Eigentijds boerenerf midden in s Ik ben altijd bezig met interieurs van anderen het dorp Brouwerijstraat Noordgouwe WOON Redactie bijlagen: 0113-315680 vvww.pzc.nl F-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 7 augustus 2004 Italië in boeken en op je bord Vreemdgaan gebeurt nooit vanzelf Een ballenknijper is fout ekening van het nieuwbouwproject je aan de Brouwerijstraat. In de serie looonberoepen staat wekelijks een beroep op het gebied van wonen centraal. De meest I uiteenlopende personen I komen aan bod: van t stukadoor en hoveneer tot ambtenaar welstandscommissie of glazenwasser. Vandaag: de binnenhuisarchitect. foto Willem Mieras Naam: Joan van Houwelingen Woonplaats: Middelburg Beroep: binnenhuisarchitect Belangrijkste gereedschap: schetspotlood „Met het interieur van mijn eigen huis ben ik niet heel erg bezig. Ideeën heb ik genoeg, maar ik kom helaas tijd tekort. Ik ben altijd bezig met de in richting van de huizen van anderen. Als ik thuis ben, dan wil ik wel eens wat anders, gewoon op mijn gemak zitten," bekent Joan van Houwelin gen lachend. In 1990 studeerde Van Houwelingen af aan de op leiding interieurvormgeving in Rotterdam. „Ik ben pas laat begonnen met studeren. Door mijn werk bij de Koninklijke Scheldegroep raakte ik ook betrokken bij het inrichten van de interieurs van schepen. Interieurvormgeving boeide mij enorm, daarom besloot ik om binnenhuisarchitect te worden. Ik heb geen spijt van die beslissing. Het geeft veel voldoening om een interieur te ont werpen waarin mensen zich lekker in hun vel voe len." De voormalige veerboten van de PSD, de prins Jo- han Friso en de Koningin Beatrix, zijn beide aan de binnenkant door Van Houwelingen ingericht. En zo heeft hij al veel bedrijven en particulieren voorzien van zijn advies. Een opdracht kan varië ren van een kleur- of lichtadvies in een bepaalde ruimte tot de inrichting van het complete huis. „Ik ga altijd eerst met de klant praten. Mensen hebben meestal een bepaald idee en willen daar over een professionele mening horen. De ideeën zijn over het algemeen heel goed, maar vaak kan ik daar nog een extra uitstraling aan geven. Een interieurarchitect wordt bijna altijd pas ingescha keld als iemand echt iets speciaals wil." Het uiteindelijke ontwerp van het interieur komt tot stand na een aantal gesprekken. „In eerste in stantie komen de wensen op tafel. Als iemand bij voorbeeld een muur eruit wil slopen, wijs ik hem op de mogelijkheden en consequenties daarvan. Hoe is de lichtinval dan? Kan het constructief ge zien? Past het binnen het kostenplaatje? Aan de hand van het wensenlijstje maak ik een ontwerpschets. Die spreken we door en bepaalde dingen worden bijgesteld of geschrapt, volgens de wens van de opdrachtgever. Die moet er immers inwonen." Als het ontwerp helemaal uitvoeringsklaar is, geeft Van Houwelingen desgevraagd advies bij het uitzoeken van de meubels, de vloerbedekking en de gordijnen. Anderen gaan met de tekening in de hand naar de winkel en kiezen het liever zelf uit. „Bij het ontwerpen van een interieur is het belang rijk om te beseffen welke sfeer het interieur uit moet stralen. De sfeer wordt bepaald door de vor men, kleuren en structuren die gebruikt worden in een ruimte. Als alles in harmonie is met elkaar, kan dit rust geven. Aan de andere kant wordt het daardoor soms ook saai. Alleen maar vierkante vormen geeft het interieur een minimalistisch ka rakter. Zet daartegenover een ronde vorm, en er ontstaat een bepaalde spanning. Dit roept weer een andere sfeer op. Dat geldt ook voor een nieuw verfje op de muur. Het ziet er daardoor vaak weer anders uit." Van Houwelingen vond restaurant 't Veerhuis in Wolphaartsdijk het mooiste project om te ontwer pen: „Hier kon ik me helemaal uitleven. De eige naresse gaf heel duidelijk aan wat ze wilde. Ik mocht de meubels en de bar ontwerpen, dus was ik ook betrokken bij de uitwerking. Dat is het leukste." Niet iedereen vond het mooi, maar dat deert Van Houwelingen niet. „Tijdens het bouwen ging ik in het weekend nog iets opmeten, en er stond een man voor de ramen naar binnen te kijken. Met zijn neus tegen het glas zei hij tegen zijn vrouw: 'Nou, die architect zou er bij mij niet in komen!'. Ik liep toevallig net langs hem, en met een smile van oor tot oor ging ik verder. Ach, ik hou wel van een beetje zelfspot. Daai-4oor blijf je scherp." Lieneke Fieret A* woningen te hwOwnKhUM bergingen 6 woningen C« bMMnd vNrteotN*. vensouiwn vx bt wnrwig Al (BhtofWiMljo m *etnwr E» 2 womnjen In awtti utxiur F" *e>iw/r toevoegen aan ®ehuu» E. De twee grote schuren van boerderij De Lelie in Noordgouwe moeten ge sloopt worden. De staat waarin zij verkeren is zo slecht, dat er geen andere optie is. Maar op de sloop volgt herbouw en zo veel mogelijk in de oorspronke lijke stijl. Uiteindelijk moe ten er in de twee schuren aan de Brouwerijstraat sa men acht boerderijwonin gen komen. Op het resteren de braakliggende terrein ko men tien appartementen eveneens in boerderij stijl. Ooit waren de schuren op slagruimtes voor brouwerij De Lelie in Noordgouwe. De eer ste vermelding van de brouwerij op deze plaats gaat terug tot 1661. Ruim vijftig jaar later kreeg de brouwerij de naam De Lelie. Vrijwel elk dorp had in die tijd wel een brouwerij om in de lokale behoefte aan bier te voorzien. De huidige schuren da teren niet uit deze tijd maar staan wel op de plaats waar vroeger de gerst werd opgesla gen. Later werden de landbouwacti viteiten belangrijker dan het brouwen van bier. De laatste paar eeuwen was De Lelie, al dan niet verpacht, een hofstede waarvan het woonhuis aan de overkant van de straat ligt. Voor de huidige bedrijfsvoering is de ligging van oude schuren in het hartje van het dorp niet handig. Ook de maatvoering van de gebouwen voldoet niet aan de moderne eisen. De eige naar, akkerbouwer Leo Dale bout, kon een moderne schuur aan de rand van Noordgouwe bouwen. Hij verkocht zijn twee schuren, een varkenskot, het koetshuis en een aanpalend stuk je braakliggend terrein aan het Oosterlandse Bouwbedrijf Boo- gert. Alles samen was het goed voor een hectare grond. „Dat de grote schuren gesloopt moesten worden, was direct dui delijk", stelt Hans Boogert, eige naar van het bouwbedrijf. „Ze verkeren in slechte staat en zijn onregelmatig van maatvoering. Dat komt omdat er telkens als dat nodig was een stukje aange bouwd werd. Je kunt er nu ei genlijk niets mee." In eerste instantie wilde Boo gert alles slopen en er zes vrij staande villa's voor terugbou- wen. Daar kreeg hij geen toe stemming voor. Ook de sloopver gunning werd geweigerd. „Ik heb toen contact gezocht met Fierloos, die ervaring heeft met het herbouwen van oude gebou wen en met de Boerderijenstich ting Zeeland. We zijn om de ta fel gaan zitten om te kijken wat de mogelijkheden zijn." In samenwerking met architek- tenburo Fierloos in Goes ontwik kelde Boogert een bouwplan voor tien appartementen en acht boerderij woningen. Acht tien wooneenheden op een hecta re is niet veel. Maar voor Noord gouwe is het een flinke toevoe ging op het woonaanbod. Verscheidenheid Uiteindelijk is in goed overleg met de Monumentenstichting be sloten tot sloop van de grote schuren en herbouw in dezelfde stijl. De oude materialen wor den hergebruikt. Er is gekozen voor enige verscheidenheid aan woningen met een beeldbepa lend karakter. Zo zullen er twee soorten eensgezinswoningen én appartenmenten worden ge bouwd. Boogert zegt nauw overleg te hebben gehad met de omwonen erven gebruikelijk is. Het is de bedoeling dat de schuren her bouwd worden zoals het oor spronkelijk was. Maar dat is niet helemaal mogelijk. Zo komt de kleinste van de twee circa an derhalve meter dichter bij de an dere te liggen.De schuine lijn ten opzichte van de andere schuur blijft echter gehand haafd. Voor deze verplaatsing is gekozen omdat deze schuur nu heel dicht op de achterkant van twee buurhuizen staat. De schuur is asymmetrisch en heeft zowel een lage stenen zijmuur als een hogere gepotdekselde. Deze beide muren komen zo weer terug, al zullen er in de ste nen muur meer ramen voor licht val worden aangebracht. Ook de men-deuren aan de gepotdeksel de kant worden teruggeplaatst. Zij gaan toegang geven tot de in pandige garage, die vanaf de Ring bereikbaar is. „Het is de bedoeling dat we zoveel moge lijk originele details terugbren gen", legt Boogert uit. „Dus wor den ook de oude uilengaten weer aangebracht, de klinkets in de men-deuren en de luiken hoog in de voorgevels." Om bij de gepotdekselde muren binnen toch wat lichtval te krijgen, wor den enkele planken vervangen door glas. In de ene schuur was het relatief makkelijk om de twee woningen in te tekenen. Voor de langste schuur daarentegen is een origi nele oplossing gevonden om bin nen de bestaande maten en ge vels toch zes keer een voordeur en een toegang tot de tuin te ma ken. Ook hier is de goothoogte asymmetrisch met'aan de voor deurzijde (noordkant) een hoog te van circa 3,5 meter en aan de tuinkant ongeveer 2,5 meter. De noordelijke muur wordt een val se gepotdekselde gevel, waarbin nen een gang komt te liggen als gezamenlijk hoofdentree naar foto's Dirk Jan Gjeltema de voordeuren in de binnenge- vel. Deze binnengevel is van steen en heeft behalve een voor deur ook openslaande deuren bij de keuken en bij een van de slaapkamers op de verdieping. Boogert: „De zes huizen zijn dus wat korter dan de brede schuur doet vermoeden." Ook in de bui tenmuur worden de men-deuren met klinkets weer terugge bracht; zij geven toegang tot de gemeenschappelijke gang. Tegen de schuur staat een koets huisje. Boogert overweegt om dit bij het naastgelegen hoek huis te trekken als atelier- of kantoorruimte. Het huidige var kenskot wordt berging voor de zes woningen. Het appartementenblok woi'dt geheel nieuw opgetrokken, maar wel in dezelfde stijl van ge potdekselde muren en rode, ge bakken dakpannen. De begane grond en eerste verdieping krij gen elk vier appartementen die volledig rolstoeltoegankelijk zijn. De twee resterende apparte menten liggen op de derde ver dieping en hebben een trap naai de zolderverdieping. Om de woon- eetkamer onder het dak ruimtelijker te maken, is een deel van de zolderverdieping een vide geworden. „Bij dit ge bouw hebben we erg geworsteld met de trappenpartij en de lift. De huidige voorschriften zijn streng. De trap omhoog moet een andere zijn dan die naar om laag leidt en dat kost veel ruim te." Er zijn plannen om deze tien ap partementen te laten verhuren door woningbouwcorporatie Zeeuwland. Zeeuwland is al van af de eerste schets betrokken bij het project. De boerderijwonin gen worden verkocht. Boogert verwacht begin 2005 te kunnen gaan bouwen. Inge Heuff den. „Zij hebben altijd de kans gekregen om voor het indienen van de plannen commentaar te geven. Opmerkingen werden zo mogelijk direct verwerkt." Inmiddels is het definitieve plan klaar. Dit voorziet voor de groot ste schuur in zes zogenaamde boerderijwoningen met drie slaapkamers en een zolderruim te. De tweede schuur gaat twee boerderijwoningen herbergen met een slaapkamer, een zelf in te delen zolderverdieping en een inpandige parkeerruimte. Op het braakliggende stukje grond komt een appartementenblok dat in dezelfde stijl als de schu ren wordt gebouwd. Hier komen acht driekamerappartementen en twee appartementen met een zolderverdieping onder het dak. „De huidige bebouwing ligt er, zoals ik dat noem, informeel bij", zegt Boogert. „De schuren zijn ooit daar gebouwd waar het op dat moment nodig was of waar ruimte was, zoals dat gaat op een boerenerf. In de latere ja ren zijn er stukken aange bouwd, het geheel is organisch gegroeid. Zo willen wij ook de nieuwbouw uitvoeren. Het ap partementenblok komt dus niet netjes midden op het terrein te liggen. We trekken de informele lijnen door. Ook de balkons op de verdiepingen liggen niet recht in het midden van de ap partementen en zijn niet even groot. Het eigen karakter van een boerenerf willen we behou den." Beplanting Voor de inrichting van het ter rein wordt een landschapsarchi tect ingeschakeld. Deze heeft de opdracht gekregen om beplan ting te kiezen die ook bij een boerenerf hoort zoals leibomen, kastanjes en notenbomen. Het perceel wordt met een sierhek afgesloten, zoals dat bij boeren De vervallen schuren van boerderij De Lelie in Noordgouwe. Sloop is de enige optie voor de oude schuren aan de Brouwerijstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27