Clubs weg uit Houtenkwartier PZC PZC Dijken veilig en vogelvriendelijk Sneller actie na plegen winkeldiefstal Vechtersbaas loopt in het vervolg weg Hulst wil intentieverklaring over aanpak activiteitencentrum Dorpsfeest in Cadzand Beachparty in Terneuzen Keizerbolling Imkerij dag in Heinkenszand agenda 0800 - 0231 231 (GRATIS) 11 12 Betrapt bij dumpen caravanwrak Motorrijder gewond bij Bruinisse Inbraak in vakantiewoning Snorfietser bezeert hoofd bij val Horeca tegen verdieping Schelde Hnnr Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst wil een intentieverklaring teke nen met Woonstichting Hulst en Sprangers bouwbedrijf in Ter- neuzen voor de aanpak van het Houtenkwartier in Hulst. De verenigingen kunnen echter niet in het activiteitencentrum blij ven. Onlangs lekten plannen uit dat Hulst in gesprek was met de Woonstichting over de verbou wing van het Houtenkwartier. De woningbouwcorporatie wil de volgens de originele plannen het activiteitencentrum oveme- CADZAND - Cadzand viert mor gen het jaarlijkse dorpsfeest. Om negen uur 's ochtends begin nen een grote braderie en rom melmarkt in en om de Maria- straat. Er zijn ook demonstraties van oude ambachten, een roofvogel show door een valkenier en een tentoonstelling van oude land bouwvoertuigen. Voor de kinde ren is er een springkussen. Ook kunnen zij zich laten schmin ken. In en om de brandweerkazerne aan de Nieuwleusenerstraat 'geeft de brandweer samen met de EHBO en Lotus (Landelijk opleiding tot uitbeelding van slachtoffers) om 10.30 en 14.00 uur hulpverleningsdemonstra ties. Er zijn ook informatie stands van organisaties als de brandweer, KNRM en de Vrien den van de Koninklijke Marine. In de hervormde kerk zijn kunst werken te bewonderen. Meidert de Jong geeft een orgelconcert. Vanaf 16.00 uur kunnen kinde ren stokbrood bakken bij tuin centrum Schuttershof aan de Mariastraat. Om 20.00 uur volgt een dansavond in de loods van loonbedrijf Francke aan de Bad huisweg, TERNEUZEN - Buurtwerk Scas houdt zaterdag een beach party in buurtcentrum 't Schel- penhoëkje aan de Dokweg in Terneuzen. De zaal wordt omgetoverd tot een wit zandstrand met palm bomen. De band J&J Two Men uit Vlissingen geeft een optre den. De beachparty begint om 20.00 uur. IJZENDIJKE - Bolclub Mo- lenzicht houdt zaterdag 21 au gustus de jaarlijkse keizerbol ling achter de Molen in IJzendij- ke. Het evenement begint om 13.30 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur men van de gemeente, de twee verdiepingen verbouwen tot ap partementen en de begane grond behouden voor de vereni gingen die gebruik maken van het pand. Het merendeel van de Hulster raadsfracties had wel oren naar deze plannen. Het college van burgemeester en wethouders hoefde dan niet meer te zoeken naar alternatieve huisvesting voor de verenigingen. Daar naast zou het gebouw gespaard blijven. Veel fracties vinden dat het da- door Cees Maas TERNEUZEN - De winkeliers in het centrum van Terneuzen kunnen voortaan sneller en ge makkelijker aangifte doen van winkeldiefstal. Het gevolg daar van is dat eventuele dieven snel ler in de kraag kunnen worden gevat. Winkeldiefstal is geen groot en groeiend probleem in Terneu zen. In elke stad komt het voor, maar in het Zeeuwse wordt er verhoudingsgewijs meer uit win kels gepikt in Vlissingen en Mid delburg dan in de Zeeuws- Vlaamse stad. „De laatste dief stal bij mij bijvoorbeeld dateert van zeven jaar geleden", zei voorzitter A. Legrand van de On dernemersvereniging City Ter- neuzen gisteren in de Grote Kerk van Terneuzen. Daar werd het startsein gegeven voor een nieuwe actie tegen winkeldief stal. Alle winkeliers krijgen een zogeheten werkmap die gevuld gelijks bestuur blijft aansturen op sloop van het gebouw en wil len hier niet aan. Nieuw voorstel Het college had altijd drie op ties voor het Houtenkwartier voor ogen; slopen en nieuw bouw, verbouwen tot apparte mentencomplex of behoud als activiteitencentrum Met het plan van de Woonstich ting zou volgens de commissiele den twee vliegen in een klap te slaan zijn. Het originele plan van de corporatie, dat met ge- is met allerlei formulieren om aangifte te doen van bijvoor beeld diefstal en vernieling. Die formulieren kunnen in de winkel snel worden ingevuld en worden afgegeven bij het politie bureau. De originele, veel uitge breidere aangifte wordt dan op gemaakt door de politie en gere tourneerd, voor een handteke ning van de winkelier. Een voor deel van deze werkwijze is dat de winkelier tijd bespaart om- juich werd onthaald, is nu ech ter van tafel. Er ligt nu een an der voorstel waar de gemeente mee verder wil gaan. „Hulst wil het Houtenkwartier volgend jaar leeg aan ons opleveren", zegt J. Valckx, directeur van Woonstichting Hulst. „Ook de benedenverdieping zal dus inge richt worden als woonruimte." Hoeveel appartementen er in to taal in het te verbouwen activi teitencentrum komen, kon Valckx niet zeggen. Volgens hem heeft de gemeente bedongen dat de verenigingen dat de tijdrovende aangifte op het politiebureau niet meer no dig is. „Soms moet je voor één gestolen T-shirtje je winkel slui ten om aangifte te gaan doen. De kosten wegen daar dan niet tegen op", zei A. Stoffels van Coördinatie en Management van de ondernemersvereniging gisteren bij de presentatie van de map. De lijnen tussen politie en ondernemers worden korter. Het gevolg is dat de politie met toch elders worden onderge bracht. Hulst gaat dus door met het regelen van nieuw onder dak. Als het aan de corporatie ligt, die met Sprangers bouwbedrijf uit Terneuzen een combinatie heeft gevormd, wordt het Hou tenkwartier niet gesloopt, maar ook dat is nu onzeker. Valckx: „Er moet eerst een tech nisch en financieel onderzoek volgen. Als blijkt dat renovatie toch niet haalbaar is, zal het Houtenkwartier alsnog worden gesloopt. Onze combinatie be de 'ontwerpaangifte' in de hand sneller tot actie kan komen. „Het is een handig middel en een goede zaak," zei de Terneu- zense wethouder A. van Waes, die de map officieel presenteer de aan voorzitter Legrand. „De maatschappij maken we samen en dit project kan bijdragen aan een nog veiliger winkelstad. Het is goed, dat dit nu zo gestructu reerd is", aldus de wethouder. Het idee is afkomstig van een soortgelijk project dat aan de kust van Zeeuws-Vlaanderen is opgezet. Toeristen op de grote campings kunnen tegenwoordig aan de balie van hun camping aangifte doen van bijvoorbeeld diefstal. Ze hoeven er niet meer voor naar het politiebureau. Een ander voordeel van het nieu we project in Terneuzen is dat het preventief kan werken. Wan neer winkeldieven weten dat de pakkans groter is, denken ze wellicht nog een keer na voor dat ze over de schreef gaan, is de veronderstelling. „We willen houdt dan wel de opdracht voor nieuwbouw." Renovatie is vaak duurder dan nieuwbouw, maar de gemeente pareert door een verbouwing hoogstwaarschijn lijk veel rompslomp. Aangezien het Houtenkwartier in de bin nenstad staat, naast de stadswal len, ontkomt Hulst bij sloop en nieuwbouw waarschijnlijk niet aan duur en tijdrovend archeolo gisch onderzoek. Over de intentieverklaring wordt verder gepraat als wet houder F. van Driessche terug is van vakantie. een schoon, gastvrij en veilig Terneuzen en dit past er prima in", vatte voorzitter Legrand sa men. Het vervolg op het project is het doen van versnelde elek tronische aangifte via internet, maar dat staat in Zeeland nog in de kinderschoenen. HEINKENSZAND - Geestdrifti ge bijenhouders uit de Zak van Zuid-Beveland, houden zater dag de Dag van de Imkerij in het informatiecentrum van de Schaapskooi in Heinkenszand. De imkers vertellen over hun hobby tussen 10.30 en 16.30 urn en in een tentoonstelling kun nen belangstellenden zelf zien hoe de imkerij in zijn werk gaat. Wat de bijen maken, honing en was, en wat de imkers er vervol gens mee doen, is te koop. door Emile Calon MIDDELBURG - Officier van justitie R. Rammeloo had een strafblad van minstens enkele kantjes verwacht. Groot was dan ook zijn verbazing toen bleek dat in het archief van het Openbaar Ministerie niets was te vinden over de 28-jarige inwo ner van Sint-Jansteen. Die moest gisteren voor de Middel burgse politierechter verschij nen voor het slaan van een oude re man op de parkeerplaats van Neckermann. Uit het proces-verbaal van het incident had Rammeloo een beeld gekregen van een heetge bakerd persoon. De inwoner van Sint-Jansteen hield hem echter voor dat hij niets moet hebben van gewelddadig ge drag. Hij erkende ook dat hij die 7e januari van dit jaar fout was. Hij had gewoon moeten weglo pen en zich niets moeten aan- STREEKACTIVITEITEN AARDENBURG - Schutterslocatie, 19.00 uur: Schieting voor toeristen; AXEL - Café Cambrïnus, 16.00 uur: Ster- rit; Gregoriuscentrum, 13.45 uur: Fiets club; BRESKENS - Handelshaven. 10.30 uur: Avontuurlijke boottochten naar de Zandplaten; Centrum en Spuiplein, Dol le woensdag; BROUWERSHAVEN Sint Nicolaas- kerk, 20.00 uur: Orgelconcert Jacques van den Dool; CADZAND-BAD - Evenemententer rein, 16.30 en 20.00 uur: Voorstelling staatscircus Moskou-Holiday; EMMAPOLDER - Bezoekerscentrum, 11.00 uur: Excursie door Verdronken Land van Saeftinge; HEIKANT - 't Heike, 13.30 uur: Schie ting; HOOFDPLAAT Schapenboerderij Goede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; N.H. kerk, 20.00 uur: Zomeravondcon cert; HULST De Lieve, 10.30 uur: Biblio theek; 13.00 uur: Open centrum; trekken van de woorden die de oudere Belg tegen hem riep. Hij was met de man in aanva ring gekomen toen hij zijn auto wilde parkeren en die man en zijn vrouw in de weg liepen. Hij stapte uit en wees hen daarop waarna die man, zo vertelde hij aan politierechter G. van Un- nik, hem beledigde. Ook zou de ze hem toegeroepen hebben dat hij hem klappen ging geven. De 28-jarige draaide zich daarop om, zag dat de man hem nader de, gaf de man een schop, greep hem beet bij zijn keel en sloeg hem tot slot in het gezicht. „Ik ga toch niet afwachten tot ik klappen krijg?", verweerde hij zich. Na wat nadenken erkende hij dat hij de verstandigste had moeten zijn. In het vervolg zal hij ook beslist weglopen, beloof de hij. De officier vond dat een geldboe te volstond en eiste driehonderd euro. Van Unnik kon zich in dat bedrag vinden. KOEWACHT - De Lange Akkers. 13.30 uur: Kaarten; Matthijsstraat 2, 19.00 uur: Workshop creatief met cement; NIEUW-NAMEN - Cafe Sint Cecilia, 19.30 uur: Bingo; Bezoekerscentrum Saeftinge, 11.00 uur: Vertrekpunt excur sie verdronken land van Saeftinge; NIEUWVLIET - Parking frituur 't Ge maal aan de Zeedijk, 19.30 uur: Excur sie in Verdronken Zwarte Polder; OOSTBURG - Centrum, Avond brade rie; Trekpaardenmelkerij Nortier-Buyze. 10.30 -16.00 uur: Open dag; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - Sint Albert, 13.00 uur: Quiltpatchwork, haken, borduren en frivolité voor dames; biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; ZAAMSLAG - Boerderij 't Steedje, 13.30 uur: Diekenfietstocht over 25 kilo meter; ZUIDZANDE - Centrum, Dorpsfeest met onder meer rommelmarkt en play- backshow. (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen (Advertentie) Een waterbed koop je bij Rademakers Voor het Beste Bed Slaapkenner j Rademakers Heeft een slaapoplossing voor iedereen Sloopkcnncr Radcmakcri: Axelwstraat 192 Terncuicn Tcletoon 0115-613130 www.slaapkenner.nl woensdag 4 augustus 2004 Een uitgekiend maaibeleid moet ervoor zorgen dat de dijken toegankelijk blijven voor onder meer broedende vogels en grazende schapen. foto Camile Schelstraete door René Hoonhorst TERNEUZEN - De wortels van stevige, Deltaveilige dijkvegetatie zijn het best te vergelijken met een ouderwetse pan- nenspons. Zo'n spons die bestond uit in eengestrengelde kunststofvezels. Het wortelpakket van gras en planten op een zeedijk moet net zo dicht verweven zijn om stormen en springvloeden te weerstaan, legt A. Provoost van het Wa terschap Zeeuws-Vlaanderen uit. Het hoofd waterkeringen bevestigt dat zeedijken op tijd moeten worden ge maaid om hun waterwerende werk te kunnen doen. Het gras op de dijken mag niet te hoog opschieten om erosie- bestendig te blijven. Het gras gaat dood als er niet tijdig wordt gemaaid en wor tels van dode planten verliezen hun grip op de bodem. Klepelen biedt ook geen oplossing, omdat het afgemaaide groen daarna blijft liggen. Teveel mest is ook weer slecht voor een dicht wortel- pakket. Waterschapsbestuurders hebben dus groot gelijk als ze op het belang van tij dig maaien en - net zo belangrijk - di rect afvoeren van het maaisel wijzen. Maar dat wil niet zeggen dat het Zeeuws-Vlaamse schap een heel jaar moet kunnen maaien om de veiligheid te kunnen waarborgen. Een strikt be heer en een zorgvuldige planning kun nen er voor zorgen dat goed te leven is met de nieuwe Flora- en Faunawet, ver wacht Provoost. Het waterschap kwam vorig jaar en het afgelopen voorjaar in aanvaring met natuurbeschermers en 'groene' politieke partijen, omdat het schap vogelmoorden op zijn geweten had door te maaien tijdens het broedsei- zoen. Verkiezingsstunt Enkele hoofdingelanden waren vooral boos op de SP-afdeling, die bij wijze van 'goedkope verkiezingsstunt', aangif te deed van het overtreden van de Flo ra- en Faunawet. Gezworene A. Paau- we (waterkeringen) liet vorige maand onverbloemd weten dat veiligheid bo venaan staat voor het waterschap. Paau- we is ook voorzitter van natuurbescher mingsvereniging De Steltkluut. En het wekte dan ook geen verbazing dat hij er snel aan toevoegde dat het schap daar naast zoveel mogelijk rekening houdt met de Flora- en Faunawet. Voor Provoost spreekt dat overigens vanzelf. Hij benadrukt dat komend na jaar nog duidelijk moet worden hoe de nieuwe wet er precies uit komt te zien. Ook is over enkele maanden pas bekend welke ontheffingsmogelijkheden er ko men. Maar het hoofd waterkeringen laat nu al weten dat het schap niet puur afhankelijk is van de mogelijk te verkrij gen ontheffingen. Door een strikte plan ning en uitgekiend beheer van verschil lende dijkvakken kan het waterschap verschillende heren tegelijkertijd die nen. De veiligheid hoeft niet te lijden onder de belangen van de natuur en het recreatief medegebruik, betoogt het hoofd waterkeringen. Het gras kan kort worden gehouden door schapen te laten grazen. Maaien van dijken hoeft ook pas in de zomer (als jonge vogels al zijn uitgevlogen) te gebeuren als pachters geen kunstmest op dijkvakken strooien. „Kunstmest moet het gras sneller laten groeien om het maaisel als hooi te kunnen gebrui ken. Als geen mest wordt gebruikt, groeit het gras minder snel, zeker aan de buitendijkse kant. Het trager groeiende gras wortelt ook beter omdat de planten dieper de bodem in moeten om voedsel te vinden in de schrale grond." Provoost pleit er niet voor om pachters geen enkele kans meer te geven om vee voer van de dijken te halen. Inventarisa tie van de verschillende dijkvakken moet duidelijk maken waar nog voor de hooiproductie kan worden gemaaid en waar dat vermeden moet worden. De proeven met kleidijken bij Saeftinge zijn geslaagd en de veilige en natuur vriendelijke dijken kunnen ook bij na tuurgebieden als Het Zwin, de Verdron ken Zwarte Polder en het Hellegat wor den aangelegd. Vogels hebben daardoor al een aantal natuurlijke fourageer-, rust- en broed plaatsen langs de 85 kilometer lange kust van Zeeuws-Vlaanderen. Een uitge kiend maaibeleid moet er voor zorgen dat de dijken tussen Breskens en Saef tinge zowel veilig blijven alsmede gro tendeels toegankelijk voor broedende vogels, grazende schapen en recreëren de mensen. „Als alle spelregels van de Flora- en Faunawet bekend zijn, moet er een gede gen bestuurlijk, organisatorische afwe ging worden gemaakt. Als dat goed ge beurt, blijft er mijns inziens ook nog wel wat ruimte voor hooiwinning op een aantal plaatsen langs de kust." TERNEUZEN - Een 21-jarige Hulstenaar en een 22-jari- ge Terneuzenaar zijn gisteravond aangehouden nadat ze in de bossen bij de Eendrachtsweg in Zaamslag een cara vanwrak en hout hadden gedumpt. Hierna waren zij in een personenauto, waarvan het kente ken geschorst bleek te zijn, weggereden. De politie, die ge waarschuwd was, trof de auto aan in de Serlippensstraat in de Terneuzen, waar de twee vervolgens werden aange houden. BRUINISSE - Op de N59 bij Bruinisse is gisteravond om zeven uur een 49-jarige motorrijder gewond geraakt bij een botsing met een personenauto. Waarschijnlijk haalde de motorrijder uit de gemeente Schouwen-Duiveland een file in, die was ontstaan voor de brug van Bruinisse. Hij kwam hierbij frontaal in botsing met een personen auto, bestuurd door een 48-jarige vrouw uit dezelfde ge meente. De vrouw raakte, voor zover bekend, niet ge wond. De motorrijder is naar het ziekenhuis in Dirksland overgebracht. RENESSE - In een vakantiewoning aan de Oude Mool- weg in Renesse is maandag ingebroken. Uit het huis wer den geld en sieraden ontvreemd. De waarde van de gestolen goederen bedraagt enkele hon derden euro's. VROUWENPOLDER - Een 76-jarige snorfietser uit Zie- rikzee is gistermiddag rond half zes in Vrouwenpolder ge wond geraakt bij een aanrijding. Een 40-jarige automobilist uit Margraten (D) die met zijn personenauto stilstond op de Faelweg, reed op een gege ven moment achteruit de rijbaan op. Hierbij liet hij de snorfietser niet voorgaan. De Zierikzeeënaar viel en kwam met zijn hoofd op de grond terecht. Hij is met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissin gen. DOMBURG - De gemeente Veere moet zich bij elke gele genheid uitspreken, verweren en verzetten tegen een ver dere verdieping of verbreding van de Westerschelde. Dat schrijft de afdeling Veere van Koninklijke Horeca Ne derland in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Veere. De horeca-ondernemers zijn bang dat de verdieping de sastreuze gevolgen heeft voor het strand, de belangrijkste publiekstrekken van de gemeente Veere. Het strand is al meer dan een halve eeuw de belangrijkste reden voor toe risten om naar de gemeente Veere te komen, stellen de on dernemers. De verdieping of verbreding van de Wester schelde tast de kust en de Walcherse stranden aan. Eind vorige maand richtte de Federatie van Ondernemers verenigingen Veere zich tot de Statencommissie ecologie en water. De club van ondernemers vroeg de statenleden zich met klem uit te spreken tegen een verdere verdieping van de vaargeul in de Westerschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37