Terug naar de Parijse romantiek PZC c c c Casper Hobbes Musée de la Vie Romantique toont tentoonstelling over schrijfster George Sand Zomer puzzel Heer Bommel en de Doorluchtigheid recept Lamskebabs, zoals bij Fatima O weer Zeeland: Lange rij woensdag 4 augustus 2004 door Henk Glimmerveen De Rue Pigalle wemelt van de peepshows en pornobars. Het is wel de laatste buurt waar je een Mu seum van het Leven in de Roman tiek zou verwachten. Maar Parijs zou Parijs niet zijn als die verras sing toch uit de hoge hoed komt. Een zijstraat van de Rue Pigalle her bergt wel degelijk een van de aange naamste en sympathiekste musea die de Franse hoofdstad rijk is. Een smal weggetje met kinderkopjes leidt naar een met weelderige rozen struiken versierde binnenplaats waar enkele tientallen bezoekers hun kopje thee drinken. Drie los van - elkaar staande gebouwen vormen te- 'zamen het museum waar momenteel de tweehonderdste geboortedag van schrijfster George Sand wordt her dacht. Wie alles wil zien moet wen- tel trappetjes op en af, over de bin nenplaats naar een ander pand, kel ders in en uit. Onbekend Het museum bestaat nog niet zo lang. Het werd in 1987 geopend en is bij het buitenlandse publiek nog vrij onbekend. Parijse kunstliefheb bers daarentegen hebben het Musée de la Vie Romantique in hun hart ge sloten. Het wil een indruk geven van een tijd die voor de kunstgeschiede nis uitermate interessant is geble ken. De buurt was in de negentiende eeuw het middelpunt van de bewe ging van de Romantiek, een stro ming in de kunstwereld waar de uit Dordrecht afkomstige Nederlandse schilder Ary Scheffer een belangrij ke rol in speelde. Scheffer had zijn atelier in de Rue Chaptal en stelde zijn werkruimte jarenlang gastvrij en ruimhartig open om er schrijvers, acteurs, componisten en colle ga-schilders te ontvangen. Het waren niet de minsten die van de gastvrijheid van Scheffer profi teerden. Frederic Chopin, Gioacchi- no Rossini en Franz Liszt kwamen er op bezoek, Flaubert, George Sand, Toergenjev, Dickens en Du mas jr gaven gehoor aan de uitnodi gingen van Scheffer, schilders als Delacroix en de illustrator Gustave Doré waren trouwe gasten. Scheffer profiteerde van zijn relaties met het hof tijdens de juli-monarchie van ko ning Louis-Philippe om een belang rijk stempel te drukken op het poli- tiek-culturele leven van Parijs. Nog steeds wordt in de Franse hoofdstad zijn naam met eerbied uitgesproken. George Sand heeft optimaal geprofi teerd van de mogelijkheden die Scheffer zijn collega-kunstenaars bood. Het is dan ook niet meer dan logisch dat de tweehonderdste ge boortedag van Aurore Dupin (de werkelijke naam van George Sand) juist in dit museum wordt herdacht. Topper op de tentoonstelling is het dubbelportret dat Eugène Delacroix maakte van George Sand en Fréde- ric Chopin, aanvankelijk hartstoch telijk op elkaar verliefd maar later ten prooi gevallen aan een rauwe scheuring. Het portret werd aan het eind van de negentiende eeuw in tweeën geknipt en Sand verdween naar het Ordrupgaard-museum van Kopenhagen, Chopin belandde in het Louvre. Voor deze ene keer zijn beide geliefden weer samen in één kamer. Verfijnd Verrassing nummer twee: in de kel der (vanaf Scheffers atelier, de bin nenplaats over en trappetje af...) hangen enkele tientallen aquarellen van George Sand - verfijnde, bijna pointillistische werkjes die ineens een heel ander licht werpen op de schrijfster. Ze schreef prachtige lite ratuur, banjerde in mannenkleren en met laarzen aan door de straten van Parijs, hield er een overrompe lend liefdesleven op na en baarde op ontvangsten opzien door sigaren te roken. Diezelfde George Sand blijkt ook ge zegend te zijn met een onmisken baar tekentalent waar menig impres sionist later een puntje aan kon zui gen. De tentoonstelling is te zien tot 28 november. GP.D George Sand, une nature d'artiste. Ten toonstelling t.g.v. 200ste geboortedag van de schrijfster in het Musée de la Vie Romantique, Rue Chaptal 16 in het 9e arrondissement van Parijs. Dage lijks van 10-18 uur (behalve maandag en feestdagen). Toegangsprijs 7 euro. De catalogus kost 30 euro. De schrijfster George Sand Eindelijk heeft de zon me gevonden. Hij heeft gewacht tot iedereen vakantie had. De kin deren zakken langzaam maar zeker in het vakan tieritme. Later op, later naar bed en later eten. 's Ochtends hangt een zachte sluier over de pol derwereld heen. Ik kijk naar het volle graan door een zwoele voile. De belofte van een warme dag ligt in deze ochtendmist al opgesloten. Heer lijk. Ik bekijk de wilde orchideeën die in de grep pel groeien. Onooglijk zien ze er uit. Van een eindje. Een beetje grauwe kleur. Maar als ik buk en mijn bril afzet zie ik hun schoonheid. Die is slechts te zien van onderaf. Je moet je klein ma ken om het te kunnen zien. Dan zie je dat wat grauw lijkt, een fijnzinnige mengeling van groen, wit en purper is. Welke dingen zou ik hebben gemist doordat ik Marleen Blommaert de zaak vanuit de hoogte en van een afstand be keek? Zomemieuws. Rita Verdonk met sleutels in een maagdelijke kamer van een nieuw uitzet centrum. Alles keurig. De juffrouw Helderder van het kabinet. Met haar spuitbus houdt ze on ze nationale Petteflet vrij van vreemde smetten. Meer nieuws: twee uitgeprocedeerde Somalische asielzoekers vermoord in het land van herkomst. Ze eindigen als twee streepjes in de statistieken. Van een afstandje bezien. De afstand Somalië- Nederland is veilig groot. Geen gezichten, alleen een vage contour. Wanneer ik het door mijn oog haren bekijk wordt het nog vager. En als ik mijn ogen sluit zie ik niks meer. Ik wil weg, naar bui ten. Weer om te fietsen. Met twee kinderen slin geren we door de polder. De zon brandt in mijn vel. De jongste met haar kleine wieltjes fietst als of het leven zelf haar op de hielen zit. Roekeloos en met een hevig vertouwen in de goede afloop stort ze zich door bochten en door graskanten. De oudste heeft een koninklijke zit, voor haar geen racespelletjes en door het gras fietsen, geen denken aan. Volgens mij wil de schepper mij dui delijk maken dat iedereen verschillend is, deze twee zijn het zeker. Na drie keer langs de trap per geschampt te hebben met haar schenen in een woeste poging papa in te halen vind ik het welletjes. Ik fiets met de jongste terug naar huis en we zetten het kleine fietsje weg en met een sierlijke zwieperd slinger ik haar achterop in het kinderstoeltje. Ik maak vaart. De wind suist door mijn haren. We fietsen papa en zus tege moet. Aan een watertje spreiden we een deken tje uit en snoepen volkorenkoekjes en wachten. Ónder een grote oude wilg babbelt ze vrolijk te gen me over van alles. Ik hoor haar maar half. Ik kijk om me heen en realiseer me dat ik hier va ker was. Ik herken het water, het riet. Mijn va der viste hier vroeger. Dertig jaar geleden op zoek naar hem. Fietsend door de polder. Dezelf de brandende zon. Daar zat hij dan met een peil loze blik over uit het water uit te staren. En ik maar tegen hem aan babbelen. Na dertig jaar aangekomen op dezelfde plek. Twee foto's schui ven over elkaar. „Daar is papa", zegt ze blij en verstopt zich achter me. Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Schoorsteenzwart; 2. baas; 3. kwaad; 4. melkproduct; 5. kostbaar; 6. Frans beeldhouwer; 7. prijzen; 8. staat; 9. onzin; 10. insect; 11. grond soort; 12. akelig; 13. doek; 14. boks- term. Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 R H O E T T i 2 S C B H E E T F 3 B E O R O 1 S N 4 K W D E A B R K 5 U D U U U R R T 6 R G O D O E 1 N 7 D L T O V E E N 8 L D A O N E D N 9 D L A A R 1 N E 10 M V 1 E E R R W 11 E K G L R E E 1 12 N U A K A W R E 13 R L K A T E P B 14 K R A O N D E N Horizontaal: 1Stof in de urine bij moeder (6); 7. Academisch familielid met een valse mening (5); 8. De eerste onbeschadigde plant (5); 9. Vet eten (5); 10. Wat zie je wit, sta je erin? (4); 11 Huisdieren die niet vriendelijk zijn (6); 12. Ondeugende jon gen op de planken? (6). Verticaal: 2. Vent het geld bij de rivier monding (5); 3. Daardoor wordt de massa verknipt (6); 4. Met nadruk een eigenaardi ge uitspraak (6); 5. Het zure ego van een jongen (4); 6. Huispost (8); 10. Mooi dat het niet dom is! (4); 11Net een omgekeerd kledingstuk (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. C E F 11 Oplossing van gisteren: Anagram: 1veen-leven-vendel 2kers-sterk-orkest 3. lens-sanel-ransel 4. lear-parel-slaper 5. krot-kroec-tekort 6. main-manie-enigma 7. mens-samen-namens 8. nest-niets-dienst 9. plag-galop-oplage 10. mark-kamer-masker Eindoplossing: Vorstendom. Cryptogram: Horizontaal: 4. Misthoorn; 6. overwicht; 8. stomend; 9. dezak. Verticaal: 1. Misvatten; 2. show; 3. loscedel; 5. notaris, 7. rumba. De volgende: 121 (x2, +7) Tom Poes zat hen nog na te kijken, toen hij geritsel achter zich hoorde; en daar stond heer Bommel met een glimlach op het gelaat. „Het is toch mooi, jonge vriend", sprak hij. „Al die welvaart, en die tevreden gezichten, vind je dat niet prettig?" „Heel prettig", gaf Tom Poes toe. „Maar toch snap ik niet, waarom ze land moeten onteigenen, terwijl u best een stuk je grond aan zo'n deftige buurman had willen verkopen. Of anders de markies wel." „Ja, dat was een beetje vervelend", gaf heer Ollie toe. „Ik was even in mijn gevoelsleven ge kwetst", zodat Dorknoper de politie erbij moest halen. Maar nu zie ik in, dat ik het te klein zag. Deze aartskool- moon is zo doorluchtig, dat hij erg veel ruimte nodig heeft. Dat kunnen lieden van onze stand soms hebben, zodat ik (XE, AL5 WE LEKKERE pin6en krijgen, pan kan ik wel mee tijpre1zen. MAAK ALLEEN AL5 HET lekkeevekkek515, H 00K. pewu1er5t aat of 14 0 MILJOEN JAAK 6elepen. paar6aahwe/ hoe komt het pat we wet j0n6er worpen naarmate we teru& in pe tup reizen en niet helemaal verpwijnen al9 we onze 6e300rtepa6 ra95eren? Fatima was ooit mijn buurvrouw en sa men met haar stelde ik een Marok kaans kookboek samen. Fatima heeft mij ooit eens verrast met lamskebabs die zij had gekruid op een manier die ik nog niet kende. Zij gebruikte onder andere harisa, een Marokkaans specerijenmengsel dat je tegenwoordig ook kant-en-klaar kunt kopen. Hoofdgerecht voor 4 - 6 personen: (ca. 18 roosterpennen) 600 - 750 gram lamsbout (zonder been); 5 eetl. olijfolie, traditioneel; 1 eetl. harisa; 1 eetl. limoen- of citroen sap; 2 teentjes knoflook, uitgeperst; 1 grote rode en 1 grote groene papri ka; 350 gram champignons, middel groot; ca. 200 gram kleine verse (zil verluitjes; zout; 1 eetl. fijngesneden verse korianderblaadjes. Maak het vlees droog. Snijd het vlees in dobbelstenen (ca. 1 1/2 cm.). Roer in een kommetje 2 eetlepels olijfolie, harisa, li moen- of citroensap en knoflook door el kaar. Meng de pasta door het vlees en laat alles tenminste 1 uur staan (niet in de koelkast!). Schep het vlees van tijd tot tijd even om. Maak intussen champignons, uitjes en pa prika's schoon. Snijd het vruchtvlees van de paprika's in vierkantjes (ca. 2 cm.). Pel Vooruitzichten weer donderdag vrijdag A zaterdaq M. zondag Sè, max. 24° 24° 24° 26° min. 16° 16° 16° 16° wind NW 3 W 3 W 4 Z 4 Zon Ovandas op 6.15 onder! Maan vanda3 op 23.! onderl Toonder Studio's Nautisch bericht Een zwakke tot matige noordenwind, 2 tot 3 Beaufort. Hetti matig en er is kans op onweer. Kustwatertemperatuur: 20gi den. Waterstanden mij erbij neer heb gelegd. Vooral na het smaakvolle ge schenk dat hij me gaf, als je begrijpt wat ik bedoel. En bo vendien, iets wat iedereen goed vindt, kan nooit verkeerd zijn, wat jij?" „Hm", zei Tom Poes nadenkend. „Wat voor onkruid zouden de boeren hier wieden?" Deze onverwachte vraag maakte heer Bommel even sprake loos, en in de stilte werd nu een licht geritsel hoorbaar. Het waren Kwetal en Pee Pastinakel, die ernstig sprekend tus sen de planten te voorschijn kwamen. „Zie je?", hoorden ze de laatste zeggen. „Er is heel wat am- brobree weggetrokken. Zo kan ik niet revelen." „Nee", gaf Kwetal toe. „We gaan een andere spalt zoeken. Deze buurt is te veel aan het schralen." woensdag Hoog water Laag watei 4 augustus uur cm uur cm uur cm uu Vlissingen 5.17 257 17.35 241 11.36 173 Terneuzen 5.36 280 17.55 265 12.01 184 J Cadzand 4.50 250 17.10 233 11.09 168 234 Roompot Buiten 5.07 192 17.31 175 11.15 109 23.S Roompot Binnen 6.50 157 19.06 143 0.34 150 12.9 Zierikzee 7.15 183 19.25 166 0.55 171 13.0S Krammersl. West 7.27 202 19.41 180 0.45 175 13,(5 Hansweert 6.16 289 18.36 269 0.22 264 12.Z Stavenisse/Yers. 7.16 190 19.26 173 0.56 171 13.05 donderdag Hoog water Laag watei 5 augustus uur cm uur cm uur cm Uil Vlissingen 6.00 244 18.21 233 0.09 231 1211 Terneuzen 6.20 267 18.39 257 0.38 243 12« Cadzand 5.37 238 17.56 225 11.56 161 - Roompot Buiten 5.58 182 18.15 170 11.59 107 - Roompot Binnen 7.29 149 19.40 142 1.36 150 13.41 Zierikzee 7.52 175 19.55 164 1.40 171 13,4 Krammersl. West 8.08 192 20.20 177 1.30 175 13.3 Hansweert 6.58 279 19.16 263 1.06 258 13.» Stavenisse/Yers. 7.52 182 20.00 171 1.35 171 13.3! door Bill Watterson nme//PN SaiA m 3,3 UITLEGEN, MAAK ppic \/nni? paarkomt HEEL ™EV0°* veel rekenwerk/ 31j kijken. Li H Hogedrukgebied O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen v7 I matige regen zware regen 1» late Europa: Zweden regen Hans Belterman de uitjes en zet ze op met ruim kokend wa ter met wat zout. Laat de uitjes niet veel langer dan 3 - 5 minuten koken. Laat ze uitlekken, afkoelen en zoveel mo gelijk opdrogen. Borstel de paddestoelen schoon. Snijd de voetjes van de stelen af. Bestrijk het rooster van de (oven)grill of barbecue met een kwastje met olie. Steek, het vlees, uitjes, paprika's en champig nons om-en-om aan met olie bestreken roosterpennen. Bestrijk alles met een kwastje met olie. Rooster de kebabs 10 - 12 minuten. Bestrijk de kebabs tijdens het roosteren nog eenmaal met het kwastje met olie. Bestrooi de kebabs na het roos teren met wat zout en strooi er koriander blaadjes over. Al negen dagen achtereen hebben Door.Grieta Spann we middagtemperaturen ruim boven 20 graden, een verworvenheid die nog niet eerder d zomer is voorgekomen. En het ziet ernaar uit dat er nog he dagen bij opgeteld kunnen worden. Zover we kunnen kijke diverse atmosfeermodellen, volharden de maxima op een tuigend augustus-niveau. Vandaag loopt het thermometerl ook weer snel op naar een graad of 25. Wolkenvelden en p den met zon wisselen elkaar af en er zou een enkele regen onweersbui kunnen vallen. Het gros van de buien valt echt zuid van Zeeland; in Frankrijk. Daar is het uitermate onbest met veel onweer en lokaal grote neerslagsommen. De luch tigheid is wat hoger dan gisteren en dat maakt het buiten e zins klam en broeierig. Aan de stranden is nog enige verko te halen. Niet zozeer voor wat betreft een zeewindje - hetw niet of nauwelijks - maar wel vanwege een verkoelende du water van een graad of 20. Vanavond blijft het nog lang warm. Het zal tot ver na mid- dernacht duren eer de tempe ratuur onder de 20 graden komt. Morgen lijkt het weer beeld op dat van vandaag; een mix van wolken en zon. Mogelijk valt er een enkele onweersbui, maar de kans daarop lijkt ten oosten van Zeeland groter te zijn dan hier. Vrijdag en het weekeinde zullen weinig verandering in petto hebben. Het blijft druk kend warm, met temperaturen die gaandeweg de periode opnieuw oplopen. Mogelijk zit er volgende week een 'derti ger' in. De zomer zit dus ste vig in het zadel. VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 4 AUGUSTS Een hardnekkige depressie boven Polen veroorzaakt nog sü; diverse regen- en onweersbuien in het oosten van Polen er het noorden van Roemenië. De kans op overstromingen bi groot. Dezelfde depressie veroorzaakt nog steeds regen inf zuiden van Zweden. Ook daar kunnen rivieren door de aanre dende en overvloedige regenval buiten hun oevers treden. In Noorwegen is het een stuk droger. Regen valt op IJsland Ierland en in Engeland. Op het vasteland ontstaan in warn*: vochtige lucht regen- en onweersbuien, met name in Frank In het zuiden van Spanje en Portugal, in het zuiden van Ital Griekenland en Turkije blijft het zonnig en droog en wordt' dagelijks tropisch warm.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2