PZC Nieuw kinkhoestvaccin in trek Een heel aangename dijk Drukte op tweede Bruse Paerdedag Masterplan legt lat hoog voor uiterlijk Business Park 18 Huidige epidemie kan vraag bij GGD Zeeland in hand werken Expositie over oorlogsgeweld in Vlissingen w- lï I §1 §«ë§)ll Pauze Bufferzone langs grens Onderzoeken WCT deugen niet Aanhouding voor bezit harddrugs Werkstraf voor misbruik elfjarige IRedactie: 0113-315649 UvW.pZC.nl I fc.mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Cord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Ïeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. donderdag 5 augustus 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Veel fans bij open dag van Ajax editie Schouwen-Duiveland Lnr Rolf Bosboom GOES - De Gemeenschappelij ke Gezondheidsdienst Zeeland heeft de afgelopen maanden rond de vijftig kinderen ingeënt met het nieuwe kinkhoestvac cin. De GGD is voorlopig de eni ge organisatie die het aanbiedt. Daardoor komen ook mensen van buiten de provincie, soms zelfs uit de andere kant van het land. naar Zeeland voor de reeks prikken. De GGD zelf vindt het 'overdre- ven: om van een run te spreken. De belangstelling zal echter al leen maar groeien nu het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) officieel spreekt van een kinkhoestepide- mie in Nederland en adviseert inentingen niet langer uit te stel len. Afgelopen maand werden landelijk meer dan duizend mel dingen geregistreerd. Ook in Zeeland is sprake van een toenemend aantal gevallen, zegt sociaal verpleegkundige H. van Hooijdonk van de GGD. Over heel 2003 kwamen tachtig meldingen binnen; in de eerste zes maanden van dit jaar is dat aantal al vrijwel geëvenaard. „Daarom spreken ook wij van een epidemie", zegt Van Hooij donk. Lag vorig jaar de nadruk op de gemeente Borsele, nu wordt kinkhoest opvallend vaak gesignaleerd op Schouwen-Dui veland en in Zeeuws-Vlaande- ren. j Het huidige kinkhoestvaccin, dat al bijna vijftig jaar hetzelf- I de is, staat ter discussie omdat 1 er ernstige bijwerkingen kun- nen zijn. Volgend jaar komt er een nieuwe vaccin, dat minder bijwerkingen heeft. Veel ouders 1 doorAb van der Sluis VLISSINGEN - Artsen zonder Grenzen richt op het De Ruyter- plein in Vlissingen een stukje oorlogsgebied in. De 'oorlogszo ne' bestaat uit twee zeecontai ners, waarin de ontwrichtende gevolgen van voortdurend oor logsgeweld worden getoond. De mobiele tentoonstelling is van 9 tot en met 11 augustus door het publiek te bezoeken. De containers van Artsen zon der Grenzen reizen door Neder land in het kader van de cam pagne 'Oorlog went... behalve als je er middenin zit'. Met de campagne, die 5 mei be gon. waagt de organisatie aan dacht voor het voortdurende leed dat wordt veroorzaakt door oorlogen. Miljoenen burgers in Somalië, Tsjetsjenië en Burundi hebben elke dag te maken met gewelddadigheden, plunderin gen, verkrachtingen en hongers nood. De verschrikkingen zijn niet el ke dag voorpaginanieuws. Maar volgens Artsen zonder Grenzen moet er een einde komen aan de ■stilte rondom het geweld. De wandaden mogen niet stilzwij gend worden geaccepteerd, vind de organisatie. Journaaluitzendingen In de mobiele, interactieve ten toonstelling vertellen vijf inwo ners van Burundi, Somalië, Tsjetsenië. Kashmir en de Demo cratische Republiek Congo hun verhaal in quasi-joumaaluitzen- dingen. De verhalen worden in geleid door oud-nieuwslezer jHarmen Siezen. Ook de conflic ten in Colombia en Sudan wor den belicht. De tentoonstelling ■Wordt begeleid door medewer kers van Artsen zonder Gren zen. die over hun persoonlijke 'Ervaringen in deze gebieden ver tellen. Het oorlogsgeweld heeft tot bij komen gevolg dat de economie in de getroffen landen wij wel is komen stil te liggen en de ge zondheidszorg is uitgehold. Trauma's, voedseltekorten en ziektes hebben de gemiddelde le vensverwachting in Burundi te ruggebracht zodoende tot 43 aar. In Congo stierven 3,5 mil joen mensen en in Somalië ster- pen per dag 45 vrouwen in het kraambed. ËDe tentoonstelling is elke dag te ezoeken van 11.00 tot 18.00 ur. willen hun kinderen nu al laten inenten met het nieuwe vaccin. Daarvoor zijn ze afhankelijk van de medewerking van de huisarts, die daar niet altijd hap pig op is. Het enige alternatief is GGD Zeeland, die het vaccin verkoopt (vier prikken voor 260 euro). De GGD besloot dat enkele BRUINISSE - Paarden, coun- try-muziek, veel show en een aangenaam terras onder handbe reik. Dat waren de ingrediënten van de tweede Bruse Paerdedag Een Paerdedag die, ondanks het warme weer, veel volk naar de Bruse manege Aquadelta bracht. De door vierspanrijders veroor zaakte stofwolken zijn nog maar net weggetrokken of de volgende act dient zich reeds aan. Rednex-hit Cotton Eye Joe - verplichte kost voor linedan- cers - klinkt uit de luidsprekers. Manege-eigenaar Jaco Groenen dijk is in cowboykledij gehuld. Hoort bij de show: in dit geval het vanaf een paard mennen van twee daarvoor lopende paar den. Na een wat aarzelend begin komt het drietal in cadans. Van af de kant wordt bewonderend naar het kunststukje van Groenendijk gekeken en klap pen toeschouwers mee op de aanstekelijke tonen van Cotton Eye Joe. Pas de deux Maar de Bruse Paerdedag, waar aan ook onder anderen Manege Lisiduna uit Haamstede een be langrijk steentje bijdroeg, had meer te bieden. Veel meer dan vorig jaar bij de eerste editie. Zo- s §1 O J v\ x E I V maanden geleden te doen, van wege de toch al lage vaccinatie graad in de provincie. Door de kritiek op het huidige vaccin be staat de kans dat het aantal ouders die hun kind niet laten inenten verder toeneemt, met grote risico's voor de volksge zondheid. „Dat willen we voorkomen". als daar zijn een kür op muziek, pas de deux, carrousel-rijden en springdemonstraties, maar ook een springkussen voor kinderen, een schmink-stand en gratis po nyrijden. Linda Mater van Manege Aqua delta: „Het is veel breder dan vorig jaar. Toen was het meer een open dag van de manege, maar nu is veel meer op promo tie van de paardensport in het al gemeen gericht. We willen ge woon laten zien hoe leuk paar densport is en wat er allemaal kan. Het is bijvoorbeeld een heel goede gelegenheid om ken nis te maken met aangespannen rijden." Voor de liefhebbers was er ver der nog de demonstratie van de 4x4-club Zeeland met terreinwa gens, en konden bezoekers zich ontspannen in het stroodorp of langs de kraampjes van de bra derie annex rommelmarkt slen teren. Nieuwe stek Voor de Bruse Manege Aquadel ta is het waarschijnlijk de laat ste keer dat cle Paerdedag op de huidige lokatie gehouden wordt. Volgend jaar hoopt de manege op haar nieuwe stek te genover de huidige aan de Groe- neweg te zitten. Mater ziet er reikhalzend naar uit: „Het aan tal stallen blijft gelijk, maar we krijgen straks wel veel mooiere en grotere binnenruimtes." zegt Van Hooijdonk. Het hoge bedrag is wel een soort ontmoe digingsbeleid, want volgens de GGD is er niets mis met het be staande vaccin. Rotterdam Wie desondanks vasthoudt aan het nieuwe vaccin, kan het krij gen. „Daar wordt redelijk veel gebruik van gemaakt, ook door mensen van buiten Zeeland, met name uit de regio Rotterdam. We hebben inmiddels rond de vijftig mensen gehad en onge veer honderd telefoontjes van mensen die vragen hebben." GGD Zeeland zegt nog geen sig nalen te hebben gehad dat de vaccinatiegraad de afgelopen tijd daadwerkelijk is gedaald. Een relatie met de huidige epide mie wordt daarom ook niet ge legd. Kinkhoest komt voor in alle leef tijdscategorieën. maar vooral on der leerlingen van basisscholen. De gezondheidsrisico's zijn het grootst bij zuigelingen die nog niet volledig zijn gevaccineerd. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Het moet een visi tekaartje worden, een hoogwaar dig bedrijvenpark. Hoe het nieu we bedrijventerrein Business Park er precies uit moet gaan zien, wordt vastgelegd in het Masterplan. Het is de bedoeling dat die leidraad en begin vol gend jaar ligt. Het terrein moet in 2006 bouwrijp zijn. Wat nu nog weidse akker langs de Weg naar De Val is, krijgt als het aan de gemeente Schou wen-Duiveland ligt een totaal ander aanzien. Waarbij aangetekend dient te worden dat de gemeente voor wat betreft vormgeving en uit straling van het nieuwe bedrij venterrein en alles er omheen de lat hoog legt. Het silhouet van monumentenstad Zierikzee mag in geen geval aangetast worden. Ingetogen vormgeving is het cre do voor wat betreft het nieuwe bedrijventerrein in de driehoek Weg naar De Val, Julianastraat en Platteweg. Totaalbeeld Individuele expressie van archi tecten is ondergeschikt aan het totaalbeeld, parkeerruimtes wor den verdiept aangelegd en er ko men hagen om storend blik zo veel mogelijk aan het zicht te onttrekken. Momenteel wordt gewerkt aan de opzet van een stedebouwkun- dige visie en het Masterplan voor het Business Park. De ge meente gaat daarbij niet over één nacht ijs. Kan ook niet, weet wethouder R. van der Wekken, want daar is de plek net iets te kwetsbaar voor en ligt de aan leg van het bedrijvenpark bij omwonenden net iets te gevoe- lig Bij het opstellen van het Master plan wordt niet alleen-gelet op hoe de gebouwen eruit mogen zien en waar ze precies komen te staan. Ook op de ligging van de wegen naar en van het nieu we bedrijventerreinen wordt nog gestudeerd. Het is de bedoeling dat het Mas terplan er begin 2005 ligt. Ver volgens hoopt de gemeente het terrein in 2006 bouwrijp te heb ben, hetgeen inhoudt dat de eer ste bedrijven er neer kunnen strijken. Fasen Voor wat betx-eft de verdere ont wikkeling en aanleg van het Bu siness Park is gekozen voor het werken in meerdere fasen. Het opstellen van het Masterplan en de stedebouwkundige visie val len onder de eerste fase. In de tweede fase komt aanpassing van het bestemmingsplan en ac tualiseren van de Nota Bouw grondexploitatie aan de orde, zo blijkt uit het plan van aanpak. De omwonenden worden zoveel mogelijk bij de verdere uitwer king van de plannen betrokken, en dat geldt ook voor het be drijfsleven. Een 'representatieve vertegenwoordiging' uit het be drijfsleven wordt betrokken bij de planvorming. D? gemeenteraad buigt zich tij dens haar vei'gadering van don derdag 26 augustus over het plan van aanpak. De vergade ring wordt gehouden in de bur gerzaal van het gemeentehuis. Aanvang 19.30 uur. zeeuwse almanak Toegegeven, het is een beetje sluikreclame, maar voor een. keertje moet dat kunnen. Het betreft een van onze le zers die onlangs na een fiets tocht de moede ledematen op een bankje in Veere tot rust bracht. Op het moment dat hij een slok water uit een mee genomen flesje spa neemt, stopt er bij hem een motorrij der uit België. Die wijst, op het flesje en zegt: „Dat is leuk. Ik kom uit Spa. Waarop de fietser vraagt: Spa rood of Spa blauw?" door Piet Kleemans MIDDELBURG - Gedeputeerde H. van Waveren wil over leg met Vlaanderen over de inrichting van een bufferzone tussen het opi'ukkende Antwerpse industiie- en havenge bied en Zeeuws-Vlaanderen. De gemeente Hulst kiijgt de bedi-ijvigheid als het wai'e op de stoep, pagina 15 overleg over grenslandschap GOES - GroenLinks in Provinciale Staten vraagt zich af of de onderzoeken naar de aanleg van de Westei'schelde Container Terminal wel deugen. De inkt van de rappor ten is nog,nauwelijks opgedroogd of gedeputeerde H van Wavei'en komt al met nieuwe ideeën che niet zijn onder zocht, aldus GroenLinks. De fx-actie doelt dan op de sug gestie van Van Waveren om het bedrijfsleven te laten mee betalen aan de gevolgen die het vervoer van containers heeft voor omwonenden van de spoorlijn. Dat idee is daar na ruw van tafel geveegd door secretaris A. Sarnan van cle de Brabants Zeeuwse Werkgevei-svereniging. Gi'oenLinks heeft gisteren over die publieke onenigheid schriftelijke vx-agen gesteld aan Gedeputeerde Staten. Gi'oenLinks is verbaasd over de uitlatingen van Van Wavei'en. De fractie vermoedt dat oplossingen voor het tegengaan van de over last op geen enkele manier onderwerp van onderzoek is geweest. RENESSE - Een 37-jarige man uit Oud-Beijerland is in de nacht van dinsdag op woensdag rond kwart voor drie op de Hogezoom in Renesse betrapt op bezit van een hoe veelheid harddrugs. De politie hield de man aan omdat hij zich verdacht gedroeg. Bij de controle kwam de drugs tevoorschijn. De man kreeg een schikking van 450 euro aangeboden, maar die wenste hij niet te voldoen. Daarop kreeg de man een dagvaarding om zich voor c(e ï-echter verantwoorden MIDDELBURG - Een 62-jarige inwoner van Kruiningen is gistex-en door de Middelburgse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij 240 uur lang een werkstraf uitvoeren. De rechtbank legde die straf op omdat de man vorig jaar een elfjarige jongen sek sueel misbruikt heeft. Officier van justitie J. Valente had twee weken geleden zo'n straf ook gevraagd. De recht bank oordeelde dat de Kruininger totaal geen rekening heeft gehouden met de gevoelens van de jongen, noch met de mogelijkheid van psychologische schade. Meer dan voorheen was de opzet van de Paerdedag dit keer aan de bezoekers te laten zien wat er alle maal mogelijk is in de paardensport. foto Mechteld Jansen Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op de Scheepstimmerdijk in Zierikzee Het is zeker niet de rijkste straat op het Zeeuwse mono- polybord. De Scheepstimmerdijk ademt meer de sfeer van een arbei dersbuurt van weleer. Met de nodi ge fantasie is het voor te stellen hoe hier vroeger het geklop en ge timmer klonk op de smalle dijk langs het water van de Haven. Zoals de naam van straat al doet vermoeden, waren hier vroeger ve le scheepsweiwen gevestigd. In 1819 waren het bijvoorbeeld Jacob en Wouter van Vliet die daar hun werf bouwden. Een paar jaar later is aan de andere kant van het wa ter de stads- of Commei*ciewerf ge vestigd. Die bestaat nog steeds, al is geen sprake meer van commer ciële exploitatie. Het pand wordt nu gebi'uikt door de stichting Mu seumhaven Zeeland. Maar zo rond 1820 was dat wel an ders. De scheepsbouw floreerde en Zierikzee pikte daar zijn graantje van mee. Niets op de dijk herin nert nog aan dit scheepsbouwverle- den. De laatste werf ging in 1929 ter ziele. De Zierikzeese Scheepstimmerdijk is letterlijk een buitenbeentje. Door zijn ligging, net buiten de his torische Noord Havenpoort, ligt de straat buiten de gangbare route van stadsbewoner en toerist. Aan de ene kant ligt de - ooit moderne - woonwijk Malta met zijn eenge zinswoningen en kleine flatjes. Aan de andere kant ligt het water van de Haven, waarin het getij nog vrij spel heeft. De'straat oogt rommelig. Smal, vol met auto's en een bonte verzame ling van huizen. Keurige nieuw bouwwoningen worden afgewis seld met - al dan niet eigenhandig - opgeknapte arbeiderswoningen. Op nummer 27 moet overduidelijk nog hard worden gewerkt. Alleen de voorgevel en het dak staan over eind. Door de gaten waar straks de i-amen komen heb je vrij zicht op de achtergelegen woonwijk. De tuin is groot en loopt stijl naar be- De ligging aan het water van de Scheepstimmerdijk herinnert aan het maritieme verleden. foto Mechteld Jansen neden langs de dijkhelling. Een en kele woning moet nog opgeknapt en schreeuwt om een likje verf. „Toen ïkin 1992 mijn oudei-s ver telde dat we een huis aan de Scheeptimmerdijk hadden gekocht waren ze niet blij. De straat stond vanuit het verleden slecht bekend door de industrie en kleine huis jes", vertelt Querien van Dijke. „Maar dat is veranderd. Het is nu zo zachtjesaan een heel aangena me dijk om te wonen." Volgens Van Dijke is het vooral belangrijk geweest dat het doorgaande ver keer uit de smalle straat is ge weerd. „Toen wij hier kwamen wo nen was net de proef begonnen met eenrichtingsverkeer. Dat is nog even tenxggedraaid, maar de bewoners hebben gewonnen. Het meeste verkeer is nu bestemmings- verkeer en in de zomer af en toe een vei'dwaalde toerist. De kinde ren kunnen op straat spelen." Djoeke Paiievliet bevestigt dit beeld. „Het is hier heel leuk wo nen. De ruimte en vrijheid zijn heerlijk. Het is een hele gemêleer- de buurt en dat is het leuke hier van." Dit voorjaar is voor het eerst een straatfeest gehouden. „Dat was een groot succes", vertelt Parle- vliet. „Veel mensen hebben er aan meegedaan. Ik sprak nog een oude- re buurtbewoonster en die vertelde dat je dit soort dingen vroeger ook had." Absolute tophit van het straatfeest was de 'Grote Kokkel- prijs'. Bij dit spel konden mensen een levende kokkel kopen die in een bakje met zand en zeewater werd gelegd. De kokkel die zich het snelst kon ingraven in het zand werd winnaar. „De winnende kok kel heeft er negen minuten en vijf seconden over gedaan. Het duui-t best lang voor zo'n beest zich heeft ingegraven." Veranderingen De bewoners van de Scheeptim merdijk wachten nog veel verande ringen. Aan de kop van de straat, pal naast de historisch Noord Ha venpoort, staat nu nog de oude fa briek van Emulsion Holland. On langs werden de deuren van deze emulgatorenfabi'iek gesloten en is het bedrijf verhuisd naar een nieuw pand op het industrieter rein. De oude fabi-iekspanden wor den gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. Voor het zover is moet er echter nog veel gebeuren. De grond en het grondwater zijn ernstig veiwuild. Vóór Emulsion stond hier de oude gasfabriek van Zierikzee. De vuile grond wordt afgegraven, op sommige plekken tot zeven me ter diep en twee jaar lang wordt het gi'ondwater intensief bemaald om het water te zuiveren. Met het vertrek van Emulsion wordt een nieuw tijdperk aan de Scheepstimmerdijk ingeluid. De industi'ie is definitief verdre ven uit de straat en heeft plaatsge maakt voor woningen. „Nu moet er alleen nog meer groen in de straat", vei'telt Parlevliet. „We heb ben de gemeente al een brief ge schreven dat we gi'aag wat bomen willen." Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27