Opvang is vrouwenbolwerk negen Recyclopedia is i Expositie met veel gezichten Terneuzenaar belooft voortaan op het rechte pad te blijven ELICHT 17 Steun voor seniorensoos Crècheleider Jeugdorkest geeft concert in kerk Veere Taptoe op mosseldag zaterdag 7 augustus 2004 door Emile Calon MIDDELBURG - Met een brok in z'n keel beloofde de Terneuze naar dat hij nooit meer iets onoorbaars zal uithalen. Hij zal nimmer meer toestaan dat vrien den zijn huis gebruiken als op slagruimte voor drugs, beloofde hij gisteren aan de Middelburg se politierechter L. van Dijke en officier van justitie A. Flik- weert. Bij het betreden van de rechts zaal gierden de zenuwen al zichtbaar door de keel van de 31-jarige man. Hij moest voorko men omdat een Axelse vriend zijn huis een aantal maanden had gebruikt voor de opslag van drugs. Eerst softdrugs. Na ver loop van tijd kwamen er echter ook allerlei soorten harddrugs binnen. Voorraad Aanvankelijk wist de Terneuze naar niets van die harddrugs. Toen hij doorhad dat het niet al leen om wat hasj ging maakte hij echter geen bezwaar. De Axe laar had de sleutel van het huis en kwam soms letterlik bij nacht en ontij binnen om de voorraad aan te vullen of iets mee te nemen naar een van zijn klanten. De politie kreeg lucht van zijn handel en pakte de Axelaar op. Toen de Terneuzenaar dat hoor de, raakte hij in paniek en bracht de hele voorraad naar een andere kennis. Het ging om een fikse hoeveelheid xtc, amfe tamine en cocaine. Tijdens het verhoor door de rechter barstte de Terneuzenaar na enige minuten in een hevig snikken uit. Met horten en sto ten vertelde hij dat hij vreselijk bang was om in de cel terecht te komen en op die manier alles te verliezen wat hij heeft. Op ad vies van de rechter werd de zit ting een vijftal minuten ge schorst zodat de Terneuzenaar op het toilet even tot bedaren kon komen. Na terugkomst in de rechtszaal vertelde de officier dat hij aan vankelijk een celstraf in gedach ten had. Omdat de man nimmer met justitie in aanraking is ge weest en hij het vertrouwen heeft dat de Terneuzenaar op het rechte pad blijft, eiste Flik- weert een werkstraf van 240 uur en een voorwaardelijke celstraf van vier maanden. Van Dijke oordeelde dat de Ter neuzenaar oerstom is geweest. Vervolgens stelde hij dat de eis van de officier te hoog was. Hij veroordeelde de man tot een werkstraf van 240 uur waarvan de helft voorwaardelijk. Flik- weert vond die straf duidelijk aan de te lage kant. Hij gaat ech ter niet in hoger beroep om de man een nieuwe rechtsgang te besparen. „Gezien de speciale omstandigheden zie ik van be roep af." De kennis van de Terneuzenaar, bij wie hij de drugs na arrestatie van de Axelaar had gebracht, moest gisteren ook voorkomen. Niet alleen voor de opslag van drugs maar ook voor het kwe ken van hennep en het illegaal aftappen van elektriciteit. Deze 28-jarige Terneuzenaar ver scheen niet en werd bij verstek veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur. Ook moet hij ruim 18.000 euro aan de staat beta len. Dat bedrag heeft hij vol gens de officier verdiend met zijn kwekerij. C ADZ AND - Het Oranje Fonds steunt de Zwin Seniorensoos Cadzand met een bedrag van 3250 euro. Dankzij deze gift kunnen nieu we stoelen en tafels worden aan geschaft voor verenigingsge bouw Het Zwin aan de Prinses straat. Voor de verdere bekosti ging kan de Zwin Seniorensoos ook rekenen op steun van de dia conie van de Protestantse Kerk Nederland en de firma Verde- gem in Oostburg. 1 f<nnr Wout Bareman Hoe ging dat vroeger? De vrouw des huizes zorgde voor de was, >stopte de sokken, zette de spruiten op het gas, stopte de kinderen in de tobbe en las daarna nog een verhaaltje voor het slapen gaan. Vader? Die kwam thuis, kreeg z'n pantoffels aangereikt, wachtte in z'n stoel bij de haard tot 'het eten op tafel kwam, at en viel ver volgens in diezelfde stoel in slaap. (Dat is ongeveer het beeld, dat veel vijf tigers en zestigers zich herinneren van 'vroeger thuis'. Vandaag de dag is het een tikje anders, met tweeverdienende ouders. Maar nog altijd komt een be langrijk deel van de opvoeding voor re kening van moeders. Die razen, nadat de kinderen van de opvang of school *zijn opgehaald, met de auto van tennis maar hockey, van een kinderfeestje naar judo of van de muziekschool naar zwemles. Volgepropte agenda's ■en alweer een vermoeide vader, die 's avonds uit de magnetron eet en daar- na in veel gevallen gezellig onderuit zakt voor de treurbuis. 1 Is dat stereotiepe beeld, dat eeuwige rollenpatroon, er de oorzaak van dat jongens en mannen zich wel drie keer bedenken voor ze in de kinderopvang stappen? Van jonge vaders wordt van daag de dag verwacht dat zij zich in tensiever bemoeien met de opvoeding. Maar hoe? Van hun vader hebben ze het niet geleerd. Daarom achten we tenschappers het een goeie zaak dat mannen al van kinds af aan met dat nieuwe rolmodel worden geconfron teerd. Bij de kinderopvang dus. In navolging van succesvolle campag nes in Scandinavië en Vlaanderen plei ten het Nederlands Instituut Zorg en Welzijn en hoogleraar kinderopvang "L. Tavecchio van de Universiteit van Groepsleider Harvey Nijskens met kinderen aan het werk in Terneuzen. foto Schelstraete Amsterdam nu voor een soortgelijke wervingsactie, die mannen warm moet maken voor de functie van crècheleider. Op dit moment is ons land nauwelijks één procent van de groepsleiders een man. Tavecchio stelt vast dat jongens oververtegenwoor digd zijn in het speciaal onderwijs, in opvanginstellingen en jeugdgevange nissen. Volgens hem en andere deskundigen is dat vooral te wijten aan de 'vrouwen bolwerken in opvoedingsinstellingen als crèches pn buitenschoolse opvang'. En vrouwen hebben de neiging jon gentjes snel lastig en druk te vinden. Al de terechtwijzingen die dan volgen, roepen alleen maar verzet op. Het leidt tot agressief en onaangepast ge drag. De instellingen voor Kinderopvang in Zeeland bieden een beeld dat hele maal overeenkomt met de situatie in de rest van Nederland: een handjevol mannen - en dan vaak nog in een lei dinggevende functie; niet op de werk vloer - in een vrouwenbolwerk. „Hè, hè, hebben we hier tegen elkaar gezegd toen we van die campagne hoorden, ze schieten in de rest van Ne derland óók wakker'', verzucht Ella Ramsteijn, waarnemend directeur van Kinderopvang Walcheren. „Wij zijn al tijden op zoek naar mannen, want dat maakt ons deel van de opvoeding com pleter. De reacties van kinderen op mannen zijn anders, maar mannen en vrouwen reageren op hun beurt ook anders op kinderen. Ik geloof wel dat de zorgzaamheid bij mannen en vrou wen gelijkelijk aanwezig is, maar er zijn duidelijk verschillen in benade ring." Alleen kan dat op Walcheren moeilijk worden getoond in de prak tijk: er werkt zegge en schrijven één man op meer dan 200 vrouwen. Bij Kinderopvang Zeeuws-Vlaande ren is het nauwelijks anders: twee groepsleiders op 150 medewerksters. Directeur Rianne Vons: „Het zou in derdaad heel leuk zijn, als we meer jongens en mannen konden binnenha len, maar het gebeurt maar mondjes maat. Aan de salarissen hoeft het niet meer te liggen, want die zijn de laatste tijd flink opgetrokken. Maar mannen zijn nog heel vaak kostwinner en wij kunnen niet altijd een fulltime baan aanbieden. Op advertenties komen nauwelijks reacties van mannen. Ja, wel als het gaat om leidinggevende functies. Het vergt vermoedelijk een omslag in het denken. Mannen zouden moeten beseffen dat een zorgtaak, zo als in de opvang, best interessant kan zijn. Maar om nu te zeggen dat het met alleen maar vrouwen verkeerd gaat, dat gaat me te ver." Directeur Elly Brand van Kinderop vang De Bevelanden vindt het heel goed dat mannen via een campagne worden gestimuleerd in de kinderop vang te stappen. „Zo kunnen ze wor den gewezen op hun verantwoordelijk heid. Eigenlijk is het toch vreemd dat mannen ons werk tot nu toe links la ten liggen." Op de Bevelanden maken vier mannen deel uit van het management en werkt één man direct met kinderen. Het aan tal vrouwen: 150. Twee jaar geleden leidde een wervings campagne in Vlaanderen tot een fikse toename van het aantal mannelijke groepsleiders; het aantal steeg van zes naar twintig procent. farspeler Hans Vermunt (links) leverde met zijn Indiase instrument een bijdrage aan de cd 'i' van Frans Friederichs. foto Marijke Folkertsma Soesman ERIKZEE - „Daar is 'i' dan!", kondigt jzikant en samplecomponist Frans Frie- nch uit Zierikzee grijnzend aan. Met zijn ■gste cd 'i' levert hij het negende deel af zijn Recyclopedia: een muzikaal dag- de 26 letters van het alfabet als uit- Aan de schijf werkt onder meer Hans Vermunt uit Sint Philips- d mee. 'ia was één van de associaties met de i die ederich had en daarmee kwam Vermunt Md. Sinds een jaar of veertien houdt pch serieus bezig met de sitar, een uit de eeuw stammend Indiaas snaarinstru- öt. Hij kreeg van Friederich een half uur Zljn beschikking en benutte die tijd om authentieke Indiase compositie, raga la- 9'. uit te voeren. Purist uit Sint Philipsland stond zijn op- vervolgens welwillend af aan Frie- jch. Die voegde vogelgetjilp, een knappe- d kampvuur en de stromende Ooster- schelde aan de devotionele raga toe. Geen willekeurige geluiden, maar zaken die voor de Zierikzeese samplemaker nadrukkelijk met Vermunt te maken hebben. Soms prik kelend, dan weer associatief of als onderons je van de twee musici. De bewerking geeft de bijdrage van de sitar speler een aardse zwaai, erkent Vermunt. „Ik ben wel blij met Frans. Het is voor mij geen kwestie van afstaan van mijn muziek, maar eerder een verrijking. Hij geeft er nét een ander smaakje aan", stelt de sitarspeler en -leraar. Het resultaat is een intrigerend werkje waar mysterieuze, ruimtelijke klan ken zich mengen met buitengeluiden. De i zette Friederich verder aan tot het com poneren van een in memoriam, in reactie op het overlijden van een dochter van een colle ga. In Indo-eurasian love triangle en initiation/island spelen onder meer toonlad ders van de gamelan (Indonesisch orkest) en Indonesische zang een rol. Want zo veelzij dig als Friederichs leven is, zo breed is ook de muzikale vertaling ervan. De van oor sprong trompettist en - sinds enkele jaren - muziekleraar aan de Pontes Scholengroep locatie Pieter Zeeman grijpt al het mogelij ke in zijn omgeving aan om zich te laten in spireren. Verrassend: het stevige getik van het loszittende blad van een picknicktafel bij Schuddebeurs. En zo zijn er veel meer geluiden waaraan in spirerende verhalen kleven. Het negende schijfje van zijn 'levenswerk' is rustig van aard. Balans en harmonie, vatten de twee musici samen. In tegenstelling tot de mechanische chaos die op de oudere delen van Recyclopedia te beluisteren is. Maar op de alfabetmissie van Friederich is, onderweg naar de z, van alles mogelijk. Zo wijdde Friederich al eens schij ven aan de drie Charlessen (Lindbergh, Ives en Chaplin) en aan de ruimte (All Heavens). In de maak is nu nummer 10, die is aan Jazz gewijd. De i en de andere acht delen van Recyclopedia zijn te verkrijgen bij Frans Friederich, via tele foonnummer: 0111-411723. Picknicktafel VEERE - Het Jeugdorkest Ne derland treedt donderdag 12 au gustus op in de Grote Kerk in Veere. Het concert begint om 20.00 uur. Het Jeugdorkest bestaat uit jon ge, talentvolle musici tussen de veertien en achttien jaar. Tij dens de kerst-, paas- en zomer vakantie kunnen ze ervaring op doen in een professioneel geor ganiseerd symfonieorkest. Diri gent is Jurjen Hempel. In Veere speelt het Jeugdorkest Trance Figuration van Robert Zuidam, het Tweede Pianocon cert van Sergei Prokofiev en Symfonische dansen van Sergei Rachmaninov. Solist op de piano is Ivo Jans sen. door Marianne van de Polder MIDDELBURG - Fier en vrijge vochten staan zij hun mannetje; de bronzen mensfiguren die Rie- ke van der Stoep uit Nieuwdorp maakt, zijn aanwezig zonder do minant te zijn. De hoofdpersonen in haar kunst hebben een strijd gestreden of zitten in er nog middenin. Van der Stoep exposeert haar werk samen met dat van Hendrik Elings uit Sint Anna Parochie en Dick van Biemen uit Middel burg tot en met 28 augustus in Galerie 'T' in Middelburg. De meeste bronzen van Van der Stoep stellen vrouwen voor, die hier een daar wat Afrikaans aan doen. „Ik ben niet in Afrika ge weest hoor, ze ontstaan gewoon zo. Vaak zijn het sterke vrou wen, die in beweging zijn en we ten wat ze willen. Ze hebben een grote vrijheidsdrang. Soms gaan ze de confrontatie met zich zelf aan", vertelt de kunstena res. Van der Stoep is gefascineerd door de relatie van de wereld met de kosmos en laat ook dat in haar beelden naar voren ko men. „Alles wat in het groot in de kosmos gebeurt, gebeurt ook in onze wereld, maar dan in het klein. Contact met de kosmos, dat zit vaak ook in mijn werk, bijvoorbeeld in het gegeven dat ik soms een lijst in een beeld ver werk, die is opengebroken. Met de beelden die ik maak, vertel ik eigenlijk mijn eigen verhaal. Het is heerlijk om te doen, een heerlijke uitingsvorm." Elings schildert originele por tretten, meestal van mensen, soms van dieren. Over de uitver grote gezichten hangt een soort sluier, alsof de emoties in kleu ren door de poriën naar buiten stromen. Elings: „Wie je bent, dat zit na tuurlijk aan de binnenkant, maar door middel van dat trans parante, probeer ik in die kop te komen, als het ware achter het portret te kijken. Mijn manier van werken zegt ook iets over Een bronzen beeld van Rieke van der Stoep en schilderijen van Dick van Biemen in Galerie 'T'. foto Lex de Meester hoe je mensen moet benaderen. Door het versluierde krijg je een contrast: op de een of andere ma nier komt het beeld op je af, maar tegelijkertijd wijkt het ook. En een goed schilderij be staat uit contrasten, vind ik. Dat dubbele, dat brengt span ning." Meestal zijn de geschilderde per sonen goede bekenden van de kunstenaar, maar niet altijd. „Soms zie ik iemand op straat, die ik vaag ken en zie ik gelijk een portret. Wat het dan is waar door ik dat zie, dat weet ik niet. Dat kan ik niet omschrijven", al dus de kunstenaar. Deltagebied Dat een boei bijna tot leven kan worden gewekt, bewijst Van Bie men. Hij vertelt: „Ik word geïnspi reerd door het wonen in een del tagebied als grensgebied van land en water. Ik ben altijd op zoek naar markante punten in het Zeeuwse landschap." Een boei is volgens hem zo'n mar kant punt. Enerzijds geeft hij een heel realistisch beeld van een boei te water, anderzijds maakt hij door een deel van een boei eruit te lichten, die boei ab stract. In zijn schilderijen poogt hij de gevoelens en stemmingen YERSEKE - Op de mosseldag in Yerseke, zaterdag 21 augustus, wordt 's avonds één van de grootste taptoes van Zeeland ge houden. De deelnemende showkorpsen zijn Takostu uit Stiens, Wilhel mus uit Sliedrecht en de Flora band uit Rijnsburg. De taptoe begint om half acht en vindt plaats op het parkeerterrein van die bij een bepaalde herinnering horen, weer te geven. Galerie 'T' is gelegen aan de Turfkaai 25-27 in Middelburg en is te bezoeken op donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur, en iedere eerste zondag van de maand, van 13.00 tot 17.00 uur. de Willem Alexanderhaven. De organisatie is in handen van de Yersekse muziekvereniging Mo zart. De mosseldag Yerseke met on der meer een braderie, voor één euro mosselen eten, mosselrock en een vlootshow is van tien uur 's morgens tot 's' avonds laat. Vuurwerk vanaf half elf bij de Julianahaven moet het feest af sluiten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17