PZC Taakstraf wordt flink ontdoken Fietsen langs het Landfront Groene zeep en haaientanden maken Zeeuwse Dag "HT™ ~"""L Reclassering pleit voor consequenter hanteren regels Twee romans en verhalenbundel Warren ontdekt Kroosvaren geeft zich gewonnen Groot verschil bouwleges Vrachtwagentrailer slecht beveiligd Betrapt op rijden onder invloed Vrouw steelt babyspullen Oldtimershow in Heikant Op zoek naar eer. baan PZC Kleintjes «QJgjjggfc, zeeuwse almanak Bekakt (2) Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@ pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. woensdag 4 augustus 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen door Emile Calon MIDDELBURG - De reclasse ring moet heel veel moeite doen om taakstraffen uitgevoerd te krijgen. Redelijk wat veroordeel den geloven het wel en verschij nen niet of nauwelijks op het werk om daar hun straffen te on dergaan, bekende J. Baljee van de reclassering Zeeland gisteren tijdens een zitting van de Mid delburgse politierechter. I Aan de orde was een beroep van I een Temeuzenaar tegen het om zetten van zijn taakstraf in een gevangenisstraf. Politierechter G van Unnik en officier van jus- i titie R. Rammeloo toonden zich I om te beginnen verbaasd dat de jongeman niet was komen opda- i gen om zijn beroep toe te lich- i ten. J. Baljee was wel aanwezig en vertelde dat niet komen opda- I gen een gekend kenmerk is van j de Temeuzenaar. De reclassering heeft hem, aldus Baljee, vele brieven gestuurd om hem te herinneren aan de straf die hem is opgelegd en die hij consequent weigerde uit te voeren. De Temeuzenaar liet zich pas zien toen de reclasse- j ring schreef dat men de recht- i bank zou adviseren de taakstraf j om te zetten in een gevangenis- i straf. De jongeman kreeg toen nog één kans, die hij vervolgens j niet benutte. Wederom ver- scheen hij niet op z'n werk. „Wij hebben het nu wel gehad met hem", aldus Baljee. Verbijsterd Rammeloo kende geen medelij- den met de Temeuzenaar en eis- I te omzetting van de werkstraf van tachtig uur in een gevange- nisstraf van veertig dagen. Van Unnik vonniste conform en stel de dat hij verbijsterd is over het gemak waarmee veroordeelden omspringen met hun taakstraf fen. „Daar wens ik niet aan mee te doen. Wie niet wil luisteren, moet maar voelen." Bijna dagelijks behandelen de Middelburgse politierechters be zwaren van veroordeelden tegen het omzetten van de taakstraf in een celstraf. Tijdens die zittin gen blijkt dat heel wat van hen een taakstraf zien als een soort vrijwilligerswerk en niet als een straf die uitgevoerd moet wor den. Baljee erkende na afloop van de zitting ook dat zijn dienst de grootste moeite heeft om werk plaatsen te vinden waar veroor deelden aan de slag kunnen voor het uitvoeren van opgeleg de taakstraffen. Vooral omdat de veroordeelden vaak zonder bericht niet komen. „Dat willen werkgevers niet." Om die reden heeft de dienst een eigen werk plaats waar een aantal aan de slag kan. Ook merkte Baljee op dat som migen wel op het werk verschij nen, maar vervolgens weigeren iets uit te voeren. Afgelopen maandag bijvoorbeeld, moest een aantal van hen een muur ver ven. Ze vonden het volgens de medewerker van de reclassering echter veel te warm om daad werkelijk aan de slag te gaan. Rugdekking Baljee klaagde ook over het ge brek aan rugdekking van de kant van het Openbaar Ministe rie en de rechterlijke macht. Als voorbeeld vertelde hij het ver haal van een jongeman die ver oordeeld was tot 120 uur taak-, straf. Hij kwam echter niet opdagen, moest weer voorkomen en werd vervolgens veroordeeld tot tach tig uur werkstraf. „Die jonge man kwam glunderend de werk plaats binnen en pochte over zijn succes." Volgens Baljee weten de gestraf ten dat er een groot cellentekort is en dat mensen met een beperk te gevangenisstraf nauwelijks worden aangepakt. Dat bleek af gelopen weken ook tijdens zittin gen van Middelburgse rechters. Daar was een aantal keren te ho ren dat veroordeelden met een celstraf van enkele weken vaak al na één of twee nachten naar huis konden. Baljee pleitte dan ook voor een consequent en dui delijk beleid waarbij niet wordt afgeweken van de regels. „Al léén dan is het mogelijk om de taakstraf niet te laten verwate- GOES - In de nagelaten papie ren van schrijver en PZC-criti- cus Hans Warren (1921-2001) zijn twee romans en een verha lenbundel opgedoken die tot dusverre onbekend waren. De werken zijn geschreven rond 1950. De romans, Om het be houd der eenzaamheid en Een I vriend voor de schemering gehe ten, bleven indertijd ongepubli- J ceerd vanwege de vrijmoedige wijze waarop over homoseksue- I le betrekkingen wordt gespro- ken De verhalenbundel draagt j de titel Narcissus Bifrons. Warren is bekend geworden doorzijn Geheim dagboek, waar- van begin dit jaar het zestiende I deel verscheen. Daarnaast schreef hij vele boekbesprekin- gen voor de PZC en poëzie. Tot nu toe is er weinig proza van I hem gepubliceerd. Het bekendst werd de korte oorlogsnovelle Steen der hulpdie binnenkort wordt verfilmd door de Bel- I gische regisseur Bavo Defurne. De nu opgedoken romans en de verhalenbundel worden toege voegd aan de literaire nalaten schap van Warren, die vrijdag 17 september officieel wordt overgedragen aan de Zeeuwse Bibliotheek. Zijn collectie fossie le schelpen, gevonden op strand De Kaloot bij Borssele. wordt ge schonken aan het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der We- 1 tenschappen. ZIERIKZEE - De stadsgracht van Zierikzee is weer schoon. De strijd van de gemeente Schouwen-Duiveland tegen de grote kroosvaren is in het voor deel van de gemeente beslecht. I Bij een grote schoonmaakbeurt vorige maand werd 50.000 kilo van het snelgroeiende water plantje verwijderd. De laatste restjes werden onlangs wegge haald. Hoe het oorspronkelijk uit Amerika afkomstige plantje in de singel terecht is gekomen valt volgens opzichter K. Koen- raadt van de gemeentelijke dienst Openbare Werken moei lijk te zeggen. Hij houdt het er op dat het waterplantje via vo gels is 'overgewaaid' van de Ver enigde Staten naar Europa. De explosieve groei heeft waar schijnlijk te maken met de hete zomer van 2003 en de daarop volgende zachte winter. door Wilma Valk NIEUWVLIET. „Het is niet moeilijk, alleen een beetje zwaar." Met veel inspanning en vooral enthousiasme schrobt Vi vian (8) op een wasbord en draait Marjolein (10) de was door de wringer. Een onderdeel van de Zeeuwse Dag op Camping de Pannen- schuur was gisteren het Waskot van het gelijknamige museum in Wemeldinge. Wasattributen uit de jaren dertig van de vorige eeuw trokken veel bekijks en vooral het wassen met groene zeep en lekker in het water zit ten trok de jeugd en daarbij toch vooral de meisjes. Heel wat kraampjes waren er verder met bijzondere, interes sante dingen. Kantklossen, hout snijden, spinnen en stro vlech ten, babbelaars en zelfgemaakte kersenjam. Het aanbod was groot: „Ik ben vandaag vooral bezig hangers van haaientanden te maken", vertelt Paul Blom- me. „Ik sta hier al voor het ne gende jaar en met veel succes. Haaientanden verkoop ik hier haast niet, hier worden ze gevon den! Ze komen zo met een potje over de dijk, geven ze aan mij en ik mag er hangers van maken." Elvira de Ruijsscher, al jaren sa men met echtgenoot Adri be kend door hun boterbabbelaars en flokkers, heeft de zaak over gedragen. Toch waren ze ook nu weer present: „Ik ben medeorga nisator van deze dag. Ik moet er toch zijn, dus bakken we van daag Zeeuwse wafels." Enkele andere kramen verkoch ten niet-Zeeuwse producten: „Ze staan hier aan de rand voor een beetje variatie," aldus Marti - ne de Jonge van de Pannen- schuur. Zo kon men naast Zeeuwse voorwerpen en lekker nijen ook tuinkabouters, Egypti sche goden en magneetsieraden zien. Een Zeeuwse Dag met veel ver rassingen. Op de Zeeuwse Dag op camping de Pannenschuur in Nieuwvliet wordt ouderwets gewassen. foto Camile Schelstraete Deze zomer volgt de PZC het Monopoly-spelbord, dat voor de ze gelegenheid een geheel Zeeuwse invulling heeft gekre gen. De dobbelsteen brengt ons van daag op algemeen fonds. -É De meeste mensen krijgen geen warm gevoel van de term alge meen fonds. Want dat betekent: betalen en maar weinig terugkrij gen. Neem nou Europa, eigenlijk één groot algemeen fonds. Wan neer ziet de grootste netto-betaler - inderdaad, Nederland - daar nou iets van terug? Nou, op Wal cheren, ergens tussen Groot en Klein Valkenisse, langs de Zeeuw se kust. Langs diezelfde kust staan nog steeds tal van bunkers. In 1941 be gonnen de Duitsers deze verdedi gingswerken te bouwen. De door gang naar Antwerpen diende met deze betonnen kolossen te worden verhinderd. Van dit zogeheten 'Seefront' zijn nog tal van bunkers te bezichtigen langs de Walcherse kust. Minder bekend is het 'Land- front', de verdedigingslinies aan de andere kant. Langs de Atlantik- wal werden namelijk tal van be langrijke steden verdedigd met nog eens een extra rij bunkers aan de landzijde. Zo geschiedde ook rondom Vlissin- gen. „De Duitsers maakten pas later in de oorlog een begin met de aanleg van deze bunkers", legt Lenco van der Weel van de Stichting Bunker- behoud uit. „Pas vanaf eind 1943, begin 1944." Vanaf dat moment werd in hoog tempo rondom Vlis- singen een rits verdedigingwerken uit de grond gestampt. Hiervoor werden bijna altijd Nederlandse aannemers ingeschakeld. Op zich was de klus niet zo moeilijk - de verdedigingswerken werden ge woon uit een catalogus gehaald. „De bunkers hadden een stan daard lay-out. Daardoor konden ze heel snel gebouwd worden", al dus Van der Weel. „De Duitsers haalden gewoon een map uit de kast met allerlei soorten bunkers en zéiden: 'Die willen we graag hebben.' In de beschrijving stond dan meteen hoeveel beton nodig was en hoeveel staal." De beton- De Bunkerroute leidt onder meer langs het betonnen kolos in Biggekerke. nen blokken hadden als doel om de doortocht over land vanaf de Noordzijde naar Vlissingen te ver hinderen. De linie liep dan ook rondom Vlissingen, van Goot Val kenisse, langs Koudekerke en Abeele richting Fort Rammekens. Liefst 32 zware bunkers stonden langs een elf kilometer lange tank gracht opgesteld - een flinke sloot die de doortocht van tanks diende te belemmeren. Gracht Dichtbij de duinen was het niet mogelijk de gracht door te trek ken, zodat een invasie van bijvoor beeld tanks werd gestuit door dra- kentanden - of in goed Duits Höckerhindernisse - driehoekige, pyramidevormige, betonnen objec ten van ongeveer een meter hoog. Fietsers die ter hoogte van Groot-Valkenisse langs het kust- pad rijden, herkennen ze zeker. Deze drakentanden lagen ook bij de doorgang in de Vlissingseweg en op de dijk langs het Kanaal door Walcheren. Een grote, ander halve kilometer lange tankmuur verrees bij de Welzingepolder tot aan Fort Rammekens. Ook hier werden drakentanden geplaatst. De vele bunkers van het Land- front konden hun diensten niet be wijzen. De geallieerde troepen inundeerden in oktober 1944 Wal- cheren en wisten zo de linie van bunkers uit te schakelen. Overi gens was het Landfront in die tijd nog niet klaar, weet Van der Weel. „De Duitsers nummerden al hun bunkers heel nauwgezet. Uit on derzoek blijkt dat af en toe nog een gat bestond in deze numme ring." Vooral in de jaren vijftig werden veel bunkers van de kust verdediging afgebroken, zeker na de ramp van 1953. Aan de landzijde bleven veel ver dedigingwerken gespaard. En zo is het anno 2004 mogelijk om langs de bunkers een route aan te leggen. Dezer dagen wordt de eerste fase van een fietspad vanaf de Rond- Weg Biggekerke naar Groot-Valke- nisse afgerond. Het eerste stuk GOES - Er zijn grote verschillen in leges voor een bouw vergunning in Zeeland. In de gemeente Tholen is iemand honderd euro aan een vergunning kwijt als hij voor tien mille een dakkapel laat plaatsen, een inwoner van de ge meente Vlissingen betaalt bijna het dubbele. De verschil len voor complete woningen kunnen, al naar gelang de hoogte van de bouwkosten, oplopen tot vele honderden, soms wel enkele duizenden euro's, pagina 17 elke gemeente eigen tarief MIDDELBURG - Vrachtwagentrailers moeten beter wor den beveiligd tegen diefstal. De Middelburgse politierech ter G. van Unnik en officier van justitie R. Rammeloo spraken gisteren tijdens een rechtszaak hun verbazing uit over het gemak waarmee vrachtwagentrailers te stelen zijn. Rammeloo stelde dan ook dat transportbedrijven hun verantwoordelijkheid moeten nemen. Hij vindt dat trailers moeten worden beveiligd tegen diefstal. „Ieder een heeft toch ook een slot op de voordeur." De kwestie kwam gisteren aan de orde toen twee mannen moesten voorkomen wegens diefstal van twee trailers in Antwer pen en Middelburg, pagina 13 verbijstering over gemak diefstal trailers HULST - Een 35-jarige automobilist uit Hulst is in de nacht van maandag op dinsdag betrapt op rijden onder in vloed. De man werd gecontroleerd omdat zijn rijgedrag opviel. Hij moest een blaastest doen en hieruit bleek dat hij bijna vier keer teveel had gedronken. Het rijbewijs van de man is ingenomen en hij kreeg een dagvaarding mee. Op de Vlamingpolder in Cadzand is een bromfietser be trapt terwijl hij te veel alcohol gedronken had en toch op zijn brommer was gestapt. De 21-jarige man uit Heythui- sen moest een blaastest afleggen waaruit bleek dat hij ruim driemaal teveel had gedronken. Hij kreeg een rijver bod van acht uur. Voordat de man het politiebureau had verlaten, is nog een vriend van hem aangehouden omdat die niet het bevel zich te verwijderen niet opvolgde. Dit betrof een 22-jarige man uit Goirle. OOSTBURG - In een winkelpand in de Burchtstraat in Oostburg werd gistermiddag rond kwart over twee een buggy en een luiertas gestolen. Een vrouw nam de goede ren in een onbewaakt ogenblik uit de winkel mee. HEIKANT - In Heikant wordt zondag voor de vijfde keer de oldtimer-tractoren- en -land bouwwerktuigenshow gehou den. Tijdens deze eerste lustrum show worden ruim honderd old timers verwacht. Net als vorig jaar vinden demonstraties dor sen met de vlegel en dorsmachi ne uit grootmoeders tijd plaats. Bovendien geven een klompen maker en een hoefsmid doorlo pend demonstraties. De kinde ren kunnen zich vermaken op de draaimolen en het springkus sen. De show vindt plaats tus sen 10.00 en 17.00 uur op het ter rein van Manege Heikant aan de Vylainlaan in Heikant. (Advertentie) foto Ruben Oreel van het pad voert langs vijf bun kers. Langs de route komen infor matiepanelen over de beruchte, Duitse verdedigingslinie. Ook verrijst een picknickplek bij één van de betonnen kolossen. Voor de goede orde: de bunkers zijn niet van binnen te bezichti gen. Het pad is een samenwer kingsproject van de gemeente Veere, het Waterschap Zeeuwse Eilanden, de dienst Landelijk ge bied en de stichting Bunkerbe- houd. Maar naast de Nederlandse partijen doet er ook één fonds van over de grens mee: de Europese Unie. En zo vloeit er soms wat geld van dit algemeen fonds terug naar het Zeeuwse land. De Bunkerroute wordt in de eerste week van september officieel geo pend. Op 11 september, tijdens Open monumentendag, zijn leden van de Stichting Bunkerbehoud present langs de route. Meer infor matie is te lezen op de website van de stichting: www.bunkerbe- houd.com. Ron Magnée Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleiritjesmarkt.nl in de krant én op internet. De ervaring van de Goese- naar die tijdens een rond vaart werd besmeurd met een kwak meeuwenkak, zoals gis teren beschreven op deze plaats, riep bij een van de le zers van deze courant herinne ringen op. Tijdens een korte vakantie in Noord-Holland werd de auto aangetroffen onder een venij nige laag vogeldrek, een sou- veniertje van de plaatselijke meeuwenkolonie. Na terugkeer in Zeeland kon de wagen met veel pijn en moeite worden schoongewas sen, maar de boosdoeners ble ken na het aangenaam verpo zen niet alleen de schillen en de dozen maar ook enkele ve nijnige krassen in de lak te hebben achtergelaten. De garagehouder, een kunste naar met poets- en reinigings middelen, bestudeerde aan dachtig de schade en trok zijn conclusies. „U hebt geluk ge had dat de koeien daar niet kunnen vliegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35