PZC E3BELISOL Zeeland vol met vakantiegangers J* P Laat ze lekker buiten spelen ZONDAG GEOPEND Brugman Vlasboeren wachten op regen Burgemeester komt op voor slachtoffers onterechte boetes Geen plek op campings hotels en parken Vogels blij met eet- en rustplek Bromfietser door bus aangereden Vrouw gewond O Alleen moeder druk met kinderen Duits jongetje zwaargewond Mannen aangehouden in Domburg Tunnel Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 7 augustus 2004 Nobelweg 2124 Goes (naast McDonalds), ma - vr open 10,00 17.30,2a 10.00 -16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc, alu en hout 300 nr' showroom Vraag naar onze thuisblijversactie editie Zeeuws-Vlaanderen doorMelita Lanting Z1ERIKZEE - Toeristen die op de bonnefooi naar Zeeland ko men, kunnen nauwelijks nog een plekje vinden. Veel cam pings zitten vol en ook bij de pensions, hotels en bungalow parken is sprake van een zeer ho ge bezettingsgraad, In de Schouwse Westhoek is na genoeg geen campingplaats meer te vinden. „Het gaat heel goed", vertelt J. Klapwijk van de VW Schouwen-Duiveland. „Er zijn nog slechts enkele gaat jes." Het is niet alleen op Schou wen-Duiveland erg druk. In heel Zeeland, van Tholen tot Zeeuws-Vlaanderen is nauwe lijks plaats, vertelt D. Korteweg van het Bureau voor Toerisme Zeeland. „De bezettingsgraad is heel hoog. Zonder reservering is het heel moeilijk om nog een plekje te vinden, dan wordt het goed zoeken. Alleen de hotels in de duurdere klasse hebben nog wel wat plaatsen." Volgens Korteweg is dit week end een topweekend en komt er pas na 14 augustus weer meer ruimte. Ook de jongerencampings in Re- nesse en Scharendijke zitten de hele week al bomvol. De WV verwijst jongeren die nu nog ko men door naar camping 't Hoge- zand in Sirjansland. Maar ook daar begint het vol te raken. „Wij hebben nog een paar plaat sen op het jongerenveld", ver- WESTDORPE - Wandelpaadjes zal Staatsbosbeheer niet aanleg gen in het nieuwe natuurgebied je Westdorpe-Noord. Duizenden vogels rusten en foeragcren in de twee jaar geleden gegraven kreek en het daaromheen gele gen plas-drasgebied. Maar van af de Zeedijk kunnen vogel- en natuurliefhebbers op hun ge mak lepelaars, kluten, en vele soorten ganzen en eenden bekij ken. Boswachter J. van Hage is en thousiast over het vogelparadijs in de Autrichepolder. „Moet je eens kijken hoeveel vogels de weg naar dit gebied binnen kor te tijd weten te vinden. In het na jaar beginnen we aan de tweede fase. Dan komt er nog negen hec tare bij de al ingerichte twintig hectare." Het natuurgebied heet bij Staat- bosbeheer nog 'Westdorpe- Noord'. „Dat is echter slechts een werktitel. Misschien moeten we het 'd'n Autriche' noemen of Papeschor'. Het zou mooi zijn als een heemkundige kring eens een naam aan zou dragen", be toogt Van Hage. Het foeragoer- en rusteiland bij Westdorpe is specifiek voor de vogels aangelegd. Maar het plas-drasgebied past perfect in de provinciale plannen voor het opzetten van een ecologische hoofdstructuur in de regio. De oevers van het Kanaal van Gent naar Terneuzen zijn ter plaatse nog niet aangepast, maar Van Hage weet dat het kanaal geen onoverkomelijke hindernis hoeft te zijn voor veel dieren. •Een reebok, vos of zelfs een haas komt wel naar de overkant als de glooiingen op enkele plaatsen wat flauwer worden ge maakt. Een reebok die een vrouwtje ruikt, zal echt niet aar zelen om het water in te gaan." Het natuurgebied tussen Kapit telstraat en Autricheweg blijft voor wandelaars en fietsers ver boden gebied. Aan de voet van de dijk heeft de recreant nauwe lijks zicht op de plas en de ei landjes. Maar vanaf de Zeedijk aan het Kanaal is het uitzicht prachtig. „Met een kijker kun je als vogelliefhebber de prachtig ste soorten spotten. Kijk, een koppel lepelaars tussen grauwe ganzen, kolganzen, Canadese ganzen, smienten, pijlstaarten, kluten en een zilverreiger. Prachtig toch." telt een medewerker. „Maar dat is alleen voor kleine tentjes hoor! Grote kunnen we niet meer kwijt." Om de jongeren voldoende te kunnen bieden, heeft de campingeigenaar een sa menwerkingsverband gesloten met het discovervoer naar Renes- se. Ook de minicampings profite ren volop van het aanbod. „Het zit gelukkig hartstikke vol", ver- SLUISKIL - Een 34-jarige bromfietser uit Terneuzen is gis termiddag in Sluiskil gewond ge raakt bij een aanrijding met een bus van Conexxion. Het ongeval gebeurde rond kwart voor drie op de kruising Kanaalzicht-Eilandstraat. De bromfietser stak vlak voor de bus de weg over. De buschauf feur probeerde hem te ontwij ken door hard te remmen, maar kon niet voorkomen dat de bromfietser werd geraakt. De man is met een gebroken been en lichte andere verwondingen met de ambulance naar het zie kenhuis in Terneuzen gebracht. HULST - Op de Stationsweg in Hulst is gistermiddag een vrouw gewond geraakt. Een 63-jarige vrachtwagenbestuurder uit Hulst opende het portier van zijn vrachtwagen op het mo ment dat de vrouw voorbij fiets te. Het portier raakte het stuur van de fiets en de wouw kwam ten val. Ze is met een hoofd wond overgebracht naar het zie kenhuis. Na behandeling kon ze huiswaarts keren. telt A. Smit van de Vekabo Schouwen-Duiveland. „Je merkt dat mensen steeds minder vaak reserveren; die van gen nu bot." De piek in de va kanti edrukte ligt dit jaar wij laat. Volgens Klapwijk komt dat door de vakantiespreiding. „Het valt nu moeilijk. Heel Ne derland, België en Duitsland hebben nu vakantie. Pas na vol gende week gaan de eersten weer naar school. Ook het weer speelt een rol. Het is nu goed en dan zie je toch vaak dat mensen alsnog besluiten om in te pak ken of nog een tweede keer weg te gaan.Het is niet alleen druk op de camping en het strand. „De gast zoekt tegenwoordig meer vertier. Het authentieke beeld van veertien dagen op het strand zie je niet veel meer. De toerist gaat de omgeving ontdek ken; het is heel druk op de ver schillende markten en in de ste den", zegt Klapwijk. Dat beeld wordt bevestigd door voorzitter D. Kersten van de Zie- rikzeese ondernemersvereni ging. „Het was afgelopen week enorm druk in de stad. Voor de middenstand is het tot nu toe een redelijk goed seizoen. Een totaalbeeld is niet te geven maar de mensen die ik spreek zijn tevreden." Dat is ook direc teur B. van de Hoef van Water land Neeltje Jans. „Het is enorm druk. We beleven echt topda gen, één dag hadden we zelfs ruim vierduizend bezoekers. We zitten op bijna twintig procent boven het aantal bezoekers van vorig jaar om deze tijd." De drukte leidt volgens een woordvoerster van de politie tot nu toe niet tot grote problemen. „We controleren wel streng op wildkamperen. We hebben er tot nu toe tussen de tachtig en negentig betrapt." T 7-i'1 - A -i *♦- c - - M ->7ri V7.-.V door Cees Maas TERNEUZEN - Het vlas in Zeeuws-Vlaanderen ligt er prachtig in rijen bij op het land. De vlasboe ren wachten nu op regen. Als het weer meewerkt, belooft het een goede oogst te worden. Karei van Looij uit Sint-Jansteen is de voorzitter van de Nederlandse Vlassersbond. Zijn oordeel over de komende oogst: „Het vlas ligt nu uit. De groei van het gewas was goed dit jaar. En de kwaliteit is beter dan gemid deld. De kiloprijs zal, schat ik in, gemiddeld zijn, dus al met al kun je spreken van een goede oogst. Als het maar wat dagen gaat regenen, dat zeg ik erbij". Iedereen die dezer dagen door het buitenge- 0ZZ3 N3Zf13NH31 aawBino83cn3H3s 0333 N3Z03NU31 93MNVW8VVH Ot-33 N3ZD3N831 1WH1S100H3S 0033 auooN N0U.V1S 091} N39NISSI1A iwHisxms 0933 ounanos-isoo NI31d3fNVHO OS L 3 083 3 N39NISSITA lWaiSN3(]HWd SNVX 9NI0I31B31VM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag in de Paardenstraat in Vlissingen. Veel volwassenen hebben een hekel aan het monopoly- spel. Het duurt veel te lang. En of kinderen het nog spelen? Die zitten toch hele dagen achter de computer of geven zich over aan hun Gameboy. Aan de Paar denstraat in Vlissingen, bij speeltuinvereniging De Oude Stad, is daar weinig van te mer ken, vindt Kees Dekker. Sinds 1999 is hij speeltuinwachter. Hij zit tegen sluitingstijd, tegen vijf uur 's middags, in het speel tuingebouw. Het is heet buiten. Een kind heeft zich verwond. Dekker plakt een pleister. Niet meer dan zes, zeven kinde ren zijn nog aan het spelen. Twee moeders zitten op het ter ras. „Vakantietijd, hé", ver klaart Dekker. „En als het strandweer is, komt er bijna he lemaal niemand. Moetje eens terugkomen op een gewone woensdagmiddag, als de scho len draaien en het een beetje weer is. Vijftig, zestig kinderen zijn hier dan wel. Uit de hele buurt. Lekker veilig, zo'n omheinde speeltuin met toezicht. Vlissin gen had zeker een stuk of vijf van zulke terreinen. Die aan de Bloemenlaan, aan de Irislaan en bij de wijk 't Fort - allemaal vlakbij de dichtbevolkte Presi dent Rooseveltlaan - zijn ver dwenen. Niet omdat kinderen er niet meer wilden spelen. Dat ging nog wel. „De speeltuin aan de Bloemenlaan, de oudste in Vlissingen, is gesloten na de her- 'De Paardenstraat in Vlissingen zou niks zijn zonder de speeltuin', menen moeders, foto Lex de Meester inrichting van die straat en in 't Fort was er heibel in het be stuur", weet Rob Francooy. Hij is voorzitter van het Vlissings Speeltuinverbond én van De Oude Stad. „Ook de samenstelling van de bevolking in die buurten veran derde. Vrij veel allochtone ge zinnen zijn er komen wonen. Die stuurden de kinderen wel naar de speeltuin, maar lid wer den ze nauwelijks. Ook vrijwilli gerswerk deden ze praktisch niet. Dan houdt het een keer op." De Oude Stad aan de Paarden straat, De Lammerenburcht bij de wijk Lammerenburg en De Souburgt aan het Koopmans voetpad in Oost-Souburg hou den het vaandel van het Vlis sings speeltuinwerk hoog. En hoe. Vierhonderd gezinnen staan bij De Oude Stad inge schreven als lid. In de Vlissing- se binnenstad is de aanhang het grootst. „Maar ook in de rooie buurt, rond de Verkuyl Quakke- laarstraat, hebben we leden en zelfs in Middelburg", meldt Francooy. Ouderen De kracht van De Oude Stad zit 'm niet alleen in het speeltuin werk. Ook voor volwassenen zijn er veel activiteiten. Klaver jassen, sjoelen, darten, bloem schikken, danslessen, dames- en peutergym. Noem maar op. „Het kloppend hart van de bin nenstad", durft Francooy de speeltuinvereniging te noemen. „Twintig, dertig vrouwen zitten er op woensdagmiddagen wel bij elkaar op het terras. Lekker te kletsen over wat er in de buurt allemaal gebeurt." Op de vraag 'wat de Paarden straat zou zijn zonder speeltuin' hebben twee aanwezige moe ders dan ook direct een ant woord. „Niks." De Oude Stad is ook moeilijk weg te denken. Al meer dan vijf tig jaar bestaat de speeltuin. Eerst vlakbij de Oranjemolen, sinds 1964 aan de Paarden straat, op het terrein van de in 1954 gesloten gasfabriek. Zwaar vervuilde grond had die fabriek achtergelaten, maar TERNEUZEN - Een belangrijk cleel van de opvoeding! komt nog steeds voor rekening van moeders. Zij zijn: voortdurend druk in de weer met de kinderen. Vader isi nogal eens vermoeid en zit vaak onderuit gezakt op de: bank. Wetenschappers vinden het een goed idee om man nen bewuster met de opvoeding bezig te laten zijn. Werk als crècheleider zou daarbij helpen, pagina 17 opvang is vrouwenbolwerk RENESSE - Op het afgesloten gedeelte van de Vroonweg in Renesse is gistermiddag omstreeks half vier een 10-ja-i rig Duits jongetje gewond geraakt. De jongen kwam meti zijn fiets over de grote zandhoop die er ligt opgeslagen.: Hij zag een hek te laat, viel en raakte zwaargewond aanl zijn gezicht en zijn knie. Het kind is met de ambulance' overgebracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes. DOMBURG - Een 19-jarige man uit Vught en een 18-jari- ge man uit Schoten zijn donderdagnacht in Domburg aan gehouden voor diefstal en een poging een arrestant te be vrijden. De man uit Vugt stal een fles drank achter de bar van een Domburgs café. Hij werd in een politieauto gezet- om naar het bureau te gaan. De man uit Schoten opende, het portier zodat de arrestant kon ontsnappen. Daarop: werd ook hij aangehouden. In Terneuzen worden vlasschoven (of kapelletjes) gedraaid om beter te kunnen drogen. foto Wim Kooyman bied rijdt, ziet het. Overal liggen keurige rijen goudgeel vlas. Het vlas is machinaal geplukt met wortel, en op rij gelegd. 'Het vlas ligt op zwad', noemen de telers dat. Waar het bij vlas om gaat is de kwaliteit van de buitenste vezel aan de stengel, de bastvezel. Daaruit maakt men onder meer lin nen en onderdelen voor de auto-industrie. Het vlas dat nu op het land ligt heeft regen nodig omdat zich dan een schimmel ontwikkelt die de 'lijm' waannee de bastvezel aan de stengel zit, los weekt. Dauwroten, heet dat proces. Vlas is vooral voor Zeeuws- Vlaanderen een be langrijk gewas. Naar schatting 3000 hectare ak kerbouwgrond draagt vlas op dit moment. Met een gemiddeld areaal van vijf hectare per teler komt dat neer op 600 telers in de regio. Advertentie van 12.00 tot 18.00 uur Uitsluitend keukenshowroom. Hulst* Absdaalseweg 19 Tel.: 0114-320080 KEUKENS BADKAMERS Voor meer informatie bel gratis 0800-0234560 of kijk op www.brugman nl daar stond in de jaren zestig nog niemand bij stil. In 1982 brak pas paniek uit. De gemeen te liet de speeltuin sluiten tot het geruststellende bericht kwam dat er geen reden was de gifgrond af te graven. Drie jaar later moest dat toch. Niets her innert nu nog aan de gasfa briek, alleen in de overlevering. Op zoek naar informatie over de Paardenstraat in het gemeen tearchief van Vlissingen begint oud-brandweerman Adri de Smit (73) er uit zichzelf over „Ik ben geboren aan de Paar denstraat", vertelt hij niet zon der trots. „Op Paardenstraat nummer ze ventien." Een mooie jeugd heeft hij er gehad, al was er nog geen speeltuin. Vlakbij kwam de rio lering in de Westerschelde uit. „Ze lieten er bij laagwater het hele zooitje van Vlissingen weg lopen. Centen en knikkers kwa men vaak mee. Die gingen wij dan zoeken." Op het terrein van de gasfabriek kwam hij soms ook, in de tuin van de directeur, op de plek van de huidige speel tuin. „Om appels te pikken." Lekker kattenkwaad uithalen, dat deed De Smit. Geklaag over 'de jeugd van te genwoordig' is van alle tijd. Kom daar bij speeltuinwachter Kees Dekker niet mee aan. „Soms is er wel eens ééntje ver velend. Ik ga er dan op af. Rus tig. 'Moet je luisteren, zo gaat dat hier niet'. Dat werkt. Je moet kinderen nemen zoals ze zijn. "Ook Ruud Raterink doet dat. Hij woont direct naast de speeltuin én is vrijwilliger bij De Oude Stad. „Herrie, ach, kin deren maken herrie. Als je hier komt kijken, zie je toch dat er een speeltuin is. Laat ze lekker buitenspelen." Harmen van der Werf door Frank van Cooten HULST - Burgemeester J. F. Mulder van de gemeente Hulst stapt desnoods naar de minister van Justitie om het probleem van onterecht gegeven boetes aan te pakken. „Mensen wordt onrecht aangedaan. Dat kan ge woon niet. Het is hen moeilijk uit te leggen nog vertrouwen te hebben in de Nederlandse rechtsgang." Het echtpaar Frits en Maggie Sandkuyl-Öngenaert uit Hulst kreeg op 10 mei een bekeuring van 65 euro in de bus. Het Zeeuws-Vlaamse echtpaar zou in de nacht van 28 maart met de auto op een fietspad in Amster dam hebben gereden. De overtreding zou zijn begaan rond één uur 's nachts. Maar toen lag het echtpaar in bed. „Maar ja, zie dat maar te bewij zen. Wij wonen in Zeeuws- Vlaanderen en zijn nooit met de auto in Amsterdam geweest. Wij kennen de plaats ook niet waai de overtreding is begaan", zei Maggie Sandkuyl deze week. Een bezwaarschrift is door de of ficier van justitie in Amsterdam verworpen omdat niet bewezen kan worden dat het paar ten tij de van de overtreding in bed lag. Sinds de publicatie in de krant stond de telefoon van Frits en Maggie roodgloeiend. „Mensen belden ons op om te vertellent dat ze hetzelfde hebben meege-1 maakt. Zoals een man uit Koe wacht die een overtreding zou; hebben begaan in een dorpje er-: gens in Groningen. Hij is daarl nooit geweest." t Een inwoonster van Kamper-1 land overkwam hetzelfde. Zij- zou in Amsterdam fout hebben- geparkeerd, terwijl ze nog nooit; met de auto in die stad is ge-i weest. Ze heeft een brief ge-i schreven naar de officier van justitie en wacht nog op ant woord. Burgemeester Mulder nam con-: tact op met de familie Sand kuyl „Ik leef mee met deze men sen. Je bent toch de burgerva der. Daarnaast heb ik mijn hulpr aangeboden. Want dit kan na tuurlijk niet. Het is te gek voor: woorden. Het echtpaar Sand-, kuyl heeft eerlijk verteld dat zei die nacht in bed lagen. Het is wrang te moeten constateren- dat deze verklaring blijkbaar- niet wordt geloofd. Ik heb daar om contact opgenomen met de^ Amsterdamse politie. De politie- heeft me toegezegd de zaak ver der uit te zoeken Het zou im mers kunnen zijn dat iemandt met valse kentekenplaten rond-i rijdt. Als ik geen bevredigend antwoord krijg van de Amster-t damse politie leg ik deze zaaki voor aan de minister van Justi tie. Deze klachten komen im-1 mers vaker voor.i fl 1 t zeeuwse almanak De vrouw komt van elders, maar woonde vijftig jaar lang met veel plezier in Zeeuws- Vlaanderen. Nu woont ze op nieuw buiten de provincie, maar niets van wat zich af speelt in de Zeeuwse delta ontgaat haar. Neem nu de Westerscheldetunnel. Ze volg de de bouiv op afstand, kende de historie van de veerdien sten en roemde tegenover vriendinnen in den lande de humor van de kaartjesverko pers op het veerplein. Maar die humor kon niet tippen aan de droge opmerking, die de tolgaarder op het Tolplein op een erg drukke dag maak te. Nadat ze hem deelgenoot had gemaakt van haar verba zing over de enorme drukte, vooral veroorzaakt door dag jesmensen, vertrouwde hij haar toe: „Ja, mevrouw, ik kan nog altied nie begrupen dat er zovee mensen bin die zovee euro willen neertellen om naor un lange betonnen puupe te kommen kieken!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57