In Turkmenistan heerst de angst Peshawar loopt warm voor het islamitisch vrijdaggebed PZC Brits vlagvertoon ergert Spanjaarden Iraakse christenen liggen onder vuur Mensenrechtenactivist doet boekje open over regime van president Nijazov 4 augustus 1954 woensdag 4 augustus 2004 door Henk van den Boom Knarsetandend moeten de Spanjaarden toekijken hoe de rots van Gibraltar van daag opnieuw door de Britse vloot wordt ingenomen, zij het dit keer symbolisch. De 30.000 inwoners van de Brit se kolonie op de uiterste zuid punt van het Iberisch schier eiland vieren feest, omdat ze drie eeuwen geleden door een Engels-Nederlandse vloot werden bezet en sindsdien bij Groot-Brittannië horen. Madrid zegt begrip te hebben voor de wens van de Gibraltenos om dat feit te vie ren, maar ergert zich groen en geel aan het feit dat de re gering Blair drie oorlogssche pen naar de apenrots heeft ge stuurd, en dan ook nog onder aanvoering van de minister van Defensie, Geoffrey Hoon. Deze is, samen met de com mandant van de Britse mari ne, het middelpunt van de vlootschouw en de parades die worden gehouden. Met dit machtsvertoon uit vroeger dagen lijkt een oplos sing van het conflict rond Gi braltar verder weg dan ooit. Het ziet ernaar uit dat Lon den het eeuwfeest juist aan grijpt om elke illusie van Ma drid, om Gibraltar ooit nog eens terug te krijgen, de grond in te boren. Die koers was al langer duidelijk. In juni bracht prinses Ann na mens het Engelse konings huis een officieel bezoek aan de kolonie en vorige maand deed de atoomonderzeeër Ti reless de haven van Gibraltar aan, wat eveneens grote erger nis wekte bij de Spanjaarden. De regering Zapatero heeft in alle toonaarden het bezoek van Hoon en zijn schepen af gekeurd, maar Londen rea geerde uiterst laconiek, door de oprispingen van de Span jaarden af te doen als 'emotio neel' en hen tot kalmte te ma nen. De premier van Gibral tar, Peter Caruana nam geen blad voor de mond. „Waar be moeit Spanje zich mee? Hi lijkt toch nergens op om ot een lesje te willen leren ov< hoe wij onze herdenking moi ten vieren." In de zomer van 2001 begon nen de regeringen van Ton Blair en José Maria Aznar op nieuw aan een reeks ondei handelingen om het oud zee van eeuwen tussen de beid landen op te ruimen. Ze spra ken af om bij nul te beginnen Het zag ernaar uit dat Ma drid en Londen elkaar zou den vinden door een soort ge deeld gezag uit te oefene met een grote mate van zei' standigheid voor de Gibral tenos. Blair liet echter de uiteindelij ke beslissing afhangen vané wil van de rotsbewoners. Zj wezen in een referendum elki toenadering tot Spanje mas saai van de hand. Ook de Eu ropese Unie lijkt volgens di laatste afspraken in de Euro. pese grondwet het meest tj voelen voor een status quo. Het doet dan ook wat politie armzalig aan dat de nieuw Spaanse minister van Buiteu landse Zaken, Miguel Abgd Moratinos in een ingezonda brief in El Pais probeerde no: een klein prijsje in de wad te slepen. De bewindsmai houdt een weinig overtuigen: pleidooi voor meer Spaans: zeggenschap over Gibralte omdat dit de economie vanè regio ten goede zou komen. Wondermiddel Spanje heeft; weinig wapen- in handen om de situatie ii veranderen. Pesterijen, zoals een boycot van het vliegver! keer of verscherpte bewaking! aan de grens, hebben in he; verleden weinig anders opge-. leverd dan een verslechter®, van de betrekkingen nuf Groot-Brittannië. Moratin# gebruikt in zijn brief het be grip 'dialoog', het wondermid del waarmee deze nieuwe re] gering de verkiezingen wotj Maar of dat in het geval vaii Gibraltar ook werkt, vai; sterk te betwijfelen. GPD In het Centraal-Aziatische Turk menistan duurt de repressie on verminderd voort. Maar volgens mensenrechtactivist Farid Toeg- batoelin groeit het verzet onder de bevolking tegen het regime van president Saparmoerat Nija zov. Toegbatoelin ziet daarin een belangrijke rol weggelegd voor de Verenigde Staten. door Joost Bosman Slechts heel af en toe komen er uit het geïsoleerde land kleine berichtjes naar buiten. Zoals afgelopen maandag. Het persbureau Reuters meldde dat het voor rij-examenkandidaten in Turkmenistan niet langer vol doende is de verkeersregels te kennen om het rijbewijs te ha len. Want daarnaast krijgen ze een 16-urige cursus waarin ze de 'heilige' geschriften van pre sident Nijazov, uit het hoofd moeten leren, vervat in diens boek Roechnama ('Spirituele wereld'). Als Turkmenistan niet zo'n lugu bere maatschappij vormde, waar niemand elkaar vertrouwt uit angst voor de overheid, zou je er bijna om moeten lachen. Farid Toegbatoelin doet dat ook, zij het besmuikt. „Onze pre sident gedraagt zich met zijn ge schreven levenswijsheden als Mao Zedong. Alleen is hij nog dommer", grinnikt Toegbatoe lin. De kleine Turkmeen weet waarover hij praat. De medeop richter van het Turkmenistan Helsinki Initiatief zat enkele maanden in de gevangenis na dat hij in december 2002 een mensenrechtenconferentie had bezocht in Moskou. Hij werd veroordeeld tot drie jaar cel straf. „Kijk", zegt Toegbatoelin met rustige, zware stem en hij toont een krant uit die dagen. „Mijn schuldbekentenis staat op de voorpagina. Natuurlijk is geen woord waar van wat er ge schreven staat." Vrijgelaten Na drie maanden van volstrekte isolatie werd hij onder druk van de Organisatie voor Vrede en Sa Twee soldaten staan op wacht bij het metershoge gouden beeld van de Turkmeense president Saparmoerat bat. Turkmenbashi regeert nog altijd met ijzeren vuist over zijn onderdanen. menwerking in Europa (OVSE) en de Amerikaanse regering in april vorig jaar vrijgelaten. Wat Toegbatoelin opviel in de gevan genis, was dat zijn celgenoten stuk voor stuk succesvolle men sen waren. „Ze hadden hoge po sities en genoten verschillende privileges van het regime. Veel van hen waren belangrijke za kenmensen, die in goede huizen woonden, dure auto's hadden en geen financiële zorgen. Ze had den ervoor kunnen kiezen hun comfortabele leven voort te zet ten. Maar dat deden ze niet. Ze waren verenigd door hun verlan gen om de sociale, politieke en economische situatie in hun land te verbeteren." De omstandigheden in de voor malige sovjetrepubliek zijn in al le opzichten schrijnend. Toegba toelin schetst een akelig beeld van zijn land. „De schooltijd is met twee jaar ingekort, en bo vendien leren onze kinderen in de klas vooral de lectuur van Nijazov. Je kunt je voorstellen wat voor desastreuze uitwer king dat heeft op het noodzake lijke kennisniveau in het land. De Turkmenen die kunnen, ont vluchten het land om hun kinde ren in Rusland een normale op leiding te kunnen geven." Toeg batoelin deed hetzelfde. Zijn vrouw en kinderen wonen in het Zuid-Russische Oefa, terwijl hij zelf sinds een klein jaar in We nen woont. Anekdotes Over president Nijazov (die zich Turkmenbashi - 'vader aller Turkmenen'- laat noemen en in het centrum van de hoofdstad Asjchabat een gouden stand beeld van zichelf heeft laten op trekken, dat de hele dag met de zon meedraait) heeft de kleine mensenrechtenactivist de ene kwalijke ankedote na de andere. „Hij is gek op wapens. Als de man achter zijn enorme bureau met mensen praat, zit hij intus sen met pistolen te spelen ter in timidatie. En ooit heeft hij eens een minister vergiftigd door hem iets in zijn thee te doen." De door sommigen gebezigde veronderstelling dat het gebrek aan politieke vrijheid vaak ge compenseerd wordt door econo mische vrijheid, gaat volgens Toegbatoelin voor Turkmenis tan niet op. „Op papier kan ie dereen vrij geld verdienen. Maar in de praktijk profiteert slechts een kleine toplaag. Het gewone volk rijdt Lada, de elite Mercedes. En er zijn aanwijzi- Nijazov in de hoofdstad Asjcha- foto Olivier Matthys/EPA gingen dat die met drugsgeld worden betaald." Een paleisrevolutie zoals die zich in Georgië tegen oud-presi dent Sjevardnadze voltrok, ziet Toegbatoelin in zijn land nog niet gebeuren. „Iedereen is bang en niemand vertrouwt elkaar. Wie een ander zijn eventuele plannen voor een staatsgreep onthult, kan de volgende dag door hem verraden worden." Rusland Van Rusland verwacht Toegba-, toelin weinig. Hij wil niet veel kwijt over de rol van de voorma lige kolonisator, maar wat hij prijsgeeft, zegt genoeg. „Rus land trekt zich vanwege de gas- handel (Turkmenistan beschikt over enorme voorraden aardgas, jb) weinig aan van de mensen rechtensituatie in het land. Zelfs de eigen Russische minder heid in het land wordt door Mos kou genegeeerd." Zoals veel Centraal-Aziaten ver wacht Toegbatoelin meer van de Amerikanen. Naar analogie van Irak pleit hij er zelfs voor dat de VS Turkmenistan binnenvallen om de despotische kliek van Nij azov ten val te brengen. Toegba toelin voert daarvoor een aantal argumenten aan die hout snij den. „Ten eerste is het gevaar voor een rebellenoorlog veel klei ner. In Turkmenistan lopen niet zoveel mensen met wapens over straat. En in tegenstelling tot Irak zullen de Amerikanen in Turkmenistan wel met open ar men worden ontvangen door de bevolking." De VS op hun beurt kunnen pro fiteren van de strategische lig ging van Turkmenistan (tegen Iran en Rusland aan en dichtbij Afghanistan). Daarnaast wijst Toegbatoelin op de enorme gas- en olievoorraden in zijn vader land, eveneens gunstig voor de Amerikanen. Contract Toegbatoelin is echter realist ge noeg te beseffen dat dit scenario niet erg voor de hand ligt. Was hington heeft het huidige regi me te hard nodig in de wereld wijde strijd tegen de terreur. „Onlangs nog heeft de regering een contract getekend met een bedrijf uit Saoedi-Arabië voor de wederopbouw van een mili tair vliegveld. Er gaan geruch ten dat de Amerikanen het wil len gaan gebruiken als uitvalsba sis voor Afghanistan." Mocht het ooit komen tot de val van Nijazov en zijn clan, dan voorziet Toegbatoelin een voor spoedige democratisering van zijn land. „Op lokaal niveau wordt niets van bovenaf opge legd, Turkmenen regelen alles zelf, van huizenbouw tot en met huwelijken. Dat geeft mij hoop dat we het zelf kunnen doen. Al heeft het tijd nodig, want Turk menistan heeft nooit democratie gehad. Mijn taak is daarom een civiele maatschappij te helpen creëren. Tot het zover is, houd ik niet op met mijn werk." In de Iraakse steden Bagdad en Mosul waren afgelopen zondag verscheidene kerken doelwit van bomaanslagen. De christelijke minderheid in Irak telt naar schatting 800.000 zielen, drie procent van de totale bevolking. Geno ten zij onder Saddam Hoes sein de nodige vrijheid, in het 'vrije' Irak van nu is hun toe komst erg onzeker. door Inge Dekker Ze wonen al ruim 500 jaar langer dan de moslims in Irak, maar inmiddels vormen ze nog maar een piepkleine minderheid: christenen. Ooit maakten zij deel uit van het Byzantijnse rijk, dat voor de komst van de islam eind 7de eeuw het gebied beheerste. ■De Byzantijnse kerk kende -vanaf de vijfde eeuw meerde- re afscheidingen rond de vraag of Jezus van goddelijke of van menselijke afkomst was. Degenen die het bestaan van beide naturen benadruk ten staan in het Westen be kend als Nestorianen, naar de bisschop Nestorius, die een belangrijk voorstander was van deze leer. In de 16de eeuw voegde een deel van de Nestorianen in Irak zich bij de katholieke kerk van Rome. Zij kregen van Rome de naam Chal- deeuwse kerk, genoemd naar de Chaldeërs, een volk uit de oudheid. In de 19de eeuw ontdekte een Britse archeoloog in het noor den van Irak de stad Ninevé, hoofdstad van het Assyrische rijk uit het eerste millennium voor Christus. Hij concludeer de dat de Chaldeeuwse chris tenen de afstammelingen van het Assyrische rijk moesten zijn. Hier kwam een nationa listische Assyrische stroming uit voort onder de Iraakse christenen, die streefden naar een eigen staat. De Assyri sche christenen beschikken over een eigen schrijf- en spreektaal en onderscheiden zich hiermee van hun Chal deeuwse geloofsbroeders, die zichzelf als Arabieren zien. Onder het islamitisch bewind van het Turkse rijk leefden christenen in het Midden-Oos ten eeuwenlang in relatieve rust. In ruil voor erkenning van de macht van de sultan in Istanboel, genoten zij binnen hun gemeenschap geloofsvrij heid. Tijdens de Eerste Wereldoor log sloeg de sfeer om. In de Turkse strijd tegen Rusland, Engeland en Frankrijk, de tra ditionele beschermers van christenen in het Ottomaanse Rijk, vielen christenen in Oost-Turkije en Noord-Irak ten prooi aan razzia's en etni sche zuivering. Bij deze gebeurtenissen, die bekend staan als de Armeen se genocide, kwamen naast Armeense christenen ook dui zenden Assyrische en Chal deeuwse christenen om. Ve len van hen vluchtten naar steden als Mosoel en Bagdad. Tariq Aziz Onder het bewind van Sad dam genoten Iraakse christe nen religieuze vrijheid. Maat schappelijk gezien speelden zij zeker geen ondergeschikte rol. Als bewijs hiervan wordt vaak gewezen op de rol van Tariq Aziz, een Chaldeeuws christen en jarenlang het ge zicht van het Iraakse Baath-regime in het buiten land. Ook zou Saddam rela tief veel Assyrische christe nen in zijn huishoudelijk per soneel hebben opgenomen. Christenen in het noorden van Irak hadden echter te lij den van de strijd die het Baath-regime hier tegen de Koerden voerde. Velen verlie ten Irak. De Assyrische chris tenen kennen dan ook een aanzienlijke diaspora in het Westen, compleet met Assy- risch nationalistische groepe ringen. Volgens de Iraakse regering zijn de aanslagen van afgelo pen zondag het werk van de Al Qaeda-tak van Abu Mus- sab al Zarqawi, en bedoeld om christenen het land uit te jagen. Christenen in Irak die over voldoende middelen be schikken, denken deze dagen serieus na over vertrek. Wrang genoeg beschikken de christenen in Irak binnen de interimregering al over de mi nisterpost die hierbij aan sluit: die voor emigratie en vluchtelingen. GPD door Harald Doornbos Het is vrijdagmiddag, iets over enen. Net als moslims over de hele wereld, maken ook duizenden mannen in Pesha war, in het noorden van Paki stan, zich op voor het belang rijkste van de 35 wekelijkse ge beden; het vrijdagmiddagge bed. Bidmatjes worden uitgespreid op straten en stoepen. Het is druk vandaag, heel erg druk. Vlak voordat het gebed begint, proberen de laatsten een plekje te vinden - ergens tussen een paar geparkeerde auto's of brommers. Als de nasale stem van de mullah, de geestelijke, door de luidsprekers klinkt ten teken dat het gebed begint, zit ten de stoepen en de helft van de straat tjokvol met vele dui zenden gelovigen. Tot voor kort was het alleen druk in de directe omgeving van de moskee. De reden dat het van daag zo storm loopt, is even sim pel als verbijsterend: de radica le moslimregering in de noorde lijke provincie heeft bidden sinds een week bij wet verplicht gesteld. Niet alleen vrijdag, maar vijf keer per dag; 35 keer per week. De winkels moeten dicht tijdens de gebeden, die on geveer 20 minuten per keer du ren. Mannen die niet meedoen, lopen het risico gearresteerd te worden. Talibaniseren In een poging het noorden van Pakistan te 'talibaniseren', neemt de regering steeds extre mere maatregelen. Religie, zo oordeelt ze, is geen privé-aange- legenheid, maar een zaak van de overheid. Individuele vrijheden zijn toegestaan, zolang ze maar niet in strijd zijn met de sjaria, de islamtische wetgeving. Aan gezien er in de koran staat dat moslims vijf keer per dag moe ten bidden, ben je dus in overtre ding wanneer je een -keer mist. Politiemannen worden dus niet alleen geacht een bekeuring uit te schrijven wanneer iemand door rood rijdt, maar tevens wanneer iemand vloekt, vreemd gaat, een koran niet met respect behandelt, de verkeerde kant op bidt. En zo zijn er nog duizen den regels en voorschriften. Want het godsbeeld dat veel Pa- la Duizenden mannen bidden op de stoepen van Peshawar tijdens het vrijdagmiddaggebed. Sinds een week hebben de autoriteiten 35 keer bidden per week verplicht gesteld. foto Harald Doornbos/GPD kistanen hebben is er een van een heel strenge God. Zou zo'n maatregel in grote de len van de wereld leiden tot pro testen van de bevolking, in Pes hawar - een stad met een mil joen inwoners - niet. De islam lijkt hier in het bloed van de mensen te zitten. „Ik ben het helemaal eens met de maatregel van de regering", zegt Muhammad Nadim, die een matrassenwinkel heeft aan de hoofdstraat in het Saddar-dis- trict van Peshawar. „We zijn toch moslims, of niet! En goede moslims bidden vijf keer. Wie zich daar niet aan houdt, is een slechte moslim en moet gecorri geerd worden door de regering." Ahmed, een vijftienjarige ijsver koper die zijn kar over straat duwt, is ook tevreden. „Tijdens het bidden stop ik met het verkopen van ijsjes en ga naar de moskee", vertelt hij. „Bidden is heel goed, dat moet." Zo ongeveer de enige in de stad die zijn twijfel heeft over de maatregel is de zakengemeen- schap. De strikte religieuze wet geving van de regering heeft al geleid tot een enorme toename van de werkloosheid in het ge bied. „Van de 200 firma's hier zijn 160 bezig om zich terug te trek ken uit de provincie", aldus een lokale zakenman, die niet met naam genoemd wil worden. Immorele films Sinds de MMA-regering door de mocratische verkiezingen aan de macht kwam, zijn foto's van personen verboden. Ook enkele kabelexploitanten die 'immore le films' als American Pie, uit zonden, zijn in elkaar geslagen door knokploegen. Hun bedrij ven werden gesloten. Internetgebruik wordt door de regering ontmoedigd. Met grote regelmaat worden internetcafe's bestormd door de politie en de klanten gearresteerd. „Waarom zouden firma's hier nog komen als ze ook in andere gedeelten van Pakistan kunnen investeren waar de regels niet zo verstikkend zijn", aldus de zakenman. Hij zegt dat hij er niet aan denkt om verplicht te bidden. „Als ik wil bidden, ga ik bidden, niet omdat het moet van de regering." En ook dat kan in Pakistan. Want het mag dan op papier één van de radicaalste is lamitische landen zijn ter we reld, het is tevens zo arm en chaotisch, dat het afdwingen van al die regeltjes en wetten in de praktijk vaak onmogelijk blijkt. Ook in Peshawar zal het de autoriteiten niet meevallen om iedereen vijf keer per dag naar de moskee te krijgen, zo verwachten velen. „Het gaat ze niet lukken", meent de zaken man. „Als ze echt mensen met knuppels naar de moskee gaan slaan, zullen er protesten tegen de regering komen." Foefje IJsjesverkoper Ahmed heeft in middels al een manier gevonden om geen geld mis te lopen. Ter wijl hij blijft benadrukken dat hij een sterk voorstander is van verplicht bidden, geeft hij toe dat hij al een foefje heeft. „Zo dra ik moet bidden, zet ik m'n ijscokar aan de kant van de weg en neemt een vriendje van me het over. Hij verkoopt ijs totdat ik klaar ben met bidden." Slim wellicht, maar weinig prin cipieel. Vanwege de hitte wordt het tijd om een Cornetto bij Ah med te bestellen. En snel opeten natuurlijk. Want niet alleen smelt ijs razendsnel bij 40 gra den, maar zo meteen moet het weer: het avondgebed. GPD ONTSLAG - Burgemeester B. Truffinó van Hulst heeft zijn ontslag ingediend. Het mi nisterie van Binnenlandse Za ken had hem laten weten dat hij in verband met zijn veroor deling tot een gevangenisstraf niet langer in functie kon blij ven. De burgemeester is tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld wegens het doen van onjuiste belastingaangifte. SPOORWEGONGEVAL - Bij een spoorwegongeluk tussen Aalst en Mechelen zijn vier mensen om het leven gekomen. Bij het station Kapellen-op-de Bosch botste een personen trein tegen een goederentre Waarschijnlijk is de machiii van de personentrein door a onveilig signaal gereden. 'ii VEREN - Provinciale Stati! hebben besloten twee nieuu veren te laten bouwen. i GEHUWDE AMBTENARES! Mevrouw E.J. v.d. Bröecke-fj Man heeft in de Statenvergaèi ring gepleit voor opheffen val het ontslag voor ambtenara sen die huwen. Volgens ha] heeft de vrouw het recht zq te beslissen of ze blijft werk© GS antwoordden dat zij wack ten op een landelijke regeling! Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationpark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 J 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217,00 Voor toezending per post geldt een toeslag, E-mail: lezersservice@pzc.nl J Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand vofl. het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 j zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW" Bankrelaties: i ABN AMRO 47.70.65.597 3 Postbank 35.93.00 j Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de ij Algemene Voorwaarden van 1 Wegener NV en volgens de Regelen1 voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: I maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 f Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 J Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen l Tel: (0114)372770 f, Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden I Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doo»i aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt vooron), (abonnementen)administratle en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten on ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselectf^. de derden. Als u op deze informatie geen prijs stolt dan kunt u dit schriftelijk rr e, Postbus 314460 AA Goes. j geseieusv n bij: PZC.1? Behoort tot #it* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4