Consultatieteams op basisschool PZC Een beter vakantiebaantje bestaat niet M. van Gorsel stapt uit Thoolse VVD-fractie Schouwen doet beroep op duikers Goese brandweer Ambtenaar bedenkt manier om jeugdzorg op Noord-Beveland te verbeteren Waterfestijn in Colijnsplaat Huisvlijt in Oostkapelle agenda Dorpsfeest in Cadzand Disco-avond 0800 - 0231 231 (GRATIS) 11 Betrapt op rijden onder invloed Motorrijder gewond bij Bruinisse Snorfietser gewond bij aanrijding Horeca tegen verdieping Schelde Gepakt voor dumpen caravanwrak Hnnrlnarid Huibers WISSEN KERKE - De Noord-Bevelandse jeugdzorg kan worden verbeterd door het j oprichten van consultatieteams voor basisscholen. Deze moeten in een vroeg stadium leer- of psvcho-sociale problemen van leerlingen signaleren. I Dat stelt ambtenaar W. Wolter- I beek van de gemeente Noord-Be veland in een afstudeerscriptie die zij schreef in het kader van COLIJNSPLAAT - In en rond de haven in Colijnsplaat worden vrijdag 13 en zaterdag 14 augus- tus de Colijnsplaatse Dagen ge houden. Vrijdag begint het feest met een waterfestijn in de haven. Verder kan er onder leiding van een gids door het historische dorp j worden gelopen. De vrijdag wordt 's avonds afgesloten met j een muziekfeest in de vismijn aan de haven. I Zaterdag is er vanaf 10.00 uur I braderie en zijn er presentaties I van Ons Boeregoed en demon- I gtraties met politiehonden. Ook is het van 11.00 tot 16.00 uur mo- I gelijk om mee te varen over de Oosterschelde. Verder kan 's middags vis worden gegeten op het Havenplateau. In het dorp zijn verscheidene kermisat- I tracties en diverse exposities en muziekoptredens zoals van het j Smartlappenkoor. Vanaf de I voetbalvelden kan een helikop terrondvlucht gemaakt worden. I In de vismijn is vanaf 16.00 uur IhetBruinisser Visserskoor te be- luisteren, om 17.00 uur gevolgd dooreen concert van Ronny Jor- daan. De rest van de avond in de vismijn wordt gevuld met op tredens van verschillende arties- ten, De Hervormde Gemeente van Colijnsplaat stelt tijdens de dagen de kerk open voor bezich tiging. 00STKAPELLE - De commis sie Hobby en Huisvlijt van de Zionskerk in Oostkapelle houdt woensdag 11, donderdag 12 en vrijdag 13 augustus haar jaar lijkse tentoonstelling in de kerk aan de Duinweg 36a. De tentoonstelling wordt gehou den in de zijzalen van de kerk. Te zien zijn onder meer huis- en tuindecoraties, machinaal bor duurwerk, schelpkransen, schil derijen, beeldhouwwerk, oude munten en foto's. De tentoonstelling is woensdag en vrijdag geopend van 19 tot 21,30 uur en donderdag van 14 tot 21.30 uur. Donderdag wordt doorlopend een workshop ge houden over het onderwerp 'lo denrozen'. een opleiding aan de bestuurs- academie. Ze gaat in het stuk uitgebreid in op de rol van de consultatie teams waar bijvoorbeeld organi saties als het maatschappelijk werk en de GGD in vertegen woordigd zouden moeten zijn. Tegelijk met het signaleren van problemen moeten deze teams ook zorgen voor (kortdurende) hulp en eventuele doorverwij zing naar andere hulpverlenings instanties. Onderwijzers wor den door de teams ondersteund in de omgang met probleemleer lingen. Noord-Beveland hoeft volgens door Mieke van der Jaqt OUD-VOSSEMEER - WD-frac- tievoorzitter Marian van Gor- sel-de Oude in de gemeenteraad van Tholen stapt per 1 oktober op. Zij heeft, na een halfjaar raadswerk, vastgesteld dat de lo kale politiek haar stiel niet is. In een brief aan haar collega's in de Thoolse raad geeft Van Gorsel te kennen persoonlijke re denen te hebben voor haar stap. Inhoudelijk had ze toch heel wat anders van het politiek be stuurlijke werk verwacht. Een lichte hint klinkt in haar brief wel door: „Hoewel ik graag met mensen omga, is het eindeloos debatteren, discussiëren en on derhandelen, iets wat mij niet ligt", schrijft ze. Betrokken In Tholen kan het, net als in an dere gemeenten, soms uren du ren voordat iedereen alles tot op de vierkante millimeter heeft be- Wolterbeek daarvoor niet op nieuw het wiel uit vinden. In ver schillende Zeeuwse gemeenten zijn al consultatieteams actief. Om alle zeven Noord-Beveland se basisscholen vijf keer per jaar te kunnen bezoeken moet de gemeente, denkt ze, ongeveer 25.000 euro uittrekken. Wolterbeek heeft in haar scrip tie onderzocht wat er nog op Noord-Beveland moet gebeuren voor de invoering van de Wet op de jeugdzorg begin 2005. Een wet die er vooral voor moet zor gen dat kinderen en jongeren met problemen en hun ouders en verzorgers makkelijker de handeld. Als strikt persoonlijk argument voert Van Gorsel aan dat ze wat ze doet, goed wil doen. „Ik voel me betrokken en verantwoordelijk en ik heb moei te er afstand van te nemen. Het raadswerk legt een zodani ge druk op Van Gorsels schou ders, dat het haar verstandiger lijkt te stoppen. „Ik ben een spe cialist, geen generalist. In een kleine fractie is dat van be lang." De fractievoorzitter had afgelo pen voorjaar een aanvaring met het bestuur van de WD-Tholen en met haar eigen fractie. Die lieten haar publiekelijk vallen toen ze hangende de raadsverga dering van standpunt veran derde over het wel of niet bou wen van een nieuw gemeente huis. Achteraf bleek Van Gorsel zich te hebben laten overrom pelen door de voorzitterstech niek van burgemeester W. Nuis. „Een beginnersfoutje", werd het achteraf genoemd. Van Gor sel toonde zich, bij monde van weg vinden naar de verschillen de hulpverleners. Voor het eerst is daarin behalve voor provincies (die zijn verant woordelijk voor de jeugdzorg) ook een duidelijke rol voor ge meenten weggelegd. Die moeten zorgen voor vroegtijdige signale ring van problemen, voor ade quate opvang van jongeren door bijvoorbeeld het maatschappe lijk werk, voor een goed adres senbestand van allerlei mogelij ke hulpverleners en indien no dig voor een gezinscoach. Een gezinscoach - zo is de ge dachte - neemt tijdelijk de regie over in gezinnen die met meerde- haar echtgenoot, echter wel ver bolgen over de houding van het WD-bestuur. Stoelendans In de WD-fractie van Tholen is het afgelopen jaar veel veran derd. E. Goossen, fractievoorzit ter bij de aanvang van de ambts periode, werd wethouder toen L. van Doorn van Leefbaar Tho len, het voor gezien hield. Op Goossens zetel kwam G. Hoek te zitten. Rond de jaarwisseling verhuisde R. Ravesteijn naar een andere gemeente. Zijn plaats werd ingenomen door Van Gorsel, die fractievoorzit ter werd en er nu dus ook mee ophoudt. Van Gorsel draagt het fractie- voorzitterschap over aan Hoek, maar wie de tweede WD-zetel gaat bezetten, is nog niet duide lijk. Van de mensen die vanaf nummer vijf op de kieslijst ston den, moet worden nagegaan of ze ook echt in de tweemansfrac tie willen plaatsnemen. re problemen en hulpverleners tegelijk worden geconfronteerd. Op dit moment wordt er in de provincie Limburg met dergelij ke coaches geëxperimenteerd. Wolterbeek raadt de Noord-Be velandse gemeenteraad aan te wachten met het vrijmaken van geld voor de gezinscoaches tot dat de resultaten van het Lim burgse experiment bekend zijn. Noord-Beveland moet in de ogen van Wolterbeek wel met een beginnen met het helder on der woorden brengen van de richting waarmee zij met jeugd beleid op wil. Vervolgens moet ze proberen structureler met jon- STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- kerk. Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00 - 16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; Bu reau Toerisme aan de Grote Markt. 14.00 uur: Stadswandeling onder lei ding van een gids; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00 uur: Demonstra tie oude ambachten; Nieuwe wijkge- bouw De Spïnne, achter de ZLM, 13.30 - 16.30 uur: Koersbal senioren; Kantine ZLM, 13.30- 16.30 uur: Biljart voor oude ren, buurtwerk Goese Polder; De Pit, 14.00 uur: Uiteenlopende activiteiten voor alle WAO'ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4 tot 8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur. Seniorensoos; KAMPERLAND - Hotel Kamperduin Banjaard, 16.00 uur: Mosselfeest met li ve muziek; Sportpark Campen VV Bevel anders: 13.00 uur: Rommelmarkt; KAPELLE Sportgebouw Molenvate, 13.30 uur: Koersbal; De Vroone, 9.30 uur Houtsnijclub; 13.30 uur Sociëteit, damessociëteit, sjoelen; 1400 uur: Ouderenkoor; 13.30 uur: Koersbal (gym zaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10,45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE - Skeelerbaan, 19.00 - 21.00 uur: Skeeleren IJs-skeelervereni- ging; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor WAO' ers en vijftigplussers; 14.00 uur: Koers bal voor 50-plussers; KWADENDAMME Kwekerij Het Groe ne Weegje, 10.00 - 17.00 uur: Geopend voor publiek; Berkenhof, Langeweegje geren van gedachte te wisselen. Daarvoor zou bijvoorbeeld een jongerenraad kunnen worden opgericht. Verder moet Noord-Beveland de voordelen van een kleine ge meente met een actief vereni gingsleven en een grote sociale controle uitbuiten. Dat zou voor al de signalering van problemen ten goede kunnen komen. Zo zou er volgens Wolterbeek ge makkelijk een jeugdplatform kunnen worden opgericht waar in verenigingen en organisaties als peuterspeelzalen en de kin deropvang vertegenwoordigd zouden zijn. 10a, 10.00 - 17.00 uur: Vlindertuin, Wan- deltuinen met Orangerieplanten en wa terpartijen geopend voor publiek; OOSTERLAND - N.H. Kerk, 15.00 uur: Midzomermiddag- en avondrommel markt; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen Anbo; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Volks- dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg, 14.00 -16.00 uur: Jeugdsoos; VLAKE - Sequoiahof, 10.00 -18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 9.30 uur: Digitaal lokaal. Computer ochtend; 13.00 uur: Sociëteit; 15.00 uur: Volksdansen; YERSEKE - Bibliotheek, 14.00 - 14.30 uur- Voorlezen voor kinderen t/m 9 jaar; VVV-kantoor, Kerkplein 1,13.30 uur: Ex cursie naar oesterputten en havens van Yerseke; De Zaete, 16.00 - 17.00 uur: Volksdansen voor vijftigplussers. CADZAND - Cadzand viert mor gen het jaarlijkse dorpsfeest. Om negen uur 's ochtends begin nen een grote braderie en rom melmarkt in en om de Maria- straat. Er zijn ook demonstra ties van oude ambachten, een roofvogelshow door een valke nier en een tentoonstelling van oude landbouwvoertuigen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland gaat een beroep doen op het duikteam van de brandweer in Goes. Met het opheffen van de drie eigen duikteams van de vrijwillige brandweer begin dit jaar is op Schouwen-Duiveland een leem te ontstaan in de hulpverlening. Het daadwerkelijk inzetten op of in het water van duikers van de brandweer behoort niet tot de basiszorg, maar dient wel op een of andere manier geregeld te zijn. Dat heeft consequenties voor de gemeente Schou wen-Duiveland. Om een garan tie te krijgen dat de duikers ook werkelijk mogen komen, dient de gemeente een overeenkomst aan te gaan met een of meer buurgemeenten. In de Bevelan- den bestaat een dergelijke rege ling. De gemeente Goes levert onder voorwaarden duikers aan de omliggende gemeenten Borse- le, Kapelle, Reimerswaal en Noord-Beveland. De gemeente Schouwen-Duive land doet nu slechts op basis van een mondelinge toezegging mee met deze regeling. De dui kers uit Goes zijn inmiddels ook al actief geweest in deze regio. Om op die hulp te kunnen blij ven rekenen moet de overeen komst nu worden bekrachtigd en de jaarlijkse bijdrage van cir ca 3200 euro worden betaald. Het college van B en W stelt de gemeenteraad voor daarmee ak koord te gaan. Het besluit tot opheffing van de eigen duikteams in Bruinisse, Zierikzee en Brouwershaven kwam vorig jaar hard aan bij de betrokken brandweerlieden. De duikploegen waren in 1996 opge richt nadat in Bruinisse een au to te water was geraakt en de in zittende verdronk tijdens het wachten op de duikploeg uit Goes. De brandweerlieden van Schouwen-Duiveland moesten machteloos toezien. In snel tempo werden toen duik ploegen geformeerd, duikers op geleid en materialen aange kocht. De praktijk wees uit dat gemiddeld twee a drie keer per jaar een beroep werd gedaan op de brandweerduikers. Volgens het gemeentebestuur staat dat niet in verhouding met de kos ten. De regels voor duikteams van de brandweer zijn inmid dels flink aangescherpt. Om daaraan te kunnen voldoen zou de gemeente structureel ruim 30.000 euro hebben moeten in vesteren. Daar heeft de gemeen te niet voor gekozen. In de visie van B en W hield de noodge dwongen opheffing van de duik teams een 'verantwoord risico' in. Ook brandweercommandant F. Pijnenborgh was weliswaar niet zo blij met de keuze van het gemeentebestuur, maar zei er wel mee te kunnen leven. Te meer daar de brandweerduik- ploegen tot nu toe alleen waren uitgerukt voor bergingswerk. Bovendien kan in deze regio ook een beroep worden gedaan op reddingsbrigades en de KNRM. SINT-MAARTENSDIJK - In re creatiecentrum Haestinge aan de Sportlaan in Sint-Maartens dijk wordt zaterdag een dis co-avond gehouden. Deze be gint om 20.00 uur. REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten; 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen woensdag 4 augustus 2004 David Duinkerke (20), Peter Meulenberg (22) en Chris Oberman (18) waarschuwen een badgast; „De hond mag hier niet loslopen." door Rob Paardekam KAMPERLAND - Het woord strand- wacht doet al gauw denken aan stoere gespierde mannen, die dagelijks met ge vaar voor eigen leven mensen uit het wa ter halen. De strandwachten van het Banjaardstrand bij Kamperland weten wel beter. „Wat wij zoal doen?", zegt Peter Meulenberg (22). „Gewoon, een pleistertje plakken, af en toe een vraag beantwoorden en in de gaten houden of de stuntvliegers wel in hun eigen gebied blijven." Op drukke dagen lopen er van elf uur 's ochtends tot ongeveer zeven urn 's avonds drie strandwachten rond: goed herkenbaar aan hun gele T-shirts. Het strandpaviljoen is hun uitvalsbasis, maar er staan ook nog twee hokjes op het strand. Daarin staan spullen die ze nodig zouden kunnen hebben, zodat ze niet de hele dag met een EHBO-koffer rond hoeven te lopen. De strandwachten zijn in dienst van Jost van Halst, de eigenaar van het strandpaviljoen op het Banjaardstrand. Hij is door de gemeente aangewezen als coördinator van de strandwachten en wordt dit seizoen regelmatig geconfron teerd met mensen die denken dat er he lemaal geen toezicht meer is. Niets is minder waar. Gebleven De Stichting Strandexploitatie Walche ren heeft de gemeente Noord-Beveland afgelopen voorjaar laten weten dat ze het organisatorisch niet meer rond krijgt om de Banjaard van reddingswer kers te voorzien. De gemeente probeer de vervolgens een eigen reddingsbriga de op te zetten, maar dat mislukte. De strandwachten, die al enkele jaren op het strand surveilleren, zijn wel gewoon gebleven. Er is zelfs meer geld voor ge komen, zodat Van Halst dit jaar op drukke dagen drie in plaats van twee strandwachten kan inzetten. „Eigenlijk is het enige verschil met de voorgaande jaren dat er niet meer twee keer per dag een boot uit Walcheren bij ons voorbij komt varen", zegt hij. „Maar bij ernsti ge calamiteiten op het water kunnen wij nog steeds de boot uit Vrouwenpol der of de Koopmansdank van Neeltje Jans oproepen. Die zijn er binnen vijf minuten." De strandwachten zelf mogen het water niet in, omdat ze daartoe niet zijn opge leid. Zij hebben in principe alleen een EHBO-diploma nodig en zijn er voor za ken als het plakken van een pleister, het verwijderen van splinters, het waar schuwen van mensen voor aflandige wind, het in de gaten houden van loslo pende honden en het beantwoorden van vragen. „Dat kunnen de gekste vragen zijn", zegt Van Halst. „Wanneer het markt in Middelburg is bijvoorbeeld of foto Willem Mieras wat dat gekke geluid bij de stormvloed kering toch is." Van Halst heeft in totaal vier mannen in dienst, al werken ze in feite niet voor hem, maar voor de gemeente. Die be taalt immers de strandwachten. „Ik haal er geen winst uit", zegt Van Halst. „Maar natuurlijk spin ik er wel garen bij. De strandwachten zox-gen voor een stukje veiligheidsgevoel en dat waarde ren de toeristen heel erg." Serieus De vier jongens zijn allemaal rond de twintig jaar oud. „Een mooie leeftijd", vindt Peter Meulenberg. „Jonger moet je ze niet nemen, want iemand van zes tien wordt door de mensen niet serieus genomen." Zijn collega David Duinkerke is 20 jaar oud. „Ik heb niet bewust voor dit werk gekozen, maar ben er via een vriend in gerold", zegt hij. „Het bevalt prima." Van Halst had niets anders verwacht. „Lekker de hele dag op het strand bezig zijn. Kan jij een beter vakantiebaantje bedenken? Ik niet!" HULST - Een 35-jarige automobilist uit Hulst is in de nacht van maandag op dinsdag betrapt op rijden onder in vloed. De man werd gecontroleerd omdat hij opviel door zijn rijgedrag. Hij moest een blaastest ondergaan en hier uit bleek dat hij bijna vier keer teveel had gedronken. Het rijbewijs van de man is ingenomen en de man kreeg een dagvaarding mee. Op de Vlamingpolder in Cadzand is een bromfietser be trapt terwijl hij te veel alcohol gedronken had en toch op zijn brommer was gestapt. De 21-jarige man uit Heythui- sen moest een blaastest afleggen waaruit bleek dat hij ruim driemaal teveel had gedronken. Hij kreeg een rijver bod van acht uur. Voordat de man het politiebureau had verlaten, is nog een vriend van hem aangehouden omdat die niet het bevel zich te verwijderen niet opvolgde. Dit betrof een 22-jarige man uit Goirle. BRUINISSE - Op de N59 bij Bruinisse is gisteravond om zeven uur een 49-jarige motorrijder gewond geraakt bij een botsing met een personenauto. Waarschijnlijk haalde de 49-jarige motorrijder uit de gemeente Schouwen-Dui veland een file in, die was ontstaan voor de brug van Brui nisse. Hij kwam hierbij frontaal in botsing met een perso nenauto, bestuurd door een 48-jarige vrouw uit dezelfde gemeente. De vrouw raakte voor zover bekend, niet ge wond. De motorrijder is naar het ziekenhuis in Dirksland overgebracht. VROUWENPOLDER - Een 76-jarige snorfietser uit Zie rikzee is gistermiddag rond half zes in Vrouwenpolder ge wond geraakt bij een aanrijding. Een 40-jarige automobilist uit Margraten (D) die met zijn personenauto stilstond op de Faelweg, reed op een gege ven moment achteruit de rijbaan op. Hierbij liet hij de snorfietser niet voorgaan. De Zierikzeeënaar viel en kwam met zijn hoofd op de grond terecht. Hij is met een hoofdwond overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissin- gen. DOMBURG - De gemeente Veere moet zich bij elke gele genheid uitspreken, verweren en verzetten tegen een ver dere verdieping of verbreding van de Westerschelde. Dat schrijft de afdeling Veere van Koninklijke Horeca Ne derland in een brief aan het college van B en W. De hore- ca-ondememers zijn bang dat de verdieping desastreuze gevolgen heeft voor het strand, de belangrijkste publiekst- rekken van de gemeente Veere. TERNEUZEN - Een 21-jarige Hulstenaar en een 22-jari- ge Terneuzenaar zijn gisteravond aangehouden nadat ze in de bossen bij de Eendrachtsweg in Zaamslag een cara vanwrak en hout gedumpt. Hierna waren zij in een perso nenauto, waarvan het kenteken geschorst bleek te zijn, weggereden. De politie, die gewaarschuwd was, trof de auto aan in de Serlippensstraat in de Terneuzen, waar de twee vervolgens werden aangehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29