Bij klaarlichte nacht PZC Naakt Zeilend over bet IJsselmeer WintersPortbrochures zaterdag 7 augustus 2004 Wil Een levende walvis is meer waard dan een dode, en dus werpt ook IJsland zich op het ecotoerisme. En wat wil je nog meer dan een dwergvinvis en een stel dolfijnen in de klaarlichte midzomernacht? DOOR FRANK HYLKEMA Als om twaalf uur 's nachts de zon eindelijk onder gaat, is de lucht vuurrood gekleurd. Aan de horizon rijst de vulkaan Snaeffelsjskul op, het ijs van haar gletsjer weerkaatst de brandende hemel. We hebben vanuit het haventje van Sandgerdhi een schitterend uitzicht op het Snae- ffelsnes-schiereiland en de bijzonde re zonsondergang. Terwijl we wachten op de aankomst van de MS Moby Dick, een omge bouwde viskotter die tegenwoordig als walvissafarischip een nieuwe functie heeft, komt de zon alweer op. De nacht heeft maar een halfuur tje geduurd en meer dan een beetje schemering was het niet. Het ochtendlicht is helder en fris. Het zachte strijklicht kleurt de lava- velden achter de haven rood en de korstmossen groen en geel. De scha duwen zijn lang en het is doodstil. Het is tenslotte nacht, nietwaar? Ter wijl wij aan boord van de MS Moby Dick gaan, ligt IJsland in een diepe slaap. 'Dolphins at 9 o'clock!' We zijn de haven nog niet uit of de eerste dolfij nen melden zich. Niet veel later komt een dwergvinvis wel erg dicht langs stuurboord. We hebben veel geluk: niet alleen is het weer prach tig, de dolfijnen laten zich deze mid- zomemacht volop zien. Ze lijken in het geheel niet gehinderd te wor den door onze aanwezigheid, inte gendeel, hun nieuwsgierigheid brengt ze tot vlak bij het schip. Iets verderop verraadt een zwerm rondcirkelende meeuwen een jacht partij. We zien een grote groep dol fijnen een school vissen opjagen en omcirkelen. Plotseling springt één dolfijn hoog boven het water uit en laat zich met een harde klap bovenop de vissen vallen. Verdoofd door de schokgolf is de prooi al door de anderen ver schalkt voordat de hongerige meeu wen, die de zaak vanuit de lucht nauwlettend in de gaten hebben ge houden, aan tafel mogen. Een walvissafari in IJsland is een Met de Moby Dick op walvissafari in de baai van Sandgerdhi. spectaculaire ervaring, zeker in de midzomernacht. Wie geluk heeft, krijgt blauwe vinvissen, dwergvin vissen, buitruggen en orca's te zien. De grote soorten laten zich van nacht helaas niet zien en dus moe ten we het met de dolfijnen en de dwergvinvissen doen. Hoewel, dwergvinvis: het beest is tien meter lang en weegt tien ton. IJsland was tot voor kort één van de grote walvisvaarders in de wereld en de commerciële walvisvangst Een walvissafari in de wateren bij IJsland is een spectaculaire ervaring. Wie geluk heeft ziet in het kielzog plotseling een orca opduiken, die een tijdje met de boot meezwemt. Foto EPA was ooit de belangrijkste pijler van de IJslandse economie. Er leven nu nog rond de 18.000 walvissen in de planktonrijlce wateren rond IJsland en het jaarlijkse vangstquotum is sinds vorig jaar gelukkig terugge bracht tot vijfentwintig. Nu de inkomsten uit de commer ciële walvisvangst zo sterk zijn te ruggelopen, is er een geheel nieuwe industrie rond deze enorme zee zoogdieren ontstaan: het ecotoeris me. Walvis spotten is, als je Green peace mag geloven, de snelst groeiende sector van de wereldwij de toeristenindustrie en IJsland pikt zijn graantje mee. De verwachting is dat over twee jaar de omzet van de walvissafari's meer dan 20 miljoen dollar per jaar zal zijn, en dat is meer dan vier keer zo veel als de huidige omzet voor de commerciële walvisvangst. Het is dan ook geen wonder dat Green peace de regering ervan probeert te overtuigen dat walvissen levend meerwaard zijn dan dood. Uiteinde lijk zal walvis spotten vele malen lu cratiever zijn dan de walvisjacht ooit is geweest. Ondertussen is het drie uur in de ochtend en de zon staat alweer hoog aan de hemel. Tijd voor een warm bad. Niet ver van de haven van Sandgerdhi liggen de warme bronnen van de Blue Lagoon, een bassin met thermaal water dat van af een diepte van tweeduizend me ter wordt opgepompt om de naast gelegen geothermische energiecen trale te voeden. Het water, met een hoge concentratie silicium, zout en algen, is vanwege al die vaste be standdelen ongeschikt direct door de centrale verwarmingen van Reyk javik te stromen. Het wordt dan ook gebruikt om koeler bronwater voor dat doel te verwarmen en het (scho- ne)afvalwater wordt gewoon op de Zomerse walvissafari in wateren rond IJsland poreuze lavaondergrond geloosd. Maar al die gezonde zouten en mine ralen voorkomen wel dat het water terug de grond in kan stromen en zo ontstond, eigenlijk als gevolg van een industrieel ongelukje, de Blue Lagoon. In 1999 werd het moderne bezoe kerscentrum en spabad geopend en sindsdien is de Blue Lagoon dé toe ristische trekpleister van IJsland. Het neemt maar liefst 70 procent van de jaarlijkse inkomsten uit het toerisme van heel IJsland voor haar rekening, en het moet gezegd, een paar uurtjes dobberen in het melk achtig blauwe water van de 'lagune' is heerlijk. Het water, met een tem peratuur tussen de 35 en 39 graden, wordt constant ververst. Gelukkig maar want de - dagelijks honderden - bezoekers en de populariteit onder mensen met dermatologische aan doeningen zou zelfs de meest onver schrokken gezondheidstoerist doen terugdeinzen. Het hypermoderne, uit beton en hout opgetrokken bezoekerscen trum rijst als een ruimtebasis uit het barre lavalandschap op. En aan alles is gedacht: er zijn diverse stoom- en saunabaden, maar ook restaurants, veel informatie over IJs- lands unieke vulkanische bodem en natuurlijk een winkel met alle heil zame smeerseltjes die gemaakt zijn van de algen en mineralen uit de bron. Wie een strakke huid wil of na het baden nog niet voldoende is gehy- drateerd, kan voor een eurootje of tachtig een tubetje Blue Lagoon moisterizer aanschaffen. En natuur lijk hoort daar dan een volledige lijn aan Blue Lagoon huidverzor gingsproducten bij. Peperduur, maar het is dan ook heilzaam voor lichaam én geest. Maar nu lichaam en geest zo door en door gaargestoomd zijn in de Blue Lagoon en het om zes uur in de ochtend lijkt of de dag al lang en breed begonnen is, maakt een grote midzomernachtslaperigheid zich van ons meester. Op deze breedte graad heeft een mens een perma nente jet-lag. Informatie: zie www.icelandair.com. www.bluelaqoon.com. www.dolp- hin.is. www.qreenpeace.com Toerisme naar Israël blijft groeien Het toerisme naar Israël blijft toenemen, zo meldt het Israëlisch Nationaal Bureau voor Toe- I risme. In het eerste halve jaar van 2004 heb ben 637.900 toeristen Israël bezocht. Dat is 66 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De cijfers zijn afkomstig van het Israë lisch Centraal Bureau voor Statistieken en het Ministerie van Toerisme in Israël. Minister van Toerisme Gideon Ezra verwacht dat er dit jaar zo'n 1,4 miljoen toeristen naar Israël zullen ko men. Naturisme in Frankrijk De Club Francais du Naturisme de la France j heeft een nieuwe Nederlandtalige brochure uit- i gebracht. De koepel van 41 Franse naturisten- centra besteedt sinds enige tijd speciale aan- j dacht aan de naar schatting anderhalf miljoen j Nederlandse naturisten en nudisten. Voor meer informatie: i http://nl.francequide.com/naturisten. Reis boeken Roeien langs ijsbergen i Als iemand een lange vaarvakantie maakt, dan betreft dat dikwijls een zeiltocht in Mediterra- ne of Caribische wateren. Lekker warm en zon nig. Jill Fredston zoekt het geografisch hoger op. Zij is van jongs af aan gefascineerd door het arctisch gebied en bovendien een fervent roeister. Dus grijpt ze elke zomer de riemen en roeit dan langs de kust van Alaska, Groenland, Noorwegen of Spitsber gen. Niet al leen, maar samen met haar part ner Doug Fester die net als Jill in de win termaan den werkt als lawine specialist. Dat biedt het paar de ruimte er 's zomers maanden op uit te trekken. Jills boek 'Noorderlicht' komt een beetje traag op gang, omdat ze eerst uitgebreid ingaat op haar jeugd en studie. Maar als de avontuurlijke reizen beginnen is het meteen raak: pakijs, walvissen die de twee roeiboten insluiten, een dode ijsbeer die bij nader inzien toch levend blijkt te zijn, niets blijft het duo bespaard. Noorderlicht, Jill Fredston, uitgeverij Gottmer, €18,90, ISBN 90-6410-403-4, www.qottmer.nl. Stappen in Portugal Portugal heeft alles dat een vakantieland aan trekkelijk maakt. Mooie, historische steden, stranden in het zuiden, grillige natuur in het noorden en een vriendelijke bevolking. In het reishandboek Portugal komt alles goed gedo seerd aan bod, met helder geschreven informa tie. Relatief veel aandacht is er voor hotels, res taurants, nachtleven en evenementen, en dat maakt dat de gids vrij beperkt houdbaar is. Jammer ook dat de meeste illustraties zwart/wit zijn, terwijl Portugal zo'n kleurrijk land is. Portugal, Inge Ruigrok, uitgeverij Elmar, €17,25, IS BN 90-38914741www.uitqeverijelmar.nl. Slapen in een kasteel Er zijn heel veel kastelen en landgoederen in Nederland, en in een groot aantal ervan kun je eten, slapen of allebei. De Nederlandse Kaste- lengids presenteert ze allemaal, inclusief route beschrijving en faciliteiten, en met een handi ge pictogramindex achterin. De Nederlandse Kastelengids, uitgeverij THOTH, €14,90, ISBN 90-6868-360-8, www.kastelen- qids.nl. ALICE PLEKKENPOL In de tijd dat er ongeveer drie men sen in Nederland een mobiele tele foon hadden ter grootte van een flin ke koffer, reed ik door het zuiden van Frankrijk. Het was een reis zonder vast doel. Dus toen ik langs een achteraf weggetje een houten pijl zag met de aan duiding 'naturistendorp' wilde ik daar meer van weten. Ik had een hoge schutting verwacht met een portiershokje waarin misschien wel een blote man die op hoge toon mijn pa pieren zou vragen. Ergens in mijn achter hoofd had ik de vage notie dat er voor het naturisme een diploma nodig was of op z'n minst een soort vergunning van een bevoegde organisatie. Maar er was geen hek, wel een poortje, waardoor ik gewoon naar binnen mocht. Het dorp lag op een zanderig terrein. Het frisse van de nieuwigheid was er al lang afgewaaid en de bakstenen vakan tiehuisjes zagen er een beetje uit als een Nederlandse nieuwbouwwijk uit 1970. Misschien was het nog te vroeg in het sei zoen, maar ik had niet de indruk dat de bezetting hoog was. Ik kon er zonder pro blemen een nachtje blijven. Omdat ik niet flauw wilde doen trok ik al mijn kleren uit en wandelde naar het Door DIRK MULDER dorpsplein, waarop een glazen telefoon cel stond. Hoog tijd om even naar huis te bellen. 'Je raadt nooit waar ik nu ben,' zei ik toen Utrecht opnam. 'Ik sta naakt in een telefooncel.' Op dat moment kwam er een groep keu rig geklede Japanners de hoek om. Ze za gen eruit als zakenmannen. Een Franse gids liet ze het naturistencomplex zien, waar nog diverse panden en winkeltjes leeg stonden. Misschien overwogen ze om erin te investeren. 'Een gezelschap Aziatische heren in don kere kostuums knikt mij nu vriendelijk toe,' zei ik in de telefoonhoorn. Utrecht vroeg zich af of ik wel helemaal in orde was. De Japanners liepen verder. Met opgehe ven hoofd verliet ik de telefooncel. Het diploma 'naturisme in de praktijk' kwam me nu wel toe, vond ik. Omdat ik 'naturisme voor gevorderden' ook graag wilde halen, ging ik de volgen de ochtend bloot naar de kleine super markt die op het terrein gevestigd was. Er hing een dromerige sfeer. Een totaal gebruind echtpaar van in de zestig duw de een winkelkarretje voort. Zelf sloeg ik een stokbroodje in en ik zocht nog iets om erop te leggen. In de vi trine van de fijne vleeswaren lag een mooie ham. Daar graag een onsje van, wees ik. De dame die me bediende was geheel ge kleed. Ze zette een schakelaar om waar door de snijmachine met een snerpend geluid aansloeg. Een siddering trok door mijn hele lijf, onwillekeurig sloeg ik mijn handen voor mijn geslacht. Ik meende een satanisch lachje over haar gezicht te zien glijden. Met een plastic tas vol levensmiddelen haastte, ik me even later naar de telefoon cel. 'Je raadt nooit wat ik net gedaan heb,' zei ik. 'Blootschappen!' Hp pprctp \*nntprcnnrthrnrliiir Wie een zeiltocht over het IJs selmeer wil maken met een au thentieke tjalk of klipper kan bij SailTrack terecht. De sche pen van SailTrack varen vol gens een lijndienst en vertrek ken elke dag. Opstappen kan in Amsterdam, Enkhuizen, Stavo ren, Lelystad en Kampen. Het is zelfs mogelijk in Amsterdam, Enkhuizen en Stavoren voor of na de tocht aan boord te over nachten. 's Ochtends vertrek ken de schepen, waarbij je als passagier net zo veel kunt hel pen bij het zeilen als je wilt. Aan het begin van de middag maakt het schip een tussenstop van ongeveer een uur, daarna volgt de terugtocht en legt het schip aan het einde van de mid dag weer aan in de haven. Meer informatie: SailTrack, tel. 0228-350026, www.sailtrack.nl, of bij de VW's in het IJsselmeer- gebied. Samen sjorren aan touwen heeft natuurlijk ook wel iets. De eerste wintersportbrochures liggen al weer bij de reisbureaus of zijn online te raadplegen. Als een van de eerste kwam De Jong Intra Vakanties met een dikke gids met een compleet overzicht van hetgeen de reisorganisator in de aanbieding heeft. Tevens bracht De Jong aparte gidsen uit over Duitsland en over excursie- en rondreizen inclusief kerstreizen. Ook Vrij Uit heeft z'n dik pak papier (bijna 500 pagina's) al afgele verd. De toeroperator wijst er op dat het aantal vliegbestemmin- gen is uitgebreid en dat het Bulgaarse Borovets aan de bestemmin gen is toegevoegd. Voor Finland werden de vliegtarieven verlaagd. En OAD heeft ook al een deel van zijn wintersportgidsen voor ver zending klaar liggen. En ook deze reisorganisator uit Holten meldt een nieuwtje: een 40 pagina's dikke gids geheel gewijd aan Andorra. Moerassnorkelen Tijdens een oesterfestival je vol eten met oesters, de mooiste thea tervoorstellingen ervaren, snorkelen in een modderpoel of ge woon lekker shoppen in een historische stad. In respectievelijk Kent, Schotland, Wales en het Noord-Engelse Yorkshire gebeurt het deze zomer. De cruiseferries van P&O Ferries brengen je er op een voordelige manier naar toe. In het kader van de promotieactie met VisitBri- tain biedt P&O Ferries kortingen tot 50 procent. Zo is er een vijf daags retour Calais - Dover vanafEuro 85,- (auto en 9 passagiers) en een miniretour Rotterdam/Zeebrugge - Hull is er vanafEuro 402,- (auto, cabin incl. douche/toilet en 2 passagiers). Info: telefoon 020-2013333 of www.POferries.com/visitbritain.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37