Indonesië hervat uitvoering doodstraf PZC Weer een KPN MobielPlus-punt. €0,-' Engelandspecialist van Al Qaeda bij kladden gevat Soedanese regering maakt begin met ontwapenen milities Liverpool neemt afscheid van vijftig dode baby's Ook Nederlander op executielijst VN vragen hulp bij strijd tegen sprinkhanen Celstraf China om melkpoeder Verplicht evacuatieplan voor torens New York Doden bij brand Franse manege Moord stimuleert verkoop spel Met slang om achter het stuur Kenia lijdt honger door droogte Medicijnmannen Nigeria opgepakt Doden door lawines Kirgizië Gratis Nokia 66ioi Primafoon" ■ÖL. Russisch sociale stelsel wordt overhoop gehaald vrijdag 6 augustus 2004 doorStepVaessen JAKARTA - Voor het eerst sinds tien jaar heeft Indonesië weer een drugskoerier geëxecu teerd. De 65-jarige Indiër Ayod- 1 hya Prasad Chaubey werd giste rochtend vroeg voor het vuurpe loton gebracht. Hij was in 1996 j veroordeeld voor de smokkel van 12 kilo heroïne. Een paar maanden geleden had president Megawati zijn gratieverzoek af- I gewezen. De president maakte onlangs ROME - De voedsel- en land bouworganisatie van de Verenig de Naties wil dat de rijke lan den meer geld beschikbaar stel len voor de bestrijding van de enorme sprinkhanenplaag in grote delen van Afrika. li, Er is een groot tekort aan vlieg- tuigen die bestrijdingsmiddelen kunnen verspreiden, aan pestici- den en aan experts. De internationale gemeenschap heeft tot dusver pas 19 miljoen dollar gegeven of toegezegd -voor hulp. Schattingen wijzen evenwel uit dat er zeker meer dan 80 miljoen dollar nodig is. rii De sprinkhanenplaag, die zich i J steeds meer van Noord- naar West-Afrika verplaatst, is de [Ij ergste in vijftien jaar. In de Mau- J ritanische hoofdstad Nouak- chott vraten miljoenen sprinkha- s nen deze week binnen enkele i uren alles wat groen was op. Vol- L gens mediaberichten in het Afri- i kaanse land zit er geen blad meer aan de bomen. Een enkele 1 zwerm sprinkhanen kan op één dag het voedsel van 2500 men sen opvreten. ANP/DPA PEKING - Twee Chinese man nen uit de oostelijke provincie Anhui zijn gisteren veroordeeld t tot celstraffen van acht en één jaar wegens het verkopen van giftig melkpoeder. Dat hebben Chinese media gemeld. z- De man die acht jaar celstraf i kreeg, verkocht giftig melkpoe- g der dat de dood veroorzaakte 8 van een vier maanden oud meis ki je in december. „Hij handelde in i voedselproducten waarvan hij i wist dat de kwaliteit onder de maat was", aldus de rechter. De afgelopen maanden zijn zeker 47 mensen gearresteerd die verdacht worden van betrok kenheid bij het schandaal. ANP/AFP duidelijk dat ze geen pardon kent voor drugskoeriers. Ayod- hya werd door een eenheid van dertig man geblinddoekt meege nomen naar een stille plek in de buurt van zijn gevangenis in Me- dan in Noord Sumatra. Tot het laatste moment bleef Ayodhya ontkennen dat hij iets met de drugs te maken had. Persoonsverwisseling Het was de eerste van een reeks executies in Indonesië. Sinds 2000 zijn 26 mensen ter dood veroordeeld voor drugszaken. Na de executie van gisteren kun nen vijf andere veroordeelden elk moment ter dood worden ge bracht. Een van de ter dood ver oordeelden is de Nederlander van Indonesische afkomst Ang Kim Soei. Hij kreeg vorig jaar de doodstraf voor het produce ren van xtc-tabletten. Volgens Ang, wiens familie in Neder land woont, is sprake van een persoonsverwisseling. Maar zijn cassatieverzoek is onlangs afge wezen. Sinds de val van dictator Soe- harto in 1998 werden executies in Indonesië nauwelijks nog uit gevoerd, in tegenstelling tot in andere landen in de regio, waar onder Singapore. Nederland heeft als voorzitter van de Europese Unie Indonesië opgeroepen om het moratorium op de doodstraf te handhaven. Volgens mensenrechtenadvoca ten is het tijdstip van de execu tie niet toevallig. „Het is duide lijk dat Megawati de kiezers wil laten zien dat ze korte metten maakt met misdadigers", vraagt advocaat Todung Mulya Lubis zich af. GPD NEW YORK - Elf jaar na de eerste aanslag op het World Trade Center in New York en bijna drie jaar na de aansla gen van 11 september 2001 ko men er nieuwe en verplichte regels voor de evacuatie van wolkenkrabbers. De nieuwe regels gelden per eind september. Eigenaren van hoge kantoorgebouwen worden dan verplicht gede tailleerde evacuatieplannen te hebben in geval van een ter roristische aanval of een na tuurramp. Voor dat doel moe ten coördinerende personeels leden worden aangesteld en elke drie jaar moet er worden geoefend, waarbij een wolken krabber volledig geëvacueerd moet worden. De huidige re gels gaan niet verder dan de verplichting om geregeld brandoefeningen te houden. Meestal verlaten de werkne mers het pand dan niet, ster ker nog: ze verlaten ze niet eens hun etage. In de nieuwe plannen zal veel aandacht zijn voor wat 'inva- cuaties' wordt genoemd. Hier bij gaat om evacuaties van de len van een wolkenkrabbers, waarbij de aanwezigen het ge bouw niet verlaten. Deze aanpak is noodzakelijk omdat er vaak te weinig trap pen zijn, het gevolg van een regeling uit 1968 die tot doel had meer kantoorruimte te creëren. In deze gebouwen ontstaan grote problemen als werknemers massaal afdalen via de trappen, terwijl hulp verleners juist naar boven moeten. ANP CHAMBERY - Door een brand in een manege in het Fran se Lescheraines, in de regio Savoie, zijn in de nacht van woensdag op donderdag zeker zes jongeren tussen 13 en 15 jaar en een volwassen instructeur omgekomen. Een jonge vrouw is met zware brandwonden in een zie kenhuis opgenomen. Zij wist zichzelf in veiligheid te bren gen door uit een raam op de eerste verdieping te springen. Twee personen worden nog vermist. Gevreesd wordt dat ook zij het vuur niet hebben overleefd. De jeugdige slachtoffers waren deelnemers aan een paard- rijvakantie van een week. Op het moment dat de brand uitbrak, lagen zij te slapen. ANP/RTR LONDEN - Het gewelddadige videospel Manhunt vliegt in Groot-Brittannië de winkels uit sinds het vorige wéék in verband werd gebracht met een gruwelijke moord op een 14-jarige jongen in februari. De 17-jarige Warren Le- blanc sloeg op 27 februari zijn 14-jarige vriendje Stefan Pakeerah dood met een klauwhamer in een park in Leices- ter. Ook stak hij hem enkele malen met een mes. De ouders van het slachtoffer zeiden vorige week dat de dader geobsedeerd was door Manhunt. ANP ROME - De politie in Rome heeft een 19-jarige automobi list aangehouden die een meterslange boa constrictor om zijn nek had. De man legde uit dat hij op zoek was naar ratten, om de slang te voeren. In de woning van de man vond de politie nog een boa en twee pythons. De politie moest de dieren echter terugge ven. De Italiaanse wet staat het bezit van slangen en ande re exotische dieren toe. ANP/DPA NAROIBI - Meer dan twee miljoen Kenianen hebben niet genoeg te eten omdat door een aanhoudende droogte de oogsten zijn mislukt of uiterst karig zijn. Het wereldvoed selprogramma van de Verenigde Naties (WFP) heeft de in ternationale gemeenschap gisteren daarom opgeroepen geld beschikbaar te stellen voor voedselhulp. De president van het Afrikaanse land, Mwai Kibaki, riep vorige maand al de noodtoestand uit. Het WFP verzorgt nu al schoolmaaltijden voor een miljoen Keniase kinde ren, die anders niets te eten zouden krijgen. ANP/DPA LAGOS - De Nigeriaanse politie heeft dertig medicijn mannen gearresteerd bij een inval in hun heiligdom in een bos in de regio Anambra. De politie vond er meer dan vijftig lijken en twintig schedels. Dat zei politiewoord voerder Kolapo Shofoluwe gisteren. „Sommige schedels waren nog zeer vers", aldus Shofolu we. De hoofden en andere lichaamsdelen waren van som mige lichamen verwijderd, wat wijst op rituele slachtin gen. Veel Nigerianen combineren christendom of islam met natuurreligies. Volgens Shofoluwe stelden de slacht offers hun bezittingen na hun dood beschikbaar aan een godheid. „De priesters hebben de mensen misschien ge dood om hun bezittingen te roven." ANP/RTR Vijftig ongeïndentificeerde baby's worden begraven op de Allerton begraafplaats in Liverpool. foto Colin Lane/GPD van onze redactie binnenland door Esther Gotink LIVERPOOL - Vijftig eiken houten kistjes, niet groter dan een schoenendoos, kregen giste ren in de aanwezigheid van de bisschop van Liverpool, een pastoor, een imam en een pandit (hindoe-priester) een plek in een bijzondere graftuin in Li- van onze redactie buitenland LONDEN - De Britse politie heeft de chef voor operaties in Groot-Brittannië van het ter reurnetwerk Al Qaeda in de kraag gevat. Dat meldden ver- J scheidene Britse kranten giste- J ren onder meer op basis van in formatie van de Pakistaanse in lichtingendienst. De Pakistanen zouden informa tie over de man. die volgens Isla mabad directe orders kreeg van Osama bin Laden, hebben door gespeeld aan de Britse autoritei ten. Britse agenten zouden de chef operaties vervolgens heb ben opgepakt. Onduidelijk is waar en wanneer de man, die volgens The Daily Telegraph het alias Abu Eisa al Hindi gebruik te, precies is gegrepen. »Hij bereidde een of andere aan slag in Groot-Brittannië voor en zijn gevangenname is een goed signaal dat informatie die hier (in Pakistan) wordt verkregen van Al Qaeda aanhangers, leidt tot resultaten", aldus een Paki staanse functionaris tegen The Telegraph. Volgens The Times zou het vliegveld Heathrow ver moedelijk het doelwit zijn van de man die de codenaam 'Bilal' ff droeg. 3 verdachte zou in nauw con tact hebben gestaan met de Al Qaeda computerexpert Khan die vorige maand in Pakistan werd gegrepen met onder meer gedetailleerde beschrij vingen van gebouwen van financiële in stellingen in de VS. Volgens de Pakistaanse autoriteiten kwam de informatie die leidde tot de arrestaties van de afgelopen da gen in Groot-Brittannië van zijn computer. De 25-jarige Khan zou Groot-Brittannië zes keer hebben aangedaan en nauwe contacten hebben onderhouden met Bilal over een aanslag op Heathrow, zeiden Pakistaanse inlichtingenfunctionarissen te gen The Times. Een Britse regeringsfunctiona ris sprak gisteren echter tegen dat er sprake was van een speci fieke terroristische dreiging te gen Groot-Brittannië. „Als we bewijs zouden hebben van een specifieke dreiging, zouden we dat aan iedereen vertellen", al dus minister Peter Hain tegen de BBC-radio. De Amerikaanse krant The New York Times berichtte gisteren dat de arrestaties in Groot-Brit tannië samenhangen met de ver hoging van het terreuralarm in de VS het afgelopen weekeinde. Het dagblad beriep zich op ano nieme Amerikaanse veiligheids functionarissen. ANP/AFP verpool, Baby Garden genaamd. Het was de begrafenis van de eerste groep van duizend ongeïdentificeerde baby's die twintig jaar lang zonder weten schap van hun ouders waren be waard door de universiteit van Liverpool en kinderziekenhuis Alder Hey. De begrafenisondernemer liep met elk kistje, dat een plakkaat met een nummer droeg via een ladder het graf in, omdat ze te klein waren om afzonderlijk de bodem in te laten zakken. Twee uur lang duurde de uitvaart. „We zijn hier bijeen om deze ba by's toe te vertrouwen aan de eeuwigheid", sprak lokaal pas toor Ian Lovett. „We erkennen de diepte van de pijn en het ver driet vanwege de dood van deze baby's. Wij bidden dat de helen de kracht en liefde een stem ge ven aan allen die door hun dood werden geraakt." Grote boeket ten lelies en witte rozen werden bij het massagraf geplaatst, met BISJKEK - Zes bergbeklim mers, afkomstig uit Rusland en Tsjechië, zijn donderdag in Kir gizië gedood door lawines op de 7000 meter hoge berg Khan Ten- gri. Zeker twintig andere berg beklimmers zitten nog vast op een hoogte van 3000 meter, al dus de autoriteiten in het Cen- traal-Aziatische land. Reddings werkers pogen de bergbeklim mers te bevrijden. ANP/AFP linten met teksten als 'Eindelijk rust' en 'Onbekend maar altijd in onze gedachten'. De speciale graftuin voor de ongeïdentifi ceerde lijkjes is ingericht nabij de imposante kapel in het hart van gemeentebegraafplaats Al lerton in Liverpool. Het schandaal van de ongeoor loofde bewaring van de lijkjes voor wetenschappelijke doelein den, kwam aan het licht in 1999. Een onderzoek werd ingesteld toen bleek dat veel Britse zieken huizen over foetussen en doodge boren kinderen beschikten. Patholoog Kinderhospitaal Alder Hey was de grootste orgaandief; sinds het aantreden van de Nederland se patholoog Dick van Velzen bleek een recordaantal kinderor ganen geroofd. Van Velzen is vanwege die praktijken ge schrapt uit het Britse medische register. Om dit macabere hoofd stuk te kunnen afsluiten, be sloot de gemeenteraad van Li verpool vorige maand om per ceel CH32 op kerkhof Allerton te schenken aan de duizend ano nieme baby's, die nooit een waardig afscheid hebben gekre gen. Vanaf deze week vindt elke don derdag een uitvaart plaats, waarbij per keer vijftig lijkjes worden begraven. Volgend voor jaar wordt ter afronding een ge zamenlijke gedenkdienst gehou den. Het massagraf draagt de nieuwe naam 'Baby Garden' en is gerealiseerd op grond die oor spronkelijk was bedoeld voor dertig volwassenen.GPD Advertentie Vanaf €75r extra bundeltegoed geen aansluitkosten t.w.v. €52,50 Bij een KPN MobielPlus abonnement." Met camera Lichtgewicht (87 gram), 300 uur standby-tijd Handsfree, polyfone beltonen, geïntegreerde FM radio Wereldwijd te gebruiken dankzij triband technologie Met het KPN MobielPlus abonnement krijg je alle voordelen in één. Toch is dit abonnement nu blijvend voordeliger. Te koop bij Primafoon en het Mobile Business Center. KPN MobielPlus. Het alles-in-één-abonnemen Nu blijvend voordeliger. Vraag naar de voorwaarden. altijd dichtbij KHARTOEM - De Soedanese re gering begint volgende week met het ontwapenen van mili ties die verantwoordelijk wor den gehouden voor het voeren van een schrikbewind in de wes telijke regio Darfoer. Dat heeft een politiechef in Darfoer giste ren gemeld voor het staatspers- bureau SMC. Politiechef generaal Jamal al Hueres zei dat de milities in staat worden gesteld vrijwillig de wapens in te leveren. Het le ger en de politie voeren ook zoe kacties uit. Wreedheden De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties droeg Soedan vori ge week op binnen dertig dagen een einde te maken aan de wreedheden in Darfoer. Doet de regering in Khartoem dat niet, dan dreigen er sancties, aldus een resolutie die door dertien van de vijftien leden in de raad werd aangenomen. In de door de Verenigde Staten ingediende resolutie staan geen strafmaatre gelen. Wel verwijst zij naar arti kel 41 van het VN-handvest, dat de mogelijkheid van sancties schept. De dertien landen stemden ook in met een onmiddellijk wapen embargo tegen alle strijdende partijen in de Soedanese regio, waar de regering en Arabische milities hard optreden tegen Afrikaanse stammen. De Soeda nese regering liet zaterdag al we ten dat ze aan de resolutie zal meewerken. Ondervoed Hulpverleners van Artsen zon der Grenzen (AzG) in Darfoer moeten intussen in de vluchtelin genkampen steeds meer onder voede kinderen helpen. In de kampen zelf is te weinig voedsel aanwezig, zei coördinator J. Hee neman woensdag. „De crisis is absoluut nog niet voorbij." In het Kalma-kamp bij Nyala waar Heeneman werkzaam is, zit ook de hulporganisatie Dok ters van de Wereld (DvdW). In het gebied van vier kilometer groot bij 600 meter breed zitten naar schatting tussen de 52.000 en 68.000 vluchtelingen, waar van de meeste vrouwen en kinde ren zijn. Het team van DvdW, onder wie de Nederlandse arts F. Felix, onderzoekt iedere dag tussen de 200 en 250 vluchtelin gen. Ook werkt er een Neder landse logisticus ter plekke. ANP/AFP een in hoogte variërende finan ciële aanvulling op hun pen sioen of uitkering. Voorstanders van de wet spre ken van een radicale modernise ring van het Russische sociale stelsel. De oude subsidies zou den hervormingen in de gezond heidszorg en volkshuisvesting hebben tegengehouden. Tegen standers menen echter dat het vooral gaat om een bezuinigings operatie en dat de financiële compensatie de werkelijke kos ten die hulpbehoeftigen maken voor bijvoorbeeld medicijnen, niet dekt. Een belangrijk deel van de gevolgen van de nieuwe wetgeving komt overigens op de schouders terecht van regionale overheden. Verscheidene regio's vrezen hierdoor bankroet te gaan. ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische Doe- ma heeft gisteren in de derde en definitieve lezing een wet aange nomen die regelt dat verscheide ne sociale subsidies niet meer in 'natura', maar als financiële te gemoetkomingen worden uitge keerd. Voor het wetsvoorstel, waar veel maatschappelijk verzet te gen was, stemden 309 afgevaar digden, 118 stemden tegen en vijf mensen onthielden zich van stemming. Bepaalde groepen als gepensio neerden, oorlogsveteranen en ge handicapten hebben nu geen recht meer op onder meer gratis medicijnen en gratis openbaar vervoer. Zij ontvangen straks

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5