Lafeber speelt met pijnstillers p PZC Vierde nederlaag op rij voor zwak PSV Olympique Lyon gaat weer voor titel 21 Jongeling Floris de Vries begint Dutch Open met score van +4 Zonta vervangt Da Matta Hole-in-one Brit Elson valt verkeerd T j Beperkingen voor fotografen lijken van tafel Slechte start vierspanners Sergei Tiviakov winnaar Open NK schaken Rentree Ralf Schumacher later Lizarazu international af Sjeng Schalken uitgeschakeld Politie massaal aanwezig bij China-Japan vrijdag 6 augustus 2004 nnr Henri van der Steen DLVERSUM - Golf speel je net je handjes èn met je hoofd. )at hoofd raakt gemakkelijk erhit bij het vaak wrede spel. )e meeste spelers hebben daar uit een coach èn een mental pach, iemand die het koppie an de speler fris houdt. Nie- mand die daar moeilijk over doet, bijna niemand. Rolf Muntz probeerde gisteren zo ongeveer te ontkennen dat hij geestelijke hulp heeft inge roepen. Het is gewoon een vrien din, zei hij, een Ierse inderdaad, noem haar maar een klankbord. Misschien dat het klankbord de juiste geluiden heeft ontvangen 'en uitgezonden. Gisteren beëin digde Muntz de eerste dag van het Dutch Open als beste Neder lander, met een rondje van -1, zes slagen achter leider David rLvnn. De Brabander was daarmee een HILVERSUM - Op de eer ste wedstrijddag van het KLM Open in Hilversum heeft de 23-jarige Engelse golfer Jamie Elson een ho- le-in-one geslagen. De rake slag viel echter op de ver keerde hole, namelijk de dertiende. Had hij het op de vijftiende hole gedaan, dan zou hij een auto hebben gekregen, een BMW uit de 1-serie met een waarde van mini maal 25.000 euro. Nu was Elsons ho le-in-one, de eerste in zijn loopbaan, alleen maar leuk voor zijn klassement. Hij kwam binnen met 70 sla gen, gelijk aan de baanstan- daard van de Hilversum- sche. ANP slag beter dan titelverdediger Maarten Lafeber en Robert-Jan Derksen, de andere Hollandse hot shots. Merkwaardig, of misschien ge woon typisch, was de ronde van Muntz wel: op de eerste negen holes scoorde hij vijf birdies, de tweede negen voltooide hij in drie boven par. Muntz heeft het al een tijdje niet; de prof verdiende dit sei zoen ook pas 23.000 euro, in het golfwereldje een bedrag dat niet eens als onbeduidend geldt. Ter vergelijking: Derksen mepte dit jaar al 200.000 euro bij elkaar aan prijzengeld, Lafeber nog weer 20.000 euro meer. Muntz zelf heeft geen idee wat er mis is. Vorig seizoen veranderde hij zijn techniek drastisch, met als gevolg dat hij dit jaar alles naar links slaat, als hij naar rechts wil, en andersom. „De toer nooien waren klaar, ik niet", stelde hij gisteren met een An gelsaksische wijsheid. Arm Hij was dus toch de beste van de Nederlanders. Lafeber kreeg al snel last van zijn arm; gister avond werd door diens mental coach Jos van Stiphout zelfs ge vreesd dat hij vandaag niet meer aan de start kan komen. Flightgenoot Ian Poulter voor zag Lafeber van pijnstillers, zo dat de Eindhovenaar zijn ronde tenminste naar behoren kon af ronden. Derksen had een ander pro bleem; de Nijmegenaar had last van tegenslag. Dat heb je vaker in het golf. Soms kickt een bal letje net verkeerd of heb je pech met een bunker of rolt een bal net van de green af. De beste golfspelers zijn zij die het beste met tegenslag overweg kunnen. Derksen lukte het gisteren naar behoren. „Een ander had 75 gemaakt, ik 70. Het had niet beter gekund, wel een stuk slechter dus. Ik heb de tegenslagen goed opgevan gen." Zou hij iets te danken heb ben aan zijn mental coach, die het grootste deel van de dag in de buurt was? Ook Derksen heeft er immers eentje, net als nog dertig tot veertig collega's per toernooi. Mentaal scoorde Derksen dus een 10, golf tech nisch een 3, aldus de speler zelf die zijn spel als 'gigantisch slecht' typeerde. Hij was niet de enige. Nog niet eenderde van het honderd vijftig spelers tellende veld kwam uit op een score in het rood. Vrijwel iedereen klaagde over de zwaar te van het parcours; de baan was droog en dus hard en dus onvoorspelbaar. De greens ook. En dan kwam er nog een aspect aan de orde: het voorkomen van fouten. Want de beste golfspe lers zijn zij die het beste met te genslag overweg kunnen èn die tegenslag beperken. Floris de Vries zei het op onver getelijke wijze na zijn ronde met twee ervaren profs. De Vries is zelf veertien jaar, de jongste speler ooit op een toer nooi van de European Tour. Zijn analyse van zijn medespe lers: „Hun missers zijn gewoon heel goed." Met andere woor den: wat ze verkeerd doen, doen ze niet zo heel erg verkeerd, in elk geval zo dat er nog wat te redden valt. Floris de Vries kwam binnen met een score van +4. Hij vertel de na afloop brutaal dat zijn doel is bij de twintig beste gol fers ter wereld te gaan behoren. Mooi streven. En met zijn leef tijd heeft hij nog even de tijd om de facetten missers en tegenslag te beheersen; met of zonder men tal coach. GPD DEN HAAG - De strenge beper- kingen die de voetbalclubs uit de eredivisie in hun stadions wil den opleggen aan persfotogra fen lijken van tafel. De fotogra fen mogen van de clubs gewoon hun werk doen. Dat is het resul taat van een eerste gesprek van de Nederlandse Sport Pers (NSP) en de Nederlandse Vereni ging van Journalisten met de vertegenwoordiger van de dubs, de Eredivisie NV (ENV). ;Aanleiding voor het gesprek was het voornemen van de ENV om met ingang van het nieuwe voetbalseizoen, dat volgend ^weekeinde begint, alle persfoto grafen een contract te laten on derteken met ingrijpende beper kingen van hun bewegingsvrij heid Zo zouden volgens het contract bijvoorbeeld alleen nog maar fo to's mogen worden gemaakt van spelmomenten en niet van het publiek. Fotografen die zich naar het oordeel van de clubs met houden aan de afspraken, gouden al hun tijdens het sei zoen genomen foto's en het daar- nj behorende auteursrecht zon- ler enige vergoeding moeten af staan aan de clubs. Deze maatre gelen waren voor de NSP en NVJ onaanvaardbaar. In het gesprek verklaarden de vertegenwoordigers van de ENV dat zij geen barrières willen op werpen voor de vrije nieuwsga ring. Fotografen zijn vrij om op names te maken van gebeurte nissen buiten het veld, die naar het oordeel van de fotografen van journalistiek belang zijn (juichende toeschouwers, rellen op de tribune, etc). Volgende week woensdag pra ten de partijen verder. GPD KECSKEMET - De Nederland- se vierspanners zijn het wereld kampioenschap in het Hongaar se Kecskemet gisteren slecht ge start. Kopman IJsbrand Chardon kreeg te maken met een onwillig paard tijdens de dressuur. Dat leverde hem 45 strafpunten op, vijf meer dan vooraf werd ver dacht. Tweede rijder Mark Weusthof, die pas woensdag aan de ploeg werd toegevoegd, had °ok een slechte dag en kwam uit °P 58 strafpunten. ANP De veertienjarige Floris de Vries kijkt zijn bal na tijdens zijn eerste professionele golf- toernooi. foto Jasper Juinen/ANP door Frans van den Nieuwenhof MANCHESTER - Na gister avond zou PSV klaar moeten zijn voor de Champions League en de eerste competitiewed strijd. Het laatste oefenduel, met Boca Juniors, bracht echter weinig nieuw inzicht in de kracht van het team. Wel in de zwakte van dit PSV. Met te veel spelers die het topni veau niet aankunnen, leed de ploeg in Manchester zijn vierde opeenvolgende nederlaag (1-0). Na Caen (1-0), Arminia Biele feld (2-0) en Manchester United (1-0) behield PSV ook tegen Bo ca Juniors zijn aanvallende maagdelijkheid. De Argentijnen hoefden slechts vier spelers uit DIEREN - Sergei Tiviakov heeft in Dieren het open Nederlands schaakkampioenschap op zijn naam geschreven. De Nederlan der won gisteren in de negende en laatste ronde van landgenoot Sipke Ernst. Tiviakov, die vanaf komend weekeinde ook in actie komt op het HZ-schaaktoernooi in Vlis- singen, behaalde 7,5 punt, een half punt meer dan de Duitse nummer twee Sergey Kalinit- schew. Tiviakov en Ernst maakten giste ren in een onderling duel uit wie de winnaar van het evenement ging worden. Woensdag gingen ze nog samen aan kop met 6,5 punten. Ernst moest uiteinde lijk genoegen nemen met de der de plaats. Doordat Kalinit- schew zijn partij tegen de Geor giër Mchedlishvili won, haalde hij Ernst met 7 punten net in. ANP de A-keuze op te stellen om een al even gehandicapt PSV kans loos te laten. Het duel werd na 81 minuten gestaakt wegens een wolkbreuk. De trip naar Manchester heeft niet het overtuigende bewijs ge leverd, dat PSV klaar is voor de voorronde van de Champions League. In de dagen voor de reis naar Belgrado verkeert de ploeg tussen hoop en vrees. Het stre ven van trainer Guus Hiddink was er deze zomer juist op ge richt om 'dikker' in de spelers te komen zitten. De wedstrijd te gen Boca Juniors toonde aan. dat PSV nog altijd over te veel ballast beschikt als het gaat om internationaal topniveau. Verdedigend kan de ploeg zich weinig wisselingen permitteren. De backs Lamey en Colin dek ten vaak slecht, waren niet reso luut genoeg of lieten een tegen stander binnendoor passeren. Voorin was Vonlanthen op nieuw de onschuld zelve. Hij kreeg kort voor rust de beste kans, maar de Zwitser knalde de bal tegen doelman Abbondan- zieri. PSV keek toen al een halfuur te gen een achterstand aan. Jo- hann Vogel, voor het eerst in de basis, liet zich na acht minuten in het eigen strafschopgebied ge makkelijk uitspelen door uit blinker Marinelli, wat de inlei ding bleek tot een doelpunt van Boselli. Vogel herstelde zich re delijk, maar gezien het feit dat hij zijn aflopende contract wei gert te tekenen, heeft ook hij geen toekomst bij PSV. De andere dissonanten van de afgelopen week zijn Van der Schaaf. Addo en Ramzi, die ach terbleven in Eindhoven. Ook Smit, voor wie De Graafschap belangstelling heeft, mag wor den verhuurd. Takak heeft dui delijk problemen met de hande lingssnelheid. Zijn balaanname PARIJS - De renstal van Toyota past een onverwachte coureurswissel toe in de Formule 1. Vanaf de Grote Prijs van Hongarije, op 15 augustus, neemt de Braziliaan Ricar- do Zonta de plaats in van zijn landgenoot Cristiano Da Matta. Zonta was tot nu toe in dienst als testrijder bij het Japan se formule-1-team. Da Matta reed alle twaalf voorgaande Grands Prix in de wedstrijdbolide, maar scoorde slechts drie punten. „Zonta presteert zeer constant. Hij verdient een kans om zich te bewijzen als wedstrijdrijder", lichtte teambaas Tomita het besluit van Toyota toe. ANP/AFP BERLIJN - De rentree van formule-l-coureur Ralf Schu macher is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Doktoren heb ben de Duitser, die op 20 juni in Indianapolis zwaar crash te, afgeraden om op 15 augustus alweer uit te komen in de Grote Prijs van Hongarije. Ook zijn deelname aan de Grote Prijs van België op 29 augustus is twijfelachtig. Ralf Schumacher, de jongere broer van veelvoudig wereld kampioen Michael, brak tijdens de Grote Prijs van de Ver enigde Staten twee ruggenwervels. „Zijn botdikte is gemeten en daarbij is vastgesteld dat de twee beschadigde wervels nog niet zo hard zijn als de me dici hadden gedacht en gehoopt", legde zijn manager Wil li Weber in de Duitse boulevardkrant Bild uit. „Nog zon ongeluk als in Indianapolis en Ralf belandt in een rol stoel. Dat risico wil uiteraard niemand nemen." Het Williams-team van Schumacher maakt vandaag be kend wie er in zijn plaats deelneemt aan de GP van Hon garije. De Braziliaan Antonio Pizzonia krijgt waarschijn lijk een nieuwe kans. In de GP van Duitsland eindigde hij vorige maand als zevende. RTR/ANP PARIJS - Bixente Lizarazu beëindigt zijn carrière als Frans voetbalinternational. De kleine linkerverdediger (34) maakte zijn besluit gisteren bekend in de Franse sportkrant L'Equipe. Lizarazu speelde 97 keer voor het Franse elftal. Hij werd met de ploeg wereldkampioen in 1998 en Europees kam pioen in 2000. Zijn laatste interland speelde Lizarazu tegen de Grieken in de kwartfinale van het EK in Portugal. De verdediger was de afgelopen zeven seizoenen in dienst van de Duitse club Bayern München. Komend seizoen komt hij uit voor Olympique Marseille. ANP/AFP CINCINNATI - Tennisser Sjeng Schalken heeft zijn suc cesvolle rentree van maandag geen goed vervolg kunnen geven. In het toernooi van het Amerikaanse Cincinnati moest de Limburger gisteren in twee sets zijn meerdere er kennen in de als vijftiende geplaatste Paradorn Srichap- han uit Thailand; 6-3 6-4. In voorgaande edities van het toernooi in Cincinnati sneu velde de nu 27-jarige Nederlander steevast in de tweede ronde. Vorig jaar was James Blake te sterk, het jaar daar voor stond Carlos Moya hem een plaats in de derde ronde in de weg. In de eerste ronde van het toernooi ontdeed hij zich maandag nog in twee sets van de Belgische qualifier Dick Norman. ANP Maarten Lafeber, de titelverdediger tijdens de KLM Open, denkt diep na over een slag. foto Jasper Juinen/ANP Eindhovenaren nog niet klaar voor Champions League en competitie is bijna altijd slecht. De verdere sanering moet het gemiddelde niveau van PSV omhoogtrek ken. Maar Hiddink worstelt nog altijd met de klok. In de opstel ling van gisteren stonden zelfs maar drie spelers, die komende woensdag tegen Rode Ster zeker lijken van een basisplaats: Ooijer, Beasley en De Jong. Boca Juniors-PSV 1-0 (1-0). 8 Bo selli 1-0. Wedstrijd na 81 minuten gestaakt. PSV: Zoetebier; Lamey, Alex, Ooijer (71. Smit) en Colin; Lucius (46. Vennegoor of Hesselink), Vo gel (46. Takak) en De Jong; Vonlan then, Sibon (60. Bakkal) en Be asley (60. Farfan). GPD PSV-doelman Edwin Zoetebier staat in de stromende regen. Vanwege zware regenval werd het t tijd gestaakt. t Boca Juniors tien foto Ian minuten voor Hodgson/RTR door Wilko Voordouw DEN HAAG - Olympique Lyon gaat met ingang van vanavond op jacht naar een nieuw kam pioenschap van Frankrijk. De club hoopt in en tegen Nice, de nummer 11 van vorig seizoen, de eerste drie punten te verga ren in de titeljacht. Als het even kan wil Lyon de spanni ng in 'Ligue 1' sneller doen verdwij nen dan in het afgelopen sei zoen. Toen werd de strijd om het Franse kampioenschap pas op de laatste dag beslist. Het seizoen is voor de club uit de derde stad van Frankrijk ove rigens prima begonnen. Afgelo pen zaterdag won Lyon de pres tigieuze wedstrijd om de 'Kam pioenentrofee' in het Zuid-Fran se Cannes tegen toprivaal Paris Saint-Germain. Na de officiële speeltijd stond er 1-1 op het bord. Lyon was scherper bij het nemen van de penalty's: 7-6. Die overwinning was meer dan waar Lyon op had gehoopt. Veel bepalende spelers uit het vorige seizoen zijn vertrokken: Dho- rasoo (AC Milan), Deflandre (Standard Luik), Edmilson (Bar celona) en Luyindula (Marseil le). Daarvoor in de plaats kwa men jongere, minder aanspre kende spelers naar de stad aan de Rhone, die in ieder geval de seizoensouverture tot een goed einde brachten. „We gaan voor niets minder dan de titel met nieuwe talenten", aldus voorzit ter Jean-Michel Aulas. Paris Saint-Germain - dat dit jaar in de Champions League graag dezelfde rol wil spelen als Monaco afgelopen seizoen - kocht fors in bij het financieel op apegapen liggende Monaco. De club uit het prinsdom zag lin kermiddenvelder Rothen, Cissé en Pierre-Fanfan vertrekken naar de hoofdstad. De Parijze- naars, vorig jaar tweede, gaan ook uit van het kampioenschap, net als Olympique Marseille, dat zich heeft versterkt met en kele oude waarden uit het Fran se voetbal. Bixente Lizarazu, vertrokken bij Bayern München zal een van zijn laatste actieve seizoenen in de voetbalgekke havenstad door brengen. Ook de al op leeftijd zijnde spelers Fabien Barthez, Frédéric Déhu (ooit bij Barcelo na en Paris Saint-Germain) en Steve Marlet (geleend van Ful- ham) zijn in Marseille neerge streken. Zij moeten de vernede rende zevende stek van verleden seizoen ongedaan maken. Monaco, dat het vorig seizoen zo goed deed in de Champions League, lijkt vergeleken bij de drie grote clubs ernstig ver zwakt. Smaakmakers als Fer nando Morientes (terug naar Real Madrid), Jéröme Rothen (Paris Saint-Germain), Dado Prso (Glasgow Rangers), Ludo- vic Giuly (Barcelona) en Hugo Ibarra (Porto) zijn vertrokken en hun vervangers lijken niet de statuur te bezitten om een nieuw kunststukje mogelijk te maken. Transferperiode AJ Auxerre (vorig seizoen vier de) zal zich wel weer in de titel strijd werpen. Maar het keur korps van Guy Roux heeft net als ieder jaar veel kwaliteit ver loren in de transferperiode. Spe lers als Boumsong (Glasgow), Cissé (Liverpool), Kapo (Juven- tus) en Mexès (AS Roma) heb ben het opleidingsinstituut in Bourgondië verlaten. Maar de oude trainer heeft in ieder geval weer wat spelers gehaald, die on der zijn vaardige hand de bouw stenen kunnen worden van een nieuw, sprankelend team. GPD PEKING - Meer dan 6000 poli tieagenten en soldaten bewaken morgen in Peking de finale van het voetbaltoernooi om de Azië Cup tussen gastland China en ti telverdediger Japan. Die massa le ordedienst moet rellen tussen de rivaliserende voetbalfans voorkomen, zei Peter Velappan. hoogste baas van de Aziatische voetbalfederatie AFC, gisteren. Tussen China en Japan botert het niet. De Japanse bezetting van grote delen van China tus sen 1931 en 1945 wekt nog altijd wraakgevoelens bij de Chinezen op. Het Japanse voetbalteam is het hele toernooi in China al uit gejouwd. Het stadion van Pe king zal tijdens het duel tussen de twee aartsrivalen stampvol zitten. Het biedt ruimte aan 65.000 toeschouwers. Naar ver wachting komen er 2000 Japan se fans. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21