PZC Meer illegalen in havengebied Terneuzen ontkent Kandeelstraat Mevrouw Aers vindt 106 mooi 430 vluchtelingen aangehouden in Vlissingen GEOPEND BOUWVAK Nieuw gezicht voor Keizer Karelplein Financiële tegenslag Tragel Veroorzaker ongeval viermaal fout Kostbare vogels gestolen Dronken vrouw rijdt sloot in Terneuzen op zoek naar kandidaten Seniorenraad Hertog Hoogstandjes zeeuwse almanak Kroontje Redactie: 0113-315649 1 yyyWV.pZC.nl F-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes 'Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 6 augustus 2004 Boomgaarden hangen vol editie Zeeuws-Vlaanderen Idnor Miriam van den Broek (VLISSINGEN - In de eerste helft van dit jaar zijn er 430 ille gale vluchtelingen aangehouden in de haven van Vlissingen. Vo rig jaar waren dat er 292 over het hele jaar. Dat zegt de Ko ninklijke Marechaussee. Brigadecommandant L. van Vel zen van de Koninklijke Mare chaussee in Vlissingen denkt dat de sluiting van een groot op vangcentrum in Frankrijk een reden kan zijn. Maar het blijft gissen naar de oorzaak, zegt Van Velzen. „In Frankrijk, net over de grens met België, stond een groot opvang centrum. Voordat dat dicht werden er veel illegale Vluchtelingen aangehouden in Zeebrugge en bij de Kanaaltun nel. We weten van onze colle ga's daar dat het aantal aange houden vluchtelingen in Frank rijk en België is afgenomen. Maar er kan ook gewoon meer aanbod zijn. Misschien rukken de 'organisaties die de illegalen helpen vluchten, meer naar het .noorden op." Dat de vluchtelingen van buiten af worden geholpen, staat voor Van Velzen vast. „De vluchtelin- (Advertentie) Natuurlijk tijdens de Glashandel Moerstee Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl SAS VAN GENT - De ge meente Terneuzen streeft er naar de herinrichting van het Keizer Karelplein in Sas van Gent nog dit jaar zijn beslag te laten krijgen. De gemeenteraad heeft vo- nge maand 477.000 euro be schikbaar gesteld voor de reconstructie. Het grote parkeerterrein aan de en tree van Sas van Gent komt er volgens woordvoer der D. Timmers van de ge meente Terneuzen meer als een soort markt uit te zien. „In het midden van het plein komen parkeervak ken waar je als het ware omheen kunt rijden." De kademuur die nu al ten zuiden van het plein aanwe zig is. wordt doorgetrok ken om het hele plein heen, zodat het optisch verdiept ligt ten opzichte van de rest van de omgeving. Vol gens Timmers wordt mo menteel de laatste hand aan het plan gelegd en kun nen omwonenden zich vin den in het ontwerp. Ook de ambulante handel, die voor de weekmarkt elke woens dag gebruik maakt van het Keizer Karelplein, is ak koord met het plein nieuwe stijl. De gemeente heeft vergunn ing aangevraagd om 28 lei linden aan het plein te mo gen verwijderen. Achttien van deze bomen komen evenwijdig aan de Westka de te staan, waardoor er zo wel links als rechts van het plein leilindes komen te staan, Bovendien komen er hvee grote lichtmasten aan het plein, die het hele plein kunnen verlichten, waar door het geschikt is voor evenementen in de avondu ren. Uit het oorspronkelijke ont werp dat de voormalige ge meente Sas van Gent voor het plein had gemaakt is de muziekkiosk geschrapt. Volgens de gemeentewoord voerder stelt het college van B. en w. het plan voor de uitvoering van de recon structie volgende maand vast, waarna een aannemer wordt gezocht om de klus te klaren. gen zitten meestal in losse trai lers met een zeildoek. Geen con tainers, want die zijn lucht dicht. Die trailers zijn alleen aan de buitenkant te openen en te sluiten. Daar hebben ze dus hulp bij nodig." Een aantal jaren geleden kwa men de meeste vluchtelingen uit de omgeving van Kosovo en Mid- den-Azië. Nu treft de mare chaussee veel Afghanen, Ira- niërs en Irakezen aan. „Het zijn allemaal jonge mannen tussen de achttien en vijfentwintig jaar oud die echt hun geluk komen zoeken. Ze zien er goed door voed uit en ze vragen bijna nooit asiel aan." De vluchtelingen van wie aan de hand van bijvoorbeeld docu menten wordt vastgesteld dat ze uit een 'veilig' land komen, gaan tijdelijk naar de Vreemdelingen bewaring en worden uiteinde lijk teruggevlogen naar het land van herkomst. Mensen zonder documenten of een duidelijke afkomst vormen een probleem, vertelt Van Vel zen. „Die mogen we niet uitzetten. De wet laat ons geen andere mo gelijkheid dan die mensen terug de straat op te sturen. We geven ze in feite een vrijbrief om op nieuw te proberen de grens over te komen. Soms komen we ze in derdaad een tweede keer te gen. Dat het aantal aanhoudingen in de Vlissingse haven in de eerste helft van dit jaar sterk is geste gen, wil nog niet zeggen dat er sprake is van een langdurige toe name, zegt Van Velzen. „Het aantal illegale vluchtelingen fluctueert sterk. In 2002 werden er 27 mensen aangehouden. Een jaar eerder waren het ér op nieuw door de honderd. Er is geen peil op te trekken. Als het zo doorgaat, halen we aan het einde van dit jaar de duizend wel. Maar het kan best zijn dat er de komende maanden nie mand meer wordt aangetrof fen." door René Hoonhorst OOSTBURG - Ze had het vorig jaar al voor speld. „Honderdenzes word ik ook nog wel", meldde Bertha Maria Aers-Lampo toen monter. En inderdaad, gisteren vierde ze haar 106e verjaardag in verzorgingshuis De Burght in Oostburg. De ambitie om Axelaar Ko de Lavoir, die on langs als 106-jarige de oudste man van Ne derland werd, in te halen als oudste inwo ner van Zeeuws-Vlaanderen heeft Aers in tussen laten varen. Ouder worden dan 's we relds oudste, de 114-jarige Hendrikje van Andel, lijkt haar intussen helemaal een gru wel. „Het is mooi geweest; 106 is genoeg. Ik kan maar zo weinig doen hè. Ik zie niks meer en het gehoor wordt ook al maar min der", verzucht ze. Dochter Marie (80) en jongste zus Maria (93) beuren haar een beetje op. De verzor ging in De Burght is toch nog steeds prima? En ze volgt het wereldnieuws en de grote sportmanifestaties toch nog dagelijks op de radio? Nou dan, alle reden om nog een poos je vreugdevol door te leven. Bertha geeft hen gelijk, maar moet nog wel even kwijt dat alles toch wat minder is dan vroeger. Vroeger, toen Nederlanders en Bel gen nog meestreden om de titel was het nog veel leuker. Maar goed, de radio is inder daad haar venster op de wereld. Het appa raat moet weliswaar steeds harder, maar klachten heeft ze nooit gehad. Bertha Lampo werd 5 augustus 1898 in Heil- le geboren. Op haar twintigste kwam ze in Oostburg wonen, waar ze onder meer werk te als boerenmeid en als manusje-van-alles bij hotel-restaurant Du Commerce. In 1923 trouwde ze met opkoper en lompen man Petrus Aers, met wie ze drie kinderen kreeg (van wie er één als peuter overleed aan longonsteking en kinkhoest). Marie en Charles (75) wonen in Oostburg en komen nog regelmatig bij haar op visite, net als ver der weg wonende klein- en achterkleinkin deren. 0333 N3Zfl3Nd31 O ozn N3Zf13NU31 0t>33 N3ZD3NH31 003 3 0933 N39NISSI1A 093 3 oananos-isoo 0S13 0833 N3DNISSI1A sun N0LLV1S 9NIQI31U31VM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op een niet bestaande straat: de Schoolstraat in Terneuzen. Er staat een drukfout op het Monopolybord. De duurste straat van de grootste Zeeuwse gemeente heeft de naam School straat meegekregen. Terneuzen kent een Schoolplein, een Schoollaan en een Schoolweg, maar een Schoolstraat is in de hele stad niet te vinden. Hoe komt de Schoolstraat nou toch op het fameuze bordspel te recht? De voorlichter van de ge meente heeft er geen antwoord op, maar zet de speurders op het juiste spoor door te verwijzen naar het boek 'Via Via...', het straatnamenboek van de voor malige gemeente Terneuzen. In het oudste stukje Terneuzen, ge legen tussen de Noordstraat en de De Jongestraat, liggen de straten Tuinpad, Molenzicht, Vissteeg en Kandeelstraat. Die straten, waar nog pandjes uit 1584 (het jaar waarin Terneuzen stadsrechten kreeg) staan, ken nen een rijke historie. Maar slechts weinigen weten ze te vin den. De Kandeelstraat is nog wat on bekender dan de drie andere smalle voetgangersweggetjes in het oude stadsdeel. 'Via Via...' verklaart hoe dat komt. In de negentiende eeuw stond de Kandeelstraat bij de meeste stadsbewoners bekend als Schoolstraat, omdat er een school was gevestigd: de protes tantse school van bij heemkundi gen nog bekende hoofdonderwij zers als Quintus, Mulder en Van Dijk. Gelukkig heet de in de volksmond bekende Schoolstraat officieel Kandeelstraat. De verwarring met Schoolplein, Schoollaan en Schoolweg zou anders nog groter zijn. foto Camile Schelstraete Hoewel de school dus al weer dik een eeuw is verdwenen, blij ven veel oude Terneuzenaren de Kandeelstraat het Schoolstraat- je noemen. De vestiging van het schoolmu seum Schooltijd in het oude Ter neuzen zal er aan hebben bijge dragen dat die misleidende tra ditie tot op de dag van vandaag voortleeft. Het museum is overi gens gevestigd in de Vissteeg en niet in de Kandeelstraat. „Het was natuurlijk wel mooi ge weest als het schoolmuseum aan de Schoolstraat had gelegen, maar zo is het niet. Het museum is ook niet gevestigd in een voor malige school, maar in een aan eengevoegd pand. Vroeger was één vertrek een heel arbeiders huisje en de grootste vleugel van het museum was een schuur", meldt museumbeheer der Okke van der Maas. Museumvrij williger Rinus de Jonge geeft de grens tussen de Vissteeg, het Tuinpad en de Kan deelstraat aan. „Op het pleintje met het oude kanon stond vroeger nog een schuur. Dat was de afscheiding tussen de drie straatjes. Het is nu moeilijker te zien, maar het pleintje hoort nog bij de Kan deelstraat, het verdiepte stuk is Vissteeg. Ook aan de numme ring kun je zien waar de ene straat ophoudt en de ander be gint", legt De Jonge uit. De nummering kan de uitbater van K2 Himalaya - een zaak waar alles voor buitensporters is te vinden (outdoor equip ment, climbing survival)- ge stolen worden. Hij heeft één win kelpand in gebruik, maar wordt vaak voor twee of drie gebouw tjes aangeslagen. Op deuren zijn de nummers 5 en 7 terug te vin den. „Maar tegenwoordig is het echt alleen nummer 7 hoor. De Kandeelstraat is de minst beken de straat van Terneuzen. Men sen moeten echt zoeken om de winkel te vinden of raken hier per ongeluk verzeild. Terwijl ik toch al meer dan acht jaar in het hart van Terneuzen ben geves tigd, in een zijstraatje van de Noordstraat." Naast die van K2 komen slechts twee voordeuren in de Kandeelstraat uit. Beiden blijven deze mooie zomerdag ge sloten. De bewoner van IA is niet thuis en de kok en de gastvrouwe van Indisch Restaurant Sadewa zijn ook al op vakantie. Sadewa is een gekoesterde naam onder smulpapen. De Kandeelstraat mag moeilijk te vinden zijn en Sadewa mede daardoor relatief onbekend, culinaire fijnproe vers vertellen elkaar gaarne over de geneugten van de 'echte' Indische (op de Indo-Europese cultuur gebaseerde) keuken. De zeer pittige ikan pepesan - ge rookte makreel - zette ook culi nair medewerker Rien van Reems van deze courant in vuur en vlam. De aanwezigheid van twee gere nommeerde zaken die hun klan ten uit de verre omtrek halen, de nabijheid van een nostal gisch museum, een pannenkoe kenrestaurant en twee winkel tjes met tweedehandsspulletjes maken de Schoolstraat, pardon de Kandeelstraat, de moeite waard. De historie en de offi ciële naam van één der oudste straten van de grootste gemeen te maken een investering in de ze duurste straat van Terneuzen verantwoord. Kandeel was een drankje uit wijn, bier, vleesnat of melk met brood, eieren en suiker. Soms gekruid met kaneel, foelie of kruidnagelen. Een slap aftrek sel wordt ook nu nog wel als ge boortedrankje geschonken. Maar vroeger sloegen de Terneu zenaren ook bij andere feestelij ke gelegenheden graag een glaas je kandeel achterover. Ook in het huidige tijdsgewricht mag een feestje af en toe wat kosten. Kopen die Kandeelstraat. Proost. René Hoonhorst CLINGE - Het gaat Stichting Tragel in Clinge op finan cieel gebied niet voor de wind. Dit heeft te maken met het relatief hoge ziekteverzuim en een terugloop van het aan tal cliënten. Minder cliënten betekent lagere inkomsten en het hoge ziekteverzuim zorgt voor hogere uitgaven Hierdoor sluit de exploitatie dit jaar met een financieel te kort af. Om hoeveel het gaat, wil de stichting niet bekend maken. Het tekort kan worden opgevangen door de finan ciële reserve. Algemeen directeur B. Gebruers kondigt maatregelen aan die Tragel zo snel mogelijk weer in sta biel vaarwater moeten brengen. Er zijn stuur- en werkgroepen in het leven geroepen om onder meer het ziekteverzuim aan te pakken, om inkom sten en uitgaven in evenwicht te krijgen en om te anticipe ren op de ontwikkelingen die op Tragel afkomen. Daarbij is volgens Gebruers de kernvraag welke activiteiten Tra gel wel of welke juist niet moet uitvoeren om financieel gezond te blijven. MIDDELBURG - Een 19-jarige man uit de gemeente Sluis heeft gistermiddag rond een uur op de Koudekerkse- weg in Middelburg een aanrijding veroorzaakt. Twee inzittenden van de aangereden auto, een 33-jarige vrouw uit Woerden en haar 4-jarig zoontje, zijn voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissin gen. De man uit Sluis was niet in het bezit van een rijbewijs en reed in een onverzekerde en niet-gekeurde auto. Zijn voer tuig is in beslag genomen en hij is voorgeleid. MIDDELBURG - Onbekenden hebben dinsdagavond uit een volière in een tuin aan de Breeweg in Middelburg een aantal kostbare parkieten gestolen. Het gaat om zogeheten swiftparkieten. Uit de volière ver dwenen drie volwassen parkieten en vier jonge exempla ren die een gezamenlijke waarde heben van meer dan drie duizend euro. KLOETINGE - Op de N289 in Kloetinge is gisterochtend rond twee uur een 20-jarige vrouw uit Heinkenszand aan gehouden wegens rijden onder invloed. De politie trof haar auto in de sloot aan. Na een blaastest bleek dat de vrouw ruim twee keer zo veel had gedronken als is toegestaan. Omdat het dit jaar de derde keer was dat de vrouw voor dit vergrijp werd be keurd, is haar rijbewijs afgenomen. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen zoekt kandidaten voor de nog op te richten Senio renraad. Die raad mag het ge meentebestuur gevraagd en on gevraagd van advies dienen over onderwerpen die van in vloed zijn op ouderen in de ge meente.! De Seniorenraad komt uit maxi maal twaalf leden te bestaan, die op persoonlijke titel worden benoemd door het college van B en W. Zes leden krijgen een plaats in de raad op voorspraak van de ouderenbonden die bin nen de gemeente actief zijn. De overige zes leden worden be noemd na werving via een open sollicitatieprocedure. In aanmerking komt iedereen van 55 jaar of ouder die in de ge meente woont. Sollicitanten mo gen niet werken bij instellingen die zich bezig houden met het ouderenwerk of daarbij betrok ken zijn. Daarnaast vraagt het college van de kandidaten 'een gezond verstand en een brede blik, maatschappelijke betrok kenheid en kennis van de situa tie van ouderen'. Gegadigden voor een plaats in de Seniorenraad kunnen zich tot 6 september melden. (Advertentie) Elke smaak slechts tijdelijk verkrijgbaar! Telefoon uit Italië voor oma. Imke aan de lijn. „We zijn vandaag in Florence geweest. Nou, en uh, daar had den ze een beeld. Een mens. Een levende mens! En als je die een centje gaf, dan mocht je op een stoeltje gaan zitten en dan kreeg je een kroontje op je hoofd. En, vroeg oma, nu al nieuivs- gierig naar de foto, heb je dat gedaan? „Neuheuhü" De 106-jarige Bertha Aers-Lampo (zittend) met haar zussen Maria-Louisa (92), Valentine (94) en Emely (93) (vlnr). foto Camile Schelstraete Sadewa <eh Hestanrtint

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35