Taakstraf wordt flink ontdoken M Pi Fietsen langs het Landfront 3?9 Uitjes voor bij de nasi Reclassering pleit voor consequenter hanteren regels Twee romans en verhalenbundel Warren ontdekt Groot verschil bouwleges Vrachtwagentrailer slecht beveiligd Kroosvaren geeft zich gewonnen Op zoek naar eer, baan Bekakt (2) Koopjes van de week Redactie: 0113-315649 l/wvw. pzc.nl E-maïl:redactie@ pzc.nl postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 4 augustus 2004 editie Walcheren door Emile Calon MIDDELBURG - De reclasse ring moet heel veel moeite doen om taakstraffen uitgevoerd te krijgen. Redelijk wat veroordeel den geloven het wel en verschij nen niet of nauwelijks op het werk om daar hun straffen te on dergaan. bekende J. Baljee van de Reclassering Zeeland giste ren tijdens een zitting van de Middelburgse politierechter. Aan de orde was een beroep van een Terneuzenaar tegen het om zetten van zijn taakstraf in een gevangenisstraf. Politierechter G. van Unnik en officier van jus titie R. Rammeloo toonden zich verbaasd dat de jongeman niet was komen opdagen om zijn be roep toe te lichten. J. Baljee was wel aanwezig en vertelde dat niet komen opdagen een gekend kenmerk is van de Terneuze naar. De reclassering heeft hem. aldus Baljee, vele brieven ge stuurd om hem te herinneren aan de straf die hem is opgelegd en die hij consequent weigerde uit te voeren. De Terneuzenaar liet zich pas zien toen de reclas sering schreef dat men de recht bank zou adviseren de taakstraf om te zetten in een gevangenis straf. De jongeman kreeg toen nog één kans. die hij vervolgens niet benutte. Wederom ver scheen hij niet op z'n werk. „Wij hebben het nu wel gehad met hem", aldus Baljee. Rammeloo kende geen medelijden met de Terneuzenaar en eiste omzet ting van de werkstraf van tach tig uur in een gevangenisstraf van veertig dagen. Van Unnik vonniste conform en stelde dat hij verbijsterd is over het gemak waarmee veroordeelden om springen met hun taakstraffen. „Daar wens ik niet aan mee te doen. Wie niet wil luisteren, moet maar voelen." Bijna dage lijks behandelen de Middelburg se politierechters bezwaren van veroordeelden tegen het omzet ten van de taakstraf in een cel straf. Tijdens die zittingen blijkt dat heel wat van hen een taakstraf zien als een soort vrij willigerswerk en niet als een straf die uitgevoerd moet wor den. Baljee erkende na afloop van de zitting ook dat zijn dienst de grootste moeite heeft KORTGENE - Zilveruitjes zijn lekker bij boerenkool, maar ook bij nasi. Trouwens, bij een gebakken eitje hapt de chauffeur van Braamse Transporten uit Heikenszand ook wel graag een paar uitjes weg. Op een zonovergoten, maar stoffige akker vlakbij Kortgene staat hij op zijn gemakje te kijken hoe de lekkernijen, vers van het land, van zand worden ontdaan en in zijn vrachtwagen worden geladen. De chauffeur brengt de zilveruien naar Baarland waar ze worden geschild. Vervolgens worden de uitjes ingemaakt en gaan ze 'de hele we reld over'. foto Willem Mieras 1 iï RING 0REISCH0R j €180 ALGEMEEN FONDS NIEUWE HAVENWEG BURGHSLUIS €180 STATION WEST €200 GALGENVELD HULST €160 GENTSESTRAAT HULST €140 I ELEKTRICITEITS BEDRIJF >-L'ï 1 a- O "o 2 11» SLECHTS OP BEZOEK Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op algemeen fonds. De meeste mensen krijgen geen warm gevoel van de term alge meen fonds. Want dat betekent: betalen en maar weinig terugkrij gen. Neem nou Europa, eigenlijk één groot algemeen fonds. Wan neer ziet de grootste netto-betaler - inderdaad, Nederland - daar nou iets van terug? Nou, op Wal cheren, ergens tussen Groot en Klein Valkenisse, langs de Zeeuw se kust. Langs diezelfde kust staan nog steeds tal van bunkers. In 1941 be gonnen de Duitsers deze verdedi gingswerken te bouwen. De door gang naar Antwerpen diende met deze betonnen kolossen te worden verhinderd. Van dit zogeheten 'Seefront' zijn nog tal van bunkers te bezichtigen langs de Walcherse kust. Minder bekend is het 'Land- front', de verdedigingslinies aan de andere kant. Langs de Atlantik- wal werden namelijk tal van be langrijke steden verdedigd met nog eens een extra rij bunkers aan de landzijde. Zo geschiedde ook rondom Vlissin- gen. „De Duitsers maakten pas later in de oorlog een begin met de aanleg van deze bunkers", legt Lenco van der Weel van de Stichting Bunker- behoud uit. „Pas vanaf eind 1943, begin 1944." Vanaf dat moment werd in hoog tempo rondom Vlis- singen een rits verdedigingwerken uit de grond gestampt. Hiervoor werden bijna altijd Nederlandse aannemers ingeschakeld. Op zich was de klus niet zo moeilijk - de verdedigingswerken werden ge woon uit een catalogus gehaald. „De bunkers hadden een stan daard lay-out. Daardoor konden ze heel snel gebouwd worden", al dus Van der Weel. „De Duitsers haalden gewoon een map uit de kast met allerlei soorten bunkers en zeiden; 'Die willen we graag hebben.' In de beschrijving stond dan meteen hoeveel beton nodig was en hoeveel staal." De beton- Cctfjouw Rademaker A S>ERKEND€ VERHUIZERS De Bunkerroute leidt onder meer langs het betonnen kolos in Biggekerke. nen blokken hadden als doel om de doortocht over land vanaf de Noordzijde naar Vlissingen te ver hinderen. De linie liep dan ook rondom Vlissingen. van Goot Val kenisse, langs Koudekerke en Abeele richting Fort Rammekens. Liefst 32 zware bunkers stonden langs een elf kilometer lange tank gracht opgesteld - een flinke sloot die de doortocht van tanks diende te belemmeren. Gracht Dichtbij de duinen was het niet mogelijk de gracht door te trek ken, zodat een invasie van bijvoor beeld tanks werd gestuit door dra- kentanden - of in goed Duits Höckerhindemisse - driehoekige, pyramidevormige, betonnen objec ten van ongeveer een meter hoog. Fietsers die ter hoogte van Groot-Valkenisse langs het kust- pad rijden, herkennen ze zeker. Deze drakentanden lagen ook bij de doorgang in de Vlissingseweg en op de dijk langs het Kanaal door Walcheren. Een grote, ander halve kilometer lange tankmuur verrees bij de Welzingepolder tot aan Fort Rammekens. Ook hier werden drakentanden geplaatst. De vele bunkers van het Land- front konden hun diensten niet be wijzen. De geallieerde troepen inundeerden in oktober 1944 Wal cheren en wisten zo de linie van bunkers uit te schakelen. Overi gens was het Landfront in die tijd nog niet klaar, weet Van der Weel. „De Duitsers nummerden al hun bunkers heel nauwgezet. Uit on derzoek blijkt dat af en toe nog een gat bestond in deze numme ring." Vooral in de jaren vijftig werden veel bunkers van de kust verdediging afgebroken, zeker na de ramp van 1953. Aan de landzijde bleven veel ver dedigingwerken gespaard. En zo is het anno 2004 mogelijk om langs de bunkers een route aan te leggen. Dezer dagen wordt de eerste fase van een fietspad vanaf de Rond weg Biggekerke naar Groot-Valke- nisse afgerond. Het eerste stuk foto Ruben Oreel van het pad voert langs vijf bun kers. Langs de route komen infor matiepanelen over de beruchte, Duitse verdedigingslinie. Ook verrijst een picknickplek bij één van de betonnen kolossen. Voor de goede orde: de bunkers zijn niet van binnen te bezichti gen. Het pad is een samenwer kingsproject van de gemeente Veere, het Waterschap Zeeuwse Eilanden, de dienst Landelijk ge bied en de stichting Bunkerbe- houd. Maar naast de Nederlandse partijen doet er ook één fonds van over de grens mee: de Europese Unie. En zo vloeit er soms wat geld van dit algemeen fonds terug naar het Zeeuwse land. De Bunkerroute wordt in de eerste week van september officieel geo pend. Op 11 september, tijdens Open monumentendag, zijn leden van de Stichting Bunkerbehoud present langs de route. Meer infor matie is te lezen op de website van de stichting: www.bunkerbe- houd.com. Ron Magnée om werkplaatsen te vinden waar veroordeelden aan de slag kunnen voor het uitvoeren van opgelegde taakstraffen. Vooral omdat de veroordeelden vaak niet komen. „Dat willen werkge vers niet." Om die reden heeft de dienst een eigen werkplaats waar een aantal aan de slag kan. Ook merkte Baljee op dat sommigen wel op het werk ver schijnen, maar weigeren iets uit te voeren. Afgelopen maandag bijvoorbeeld, moest een aantal van hen een muur verven. Ze vonden het volgens de medewer ker van de reclassering echter veel te warm om aan de slag te gaan. Baljee klaagde ook over het gebrek aan rugdekking van de kant van het Openbaar Minis terie en de rechterlijke macht. Als voorbeeld vertelde hij het verhaal van een jongeman die veroordeeld was tot 120 uur taakstraf. Hij kwam echter niet opdagen, moest weer voorko men en werd vervolgens veroor deeld tot tachtig uur werkstraf. „Die jongeman kwam glunde rend de werkplaats binnen en pochte over zijn succes." Vol gens Baljee weten de gestraften dat er een groot cellentekort is en dat mensen met een beperkte gevangenisstraf nauwelijks wor den aangepakt. Dat bleek afgelo pen weken ook tijdens zittingen van Middelburgse rechters. Daar was een aantal keren te ho ren dat veroordeelden met een celstraf van enkele weken vaak al na één of twee nachten naar huis konden. Baljee pleitte dan ook voor een consequent en dui delijk beleid waarbij niet wordt afgeweken van de regels. „Al leen dan is het mogelijk om de taakstraf niet te laten verwate- GOES - In de nagelaten papie ren van schrijver en PZC-criti- cus Hans Warren (1921-2001) zijn twee romans en een verha lenbundel opgedoken die tot dusverre onbekend waren. De werken zijn geschreven rond 1950. De romans, Om het be houd der eenzaamheid en Een vriend voor de schemering gehe ten, bleven indertijd ongepubli ceerd vanwege de vrijmoedige wijze waarop over homoseksue le betrekkingen wordt gespro ken. De verhalenbundel draagt de titel Narcissus Bifrons. Warren is bekend geworden door zijn Geheim dagboek, waar van begin dit jaar het zestiende deel verscheen. Daarnaast schreef hij vele boekbesprekin gen voor de PZC en poëzie. Tot nu toe is er weinig proza van hem gepubliceerd. Het bekendst werd de korte oorlogsnovelle Steen der hulp, die binnenkort wordt verfilnjd door de Bel gische regisseur Bavo Defume. De nu opgedoken romans en de verhalenbundel worden toege voegd aan de literaire nalaten schap van Warren, die 17 sep tember wordt overgedragen aan de Zeeuwse Bibliotheek. Zijn collectie fossiele schelpen, ge vonden op strand De Kaloot bij Borssele, wordt geschonken aan het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vleugeltransport, antiekvervoer Middelburg meubelopslag, overzeeverpakkingen Tel. 0118 - 626 649 Goes Burgh-Haamstede E-mail: info@caljouw-rademaker.nl 0113 - 227 062 Tel. 0111 - 650 165 GOES - Er zijn grote verschillen in leges voor een bouw vergunning in Zeeland. In de gemeente Tholen is iemand honderd euro aan een vergunning kwijt als hij voor tien mille een dakkapel laat plaatsen, een inwoner van de ge meente Vlissingen betaalt bijna het dubbele. De verschil len voor een complete woning kunnen, al naar gelang de hoogte van de bouwkosten, oplopen tot vele honderden tot soms wel enkele duizenden euro's, pagina 17 elke gemeente eigen tarief MIDDELBURG - Vrachtwagentrailers moeten beter wor den beveiligd tegen diefstal. De Middelburgse politierech ter G. van Unnik en officier van justitie R. Rammeloo spraken gisteren tijdens een rechtszaak hun verbazing uit over het gemak waarmee vrachtwagentrailers te stelen zijn. Rammeloo stelde dan ook dat transportbedrijven hun verantwoordelijkheid moeten nemen. Hij vindt dat trailers moeten worden beveiligd. „Iedereen heeft toch ook een slot op de voordeur." De kwestie kwam gisteren aan de orde toen twee mannen moesten voorkomen we gens diefstal van trailers in Antwerpen en Middelburg, pagina 13 verbijstering over gemak diefstal trailers ZIERIKZEE - De stadsgracht van Zierikzee is weer schoon. De strijd van de gemeente Schouwen-Duiveland tegen de grote kroosvaren is in het voordeel van de ge meente beslecht. Bij een grote schoonmaakbeurt vorige maand werd 50.000 kilo van het snelgroeiende water plantje verwijderd. De laatste restjes werden onlangs weg gehaald. De explosieve groei - de plant bedekte op een ge geven moment de hele stadsgracht - heeft waarschijnlijk te maken met de hete zomer van 2003 en de daarop vol gende zachte winter. (Advertentie) Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet. PZC J Kleintjes zeeuwse almanak De ervaring van de Goese- naar die tijdens een rond vaart werd besmeurd met een kwak meeuwenkak, zoals gis teren beschreven op deze plaats, riep bij een van de le zers van deze courant herinne ringen op. Tijdens een korte vakantie in Noord-Holland werd de auto aangetroffen onder een venij nige laag vogeldrek, een sou- veniertje van de plaatselijke meeuwenkolonie. Na terugkeer in Zeeland kon de wagen met veel pijn en moeite worden schoongewas sen, maar de boosdoeners ble ken na het aangenaam verpo zen niet alleen de schillen en de dozen maar ook enkele ve nijnige krassen in de lak te hebben achtergelaten. De garagehouder, een kunste naar met poets- en reinigings middelen, bestudeerde aan dachtig de schade en trok zijn conclusies. U hebt geluk ge had dat de koeien daar niet kunnen vliegen Advertentie Runderbiefstuk Kloostermaïs of licht meergranen heel 1<45 Frankrijk Chateau La Rose Picot Médoc fles 750 ml S<99 Persil wasmiddel megaperls zak 1215 gram, gel of natural flacon 1,5 liter elders 5.99/6.59 Konmar Middelburg Geldig vart 2 t/m 8 augustus 2004 Vragen? Kijk op www.konmar.nl of bel gratis Pottenbakkerssingel 2 v met de Konmar Consumentenservice 0800-0809,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9