Sumatra meer dan dierentuin I E Vraag tkantwoord Reizen Reizen Uitgaanstip Barbie in de overgang? Wie wil kan dat zelf controleren in Avonturenpark Hellendoorn, waar de 45-jarige pop centraal staat. Kijkplezier voor oma, ma ma en dochter. Zie: www.avon- turenpark-hellendoorn.nl. (I I I*. Mobiel gemak De mobiele telefoon blijkt op vakantie erg handig. En dus behoort het beeld van een lange rij wachtenden bij de campingtelefoon tot de verleden tijd. Veel lezers gaven tevens aan vaker met thuis te bellen door de mobiele telefoon. De uitslag: Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 7 augustus 2004 De orang oetan en de tijger zetten Sumatra jaren terug toeristisch op de kaart. Maar onlusten onder de inheemse bevolking, SARS en de bomaanslag op Bali deed het aantal toeristen in dit deel van Indonesië in enkele jaren met zeventig procent afnemen. Een ontdekkingstocht door Sumatra laat zien dat het eiland veel meer te bieden heeft. Is ook noodzakelijk, want met de twee kroonjuwelen gaat het minder goed. Gunung. Leuser Medan Park W Zonzonde Eindelijk is de zon langdurig in ons land te aanschouwen. Sommigen zitten voor de warmte in de zon, anderen voor de teint. Maar te veel zon is niet gezond. Hoe lang zit u tijdens de vakantie gemiddeld in de zon? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. SU a> -O rd u Wö Eiland van 100 vulkanen Sumatra maakt deel uit van Indonesië en is één van de grootste eilanden van de wereld. Het bestaat voorna melijk uit bergland, uitgestrekte tropische regenwouden en bijna 100 vulkanen, waarvan er 15 nog actief zijn. De wegen zijn redelijk, maar in het verkeer geldt het recht van de grootste of diegene met de meeste lef. De vlucht duurt in totaal ongeveer 15 uur en gaat via Kuala Lum pur (Maleisië) of Singapore. Informatie: Indonesisch Verkeersbureau, 3-4 Hanover Street, WIR 9HH London. Tel: 00-44-171-4930030. Vi sum: Indonesische Ambassade, Tobias Asserlaan 8, 2517 KC Den Haag. Tel: 070-3108100. Laatste reisadviezen: www.minbuza.nl. Websites; www.vanverre.nl:www.travelmaker.nl; www.op-reis.com. Blauwe vlag in Kroatië UoorCORNO VAN DEN BERG Plotseling ligt ie daar. Een goudvis van ruim dertig centimeter. Op mijn bord. Met groen- I ten er om heen. Dat is even slik- I ken. De wateren rond het (schier)eiland Samosir blijken j de thuisbasis van onze geliefde vijverbewoner. Gedurende een boottocht zie je talloze kweek- I bakken langs de kust. De bewo ners vangen de jonge dieren en mesten ze vet. Binnen drie maanden zijn ze groot genoeg om nog net op een bord te pas- sen. De smaak is weinig bijzon- 1 der; de dieren in onze vijvers hoeven niet voor hun leven te vrezen. Samosir is bekend vanwege de vriendelijke Batak-bevolking en de rustieke sfeer. Een tocht per brommer levert veel vergezich ten op over het rimpelloze wa- Op Samosir is relatie met Nederland nog zichtbaar aanwezig ter. In het midden ligt Honey- I mooneiland. Het uitzicht, de I rust, een bijna gestileerde rij palmbomen en talloze bloeien- de struiken maken het tot een ideale trouwlocatie. Op Samosir II is de relatie met Nederland nog zichtbaar aanwezig, getuige de bordjes met 'hier kunt u sjoe- I len, net als thuis' en 'ovemach- ting niet duur'. De weg naar Bukittinggi slin gert door de bergen, tussen dorpjes en rijstvelden. De eve naar is dichtbij en de wind houdt de temperatuur accepta bel. Tussen de eenvoudige hui zen staan her en der rijkversier de paalwoningen van de Mi- nangkabau. Deze stam heeft een rijke cultuur, met voor ons een web aan regels. Zo wonen verschillende gezinnen van de uitgebreide familie in een huis. Man of vrouw blijven hun hele leven verbonden aan het geboor tehuis. Wanneer de moeder of oma een schoonzoon rijker is wordt aan het huis een puntdak toegevoegd. Opmerkelijk is ver der dat iedere dochter een eigen Ik bel met mijn mobiel Ik bel via een vaste lijn Ik hou geen contact 4^ Via sms Per kaart of brief Per mail vanuit een internetcafé j lk heb last van heimwee, is daar iets tegen te I doen? Dr. Liesbeth Eurelings-Bontekoe, hoofddocent i klinische- en gezondheidspsychologie Universi- j teit Leiden: 'Zo'n twintig procent van de Neder- landse bevolking heeft wel eens heimwee, zon- der dat dit een ernstige vorm aanneemt. Daar- tegen is wel wat te doen. Zorg ervoor dat de nieuwe omgeving vertrouwd wordt. Richt de plek net zo in als thuis, neem foto's mee, leer mensen kennen, zorg voor afleiding en pro beer het contact met de oude thuissituatie los- I ser te maken. Ongeveer zes procent van de be- volking lijdt aan ernstige heimwee. In een vreemde omgeving kwijnen deze mensen echt weg. Ze denken dwangmatig aan de oude situa tie, voelen zich somber, heel erg moe en verlie zen hun eetlust. En dan zit er eigenlijk maar een ding op: terugkeren naar huis.' Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor meer vra gen en antwoordenga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Reiswinkels VakantieDiscounter Online reisorganisatie de VakantieDiscounter wil in een jaar tijd een keten van vijftien Va kantieDiscounter reiswinkels in Nederland ves tigen. De eerste winkel is geopend in Arnhem. In de VakantieDiscounter reiswinkel zoekt en boekt de consument zelf uit het aanbod van de VakantieDiscounter. Er is assistentie en beta len kan met de pinpas of via de bank. De Va kantieDiscounter wil met de reiswinkels met name een drempel wegnemen voor potentiële klanten die er toch nog tegen opzien om via in ternet te boeken en te betalen. Het concept combineert de voordelen van internet en het persoonlijke van een reisbureau. Uit eigen on derzoek blijkt dat er nog steeds een relatief grote groep mensen is die angst heeft om onli ne te boeken. De VakantieDiscounter liet het onderzoek uitvoeren onder 1182 Nederlandse consumenten. Daaruit blijkt dat 47% wel kijkt op internet, maar elders of niet boekt. Het reis bureau wordt persoonlijker gevonden (30%) of men gaat er uit gewoonte naar toe (27%). Ver der spelen geen vertrouwen in het medium of gecompliceerdheid van het boeken een rol. De enquêtes zijn gehouden in zes Nederlandse ste den met meer dan 50.000 inwoners (Amster dam, Arnhem, Assen, Breda, Amersfoort. Maastricht) en zes plaatsen met minder dan 50.000 inwoners (Hoogeveen, Etten-Leur, Ven- ray. Voorburg, Roermond, Duiven). 41% 16% 15% 10% i Het Kroatisch Verkeersbureau meldt trots dat deze zomer op tachtig Kroatische stranden de de blauwe vlag wappert. Het dundoek geeft aan dat de zee schoon is en de directe omge ving goed onderhouden, veilig en schoon is. De meeste vlaggen zijn te vinden aan de kust van Istrië. Hoewel deze regio koploper blijft, verschijnen er, volgens het Kroatisch Verleers- burau, ook in Dalmatië en de Kvamer baai steeds meer blauwe vlaggen. Ook in achttien jachthavens aan de Kroatische kust wappert de blauwe vlag fier. Kroatië doet sowieso veel moeite om de toerist voor zich te winnen. Zo is in Zagreb Hotel Esplanada, dat dateert uit 1925, weer in oude glorie hersteld. Java-apen zijn luidruchtig aanwezig in de toppen van de bomen. Een jonge Sumatraanse vrouw is bezig met de afwas. Een dorpje op Sumatra met op de voorgrond een plaats van samenkomst. huizen uit het einde van 19e eeuw. Sommige lijken bijna ver gaan, andere zijn kleine mu seumpjes met bewoners die zo uit een geschiedenisboek lijken te zijn gestapt. En juist het verleden is hetgeen waar ze steeds meer naar verlan gen. Terug naar de situatie voor alle ellende. En het toerisme heeft grote klappen gekregen, voor een deel onterecht. Zo is er over het wereldwijd bekende orang oetanproject in het Gun- ung Leuser Nationaal Park momen teel weinig informatie bekend. Net als over de in het zuidwes ten bijna uit gestorven tij gers. En het is die onduidelijk heid dat dit deel van Azië de das om doet. Want veel toeristen denken bij SARS aan heel Azië. Net als bij de bom aanslagen in Bali in 2002. En de onlusten tussen de verschillen de bevolkingsgroepen in delen van Indonesië. Maar wie zich goed oriënteert kan op Sumatra in alle rust ervaren dat dit oor deel niet terecht is. De natuur op Sumatra is van een overweldigende schoonheid, getuige deze waterval. Foto's Wegener kamer heeft waar ze haar man ontvangt. Overigens is deze er meestal alleen 's nachts. Bukittinggi heeft een verplichte tussenstop volgens veel lokale gidsen. Namelijk de klokkento ren, die in 1827 door de Neder landers is gebouwd. Hij is geres taureerd en ziet er nu uit als een uit de kluiten gewassen stuk plastic. Het is beter om de Sia- nok-kloof waarnaast het dorp is gebouwd te verkennen. Ook al duikt het pad direct de diepte in. Een gammele houten brug zwiept heen en weer door de wind. Op diverse plekken zijn grote gaten zichtbaar in de planken op de vloer. Gelukkig zijn ze mooi omrand door verf, al lijkt het me dat een gehele plank uitermate zwak wordt door een gat. Ik stap er maar ruim overheen. De tocht voert door bossen en langs vreemde grotten. Het zijn kilometerslange tunnels -een deel is toegankelijk voor het pu bhek- zijn door de bewoners in de Tweede Wereldoorlog gegra ven om aan de harde hand van de Japanners te ontkomen. Op een zonnig plateau doemen teeltvelden met cacao, koffte en fruitbomen als mango, sinaasap pel en papaya op. Plotseling is er veel gekrijs en re gent het losgetrokken bladeren. Java-apen wandelen boven ons in het bladerdak. Eentje plast ons bijna onder, terwijl een an der mannetje met alle vrouw tjes ongegeneerd de liefde be drijft. Het blijkt hun opmerkelij ke manier te zijn om een ruzie bij te leggen. En inderdaad, bin nen enkele minuten keert de rust weer. Het paadje gaat bijna onzicht baar over in een rechte zand weg. Links en rechts staan hui zen die wel heel erg aan Neder land doen denken. En toch ook weer niet. De huizen zijn vier kant met een laag dak, terwijl de traditionele woningen hier langwerpig zijn met een punt dak aan beide zijden. De deuren zijn westers, net als de kamerin deling. Uitbundige versierselen aan de veranda verraden een Aziatische invloed. Een oudere vrouw begroet me lachend in het Nederlands. Het dorp Koto Gadang telt zo'n 200 koloniale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35