QBELISOL Zeeland vol met vakantiegangers Laat ze lekker buiten spelen \if Vlasboeren wachten op regen Ideeënmarkt moet inspiratie geven voor beleid veilig verkeer Geen plek op campings hotels en parken Burgemeester in geweer tegen onterechte bekeuringen Veere pakt sjoemelen met aangiftes aan Alleen moeder druk met kinderen Mannen aangehouden in Domburg Inbreker op heterdaad betrapt Project tegen vereenzaming Tunnel Nobel weg 2 24 Goes nassi UcOonaids, ma vr open 10.00 - 17.30. za 10.00 16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN. RAMEN EN BUITENDEUREN - in pvc. alu en hout 300 nv showroom Vraag naar onze thuisblijversactie ledactie: 0113-315649 liwW pzc.nl EmaitredactieSpzc.nl Wbus 31,4460 AA Goes Irfvertentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. aterdag 7 augustus 2004 editie Bevelanden-Tholen iinnrMelita Lantinq telt een medewerker. „Maar dat telt A. Smit van de Veka - Toeristen die op bonnefooi naar Zeeland ko kunnen nauwelijks nog plekje vinden. Veel cam zitten vol en ook bij de hotels en bungalow is sprake van een zeer ho ge bezettingsgraad. In de Schouwse Westhoek is na genoeg geen campingplaats pieer te vinden. „Het gaat heel pd", vertelt J. Klapwijk van Je WV Schouwen-Duiveland. zijn nog slechts enkele gaat- is niet alleen op Schou erg druk. In Zeeland, van Tholen tot is nauwe plaats, vertelt D. Korteweg i/an het. Bureau voor Toerisme Zeeland. „De bezettingsgraad is Jeel hoog. Zonder reservering is het heel moeilijk om nog een plekje te vinden, dan wordt het jjoed zoeken. Alleen de hotels in Je duurdere klasse hebben nog wat plaatsen." Korteweg is dit. week een topweekend en komt er na 14 augustus weer meer in Re- en Scharendijke zitten de week al bomvol. De VVV verwijst jongeren die nu nog ko men door naar camping 't Hoge- zand in Sirjansland. Maar ook daar begint het vol te raken. „Wij hebben nog een paar plaat sen op het jongerenveld", ver- 1ULST - Burgemeester J.F. Uulder van de gemeente Hulst tapt desnoods naar de minister lan Justitie om het probleem lan onterecht gegeven boetes te pakken. „Mensen wordt inrecht aangedaan. Dat kan ge- niet. Het is hen moeilijk te leggen nog vertrouwen te in de Nederlandse hits en Maggie Sandkuyl-Onge- aert uit Hulst kregen op 10 mei en bekeuring van 65 euro in de ius. Het echtpaar zou in de acht van 28 maart met de auto p een fietspad in Amsterdam ebben gereden. Maar toen lag echtpaar in bed. „Wij zijn ooit met de auto in Amsterdam eweest. Wij kennen de plaats met waar de overtreding is egaan", zei Maggie Sandkuyl. bezwaarschrift werd door e officier van justitie in Am- verworpen, inds de publicatie van hun ver aal in de krant stond de tele- >on van het echtpaar rood- loeiend, „Mensen belden ons pom te vertellen dat ze hetzelf- e hebben meegemaakt. Een uit Koewacht zou een over- hebben begaan in een orpje in Groningen. Hij is daar geweest. Hij kent dat dorp- met eens." en vrouw uit Kamperland een bekeuring in de bus fout parkeren in Amster- am in de nacht van 7 mei. Waar ook ik ben nog nooit met a auto in Amsterdam geweest." argemeester Mulder nam con- d op met de familie Sand hi „Ik leef mee met deze men- m Je bent toch de burgerva- Daarnaast heb ik mijn hulp Want dit kan na- niet. Het echtpaar Sand- heeft eerlijk verteld dat ze e nacht in bed lagen. Het is rang te moeten constateren deze verklaring blijkbaar et wordt geloofd. Ik heb daar- a contact opgenomen met cle listerdamse politie. De politie «ft me toegezegd de zaak ver- !r uit te zoeken. Mijn vraag in de politie is iets te doen in t soort gevallen. Het zou kun- 'n zijn dat iemand met valse rondrijdt. Ik aP daarom de bezorgdheid u het echtpaar heel goed. Als geen bevredigend antwoord ijg van de politie leg ik deze ak voor aan de minister." alleen voor kleine tentjes hoor! Grote kunnen we niet meer kwijt." Om de jongeren voldoende te kunnen bieden, heeft de campingeigenaar een sa menwerkingsverband gesloten met het discovervoer naar Renes- se. Ook de minicampings profite ren volop van het aanbod. „Het zit gelukkig hartstikke vol", ver- DOMBURG - De gemeente Veere gaat boetes opleggen als bewoners of ondernemers de ge meentelijke belastingen niet be talen of sjoemelen met de aangif te. Veere loopt regelmatig inkom sten mis doordat mensen verzui men de gemeentelijke belastin gaangifte op te sturen of omdat ze het biljet foutief invullen. Zo moest bijvoorbeeld het aangifte biljet voor de toeristenbelasting 2003 ingediend zijn op 31 janua ri 2004. In de tweede week van februari waren 125 biljetten nog niet ingediend, waaronder die van een paar grote bedrijven. De gemeente zegt dat ze hier door niet alleen geld is mis gelo pen, het kost ze zelfs extra geld. Er moeten voor die onderne mers geschatte aanslagen wor den gemaakt. Niet alleen ondernemers in de toeristensector ontduiken be wust of onbewust de belasting. Ook de hondenbelasting, preca- riobelasting en de heffing van bijvoorbeeld bouwleges, zorgen voor problemen. Vekabo Schouwen-Duiveland. „Je merkt dat mensen steeds minder vaak reserveren; die van gen nu bot." De piek in de va- kantiedrukte ligt dit jaar vrij laat. Volgens Klapwijk komt dat door de vakantiespreiding. „Het valt nu moeilijk. Heel Ne derland, België en Duitsland hebben nu vakantie. Pas na vol gende week gaan de eersten weer naar school. Ook het weer speelt een rol. Het is nu goed en dan zie je toch vaak dat mensen alsnog besluiten om in te pak ken of nog een tweede keer weg te gaan." Het is niet alleen druk op de camping en het strand. „De gast zoekt tegenwoordig meer vertier. Het authentieke beeld van veertien dagen op het strand zie je niet veel meer. De toerist gaat de omgeving ontdek ken; het is heel druk op de ver schillende markten en in de ste den", zegt Klapwijk. Dat beeld wordt bevestigd door voorzitter D. Kersten van de Zie- rikzeese ondernemersvereni ging. „Het was afgelopen week enorm druk in de stad. Voor de middenstand is het tot nu toe een redelijk goed seizoen. Een totaalbeeld is niet te geven maar de mensen die ik spreek zijn tevreden." Dat is ook direc teur B. van de Hoef van Water land Neeltje Jans. „Het is enorm druk. We beleven echt topda gen, één dag hadden we zelfs ruim vierduizend bezoekers. We' zitten op bijna twintig procent boven het aantal bezoekers van vorig jaar om deze tijd." De drukte leidt volgens een woordvoerster van dé politie tot nu toe niet tot grote problemen. „We controleren wel streng op wildkamperen. We hebben er tot nu toe tussen de tachtig en negentig betrapt." In Terneuzen worden vlasschoven (of kapelletjes) gedraaid om beter te kunnen drogen. foto Wim Kooyman bied rijdt, ziet het. Overal liggen keurige rijen goudgeel vlas. Plet vlas is machinaal geplukt met wortel en op rij gelegd. 'Het vlas ligt op zwad', noemen de telers dat. Waar het bij vlas om gaat is de kwaliteit van de buitenste vezel aan de stengel, de bastvezel. Daaruit maakt men onder meer lin nen en onderdelen voor de auto-industrie. Het vlas dat nu op het land ligt heeft regen nodig omdat zich dan een schimmel ontwikkelt die de 'lijm' waarmee de bastvezel aan de stengel zit, los weekt. Dauwroten, heet dat proces. Vlas is vooral voor Zeeuws- Vlaanderen' een be langrijk gewas. Naar schatting 3000 hectare ak kerbouwgrond draagt vlas op dit moment. Met een gemiddeld areaal van vijf hectare per teler komt dat neer op 600 telers in de regio. door Cees Maas TERNEUZEN - Het vlas in Zeeuws-Vlaanderen ligt er prachtig in rijen bij op het land. De vlasboe ren wachten nu op regen. Als het weer meewerkt, belooft het een goede oogst te worden. Karei van Looij uit Sint-Jansteen is de voorzitter van de Nederlandse Vlassersbond. Zijn oordeel over de komende oogst: „Het vlas ligt nu uit. De groei van het gewas was goed dit jaar. En de kwaliteit is beter dan gemid deld. De kiloprijs zal, schat ik in, gemiddeld zijn, dus al met al kun je spreken van een goede oogst. Als het maar wat dagen gaat regenen, dat zeg ik erbij". Iedereen die dezer dagen door het buitenge- 011} N3Zn3NH3± 93MNVWHVVH OK} N3Zfl3NH3i 1WH1S100H3S Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag in de Paardenstraat in Vlissingen. Veel volwassenen hebben een hekel aan het monopoly- spel. Het duurt veel te lang. En of kinderen het nog spelen? Die zitten toch hele dagen achter de computer of geven zich over aan hun Gameboy. Aan de Paar denstraat in Vlissingen, bij speeltuinvereniging De Oude Stad. is daar weinig van te mer ken, vindt Kees Dekker. Sinds 1999 is hij speeltuinwachter. Hij zit tegen sluitingstijd, tegen vijf uur 's middags, in het speel tuingebouw. Hel is heet buiten. Een kind heeft zich verwond. Dekker plakt een pleister. Niet meer dan zes. zeven kinde ren zijn nog aan het spelen. Twee moeders zitten op het ter ras. „Vakantietijd, hé", ver klaart Dekker. „En als het strandweer is, komt er bijna he lemaal niemand. Moet je eens terugkomen op een gewone woensdagmiddag, als de scho len draaien en het een beetje weer is. Vijftig, zestig kinderen zijn hier dan wel. Uit de hele buurt." Lekker veilig, zo'n omheinde speeltuin met toezicht. Vlissin gen had zeker een stuk of vijf van zulke terreinen. Die aan de Bloemenlaan. aan de Irislaan en bij de wijk '1 Fort - allemaal vlakbij de dichtbevolkte Presi dent Rooseveltlaan - zijn ver dwenen. Niet omdat kinderen er niet meer wilden spelen. Dat ging nog wel. „De speeltuin aan de Bloemenlaan, de oudste in Vlissingen, is gesloten na de her- 'De Paardenstraat in Vlissingen zou niks zijn zonder de speeltuin', menen moeders, foto Lex de Meester inrichting van die straat en in 't Fort was er heibel in het be stuur", weet Rob Francooy. Hij is voorzitter van het Vlissings Speeltuinverbond én van De Oude Stad. „Ook de samenstelling van de bevolking in die buurten veran derde. Vrij veel allochtone ge zinnen zijn er komen wonen. Die stuurden de kinderen wel naar de speeltuin, maar lid wer den ze nauwelijks. Ook vrijwilli gerswerk deden ze praktisch niet. Dan houdt het een keer op." De Oude Stad aan de Paarden straat, De Lammerenburcht bij de wijk Lammerenburg en De Souburgt aan het Koopmans voetpad in Oost-Souburg hou den het vaandel van het Vlis sings speeltuinwerk hoog. En hoe. Vierhonderd gezinnen staan bij De Oude Stad inge schreven als lid. In de Vlissing- se binnenstad is de aanhang het grootst. „Maar ook in de rooie buurt, rond de Verkuyl Quakke- laarstraat, hebben we leden en zelfs in Middelburg", meldt Francooy. Ouderen De kracht van De Oude Stad zit 'm niet alleen in het speeltuin werk. Ook voor volwassenen zijn er veel activiteiten. Klaver jassen, sjoelen, darten, bjoem- schikken, danslessen, dames- en peutergym. Noem maar op. „Het kloppend hart van de bin nenstad", durft Francooy de speeltuinvereniging te noemen. „Twintig, dertig vrouwen zitten er op woensdagmiddagen wel bij elkaar op het terras. Lekker te kletsen over wat er in de buurt allemaal gebeurt." Op de vraag 'wat de Paarden straat zou zijn zonder speeltuin' hebben twee aanwezige moe ders dan ook direct een ant woord. „Niks." De Oude Stad is ook moeilijk weg te denken. Al meer dan vijf tig jaar bestaat de speeltuin. Eerst vlakbij de Oranjemolen, sinds 1964 aan de Paarden straat, op het terrein van de in 1954 gesloten gasfabriek. Zwaar vervuilde grond had die fabriek achtergelaten, maar MIDDELBURG - Een belangrijk deel van de opvoeding komt nog steeds voor rekening van moeders. Zij zijn voortdurend druk in de weer met de kinderen. Vader is nogal eens vermoeid en zit vaak onderuit gezakt op de bank. Wetenschappers vinden het een goed idee om man nen bewuster met de opvoeding bezig te laten zijn. Werk als crècheleider zou daarbij helpen, pagina 17 opvang is vrouwenbolwerk DOMBURG - Een negentienjarige man uit Vugt en een achttienjarige man uit Schoten zijn donderdagnacht in Domburg aangehouden voor diefstal en een poging een ar restant te bevrijden. De man uit Vugt stal een fles drank achter de bar van een Domburgs café. Hij werd in een politieauto gezet om naar het bureau te gaan. De man uit Schoten opende het por tier zodat de arrestant kon ontsnappen. Daarop werd ook hij aangehouden. VLISSINGEN - Een 31-jarige man uit Tegelen is gister morgen op heterdaad betrapt bij een inbraakpoging in een woning aan de Troelstraweg in Vlissingen. De eige naar van de woning betrapte de inbreker om kwart over vier. De dief ging er vandoor en de bewoner zette de ach tervolging in. De inmiddels ingeschakelde politie hielp mee met de zoekactie. De inbreker is uiteindelijk aange houden in de bosjes van de Martin Luther Kingstraat. KLOOSTERZANDE - Woonzorgcentrum Antonius in Kloosterzande pakt samen met Stichting Curamus, Stich ting Welzijn voor Ouderen (SWO) Hulst en de thuiszorg de vereenzaming en het isolement van ouderen in de Oost-Zeeuws-Vlaamse dorpen aan. Naast aanpak van de vereenzaming is het project ook be doeld om ouderen zq lang mogelijk zelfstandig thuis te la ten wonen. De instanties hebben een plan van aanpak ge maakt met een aantal concrete maatregelen. „We mogen de ouderen niet laten verkommeren", zegt directeur M. van den Kieboom van Antonius. Ieder dorp krijgt een kernteam, samengesteld uit verte-; genwoordig'ers van de vier zorginstanties. Deze groep mensen regelt en coördineert allerlei soorten van hulp dié op dat moment in een dorp nodig zijn. Dat kan variëren van huishoudelijke hulp tot verpleging. Daarnaast worden ouderen met enige regelmaat thuis be zocht om te kijken of alles nog goed gaat. daar stond in de jaren zestig nog niemand bij stil. In 1982 brak pas paniek uit. De gemeen te liet de speeltuin sluiten tot het geruststellende bericht kwam dat er geen reden was de gifgrond af te graven. Drie jaar later moest dat toch. Niets her innert nu nog aan de gasfa briek, alleen in de overlevering. Op zoek naar informatie over de Paardenstraat in het gemeen tearchief van Vlissingen begint oud-brandweerman Adri de Smit (73) er uit zichzelf over. „Ik ben geboren aan de Paar denstraat", vertelt hij niet zon der trots. „Op Paardenstraat nummer ze ventien." Een mooie jeugd heeft hij er gehad, al was er nog geen speeltuin. Vlakbij kwam de rio lering in de Westerschelde uit. „Ze lieten er bij laagwater het hele zooitje van Vlissingen weg lopen. Centen en knikkers kwa men vaak mee. Die gingen wij dan zoeken." Op het terrein van de gasfabriek kwam hij soms ook, in de tuin van de directeur, op de plek van de huidige speel tuin. „Om appels te pikken." Lekker kattenkwaad uithalen, dat deed De Smit. Geklaag over 'de jeugd van te genwoordig' is van alle tijd. Kom daar bij speeltuinwachter Kees Dekker niet mee aan. „Soms is er wel eens ééntje ver velend. Ik ga er dan op af. Rus tig. 'Moet je luisteren, zo gaat dat hier niet'. Dat werkt. Je moet kinderen nemen zoals ze zijn. "Ook Ruud Raterink doet dat. Hij woont direct naast de speeltuin én is vrijwilliger bij De Oude Stad. „Herrie, ach, kin deren maken herrie. Als je hier komt kijken, zie je toch dat er een speeltuin is. Laat ze lekker buiten spelen." Harmen van der Werf door Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - Het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) houdt in oktober een ideeënmarkt om te komen tot nieuw beleid voor de verdere verbetering van de verkeersveiligheid in de provin- De markt is bedoeld als inventa risatie van gedachten die leven bij de verschillende partijen die bij het verkeersveiligheidsbe- leid betrokken zijn. Bekeken wordt welke nieuwe projecten en initiatieven in het nieuwe meerjarenplan verkeers veiligheid en met name in het Werkplan 2005 van" het ROVZ opgenomen kunnen worden en welke bestaande activiteiten ge continueerd moeten worden. Het huidige meerjarenplan ver keersveiligheid loopt volgend jaar op zijn einde. Het nieuwe meerjarenplan (2005-2010) is de aangewezen plaats om uiting te geven aan de nieuwe werkwijze van het ROVZ. Meerjarenplan Tegen die achtergrond heeft het adviesbureau Korbee Ho- velynck opdracht gekregen een nieuw meerjarenplan en werk plan 2005 te maken. De eerste stappen daarvoor zijn gezet. Momenteel worden de re levante beleidsnota's en de ver- keersveiligheidsstatistieken ge analyseerd. De analyse richt zich op het be staande beleid, accentverschui vingen en het te verwachten toe komstige beleid. Beleidsstukken zoals bijvoorbeeld het 'Provin ciaal Verkeers- en Vervoersplan Zeeland', de nota 'Verkeersvei ligheid op Maat' en de 'Nota Mo biliteit' dienen als basis voor de ze analyse. Analyse De verkeersveiligheidsstatistie- ken geven aan op welke onderde len de verkeersveiligheid (voor al) te wensen overlaat en op wel ke onderdelen de verkeersveilig heid is toegenomen. Voor deze analyse dienen onder andere de ongevalcijfers van Adviesdienst Verkeer en Vervoer (AVV) als in put. Op basis van de beleidsanalyse en de verkeersveiligheidsanalv- se wordt een concept-startdocu ment opgesteld. Hierin staat in globale lijnen wat voor de ko mende jaren de gewenste speer punten voor het beleid moeten zijn. Verkeersveiligheid staat hoog op de agenda in Zeeland. In het Provinciaal Verkeers- en Ver voersplan staat het streven om het aantal verkeersslachtoffers structureel verkleinen tot maxi maal 32 verkeersdoden en drie honderd ziekenhuisgewonden in 2010. zeeuwse almanak De vrouw komt van elders, maar woonde vijftig jaar lang met veel plezier in Zeeuws- Vlaanderen. Nu woont ze op nieuw buiten de provincie, maar niets van wat zich af speelt in de Zeeuwse delta ontgaat haar. Neem nu de Westerscheldetunnel. Ze volg de de bouiv op afstand, kende de historie van de veerdien sten en roemde tegenover vriendinnen in den lande de humor van de kaartjesverko pers op het veerplein. Maar die humor kon niet tippen ami de droge opmerking die de tolgaarder op het Tolplein op een erg drukke dag maak te. Nadat ze hem deelgenoot had gemaakt, van haar verba zing over de enorme drukte, vooral veroorzaakt door dag jesmensen, vertrouwde hij haar toe: „Ja, mevrouw, ik kan nog altied nie begrupen dat er zovee mensen bin die zovee euro willen neertellen om naor un lange betonnen puupe te kommen kieken!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45