Labour stroomt leeg sinds aantreden Blair PZC Neelie Kroes terug in de schijnwerpers Soedan bereid tot concessies aan rebellen in Darfoer Partijtop wijt teloorgang aan gebrek vertrouwen China krijgt primeur miss plastische chirurgie Werk aan ISS snel gepiept Toch wilde dieren in circus Rebellen gedood in Afghanistan Betonpalen grenzen Indonesië af Doden bij aanslag Colombia Hongkongse piranha bijt jongen Zes aanklachten brand Paraguay Oostenrijk eert Cees Nooteboom Palestij nen gedood door explosie Gaza Voord-Korea zou raket naken die VS kan treffen Belgische politie vindt nog een lichaam op rampplek woensdag 4 augustus 2004 door Gert-Jan Broere PEKING - Wie is het beste verbouwd? Dat is de inzet van de eerste verkiezing voor een miss plastische chirurgie die. als het aan de organisato ren ligt, in oktober in China wordt gehouden. De enige vereiste voor de deelneemsters uit de hele we reld is een doktersverklaring, waarin staat op welke punten Moeder Natuur wat is gehol pen. China als locatie van de ver kiezing is geen toeval. Het 18-jarige model Yang Yuan haalde dit jaar uitgebreid de media omdat ze werd uitgeslo ten van een gewone missver kiezing. Aanleiding was dat de kliniek waar zij haar 'onef fenheden' had laten wegpoet sen, haar belangrijkste spon sor was. Het bedrijfje adver teerde met Yang als voor beeld om meer klanten te lok ken. Dat was de organisatie te gortig en Yang werd uitge sloten van deelname. Yang kan als het meezit in ok tober dus wel een gooi naar een titel doen. Alleen krijgt ze nu te maken met andere 'kunstmatige schoonheden' als concurrenten. Daar lopen er in China zelf al heel wat van rond. Plastisch chirurgie is een enorme groei-industrie, met een jaarlijkse omzet van 200 miljoen euro. Het streven naar een beter ui terlijk komt voort uit het be sef dat in China schoonheid een grote rol speelt bij wel of niet slagen in het leven. GPD BRUSSEL - De Belgische Raad van State heeft gisteren' het koninklijk besluit van federaal minister van Volksge zondheid Demotte dat het gebruik van wilde dieren in cir cussen en tentoonstellingen aan banden legt, geschorst. De Raad van State oordeelt dat de maatregel niet per ko ninklijk besluit, maar via een wet moet worden genomen. Demotte noemt de beslissing van het rechtscollege onver wacht, maar kondigde aan met een nieuw initiatiefvoor stel te komen. De dierenrechtenorganisatie Gaia is verheugd dat de mi nister zich niet bij de uitspraak neerlegt. De Raad van Sta te deed uitspraak in een zaak, die door de Belgische cir cusdirecteuren was aangespannen. Zij beschouwen het verbod op het inzetten van wilde dieren als een doodsteek voor het traditionele circus. KABOEL - Bij hevige gevechten in Afghanistan hebben, het Afghaanse leger en Amerikaanse militairen tussen de^ veertig en vijftig leden van de opstandige Taliban gedoodJ Dat heeft het Amerikaanse leger gisteren bekendge maakt. Het aantal slachtoffers is geschat door Amerikaanse pilo.-- ten die over het strijdgebied op de grens met Pakistan vlo gen. Als de cijfers kloppen, is het een van de zwaarste vern liezen die de Taliban de afgelopen maanden bij een ge-. vecht hebben geleden. ANP/RTR JAKARTA - Indonesië gaat betonnen zuilen bouwen om de grenzen met zijn buurlanden te beschermen. Dat heeft president Megawati Soekamoputri volgens het Indonesi sche staatspersbureau gisteren gezegd. Volgens Megawati zijn sommige bestaande grensmarke- ringen verplaatst, bijvoorbeeld bij de noordelijke grens met Maleisië op het eiland Borneo. Om dat in de toekomst te voorkomen wil de president dat er onverplaatsbare be tonnen zuilen komen. „Ik wil niet nog meer territorium verliezen," aldus Megawati. ANP/AFP BOGOTA - Een aanslag met een autobom heeft in het zuidwesten van Colombia aan ten minste negen politie mannen het leven gekost. Dat heeft de politie gisteren be kendgemaakt. Vier agenten worden nog vermist. De marxistische rebellenorganistie Fare zit volgens de au-' toriteiten achter de aanslag. De politie had een waarschu wing ontvangen en patrouilles naar het gebied nabij de stad Andinapolis gestuurd. De bom ontplofte toen de eer ste auto arriveerde. ANP/AFP HONGKONG - Een 14-jarige jongen ujt Hongkong zal zijn hand niet zo snel meer in een fontein stoppen. Toen hij dit maandag deed, werd hij gebeten door een piranha. De schooljongen moest naar het ziekenhuis waar hij drie hechtingen kreeg in zijn linkerwijsvinger. Nader onderzoek van de fontein wees gisterochtend uit dat er drie dode piranha's in het water lagen. Het ging ver moedelijk om achtergelaten huisdieren. ANP MOSKOU - Dc Russische commandant Gennadi Padal- ka werkt aan het International Space Station. Hij was samen met de Amerikaanse wetenschaps-officier Mi chael Fincke gisteren snel klaar met een ruimtewande ling. Ondanks een communicatiestoring van twintig minuten konden zij anderhalf uur eerder dan gepland het ISS binnenzweven. Het tweetal wist in 4,5 uur alle geplande werkzaamhe den uit te voeren, zei een woordvoerder van het vlucht- leidingscentrum bij Moskou. De twee ruimtevaarders moesten op de buitenkant van het ruimtestation instru menten installeren die nodig zijn voor de aankoppeling van de ATV, een nieuw onbemand vrachtschip. foto RTR onze redactie buitenland - Het aantal leden van de Britse Labour partij is ge sinds Tony Blair in 1997 premier werd. Volgens de krant The Guardian het ledental momenteel rond de 190.000. In 1997 waren het er nog meer dan 400.000. De lidmaatschapsaantallen zijn sinds een scheuring in de partij in de jaren dertig van de vorig eeuw niet meer zo laag geweest. voornaamste oorzaak van ASUNCION - Justitie in het Zuid-Amerikaanse Paraguay heeft gisteren zes mensen in staat van beschuldiging gesteld in verband met de verwoestende brand in een winkelcentrum in de hoofdstad Asuncion. de krant La Nacion het om de eigenaar van het zijn zoon en vier bewa De zes zijn aangeklaagd doodslag en kunnen tot jaar celstraf krijgen. voorlopige dodental als ge volg van de brand is niet duide- ijk. Het aantal varieerde vol gens internationale persbureaus gisteren tussen 367 en 464. Ook ie media in Paraguay hanteer den sterk uiteenlopende aantal len. Meer dan honderd mensen nog als vermist te boek. 450 mensen raakten ge Het enorme dodental is de openbaar aanklager het gevolg van het slui van de deuren kort na de Daarmee wilde de eige- voorkomen dat er geplun derd zou worden of dat mensen iet winkelcentrum zouden veria ën zonder eerst af te rekenen. 4 NP/EFE/AFP/RTR - Cees Nooteboom gisteren de Oostenrijkse voor Europese Lite ratuur 2003 in ontvangst geno- nen. Je Oostenrijkse bondskanselier Schüssel overhandigde de prijs, vaaraan 22.000 euro is verbon- ien, in Salzburg. Hij noemde de Nederlandse schrijver 'een van le fascinerendste scheppende van de afgelo- vijftig jaar'. Nooteboom ont- de prijs voor zijn totale Onder de eerdere win- zijn Umberto Eco en Va- Ha vel. ANP /DP A loor Paul Koopman HAAG - Prinses van de werd ze lange tijd Uit een enquête eind tachtig bleek zij na de ko- en vóór Mies Bouwman populairste vrouw van Neder- te zijn. Met haar jongste arrièrestap verzekert oud-mi- lister Neelie Kroes (63) zich op- lieuw van een plaats in de chijnwerpers. log deze week wordt haar voor- racht verwacht als lid van de Commissie, het dage- bestuur van de Europese Ik wilde mijn hele leven al mee wat er gebeurde. Dat is in het beestje," ver- Kroes het seniorenblad onlangs toe. Die daden- rang heeft haar nog niet verla- ?n. Meteen al heeft Kroes laten reten dat zij er niets voor voelt - Noord-Korea aan de ontwikkeling van raketsystemen waarmee et stalinistische land de Vere- igde Staten zou kunnen bedrei- en. 'at berichtte het toonaangeven- e defensietijdschrift Jane's De- ;nse Weekly gisteren. Volgens ine's gaat het om een vanaf de rond gelanceerde raket met bereik van tussen de 2500 4000 kilometer, en om een ra- die kan worden afgevuurd de daling noemt The Guardian de oorlog in Irak. Maar sommige ministers den ken dat het dalende vertrouwen in de partij niet alleen met Irak te maken heeft, maar met "bijna alles wat de regering zegt'. Aan het begin van zijn premier schap had Blair nog de ambitie om het aantal leden van zijn par tij naar een miljoen te tillen. Maar een aantal Labour-minis ters vreest nu dat het met hun partij dezelfde kant opgaat als met de Conservatieven. De Tories hadden ten tijde van als muurbloempje bij het Euro pees bestuurscollege aan te schuiven. De liberale politica wil een zware post en anders be dankt ze voor de eer. De laatste paar jaar opereerde Kroes vooral op de achtergrond, wat niet betekende dat zij aan macht had ingeboet. Met ruim tien commissariaten bij grote be drijven en als voorzitter van het Nederlands Luchtvaart Overleg, gold zij als één van de invloed rijkste liberale vrouwen. Ook binnen de partij hield zij een be langrijke vinger in de pap. Bewindsvrouwen Bij de formatie van het tweede kabinet Balkenende hielp Kroes partijleider Zalm bij de recrute- ring van 'capabele' bewinds vrouwen, onder wie Sybilla Dek ker. Voor de WD-fractie sleep te zij PvdA-talent Hirsi Ali bin nen. Haar vechtlust werd haar van huis uit met de paplepel in door een schip of onderzeeër met een bereik van tenminste 2500 kilometer. Vooral de laat ste raket zou volgens het blad de VS kunnen bedreigen. Beide raketten lijken gebaseerd op de in onbruik geraakte R-27-raket, ontwikkeld door de Sovjetunie in de jaren zestig. Russische raketgeleerden die door de val van het communis me werkloos raakten, zouden de Noord-Koreanen hebben gehol pen bij de ontwikkeling van hun nieuwe raketten. ANP het premierschap van John Ma jor nog 750.000 leden. Nu zijn er daarvan nog maar 320.000 over. Seminars Onderminister Hazel Blears van Binnenlandse Zaken, die deel uitmaakt van het bestuur van de partij, heeft het initiatief ge nomen om nieuwe leden te trek ken door het aanbieden van se minars over 'grote politieke idee ën en geschiedenis'. Zij stelt dat uit onderzoek is ge bleken dat partijleden niet al- gegoten. Vader Kroes was direc teur van het Rotterdamse trans portbedrijf Zwatra. Omdat het in de jaren vijftig nog ondenk baar was dat een dochter de zaak zou overnemen, koos Nee lie voor een studie economie, waar zij met 400 jongens en zes andere meisjes in de collegeza len zat. Via de Kamer van Koop handel en de gemeenteraad be landde ze in 1971 in de Tweede leen over eigentijdse beleids voorstellen en plaatselijk be stuur willen praten. Verder wil Blears mensen die maatschappelijk actief zijn over halen ook politiek actief te wor den. Zij denkt zo ook de groep met de lagere inkomens aan te spreken. „Een van de redenen waarom de mensen zo ziek en moe worden van de politiek, is dat die zo ver weg en zo vreemd lijkt en wordt bedreven door mensen, waarvan ze denken dat ze anders zijn dan zijzelf", aldus Blears. ANP Kamer. Niet praten maar poet sen, was haar favoriete lijf- spreuk. Met die houding schop te zij het al in 1977 tot staatsse cretaris, drie jaar nadien tot mi nister van Verkeer en Water staat. „Ik ben vaak de enige vrouw in een mannenwereld ge weest en als je de enige bent, ben je een speciale diersoort", zei zij in een interview met Virij Nederland. Pas relatief kort geleden bekeer de Kroes zich tot het feminisme. „Ik ben geradicaliseerd", zei zij vorig jaar tijdens een discussie middag in de Rode Hoed. Char me en doorzettingsvermogen vol staan niet om voldoende vrou wen op invloedrijke functies te krijgen, besefte zij. Zowel in haar zakelijk als persoonlijk le ven kende Kroes forse tegensla gen. Tweemaal liep haar huwe lijk op de klippen: haar eerste man Smit verloor zijn hart aan een veel jongere vrouw. Kroes daarover: „Lijmen? Zo zit ik niet in elkaar. Het is voor mij ge lijk: hallekidee." In 1995 trad zij in het huwelijk met toenmalig PvdA-burgemees- ter Peper van Rotterdam. Maar dat hield geen stand. Kroes kijkt er allerminst verbitterd op terug. Van Peper zou zij hebben geleerd haar emoties te tonen en bespreekbaar te maken. Kroes: „Ik predik altijd dat het niet erg is om af en toe op je bek te val len. Het kan zelfs een pre zijn." Schandaal In de politiek kreeg Kroes te ma ken met een schandaal rond het havenbedrijf TCR, dat misbruik maakte van rijkssubsidies, en een richtingenstrijd binnen de WD die in 1989 verscheurd raakte in de keuze tussen econo mische groei en milieubeleid. Verkeersminister Kroes bekeer de zich toen tot het 'groene kamp' en raakte bij een deel van de partij uit de gratie. Maar ze revancheerde zich als directeur van de universiteit Nyenrode. Dat het kabinet Nedelie Kroes nu naar voren schuift, bewijst dat ze nooit écht uit beeld is ge weest. GPD GAZA - Drie Palestijnen zijn gisteren omgekomen door een explosie in de stad Rafah, in het zuiden van de Gazastrook. Vijf tien mensen raakten gewond, al dus medische bronnen. Onder de gewonden zijn drie kinderen van minder dan 10 jaar oud en een Palestijnse came raman van het Britse persbu reau Reuters. Vier gewonden zijn er slecht aan toe. De ontploffing deed zich voor tijdens een Israëlische militaire operatie waarbij tussen de der tig en veertig tanks, pantservoer tuigen en bulldozers betrokken waren. Het leger zocht naar tun nels die militanten gebruiken om wapens over de grens met Egypte te smokkelen. Palestijnse ooggetuigen zeiden dat de ontploffing is veroor zaakt door een Israëlische tank granaat. Andere getuigen spra ken van een raket, afgevuurd door een gevechtshelikopter. Het Israëlische leger sprak bei de lezingen tegen en zei niets met de explosie van doen te heb ben gehad. Volgens een leger- woordvoerder waren de doden Palestijnse militanten, die om kwamen toen de explosieven die ze hadden gelegd te vroeg afgin gen. De militante Palestijnse bewe ging Harnas dreigde gisteren in een videoboodschap, uitgezon den door de Arabische zender Al Arabiya, Qassam-raketten af te schieten op de zuid-Israëli sche stad Sderot als het leger zich niet terugtrekt uit Beit Ha- noun, in het noorden van de Ga zastrook. ANP/RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland KHARTOEM - De Soedanese re gering is bereid macht en midde len te delen met de rebellen in de westelijke regio Darfoer. Dat zei minister van Informatie Al-Zhawi Ibrahim Malik giste ren in een vraaggesprek met het Franse persbureau AFP. Malik verwees naar de vredesak koorden die Khartoem eind mei sloot met de rebellenbeweging SPLA, waarmee het Soedanese regeringsleger twintig jaar lang in een bittere strijd verwikkeld was. Darfoer is rijk aan grondstof fen. In de bodem zijn olievoorra den, koper en uranium gevon den. Soedan produceert momen teel 300.000 vaten olie per dag en verwacht de dagproductie binnen twee jaar op te voeren tot een miljoen vaten. Pronk De situatie in de vluchtelingen kampen in Darfoer is vooruitge gaan, vindt de speciale gezant van de Verenigde Naties in Soe dan, Pronk. De veiligheid is ver beterd en de autoriteiten in Khartoem dwingen ontheemde mensen niet langer terug te ke ren naar hun dorpen. De hulp- van onze redactie buitenland BRUSSEL - Op het Waalse in dustrieterrein dat vrijdag werd getroffen door een gasexplosie, heeft de politie gistermiddag het dode lichaam van een man gevonden. Dat heeft de Belgische politie be- kengemaakt. Het lichaam, dat nog geïdentifi ceerd moet worden, lag in het puin van de firma Diamant Boart. Het officiële dodental van de ramp staat tot nog toe op zeventien. Mogelijk is het lichaam dat van de enige persoon die nog als ver mist geldt. In de Brusselse ge meente Anderlecht is gisteroch tend een uitvaartmis opgedra- verlening loopt niet langer ver traging op door overheidsmaat regelen. „Er zijn nog steeds veel milities en rebellen, maar de veiligheid in de kampen is verbeterd", al dus Pronk na een ontmoeting met de Soedanese minister van Buitenlandse Zaken, Mustafa Osman Ismail. Pronk had eerder gezegd dat hij het te vroeg vindt om militair in te grijpen. De Soedanese autoriteiten heb ben gezegd dat zij de sterkte van de veiligheidstroepen in Darfoer zullen verdubbelen. Over vier maanden zijn er dan 12.000 militairen in de regio. Ultimatum De Verenigde Naties hebben Soedan dertig dagen de tijd ge geven voor het ontwapenen van de Janjaweed-militie. De Soeda nese legerwoordvoerder Beshir Suleiman zei maandag dat deze VN-resolutie een 'oorlogsverkla ring' is. Nederland betaalt mee aan de luchtbrug voor het transport van 360 soldaten die in Darfoer deelnemen aan een missie van de Afrikaanse Unie. Daaraan doen ook negen waarnemers van de Europese Unie mee, on der wie twee Nederlanders. ANP/AFP gen voor een Italiaanse werkne mer van Diamant Boart, die is omgekomen bij de gasexplosie vrijdag. De man is de eerste van de slachtoffers die begraven wordt, meldde de Vlaamse VRT-radio gisteren. Afscheidsdienst Vandaag vindt in het Waalse stadje Ath, vlakbij het dorp Gel- lingen waar de ramp plaats vond, de officiële afscheids dienst plaats voor nog eens acht slachtoffers, onder wie de vijf le den van de vrijwillige brand weer die de ramp niet hebben overleefd. Bij die officiële herdenkings dienst zal de Belgische kroon prins Filip aanwezig zijn. ANP/Belga ■Ai»!..» iv'. KnuHBwé r Neelie Kroes wordt door eurocommissaris.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5