No-claimkorting zou kosten doen stijgen PZC Lek naar onderwereld ontdekt in top van politie Amsterdam Tenenlikker beetje vreemd maar niet strafbaar Woonhuis opgeblazen door gaslek Opvang kinderen van drugskoeriers in de knel Kwart uitzendbureaus betrokken bij zwartwerk Dahlia vernoemt naar Amalia Babbeltruc van 14.000 euro Conservatorium in de fout Taken waterinstanties onduidelijk Jeugd slikt minder antidepressiva Meer uitgaven door uitgesteld bezoek aan arts Cel gëeist voor dreigen aanslag Acht jaar cel en tbs voor pindakaasmoord Last Minute Leiden 12 augustus van onze redactie binnenland SCHIPHOL - De grote stroom kinderen van drugssmokkelaars op Schiphol levert acute proble men op. Een deel van die peuters be landt tijdelijk bij de ouder in de cel doordat er geen opvangplaat sen zijn. Dit veroorzaakt vaak extra traumatische ervaringen. Het blijkt heel moeilijk om ze er gens anders onder te brengen. Een van de betrokkenen vertelt dat het regelmatig voorkomt dat volwassenen niet zelf smokke len maar hun kinderen hiervoor misbruiken. „De jonge slachtof fers worden dan volgeplakt met drugs, in een poging van de ouder om op die manier de drugscontroles te omzeilen. En daarna moeten ze ook nog naar de cel waar de persoon die ze dat heeft aangedaan, zit. De si tuatie is echt onaanvaardbaar." De Raad voor de Kinderbescher ming erkent dat het lastig is om snel tijdelijk een goed tehuis voor kinderen van drugskoe riers te vinden. De Raad bena drukt dat er op één geval na uit eindelijk altijd een oplossing is gevonden H. Busker van de Marver/FNV, de vakbond van marechaussee personeel is kwaad dat proble men rond het hiudige drugsbe leid steeds op het bordje van de marechaussee terechtkomen. Ook al ligt het probleem volgens hem in dit geval bij de Kinderbe scherming. „De politiek moet daar nu echt eens een einde aan maken." ANP Advertentie van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een kwart van de uitzendbureaus die in de afgelopen drie jaar door de Arbeidsinspectie zijn onder zocht, was betrokken bij ille gale arbeid. Dat blijkt uit een rapport van de Arbeidsinspec tie dat gisteren door het mi nisterie van Sociale Zaken werd vrijgegeven. De inspectie onderzocht sa men met de Vreemdelingen dienst 375 uitzendbureaus. In totaal werden 565 buitenland se uitzendkrachten aangetrof fen die illegaal aan het werk waren. Ruim vierhonderd wa ren illegaal in Nederland. Het ging vooral om Polen, Bulga ren en Turken. De overigen waren weliswaar legaal in Ne derland, maar hadden geen vergunning om te mogen wer ken. Ook bij de administratie van de uitzendbureaus is het nog lang niet altijd pluis. Bij het onderzoek onder bijna vijf honderd uitzendbureaus wer den onder meer 175 kopieën van valse of vervalste docu menten aangetroffen en in 72 gevallen werd geen of een on juist sofinummer vermeld. Minder Toch is de fraude beduidend minder dan in het verleden. Het gebruik van valse kopie ën nam met eenderde af en het gerommel met sofinum- mers is zelfs drastisch vermin derd. aldus de Arbeidsinspec tie in het gisteren gepubliceer de rapport. ANP waren op vakantie. Het gezin heeft de vakantie voortijdig afgebroken en is direct teruggekeerd naar Sommelsdijk, dat op het Zuid-Hollandse eiland Goe- ree-Overflakkee ligt. Zij kregen van de gemeente Middelharnis een tijdelijke wo ning aangeboden. De politie en brandweer besloten tot evacuatie, omdat de oor zaak van de explosie niet bekend was en er onzekerheid bestond over het gevaar De evacués brachten de nacht door in een nabijgelegen recreatiecentrum. foto Wil van Balen/GPD SOMMELSDIJK - Aan de Jacob Banestraat in Sommelsdijk is in de nacht van don derdag op vrijdag een woonhuis na een explosie vrijwel volledig ingestort. De knal werd veroorzaakt door een gaslek in de woning, zo is gistermiddag na onderzoek van de technische recherche en de brandweer vast komen te staan. Ook omliggende woningen zijn beschadigd door de explosie, die zich om 01.50 uur voordeed. Er vie len geen gewonden, aldus een politiewoordvoerster. Uit voorzorg werden 25 omwonenden geëvacueerd. De bewoners van de woning zaterdag 7 augustus 2004 SINT JANSKLOOSTER - Er komt een dahlia genoemd naar prinses Catharina-Amalia, de dochter van kroon prins Willem-Alexander en prinses Maxima. De Christelijke Oranjevereniging (COV) Sint Janskloos ter heeft van het koningshuis toestemming gekregen een jaar lang een nieuw te kweken dahlia naar de prinses te vernoemen, meldde de Rijksvoorlichtingsdienst gisteren. De oranjevereniging presenteert de oranjegekleurde bloem tijdens het bloemencorso van Sint Jansklooster op 20 augustus. Van de Amalia-dahlia zijn duizend stekken geplant. ANP TILBURG - Twee meisjes hebben met een zogenoemde 'babbeltruc' een 90-jarige Tilburgse vrouw beroofd van ruim 14.000 euro. Plet duo kwam vorige week woensdag aan de deur bij de vrouw om een boodschap voor de bo venbuurvrouw achter te laten. Toen de bejaarde vrouw op zoek ging naar pen en papier sloeg het duo zijn slag. Volgens de Tilburgse politie hebben de twee meisjes naast 500 euro contant geld ook de pinpas en pincode gestolen. Daarmee is van de rekening van het slachtoffer 13.702 eu ro gehaald. ANP AMSTERDAM - Het conservatorium in Amsterdam heeft tientallen buitenlandse studenten gedupeerd door ze geen masterdiploma te geven. Het conservatorium wierf de stu denten met een masteropleiding. Maar nog geen enkel con servatorium in Nederland heeft daar de officiële accredi tatie voor, aldus directeur H. Luif van de vakbond voor musici KNTV gisteren. Luif heeft inmiddels namens een Zweedse student een schadeclaim van 1500 euro ingediend. ANP RIJSWIJK - Veel mensen (42 procent) weten niet waar de verschillende instanties die met water te maken hebben verantwoordelijk voor zijn. De meeste Nederlanders (87 procent) zouden het goed vinden als er een organisatie komt waar ze terechtkunnen. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde enquête die TNS Nipo hield in opdracht van de consumentenorganisatie Nederlandse Waterbond. Watergebruikers krijgen te ma ken met verscheidene instanties als water- en zuiverings schappen, gemeenten en drinkwaterbedrijven. Ongeveer 7 procent van de ondervraagden heeft ooit een of meer klachten over een waterdienst ingediend. De meesten (46 procent) vonden dat de klacht goed is afgehandeld.AlVP DEN HAAG - Hoewel het gebruik van antidepressiva door de hele bevolking is gestegen, is er sprake van een lichte daling van het gebruik door jongeren. Dat conclu deert de Stichting Farmaceutische Kengetallen (SFK) op basis van cijfers van de apothekers over 2003. In Nederland hebben 5700 jongeren in de leeftijd van 0 tot en hiet 18 jaar in de eerste maanden van 2004 een anti depressivum via de apotheek gekregen. De overgrote meerderheid (92 procent) is ouder dan 10 jaar. ANP Hnnr Theo Haerkens den haag - De kosten van me dische zorg kunnen stijgen als ziekenfondsverzekerden te laat naar de arts gaan, omdat ze hun no-claimkorting niet willen ver spelen. Dat stelt de Raad voor de Gezondheidszorg in een ad vies aan minister Hoogervorst (Volksgezondheid). be Raad gaat er overigens van- Bjt dat invoering van een jno-claimsysteem, niet zoveel zo- den haag - De officier van justitie heeft gisteren voor de rechtbank in Den Haag tegen een 31-jarige Rotterdammer der tig maanden gevangenisstraf, waarvan tien maanden voor waardelijk, geëist. De verdachte zond in april vier .e-mails aan de tv-omroep NOS. Daarin dreigde hij met terroris tische aanslagen als de Neder landse troepen zich niet binnen vijf-dagen zouden terugtrekken uit Irak. Ook de Israëlische ambassade 'ontving een brief waarin de verdachte dreigde met een aanslag. De ambassade werd daarna extra beveiligd. Verder zou hij naar het ministerie van Algemene Zaken een envelop met wit poeder hebben ge stuurd. Anders dan het Openbaar Minis terie vond de raadsvrouw van 'de verdachte dat de bedreigin gen niet serieus moeten worden genomen. De verdachte is zwakbegaafd en vslikt antidepressiva en zou daar om nauwelijks weten wat hij doet. De rechtbank doet op 20 augus tus uitspraak. ANP den aan de dijk zet omdat men sen, zeker als het om hun kinde ren gaat, geen risico willen lo pen. Minister Hoogervorst van Volks gezondheid wil vanaf 1 januari een regeling in het leven roe pen waarbij ziekenfondsverze kerden 250 euro terugkrijgen als ze geen beroep hebben ge daan op de gezondheidszorg. Wie slechts enkele malen bij de dokter is geweest, krijgt het res tant van dit bedrag terug. Met de no-claimbonus, die in de autobranche leidde tot veiliger rijgedrag, wil de bewindsman de kosten in de gezondheidszorg intomen. Te gemakkelijk Hoogervorst gaat ervan uit dat mensen te gemakkelijk met een pijntje naar de dokter hollen en zo de kosten van de zorg onno dig opdrijven. Uit internatio naal onderzoek blijkt echter dat dit niet zo is. In België bijvoor beeld moet de patiënt de eigen bijdrage ter plekke voldoen. Daardoor is hij geneigd van de dokter op zijn minst een hand vol pillen te verwachten of een verwijsbrief. In het advies van juni schrijft de Raad voor de Ge zondheidszorg met verbaasd te zijn dat no claim niet helpt. Er is al een natuurlijke rem op dok tersbezoek, doordat een consult zelden zonder pijn of ongerief gaat. Ook zijn mensen soms bang en onzeker als ze naar de dokter moeten en doen ze dat net zo lief niet. De Raad tekent wel aan dat van ouders niet kan worden verwacht dat ze dokters bezoek voor hun kind uitstellen om geld uit te sparen. GPD van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Politie en justi tie in Amsterdam zijn ervan overtuigd dat er binnen het op sporingsapparaat een lek zit, dat keer op keer geheim onder zoeksmateriaal doorspeelt naar zware criminelen. Het gaat daar bij steeds om vertrouwelijke in formatie over de bloedige oorlog die in de Amsterdamse onderwe reld wordt uitgevochten, en waarbij inmiddels kopstukken als Sam Klepper, Jan Femer en Willem Endstra zijn geliqui deerd. De rijksrecherche in het ressort Amsterdam en ook andere op sporingsdiensten zijn vanwege de ernst van de zaak een diep gaand onderzoek begonnen. Po litie en justitie achten het voor al verontrustend dat het steeds om zogeheten afgeschermde in formatie gaat: informatie die niet voor iedereen toegankelijk is, en ook niet aan derden, zoals advocaten, ter beschikking wordt gesteld. „Het is echt maar een zeer be perkt aantal mensen dat erbij kan", zegt een bron. „Als dat soort informatie dan toch bi] topcriminelen terechtkomt, heb je dus een groot probleem." De verdenking is daarbij dat er door de desbetreffende crimine len grof geld voor dergelijk ma teriaal wordt betaald. Op grond van de nu beschikbare gegevens oordelen de onderzoe kers dat er sprake is van een pa troon. De criminelen kopen de informa tie voor veel geld op, blijven zo op de hoogte van de stand van zaken in liquidatie-onderzoe ken, en spelen vervolgens mate riaal gedoseerd door naar de me dia. Dit laatste doen ze om verwar ring en onrust te zaaien en om de aandacht te richten op con currenten in 'het milieu'. Voor een dergelijke exploitatie van onderzoeksmateriaal via de media maken criminelen ge bruik van louche, bevriende 'journalisten', die de informatie weer doorsluizen naar serieuze re media. Obscure website In het onderzoek naar de lekka ge wordt onder meer gekeken naar een obscure website op in ternet, waarop twee weken gele den vertrouwelijke, door de poli tie opgestelde, samenvattingen werden gepubliceerd van tele foongesprekken die topcrimine len hebben gevoerd rond de moorden op Femer en Klepper in 2000. GPD DEN BOSCH - Het gerechtshof in Den Bosch heeft een 27-jari- ge man uit Heerlen veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging. Gf\ PAAJ MAAK- UAAK- TO£> 1 op MotT tK PAT &VEKS V0ü|Q-_3E POEAJ? Tegen hem was negen jaar cel straf en tbs geëist. De man ver giftigde op 22 juli vorig jaar zijn 30-jarige vriendin Judith Noter- mans met een broodje pinda en hagelslag, waarop hij giftige stoffen smeerde. Ju overleed binnen enkele De rechtbank in Maas had de man in februari tot zes jaar cel en Maar het hof liet zwaar mee dat de verdachte planma te werk is gegaan, het ver van het slachtoffer op grove wijze heeft geschonden en lat hij bij het slachtoffer in de laatste uren vóór haar overlij- ien zwijgzaam aanwezig is ge weest. Als hij in het ziekenhuis ïad verteld wat hij had gedaan, iiad Judith mogelijk nog kunnen worden gered. ANP felachtig. En dat geldt ook voor een lik over het gezicht. Zo zit de wet nu eenmaal in elkaar. Een tongzoen, dat is bijvoor beeld weer het binnendringen van iemands lichaam, wat kan leiden tot veroordeling van het veel zwaardere feit verkrach ting." Hoogleraar straf- en pro cesrecht H. de Doelder, verbon den aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam: „Ik zou ook niet weten welk strafbaar feit deze man zou moeten hebben ge pleegd. Via het strafrecht kan hij dus niet worden aangepakt. Misschien dat de burgemeester deze man een parkverbod zou kunnen opleggen. Maar dat is dan ook echt het enige dat ik kan bedenken." D. Brummel, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming: „Deze man heeft ongetwijfeld een sek suele bedoeling gehad met zijn actie. Ik ken mensen die vallen op scheenbenen, knieën, flapo ren of pinken. Iedereen die Freud een beetje kent, weet dat ieder lichaamsdeel wel iets sek sueels heeft. Maar ik ben het toch van harte eens met het OM. Deze man is hooguit een beetje anders en als hij echt voor veel overlast zorgt, dan zou je kun nen denken aan behandeling. Maar opsluiten in de gevange nis? Wie is daar nou bij gebaat? Deze man zeker niet." De Twee de-Kamerleden Van Heemst en Wolfsen (PvdA) in schriftelijke vragen die zij stelden aan de mi nister van Justitie: „Hoe is uit te leggen dat strafrechtelijk wel kan worden opgetreden tegen bijvoorbeeld het weggooien van een sigarettenpeukje of leeg li monadeblikje, maar niet tegen dit soort wangedrag?" „Kan wel strafrechtelijk worden opgetre den tegen ander intimiderend ge drag, zoals het ongevraagd en onverhoeds knijpen in billen? En zo ja, waarin verschilt dat wangedrag in de kern van het te nen likken?" GPD door Sander Rooijakkers ROTTERDAM - De politie in Rotterdam hield een paar dagen geleden een man aan, die vrou wen in parken lastig viel door aan hun tenen te likken. Het Openbaar Ministerie (OM) liet de man echter direct weer vrij. Om van het strafbare feit aanranding te kunnen spre ken, moet tenminste sprake zijn geweest van een seksuele handeling. En daarvan is geen sprake, vindt het OM. Maar daar is niet iedereen het over eens. Officier van justitie C. van Spie renburg van het Rotterdamse OM: „Er moet objectief gezien sprake zijn van een seksuele handeling. Een lik over de voe ten is dat niet. Likken over het onderbeen trouwens ook nog niet. Het bovenbeen, dat is twij- Zoveel studenten, zoveel talenten Hoe verschillend ook, ze kiezen voor Leiden Nog twijfels over wat voor jou de beste opleiding is? Uitgeloot? Ontdek wat Leiden je te bieden heeft. Het is nog niet te laat om in septem ber met een studie te beginnen. Kies je nu voor Leiden dan is het ook nog mogelijk aan de introductie dagen deel te nemen. Universiteit Leiden www.studereninleiden.nl 071 527 11 11

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3