„Het gebeurt nooit vanzelf" w PZC Vakantie Minestrone voor thuiskomers zaterdag 7 augustus 2004 Monica Lewinsky Prins Charles en Camilla Parker-Bowles. Foto Mario Tama Foto Tim Ockenden Prins Charles deed het met Camilla Parker-Bowles, Bill Clinton met Monica Lewinsky, David Beckham met Rebecca Loos. Endemol start de tv-serie 'Partnerruil' en de Engelse wetenschapper Tim Spector baarde opzien met zijn studie over mogelijke 'ontrouw-genen'. Seksuoloog-psycholoog dr. Gertjan van Zessen over de zin en onzin van vreemdgaan. Door MARGRIET HUNFELD Hij promoveerde in 1995 cum laude op zijn onderzoek 'Wis selende Contacten' naar pro miscue gedrag onder hetero's. Tegenwoordig is Gertjan van Zessen mede-eigenaar van een selectie- en coachingbureau voor topkader van het bedrijfs leven. Daarnaast heeft hij nog steeds een eigen (kleine) prak tijk voor seksuologische hulp verlening en is hij in deeltijd werkzaam als intemetseksuo- loog voor Achmea, waarbij mensen via internet een ano nieme vraag voor kunnen leg gen aan een panel van psychia ters en psychologen. Alleen al daarom volgt Van Zessen seksuologische kwes ties en wetenschappelijke re sultaten nog altijd. Zoals die van de Engelse onderzoeker Tim Spector die vrouwelijke tweelingen onderzocht en stel de dat, als de een ontrouw was er circa 55% kans was dat haar zuster ook de huwelijks gelofte zou breken. Is vreemdgaan genetisch be paald, dus erfelijk? Na enig na denken: „Onwaarschijnlijk, in elk geval op basis van dit on derzoek. Ik denk niet dat er een exclusief'ontrouw-gen' be- Gertlan van Zessen. Foto GPD staat, wèl dat er mensen zijn met een geneti sche aanleg voor afwisse ling en risi covol of uitda gend gedrag. Mensen met dit genenmate- riaal zijn snel ler verveeld en onvervuld. Daarbij leven we in een tijd dat we ontzet tend veel meer gelegenheid hebben om 'het' te doen. Men sen zijn mobieler, bijdehand en zelfstandiger geworden: de huwelijksmoraal is veranderd en het aanbod stukken groter via internet en contactadver tenties. Vroeger moest je er voor op stap, tegenwoordig kun je het allemaal vanuit je luie stoel regelen. Tegelijker tijd zie je dat de meeste men sen 'het' allemaal niet doen, gen of niet. Zelfbeheersing en realiteitszin zijn kennelijk heel groot." Volgens escortko- ningin en 'ervaringsdeskundi ge' Elaine Vis gaat negentig procent van de mannen vreemd. „Niet als je de statistieken er bij pakt. Dan blijkt dat het me rendeel van de mannen niet naar prostituees gaat en ook hun partner niet bedriegt. In zijn algemeenheid kun je stel len dat vreemdgaan in die zin afwijkend seksueel gedrag is, omdat het niet de norm is." Waarom gaan mensen vreemd? „Als je een simpel antwoord wilt, citeer ilc Cruijff: je heb twee keuzen, je ken het doen of je ken het niet doen. Bij vreemdgaan is natuurlijk meer aan de hand. Het gebeurt nooit 'zomaar' van de ene op de andere dag. Hoewel de meesten dat achter af altijd zullen beweren: Tja 't overkwam me gewoon." „Als je het terughaalt bij men sen hoor je ze over een langdu rig proces van onvrede, het ge voel iets te missen in hun le ven of relatie en het zoeken naar een uitweg. Dat gevoel kan bij sommigen in een rela tie ontstaan, bij anderen is het structureel en zijn de lij nen tot in de vroege jeugd-te rug te voeren. Vanuit dat idee iets tekort te komen, ontwik kelt zich een vaag vermoeden dat het met een extra seksu ele impuls beter met ze gaat." Gebeurt dat ook door vreemd te gaan? „Nee, over 't alge meen niet. Natuurlijk bestaat de 'blije hobbyist', die seks ziet als een plezierige hobby en van bordeelbezoek een feestje maakt. Dat zijn de men sen die controle hebben over hun seksleven buiten de deur, dus een sekscontact kunnen stopzetten als het niet aan spreekt en er open over kun nen zijn tegen hun partner en vrienden. Maar dat zijn er niet zo veel." „Wat ik wel veel zie is, dat vreemdgaan vaak patroonma tig en complex gedrag is dat al lerlei stiekem gedoe vereist en daarom niet bevorderlijk is voor de psychische gezond heid. Zulke mensen hebben veel geheimen en dan is 't net als bij kanker, zoiets gaat groeien. De ene leugen lokt de andere uit, er is altijd de angst betrapt te worden en grote angst voor een demasqué. Ze kunnen nooit meer vrijuit pra ten, gaan zich anders gedra gen en moeten vaak een dub belleven leiden: ergens anders de minnaar, thuis de brave huisvader of moeder." „Er zijn weinig mensen die dat kun nen zonder te vervreemden. Ook de partners vinden, als het uitkomt, het langdurig lie gen vaak een diepere kwet sing dan het vreemdgaan. In feite zit er veel droefenis ach ter. Ilc heb veel gewerkt met mensen die er een hoge prijs voor betaalden." Terug naar onrust en onvrede binnen een relatie en het op lossen daarvan. Waarom kiest iemand in zo'n situatie voor vreemdgaan. „Opnieuw leren kijken en vrijen met je vaste partner is een lastig en kwets baar proces. Vreemdgaan is dan in bepaalde opzichten een makkelijker shortcut naar vragen als: hoe aantrekkelijk ben ik (nog), kan ik (nog) sco ren en lukt het (nog)." „Uiteindelijk zoeken mensen die voor de makkelijke weg kiezen, hun seksuele opwin ding buiten de deur, denkend dat ze daarmee bepaalde doe- David Beckham Foto Marcel Antonisse Foto Sean Dempsey len kunnen bereiken. De man of vrouw, zeg maar, die is blij ven hangen in het ouwe ge voel van de vijftienjarige toen de hormonen hem de oren uit kwamen en hij meende dat het paradijs te vinden was in de bounty- en baccardiwe- reld." „Waar vervolgens dan heel erg mee geworsteld wordt, is dat zij doen, waar de meesten van dromen. De mooiste vero veringen scoren, de spannend ste neukpartijen bewerkstelli gen en de bink of diva uithan gen, waar iedereen voor valt. Dat verhaal is heel taai." „Als ik tijdens een therapie vraag wat er nou zo leuk aan is, hoor je van deze mensen dat ze hun seksleven een dik ke min geven, omdat ze het op de verkeerde plekken zijn gaan zoeken." „Natuurlijk geldt dat niet voor de achttienjarige, die zich in de disco nog waar moet ma ken, maar een veertigjarige die nog steeds op die manier tekeer gaat, wordt niet meer serieus genomen. Vrienden en kermissen gaan zulke mensen op den duur mijden en vooral vrouwen kotsen zulke man nen uit." Hoe beïnvloedt dit alles de nieuwe generatie? Worden jongeren er nu monogamer door of juist niet? „Misschien in hun denken, maar in hun gedrag, vraag ik 't me af. Bij de meeste jonge ren .zie je dat ze gemiddeld ie dere drie a vier weken een nieuwe relatie hebben en dat patroon is al decennia gang baar. Ze kiezen dus voor de se riële monogamie en ik ver wacht daar niet zo snel een kentering in." Mens-erger-je-niet-tafel Een mens-erger-je-niet-tafel van massief Twents ei ken. Twente Design uit Haaksbergen brengt zo'n ro buuste tafel plus vier zitjes op de marlet. De tafelis loeizwaar, liefst honderd kilo. Het blad is tien centi meter dik. Toch is de tafel makkelijk weg te rollen om dat je'm kunt kantelen en rol- -i len. Hij wordt speelklaar gele verd inclusief pionnen, een dobbelsteen en vier zitjes. Die zitjes zijn ei ken stammetjes waarvan het zitvlak correspon deert met de kleuren van het speelbord. De prijs be draagt 185 euro. Meer informatie: www.twentede- sign.nl Groot en donker Nog snel even een zonnebrilletje scoren voor de lastminute vakantie? Hip, maar niet goedkoop, is deze zomer: groot en donker. De zonnebril voor zo-1 mer 2004 bedekt een groot deel van het gezicht, heeft grote ronde glazen die nauw op het gericht l aansluiten. Voor die broodnodige mysterieuze diva- look op het strand zullen we maar zeggen. Ruiken als een zonnetje Ook al schijnt de zon regelmatig niet, we kunnen ons wel in de geur van de zon hullen. Met dank aan Lancöme die de zon in een complete body lijn zegt te hebben gevangen. Attraction was er al als par fum en zit nu ook in mooie goudkleurige flesjes en potjes waarmee het hele lichaam ingesmeerd kan worden. Er is een bad- en douchegel (35 euro), een body olie (41 euro), een eau déodorante (34 euro) en een body crème (56 euro). De zomerse geur be staat met name uit patchoeli en iris. Magnetronkroket In het vriesvak van de supermarkt is voortaan de magnetronkroket te vinden. Mora lanceert deze rundvleeskroket, die buiten de oven of frituur pan is te bereiden. Daarvoor is voor iedere kro ket een kartonnen huisje bijgevoegd. Dat zorgt ervoor dat de kroket in twee minuten lekker goudbruin en knapperig wordt. De kro ket heeft dezelfde smeuïge ragout en smaak die we gewend zijn van de marktleider. De prijs is 1,49 euro per twee stuks. Eten met Camper Dik twintig jaar na de opening van zijn eerste schoenenwinkel, waagt Camper zich aan een nieuw avontuur: een eettent, genaamd Camper Foodball. Het is geen restaurant, noch een bar, maar „een alternatieve manier om de eetcultuur te bekijken." Zo wil Camper de geest en waarden van het merk introduceren in de voedingsindustrie. Dus gaat het om gezonde eetgewoonten en 100 pro cent natuurlijke ingrediënten. In de shop is eenvou dig, licht, vernieuwend en natuurlijk voedsel te koop. De gerechten zijn bereid met lokale ingre diënten die per seizoen verschillen. Het Food- ball-voedsel is gebaseerd op rijstballen en spece rijen. De eerste eettent is in hartje Barcelona ge opend. Het volgende project is een hotel: Casa Cam per, ook in Barcelona. Het was, meen ilc. Rentes de Carvallo, die opmerkte, dat Nederlanders óf op va kantie zijn, óf net terug, óf plan nen maken voor een nieuwe va kantie. Gepensioneerde Nederlan ders kunnen eigenlijk geen vakan tie hebben, maar dat hindert hen niet om op uitgebreide schaal op pad te gaan. Wat planning vereist, al was men er tijdens de werken de jaren van overtuigd, dat na de slaventijd aan de galeien de totale vrijheid zou wenken, het immer durende Zwitserlevengevoel. Nee dus. De senior mijdt derhalve de zo- merpiek, want de drukte die dan in heel Europa - en ver daarbuiten - vakantievierende, al of niet van sleurhut voorziene landgenoten, veroorzaken, is gigantisch. In me nig buitenland vraagt men zich verwonderd af, of er nog wel ie mand thuis is in Nederland. De grijze golf slaat dus in voor- en na jaar door de wereld en zo is dan in buitenlandse steden, op het platte land, in musea en hotels, op strand en camping de Nederland se senior massaal vertegenwoor- digd. De rechtgeaarde Nederlander - ju nior EN senior - staat op zijn/haar onafhankelijkheid en gaat inni ger contact met landgenoten uit de weg. Op de camping bijvoor beeld kan er nog net een vriende lijk praatje af over niks of, nog lie ver, over de superieure kwalitei ten van zijn caravan/camper/tent. Het 'Ik heb toch lekker de groot ste' syndroom zal ik maar zeggen, blijft ook op hoge leeftijd nog al tijd virulent aanwezig. En natuurlijk - en ook dat geldt voor alle landgenoten - weet hij al tijd en overal feilloos het goed koopste restaurant, de voordelig ste supermarkt te vinden. Hij zal altijd een ultieme inspanning le veren om de korting in de wacht te slepen, wat voor korting dan ook, zelfs als er officieel geen kor tingen zijn. De moeilijkste hindernissen zijn daarbij de musea, of preciezer nog de caissières in die musea. Met name in de zuidelijke landen van Europa wórden de museum kassa's bij voorkeur bevrouwd door knorrige, middelbare da mes, niet zelden overduidelijk be snord, die elke bezoeker als een lastige indringer in hun konink rijk beschouwen en hun uiterste best doen hem zo hondsachtig mogelijk te behandelen. Elke vraag is voor hen een hopeloos domme, die een bits antwoord verdient; op verzoeken om senio renkorting wordt al helemaal niet ingegaan en, wanneer men heftig aandringt, hoogstens gerea geerd met het barse bevel het pas poort te tonen. Meestal geldt de korting dan niet voor dat mu seum, of niet op die dag. Zo'n be jaarde toerist die korting pro beert te krijgen en dan nog een buitenlander ook! Je moet het toch maar durven! Het gekke is: in Duitse musea gaat het veel soe peler. Jawel, u hoort het goed. In het land van orde en tucht heb ik het meer dan eens meegemaakt, dat wij ongevraagd de Seniorenermassigung' kregen. 'So ge- rum nehmen wir das nicht.' Als ik ze zo bezig zie, die senioren in hun verwoede pogingen om korting te krijgen, kan ik het niet laten te denken: Hopelijk is Onze Lieve Heer wat toeschietelijker en geeft hij ons nog een paar jaartjes extra korting, maar eigenlijk be doel ik dan natuurlijk toeslag. Maaltijdsoep voor 4-5 personen 2 qrote uien 50 gram ontbijtspek 0,5 dl olijfolie 1 teen knoflook 112 bos wortelen 2 stengels bleekselderij 1 rode paprika 2 vleestomaten 100 gram sperziebonen 1 eetlepel Italiaanse kruide l^&ies^caroni 10*0 grarrfverse groene pesto Pel uien en snijd in 9™fpU^en hafknot bijtspek in k'eine blokjes en d ,ook. Was de ^™nuk-.es9Dop de tuinbo- in prettig hapbare* 1^ ,aatl0 nain'utenst^an ^el^kiet grijze velletje eraf dubbeldoppen)- lrfo|je en bak daar- Verhitin een gro P toe en bak ze in de spekjes uit. voeg dewortelen, glazig. Voeg knoflook toe bleekselderij pre. en papnk t circa 7 mmuten voeg ;tomatentoe den, courgettes en bouillon er- Bak nog 5 minuten. Giet ebonen, npt over, voeg tumbone P ha|f uurt)e prutte^n°Proef en breng °P smaak met pe- Sen^er'de soep in afgebakken Foccacla is ook niet te versma- Wljnsuggestie-. een iichte rode Chianti. Koken werkt absoluut therapeutisch. Als ik weer eens dat 'waar-moet- het-naar-toe-met-deze-wereld' gevoel krijg, stap ik op de fiets, haal een tas vol verse groenten en bouw een heer lijke, gezonde minestronesoep. 'Life is a minestrone', zong 10CC al, en het klopt. Er zit van alles in; het één mis schien lekkerder dan het ander, maar het is toch een smakelijk geheel. De één maakt muziek, een ander re pareert horloges en ik kook soep. Een overzichtelijke, zinvolle bezigheid die concentratie, maar geen denk werk vereist. Als je soep maakt, hoef je even geen problemen op te lossen, geen deadline-stress te voelen, of schuldgevoel over klussen die zijn blijven liggen, of familieleden die niet zijn gebeld. Tekenend is misschien wel, dat ik geen idee heb hoe lang ik bezig ben met zo'n gezonde pan minestrone. Ik was, snij, hak en roer. Alle zintuigen zijn actief: je ogen genieten van de vrolijke kleuren, je vingers voelen de verschillende structuren, je neus ruikt de (h)eerlijkste geuren en je oren horen snij- en hakgeluiden en het geblub van je brouwsel. De hande lingen zijn vertrouwd, rustgevend. De enige gedachten die door je hoofd gaan, zijn van het kaliber 'hóe groot zal ik de stukjes courgette eens snij den'. Mooie bijkomstigheid is dat je er 's avonds, en met een beetje maz zel ook nog de volgende dag, heerlijk van eet. Minestrone wordt in heel Italië, in on telbare varianten gegeten, maar de havenstad Genua aan de Italiaanse Ri- vièra, zeg maar in de kniekap van de laars, claimt de uitvinding. Al in de Romeinse tijd stond de streek Liguria, waarvan Genua de hoofdstad is, be kend om z'n verse groenten en krach tige kruiden. Zo is basilicum nergens zo geconcentreerd van smaak als juist daar. Ze verwerken het onder an dere in die heerlijke kruidensaus Benodigdheden voor echte Genuese Minestrone: tijd, een grote pan en véél verse groenten. Foto Karei de Vos pesto, gemaakt op basis van verse ba silicum, knoflook, pijnboompitten, olijfolie, pecorino en Parmezaanse kaas. Liguriërs zijn van huis uit nogal op zichzelf. Op invloeden van buitenaf zijn ze niet zo gesteld. Eigenlijk ver wonderlijk voor een zeevarend han delsvolk als de Genuezen, dat tot in al le uithoeken van de wereld kwam. De toevoeging nostrano, 'zoals bij ons' kom je vaak tegen als kwaliteitsaan duiding. Minestrone is waarschijnlijk een sa menvoeging van de verzamelnaam voor soep Ministre met nostrano; soep zoals bij ons. En hoe is die dan bij 'ons in Genua'? Met véél verse groenten en pesto. De zeelieden, die vaak maanden onderweg waren ge weest, hadden daar bij thuiskomst dringend behoefte aan. Niet voor niets heeft de groene Ligurische keu ken de bijnaam aicina del ritomo: de keuken van de thuiskomst. Over thuiskomst gesproken: van avond komt mijn zoon thuis, van een weekje 'kamperen' met vrienden op Texel. Ilc heb zo het vermoeden dat hij mijn soepje wel kan gebruiken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32