PZC Italië in boeken en op je bord Pt m DAVID ELIZABETH Warme zabaglione met in marsala gepocheerde peren Al Dente F HEMELS ITALIË Spare-ribs om je mouwen voor op te stropen Redactie bijlagen: 0113-315680 www.pec.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520: Zeeows-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 7 augustus 2004 Kookboeken uit alle windstreken zijn erg in trek. Maar er is één keuken die in de boekhandels veruit de meeste aandacht trekt en dat is de Italiaanse. Tenminste vijf zeer uiteenlopende boeken verschenen de afgelopen maanden voor de liefhebbers van pasta, polenta, pizza en risotto. DE MJTIttNTIfkF tr KEUKEN Door ANCELIQUE SPANINKS Lezen over koken is een bezig heid om bij te watertanden. Denk de opgesomde ingrediën ten bij elkaar, proef ze even in gedachten om ze daarna tot een mooi gerecht te mengen. In de meeste kookboeken ver raadt een smakelijke foto al wat er straks op je bord kan liggen. Natuurlijk worden der gelijke kookfoto's flink opge kalefaterd, de culifotografie is een professie. Maar soms, en de laatste tijd wat vaker ook wanneer het kookklassiekers betreft, staan de recepten op zich, zonder foto. Dan weten de schrijvers de smaak met woorden zodanig te prikkelen dat iedere amateurkok graag de keuken in duikt. Authentiek Italië Zo'n prikkelende schrijver is Elizabeth David. Haar 'authen tieke keuken van Italië' dat oorspronkelijk in 1953 ver scheen, kwam onlangs pas uit in Nederlandse vertaling. Het kloeke boek van deze pionier van de Engelse kookschrijverij bevat geen enkele foto, maar leest lekker weg. Zonder poes pas wordt de hele Italiaanse keuken doorgenomen van ar tisjokken tot zucchini en van antipasti tot zuppe. Dat de uit gever en vertaler ervoor gekozen hebben Davids werk als een do cument te be schouwen valt te prijzen. Een beet je kookliefheb- ber leest wel door haar inmid dels gedateerde en op Britse markt gerichtte adviezen heen. Soms prijs je je zelfs gelukkig in meer geglobali- seerde tijden te a Voor 6 personen 3 dl zoete witte wijn 3 dl Marsala 200 g fijne kristalsuiker 1 vanillestokje, in de lengte opengespleten, het zaad eruitgeschraapt en bewaard 6 stevige maar rijpe peren 1 theelepel echte vanille-essence Zabaglione 6 grote eierdooiers 6 eetlepels Marsala 6 eetlepels fijne kristalsuiker gehakte, geroosterde hazelnoten muntblaadjes Witte wijn, Marsala, suiker en opengespleten vanillestokje in steelpan aan de kook brengen. Schil de peren, laat steeltje zitten. Zet ze in de wijn (snij de onderkant plat). Vocht erover tegen het verkleuren. Deksel erop en onder af en toe keren 25 minuten laten sudderen. In vocht laten afkoelen. Verwijder het vanillestokje. Peren op dienschaal. Vocht inkoken tot 3 dl en vanille-essence erdoor roeren. Afkoe len en over peren gieten. In koelkast tot opdienen. Zabaglione op het laatst maken. Eierdooiers, Marsala en suiker in vuurvaste kom en door elkaar kloppen. Kom in pan met licht sudderend water, onderkant mag water niet raken! Klop het mengsel glanzend en luchtig. Schep voor het opdienen een spiegel siroop op bord, voeg 1-2 lepels zabaglione toe en zet peer in het midden. Strooi er desgewenst noten en munt over. leven. Een speurtocht naar de heerlijkste mozarella, pruimt- omaten en verse ansjovis hoeft tegenwoordig niet ver der dan de supermarkt of deli catessenzaak om de hoek te gaan, waardoor je je meer op de bereiding kunt concentre ren. En Davids ingrediënten kennis en recepten blijven zelfs vijftig jaar na optekening toch een geweldige basis voor wie een pure Italiaanse maal tijd wil samenstellen. Al Dente Waar David zich concentreert op producten en recepten, schetst William Black de keu ken vooral als een niet weg te denken deel van de Italiaanse cul tuur. Niet meer dan 34 fotoloze re cepten vindt de le zer terug in Blacks gebundelde gastro nomische reizen. Maar die recepten sluiten wel aan bij de meeslepende wijze waarop de schrijver dat wat hij proeft koppelt aan wat hij ziet en Dl reizen van een gastronoom in itaue leest, hoort en ervaart. Met een beetje voorstellingsvermo gen sta je naast hem op een polentafestival in Piëmont, hengel je de meest onooglij ke visjes uit een Cacciucco (vissoep) in Livorno of slurp je bucatini met ge stoofd eiwitrijk ko nijn in een kleine trattoria op het ei landje Ischia voor de kust van Napels. En dankzij de kort omschreven maar heldere recepten voor wolkenluchten, brandin gen en wuivend groen. Dat voedt de sfeer en zin om te bla deren, maar wekt niet meteen de'eetlust. De recepten maken dat echter meer dan goed. Uit gebreid en helder omschreven zijn ze, al moet je beheersing van het Italiaans in een verge vorderd stadium verkeren om in een oogopslag te doorzien watje precies gaat maken, zo als bijvoorbeeld een 'pasta efa- gioli con le vongole'. Menukaart Spreek je sowieso minder Itali aans dan dat je het eet, dan biedt II Menu van Joost Over- hoff uitkomst. Dit handzame boekje wijst woordelijk van a tot z de weg door de keuken, zowel handig aan tafel als aan het aanrecht, om menukaart of kookboek te doorgronden. Dan blijkt Pasta efagioli bonen soep met pasta en zijn vongole 'tweekleppigen' zoals tapijt- of venusschelpen. Pasta-bijbel Hoe veelzijdig en divers de Ita liaanse keuken ook is, er is maar een ingrediënt echt on- hoef je niet eens te wachten tot je volgende vakantie. Glossy hemels Van een heel andere orde is Hemels Italië. Kok Ursula Fer- rigno mag dan een voorliefde hebben voor eenvoud en eerlij ke, verse gerechten, haar boek is doorspekt met glossy foto's. Gerechten en ingrediënten worden bij voorkeur in close up gevangen, waardoor de schubben van een vis of de korrels in een risotto te tellen zijn. Fotograaf Jason Lowe draait zijn hand ook niet om verschillende recepten scho telt hij zijn lezers voor, zoals bij hem gebruikelijk eenvou dig zelf te maken en met voor ieder seizoen wel wat toepas selijke schotels die je al bijna kunt proeven als je er alleen maar over leest. Zoetigheden Mag in een ech te Italiaanse maaltijd de pas ta niet ontbre ken, een diner is pas ten einde als de dolcis op tafel staan. Itali anen houden nu eenmaal van zoet, daarom valt er met gemak eeq aardig boekje te vullen met de heer lijkste toetjes en taarten. En natuurlijk noem je dat dan Dolcissimo. Dolcissimo helpt op weg met het maken van een chocolade taart uit Ca pri, eigen Savoiardi ofwel Itali aanse lange vingers om zo op te peu zelen of voor in de Tira- misü, een van onder meer room, eieren, chocolade, pistachenoten, si naasappel en mierzoet gla zuur. Voeg al deze boeken samen en je hebt een ware Italiaanse kookbibliotheek. Daar kan ie dere self-made-maestro nog ja ren mee vooruit. Buon Appetito! misbaar en dat is tarwemeel. Doe er een scheutje water bij en je hebt dé basis voor al die typisch Italiaanse deegwaren, in lapjes of slierten, gewok- keld of in holle buizen. Mae stro Antonio Carluccio trekt er maar liefst een heel boek voor uit om zijn 'Passie voor pasta' te beleiden. Honderd Elizabeth David, De au thentieke keuken van Italië, Uitgeverij Het Spectrum, €29,95. William Black, AI Dente, reizen van een gastronooom in Italië, Uitgeverij Het Spectrum, €19,95. Ursula Ferrigno, Hemels Italië, Uitgeverij Tirion, €29,98. Antonio Carluccio, Passie voor pasta, Uitgeverij LannooTirion, €24,98. Maxine Clark, Dolcissimo, heerlijke zoetigheden uit Ita lië, Uitgeverij Becht, €11. Joost Overhoff, E Menu, woordenboek voor de Itali aanse keuken. Uitgeverij Po dium, €10. Door Rien van Reems De Zuidhollandse eilanden en met name Goeree ervaar ik qua sfeer en mentaliteit als puur Zeeuws. Dat gevoel heb ik in sterke mate tijdens een oponthoud in Eterij en Tapperij De Koophandel in Ouddorp. De Koophandel da teert van 1918. Sindsdien zijn er vele glazen bier getapt en gehaktballen verorberd. Het kleine dorpscafeetje van weleer is in de loop der jaren door het slechten van tussen muren groter geworden, maar het knusse karakter is denk ik weinig veranderd. De grootste aanpassing is wel licht de uitbreiding met een overdekt en verwarmd ter ras, waardoor er buiten zelfs meer zitplaatsen zijn dan bin- nen. De nabijheid van brede stranden heeft van het eens agrarische Ouddorp een re creatiedorp gemaakt met veel import van buiten. De horeca vaart daar wel bij. Een Ouddorper op leeftijd die een varkenshaas met cho rizo en kaas 14,30) bestelt informeert bij de jeugdige serveerster of ze wel beseft hoe Ouddorp veranderd is. „Vroeger woonde hier ander halve man en een paarde- kop", herinnert hij zich met weemoed. „En dan moet je nou eens kijken." Ton Witte, sinds april van dit jaar de nieuwe eigenaar, heeft zich helemaal gericht op de verscheidenheid aan publiek in Ouddorp. Hij wil de prijzen laag houden want er verblijven veel gezinnetjes op de campings die ook wel eens uit eten willen. Daarom voerde hij plate-service in: schnitzel 8,75), biefstuk 9,75), spare-ribs (€9,20), saté spies (8,75), visfilet (€9,50) en gebakken mosselen 9,50), Alles met frites en sla. De gast kan kiezen uit drie sauzen en kruidenboter, voor €1,20 extra. In een eetcafé als De Koop handel mag je een hoge mate van kindvriendelijkheid ver wachten en die is er ook. De kleintjes kunnen kiezen uit zes gerechtjes van €5,25 tot 6,20, waaronder spare-ribs en ze krijgen er een kindersur prise bij. De spare-ribs zijn een specia liteit van De Koophandel en ik kan dan ook niet nalaten ze als hoofdgerecht van de grote kaart (€13,75) te bestel len. De bijzonderheid schuilt in de samenstelling van de kruiden en de marinade laat ik me vertellen. In ieder ge val valt over de grootte van de portie niet te klagen. Gast vrouw Marleen zet een enor me plank voor me op tafel met drie maal zes ribben en een stapel goudgele Vlaamse frieten plus drie sausjes: mayonaise, een heel lekker rood sausje en een verrukke lijke knoflooksaus. Ik kan me voorstellen dat deze ribben in ruime mate aftrek vinden, ze smaken voortreffelijk, het is een gerecht waar je de mouwen voor opstroopt en waar je de vingers bij aflikt. Ik verneem dat bijna zeven tig procent van de gasten de ze spare-ribs bestelt en dat ze ook een afhaalproduct van betekenis zijn geworden. Een stapel cateringdozen staat klaar voor de liefhebbers die ze mee naar de camping of het zomerhuis nemen. Het verbaast me dat er mensen zijn die zo'n portie met ge mak naar binnen werken, want ik zie er geen kans toe. Hoe lekker de ribbetjes ook zijn, ik moet er één laten lig gen, de overige zijn echter wel tot op het bot afgeklo ven. De Koophandel is niet kinder achtig waar het de portione- ring betreft, de super mixed grill 19,70) bestaat uit vijf keer honderd gram vlees met kruidenboter en saus naar keuze en de 'Koophandel steak' (€18,40) weegt vijfhon derd gram. Iets bescheidener is met driehonderd gram de rib-eye 15,90). Het goed koopste gerecht op de grote kaart is met €11,80 de schnit zel. De samenstelling van de kaart mag dan misschien niet spectaculair zijn, de ge rechten zijn met zorg bereid, smakelijk en de porties zijn royaal. Liefhebbers van spa re-ribs zijn hier op het goede adres en tal van gasten ko men speciaal voor de gebak ken paling 18,20) die op Ouddorpse wijze wordt be reid. De chef-kok werkt hier al lan gere tijd en één van zijn spe cialiteiten is gamba's op Por tugese wijze 19,60). Als voorgerecht kosten ze €9,50, ik krijg ze opgediend in een terre cotta schaaltje, gloeiend heet en pittig, dank zij de piri-piri. De grote garna len zijn perfect gegaard, zo dat ze nog 'beet' hebben en de saus is verder gevuld met rode en groene paprika. Een heerlijk gerecht, dat alleen al een bezoek aan De Koophan del waard is. Eterij en Tapperij De Koophandel Broekweg 14 3253 XB Ouddorp Tel. 0187-681235 Zeven dagen van de week ge opend Keuken open van 11.30 tot 22.00 uur Creditcards: Visa, Mastercard, Amex Rolstoel: goed toegankelijk Kinderen: kindermenuutjes, kin derstoelen, kleurplaten Vegetarisch: keuze uit de kaart Roken: nog niet gescheiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31