerkhof en of dat door toekom stige bewoners wordt gewaar deerd, is sterk de vraag", stelt Reinhoudt. Bewoners van het Spuikompark hebben eerder aangekondigd al le juridische middelen uit de kast te halen om het woonzorg centrum niet in het park te laten verrijzen. Prachtige plannen van Woon goed en zorgvuldige afwerking van de benodigde procedures moeten rechters ervan overtui gen dat het Spuikom toch de aangewezen plek is voor een te huis voor oudere dorpsbewo ners, betoogt de RZVW-diree- teur. door Harmen van der Werf GOES - Wat is het softdrugsbe leid in Nederland toch krom, verzucht de Zuid-Bevelandse ei genaar van een zaak die appara tuur voor het kweken van wiet verkoopt. Gebruik van soft drugs wordt gedoogd. Via koffie shops mag het in kleine hoeveel heden worden verkocht, maar hoe de wiet binnenkomt Dat is in duisternis gehuld. De Zeeuwse politie deed deze week een inval in een woonhuis aan de Kasteelstraat in Vlissin- gen en legde de hand op tien ki lo hasj en wiet plus een groot aantal voorgedraaide joints. De woning, ingericht als kantoor ruimte, was 'gewoon' een be- voorradingspunt voor koffie shops. Ook verkopers van Neder wiet, Purple Power, Thai en Su per Crystal moeten tenslotte er gens hun spullen vandaan ha len. Vorige maand meldde de politie nog een forse toename van het aantal ontmantelde hennepkwe kerijen in Zeeland, van 36 in de eerste vijf maanden van 2003 tot 51 in dezelfde periode dit jaar. Zo vreemd is dat niet. Appara tuur voor het kweken van wiet is her en der in Zeeland te koop, op vier plaatsen in Zeeuws- VÏaanderen, op twee plekken in Goes, in Vlissingen en zelfs in een dorp als Kapelle. Op korte termijn komt er ook nog een 'ho- megrow-shop' in Rilland, spe ciaal gericht op de Belgische markt. „Dat zulke winkels mogen be staan?", herhaalt de eigenaar - 'geen naam in de krant, alsje blieft' - van een Zuid-Beveland se winkel de vraag. „Natuurlijk klinkt dat raar, zoals het hele Nederlandse softdrugsbeleid krom is. Ik maak vaak de verge lijking met een fietsenmaker Die verkoopt opvoersetjes vooi! brommers, terwijl bekend is da je daar niet mee mag rijden." Homegrow-shops zijn volledig ingericht voor het kweken van! wiet. Ze maken daar helemaajj geen geheim van. „Apparatuui; die ik aanbied is legaal", vertel de Zuid-Bevelander. Zijn assor timent bestaat uit lampen, pom pen, afzuiginstallaties, voeding: en kweekbodems. Plantgoed oi stekjes voor wiet mag hij niet in huis hebben. Medicijn Verkoop voor zelfkweek var wiet is de opzet van de home grow-shops. De Zuid-Bevelan der heeft onder zijn klanten ech te liefhebbers van hasj. Dooi zelf te kweken besparen ze be hoorlijk wat geld. En er zijr mensen die zelf gaan kweken omdat ze softdrugs als medicijn gebruiken. „Maar", steekt de winkeleige naar niet onder stoelen of ban-; ken, „de scheidslijn tussen kwej ken voor eigen gebruik en han^- del is niet zo scherp." Het is me-: de door het dubbelhartige soft-j drugsbeleid ook wel erg verleide lijk een loods of huiskamer met! enkele lampen en kweekbakken; in te richten. De Zuid-Bevelander rekent uit de losse pols voor: „Vier lampen; met een vermogen van elk zes-i honderd watt. Als je het goed doet, levert dat per lamp na een- kweekperiode van tien tot elf; 1 weken twaalfhonderd granJ wiet op. Eén gram brengt 2,5 tot 2,7 euro op. Dat is dus bruto 1 ruim drieduizend euro. Doe je; I het netjes en betaal je de energie-^ rekening aan Delta, dan kom je; over drie maanden uit op eenj; extra inkomen van zeker twee-1, j duizend euro." zaterdag 7 augustus 2004 Populieren langs Damse Vaart moeten worden vervangen omdat ze bij stormwind een risico voor de veiligheid vormen. door René van Stee BRUGGE - De populieren die tussen de Dampoort in Brugge en het een kleine, twee kilometer verder gelegen café 't Apertje langs de Damse Vaart staan, zijn niet sterk genoeg. Hun takken bre ken af bij de minste of geringste storm wind. Daarom moet volgens J. Mahieu, dienst hoofd Domeinen en Groene Assen van de provincie West-Vlaanderen, drin gend overleg komen tussen de verschil lende overheden die verantwoordelijk zijn voor de bomen. Hij sluit niet uit dat het betreffende gedeelte van de vaart binnen enkele jaren een geheel ander aanzien heeft. „Het beheer valt onder verschillende openbare besturen: de provincie, het Vlaamse Gewest, de stad Damme, de Damse Polder en de Zwinpolder. Het is hoog tijd verschillende visies over het probleem op elkaar af te stemmen", al dus Mahieu. In korte tijd werd de weg langs de wes telijke oever van Damse Vaart twee keer afgesloten voor alle verkeer. Door het stormweer in juni en juli belandden zware boomtakken op de rijweg. Tij dens de storm bleek de ene boomsoort beter bestand tegen de felle wind dan de andere. Bladkroon Vooral bij de Unal-klonen was de rava ge merkbaar groter dan bij de Marilandicavariëteit. Dat komt volgens Mahieu vooral doordat de Unal-kloon een grotere bladkroon heeft en daar door niet sterk genoeg is in de kroon en de oksels. Hij vermoedt dat de takken na de stormwind al waren gescheurd. Bij windstil weer bleek een kleine hoe veelheid regen al voldoende om ze volle dig uit te scheuren. Het merendeel van de bomen langs de ongeveer viertien kilometer lange Dam se Vaart tussen Brugge en Sluis zijn po pulieren van de variëteiten Marilandica en Regenerata. Tot dusver leveren die soorten, waarvan er velen meer dan hon derd jaar oud zijn, nauwelijks proble men op bij stormweer. In Sluis is het echter wel de bedoeling Marilandicapo- pulieren te kappen tussen het Blauwe Torenpad en het oude zwembad, omdat een deel hiervan onder meer vanwege hun hoge leeftijd gevaar opleveren voor de omgeving. De Marilandica en de Regenerata wor den vrijwel niet meer gekweekt, omdat ze commercieel gezien minder aantrek kelijk zijn. Er kunnen namelijk geen rechte planken van worden gezaagd. Daarom werd er gezocht naar andere soorten om langs de va^rt te herplan- ÏÏSBk foto Wim Kooyman ten. Uiteindelijk werd ruim twintig jaar geleden gekozen voor de Ural-kloon, een snelgroeiende variëteit die al snel een grote dikte had. Verder zijn ze kaarsrecht en minder vatbaar voor aller lei ziektes. Landschapsbouw Als het aan diensthoofd W. Adriansens van de stedelijke groendienst in Brugge ligt, keert de Marilandica volledig terug langs de Damse Vaart. „Momenteel zijn we niet goed bezig. Allereerst groeien de Unal-klonen te snel ten opzichte van hun dikte. Dus moesten we ze intoppen. Binnen tien of twintig jaar kunnen we ze ook kappen. Ten tweede moeten we aan landschapsbouw doen. Productie hout heeft voor ons geen waarde. Daar om moeten we kiezen voor de streekei gen Merilandica, die wellicht honderd jaar kan blijven staan. Aan enkele kwe kers is het verzoek gedaan die soort op nieuw in productie te nemen. Ik hoop van ganser harte dat het er ook echt van komt", aldus Adriansens. HOEK - De twee noordelijkste boerderijen aan de Braakmanweg in Hoek gingen een paar weken ge leden al tegen de vlakte. De hoeves moesten wij ken voor nieuwe natuurontwikkeling. De bruikbare materialen - vooral oude dakpan nen, gewild bij eigenaren van oude schuren en nos- talgici - werden eerder deze week door een aanne mer afgevoerd. De minder waardevolle materia- AXEL - In zijn woning in Axel is gisteravond een 47-jai ge man aangehouden. Hij was even daarvoor mijn zijn a to in een tuin aan de Buitenweg in Axel gereden en w daarna weggegaan. Bij aanhouding bleek dat hij rui tweemaal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedro: ken. Zijn rijbewijs is ingenomen. NIEUWERKERK - Bij een inbraak in een speciaalzaak elektrische apparaten en elektrotechniek in Nieuwerkei in de nacht van donderdag op vrijdag is aanzienlijke sch; de aangericht. De daders verschaften zich even voor ha vier toegang tot het pand door met een bijl de ruiten in slaan. Bij de diefstal werden voornamelijk dvd-toestelle en televisies met platte beeldschermen buit gemaakt. I daders hebben tussen het afgaan van het alarm en het tij< stip dat de eigenaar van het bedrijf arriveerde hoogu vijf minuten de tijd gehad om hun slag te slaan. De wii kei moest gisterochtend gesloten blijven wegens het 01 derzoek van de technische recherche, het opruimen va de glasscherven en herstelwerk aan de beschadigde pui. TERNEUZEN - Op aanwijzing van een getuige konde donderdag een 15- en een 18-jarige Terneuzenaar worde worden aangehouden die een scooter wilden stelen in d Frederik van Eedenstraat in Temeuzen. De getuige ha gezien dat vijf of zes personen aan de scooter aan het ron melen waren. Hierop verwittigde hij de politie, die direc naar het groepje is gaan zoeken. Toen de groep de politi in het oog kreeg, vluchtten drie personen en bleven twe personen staan. Deze zijn ingesloten. De scooter is doe de politie in beslag genomen. VLISSINGEN - Op de Oranjedijk in Vlissingen is gister middag om kwart voor vijf een 50-jarige vrouw uit di plaats gewond geraakt bij een val met haar fiets. Z kwam ten val doordat een spelende hond onverwacht voor haar wiel sprong. De Vlissingse liep een hoofdwom op en is voor onderzoek met de ambulance overgebrach naar het ziekenhuis. VLISSINGEN - Een 31-jarige man uit Tegelen is gister morgen op heterdaad betrapt bij een inbraakpoging ii een woning aan de Troelstraweg in Vlissingen. De eige- naar van de woning betrapte de inbreker om kwart ove: vier. De dief ging ervandoor en de bewoner zette de ach tervolging in. De inmiddels ingeschakelde politie hielp mee met de zoekactie. De inbreker is uiteindelijk aange houden in de bosjes van de Martin Luther Kingstraat. MIDDELBURG - Een veertigjarige Middelburger is don derdagavond betrapt bij het stelen van uien van een stuk land. Een toevallig passerende politieman heeft de mar aangehouden. De Middelburger krijgt proces-verbaal. Advertentie len, bergen puin en het stalen geraamte van een voormalige schuur, worden momenteel opge ruimd. In het najaar kan dan worden begonnen met de aanleg van nieuwe kreken en geulen. Als de waterlopen klaar zijn, begint het aanplanten van een nieuw, ruig 'natuurbos' aan de westkant van het huidige bos in Braakman-Noord. foto Wim Kooyman Zaterdag 7 augustus Grootscheepse Kunstveiling Van de schilderijen die gemaakt zijn tijdens de Schildersweek Domburg van 16 t/m 23 mei 2004. Locatie: Theaterzaal De Parel. Schelpweg 2, Domburg. Kijktijd: 12.00 tot 14.00 uur. Aanvang veiling: 14.00 uur. U bent van harte welkom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59