Geld provincie voor Muzeeum Water moeilijk schoon te krijgen Jacobskruiskruid in hooi gevaarlijk voor paarden, runderen en schapen Verklaring één agent niet voldoende voor veroordeling 15 QS willen bijdrage van 34.000 euro herhalen f -•'■■■-■ 'Paardentram door Tureluur Voor derde keer Verlicht Truzements Weekend Schap stelt beregeningsverbod in rnammw -: xmtSi ffjagsspB Kinderen gewond bij relatieruzie Vijf personen aangehouden Geen uitspraak xtc-smokkel Water bevat cocktail aan foute stoffen zaterdag 7 augustus 2004 Lmjtolf Bosboom fcjSSINGEN - De provincie is Tan plan ook volgend jaar 34.000 euro bij te dragen in de Exploitatiekosten van hel mari tiem Muzeeum in Vlissingen. Bet Muzeeum, dat in 2002 werd Jeopend. verkeert in grote finan- fiéle nood door tegenvallers tij- flens de bouw en door sponsorin komsten die lager uitvielen dan gerwacht. Dat betekende extra livesteringen en hoge rentelas ten. die zwaar drukken op de ex ploitatie. Voor dit jaar is het te- lort begroot op ruim twee ton. De provincie was gewaagd om en eenmalige bijdrage van een ailjoen euro, maar zij heeft dat eweigerd. Met het oog op de ieuwe cultuurnota van de pro vincie. die vorige maand ver scheen. had de Raad voor de Cul tuur Zeeland geadviseerd jaar- ijks een subsidie van 67.500 eu ro te verstrekken. Ook dat heb ben Gedeputeerde Staten niet óvergenomen. In een uitgebreide schriftelijke Verklaring waarom op verschei dene punten is afgeweken van de adviezen van de Raad voor de Cultuur, laat het provinciebe stuur nogmaals weten niet be reid te zijn het aantal musea dat vaste subsidies krijgt, uit te brei den. Dat blijft beperkt tot het Zeeuws Museum en het Zeeuws Biologisch Museum. GS wijzen erop dat zij het Mu zeeum 'bij wijze van uitzonde ring' voor dit jaar een eenmalige bijdrage van 34.000 euro in de Exploitatiekosten hebben gege ven. Wel geven zij aan 'ditzelfde Voornemen voor 2005' te heb ben. Beperkt budget jln de gehele cultuurnota is het beperkte budget de voornaam ste reden geweest om diverse Stichtingen en instellingen min der geld toe te kennen dan de Raad voor de Cultuur had aan bevolen. Daarvan is onder meer het Festival van Zeeuw- sch-Vlaanderen, dat het met 10.000 euro minder moet doen, de dupe. r ij KERKWERVE - Onder de noe- 'j mer 'Nostalgie en Nieuwe Na- I tuur' kunnen er op de dinsdaga vonden 17, 24 en 31 augustus tochten met de paardentram door natuurherwinningsgebied I Tureluur op Schouwen-Duive- land worden gemaakt. De paardentram vertrekt om 18.30 uur vanaf café-restaurant De Heerenkeet aan de Boogerd- weg bij Kerkwerve. De paarden tram wordt voortgetrokken door Zeeuwse trekpaarden. Een deel van het natuurgebied is spe ciaal voor deze excursie toegan- jkelijk gesteld. De tocht doot her Natuurgebied wordt onder lei ding van een gids van Staatsbos beheer gemaakt. Belangstellenden dienen zich vooraf aan te melden bij de WV. tel. 0900-2020233. I (CÖ6AJ %r WAEM Mosrw HBDI6 PjWJKfeW Boor Rinus Antonisse POES - Het kleurt zo leuk in de bermen, de weilanden en op de binnendijken. Uitbundig geel bloeiend Jacobskruiskruid is Steeds meer te zien. De onschul dig ogende plant is echter giftig «n voor paarden, runderen en ?chapen kan dat dodelijke gevol gen hebben. plant, behorend tot de com- 'osietenfamilie, bevat giftige al- aloiden (verbindingen als on er meer strychine), die lever- chade veroorzaken en kanker- 'erwekkend zijn. Met name 'aarden kunnen er absoluut "et tegen. Vanneer het Jacobkruiskruid ewoon staat te bloeien, is er aks aan de hand. De dieren her innen de plant als te mijden |tig voedsel. Maar komt de 'lant in gedroogde vorm in hooi Ook bij het Straatfestival Vlis singen en de Stichting Nieuwe Muziek zijn GS fors afgeweken. Die hebben de laatste jaren extra geld van de provincie ge kregen, in een poging ze in aan merking te laten komen voor rijksgelden. Het Straatfestival heeft echter geen aanvraag ge daan bij de landelijke Raad MIDDELBURG - In alle Zeeuwse oppervlaktewateren vormen meerdere chemische stoffen een probleem. Ook de hoge gehalten aan stikstof en fosfor zijn opmerkelijk. De slechte toestand van de wa teren uit zich ook in de matige terecht, dan gaat het mis. Het Ja cobskruiskruid wordt dan niet meer als giftig herkend. Plantenkenner Peter Maas van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) vertelt dat de plant overal is te vinden, meest al op wat drogere en zandige gronden. „Veel in wegbermen, dijkhellingen en op braakliggen de terreinen. Ik denk dat het van oorsprong een duinplant is. Om goed te kunnen kiemen heeft hij open grond nodig. Ook op plekken die kapotgetrapt worden door vee, kan hij makke lijk opslaan." Hij heeft de indruk dat het Ja cobskruiskruid ('ik weet niet waar de naam vandaan komt') toeneemt. Als oorzaken noemt Maas het goede ecologische bermbeheer langs wegen (vooral van Rijk en provincie) en een be paald weidebeheer. „Vooral op dijken in de buurt van dorpen voor Cultuur. Wat Nieuwe Mu ziek betreft is de provincie het eens met diezelfde Raad voor Cultuur dat het festival zichzelf 'langzamerhand heeft overleefd' en dat 'de voorgestelde verande ring en vernieuwing eerst maar moet worden, waargemaakt'. Brogum in Zierikzee, 't Beest in Goes en het Scheldetheater in verscheidenheid aan planten en dieren en de lastige water huishouding, die onder meer ongunstig wordt beïnvloed door het binnendringen van zout kwelwater. In de waterbo- zie je steeds meer stukken waar particulieren een paard hebben lopen. Die worden vaak te inten sief beweid. De bodem raakt ver trapt en dat is gunstig voor het Jacobskruiskruid", stelt Maas. „De paarden eten het niet en daardoor komt er juist steeds meer - het wordt bevoordeeld ten opzichte van de planten die meer gegeten worden." Rups Het is niet voor alle dieren gif tig. Maas: „Op Jacobskruis kruid zit exclusief de geel-zwart gebandeerde zebrarups, waaruit de rood-bruine Sint-Jacobsvlin- der komt. De rupsen kunnen de plant compleet kaalvreten, maar hebben een bepaald sys teem om het gif apart op te slaan." Konijnen die hun toe vlucht tot de plant, nemen als er geen ander eten is, knabbelen al leen aan de wortelstok en laten Temeuzen krijgen geen meerja rige subsidies voor hun program mering. De provincie vindt dat een gemeentelijke verantwoorde lijkheid. Ook aan de centrale theaterkassa van de Stichting Theaterexploitatie Zeeland wordt voorlopig niet bijgedra gen. Een startsubsidie komt pas in dems bevinden zich veel zware metalen, mestresten, anti-aan- groeiverven en bestrijdingsmid delen. Ook die dragen bij aan de vervuiling. Ook het grondwater is er niet de giftige bladeren wijselijk met rust. Maas wil geen paniek zaaien en onderstreept dat er normaal gesproken geen nadeli ge gevolgen optreden. „Het is een probleem wanneer de plant in het hooi terechtkomt; hij wordt dan niet herkend en wel gegeten." Hij vindt dat dieren- houders moeten oppassen.„Je moet er niet mee spotten." „Als je een weitje hebt dat je wilt maaien, trek dan tevoren de plant eruit. Wanneer de hele wei ermee volstaat, moet je so wieso niet willen hooien. Be weid dan een jaar niet, maar maai wel tijdens de bloei." Maas merkt op dat ook beheer ders van natuurgebieden reke ning moeten houden met het Ja cobskruiskruid en het eveneens giftige viltig kruiskruid (dat vooral op klei gedijt). Zonodig geen hooi verkopen, maar afvoe ren naar de stortplaats. beeld als er sprake is van een provinciale opzet en als de plan nen verder zijn uitgewerkt. De afdeling Zeeland van de Ar cheologische Werkgemeenschap Nederland krijgt, in strijd met de adviezen, juist wél geld van de provincie. GS vinden dat de afdeling een belangrijke bijdra ge kan leveren 'om archeologie. best aan toe. Verdroging (als ge volg van ontwatering en peilbe heer) heeft hier een nadelige in vloed, evenals de uitspoeling van voedingsstoffen uit de land bouwgronden. nu het op een wankel draagvlak balanceert, positief in de schijn werpers te plaatsen'. Dat de Stichting Orgelmuziek Middelburg en het tijdschrift Ballustrade niet meer delen in de provinciale cultuurpot, ligt volgens GS voor de hand. Van beide organisaties is geen subsi dieverzoek ontvangen Als de huidige aanpak van het oppervlaktewater wordt voort gezet, haalt geen enkel Zeeuws water in 2015 het etiket 'goede toestand'. Dat geldt ook voor het grondwater, waar vooral de hoge nitraatgehalten (afkom stig van kunstmest) parten spe len. door Emile Calon MIDDELBURG - De verklaring van één enkele agent was voor officier van justitie A. Flikweert niet voldoende om een Temeuze- naar te beschuldigen van het op zettelijk inrijden op diezelfde agent. „Het is toch wat riskant om op een verklaring af te gaan", zei hij gisteren tijdens de behandeling van de strafzaak. Politierechter L. van Dijke was het met hem eens. „De agent is zelf ook bij deze zaak betrok ken. Dan kan de beleving an ders zijn dan de werkelijkheid", stelde hij. De negentienjarige Temeuze- naar moest gisteren voorkomen omdat hij op 22 maart van dit jaar met te veel drank op, onver zekerd en zonder rijbewijs in een aut;o reed. Toen zijn voor ganger stopte, raakte hij diens auto. Op dat moment passeerde een politiewagen. Een van de agen ten wilde vei-volgens poolshoog te nemen. De Temeuzenaar had echter geen trek in een onder houd met de politie en scheurde weg. Volgens de verklaring onder ede van één agent zou de Terneuze- door Harold de Puysseleijr RETRANCHEMENT - De dorps raad van Retranchement houdt op vrijdag 27 en zaterdag 28 au gustus voor de derde keer het Verlicht Truzements Weekend. Dat gebeurt beide dagen van 20.30 uur tot 24.00 uur. Tijdens dit evenement zal Re tranchement sfeervol verlicht zijn, in het dorp en langs de wal len. De inwoners zullen zoveel mogelijk overal lichtjes en kaars jes laten branden. Wandelaars kunnen genieten van een sfeervolle verlichting op gevrolijkt door muziek en enter tainment op verschillende loca ties en is het mogelijk om een hapje of een drankje te nuttigen bij de plaatselijke horecagele genheden. naar daarbij opzettelijk op hem in hebben gereden. De andere agent kon het verhaal niet on dersteunen omdat hij niets van dat voorval had gezien. De officier rekende de Temeuze naar wel zwaar aan dat hij ver volgens met hoge snelheid door Terneuzen reed. „Levensgevaar lijk." De man gaf dat ook toe en vertelde dat hij op verzoek van zijn angstige vriendin was ge stopt zodat de achtervolgende agenten hem konden aanhou den. Toen ze de auto doorzochten, vonden ze ook een aantal xtc-pillen. Daarvoor moet de man mogelijk later nog eens voorkomen. Flikweert eiste een werkstraf van zestig uur. Daarnaast vroeg hij om een rijontzegging van zes maanden waarvan drie voor waardelijk. Hoewel de Temeuze naar geen rijbewijs heeft eiste de officier dus toch een rijont zegging zodat hij de man, als deze de komende tijd nog eens achter het stuur kruipt, harder aan te kunnen pakken. „Zie het als een extra stok achter de deur." Van Dijke noemde de eis niet bo venmatig en vonniste dan ook conform. Er is muziek in de muziektent op de Markt, bij Jopie en hotel 't Zwin en ook op de speelwei de. Daarnaast zijn er hier en daar ook oude werkende landbouw machines opgesteld. Verder zijn er nog leuke verrassingen op de route. Gratis De te wandelen route is dui delijk aangegeven met borden. Vanaf 20.30 uur wordt het dorp afgesloten voor auto's en ander! verkeer. Auto's kunnen worden; geparkeerd op de aangegeven; parkeerplaatsen aan de rand' van het dorp. De toegang tot het! Verlicht Truzements Weekend; is gratis. Wandelaars kunnen op verschillende plaatsen aan de verlichte tocht beginnen. Er is! geen begin- of eindpunt. De waterzuiveringsinstallatie in Bath. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het oppervlakte- en grondwater in Zeeland blijft last hou den van vervuiling. Aan de eisen van de nieuwe kaderrichtlijn water (KRW) van de Europese Unie kan niet worden vol daan. De EU-lidstaten moeten pas in 2015 de doelstelling van de kaderrichtlijn heb ben bereikt. Nu al is duidelijk dat het stroomgebied Schelde, waartoe de Zeeuwse wateren horen, dat niet haalt. Er staan dan hoge boetes te wachten. Inmiddels is in een rapport aangegeven hoe de huidige toestand van het water in het stroomgebied Schelde is. Dat stemt niet tot vrolijkheid. „Ons water is bij lange na niet schoon. Dat geldt niet alleen voor de grote wateren, het gaat tot op slootniveau", constateert gedepu teerde M. Kramer (PvdA, natuur en wa ter). Hij voegt eraan toe dat de invloed van de landbouw (mest, bestrijdings middelen) groot is. Meer in het alge meen merkt de gedeputeerde op: „We hebben in het verleden zaken uit de hand laten lopen. Dat rechtzetten kost geld." De bedoeling is de wateren in te delen in groepen (meer, rivier, overgangswa ter, kustwater) en watertypen. Van be lang is de status die een water krijgt: na tuurlijk, sterk veranderd of kunstmatig. Kramer wijst erop dat er in de Delta niks natuurlijk is, dus gaat de keus tus sen 'sterk veranderd' of 'kunstmatig wa ter'. Kwaliteit De eisen die de Europese Commissie daaraan koppelt, zijn nog niet bekend. Dus is ook niet duidelijk welke inspan ningen er precies nodig zijn om aan de KRW te voldoen. Als alles op alles wordt gezet, kan de kwaliteit van het oppervlakte- en grond water verbeteren (zij het niet tot op het door de EU vereiste niveau). Er zijn extra maatregelen nodig, die diep ingrij pen in de samenleving en veel geld kos ten. Vooral voor de landbouw zijn de ge volgen aanzienlijk. Volgens gedeputeerde Kramer mag er over de KWR niet luchtig worden ge daan, ook al lijkt 2015 nog ver weg. Hij wijst op de (pijnlijke) ervaringen die in middels in het Zeeuwse zijn opgedaan met de Vogel- en Habitatrichtlijnen van de EU. Daarvan was aanvankelijk de opvatting: het zal allemaal zo'n vaart niet lopen. „Wat nogal wat angst inboezemt'is dat de benadering van de Europese Commis sie heel anders is dan we in Nederland gewend zijn", zegt de gedeputeerde.. „Wij stellen ambitieuze doelen, die we vervolgens voor 75 procent halen. De EC zegt: wij rekenen af op resultaten." Kramer noemt als voorbeeld het Deur- ganckdok in Antwerpen, waarvan de bouw moest worden stilgelegd, omdat eerst aan de Vogelrichtlijn moest zijn voldaan. Dat kostte veel geld. De gedeputeerde vindt dat voor het schoonmaken van het Zeeuwse water wel enige ambititie aanwezig mag zijn. „We moeten niet uitstralen: we gaan op het laagste niveau zitten. Dat valt niet goed in Brussel. Maar er moet wel reke ning mee worden gehouden dat Neder land een bijzonder geval is, aan het eind van grote rivieren, een bezinkput- je." Worsteling De kaderrichtlijn water werpt zijn scha duwen dus vooruit. Kramer gewaagt van 'een enorme worsteling om de ver plichte documenten af te scheiden.' De burger merkt er nog niet veel van; het zijn vooral bestuurders en ambtenaren die ermee bezig zijn. De gedeputeerde is blij dat het stroomgebied Schelde (Zee land. Goeree-Overflakkee en een stukje West-Brabant) in elk geval overzichte lijk is. „Maar we kunnen niet denken: de bui drijft wel over. Dat is heel onverstan dig", betoogt de gedeputeerde. „Met de Vogel- en Habitatrichtlijnen ervaren we dat de Europese regels boven de na tionale gaan." GOES - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft gistermid dag om vier uur een beregeningsverbod ingesteld rond de Reigersbergschepolder bij Rilland. Het verbod houdt in dat agrariërs voorlopig geen water aan de sloten in het ge bied mogen onttrekken om hun gewassen te beregenen. De reden voor de maatregel is de droogte van de afgelo pen tijd. Daarnaast is het verbod een gevolg van het feit dat de zoetwaterinlaat in de Reigersbergschepolder is af- geloten in verband met de aanwezigheid van blauwalg in het Spuikanaal. Omdat er geen water meer in het gebied komt, acht het schap het niet verantwoord, het waterpeil in de sloten nog verder te laten zakken. Zeeuwse Eilanden verwacht dat het verbod in elk geval voor dit weekeinde blijft gelden, tenzij er opeens toch veel regen valt. Het waterschap maakt het bekend als het verbod wordt opgeheven. TERNEUZEN - Een 26-jarige Vlissinger is donderdag middag gearresteerd op het Stadhuisplein in Temeuzen na een ruzie in de relatiesfeer. Daarbij raakten drie kinde ren gewond. Een meisje van vijf jaar kreeg een glassplin ter in het oog en moest ter behandeling naar het zieken huis. De Vlissinger trapte een ruit stuk van een rijdende auto. In de auto zaten behalve het meisje van vijf nog twee andere kinderen die glas in hun gezicht kregen. Zij liepen door het rondvliegende glas lichte verwondingen op en hoefden zich niet onder behandeling te stellen van een arts. RENESSE - Baldadig gedrag, drinken van alcohol op de openbare weg en wildplassen waren redenen voor de poli tie in Renesse in de nacht van donderdag op vrijdag vijf personen aan te houden. Het betreft een 17-jarige jongen uit Steenbergen, een 16-jarige jongen uit Andel, een 19-ja- rige inwoner van Drunen, een 20-jarige man uit Gronin gen en een man van dezelfde leeftijd uit Kalmthout (B). Tegen alle vijf is proces-verbaal opgemaakt. DEN HAAG - Het Haagse gerechtshof is niet gekomen tot een veroordeling van drie verdachten van smokkel van xtc-pillen naar Engeland. De strafzaak is uitgesteld tot 10 november van dit jaar om een getuige te horen. De hoofdverdachte, een 24-jarige man uit Goes heeft de smokkel bekend. De man spreekt echter tegen dat de gehe le partij van 6500 pillen uit xtc bestond. Het grootste deel van 4000 pillen zou viagra zijn. De man is door Middelburgse rechtbank veroordeeld tot veertien maanden cel aangevuld met zeven maanden van een voorwaardelijke veroordeling. In hoger beroep eiste de hofaanklager achttien maanden plus de zeven maan den en een boete van 3000 euro. Tegen de twee andere verdachten, de 22-jarige in Middel burg wonende vriendin van de hoofdverdachte en een 31-jarige reisgenoot uit Vlissingen eiste de aanklager straffen gelijk aan het voorarrest aangevuld met voor waardelijke straffen van ongeveer elf maanden en boetes van 3000 euro. Bij een inval in de woning van de man vond de politie 98 xtc-pillen verstopt in een laken in een kapotte wasdroger. Het Jacobskruiskruid foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 49