Dick Advocaat ziet om in wrok Ward kijkt de kunst af van Douglas 999 PZC Concurrentiestrijd bij estafette team is groot Helft entreebewijzen Olympische Spelen is nog niet verkocht Ex-bondscoach doorbreekt stilzwijgen met kritiek op spelers en media 20 Hockeysters klaar voor Athene Wielrenner Lelli aangehouden Popovitsj naar ploeg Armstrong Nedved stopt als international Geen interlands meer voor Scholes Feyenoord verslaat de Spurs ATHENS 2004 woensdag 4 augustus 2004 door Jaap van Essen DEN HAAG - Dick Advocaat liield zich na het voor hem per soonlijk desastreus verlopen EK even helemaal stil. Deze week haalt hij echter flink uit in een interview dat hij gaf aan het vakblad De Voetbaltrainer. Het vraaggesprek druipt van de ran cune. Enige zelfkritiek is er niet of nauwelijks in te bespeuren. De oud-bondscoach verdedigt zelfs weer uitvoerig zijn inmid dels beroemde en vooral beruch te wissel van Robben in het duel tegen Tsjechië. „Ik vind de keu ze voor Robben nog altijd eentje die te verdedigen is als je geen kennis hebt van de afloop." Dick Advocaat haalt in het inter view vooral genadeloos uit naar Frank de Boer. De bondscoach zonder baan is woedend, omdat hij De Boer nadrukkelijk in be scherming nam. De Boer leverde als dank meteen na het EK fikse kritiek op Advocaat. „Het is mijn allergrootste teleur stelling. Ik heb Frank de Boer al tijd gesteund, ook toen heel Ne derland hem Oranje uit wilde hebben. Ik heb hem als eerste een plaats in de EK-selectie toe gezegd. Heb hem wel gelijk dui delijk gemaakt dat ik geen basis plaats kon garanderen. En dan spuit uitgerekend die speler als eerste kritiek vanuit de groep. Hij durft te stellen dat ik mijn oren naar de media heb laten hangen door hem tegen Duits land en Tsjechië niet in de ba sisopstelling op te nemen. Dan val je voor mij door de mand. Ook als mens." Nog enkele spelers komen er niet goed vanaf. Zo zegt Advo caat dat hij zich vreselijk stoor de aan het feit dat Rafael van der Vaart zich fysiek in belab berde toestand voor het trai ningskamp meldde. „Een vetper centage van 17 procent. Dat kan toch niet als je weet dat je over een paar weken op het allerhoog ste niveau moet presteren? Ik liet als clubcoach de spelers el ke week op de weegschaal staan en het vetpercentage meten. Je moet als trainer toch een vinger aan de pols houden?" Die laatste sneer kan Ronald Koeman in zijn zak steken. Ad vocaat lijkt toch al geen grote vriend van de Ajax-trainer. Hij noemt hem niet bij naam, maar verwijst wel duidelijk naar Koe man: „Kijk als je weken op kos ten van een tv-zender in de duur ste hotels mag vertoeven en ook nog eeris een riante vergoeding krijgt, voel je je als trainer ver plicht om prikkelende uitspra ken te doen. Ik vind dat je je als coach niet in die situatie moet la ten manoeuvreren. Ook al streelt het je ego en dat van je vrouw nog zo erg, zeker als zij in hetzelfde programma mag verschijnen." Opvallende uitspraken doet Ad vocaat ook over Ruud van Nis- telrooij, de spits die het grenze loze vertrouwen van de techni sche staf kreeg, maar in Portu gal eigenlijk niet één goede wed strijd speelde. Advocaat zegt over hem: „Die jongen heeft nog nooit zo hard gewerkt. Maar die extra, extra klasse die hij bij United vaker heeft laten zien, hebben we eigenlijk alleen bij dat doelpunt tegen Duitsland te ruggezien." Voortmodderen Dat is natuurlijk een hele rare opmerking voor een bonds coach. Zekere wanneer hij die zelfde Van Nistelrooij daarna doodleuk nog vier wedstrijden op rij van de eerste tot de laat ste minuut laat voortmodderen. En dat terwijl de all-time top scorer van Oranje (Kluivert) op de bank zit te verpieteren. En zo zijn er wel meer vreemde zaken. Advocaat stelt herhaalde lijk dat hij vanaf zijn aantreden is geslachtofferd door de media, met name De Telegraaf en Voet bal International. Hij spreekt van een twee jaar durende me- diahetze. Maar dat er van alle kanten kritiek op hem was, juist vanwege zijn negatieve en verde digende spelopvattingen, is hem blijkbaar volledig ontgaan. Het is een soort bedrijfsblind heid waar hij doorlopend last van lijkt te hebben. Elders stelt hij ook dat de technische staf tij dens het EK 'uitstekend' heeft gefunctioneerd. Dat de wed strijd tegen Duitsland een dra ma was, er van Tsjechië verlo ren werd (door een ingreep van af de bank) en er ook in de laat ste twee duels niet veel meer te genieten viel van Oranje, heeft volgens hem allerlei andere oor zaken. Over zijn opvolger is Ad vocaat ook niet onverdeeld posi tief. „Hoe groots Van Basten als voetballer ook is geweest, als trainer-coach zit hij midden in een leerproces. En zelfs Van Bas ten kan zich als bondscoach geen al te gekke dingen permit teren." GPD De Argentijnse Vanina Paula Oneto probeert zich te ontdoen van Minke Smabers (links) en Sylvia Karres. door Norbert Kleinherenbrink ALCALA LA REAL - Met mis schien wel een overschot aan zelfvertrouwen beginnen de Ne derlandse hockeysters over an derhalve week aan de Olympi sche Spelen in Athene. Oranje won gisteren in Spanje voor de tweede keer binnen vijf dagen van wereldkampioen Ar gentinië. De zege in de finale van het vierlandentoernooi was indrukwekkend: 5-0. Eerder was Nederland met 3-2 te sterk voor de Zuid-Amerikaanse ploeg. „De uitslag in de finale was een beetje geflatteerd", sprak bondscoach Mare Lam- mers bescheiden. „Bij ons vloog alles erin, terwijl Argentinië voortdurend stuitte op onze doelvrouwe Clarinda Sinnige. We laten ons absoluut niet gek maken door dit resultaat. Als het werkelijk ergens om gaat, speelt Argentinië met hart en foto Juan Ferreras/EPA ziel en daardoor tenminste twin tig procent beter." Oranje leidde gisteren bij de rust met 2-0 dankzij treffers van Van der Vaart en Karres. Scheepstra, Donners en Boom- gaardt voerden de score na de pauze verder op. Het drietal scoorde uit straf corners. ANP LILLE - In de dopingzaak rond de Franse wielerploeg Co- fidis heeft de Franse politie opnieuw een arrestatie ver richt. De 36-jarige Italiaanse renner Massimiliano Lelli werd gisteren in Lille op het hoofdkantoor van de hoofd sponsor aangehouden voor verhoor. Twee voormalige ploeggenoten, Philippe Gaumont en David Millar, hebben de routinier beschuldigd van dopinghandel. Lelli zou (ook) verboden middelen de ploeg hebben binnen gesmok keld. De Brit Millar heeft al toegegeven dat hij de illegale substantie epo heeft gebruikt. De Fransman Gaumont heeft bekend dat hij handelde in verboden middelen en ze tevens zelf gebruikte. Beide renners zijn door Cofidis ont slagen. ANP/RTR BRUSSEL - De Oekraïner Jaroslav Popovitsj rijdt vol gend jaar voor Discovery Channel, de nieuwe naam voor de ploeg van Lance Armstrong. Popovitsj had nog een doorlopend contract bij Landbouwkrediet, maar de Bel gische ploeg wilde een overgang niet verhinderen, zo liet manager Gérard Bulens gisteren weten. Popovitsj werd dit jaar vijfde in de Ronde van Italië, vorig jaar was hij al derde. De 24-jarige wielrenner tekende een contract voor drie jaar bij Discovery Channel. Belga TURIJN - De Tsjechische voetballer Pavel Nedved stopt als international. De middenvelder wil zich uitsluitend op zijn carrière bij de Italiaanse club Juventus richten. Nedved raakte tijdens het EK in Portugal aan zijn knie ge blesseerd en is waarschijnlijk tot de herfst niet inzetbaar. „Ik vind het tegenover mijn club niet correct dat ik gebles seerd ben geraakt terwijl ik voor het Tsjechische team speelde", aldus de 31-jarige Nedved in de Italiaanse krant Gazzetta dello Sport. „Ik heb al met bondscoach Karei Brückner gesproken en eind augustus wordt mijn vertrek officieel bekendgemaakt.ANP/SID LONDEN - Middenvelder Paul Scholes komt niet langer uit voor het Engelse nationale voetbalelftal. Dat heeft zijn club Manchester United gisteren bekendgemaakt. „Dit is een beslissing waar ik goed en lang over heb nage dacht", meldt de 29-jarige middenvelder op de website van de Engelse club. „Ik ben in 1997 bij het elftal geko men en heb er zeven jaar geweldig voetbal meegemaakt, met de beste spelers en de beste trainers. Euro 2004 was fantastisch, maar de tijd was rijp voor mij en mijn gezin om er een punt achter te zetten." Scholes kwam 66 keer uit voor het nationale elftal. ANP/RTR SE VILLA - Na drie oefenwedstrijden zonder zege heeft Feyenoord gisteravond Tottenham Hotspur verslagen. De Rotterdammers klopten de Spurs tijdens de openingswed strijd van de Kappa-Cup in Sevilla met 2-1. Dirk Kuijt te-~ kende voor beide doelpunten van Feyenoord. De Rotter dammers kwamen op achterstand door een treffer van Ka- nouté. Feyenoord speelt morgen de finale tegen de win naar van het duel tussen Betis Sevilla en Partizan Belgra do. ANP Twintigjarige sprinter uit Hulst ziet oude rot als ideale mentor door Roeland van Vliet AMSTERDAM - Uiterst relaxed paradeerde Troy Douglas, Ne derlands snelste sprinter, door het Olympisch Stadion in Am sterdam. Hij was dé man tijdens de demonstratietraining van het nationale estafetteteam. Af en toe sprintte hij een stukje, maar het grootste deel van zijn tijd ging op aan het maken van grap pen. „Het is zijn manier om ons te motiveren", legde Daniel Ward uit. Volgens de Hulste naar werkt het ook. „Vanoch tend was ik nog een beetje ze nuwachtig, maar hij brak met zijn opmerkingen meteen het ijs." Ward maakt sinds drie weken deel uit van de nationale estafet teploeg. Met zijn tweede plaats op de 200 meter tijdens het Ne derlands kampioenschap impo neerde hij bondscoach Wigert Thunnissen, die hem nog dezelf de avond als zesde man aan de selectie toevoegde. Dat de Zeeuws-Vlaming de zes de man is, houdt in dat hij niet mee mag naar de Olympische Spelen. Wel gaat hij 10 augus tus mee naar het olympisch trai ningskamp in het Italiaanse Grosseto. Mocht daar nog iemand gebles seerd raken, dan schuift Ward één plaatsje op in de hiërarchie. Dan is hij eerste in plaats van tweede reserve en vliegt hij 20 augustus wel naar Athene. Zo niet, dan pakt hij gelijk het vlieg tuig naar het Texaanse El Paso, waar op 25 augustus zijn nieuwe schoolseizoen begint. „Ik ga uit van het laatste", zei hij gisteren. „Ik hoop echt voor de jongens dat ze tot aan de Olympische Spelen heel blijven." Ervaring Ward wil ondertussen in de aan loop naar dat sportevenement veel van zijn teamgenoten leren. Met name aan Troy Douglas, die al 41 jaar is, heeft de twintigjari ge Ward veel. „Ik zie hem als mijn mentor. Troy heeft al zo veel ervaring, hij kan mij alles vertellen. En hij laat niet alleen zien hoe het op de baan moet, maar ook hoe ik mij ernaast moet gedragen. Hij wijst mij hier de weg." De demonstratietraining in Am sterdam was voor Ward één van de eerste. Na het NK, dat op 10 en 11 juli werd gehouden, kreeg hij twee weken rust van de bondscoach. „In Amerika sloot het outdoorseizoen meteen aan op het indoorseizoen en daarna ben ik meteen in Nederland wed strijden gaan lopen. Sinds janua ri had ik geen rust meer gehad, dus kreeg ik even twee weken vrij. Wigert wilde me weer fris terug hebben." Alleen lukte dat niet helemaal: Ward bezeerde de grote teen van zijn linkervoet toen hij er in het krachthonk een gewicht op liet vallen. Daarom deed hij het in het Olympisch Stadion ook even rustig aan. Troy Douglas, die nog wel fana tiek zijn sprintjes afwerkte en zijn andere collega's aan het werk hield, meldde na afloop dat hij met genoegen Daniel Ward onder zijn hoede heeft ge nomen. „Ik zie het toch als mijn verantwoordelijkheid om dat te doen. Na de Spelen stop ik en dus moet ik het stokje aan hem overgeven. Daniel is nu bij ons om te proeven van het nationale team. Tot voor kort was hij altijd de 'coming man', maar nu hoort hij er al echt bij. Hij gaat nog niet naar Athene, maar ik verwacht dat hij daarna nog veel voor de Nederlandse at letiek kan betekenen. In de af gelopen anderhalf jaar heeft hij immers al zo'n grote stap gemaakt. Met zijn snelle tijden in Amerika heeft Daniel res pect bij ons allen afgedwongen. Hij straalt kracht uit en daar door hebben wij hem zo makke lijk in de groep kunnen opne men." Dat wil niet zeggen dat de Zeeuws-Vlaming er nu al he lemaal is. Ward: „In Ameri ka gaat het wisselen van het stokje altijd op safe, hier gaat het om de snelle tijd. Alles tijdens de wissel moet perfect zijn. Het stokje moet onderweg geen snelheid verliezen. Dat luistert heel nauw en op dat ge bied kan ik nog wel wat verbete ren." door Roeland van Vliet AMSTERDAM - Atleet Daniel Ward moet er niet automatisch van uitgaan dat hij na de Olym pische Spelen de plek van de dan gestopte Troy Douglas mag opvullen. Dat zei estafette- bondscoach Wigert Thunnissen gisteren in Amsterdam. Thunnissen zit met een luxepro bleem. „Bij de mannen hebben we momenteel een A-selectie van vijf man: Troy Douglas, Caimin Douglas, Patrick van Balkom, Timothy Beck en Guus Hoogmoed. Zij hebben zich op het WK in Parijs al be wezen en hebben ook de A-sta- tus bij NOCNSF. Daarachter zitten nog vijf a zes jongens die ook aardig kunnen lopen." Na het Nederlands kampioen schap atletiek in Utrecht haal de de bondscoach Ward bij de selectie. Om meteen een vervan ger bij de hand te hebben als er iemand zou uitvallen. Maar, zo zei Thunnissen gisteren, Ward kreeg maar net de voorkeur bo ven Maarten Heisen. „Bij hem zat nog net iets meer snelheid", aldus Thunnissen. „Maar het was nipt." Dringen Na Athene zal Ward weer de concurrentiestrijd moeten aan gaan met Heisen. En ook met Rowdy Middelkoop, Daniël van Leeuwen en Pally de Leuw. Thunnissen: „Bij de vrouwen zitten in de estafette ploeg de vier sterksten. Daarna valt er een gat. Bij de mannen is het echter dringen. Voor mij als bondscoach is dat plezierig, maar de lopers zitten met een hoop concurrenten." Daniel Ward heeft dan ook nog eens het nadeel dat hij het grootste deel van het jaar in de Verenigde Staten zit. Bij de uni versiteit van El Paso (Texas) traint hij weliswaar drie keer per week op de estafette, maar dat zegt volgens de bondscoach niet alles. Groepsgevoel „Het gaat bij de estafette om drie dingen: snelheid, wissel techniek en groepsgevoel", weet hij. „Met de snelheid zit het bij Ward wel goed. Het wis selen is hij in Amerika wel iets anders gewend, maar daarin kunnen we hem wel plooien. Het probleem is dat hij door het jaar heen met ons geen wed strijden kan lopen. Hij ligt goed in de groep, maar we we ten niet hoe het tijdens wed strijden klikt. Ik zeg niet dat hij niet in Amerika moet gaan studeren, maar hij zal in het vervolg wel moeten laten zien dat hij van toegevoegde waar de voor ons is." van onze sportredactie ATHENE - Met nog maar negen dagen te gaan voor de start van de Olympische Spelen, is nog niet de helft van het aantal toe gangskaarten verkocht. Dat heeft de organisatie gisteren naar buiten gebracht. Entreebewijzen voor de ope nings- en slotceremonie zijn zo goed als uitverkocht, maar mil joenen kaarten voor met name de kwalificatieronden blijven liggen. „We hebben 2,2 miljoen van de 5,3 miljoen kaarten ver kocht", aldus een woordvoerder van de organisatie. „Dat komt neer op 157 miljoen euro, 86 pro cent van de gebudgetteerde op brengst." De organisatie had ge hoopt 3,4 miljoen kaarten te ver- Daniel Ward (rechts) geeft tijdens de demonstratietraining in het Olympisch Stadion het stokje over aan Caimin Douglas. foto Matty van Wijnbergen Maar dat komt ook wel goed, verwacht zijn mentor. „Daniël is een snelle leerling, hij is een professional." kopen met een waarde van 183 miljoen euro. De Amerikaanse atleet Calvin Harrison gaat niet naar de Olym pische Spelen. Het Amerikaanse antidopingsbureau Usada legde de atleet een schorsing op van twee jaar wegens het gebruik van verboden middelen. Dat maakte de organisatie zelf be kend. Harrison testte in juni 2003 tij dens de nationale Amerikaanse kampioenschappenpositief voor Modafinil, aldus Usada. De atleet won vier jaar geleden in Sydney nog goud op de 4x400 meter estafette. Die medaille zal hij mogelijk moeten inleveren omdat ploeggenoot Jerome Young naar de mening van de LAAF nooit had mogen meedoen aan de Olympische Spelen we gens dopinggebruik. Griekse zwerfhonden hebbben bezit genomen van het olym pisch dorp. Zwaarbewapende beveilingsmedewerkers jagen de dieren niet weg, maar geven ze eten en behandelen ze uitermate vriendelijk. Dat hebben de le den van het Australische olympi sche team, die het dorp hebben betrokken, gisteren gemeld. In Athene lopen 15.000 zwerfhon den rond. De organisatie van de Spelen heeft laten weten zoveel mogelijk honden tot het einde van het evenement op te sluiten. Tennisster Justine Henin-Hard- enne doet mee aan de Olympi sche Spelen. De Belgische num mer één van de wereld is al lang uit de roulatie wegens een virus infectie, maar denkt toch op tijd fit te zijn. Het laatste toernooi waaraan Henin-Hardenne mee deed was het Franse Open op Ro land Garros in mei. Ze werd in de tweede ronde uitgeschakeld en meldde zich vervolgens on der meer af voor Wimbledon. Griekse paramedici, onder wie diëtisten, masseurs en fysiothe rapeuten, zijn gisteren in Athe ne in staking gegaan. Ze zijn boos omdat een beloofde bonus van 2500 euro voor overuren tij dens de Olympische Spelen is ger schrapt. De hoge kosten van de organisatie van de Spelen heb ben ertoe geleid dat de regering moet bezuinigen. De Griekse au toriteiten bevestigen dat alleen de beveiligingsambtenaren de toeslag ontvangen. Doktoren, paramedici en schoonmakers krijgen geen bonus. Zij krijgen hun gebruikelijke vergoeding voor overuren, wat volgens hen een behoorlijke aderlating is. Tijdens de staking zijn de prak tijken alleen in noodsituaties te bereiken. „We staken vanaf nu iedere dag totdat we krijgen wat ons beloofd is", aldus Chris- tos Barkonikos van de Griekse medische vakbond. „Soldaten, brandweerlieden, agenten en medewerkers van het openbaar vervoer krijgen de toeslag wel. De regering wil voor het over werk 22 euro per dag betalen, een lachertje." ANP/RTR/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40