Troepen willen klus Irak afmaken Hogeschool weigert studenten zonder verblijfsvergunning Advocaat beticht politieman van poging tot moord Auto Zwemverbod en stop inlaten zoetwater wegens blauwalg Vakbonden klagen over slecht materiaal voor Nederlanders Nederlanders beschoten in Brits kamp PZC Hollywood in zand Mishandeling Muizenplaag op graslanden van Wieringermeer Zalmsnip na zeven jaar afgeschaft Meer illegalen in Vlissingse haven Geen Spelen voor Verkerk 19 k 25c NW 3 Buiige start Wolkenvelden en vooral in de ochtend buien. Vanmiddag meest droog. Matige noordwestenwind en maximaal 25 graden 246e jaargang no. 184 vrijdag 6 augustus 2004 los nummer 1,20 Pmondo.nl tel: (0118) 441 441 U begint met onze verrukkelijke tomatensoep t| I Gevolgd door een mixed grill van 3 soorten gebakken vlees en gepast garnituur En als afsluiting kunt u genieten van - jMD aardbeien met ijs en slagroom maandmenu 23,50 kletsen, proeven, drinken, dansen,lachen, eten van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vakbond AFMP zal zich niet verzet ten tegen een langer verblijf van Nederlandse militairen DEN HAAG - Het Britse kamp Sinbad in Zuid-Irak waar 120 Nederlandse militairen verblij ven, is woensdagavond laat be schoten. Niemand raakte ge wond. Van de afgeschoten granaten ontploften er twee binnen de om heining van de basis. Ze troffen echter geen doel. Ze kwamen neer op een paar honderd meter afstand van het Nederlandse deel van het kamp. De militai ren moesten voor enige tijd de bunkers in. De Britten hebben direct pa trouilles 'uitgestuurd om de schutters te traceren. Dat is ech ter niet gelukt. Op kamp Sinbad nabij het stad je Shaibah zit het Nederlandse contingentscommando, een voor uitgeschoven post van de chef jdefensiestaf. Dit commando let erop dat Nederlandse militairen geen andere taken krijgen dan is afgesproken binnen de coali tietroepen. Verder wordt vanuit dit kamp t de bevoorrading van de Neder- t Jandse militairen elders in Irak t geregeld. GPD in Irak als de lokale autori teiten daarom zouden vra gen. Wel hebben de troepen beter materiaal nodig. Als de Iraakse autoriteiten de zaak zelf nog niet kunnen kla ren en er nog geen goede vervan ging is voor het Nederlandse de tachement, dan is een langer ver blijf een optie, zegt AFMP-voor zitter Van den Burg. Hij wees erop dat als al het goe de werk van de Nederlandse sol daten na hun vertrek weer teniet gedaan zou worden, dat een grote frustratie bij de man schappen teweeg zou brengen. De vakbondsvoorzitter keert vandaag terug van een bezoek van enkele dagen aan het Neder landse detachement. Voorzitter Debie van de vak bond VBM/NOV is het niet met Van den Burg eens. Debie vindt verlenging van het verblijf van de ongeveer 1300 manschappen op dit moment absoluut niet aan de orde. „Daar moet je nu geen voorschot op nemen." Volgens plan keren de militai ren in maart volgend jaar terug naar Nederland. Materiaal Beide vakbondsvoorzitters lie ten zich gisteren negatief uit over het materiaal van de troe pen in Irak. Volgens hen kunnen veel essen tiële spullen, zoals aggregaten en koelsystemen, in de zinderen de hitte alleen met veel kunst en vliegwerk aan de praat worden gehouden. De Navo-standaard die voorschrijft dat materieel sdoor Emile Calon MIDDELBURG - Advocaat i-S. Köller beschuldigde gisteren, -namens haar cliënt, een sTerneuzense politieman van po ging tot moord. Volgens haar t heeft de agent op 8 september vorig jaar van korte afstand op hem geschoten. Verder voerde ze tijdens de behandeling voor de Middelburgse rechtbank aan •ote twijfels te hebben aan de (bjectiviteit van de politie. ;Éaar cliënt, een oud-inwoner van de gemeente Reimerswaal, verd op 8 september 2003 in femeuzen aangehouden door wee agenten omdat hij te hard eed in zijn BMW. Wat daarna volgde, daar lopen de meningen •ver uiteen. Volgens de bestuurder van de luto stapte hij uit om zijn papie- en te laten zien maar raakte in taniek omdat hij nog twee naanden celstraf tegoed had. lij had dat belaste verleden 'aarwei gezegd en wilde niet de cel in en zo zijn huis, werk, ijjrrouw en kind verliezen. Hij Stapte dus weer in zijn auto en wilde wegrijden. j polgens de agenten ontstond er (laama een soort wildwest met [ierende banden waarbij de IMW-bestuurcler bijna een (Advertentie) VACATURES Bent u de Verkoper Lichte Bedrijfswagens t waar Van Oeveren-Vervaet naar zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. PP een maximumtemperatuur van van Defensie erkent dat de ex- ter nooit verminderd, aldus een 50 graden moet kunnen verdra- treme hitte problemen met het woordvoerder van de land- gen, moet omhoog naar 60 gra- materiaal veroorzaakt. Het macht. den, vindt Debie. Het ministerie heeft de operationele inzet ech- Problemen zijn er ook met de agent en een agente zou hebben overreden. De man zelf hield het op wat heen en weer rijden in een be trekkelijk rustig tempo waarbij een agente naast zijn auto liep en via het nog geopende portier aan het stuur trok. Toen dat geen resultaat had zou ze opzij gesprongen zijn. Haar collega dacht dat ze in middels zwaar gewond was ge raakt, zag de auto naderen en loste een serie schoten op de BMW. Twee van die kogels vlo gen rakelings langs de bestuur der waarna hij het gaspedaal diep intrapte en richting België vluchtte om zichzelf een dag la ter bij de rijkswacht aan te ge ven. Verklaringen Officier van justitie R. Ram- meloo verklaarde gisteren meermalen dat zijn beschuldi gingen zijn gebaseerd op de on der ede afgelegde verklaringen van de agenten en het on derzoek van de technische re cherche. Met nadruk: „Ik hecht aan de verklaringen van de poli tie." Köller op haar beurt stelde dat de agenten, in dit geval, niet be schouwd kunnen worden als neutrale waarnemers. „Ze zijn zowel aangevers, benadeelde partij als verdachten." Uit het sporenonderzoek is naar voren gekomen dat de bestuurder slechts eenmaal met slippende banden is weggereden. Ook zou de agent niet drie, zoals hij in het proces-verbaal schreef, maar vier schoten hebben afge vuurd. Vluchtpoging De advocate stelde dat de hele zaak beschouwd moet worden als een vluchtpoging na een aan houding. Rammeloo wilde daar niets van weten en hield vast aan een tweevoudige poging tot doodslag. Hij eiste 24 maanden celstraf. Köller vond dat veel te veel. Haar cliënt zit inmiddels al negen maanden vast. Daarmee is hij volgens haar genoeg ge straft. De rechtbank doet 18 augustus uitspraak. ZEEBRUGGE - Laurel en Hardy zijn meer dan le- strand verbeeld door kunstenaars uit zeventien vensgroot te zien zijn op het zandsculptuurfesti- landen. foto Camile Schelstraete val in Zeebrugge. pagina 13 Honderd iconen van het witte doek zijn op het zandsculptuurfestival groter dan ooit persoonlijke uitrusting van de soldaten. Driekwart van de men sen die Van den Burg had ge sproken, had zelf nieuwe schoe nen aangeschaft, omdat de stan daarduitrusting in de hitte niet voldeed. De vakbondsman hield aan zijn bezoek de indruk over dat in Den Haag een gebrek aan inle vingsvermogen bestaat voor dit soort extreme situaties. Zo is een deel van het wagen park niet uitgerust met aircondi tioning. Dat is volgens Van den Burg onverantwoord, omdat de intense hitte dan het reactiever mogen van de militairen aan tast. „Den Haag moet zich meer in dit soort zaken verdiepen, an ders leidt dat onherroepelijk tot grote irritaties bij de uitgezon den manschappen." Het CD A-Tweede-Kamerlid Or- mel toonde zich gisteren veront rust door de bevindingen van de twee voorzitters over de materi aalproblemen. Hij zal minister Kamp van Defensie schriftelijk om uitleg vragen. ANP AMSTERDAM - Een echtpaar en hun zoon zijn gisteravond overvallen in him woning in Am sterdam-Oost. Enkele gemaskerde mannen kwamen binnen en bewerkten de drie met een heet strijkijzer. Het gezin is overgebracht naar een ziekenhuis. De politie heeft in de buurt vier verdachten aangehouden. ANP WIERINGERMEER - De gras- zaadoogst in de Wieringermeer is in gevaar door een muizen plaag. Het zou gaan om miljoenen mui zen. Percelen graszaad van acht hectare groot worden door hor des veldmuizen afgestruind. Be strijding van de muizen is sinds dit voorjaar verboden. Boven de percelen geven tiental len roofvogels de aanwezigheid van dë vele muizen al aan. Luc Smit van milieufederatie Wier haven: „Voor de boeren is het be roerd. maar voor ons is het fan tastisch. Juist door de veldmuis is het aantal roofvogels en uilen dit jaar heel groot."GPD door Rolf Bosboom ARNEMUIDEN - Ze begrijpt er niets meer van. Jarenlang ging Alexandra Lebedeva uit Arne- rnuiden zonder problemen in Ne derland naar school, maar nu ze verder wil studeren aan de Hoge school Zeeland in Vlissingen- lijkt dat onmogelijk te zijn. Het bezit van een verblijfsvergun ning is een harde voorwaarde om te worden toegelaten. Ze komt oorspronkelijk uit de Russische enclave Kaliningrad, het vroegere Oost-Pruisen. Om dat ze behoorden tot een etni sche minderheid zag moeder Ta- tiana zich negen jaar geleden ge dwongen samen met Alexandra, toen twaalf jaar oud, de wijk te nemen. Ze belandden in Neder land, waar ze asiel aanvroegen. Dat mondde uit in een complexe procedure die nog altijd niet is afgerond, zodat ze geen defini tieve verblijfsvergunning heb ben. Momenteel loopt bij de rechtbank een beroepszaak te gen de afwijzing. Onduidelijk is wanneer een uitspraak kan wor den verwacht. Wel is bepaald dat moeder en dochter de uit komst van de procedure in Ne derland mogen afwachten. Alexandra behaalde haar ma vo-diploma in Middelburg en volgde daarna de opleiding tot commerciële medewerker bank- Alexandra Lebedeva, wel studiefinanciering, maar geen toelating tot de Hogeschool Zeeland: „Ik dacht dat het allemaal goed zat." foto Ruben Oreel en verzekeringswezen aan het Regionaal Opleidingen Centrum Zeeland, die ze onlangs met suc ces afrondde. Ze wil de opleiding Manage ment, Economie en Recht vol gen aan de Hogeschool Zeeland. De aanvraag via de Informatie Beheer Groep voor de studiefi nanciering verliep zonder strub belingen. De hogeschool zelf liet vervolgens weten dat Alexandra toch echt een verblijfsvergun ning moet hebben. Een brief van haar advocaat, die bevestigt dat ze rechtmatig in Nederland verblijft, volstond niet. „Ik dacht dat het allemaal goed zat", zegt ze. „Min of meer toe vallig kwam ik erachter dat ik helemaal niet naar school kan, terwijl ik nog nooit problemen heb gehad." Volgens haar infor matie kunnen hogescholen men sen in haar situatie wel degelijk toelaten, al moeten ze dan wel Benjamin van BMW heeft niks met familie De Zalmsnip heeft maar zeven jaar bestaan maar wordt nu al ten grave gedragen. Het 'extraatje voor alle huishou dens' van 100 gulden (45,38 euro) wordt per 1 januari 2005 afgeschaft, heeft minister Remkes gisteren gezegd. Het schrappen van de snip levert de Staat 325 miljoen euro op, zo is berekend. In de haven van Vlissingen is het aantal betrapte illegalen sterk toegenomen. In de eerste helft van dit jaar zijn er 430 ontdekt, tegenover 292 in heel 2003. Volgens de mare chaussee betreft het vooral mannen uit Afghanistan, Irak en Iran. „Het zijn allemaal mannen tussen de 18 en 25 jaar die echt hun geluk komen zoeken", aldus de Vlissing se brigadecommandant L. van Velzen. Waarom Vlissingen als springplank naar Engeland popu lairder is geworden, is voor hem gissen. Martin Verkerk doet niet mee aan de Olympische Spelen in Athene. Dat heeft hij gisteren in overleg met zijn coach Nick Carr besloten. De tennisser uit Alphen aan den Rijn is niet op tijd hersteld van een borstspierblessure, die hij vorige maand opliep tij dens de Dutch Open in Amers foort. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Redactie en Reactie: 16; Auto: 17; Sport: 19, 21 en 23; in het oppervlaktewater, maar de waterplant wordt pas schade lijk als zij bij hoge temperatu ren tot bloei komt. De giftige stoffen'die worden af gescheiden zorgen voor groene drijflagen of blauw schuim. Wie zwemt in water dat vervuild is met blauwalg, kan maag- en darmklachten en huidirritaties krijgen. De afgelopen jaren moest de pro vincie telkens tijdens warme pe rioden zwemverboden instellen. Meestal was dat voor de Speel mansplaten, als gevolg van blauwalgenplaag in het Vol kerak-Zoommeer. Vorig jaar bleven de Speelmans platen gespaard, maar waren het bufferbekken van de Kreek- raksluizen en de Otheense Kreek bij Temeuzen tijdelijk verboden terrein voor zwem- door Rolf Bosboom RILLAND - Op de Speelmans platen aan de Oesterdam en voor het bufferbekken van de Kreekraksluizen bij Rilland geldt voorlopig een zwemver bod. De provincie besloot dat gisteren in te stellen vanwege te hoge concentraties blauwalg. Het verbod wordt met borden aangegeven. Alle andere loca ties in de provincie waar in de zomerperiode voortdurend de kwaliteit van het zwemwater wordt gecontroleerd, voldoen op dit moment aan de normen. Met het oog op de blauwalg heeft waterschap Zeeuwse Ei landen de inlaatpunten van zoet water bij Rilland en op Tholen, bestemd voor de landbouw, ge sloten. Blauwalg komt van nature voor wat extra werk verrichten. Woordvoerder C. Bos van Hoge school Zeeland zegt dat de re gels worden gevolgd. „We ne men niemand aan die geen geldi ge verblijfsvergunning heeft." UAF, de organisatie die vluchte lingen en asielzoekers bij hun studie en het vinden van werk ondersteunt, bevestigt dat een verblijfsvergunning tegenwoor dig noodzakelijk is. De meeste instellingen houden zich daar ook aan. Toch blijken er uitzonderingen te zijn, zoals de christelijke hogeschool Win- desheim in Zwolle. „Als iemand in Nederland een mbo-diploma heeft gehaald, controleren we niet op het bezit van een ver blijfsvergunning", zegt een me dewerkster van de studentenad ministratie. „De ene hogeschool gaat daar coulanter mee om dan de andere." Het ministerie van Justitie stelt dat de wettelijke regels ondub belzinnig zijn: aankomende stu denten moeten hun legaal ver blijf aantonen met een verblijfs vergunning. „Maar het is bij ons wel bekend dat er instanties zijn die niet zo nauw kijken." Alexandra zelf hecht eraan in Vlissingen te studeren, om dicht bij haar moeder te zijn. Deson danks heeft ze nu ook contact met de Hogeschool Rotterdam, die bereid is te kijken of zij iets voor haar kan betekenen. (Advertentie) voorletters. WV straat. IV postcode. plaats: telefoon email Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mi|n (post (bankrekeningnummer I I I I I I I I I I I Handtekening- PZC bv gaat zoigvuldig om met persoonsgegevens Ir treft u nadere informatie aan. 8 711688"555530" !Ij Noteer u mij voor een proef- j abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toestem- j ming voor automatische incasso r van onderstaand rekeningnummer j (proef geldt eenmalig binnen zés j maanden) HD Noteert u mij voor een abon- j nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant j gratis. Daarna wil ik betalen; j per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60). G per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis; S 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1