Intern verzuim kost berg geld Biowapen-detector zoekt dodelijke speld in hooiberg PZC Schroder in moerai door hervorminger Met die man valt niet samen te werken Suriname telt zijn inwoners opnieuw Hij is er wel maar hij doet de hele dag niks 6 augustus 1954 vrijdag 6 augustus 2004 door Wierd Puk De Agenda 2010, het so ciaal-economische her vormingsprogramma van de Duitse bondskanselier Ger hard Schroder, dreigt vast te lopen in een bureaucratisch en publicitair moeras. Het Sparschwein-Skandal heet de jongste ramp voor Schröders geplaagde rood/ groene coalitie. De regering wil korten op de uitkeringen voor kinderen van werkloze ouders, die meer dan 750 euro in hun spaarvarken hebben. De maatregel is onderdeel van een groter pakket hervor mingen, dat per 1 januari 2005 geldt. Met name langdu rig werklozen krijgen het van af die datum een stuk moeilij ker. Oppositie en de massabladen hebben de 'roof van de spaar varkens' tot het grootste schandaal van deze zomer uit geroepen. Bild haalde weer eens flink uit met foto's van treurende kinderen, die hun zuur verdiende euro's in ge vaar zien komen. 'Alsjeblieft regering, laat mijn varken met rust', klaagde de 4-jarige Cedric Schrappe, die spaart voor een voetbal. Keven Völkner, acht jaar, deelt zijn spaarpot met broertje Mario. Hoewel ze maar 25 euro heb ben gespaard zijn ze bang dat het lang verwachte voetbal kamp en de GameBoy er nooit zullen komen. Dergelijke verhalen zijn ko ren op de molen van de oppo sitie. Woordvoerders beloven met het hand op het hart dat zij de spaarbankboekjes van kleine kinderen 'vanzelfspre kend' als 'onaantastbaar' be schouwen. „Kinderen mogen niet de dupe worden van de onzin van deze regering", al dus de Beierse, conservatieve CSU. Vanaf januari krijgen met na me 2,2 miljoen langdurig werklozen het moeilijker. Zo dalen werkloosheidsuitkerin gen sneller tot bijstandsni veau. Tot overmaat van ran voor de coalitie in Berli blijken de nieuwe uitkerinj formulieren niet alleen veel dik - zestien pagina's - zezj ook nog eens opgesteld ine ambtelijk soort Duits wa; van veel uitkeringstrekkt bekennen niets van te begr pen. 'Zielloos en onbarmhartij noemt de invloedrijke Bild-c lumnist Franz Josef Wagn de vraagstelling. 'Elke broei van mama, elk vergulde horl ge dat opa voor zijn 50-jari dienstjubileum kreeg mo worden gemeld. Zelfs na; schilderijen wordt gevraagd alsof langdurig werkloa een Van Gogh in de keukf hebben hangen.' Schroder rechtvaardigt zij heivormingen met het argi. ment dat de Duitse verzo; gingsstaat uit haar voegen; gebarsten en onbetaalbaar geworden. Tot nog toe wei pen de maatregelen op de ai beidsmarkt geen vruchten a! In juli werd met 4,4 miljoe werklozen het hoogste aanta werkzoekenden sinds de hei enigingin 1989 gemeten. Verkiezingen De SPD staat met 26 procen in de peilingen op een histo risch dieptepunt. In septem ber zijn er verkiezingen.ind belangrijke deelstaat Noord rij n-Westf alen, een sa ciaal-democratisch bolwers Wellicht al voor die stembus gang zal Schroder, volgen krantenberichten, zijn reg& ringsploeg ingrijpend wij» gen. Valt Noordrijn-Westfe len in handen van de oppot tie, dan komt Schroder onda nog grotere druk te staan Niet alleen de bonden, kerke lijke organisaties, werklozen oppositie en anti-globalise ringsactivisten willen dat hr opstapt. Aan de basis van de SPD circuleert sinds des week een kettingbrief, waar in de leden wordt opgeroepe de Agenda 2010 te verwerps en aan te dringen op het ver trek van Schroder. GPD door Gerry van der Lit De productie van het motor- herstelbedrijf was met 50 procent ingezakt. Met dezelfde mensen en machines. Oorzaak: mentaal verzuim, aldus Hans Visser. •Hans Visser (56) en Evert Slui- 'ter (52) zijn met hun bedrijf Uni ted Sense in Soest gespeciali seerd in intern verzuim. Zij noe men het 'mentaal verzuim'. Dat is: als werknemers wel op de zaak aanwezig zijn, maar zich niet met hun werk bezig houden. Omdat ze geloven dat het toch allemaal geen zin heeft. Omdat er toch niet naar ze ge luisterd wordt. Omdat ze geen vertrouwen hebben in de organi satie, in hun chef. Mentaal verzuim, dat zijn de voorvallen waarover werkne mers onder elkaar foeteren in de kantine, de frustraties die de partner thuis te horen krijgt. Maar waarover niet openlijk wordt gepraat met leidinggeven den. Mentaal verzuim, dat zijn de dingen die op het werk onder tafel worden gehouden. Het voorbeeld van het motorher- stelbedrijf is een pilot geweest. De directeur merkte dat zijn ma nagers 'zich verzetten tegen de manier van werken'. Visser: „Wat bleek? Hij was twee jaar geleden aangetreden, had zich voorgesteld aan zijn managers met de woorden 'Ik hoop dat we goed kunnen sa menwerken. Als dat niet lukt, dan ligt het niet aan mij'. Een ongelukkige woordkeus, een on gelukkige houding. Die mana gers concludeerden: 'Met die man valt niet samen te werken. Dit wordt niks'. Ze spraken er onder elkaar over in de wandel gangen. Tijdens vergaderingen hoorden ze de directeur aan, maar ze werkten niet mee. Goed personeel vertrok omdat de sfeer slechter werd, er werd slechter gewerkt. Daardoor werd de werkdruk hoger, er was minder tijd om nieuwe mensen in te werken, de kwaliteit van het personeel daalde, de on macht nam toe", aldus Visser. United Sense brengt de kosten van dit mentaal verzuim in kaart. Die kosten zijn veel hoger dan die van gewoon ziektever zuim, betogen zij. Bij deze pilot (een bedrijf met 25 werknemers) kwam dat op 1,4 miljoen euro per jaar. Bi] een gemeentelijke organisatie van vierhonderd medewerkers kost een vermoed mentaal ver zuim van 40 procent jaarlijks 18 miljoen euro, becijfert United Sense. Omdat zinloze klussen worden gedaan, omdat niet efficiënt wordt gewerkt, omdat zaken worden getraineerd. GPD •Efficiënter werken levert min stens zoveel rendement op als langer werken. En het is makke lijker te realiseren. Door bijvoor beeld intern verzuim omlaag te brengen. Intern verzuimJa, dat is als de werknemer fysiek wel aanwezig is, maar niet betrok ken is en niks presteert. Niet nieuw, wel actueel. door Gerry van der Lit We moeten meer doen voor de baas. In dezelfde tijd met dezelfde mensen. Door har der, slimmer en efficiënter te werken. Dat verbetert het werk- plezier, verhoogt motivatie én rendement. - De productiviteit van werkne- mers verhogen is de nieuwste trend in arboland. Het ziektever zuim is aardig onder controle, 'het aantal WAO'ers is drastisch afgenomen. De politiek wil dat we langer werken. Maar efficiën ter werken levert minstens zo veel op, zegt Kees Kluijtmans vhn Arbo Unie. Slimmer presteren - Sinds kort heeft Arbo Unie een 'expertisecentrum productivi teit'. Het uitgebrachte jaarver slag van 2003 heeft 'slimmer presteren' als thema. Arbo Unie is de grootste arbo-organisatie van Nederland, met een jaarom zet: van 279 miljoen euro. Ze werkt voor twee miljoen werkne mers: dat is een derde van de Ne derlandse beroepsbevolking. Arbo Unie ontwikkelt met TNO altijd helder wat het werkdoel is, kun je je er' makkelijker aan onttrekken." Gefrustreerde werknemers die de zaak bewust traineren, om dat ze er geen zin meer in heb ben. Of omdat ze hun chef niet capabel vinden. Het bedrijf dat die mensen weer gemotiveerd aan het werk krijgt, verbetert ontegenzeggelijk het rende ment. Wat ook helpt is de organisatie in het bedrijf verbeteren. Slim me oplossingen bedenken voor de werkvloer. Het effect is dat werknemers met meer plezier en inzet werken, als ze zien dat de organisatie adequaat is. Kluijtmans noemt voorbeelden van 'slimmer werken'. Jaren ge ledén bij Volvo Car hadden werknemers problemen met hun schouders en rug door het werk aan de lopende band. Toen is het 'carrier systeem' ontwik keld: de auto in aanbouw rijdt langs de werknemers en kan zelfs op zijn kop worden gezet, zodat de mensen rechtop kun nen werken. Dat bleek handiger en sneller: de productiviteit steeg. Zorg Ander voorbeeld, uit de zorg. De eis alle bewoners in een ver pleeghuis eerst te wassen, leidt tot opstoppingen, wachttijden en irritatie. Twee mensen eerst douchen en twee eerst laten ont bijten en vervolgens douchen, leidt tot gevarieerder werk en te- vredener bewoners. En hogere productiviteit. GPD Ai-beid een methodiek die men sen goed laat functioneren op het werk. Jan Schreurs, alge meen secretaris Arbo Unie: „Het gaat niet meer over ver- zuimkosten door ziekte. De grootste verzuimkosten gaan over intern verzuim. Niet over afwezig zijn, maar over aanwe zig zijn en niet goed presteren. Het geschat verlies vanwege niet optimaal functioneren van werknemers wordt geschat op 10 miljard euro per jaar." Kees Kluijtmans, organisa tie-adviseur bij Arbo Unie: „Mentaal verzuim of intern ver zuim heeft altijd bestaan. Intern verzuim is: wel aanwezig zijn, maar niet betrokken. Met docu menten door de gangen lopen zo dat het lijkt of je druk bezig bent, maar in feite niet veel pres teren. Dat gebeurt als het bedrijf/organistatie onvoldoen de appèl doet op de werkne mers. En als werknemers frus traties over hun werk hebben en er niet over praten. Niks nieuws. Het kreeg nooit veel aandacht, maar de laatste tijd wel. Omdat productiviteit verho gen aanslaat. Bedrijven hebben het idee: deze vorm van bespa ring ligt voor het oprapen. Dit is een kans voor open doel. Intern verzuim komt vooral voor in tra ditionele bedrijven, zoals de la gere overheid (gemeenten). Daar is volgens schattingen het intern verzuim even hoog als het extern verzuim: dat bete kent dat 7 procent van de werk tijd niet effectief is. In indus triële productiebedrijven ligt dat intern verzuim lager, omdat het arbeidsproces zo zichtbaar is. Bij dé lagere overheid is niet Wel aanwezig zijn, maar niet betrokken zijn bij het werk is van alle tijden. foto GPD door Daphne Groenendijk Wat mijn inkomen is? Bent u gek geworden! Dat ga ik u niet vertellen, hoor!" De man in het televi siespotje draait geërgerd zijn rug naar de vrouw die hem zo juist de vraag stelde. „Maar meneer, we zijn niet van de belasting. U kunt het ons ge woon vertellen. Het is voor de Zevende Algemene Volkstel- ling." Het Algemeen Bureau voor de 1 Statistiek (ABS) is deze week begonnen met het tellen van de Surinaamse bevolking. Voor de tweede keer in twin tig maanden. Een grote brand vorig jaar augustus verwoest te niet alleen het gebouw van de ABS, maar ook al het basis materiaal van de drie maan den daarvoor gehouden tel ling. Deze en volgende week wordt er daarom opnieuw ge- teld, met minder tellers en een kortere vragenlijst. „We stellen de mensen nu 48 in plaats van zestig vragen", •zegt Bintiwatie Soedhwa, plaatsvervangend leider van de volks- en woningentelling. „We moeten letten op het kos tenaspect. Minder vragen be- i tekent een kortere interview- tijd." Vragen over de gezond heid worden deze keer niet ge steld. Wel over de leefomge ving, het inkomen en de ge zinssituatie. „Zo halen we uit het onderzoek toch de infor matie die nodig is om een goe de vergelijking te kunnen ma ken met omliggende landen." Want dat laatste is de reden dat Suriname vorig jaar na 23 jaar weer voor het eerst zijn bevolking telde. In principe zou een land iedere tien jaar een volkstelling moeten hou den, tenminste dat is de aan beveling van de Verenigde Na ties. De informatie die een dergelijke telling oplevert, is belangrijk om het juiste be leid en de juiste planning uit te kunnen stippelen. Revolutie De geschiedenis van Surina me - de militaire revolutie in 1980 en de Binnenlandse Oor log van 1986 tot 1991 - maak- te het lang onmogelijk de ope ratie uit te voeren. En daar naast was er nog het kosten aspect, want de telling kost zo'n vier miljoen euro. Het was daarom een grote domper dat, op de ruwe tel ling na, alle gegevens vorig jaar verloren gingen. Maar na de kater besloot de regering de telling nog voor het einde van dit jaar over te doen. Met een forse lening van de bank, hulp van het Bureau voor de Statistiek in Amsterdam en nog wat instellingen kocht het ABS een pand in de bin nenstad en begon opnieuw. Afgelopen weken kregen de tellers, supervisors en contro leurs opnieuw een training. De logistiek werd verbeterd en er werd meer publiciteit ge geven aan de telling. Tijdens de vorige telling dachten veel inwoners van het binnenland bijvoorbeeld dat als ze meer kinderen opgaven, ze meer kinderbijslag zouden krijgen. Ook de angst voor de belas tingdienst zorgde voor een vertekend beeld. Maar de extra publiciteit bleek niet echt nodig. Soed hwa: „Door de brand heeft de volkstelling vaak het nieuws gehaald. De meeste mensen weten het nu wel." Ook de be veiliging is ditmaal beter gere geld. Op de parkeerplaats naast het pand bewaken mili tairen de uitrusting van de tel lers in het binnenland en om het pand heen lopen zowel overdag als 's avonds wach ters. „We weten nog steeds niet waarom de brand is aan gestoken. Het vuur is begon nen in een leegstaand pand naast ons. Veel meer is niet be kend", zegt Soedhwa. De Centrale Bank van Surina me heeft een kluis beschik baar gesteld voor de gege vens. „Zodra de formulieren van de tellers binnen zijn, voe ren we ze zo snel mogelijk in de computer in." Na de basis telling volgt de natelling en steekproefsgewijs nog een laatste correctie. De eerste re sultaten verwacht Soedhwa eind november, begin decem ber. Een schatting durft ze wel aan. „We kwamen vorig jaar uit op een inwoneraantal van ongeveer 481.000. We heb-, ben een jaarlijkse groei van gemiddeld 1,3 procent. Ik gok dus op 490.000." GPD TNO heeft in opdracht van De fensie een detector ontwikkeld die dodelijke biowapens als milt vuur, pokken en pest in de lucht kan signaleren. Militaire pant servoertuigen worden er als eer ste mee uitgerust. Later volgen wellicht ook airco's, postsorteer- machines en 'snuffelpalen' in de buitenlucht. door Ferdi Schrooten In een steriele kamer op het Prins Maurits Laboratorium (PML) in Rijswijk klinkt ge zoem. De 'aerosol biodetector', een geheel van lasers, buizen, computers en meetapparatuur, wacht op actie. Olaf Kievit knijpt in een blaasbalgje en spuit een pufje aminozuur in het systeem. De biodeeltjes worden in de me talen detector beschoten door la serstralen. Het resultaat: uit slaande gele pieken op een moni tor, die veel weg heeft van een hartslagmeter. „Hij heeft het aminozuur gezien", concludeert een tevreden Kievit, die vanwe ge de laserstralen een speciale beschermende bril draagt. De veiligheidsmaatregelen op het PML zijn extreem. Hier wordt gewerkt met de gevaar lijkste chemicaliën en micro-or ganismen op aarde. Overal han gen waarschuwingstekens en borden met noodprocedures. In de gang hangen nood-douches en militaire gasmaskers, ver pakt in camouflagetassen. Antrax Er zijn ook al proeven gedaan met de antrax-bacterie, die bij de mens het levensgevaarlijke miltvuur veroorzaakt. Elk mi cro-organisme vertoont op de de tector een ander profiel. Kievit: „Zo kunnen we de lucht filteren op herkenbare biowapens." Al tijdens de Golfoorlog begin ja ren negentig droegen Ameri kaanse militairen primitieve bio- detectors. „Maar die waren veel te grof. Als er een vliegtuig over vloog of er reed een auto voorbij met uitstoot van diesel, dan ging het alarm al af", zegt Kie vit. De detector van TNO moet op al le fronten beter worden. Snel ler, betrouwbaarder en precie zer. „We willen meteen weten of er gevaar is, niet pas na twintig minuten zoals nu bij sommige detectoren uit de Verenigde Sta ten", zegt Kievit. Uiteindelijk moet de vinding van TNO tien a twintig biologi sche wapens kunnen detecteren. Dat is steeds weer zoeken naar een speld in een hooiberg. Bij een aanslag zweeft een levensge vaarlijk micro-organisme im mers tussen tal van andere on zichtbare biologische materia len, die van nature in de lucht zitten. Welke biowapens de TNO-detec- tor allemaal kan detecteren, blijft geheim. Dr. Mathijs Leeuw, hoofd chemische en bio logische bescherming van het PML: „Terroristen en andere te genstanders lezen ook de krant." Waarschijnlijk gaat het in elk geval om de 'dirty dozen', waaronder antrax, pokken en de pest. Het belang van de nieuwe vin ding is enorm, benadrukt Leeuw. Zeker nu met het wereld wijde moslimterrorisme elk sce nario denkbaar is geworden. „Vroegtijdige detectie is van levensbelang. Bij een antrax-be- smetting is er kans op overle ving, maar dan moet je snel beginnen met antibioticabehan- deling." Bij biowapens is detec tie moeilijker dan bij chemische wapens, zoals VX- of mosterd gas. Leeuw: „Bij de sarin-aan- slag in de metro van Tokio vielen de mensen al snel om. Bio logische wapens hebben door gaans een langere incubatietijd. Bij de miltvuurbrieven in Ameri ka werden mensen pas na een paar dagen ziek." Met opdracht gever het ministerie van Defen sie worden plannen ontwikkeld om de biodetector te verkleinen. De PMLronderzoekers hopen het apparaat over een jaar in te kunnen bouwen in de SpurFuchs, een verkennings voertuig voor nucleaire, chemi sche en biologische wapens. Rugzak Eerst moeten er nog tests in de buitenlucht worden gedaan, waarschijnlijk in proefgebieden in Engeland of Canada. Kievit: „Ik denk niet dat de mensen hier in Delft en Rijswijk zitten te wachten op landbouwverne- velaars en sproeivliegtuigen die voor tests een wolk biowapens uitstrooien," Uiteindelijk moet de biodetector in de rugzak van een militair passen. Dat lijkt on mogelijk: nu neemt het appa- MINIATUUR - Het onlangs ge opende Miniatuur Walcheren heeft alweer zijn honderddui zendste bezoeker ontvangen. Daarmee overtreft het Middel burgse miniaturenpark alle verwachtingen. Gisteren was bovendien met achtduizend be zoekers een recorddag; tiental len bussen voerden bezoekers uit Nederland, België, Frank rijk en Duitsland aan. MAROKKO - De Franse rege ring stuurt in allerijl troepen versterkingen naar Marokko. Bij ongeregeldheden tussen voor- en tegenstanders van de verbannen sultan Mohammed ben Yoessef zijn de afgelope dagen diverse mensen om te leven gekomen. Honderden M;- rokkaanse vrouwen en knie ren verlaten inmiddels Casc- blanca. REDDINGSBOTEN - Dedira tie van de Wilhelminapoi op Zuid-Beveland heeft dracht gegeven voor de boei van twee plastic reddingsi» ten. De boten worden bij bos derijen gestald. In het f van een oversroming kuim met de nieuwe boten mens: in veiligheid worden gebract Als de boten voldoen, het aantal uitgebreid tot tien Bij TNO in Rijswijk wordt een detector voor biologische- en chemische wapens ontwikkeld. Olaf Kie vit demonstreert de werking van het apparaat. foto Cees Zorn/GPD raat nog zo'n twee kubieke me ter in beslag. De onderzoekers wijzen echter op de computer, waarvan de eerste exemplaren ook hele zalen in beslag namen. Mogelijk wordt de biodetector over een aantal jaren zelfs ge meengoed in de burgermaat schappij. „In de VS wordt al gedacht aan koppelingen van de tectoren aan airco-systemen. Dat land barst immers van de airco's die ideaal zijn om biowa pens mee rond te pompen." Ook sluit hij biodetectors in postsorteerruimten niet uit, om alarm te kunnen slaan bij brie ven met miltvuur en andere bio wapens. „Misschien gaan we wel snuffelpalen uitbreiden met biodetectoren", zegt Leeuw, doe lend op de palen die in het hele land luchtvervuiling en smog meten, zoals in het Rijnmondge bied. Waterdichte beveiliging tegen biowapens blijft evenwel een utopie. „Tegenstanders zullen door genetische modificatie nieuwe biowapens in elkaar sleutelen, die onze detector nog niet kent." TNO werkt daarom al aan een versie die alarm slaat bij verdachte, nog onbekende micro-organismen. GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA, Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldleen toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldleen toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen J uitsluitend schriftelijk, 1 maand voo<i het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk; maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BT\V Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden I uitgevoerd overeenkomstig de j Algemene Voorwaarden van j Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur i Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes):, Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren j Auteursrechten voorbehouden Uitgeven) Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Dedotfij aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voorop (abonnemonton)administratie en om u te (laten) informeren overvoer u relevante diensten enptj ducten van de titels en de werkmaatschappijen vap Wegener of door ons zorgvuldig geselectsy de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi): PZC, e, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4