PZC Proef met toegangspoortjes Sprookje van de Zalmsnip is uit Vrouwen vallen op zwartharigen CPB twijfelt over afschaffing Pemba Faunafonds: gewoon op konijn jagen NS begint dit najaar met weren zwartrijders van perrons Goese tanker verliest olie in Amsterdam-Rijnkanaal Doofheid kwelt André Hazes Virus velt scouts tijdens jamboree Vier gewonden bij explosie in Bergeijk Stap in strijd tegen leukemie Liefde is mooiste woord Bonus studenten werkt niet Beeldhouwprijs voor Carel Visser Rechtbank leent rechters Synode PKN trekt zaak tegen bezwaarden in vrijdag 6 augustus 2004 DORDRECHT - Het konijn mag komend jachtseizoen gewoon worden bejaagd. Volgens het Faunafonds is een beperking van de jacht niet nodig. Wel adviseert het bestuur het ministerie van Landbouw de Neder landse konijnenstand in kaart te brengen. Minister Veerman van Landbouw had het Fauna fonds om advies gevraagd over de konijnenjacht, om dat een besmettelijk virus, het viraal hearmorrhagisch syndroom, het aantal konij nen drastisch heeft uitge dund. Vooral in de duinge bieden heeft de ziekte een zware slag toegebracht en is het dier vrijwel uitgestor ven. Volgens secretaris Re- voort van het Faunafonds noopt dit niet tot een jacht- verbod in de duinen. Het duingebied zelf is als be schermd natuurgebied al gevlij waard van de jagers. De Dierenbescherming maakt zich zorgen over de toekomst van het wilde ko nijn en is gisteren een actie begonnen. Via e-mails aan de minister bepleit de orga nisatie een jachtverbod voor het konijn. De secretaris van het Fau nafonds zei dat in tegenstel ling tot de situatie in de duinen de konijnen op an dere plekken in Nederland nog in groten getale voorko men. Ze veroorzaken daar schade aan landbouwge wassen of ondergraven sportvelden. In dergelijke gevallen moeten de dieren uit oogpunt van bedrijfsbe lang of veiligheid voor de sporters bejaagd en ver jaagd kunnen blijven wor den, vindt het Faunafonds. Het fondsbestuur heeft het ministerie aangeraden een viroloog in te schakelen om de perspectieven voor de konijnen te onderzoeken. ANP pagina 15 duinen groeien dicht van onze redactie binnenland DEN HAAG - De meeste man nen (33 procent) vinden vrou wen met blond haar het aantrek kelijkst. Vrouwen daarentegen waarderen mannen met donker haar het meest. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Blauw Research. Zwartharige vrouwen zijn bij mannen na de blondines het meest in trek (17 procent), ge volgd door brunettes (14 pro cent) en roodharigen (9 pro cent). Een kwart van de mannen geeft aan geen voorkeur te heb ben. Een derde van de vrouwen, en daarmee een meerderheid, heeft geen voorkeur. Een kwart van de vrouwen voelt zich het meest aangetrokken tot mannen met zwart haar en een op de vijf prefereert bruin haar. Blond wordt gewaardeerd door 17 pro cent, grijs door 2 procent en 1 procent valt op roodharigen. Een donkere (natuurlijke) haar kleur overheerst in Nederland. Vijfenveertig procent van de vrouwelijke bevolking is brunet te, bij de mannen heeft 41 pro cent bruin haar. Natuurlijk blond is zowel bij de vrouwen als mannen met 40 procent ver tegenwoordigd. Een op de tien mannen heeft zwart haar, bij vrouwen is dat 3 procent. Vijf procent van de vrouwen heeft rood haar tegen 3 procent van de mannen. ANP door Paul Koopman UTRECHT - Dit najaar begint de NS met de installatie van toe gangspoortjes die stations ontoe gankelijk moeten maken voor reizigers zonder vervoersbewijs. In 2007 wordt dit systeem lande lijk ingevoerd, zo heeft een NS-woordvoerder gisteren be kend gemaakt. De spoorlijn Rotterdam-Hoek van Holland krijgt de primeur van het toegangssysteem dat het zwartrijden terugdringt en de veiligheid op het spoor aanzien lijk moet verbeteren. De poort jes zwaaien automatisch open als een reiziger er een geactiveer de OV-chipkaart bij houdt. De ze chipkaart zal ook te gebrui ken zijn in de Rotterdamse me tro en tram en bij 170 bussen van het bedrijf Connexxion. Omdat het nog een proef be treft, blijven de perrons voorlo pig ook nog met normale trein kaartjes toegankelijk. Maar bin nen drie jaar willen NS het elek tronische systeem algemeen in voeren en het 'papieren kaartje' afschaffen. De chipkaart kan op het station worden gekocht en opgeladen. NS verwachten daar van een enorme verbetering van de veiligheid, niet alleen op de stations, maar ook in de trein. „Uit onderzoek is gebleken dat zestig procent van de agressie in de trein te maken heeft met kaartcontroles", aldus een woordvoerder. Die kaartcontro les kunnen bij een geautomati seerd systeem vervallen. In politiek Den Haag wordt al ja renlang aangedrongen op de in stallatie van tourniquets of an dere toegangspoortjes op sta tions. De introductie heeft lang op zich laten wachten, doordat NS en andere vervoersbedrijven deze voorzieningen samen met een nieuw algemeen geldend chipkaart-systeem wilden invoe ren. Hiertoe heeft de NS vorig jaar samen met het busbedrijf Connexxion, het GVB Amster dam. RET Rotterdam en HTM Den Haag de organisatie Trans Link System opgericht. Het sys teem is nu rijp voor introductie, aldus een woordvoerder. Veer Ook wordt de chipkaart inge voerd op het fiets-voetveer Vlis- singen/Breskens en in het Am sterdamse metronet. De chip card in combinatie met toe gangspoortjes moet een water dicht systeem opleveren. Toch durft de NS nog niet te garande ren dat het op alle stations kan worden ingevoerd. GPD AMSTERDAM - Volkszanger iAndré Hazes heeft grote proble men met zijn gehoor en heeft daarom twee concerten afge- zegd. Artsen bekijken of .een operatie- ?e ingreep soelaas kan bieden, lok de mogelijkheid van het in- irengen van een implantaat be- ijken zij. De zanger zelf is al be zig met het testen van gehoorap- iaraten. Hazes heeft vaak bloot gestaan aan hard geluid. ANP WEESP - Een brandweerman en een bemanningslid werken aan het wegpompen van gasolie uit het Amster dam-Rijnkanaal. Een binnenvaartschip heeft gistermid dag na een botsing tegen een damwand in het Amster dam-Rijnkanaal ter hoogte van Weesp 180.000 liter die selolie verloren. Het 152 meter lange schip Lidenra uit Goes vervoerde 2280 ton olie. Zijkanalen en sluizen zijn enige tijd afgesloten geweest om te voorkomen dat het dieselspoor zich verder verspreidde. De precieze toe dracht van het ongeval was gisteravond nog niet be kend. De brandweer heeft zoveel mogelijk olie van het water gehaald en was daar gisteravond tegen zessen mee klaar. Tot die tijd was het Amsterdam-Rijnkanaal gestremd voor alle scheepvaart. Er is geen gevaar ge weest voor ontploffing. foto Evert Bruinekool/ANP IfloorPaul Koopman De Zalmsnip is maar een kort le ven beschoren geweest: zeven jaar om precies te zijn. Het 'ex traatje voor alle huishoudens' van 100 gulden (45,38 euro) wordt per 1 januari 2005 afge schaft, heeft minister Remlces gisteren aangekondigd. Een kor te necrologie. k DEN HAAG - Het sprookje van de Zalmsnip gaat als volgt. Er was eens een minister, Gerrit Zalm, die iets aardigs wilde doen voor de mensen. Het milieu raakte steeds meer vervuild en om daaraan een halt toe te roepen, verhoogde het ka binet allerlei heffingen. Maar de hogere lasten, die vooral door *IK 5CHijSJ FRAPPE TE. de gemeenten moesten worden geïnd, zorgden ervoor dat de koopkracht van burgers werd aangetast. Om daar iets tegen over te stellen, kwam de minis ter van Financiën met het voor stel alle burgers van Nederland jaarlijks 100 gulden cadeau te doen: de Zalmsnip. Burgers die dachten dat de Be lastingdienst jaarlijks een brief je van honderd zou overmaken, kwamen echter bedrogen uit. WD, PvdA en D66 besloten de uitkering van de Zalmsnip over te laten aan de gemeenten. En daarmee begon het gedonder. Sommige gemeenten brachten de honderd gulden in mindering op de jaarlijks afvalstoffenhef fing, waardoor veel burgers het cadeautje van Zalm amper op merkten. Maar dat was nog niet alles: bepaalde groepen liepen het honderdje mis, anderen kre gen er weer te veel. Kamerbewoners en studenten morden dat zij buiten de boot vielen. Bewoners van verzor gingstehuizen misten de premie ook. Aan de andere kant ston den handenwrijvende pandjes bazen die de snip in veelvoud op streken. Verschillende procedu res en rechtszaken konden wei nig aan deze praktijken verhel pen. Wel deden bewoners van vakantiehuisjes in Friesland met succes een beroep op het ge rechtshof. Zij hadden óók recht op de snip, zo werd bepaald. De gemeente Leiden voerde als eerste de 'driekwartsnipin: haar burgers kregen geen hon derd maar 75 gulden uitge keerd, de rest werd gebruikt voor het extra ondersteunen van minima. Het paarse kabinet juichte deze maatregel aanvan kelijk toe, de centrum-rechtse regeerploeg-Balkenende had er daarentegen weer grote moeite mee. Inmiddels was de Zalm snip in heel het land gewijzigd in 45,38 euro, zeg maar: een hal ve Eurosnip. En toen besloot het eerste kabi net-Balkenende het extraatje van Zalm geheel uit de boeken te schrappen. Omdat het kabi net voortijdig struikelde, werd de snip nog even gespaard. Balk- enendes tweede kabinet maakt er nu wel werk van, genood zaakt door enorme begrotingste korten. Het schrappen van de snip le vert 325 miljoen euro op, zo is berekend. De ironie wil dat de vader van de snip, WD'er Ger rit Zalm er als minister van Fi nanciën opnieuw bij is. Op 1 ja nuari wordt zijn snip ten grave gedragen. GPD LIEMPDE - Tijdens de Nationa le jamboree in Liempde zijn de afgelopen week 150 jonge scouts ziek geworden. Ze raakten besmet met het noro-virus, zei een woordvoer der gisteren. De meeste scouts konden in de ziekentent van de Jamboree uitzieken. Maar 35 kinderen zijn woensdagavond opgenomen in een ziekenhuis in Den Bosch. ANP BERGEIJK - Omstanders ontfermen zich over een werknemer die gewond is geraakt bij een ontploffing in de chemische fabriek Diffutherm in Bergeijk. Door oververhitting van een generator ontplof te gisterochtend een opslagruimte met bi tumen. Een deel van het dak sloeg daardoor van het bedrijf. Daarna volgde nog een explosie in een tank met teerplasma. Vier mensen raak ten hierbij lichtgewond. Drie mensen hadden ademhalingsproblemen en een werknemer werd geraakt door rondvlie gend puin. De brandweer had twee uur blus werk. foto Bert Jansen/ANP ROTTERDAM - Onderzoekers van het Rotterdamse Eras mus MC hebben met Amerikaanse wetenschappers een be langrijke ontdekking gedaan in de behandeling van kin- derleukemie. Ze hebben 124 genen ontdekt die belangrijk zijn voor het al dan niet aanslaan van de behandeling van kinderen met acute lymfatische leukemie. Dat is een vorm van bloedkanker waarbij grote hoeveelhe den abnormale witte bloedcellen worden geproduceerd Het is de meest voorkomende vorm van kanker op kinder leeftijd. Bij een op de vijf gevallen blijkt de leukemie on gevoelig voor chemotherapie. ANP AMSTERDAM - Een op de acht Nederlanders vindt 'lief de' het mooiste woord dat onze taal rijk is. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd onderzoek van TNS Nipo dat onder 996 Nederlanders is uitgevoerd. Na liefde volgen va kantie, geluk en vrijheid. Twee procent van de onder vraagden noemden deze woorden. Mensen vinden woorden vooral mooi wegens de betekenis en niet zozeer vanwege de klank. Ook onderzocht TNS Nipo welke woorden mensen het lelijkst vinden. Vloeken, scheldwoorden en schuttingtaai domineren. ANP AMSTERDAM - Studenten lijken niet harder te studeren als een bonus in het verschiet ligt voor degenen die het studiejaar snel afronden. Dat blijkt uit een experiment twee jaar geleden op de Universiteit van Amsterdam. Van een groep van bijna 250 studenten economie ontving een deel 681 euro, een deel kreeg 227 euro en de derde groep zou niets krijgen, als ze de propedeuse binnen een jaar zouden halen. Aan het einde van het schooljaar bleek er vrijwel geen verschil te zijn. Bovendien bleek uit een enquête dat het uitzicht op een bonus studenten niet had bewogen meer uren per week te studeren. ANP APELDOORN - Carel Visser krijgt de Wilhelmina-ring 2004, de landelijke oeuvreprijs vor beeldhouwkunst. Dat heeft de organisatie van de tweejaarlijkse prijs gisteren bekendgemaakt. Twee extra prijzen gaan naar de beeld houwers Guido Geelen en Elisabeth Stienstra. Visser (1928) wordt beschouwd als de nestor van de twin- tigste-eeuwse beeldhouwkunst in Nederland. De prijs be staat uit een door edelsmid Ralph Bakker ontworpen ring, een opdracht van de gemeente Apeldoorn voor een sculptuur in de openbare ruimte en 2500 euro. ANP DEN HAAG - De rechtbank in Den Haag heeft tijdelijk een tekort aan politierechters en leent daarom magistra ten van de rechtbanken in Utrecht, Rotterdam en Am- hem. Ziekte, verlof en openstaande vacatures zijn de oor zaak van het tekort, zei een woordvoerster van de recht bank in Den Haag gisteren. Tussen begin april en eind augustus zullen politierechters 'van buiten' volgens de zegsvrouw 23 zittingen overne men. Gemiddeld zijn in Den Haag circa honderd van der gelijke zittingen per maand. ANP door Sentina van der Meer DEN HAAG - Het Centraal Planbureau (CPB) zet vraagte kens bij de kabinetsplannen om de zogeheten Pemba-boete in een nieuw WAO-stelsel af te schaffen. Werkgevers betalen sinds 1998 een hogere premie naarmate ze meer personeel in de WAO laten verdwijnen. Uit CPB-onderzoek blijkt dat de WAO-instroom bij werkgevers een jaar nadat ze de boete hebben gekregen, gemid deld met circa 15 procent is ge daald. Het kabinet wil in het nieuwe stelsel de WAO alleen toeganke lijk maken voor werknemers die volledig en duurzaam arbeidson geschikt worden verklaard. Daarbij wil het de Pemba-boete afschaffen als de jaarlijkse in stroom daalt tot 25.000 perso nen of lager. „Of dat verstandig is, valt in twijfel te trekken", aldus CPB-onderzoeker P. Koning gis teren. Koning spreekt van een 'kip ei'-discussie. „Want je schaft enerzijds de regeling af omdat de instroom daalt. Met als risico dat de instroom vervolgens weer stijgt, omdat mede door die rege ling de instroom daalde." Vol gens de CPB-onderzoeker heeft de Pemba-boete bij werkgevers meer het bewustzijn vergroot dat ze meer aan preventie tegen uitval door ziekte moeten doen. „Blijkbaar moeten werkgevers eerst geprikkeld worden. Vooral de kleinere bedrijven zijn door premieverhogingen wakker ge schud. Grotere ondernemingen hadden de gevolgen van de Pem ba meer zien aankomen en eer der preventieve maatregelen ge nomen." Het effect van de WAO-boete wordt volgens Ko ning makkelijk onderschat, om dat het enige tijd kost voordat de uitwerking van preventieve maatregelen te zien is. „De kans is dan ook groot dat over een paar jaar het effect nog wel gro ter is dan die gemiddeld 15 pro cent lagere instroom." MKB-Nederland noemt het CPB-onderzoek achterhaald. Coördinator sociaal beleid A. van Delft van de organisatie voor middelgrote en kleine on dernemingen wijst erop dat werkgevers vanaf dit jaar werk nemers ook in hun tweede ziek tejaar doorbetalen voordat deze voor de WAO in aanmerking ko men. „Met de Pemba erbij zou den werkgevers onevenredig be last worden. In het beleid wordt nu naar een meer juiste balans gezocht, omdat ook van werkne mers inzet wordt verwacht", al dus Van Delft. ANP zijn. Omdat de advocaten van beide partijen nog met elkaar in onderhandeling zijn, heeft de PKN besloten voorlopig af te zien van de rechtszaak, zei een woordvoerder van het kerkge nootschap. Organisatorisch De onderhandelingen lopen vol gens hem al een tijd. Tegelijker tijd daarmee had de PKN om or ganisatorische redenen ook een datum voor een kort geding ge prikt. Over de inhoud van de ge sprekken en de verwachte duur ervan kon de zegsman geen me dedelingen doen. De fusie van de kerken per 1 mei, een proces van tientallen ja ren, heeft her en der voor bittere conlficten gezorgd en na de fu siedatum zelfs tot diverse af- scheideningen. ANP van onze redactie binnenland UTRECHT - Het synodebestuur van de Protestantse Kerk in Ne derland (PKN) heeft voorlopig een kort geding ingetrokken dat het had aangespannen tegen de Hersteld Nederlandse Hervorm de Kerk (HNHK). Dat laatste kerkverband bestaat uit tegen standers van de kerkfusie van hervormden, gereformeerden en lutheranen die sinds 1 mei een feit is. De PKN wilde de HNHK giste ren voor de rechter slepen, om dat de fusiekerk volgens de lei ding de wettige voortzetting van de Nederlandse Hervormde Kerk is. Gebruik van de naam Hersteld Nederlandse Hervorm de Kerk zou daarom verwarring veroorzaken en onrechtmatig

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3