QBELISOL 'ROVINCIALE ZEEUWSE 111111 Geheime diensten mogen meer Defensie onderzoekt extra militaire inzet in Afghanistan Witte Huis verdedigt hoger terreuralarm Stad Amsterdam gaat naar Stavanger |18°1 N 3 TNO ontwikkelt detector voor bio-aanval /erenigde Naties oepen op tot lapenstilstand ijdens Spelen Slapend rijk worden kan bij het ESA Cartier-Bresson (95) overleden Zeeuwse boeren bezorgd lemkes verruimt bevoegdheden in strijd tegen terrorisme Golfer Lafeber verdedigt zijn titel >ad stopt met endelbussen aar de Costa's Getij moet terug Olieprijs naar recordhoogte Nobelweg 2124 Goes (naast McDonalds). ma - vr open 10.00 - 17.30. za 10.00 -16.00 uur I*-*—*1 SPECIALIST IN KOZIJNEN. RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc. alu en hout 300 m- showroom Vraag naar onze thuisblijversactie van onze redactie buitenland WASHINGTON - Het Witte Huis heeft zich gisteravond voor de tweede opeenvolgende dag ge roepen gevoeld de recente verho ging van het 'terreuralarm' te verdedigen. Woordvoerder Scott McClellan verklaarde dat de zondag ver hoogde alarmfase in Washing ton, New York en Newark van Code Geel naar Code Oranje me de gebaseerd was op 'een nieu we stroom van inlichtingen die we afgelopen vrijdag onder ogen kregen'. Hij wilde geen de tails verstrekken, aldus Ameri kaanse televisiezenders gistera vond. Dinsdag kwam de rege- ring-Bush onder vuur te liggen door mediaberichten dat de in lichtingen die ten grondslag la gen aan de aanpassing van het terreuralarm al jaren oud zijn. De minister van Binnenlandse Veiligheid verklaarde daarop dat er in januari van 2004 nog nieuwe gegevens binnenkwa men van mogelijke terreurdrei gingen tegen financiële instellin gen. Nu blijken de meest recen te inlichtingen van afgelopen vrijdag te zijn. Critici van president Bush heb ben hem ervan Beschuldigd het terreuralarm te gebruiken als politiek middel in de campagne voor zijn herverkiezing. De Democraten op hun beurt la ten bands en artiesten, onder wie Bruce Spingsteen, R.E.M en Pearl Jam, concerten geven die gericht zijn tegen Bush. De shows worden opgevoerd in de staten waar Bush en Kerry qua kiezersaantallen gelijk optrek ken. ANP pagina 4 onbesliste strijd Kerry en Bush pagina 5 Britse arrestaties zijn deel van anti-terreurplan (Advertentie) uurauM* EL AN D PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Ir treft u nadere informatie aan 711688"555530 Noteert u mij nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) O per jaar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 25=; Kans op bui Jolkenvelden, een flets zonnetje en kans ,'p een bui. Zwakke wind, in de middag •wind. Maximaal 25 graden. t6e jaargang no. 183 inderdag 5 augustus 2004 s nummer 1,20 internet: www.pzc.nl IJMUIDEN - In de haven van IJmuiden werkt de bemanning van de Clipper Stad Amsterdam aan het opbinden van de zeilen. Voorwaarde: geen last van hoogte vrees, de hoogste mast is ruim 46 meter hoog. Het schip is 76 meter lang. De driemaster vertrekt vandaag vanuit IJmuiden naar Stavanger in Noorwegen om deel te nemen aan de Internationale Tallships Race. foto Olaf Kraak/ANP RIJSWIJK - Het Prins Maurits Laboratorium (PML) in Rijs wijk heeft een eerste versie ont wikkeld van een detector voor biologische wapens. De 'aerosol biodetector' kan in geval van een oorlog of terroris tische aanslag strijdmiddelen als pokken, miltvuur en de pest in de lucht signaleren. PML, het defensielaboratorium van TNO, heeft de detector ont wikkeld in opdracht van het mi nisterie van Defensie. Volgens de onderzoekers bestaat er veel belangstelling uit het buiten land voor de vinding, onder meer uit de Verenigde Staten. De toegenomen dreiging van een terroristische aanslag met biowapens door Al Qaeda of aanverwante organisaties speelt daarbij een grote rol.Volgens de onderzoekers is hun vinding be trouwbaarder, sneller en precie zer dan de huidige detectoren. Die geven vaak vals alarm. Bo vendien duurt het soms meer dan een kwartier voordat duide lijk is of er sprake is van een bio-aanval en met welk strijd middel. De vinding van TNO geeft vrijwel direct uitsluitsel. Met de detector moet worden voorkomen dat er enorme aan tallen slachtoffers vallen bij bio-aanslagen. Probleem van biowapens is dat de besmette slachtoffers doorgaans pas op zijn vroegst na een paar dagen ziekteverschijnselen vertonen. Dan kan het te laat zijn om men sen nog te redden. GPD lonze redactie binnenland lORDWIJK - Het European ace Agency in Noordwijk »kt vrouwelijke vrijwilligers bereid zijn zestig dagen lig- nd in bed door te brengen. Zij ijgen daar ruim voor betaald: .200 euro per persoon. De vrouwen zullen meedoen aan een internationaal onderzoek naar de manier waarop vrou wen gewichtloosheid ervaren. Tot nu toe is er nauwelijks on derzoek gedaan naar wat ge wichtloosheid doet met het vrou welijk lichaam. De meeste astro nauten zijn immers mannen. In bed liggen lijkt prettig. Maar voor het ondex-zoek komt het hoofdeinde van het bed iets la ger te staan dan het voetenein de. Zo worden de fysiologische effecten van gewichtloosheid het beste nagebootst. Tijdens het experiment wordt onder meer bekeken welke invloed voe ding en lichaamsbeweging heb ben op het algeheel welbevin den van de vrouwen. Er zijn 24 Europese vrouwen nodig in de leeftijd 25-40 jaar. Zij mogen niet roken, geen last hebben van verslavingen en geen medicij nen slikken. Bovendien moeten ze bereid zijn 101 dagen door te brengen in de Space Clinic in het Franse Toulouse. Het experi ment start begin volgend jaar. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij www.medes.fr. GPD Vorig jaar was golfer Maai'ten Lafeber het mannetje door het Dutch Open te winnen. Voor het eerst in lange tijd slaagde een Nederlander erin het enige Nederlandse toer nooi op de European Tour te winnen. Vanaf van daag verdedigt Lafeber zijn titel op de golfba- «f Q nen in Hilversum. Als de Wereldhandelsorganisatie een fors deel van de landbouwsubsidies afschaft, dan brengt dat veel Zeeuwse boeren-in de problemen. Inkomens zullen sterk dalen en kleine bedrijven verdwijnen. Dat voorziet be stuurslid J. van Waes van de Zuidelijke Land- Q en Tuinbouw Oi'ganisatie. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15 en 16; Sport: 17 en 18; Economie: 19 en 21 FHENE - De Verenigde Naties sbben ruim een week voor het igin'van de Olympische Spelen Athene een oproep aan de we id gedaan om alle vijandelijk- tden te staken. De VN hopen it in elk geval tijdens de duur in de Zomerspelen (13-29 au- istus) een traditionele wapen- ilstand in acht wordt geno- en. )e conflicten in de wereld zul- a helaas niet meteen stoppen", dus de VN in een verklaring. 4aar als we tenminste vi'ede uden kunnen hebben voor zes- in dagen, dan kunnen we mis- hien, heel misschien, ook vre- Ivoor altijd bewerkstelligen." in het oude Griekenland, in t tijd voor Christus, werd tij- ns de klassieke Spelen een wa- nstilstand uitgesproken. Dit ïrd gedaan om de veiligheid Ji de deelnemers en de toe- houwers zoveel mogelijk te ga- nderen. In 1992 besloot het In- rnationaal Olympisch Comité )C) de vreedzame gedachte euw leven in te blazen. 1993 nam de algemene verga ring van de VN unaniem een solutie aan. die het initiatief t een wereldwijde wapenstil- ïnd ondei-steunt. Dit besluit )rdt om de twee jaar opnieuw stemming gebracht. In novem- r vorig jaar nam de vergade- ig van 191 lidstaten de laatste solutie over een wapenstil- »nd tijdens de Zomerspelen n. ANP/RTR )LTEN - De Oad Groep stopt ruim twintig jaar met de pen- Ibussen naar de Spaanse kust. t organisatie, die ooit begon :t enkel busi'eizen, laat weten i jaar naar de Costa Brava en Costa Dorada 20 tot 40 pro- it minder passagiex-s te ver eren. Vooral door de opkomst n goedkope luchtvaartmaat- tappijen ziet Oad geen bi'ood ier in deze markt. Uit cijfers 0 het Algemeen Nederlands rbond van Reisondernemin- 1 blijkt dat de gehele markt n bussen naar Spanje met |5 procent is ingezakt. ANP ar Ap van den Berg EN HAAG - Inlichtingen- ensten moeten voortaan innen snuffelen in de per- lonsgegevens van alle bur- jrs die in de computers m overheidsorganisaties aan. Dat is nodig om terro- sten effectief te kunnen be rijden, heeft minister Rem- >s van Binnenlandse Za- »n de Kamer laten weten. Algemene Inlichtingen- en Üligheidsdienst (AIVD) en de ilitaire Inlichtingen- en Veilig- ijdsdienst (MIVD) hebben hds de aanslagen in New York feen flink pakket extra be- iegdheden gekregen. Boven- ën besloot het kabinet de man- acht van de diensten flink op [voeren met ruim 150 extra poneelsleden. Naar aanlei- ng van de aanslagen van aart jongstleden in Madi'id elt Remkes nu aanvullende aatregelen in het vooruitzicht. I moeten de computerbestan- >n van de politiekorpsen recht reeks voor AIVD en MIVD be- iikbaar worden. Dat geldt ook voor andere overheidsinstellin gen, die nu alleen op vrijwillige basis meewei-ken. Als het aan Remkes ligt, krijgt de samenwer king straks een vei-plichtend karakter, die hij onder meer wil regelen in de wet Politiegege vens. Wat Remkes betreft, krijgen de inlichtingendiensten ook de vrij heid om terroristische activitei ten flink in de war te sturen. Nu zijn de mogelijkheden daar toe 'zeer beperkt', schrijft Rem kes aan de Kamer. Na de wets wijzigingen kunnen 'geheim agenten' straks eigenhandig in grijpen als in geval van nood de tijd ontbreekt om de reguliere hulpdiensten te alarmeren. De nieuwe conceptvoorstellen gaan komend najaar naar de Raad van State voor advies. Be gin volgend jaar kan de Tweede Kamer zich erover buigen. On dertussen wil Remkes ook de werkzaamheden van de Nationa le Sigint Organisatie (NSO) 'kri tisch tegen het licht houden'. De NSO onderschept in het Gro ningse Zoutkamp berichtenver keer via communicatiesatellie ten. Dat gebeurt met behulp van onder meer zes schotelantennes. De berichten worden door de in lichtingendiensten geanaly seerd. De NSO valt nu formeel nog onder de MIVD, maar wordt mogelijk daarvan losge maakt en verzelfstandigd. GPD De Franse fotograaf Henri Cartier-Bresson is afgelo pen maandag overleden en gisteren in besloten kring begraven. 'HCB' gold als een pionier op het gebied van fotogi^afie van objecten in natuurlijk (beschikbaai') licht. Nooit ge- bruikte hij een flitser. Apaches Nedei'land heeft overigens al een Apache-helikopterdetache ment op het internationale vlieg veld in Kaboel staan en doet mee aan een wederopbouwmis- HAMBURG - Een medewerker van een oliemaatschappij is bezig monsters te nemen uit opslagtanks bij Hamburg. De prijzen van ruwe olie zijn gisteren verder geslegen naar nieuwe hoogtepunten. In de eerste elektronische handel voor Amerikaanse olie werd een prijs van 44,28 dollar genoteerd voor een vat van 159 liter, enkele dollarcenten meer dan de recordhoogte die dinsdag was bereikt. Later op de dag kwam de notering van Brent-olie uit de Noordzee op 40,96 dollar, het hoogste peil in bijna veertien jaar. foto Christian Charisius/RTR Dit najaar begint de Delta- raad met zijn wei-k. Voor naamste taak: het weer ge zond maken van de zieke deltawateren. Het op een kier zetten van de Haringvlietsluizen (fo to), aanpak van de zand- honger in de Oosterschelde en de verbetering van de waterkwaliteit in de i"and- meren zijn zaken die op de agenda van de Deltaraad ko- men. door Henk van de Poll DEN HAAG - Defensie gaat on derzoeken of Nederland een extra militaire bijdrage kan leve ren aan de veiligheid tijdens de verkiezingen in Afghanistan. Nog deze week vertrekt een handvol officieren naar Afgha nistan en Kirgizië, waar in ieder geval wordt gekeken naar het nut van de inzet van F16's. Volgens een woordvoerder van Defensie gaat het om een 'oriën tatiemissie' naar aanleiding van een algemeen verzoek van de Na- vo. De Afghaanse pi-emier Kar- zai wil graag extra veiligheids maatregelen om de verkiezin gen, die in oktober worden ge houden, in goede banen te lei den. Dat vei-zoek deed hij begin juli op de Navo-top in Istan- boel. Hoewel er problemen zijn met de ï-egisti-atie van de kiezers in het bergachtige land, gaat Ne derland er vooi-alsnog van uit dat de verkiezingen in oktober doorgaan. Nederland zou dan zijn extra bijdrage leveren in de pei'iode tussen 15 september en 15 november. sie in de streek ten noorden van de hoofdstad. Nederlandse F16's waren eerder actief boven Afghanistan in de strijd tegen het teri-orisme. In 2002 en 2003 vlogen F16's een jaar lang mis sies in Kirgizië in het kader van de door de Amerikanen geleide 'operatie Enduring Freedom. De Kamer wordt in dit stadium nog niet formeel over de initiatieven ingelicht. Dat gebeurt pas als de oriëntatiemissie aanleiding geeft tot het zenden van een ver kenningseenheid. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1