Smead: 40 uur werk legaal Antoon van Hooff, directeur van Burgers' Zoo, overleden Pokon speurt naar rokers op wc Verdonk: Amnesty in fout over Somaliërs Volgend jaar pas examens inburgering Kritiek op later vliegen Rotterdam Advocaat tekent aan dat bedrijf niet onder CAO valt Opnames voor film over moord Pim Fortuyn Commissie vindt reclame pil tegen kater misleidend Strijd tegen valse 112-melding lukt Meer vragen om hulp via internet Vakantie in eigen land populairder Man verzint bekentenis Illegale kopieën Doom III RETOUR EK BARBECUE Distributeur Jobacom in Zwaag- dijk is tegen de uitspraak in be roep gegaan. Het bedrijf laat op de internetsi te weten dat KG-2 de enige ech te antikaterpil is die alcolhol in het lichaam versneld doet afbre ken. De stof asparagine in de pil zou daarvoor verantwoordelijk zijn. Het gevolg is dat de drinker de andere dag geen kater heeft of last heeft van vermoeidheidsver schijnselen. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - In Arnhem is gis terochtend Antoon van Hooff ih- B&M ,vamd/<VM3 (66), president-directeur van die rentuin Burgers' Zoo, overle den. Dat heeft een woordvoer der van de dierentuin gisteren meegedeeld. Van Hooff leed al geruime tijd aan kanker. Onder leiding van Van Hooff maakte Burgers' Zoo in Arnhem de afgelopen decennia een forse groei door. Hij verwierf voorts bekendheid door het NCRV-na- tuurprogramma 'Ja, natuurlijk'. Van Hooff droeg de leiding over de dierentuin al eerder over aan zijn zoon Alex. Het Arnhemse stadsbestuur eerde de directeur in juli nog met een erepenning. Van Hooff was bij de uitreiking aanwezig. Tijdens dezelfde gele genheid werd het plein voor de dierentuin naar hem vernoemd. Antoon van Hooff heeft het aan zien van dierentuinen in Neder land veranderd. Tot in de jaren zeventig waren diergaardes ver zamelingen van liefst zo exo tisch mogelijke dieren in kleine hokken. Van Hooff zag als eer ste in dat het veel leuker en edu catiever is om dieren in hun ei gen omgeving te tonen. Safari In 1968 opende Burgers Dieren park, zoals de Arnhemse dieren tuin toen nog heette, onder het kersverse directeurschap van Van Hooff het eerste Safaripark op het Europese vasteland. Hij was toen 30 jaar en had het be heer over de dierentuin net over genomen van zijn vader, die op zijn beurt diens vader en oprich- Van Hooff tijdens een bijeen komst begin vorige maand. foto ANP ter van Burgers' had opgevolgd. Het Safaripark, waar bezoekers toen nog met de auto doorheen konden rijden, was een groot en later vaak geïmiteerd succes. Maar het chimpansee-eiland dat in 1971 openging, sloeg alle verwachtingen. Tientallen we tenschappelijke onderzoeken- zijn uitgevoerd onder de bewo- nersgroep van het eiland. De televisieopnames van het chimpansee-eiland maakten van Van Hooff een bekende Ne derlander. Jarenlang presenteer de hij het NCRV-programma 'Ja Natuurlijk'. Met zijn sonore, stem verzorgde hij daarnaast tot voor kort onder andere het com mentaar bij tal van natuurfilms. „Een dierentuin is geen monu ment voor de eeuwigheid, maar een voortdurend veranderende leefomgeving", was de overtui ging van Van Hooff. Daarom gingen vanaf de jaren zeventig delen van de oude diergaarde op de schop. Een wolvenbos en een vrije vluchtvolière verschenen. In 1988 haalde Van Hooff op nieuw de wereldpers met de ope ning van Burgers Bush, een over dekte oerwoudhal. Binnen enke le jaren volgden het Mangrove- bos en de Desert, een nage bootst stukje Sonorawoestijn. „Een bezoek aan Burgers Zoo is eigenlijk een reis om de wereld in een dag", aldus Van Hooff bij de opening van Burgers Ocean in 2000. Het laten zien van de onderwa terwereld was een langgekoes terde wens van de dierentuindi recteur. Maar het bleek tech nisch heel moeilijk en ook de kosten, vijftig miljoen gulden, spraken een woordje mee in het niet-gesubsidieerde familiebe drijf. ANP DEN HAAG - Het duurt tenmin ste nog bijna een jaar voordat toekomstige migranten ver plicht een inburgeringsexamen moeten afleggen. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Justitie zal de Wet inburgering in het bui tenland 'op zijn vroegst' in juni 2005 in werking kunnen treden. Het verplichte inburgeringsexa men voor migranten krijgt vorm. Het ministerie heeft giste ren het wetsvoorstel gepubli ceerd dat de regels en eisen voor deze toets vastlegt. De toekom stige migranten moeten vooral zelf de benodigde kennis over de Nederlandse taal en samenle ving vergaren en de geschatte 350 euro examenkosten opbren gen, blijkt uit het voorstel van minister Verdonk van Vreemde lingenzaken en Integratie. De opzet is dat vreemdelingen die bijvoorbeeld met iemand in Ne derland een gezin willen vor men of zich willen herenigen met familieleden in Nederland, in het buitenland al beginnen met de inburgering. ANP Advertentie Zaterdag 7 augustus Groot Scheepse Kunst Veiling Van de schilderijen die gemaakt zijn tijdens de Schildersweek Domburg van 16 t/m 23 mei 2004. Locatie: Theaterzaal De Parel, Schelpweg 2, Domburg. Kijktijd: 12.00 tot 14.00 uur. Aanvang veiling: 14.00 uur. U bent van harte welkom. ROTTERDAM - De Bewo nersvereniging tegen Vlieg- tuigoverlast (BTV) is ui terst verbolgen over de ver ruiming van de openings tijd van Rotterdam Air- port. Voorzitter P. Neder- veen kondigt aan bezwaar aan te tekenen tegen het be sluit en het verzet des noods tot aan de rechter vol te houden. Staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) heeft de ope ningstijd van het vliegveld met een uur verlengd. Bin nenkomende vliegtuigen zijn nu welkom tot midder nacht. Om de verruiming was gewaagd door Rotter dam en de luchthaven. Nederveen zegt echter over voldoende argumenten te beschikken om het besluit aan te vechten. „Neem al leen maar het feit dat iede re burger in de Europese Unie recht heeft op acht uur nachtrust." De BTV is ook boos op WD en CDA in Rotterdam, die Leefbaar Rotterdam hebben ge steund in de verruiming van de openingstijd. PvdA-gemeenteraadslid M. van Mui jen zegt in een reac tie 'verbijsterd' te zijn. „Eén van de voorwaarden voor de openstelling was het brede maatschappelijk draagvlak. Diverse deelge meenten en omliggende ge meenten hebben zich tegen de verruiming opgesteld. Ook Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben onlangs een motie aangeno men tegen verdere openstel ling in de nacht." De GroenLinks-Kamerleden Van Gent en Duyvendak hebben inmiddels schrifte lijk om opheldering ge vraagd. Zij stellen dat de staatssecretaris het besluit heeft genomen zonder de ef fecten voor omwonenden te berekenen, zonder over leg met omwonenden, rand gemeenten en de Tweede Kamer. GPD van onze redactie binnenland NAARDEN - Het bedrijf Pokon Chrysal in Naarden, bekend van kunstmest voor planten, heeft enkele dagen lang met een came ra op het toilet gecontroleerd of medewerkers van het bedrijf daar niet stiekem rookten. Dat heeft I. Soest, hoofd juridi sche zaken van het bedrijf giste- ren bevestigd. Volgens het be drijf waren de controles nodig omdat een kleine groep mede werkers al het mogelijke doet het rookverbod te omzeilen. Dat verbod heeft overigens niets te maken met de wet op de rook vrije werkplek, maar met veilig heidsvoorschriften omdat in het bedrijf met gevaarlijke stoffen wordt gewerkt. „De laatste tijd ging een aantal medewerkers zelfs zo ver dat rookmelders onklaar werden ge maakt om toch te kunnen roken. Daardoor ontstond een poten tieel gevaarlijke situatie. We hebben herhaaldelijk tijdens co- lectieve bijeenkomsten op de ge varen van dat gedrag gewezen, maar dat hielp niet", aldus Soest. Uiteindelijk is besloten een ca mera te plaatsen op het toilet, een geliefde rookplek. „Deze stond gericht op de deur en niet op de pot. We wilden alleen maar zien of er werd gerookt en door wie." De stiekeme rokers zijn overi gens niet gevonden. De directie wil met de ondernemingsraad overleggen om verdere maatre gelen te nemen. De camera is in middels weer uit het toilet ver wijderd. ANP van onze redactie binnenland GRONINGEN - Het bedrijf Smead valt niet onder de grafi sche CAO. Het verlengen van de werkweek naar 40 uur zonder de werknemers daar extra voor te betalen, is daarom niet onwet tig- Dat stelde advocaat A. van der Wal van Smead gisteren tijdens het kort geding, dat CNV Dien stenbond en FNV Kiem hadden aangespannen tegen het bedrijf. De vakbonden eisen dat Smead onmiddellijk stopt met de lange re werkweek. Ze willen boven dien dat de kantoorartikelenfa brikant met een schadevergoe ding over de brug komt. De voor- zieningenrechter in Groningen doet vrijdag uitspraak. Van der Wal betoogde dat de grafische CAO het resultaat is van onderhandelingen tussen de vakbonden en de werkgeversor ganisatie KVGO. In juli 2003, toen de huidige CAO werd vastgesteld, was Smead echter geen lid meer van het KVGO, aldus de raadsman. Raadsman A. Schellart van de vakbonden wees deze 'flauwe' redenering van de hand. „In communicatie met de onderne mingsraad van Smead werd na drukkelijk gestipuleerd dat de grafische CAO van toepassing is", zei hij. Hij vroeg zich bovendien af waarom de vestigingen van Smead in Hoogezand en Reuver dan wel de individuele bepalin gen uit die CAO naleven. De vak bonden blijven erbij dat Smead 'contractbreuk' pleegt. Smead telt circa 230 werkne mers en heeft naast vestigingen in Hoogezand en Reuver ook een vestiging in Coevorden. Behalve in Coevorden, waar een meerderheid van het personeel zich tegen een langere werk week uitsprak, heeft het bedrijf de werkweek per 1 augustus ver lengd van 36 naar 40 uur, zon der daar extra voor te betalen. Philips Nadat maandag ABN Amro als eerste grote werkgever aankon digde de werkweek te willen ver lengen naar veertig uur, liet Phi lips gisteren weten het goed te vinden dat de discussie hierover met de bonden wordt aange gaan. „We kunnen ons voorstellen dat we het onderwerp tijdens het ko mende CAO-overleg met de bon den aan de orde stellen", aldus een zegsman van Philips. De werkgeversorganisaties VNO-NCW en AWVN verwach ten dat de veertigurige werk week vooral op de langere ter mijn een plek zal krijgen op de agenda voor CAO-onderhande- lingen. ANP AMSTERDAM - De Reclame Co decommissie vindt de reclame voor de antikaterpil KG-2 mis leidend. Zij sprak zich uit na een klacht van de Stichting Al coholpreventie Stap tegen de distributeur van de pil. De com missie liet dat gisteren weten. Volgens de commissie is de recla me voor de antikaterpil in strijd piet artikel 2 van de Nederland se Reclamecode, dat bepaalt dat reclame-uitingen in overeen stemming moeten zijn met de wet, de goede smaak en het fat soen. DEN HAAG - Regisseur Theo van Gogh (links) overlegt met hoofdrolspelers Tara El ders en Thijs Römer tijdens de opnames in Den Haag van de nieuwe Nederlandse film 0605. De controversiële film legt verband tussen de moord op Pim Fortuyn en een complot van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst. Elders en Römer spelen respectievelijk een milieuactiviste en een fotograaf die op 6 mei 2002 aanwezig zijn op het Mediapark waar Fortuyn werd doodgeschoten. Reinout Bussemaker speelt de rol van de moordenaar. Voor de rol van Fortuyn is geen acteur ingehuurd. Van Gogh maakt veelvuldig gebruik van archiefbeelden van de politicus. De film gaat op 12 de cember in première op internet op de site van Tiscali, die de film financiert. Een paar maanden later komt de film in de bioscopen. foto Marcel Hemelrijk/ANP woensdag 4 augustus 2004 ASSEN - Het aantal loze 112-meldingen dat bij de meld kamer van de politie in Drenthe binnenkomt, is sinds een proef met de 'voicebom' fors gedaald. Bellers die vanaf het vaste telefoonnet in deze provincie de alarmcentrale met valse meldingen bestoken, krijgen sinds maart een of meer waarschuwingstelefoontjes te rug. Een woordvoerder van de politie liet gisteren weten dat de proef verlengd is tot het najaar. Bij de Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) en het korps Friesland loopt eveneens een proef met de 'voice bom'. ANP VENLO - Steeds meer mensen die in vertrouwen hulp en steun zoeken of hun hart willen luchten, doen dat via in ternet. Ze kiezen er daarbij in toenemende mate voor om te chatten met hulpverleners. Dat meldde gisteren Stich ting SOShulp Nederland. De organisatie registreerde vorig jaar 2563 hulpcontacten via e-mail en chat. Dat was een stijging van ruim 28 pro cent. Het aantal hulpvragen via chat nam met 64 procent toe. ANP AMSTERDAM - Ruim een kwart van de vakantiegangers blijft deze zomer in eigen land. Ondanks het tegenvallen de weer in juni en de eerste helft van juli vieren daarmee meer Nederlanders hun vakantie in eigen land dan in 2003. Tijdens de bijzonder mooie zomer van vorig jaar koos nog 23 procent een Nederlands vakantieadres. Dat bleek gisteren uit onderzoek van Trendbox onder cir ca 2500 mensen. Vooral de campings doen het beter. Dit jaar wordt door 36 procent gekampeerd, tegen 33 procent vorig jaar. De bungalows lopen iets achter: 18 procent huurt deze zomer een huisje. In 2003 was dit nog 19 pro cent. ANP TILBURG - De man die half juli bekende dat hij Denise Schouten uit Tilburg had vermoord, heeft dit verzonnen. Dit maakte de Tilburgse politie gisteren bekend, Uit on dervraging bleek dat de man niets te maken heeft met de moord. De 29-jarige man uit Haarlem verblijft op de psychiatri sche afdeling van een penitentiaire inrichting. Hij wilde volgens de politie met zijn bekentenis aandacht vragen voor zijn persoonlijke problemen. Denise Schouten over leed op 27 december 1999, toen ze 21 was. ANP BREDA - In nieuwsgroepen en bij uitwisseldiensten op in ternet circuleren sinds zondag illegale kopieën van het schietspel Doom III. Dat heeft de Nederlandse distribu teur Contact Data gisteren bevestigd. Het spel ligt sinds maandag in Amerikaanse winkels en is pas vanaf volgen de week vrijdag in Nederland te koop. Volgens een woordvoerder van het Nederlandse bedrijf bestaat het vermoeden dat een exemplaar zonder kopieer beveiliging online is gezet. Het kan ook zijn dat de beveili ging is gekraakt, meldde uitgever Activision. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Amnesty Interna tional heeft vorige week onjuis te informatie verstrekt over de dood van twee Somalische asiel zoekers. Volgens minister Ver donk van Vreemdelingenzaken gaat het slechts om één in Neder land uitgeprocedeerde asielzoe ker die acht maanden na zijn te rugkeer in Somalië in de hoofd stad Mogadishu werd beroofd en vermoord. Amnesty bracht vorige week woensdag naar buiten dat twee in Nederland afgewezen Somali sche asielzoekers in mei, kort na hun uitzetting waren vermoord. In antwoord op vragen van GroenLinks en de SP maakte Verdonk de Tweede Kamer giste ren duidelijk dat die informatie niet klopt. Bij haar is alleen een geval be kend van een uitgeprocedeerde asielzoeker die in de voor hem onveilige hoofdstad werd ver moord. De man had een vliegticket voor het voor hem veilige Somali- eland. Hij heeft zelf het risico ge nomen naar Mogadishu te gaan. Alleen al gezien het tijdsverloop is er volgens Verdonk dan ook geen verband te leggen met het Nederlandse terugkeerbeleid. De identiteit van het tweede slachtoffer is bij de Immigratie en Naturalisatiedienst niet be kend, aldus de minister. Amnes ty erkent in een reactie dat Ne derland niet verantwoordelijk gehouden kan worden voor de dood van de Somaliër. Ook heeft de organisatie in het Engel stalig onderzoek nooit beweerd dat het om twee in Nederland af gewezen asielzoekers ging. Het andere slachtoffer was een in Denemarken afgewezen asielzoe ker, aldus een woordvoerder van Amnesty in Amsterdam. Evenmin is beweerd dat de bei de Somaliërs vlak na hun uitzet ting zouden zijn vermoord. In het van oorsprong Engelse verhaal dat vorige week via pers bureau Reuters naar buiten kwam, is Nederland ook niet in verwijtende zin aangesproken, aldus de woordvoerder. Het ging erom regeringen er nog eens op te wijzen geen asielzoe kers naar het onveilige zuiden van het land uit te zetten. Ook het vliegveld van Mogadishu blijft volgens de organisatie een risicofactor. Verdonk weigert vooralsnog een onderzoek in te stellen naar het overlijden van de asielzoeker. Volgens haar is daarvoor onvol doende aanleiding. Evenmin is zij bereid een waarnemer aan te stellen die afgewezen asielzoe kers volgt. ANP Advertentie Ondanks zorgvuldige selectie en voortdurende kwaliteitsbewaking van ons assortiment, blijkt de zgn. EK Barbecue niet te voldoen aan de eisen die u als consument mag verwachten. De laklaag aan de buitenkant van de EK Barbecue kan namelijk vlam vatten. De EK Barbecue heeft UAC code 8710389249502, Praxis artikelnummer 01990381, f I verkoopprijs 34.95. Levert u de EK Barbecue aub in bij de dichtst bijzijnde Praxis vestiging, dan ontvangt u het aankoopbedrag a 34.95 retour of een RVS kogelbarbecue t.w.v. 54.99. Heeft u de kassabon nog in uw bezit, neemt u deze aub mee. Onze excuses voor het ongemak. Praxis Doe-het-zelf-Center B.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3