PZC Museumhaven komt geld tekort J* Terneuzen ontkent Kandeel straat Staat van onderhoud oude schepen holt volgens bestuurslid achteruit Meer illegalen in Vlissinse havengebied O Terreinrolstoelen bij strandtenten Parkeren Grevelingendam duurder Kostbare vogels gestolen Dronken vrouw rijdt sloot in Bijen dood door omgooien kast Politie vindt veel drugs in Vlissingse woning Hertog Hoogstandjes Kroontje GEOPEND BOUWVAK Redactie: 0113-315649 wvwv.pzc.nl c.mail:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: woord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. vrijdag 6 augustus 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Boomgaarden hangen vol editie Schouwen-Duiveland rinnrAli Pankow i ZIERIKZEE - De Stichting Mu seumhaven Zeeland heeft te kampen met een exploitatiete kortvan circa 7000 euro. Toene mend achterstallig onderhoud van de scheepscollectie is daar van het gevolg. De stichting be roept zich bij het gemeentebe stuur op de eerdere toezegging, bij te dragen in het sluitend krij gen van de exploitatie. Tot nu toe blijkt dat tevergeefs. „De staat van onderhoud van de collectie holt daardoor achter uit", zegt bestuurslid F. Meulen- bergvan de Museumhaven. Vol gens hem strookt dit niet met de toezegging tot steun in de ex- plotatie die jaren geleden al door toenmalig wethouder Veel hoek werd gedaan. „Later heb ben we ook wethouder Van der Salm kunnen overtuigen van de noodzaak van gemeentelijke steun", zegt Meulenberg. Vol gens hem moet de Museumha ven als een toeristisch product worden gezien en zou het voor de hand liggen als ook de afde ling toerisme van de gemeente een financiële bijdrage levert. Hoewel de betreffende wethou ders het belang van de Museum haven onderschrijven, heeft dat de Stichting nog steeds niet de bijdrage opgeleverd die mini maal nodig is voor een verant woord onderhoud van de collec tie. De Stichting heeft er begrip •voor dat de gemeente genood zaakt is een zuinig beleid te voe den op tal van terreinen, maar vindt dat dit niet mag leiden tot de afbraak van een voorziening die een wervende taak binnen de gemeente vervult. Volgens Meulenberg geeft het doorMiriam van den Broek college een onjuiste voorstelling van zaken door het exploitatiete kort te koppelen aan een geheel ander subsidieverzoek voor pu blic relations en promotie en voor de oprichting van een Mu seummagazine. B en W zien zo'n magazine liever binnen het Plat form Musea Schouwen-Duive land tot stand komen, zodat elk museum er voordeel van heeft en er vanuit het eigen pr-budget aan bijdraagt. In die gedachte kan de Stichting Museumhaven zich wel vinden, maar daarmee is het achterstallig onderhoud van de scheepscollectie niet op gelost. Volgens Meulenberg zijn dat twee afzonderlijke zaken. „De Museumhaven heeft aan pr nooit een dubbeltje kunnen uit geven. Voor het eerst is daar voor nu een bedrag opgenomen. Uit noodzaak, zelfs al het brief papier is op. Verder doen we het uit strategisch oogpunt. Met een magazine willen we onze spon sors ook eens iets te bieden heb ben." Hij laat weten dat de Stichting voor de pr-kosten oorspronke lijk provinciale subsidie had aangevraagd. 'Als de gemeente Schouwen-Duiveland zo weinig geld over heeft voor de Museum haven, waarom zou de provincie dat dan moeten doen?', luidde een van de argumenten voor die afwijzing. Meulenberg vindt het jammer dat de gemeente te weinig in zicht heeft in hetgeen er alle maal komt kijken bij de exploi tatie van de Museumhaven. Het lijkt hem een aardig idee dat hui dig wethouder Renden een maand aan de slag gaat als vrij williger in de houtloodsen of in het onderhoud van de schepen. De Museumhaven in Zierikzee is een geliefde fotolocatie. foto Marijke Folkertsma VLISSINGEN - In de eerste helft van dit jaar zijn er 430 il legale vluchtelingen aange houden in de haven van Vlis- singen. Vorig jaar waren dat er 292 over het hele jaar. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee. Brigadecommandant L. van Vel- zen van de Koninklijke Mare chaussee in Vlissingen denkt dat de sluiting van een groot op vangcentrum in Frankrijk een oorzaak kan zijn. Maar het blijft gissen, zegt Van Velzen. „In Frankrijk, net over de grens met België, stond een groot opvangcentrum. Voordat dat dicht ging, werden er veel il legale vluchtelingen aangehou den m Zeebrugge en.bij de Ka naaltunnel. We weten van onze collega's daar dat het aantal aangehouden vluchtelingen in Frankrijk en België is afgeno men. Maar er kan ook gewoon meer aanbod zijn. Misschien nikken de organisaties die de il legalen helpen vluchten, meer naar het noorden op", aldus de ingadecommandant. Hulp Dat de vluchtelingen van buiten- ai worden geholpen, staat voor fan Velzen vast. „De vluchtelin- [en zitten meestal in losse trai ers met een zeildoek. Geen con vers, want die zijn lucht- licht. Die trailers zijn alleen an de buitenkant te openen en e sluiten. Daar hebben ze dus idpbij nodig." ïen aantal jaren geleden kwa len de meeste vluchtelingen uit eomgeving van Kosovo en Mid- en-Azië. u heft de marechaussee veel ighanen. Iraniërs en Irakezen an. Van Velzen: „Het zijn alle rjonge mannen tussen de 18 125 jaar die echt hun geluk ko- mn zoeken. Ze zien er goed norvoed uit en ze vragen bijna ooit asiel aan." Advertentie 0ZZ3 N3Zn3NH3i QaVA3in083Q13HDS 0ZZ3 N3Zn3NU31 93MNVWHWH OfrZB N3ZD3N831 iWHiSIOOHDS 00Z3 09Z3 N39NISSI1A lWHiSNmS 0933 oananos-isoo NI31d3fNVHO OSl 3 0833 N39NISSI1A iWMisNsaawd w SNVX NOIIVIS 9NI0I31H3J.VM Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft ge kregen. De dobbelsteen brengt ons vandaag op een niet bestaande straat: de Schoolstraat in Terneuzen. Er staat een drukfout op het Monopotybord. De duurste straat van de grootste Zeeuwse gemeente heeft de naam School straat meegekregen. Terneuzen kent een Schoolplein, een School laan en een Schoolweg, maar een Schoolstraat is in de hele stad niet te vinden. Hoe komt de Schoolstraat nou toch op het fameuze bordspel te recht? De voorlichter van de ge meente heeft er geen antwoord op, maar zet de speurders op het juiste spoor door te verwijzen naar het boek 'Via Via...', het straatnamenboek van de voor malige gemeente Terneuzen. In het oudste stukje Terneuzen, ge legen tussen de Noordstraat en de De Jongestraat, liggen de straten Tuinpad, Molenzicht, Vissteeg en Kandeelstraat. Die straten, waar nog pandjes uit 1584 (het jaar waarin Terneuzen stadsrechten kreeg) staan, ken nen een rijke historie. Maar slechts weinigen weten ze te vin den. De Kandeelstraat is nog wat on bekender dan de drie andere smalle voetgangers weggetjes in het oude stadsdeel. 'Via Via...' verklaart hoe dat komt. In de negentiende eeuw stond de Kandeelstraat bij de meeste stadsbewoners bekend als Schoolstraat, omdat er een school was gevestigd: de protes tantse school van bij heemkundi gen nog bekende hoofdonderwij zers als Quintus, Mulder en Van Dijk. Gelukkig heet de in de volksmond bekende Schoolstraat officieel Kandeelstraat. De verwarring met Schoolplein, Schoollaan en Schoolweg zou anders nog groter zijn. foto Camile Schelstraete Hoewel de school dus al weer dik een eeuw is verdwenen, blij ven veel oude Terneuzenaren de Kandeelstraat het Schoolstraat- je noemen. De vestiging van het schoolmu seum Schooltijd in het oude Ter neuzen zal er aan hebben bijge dragen dat die misleidende tra ditie tot op de dag van vandaag voortleeft. Het museum is overi gens gevestigd in de Vissteeg en niet in de Kandeelstraat. „Het was natuurlijk wel mooi ge weest als het schoolmuseum aan de Schoolstraat had gelegen, maar zo is het niet. Het museum is ook niet gevestigd in een voor malige school, maar in een aan eengevoegd pand. Vroeger was één vertrek een heel arbeiders huisje en de grootste vleugel van het museum was een schuur", meldt museumbeheer der Okke van der Maas. Museumvrijwilliger Rinus de Jonge geeft de grens tussen de Vissteeg, het Tuinpad en de Kan deelstraat aan. „Op het pleintje met het oude kanon stond vroeger nog een schuur. Dat was de afscheiding tussen de drie straatjes. Het is nu moeilijker te zien, maar het pleintje hoort nog bij de Kan deelstraat, het verdiepte stuk is Vissteeg. Ook aan de numme ring kun je zien waar de ene straat ophoudt en de ander be gint", legt De Jonge uit. De nummering kan de uitbater van K2 Himalaya - een zaak waar alles voor buitensporters is te vinden (outdoor equip ment, climbing survival)- ge stolen worden. Hij heeft één win kelpand in gebruik, maar wordt vaak voor twee of drie gebouw tjes aangeslagen. Op deuren zijn de nummers 5 en 7 terug te vin den. „Maar tegenwoordig is het echt alleen nummer 7 hoor. De Kandeelstraat is de minst beken de straat van Terneuzen. Men sen moeten echt zoeken om de winkel te vinden of raken hier per ongeluk verzeild. Terwijl ik toch al meer dan acht jaar in het hart van Terneuzen ben geves tigd, in een zijstraatje van de Noordstraat." Naast die van K2 komen slechts twee voordeuren in de Kandeelstraat uit. Beiden blijven deze mooie zomerdag ge sloten. De bewoner van IA is niet thuis en de kok en de gastvrouwe van Indisch Restaurant Sadewa zijn ook al op vakantie. Sadewa is een gekoesterde naam onder smulpapen. De Kandeelstraat mag moeilijk te vinden zijn en Sadewa mede daardoor relatief onbekend, culinaire fijnproe vers vertellen elkaar gaarne over de geneugten van de 'echte' Indische (op de Indo-Europese cultuur gebaseerde) keuken. De zeer pittige ikan pepesan - ge rookte makreel - zette ook culi nair medewerker Rien van Reems van deze courant in vuur en vlam. De aanwezigheid van twee gere nommeerde zaken die hun klan ten uit de verre omtrek halen, de nabijheid van een nostal gisch museum, een pannenkoe kenrestaurant en twee winkel tjes met tweedehandsspulletjes maken de Schoolstraat, pardon de Kandeelstraat, de moeite waard. De historie en de offi ciële naam van één der oudste straten van de grootste gemeen te maken een investering in de ze duurste straat van Terneuzen verantwoord. Kandeel was een drankje uit wijn, bier, vleesnat of melk met brood, eieren en suiker. Soms gekruid met kaneel, foelie of kruidnagelen. Een slap aftrek sel wordt ook nu nog wel als ge boortedrankje geschonken. Maar vroeger sloegen de Terneu zenaren ook bij andere feestelij ke gelegenheden graag een glaas je kandeel achterover. Ook in het huidige tijdsgewricht mag een feestje af en toe wat kosten. Kopen die Kandeelstraat. Proost. Renc Hoonhorst ZIERIKZEE - Zes strandpaviljoens krijgen aanstaande maandag de beschikking over een speciale terreinrolstoel. Met deze rolstoel kunnen mindervaliden het strand op. De strandrolstoèlen zijn aangeschaft in het kader van het project voor toegankelijkheid van de Schouwse stranden. Eerder zijn al zes duinovergangen breder gemaakt om het strand toegankelijk te maken. De stoelen worden ge plaatst bij C'est la Vie, Zuid Zuid West, Blasa Bloesa, Zo merzon. Beachclub Perry's en de Strandtent. ZIERIKZEE - Parkeren op de Grevelingendam en de Kab- belaarsbank wordt volgend jaar duurder. Het natuur- en recreatieschap De Grevelingen verhoogt de tarieven met 17,5 procent. Automobilisten betalen straks maximaal vier euro per dag. Dat is nu nog drie euro veertig. Een sei zoenvergunning gaat 35 euro kosten (was 29,50). Sinds 1997 waren de prijzen niet verhoogd. Dat had te maken met de hoge kosten die daaraan verbonden zijn. Het Gre- velingenschap heeft nu echter nieuwe parkeerautomaten aangeschaft die vanuit een centrale computer worden aan gestuurd. Daarmee is het een stuk gemakkelijker gewor den om de tarieven aan te passen en hieraan zijn ook geen extra kosten meer verbonden. MIDDELBURG - Onbekenden hebben dinsdagavond uit een volière in een tuin aan de Breeweg in Middelbui'g een aantal kostbare parkieten gestolen. Het gaat om swiftpar- kieten. Uit de volière verdwenen drie volwassen en vier jonge vogels met een waarde van drieduizend euro. KLOETINGE - Op de,N289 in Kloetinge is gisterochtend rond twee uur een 20-jarige vrouw uit Heinkenszand aan gehouden wegens rijden onder invloed. De politie trof haar auto in de sloot aan. Na een blaastest bleek dat de vrouw ruim twee keer zoveel had gedronken als is toege staan. Omdat het dit jaar de derde keer was dat de vrouw voor dit vergrijp werd bekeurd, is haar rijbewijs afgeno men. Tegen de vrouw is proces-verbaal opgemaakt. KLOETINGE - Onbekenden hebben een bijenkast op een terrein aan de Oostmolenweg in Kloetinge omgegooid. Hierdoor zijn twee raampjes kapot gegaan en hebben an dere bijenvolken een deel van het in de kast aanwezig bij envolk (naar schatting zo'n 300) doodgestoken. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De politie Zee land heeft in een woning in Vlis singen een grote hoeveelheid drugs gevonden. Het gaat om tien kilo hasj en wiet en een groot aantal voorgedraaide joints. Twee mensen zijn na verhoor vrijgelaten. De verdovende mid delen worden vernietigd. De politie besloot een woning in de Kasteelstraat te onderzoek na tips en recherchewerk. In het huis werd een 32-jarige man uit Heinkenszand aange troffen. De eigenaar van de drugs is een 35-jarige man uit Vlissingen. Hij meldde zichzelf bij de poli tie. De waarde van de in beslag genomen softdrugs bedraagt en kele tienduizenden euro's. De woning in de Kasteelstraat was ingericht als kantoor. Van- daaruit werden de afnemers be diend. De politie vermoedt dat de man uit Heinkenszand een medewerker is van de Vlissin- ger. De verklaring van beide man nen gaat in een dossier, dat naar het Openbaar Ministerie gaat. Dat bepaalt vervolgens of tot een strafzaak wordt overge gaan. (Advertentie) Elke smaak slechts tijdelijk verkrijgbaar! zeeuwse almanak Telefoon uil Italië voor oma. Imke aan de lijn. We zijn vandaag in Florence geweest. Nou, en uh, daar had den ze een beeld. Een mens. Een levende mens! En als je die een centje gaf, dan mocht je op een stoeltje gaan zitten en dan kreeg je een kroontje op je hoofd. En, vroeg oma, nu al nieuws gierig naar de foto, heb je dat gedaan? „Neuheuhü" Natuurlijk tijdens de Vlashandel Moerstee w- Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge «0113-341688 www.moerstee.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29