Valse start dreigt voor Sneijder De frustraties van Dick Advocaat Leider Green is uit zicht Nederlanders Van Nistelrooij betaalt tol voor EK-seizoen Sportminister van Wit-Rusland mag Griekenland niet in Middenvelder van Ajax begint nieuw seizoen vermoedelijk op de bank Stekelenburg eerste doelman Vier gewonden bij autorally Fischer schakelt Lubbers in J Dubbelslag Vinokoerov Regio Top Iran wordt derde in Azië Cup Verbruggen wint zijn rechtszaak tegen Belg Voet ATHENS 20( door Henri van der Steen I)EN BOSCH - Hij ligt er zeker een maand uit. „Een maand is gelukkig te overzien", zegt hij zelf. Begin volgende week wordt Ruud van Nistelrooij geope reerd aan zijn liezen; hij heeft een liesbreuk opgelopen. „Ik heb er al een jaar last van. Op het EK ben ik er steeds aan behandeld, maar ik kon spelen. Het is allemaal het gevolg van al die wedstrijden, ik speelde er vo rig seizoen meer dan 60. Dan kom je een keer aan de beurt. Het is niet normaal hoeveel lies breuken er zijn in het voetbal." Dat is Van Nistelrooij verteld door de medische staf. „De dok ter zei: 'Ik krijg nooit jongens met liesklachten die 30 duels per jaar spelen. Wel soms als ze er 40 spelen, al heel wat meer als ze er 50 spelen. En als je er meer dan 60 speelt, kun je op de klachten wachten.' Zo ging het mij ook. De liezen worden opge rekt tot het een breuk wordt." Hij dacht na het EK dat rust hem zou redden. „Na de eerste training voelde ik al dat die lies weer opspeelde. Dinsdag tegen PSV was het niks, de volgende dag is de breuk geconstateerd." Van Nistelrooij wordt uit pre ventieve overwegingen ook aan de andere lies geopereerd. De eerste week daarna kan hij niks doen, vervolgens begint de reva lidatie. Na drie of vier weken kan hij aanpikken bij de groep. De spits is zeker een maand af wezig in de opstelling van Uni ted, maar wekt de indruk met de tegenslag te kunnen leven. „Een maand is te overzien. Ik mis de opening van het seizoen en de kwalificatieduels voor de Champions League. Maar goed, ik moet nu proberen helemaal fit te worden." Van Nistelrooij zou sowieso de eerste interlands missen. De nieuwe bondscoach Marco van Basten passeerde hem al voor de oefenwedstrijd tegen Zweden, omdat hij voor de WK-kwalifica- tieduels tegen Tsjechië en Mace donië is geschorst. Hij heeft ple zier van het feit dat zijn jeugd held Van Basten bondscoach is. „Adriaanse was ook een interes sante keuze geweest en ik heb nog wel enkele leuke namen ge lezen, maar Van Basten is per fect. Hij belde me om te zeggen dat ik niet werd geselecteerd voor Zweden en wat hij van plan was. Dat kwam sterk over. Maar ik sprak Van Basten al en kele keren eerder, toen kwam hij ook altijd sterk over." GPD zaterdag 7 augustus 2004 Wesley Sneijder (20) dreigt het komende seizoen hij Ajax mor gen tegen FC Utrecht te begin nen zoals hij het vorige met Oranje op het EK in Portugal af sloot: op de bank. En dat terwijl de voetballer uit Utrecht met grootse plannen de voorberei ding was ingegaan. door Mark Caldenhoven AMSTERDAM - Zo begin je na de EK-kater vol goede moed aan een nieuw seizoen, en zo zit je bij het Amsterdam Toernooi tegen Arsenal, voor Ajax toch de generale repetitie van het sei zoen, op de bank. Wesley Sneij der zegt het niet te begrijpen. „Dat vond ik vreemd. Ik had er op gerekend dat ik tegen Ar senal zou spelen. Vooral omdat ik goed in mijn vel steek en het in de voorbereiding naar beho ren deed." - Ook jij had van trainer Ronald Koeman begrepen dat de basis elf tegen Arsenal een belangrij ke maatgever zou zijn voor de start van de competitie. „Inderdaad." - Het gekke is dat Ronald Koe man tijdens het EK in Portugal in de stoel van Villa BvD bijna dagelijks een lans voor je brak. Dick Advocaat moest en zou je opstellen. Nu lijkt dezelfde Koe man je te passeren. „Precies. Daar heb je een punt. Het bevreemdt me ook. Ik heb die uitzendingen vanuit Portu gal ook regelmatig gezien en het dus zelf uit zijn mond gehoord. Ik putte daar enorm veel ver trouwen uit, was er heel blij mee. Het betekende eigenlijk dat ik geen energie hoefde te ste ken in de zorg of ik wel elke week een basisplaats zou heb ben. Ik kreeg vertrouwen en zou me, dacht ik toen, alleen hoeven te richten op fit blijven. Ik heb grote plannen voor dit seizoen. Ik wil uitgroeien tot een speler om wie niemand heen kan." - Dan dreigt een valse start? „Als het gebeurt, is dat een te leurstelling. Ik ben in topvorm. Dat voel ik in de trainingen, dat voel ik in de wedstrijden. Maar meer dan een teleurstelling is het niet. Speel ik niet, dan zorg ik dat ik volgende week weer zo hard train dat ik er bij de compe titiestart wél bij ben. Ik mag niet vergeten dat we bij Ajax 25 spelers in de selectie hebben, van wie zeven of acht voor het middenveld. Dan is de concur rentie moordend." - Ben je dan zelf aan het stre pen. Wie is zeker, wie niet en waar sta ikzelf? „Galasek is eigenlijk altijd ze ker, Pienaar zal zich moeten richten op de rechtsbuitenplaats en Van der Vaart is de nummer 10. Ik richt me op de linkshalfpo sitie, maar in die zone speelde zondag tegen Arsenal Rafael van der Vaart, want Sonck speelde achter Ibrahimovic." Discussie - Dus wordt de discussie 'kun nen Van der Vaart en Sneijder in een elftal spelen?' weer nieuw leven ingeblazen. Wesley Sneijder, hier feestvierend met zijn Belgische ploeggenoot Wesley Sonck (links), was vorig seizoen succes van Ajax, maar de middenvelder dreigt nu (in ieder geval voorlopig) op de bank te belanden. „Nou liever niet. Natuurlijk kun nen Rafael en ik samenspelen. Ik begrijp wel dat mensen dat weer steeds naar voren halen, maar die discussie moet maar eens afgelopen zijn. Ik heb er ge woon vertrouwen in dat Rafael en ik belangrijk zullen worden voor Ajax." - Heb je de kater van het EK al verwerkt? „Heel snel. De dag na de uitscha keling was het over. Als je er gens geen aandeel in hebt gehad, vergeet je veel sneller. Het EK ben ik al weer vergeten." - Van held tot bankzitter in twee maanden. Gek idee? ..Dat zou bizar zijn. Ik had een belangrijk aandeel in het kam pioenschap. Ik had vorig sei- een belangrijke pijler onder het foto Marcel Antonisse/ANP zoen dertien of veertien assists op mijn naam en negen of tien goals. Dat is een hoog gemiddel de voor een middenvelder. Voor dit seizoen wil ik de lat weer ho ger leggen, maar dan moet ik welspelen natuurlijk." GPD AMSTERDAM - Maarten Stekelenburg begint als doelman van Ajax aan het nieuwe seizoen. CoachB Koeman geeft aan de 21-jarige keeper de voorkeur bj de Roemeense international Bogdan Lobont. Stekelenburg, die eerder deze week nog werd opgeri voor de voorlopige selectie van het Nederlands elftal afgelopen seizoen al dicht tegen een basisplaats bijl aan. Toen verloor de Haarlemmer echter de concuri^I strijd van Lobont. De 26-jarige Roemeen komt ditseS? waarschijnlijk in aanmerking voor verhuur. Hij wijl len om zijn vaste plaats in het nationale elftal te ba. den. In Hans Vonk (ex-Heerenveen) heeft Ajax een*T ren reservedoelman. ANP HELSINKI - Vier toeschouwers zijn gisteren tijdeijk autorally van Finland gewond geraakt na een onj| van thuisrijder Ari Laivola. Diens Mitsubishi raaki?[| dens de tweede klassementsproef van de weg en kwal het publiek terecht. Een toeschouwer moest metrT kend letsel naar het ziekenhuis worden gebracht. Dr.X deren konden ter plekke worden behandeld. De hm proef werd daarna uit het rallyschema geschrapt. Awl TOKIO - Voormalig schaakheid Bobby Fischer hea zijn juridische strijd met de Amerikaanse autoritei» zijn hoop gevestigd op Ruud Lubbers, de Hoge Comirï ris voor de Vluchtelingen bij de Verenigde Natie, I 61-jarige Amerikaan wil bij de Nederlandse oud-pi^;, gedaan krijgen dat hij de status van vluchteling krijg: Fischer, wereldkampioen schaken in 1972, beschu zichzelf niet langer als Amerikaans staatsburger. Dt centriekeling is woedend op de Amerikaanse autorite die vorige maand zijn paspoort ongeldig verklaar Daardoor kon Fischer niet van Tokio naar Manilla. Sindsdien wordt hij vastgehouden op het vliegveld)*; van de Japanse hoofdstad. Fischer wordt sinds 198) j zocht door de Amerikaanse politie wegens schending de economische sancties tegen het voormalige Joeg: vië. Voor een nieuwe match tegen zijn oude rivaalE Spassky, die hij ook al in 1972 versloeg, ontving hij tijds 3 miljoen dollar. ANP/RTR GUEBWILLER - De Kazachstaanse profwiel Aleksandr Vinokoerov heeft gisteren zijn tweede el. zege behaald in de Regio Tour. De winst in de 178,91 meter lange bergrit van het Duitse Neuenberg naar] Franse Guebwiller in de Vogezen leverde de rennerI T-Mobile tevens de leiderstrui op. De Duitser Sebsj Siedler eindigde in de etappe als tweede en diens laq noot Pollack als derde. ANP PEKING - Iran heeft de kleine finale gewonnen va:L voetbaltoernooi om de Azië Cup in China en is dacj„ als derde geëindigd. De natie uit het Midden-Oostev sloeg het oliestaatje Bahrein met 4-2. Bij rust stonip 1-0. Ali Daei scoorde twee keer voor Iran. ANP/AFPI De zomervakantie is nog in volle gang, maar toch ging er afgelopen week even kortstondig een kleuter school open. Eentje in de buurt van Den Haag, waar Dick Advocaat een krijtje in zijn handen kreeg gedrukt. „Dick, jij moet van je frustraties af en daar ga ik je bij helpen", zei de mees ter. „Schrijf maar eens op het hord aan wie jij je de afgelopen maanden en ja ren mateloos hebt geërgerd." Dus deed Dick wat hem werd gezegd, iets waar hij normaal nogal problemen mee heeft. Want Dick vaart liever zijn eigen koers, lekker tegen de stroom in. De eerste naam die op het schoolbord verscheen was die van Frank de Boer en daarna volgden Ronald Koeman en de Nederlandse media. „Goed zo, Dick", prees de leraar zijn leerling. „En houd dan nu maar eens een spreek beurt waarom je voor deze namen hebt gekozen. Dan noteer ik alles en maak er een mooi verhaal van voor ons onvol prezen blad De Voetbaltrainer." Liefst twaalf pagina's mocht de voor malig bondscoach vol schrijven. Hij gaf iedereen die hem dwars had gezeten er van langs, maar een spoortje zelfkri tiek was niet te ontdekken. De wissel van Robben in het duel met Tsjechië vond hij nog steeds te verdedigen, om dat Advocaat op dat moment nog geen kennis had van de afloop. Terwijl het gros van Nederland hem die op dat mo ment best even had willen vertellen. Afgelopen week bleek dus dat Dick zich mateloos had geërgerd aan de me ning van vooral Ronald Koeman. De Hagenaar bleek ieder praatprogramma te hebben gezien; Studio Sportzomer (NOS), Villa BvD (RTL4) en Oranje in Portugal op SBS6. Bij elkaar opgeteld was dat toch al snel zo'n tweeënhalf uur televisie per dag. Had hij die tijd wellicht niet beter kunnen besteden? En dat Koeman zijn mening gaf, was toch geen doodzonde? Advocaat deed afgelopen week namelijk precies het zelfde. Ook Frank de Boer was voor hem gigan tisch door de mand gevallen. Maar geldt voor een bondscoach die vertelde dat hij na de eerste persconferentie al twijfelde of de KNVB met hem wel de juiste man had aangesteld, niet precies hetzelfde? De media waren ook veel te kritisch ge weest op hem, op de man met een sala ris van zeven cijfers. Gek hè, als je het Nederlandse piibliek en dus ook de me dia nauwelijks kunt boeien met een se lectie die overloopt van kwaliteit. Ter wijl je dik'betaald wordt om juist dat voor elkaar te krijgen. Al met al zal het respect voor Dick Ad vocaat bij menig Nederlander afgelo pen week (verder) zijn afgenomen. De bijna-tranen tijdens één van de pers conferenties in Portugal maakten hem een beetje zielig, het natrappen van af gelopen week maakte hem kleinzielig. Advocaat was kwaad op alles en ieder een en dat gevoel is inmiddels bij velen wederzijds. Toch zat er ook één onthulling tussen waar menig landgenoot wél een goed gevoel aan over heeft gehouden. Advo caat was verbolgen over de fysieke toe stand waarin Rafael van der Vaart het trainingskamp binnenwandelde. De ex-bondscoach onthulde dat de Aja- cied een vetpercentage van liefst zeven tien had. En als een topvoetballer die cijfers overlegt, dan mag je als hardwer kende rechtsback in een bierelftal best trots zijn op je ietwat corpulente lichaam. Barry van der Hooft AMSTERDAM - Hein Verbrug gen, voorzitter van de internatio nale wielrenunie UCI, heeft een rechtszaak gewonnen van de Belg Willy Voet, in het verleden verzorger van de Franse ploeg Festina. Voet mag van de recht bank in Amsterdam niet meer zeggen en schrijven dat Verbrug gen en de UCI een vermeend do- pinggeval uit 1997 onder de ta fel hebben geschoven. Elke keer dat Voet dat wel doet, moet hij een boete van 15.000 euro beta len. Voet schrijft in zijn boek Prik ken en Slikken uit 1999 dat Laurent Brochard doping ge bruikte tijdens het WK van 1997 in San Sebastian, waar de Franse wielrenner uit de Festi- na-ploeg de regenboogtrui vero verde. Voet beschuldigt Verbrug gen en het UCI ervan die zaak te hebben verzwegen. Voet her haalde die aantijgingen in een uitzending van het VARA-pro- gramma Het Zwarte Schaap, waarin de verzorger, die veroor deeld is voor het verstrekken van doping aan wielrenners, hoofdgast was. Verbruggen besloot daarop de rechter in te schakelen. „Het was een principiële zaak. Bro chard had een middel gebruikt dat wel op de dopinglijst stond, maar waarvan het UCI al wist dat het onschuldig was. Zo is het ook naar buiten gebracht." Het boek Prikken of Slikken hoeft niet uit de schappen, maar bij een herdruk moet de passage over San Sebastian worden geschrapt, aldus de rech ter. ANP van onze sportredactie BRUSSEL - De Wit-Russische minister van Sportzaken, Joeri Sivakov, is niet welkom bij de Olympische Spelen in Athene. De Griekse regering besloot gis teren de omstreden bewindvoer der de toegang tot het land te ontzeggen. Hij wordt verdacht van grove schending van de men senrechten. De officiële bekendmaking van het inreisverbod voor Sivakov kwam een paar uur na een schriftelijke verklaring van de Europese Unie. Daarin protes teerde de EU, onder voorzitter schap van Nederland, krachtig tegen diens aanwezigheid in Athene. „Het is volstrekt onge past dat hij bij de Zomerspelen present is", aldus de EU, waar toe ook Griekenland behoort. De Europese Unie houdt Si vakov verantwoordelijk voor de verdwijning in Wit-Rusland van vier mensen, onder wie twee po litieke tegenstanders, in 1999 en 2000. Hij was in die tijd minis ter van Binnenlandse Zaken in Wit-Rusland. Sivakov behoorde officieel tot de olympische delegatie van Wit-Rusland. „De EU-verkla- ring is een pure provocatie", stelde een woordvoerder van de Wit-Russische regering. „Deze actie is contraproductief en ge richt tegen de olympische bewe ging-" Een week voor het begin van de Olympische Spelen is het eerste Awacs-toestel in Athene geland. De komende dagen volgen er meer. Op verzoek van de Griek se regering heeft de Navo een aantal van haar geavanceerde patrouillevliegtuigen ter be schikking gesteld om tijdens de Olympische Spelen het lucht ruim boven Griekenland te con troleren. Met de Awacs-verkenningsvlieg- tuigen kunnen mogelijke aanval len vanuit de lucht op olympi sche doelen worden afgewend. Een crisisstaf moet in dergelijke noodgevallen binnen twintig mi nuten beslissen of het bedreigen de toestel uit de lucht wordt ge schoten. Prins Willem Alexander en mi nister-president Jan Peter Bal kenende wonen volgende week Titelverdediger Maarten Lafeber haalt cut op Dutch Open niet vrijdag in Athene de opener remonie van de Olympisch:® len bij. De Prins van Oni als lid van het Intemari Olympisch Comité in Gr-r land aanwezig. Volgens de Griekse krant T«ï ma zullen in totaal 66 press: ten en koningen de ouvsb van het evenement in het pisch stadion meemaken lé de Prins van Oranje staan.i anderen de Zweedse k Carl-Gustav, de Belgisch ning Albert II, de Jordaans i ning Abdullah, de Britse i mier Blair, de Franse pres Chirac en de Russische^ dent Poetin op de lijst. Leontien Zijlaard-Van M( laat op haar laatste Olymc Spelen de openingscere schieten. De drievoudig i pisch kampioene wil zich' dig concentreren op de we: den. „Zo'n opening is maar de gezellige dingen! wel na de wedstrijden. Ik« focussen op het toernooi." j De Nederlandse olymc zwemploeg is gisteravond: komen in Athene. De zev- sporters sterke ploeg kre= rustig en ontspannen o: De ploeg vertrok na aar; naar het olympisch dorp. geen enkele zwemmer is de openingsceremonie si zig. Ook Pieter van den Ho band en Inge de Bruijnlafe stek gaan. omdat zij al ink ste weekeinde van de Spt actie komen. ANP/DPAD- door Harry Hekkert HILVERSUM - Vier Nederland se golfers hebben de schifting van het Dutch Open overleefd. Van de profs Robert-Jan Derk- sen en Rolf Muntz mocht het ver wacht worden dat ze zich plaats ten voor de laatste twee ronden. De kwalificatie van Guido van der Valk en amateur Edward de Jong was verrassend. Titelverdediger Maarten Lafe ber haalde de cut niet zoals va ker dit seizoen en kon na twee dagen zijn biezen pakken. Ook voor de jongste deelnemer, Flo- ris de Vries, is het toernooi voor bij, ondanks een uitstekende tweede ronde van 70 slagen. De Nederlanders die vandaag en morgen in actie komen, heb ben de leider van de wedstrijd niet meer in zicht. De Australiër Richard Green staat met 128 sla gen over twee ronden, twaalf on der par, aan de leiding. De verwachtingen van Muntz en Derksen zijn niet hooggespan nen. Muntz zegt op tachtig pro cent van zijn kunnen te golfen. „Dat is pijnlijk. Maar het gaat steeds beter." Derksen maakte ook geen montere indruk. Hij meende al snel door te hebben dat het toernooi voor hem tot twee dagen beperkt zou blijven. „Ik heb gevochten voor wat ik waard was, maar het zat er niet in." Hij zei het net na de middag en meende bijna zeker te weten dat hij uitgeschakeld was. „Ik kan voor 99 procent zeker de cut voorspellen. Vandaag ligt -ie op een." Derksen vergiste zich. De om standigheden waren voor de con currentie even lastig. Na de eer ste hole meende de Nijmegenaar al voor een hopeloze zaak te vechten. De bal belandde in het struweel, Derksen had vier sla gen meer nodig dan par. „Toen was het al kloten. Een paar keer raakte ik de bal heel slecht." Daar kon die toeschouwer op ho le 16 van meepraten. Derksen raakte de onoplettende liefheb ber vol op het hoofd. „Het bleek wel mee te vallen, zijn hoofd hoefde niet gehecht te worden." De vele honderden toeschou wers die poogden de verrichtin gen van Derksen gade te slaan, zorgden niet voor de meest gun stige omstandigheden. „Ik heb me er voor afgesloten, maar ik kan me voorstellen dat het ande ren stoort. Dan gaat er Veer een telefoon af en praten ze wat bij. En iedereen wil meelopen, dat is dringen langs de baan. Hilver sum is eigenlijk niet geschikt voor zoveel publiek." Maarten Lafeber had geen mo ment een goed gevoel over zijn spel gehad. „Op een slag heb ik het gemist, maar ik was niet in vorm. Dit was defensief golfen." Zijn schouderkwetsuur, die hem donderdag nog parten speelde, wilde hij niet als excuus aanvoe ren. „Daar lag het niet aan. Het loopt gewoon niet. Het hele sei zoen al niet." GPD Een toeschouwer wordt aan zijn hoofd behandeld nadat hij hard is getroffen door een door Robert-Jan Derksen geslagen golfbal. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20